DE BILT ZATERDAG 15 JUNI 1935 H A A R L E M'S DAGEtAD 2 A. R. Kiesvereeniging. De lieeren Wolzak en Bakker spreken. Vrijdagavond werd in het Wijkgebouw aan de Ged. Oudegracht een verkiezingsvergade ring gehouden van de A. R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje", alhier, waar als spre kers optraden de heeren G. Wolzak lid van den Gemeenteraad en W. C. Bakker. Er zijn er tegenwoordig, aldus spi\, die den bodem voor verwarring willen rijp ma ken,, door de kiezers op te wekken, te stemmen op de kleine partijen, opdat z ij dan kunnen optreden als redders van het volk. Krijgen zij de macht dan komt er hier een dictatuur, waarop critiek niet geoorloofd zal zijn. Maar nu dit nog niet zoo is, kunnen, moeten wij van ons recht gebruik maken en onzen stem plicht vervullen. De verkiezingen voor den G-ejneenteraad, vervolgde spr., zijn zeer belangrijk, al is bij deze verkiezingen telkens meer de land sre- geering ter sprake gekomen.De soe-democraten willen door deze verkiezingen voor den ge meenteraad, een oordeel döen uitspreken over de landsregeering. Maar gedoogd mag niet worden, dat onze gemeentraden zouden afbre ken wat de regeering moeizaam heeft opge bouwd. De regeering. die met grooten moed pijnlijke en harde, maar dringend noodzake lijke maatregelen heeft genomen. Aanpassing aan de tijdsomstandigheden is nu eenmaal thans noodig. Gelukkig heeft onze gemeente op de obli- gatiemarkt een goeden naam. De vaste lasten aan rente zijn met 11/4 ton per jaar vermin derd. Tal van bezuinigingsmaatrgelen zijn hier genomen. En dat zonder dat Haarlem nu ten achter staat bij andere gemeenten. Aan woningbouw is hier veel gedaan. Er is onge veer 25 millioen aan besteed in de jaren na den oorlog. Vergelijk dit eens met Zweden, waar ze nu pas aan volkswoningbouw begin nen. Over het eerste kwartaal van 1935 werd ruim f 800.000 aan steun uitgekeerd. Is be zuiniging dan niet noodig? De SlD.A.P. spreekt ever een plan van den arbeid, maar het blijft bij woorden. Haarlem krijgt zijn deel van het 60-mil- lioen-plan en allicht zal getracht worden nog meer werk te doen uitvoeren uit dit fonds. Het werkplan is trouwens ook bestemd voor de particuliere industrie. Maar voorzichtigheid is toch geboden. Men kan immers geen in- dustr-eën steunen, die reeds lang een kwij nend bestaan lijden! Men wil de koopkracht vermeerderen, maar hoe zal dat moeten geschieden. Elk hier toe aangeprezen middel zal groote bezwaren met.zich brengen. Het is gemakkelijk, te vra gen groote werken uit te voeren, maar men vergeet dat alle geldbronnen enorm zijn ach teruitgegaan. En het gaat niet aan, hiervan met de S.D.A.P. de schuld te geven, aan de huidige regeering. De vaste lasten van den middenstand- zijn zwaar; vermindering er van zou echter ook vermindering van ontvangsten der gemeen te tengevolge hebben. En de gemeente kan niets missen; er is te veel te betalen. Er is nu een bezuinigingscomrnissie inge steld- Het. is te hopen dat zij zal slagen. De moeilijkheid hierbij,is: waar is de grens? Men kan alle goede en nuttige dingen maar niet gaan afschaffen. Het is mogelijk dat de dienst 1934 een ver rassing zal brengen in den vorm van een ba tig/saldo, "maar spr. vreest dat dit" tóch wéinig zal te be'teekenen hebben, vergeleken' bij wat noodig zal' zijn. De' gemeenteraad zal moeten blijven zorgen voor volkswelvaart, voor bestrijding der werkloosheid en handhaving van het gezag. Nadat dé spreker eenige vragen uit de ver gadering had beantwoord was het woord aan den heer Bakker, die sprak over: „Crisis en beginseltrouw". Spr. vestigde er de aandacht op, dat het er bij elke crisis bij elke worste- ling op.aankomt, uit welk beginsel men leeft. Ruim 400 jaar geleden kwam ons volk na tij den van wereldzin weer tot reformatie en toen kwam de trouw aan het beginsel weer boven. Later nam het ongeloof weer hand over hand toe. De revolutie triomfeerde in het be gin der vorige eeuw. Toen stonden weer man nen op, die veilden dat de menschheid terug moest tot de wet en de overtuiging; Groen van Prinsteren en Kuyper, die de partij organi seerden en den strijd aanbonden voor d Christelijke school, voor de Christelijke staat kunde. Het goud van hun kinderlijk geloof zag men overal glanzen Christelijke vakorgani saties zag men groeien evenals het-Chris telijk onderwijs. En nu zijn wij weer in een crisis: een econo misch inzinking waaraan niemand had ge dacht in een tijd toen alles zoo goed ging. Er is ook een ontzettende worsteling op staat kundig terrein, men denke aan Rusland. Ita lië, Duitschland, Frankrijk. Hoe zal het gaan in ons eigen land met zijn steeds groeiend aantal partijen en partijtjes? Zal de parle mentaire regeeringsVorm zich hier op den duur kunnen handhaven? De toestanden ge ven voedsel aan de N.S.B. Er is een vooruit gang te constateeren der revolutionnaire par tijen. Spr. gewaagde voorts nog van de geeste - lijke crisis. Er zijn er, die den godsdienst wil len uitroeien, niet alleen in Rusland. Zelfs in de Tweede Kamer in ons land is dit gepropa geerd. In Duitschland wordt van overheids wege het oude heidendom bevorderd. In ons eigen vaderland gaan wij geestelijk ziender- oogen achteruit. De volkstellingen wijzen uit, dat steeds meer zich van allen godsdienst af wenden. Wat staat den anti-revolutionnairen m. deze omstandigheden te doen? Zij weten, dat God regeert 'en zij hebben de zekerheid dat ook m den bangsten nood God redding zal brengen. Zij zullen strijden in het geloof, om de zege-; ringen te behouden, die zij nog hebben en zij zullen staan achter Dr Colijii en zijn regee- 1 Na een korte rondvraag ging de voorzitter, mr. A. Bruch, voor in dankgebed en sloot de vergadering. PERSONALIA. Aan de Gemeentelijke Universiteit te Am sterdam slaagde voor he doctoraal examen Germaansche taal en letterkunde (Engelsch) de heer W. G. Hermes te Haarlem; voor het doctoraal examen economische wetenschap pen de heer W. F. Bok. eveneens te Haar lem. BONDSSAMENKOMST VAN „NATURA". Het Nederlandsche toerister.verbond „Na- tura" houdt de jaarlijksche bondssamenkomst te HaarJpm. Zaterdagavond 15 Juni is een feestavond in de Kw^pzaol van Br'nk"-"^ Zondagmorgen wordt een tocht gemaakt in de omstreken, waarna de bondsdag gehouden wordt in ,de duinpan achter de uitspanning Kraantje Lek. Personeelsformatie ambtenaren te Haarlem. Over een wijziging. Na verschillende vergaderingen van de Commissie van bijstand voor Arbeids- en Pensioenzaken met de vertegenwoordigers van de tot het georganiseerd overleg toege laten vereenigingen van ambtenraen, is men thans zoover gevorderd, dat Vrijdag de laatste zitting heeft plaats gevonden. Het advies der commisie over de wijziging der personeelsformatie voor de ambtenaren is vastgesteld. KERKCONCERT C. O. V. Zooals reeds werd medegedeeld, zal de Christelijke Oratoriumvereeniging ook dit jaar weer een zomerconcert geven in de Groote. of St. Bavokerk en wel op Donder dag 20 Juni. Aan dit concert zullen medewerken Ilona Durigo,. Zurich, zang, George Robert, orgel en het koor der C.O.y. Ilona Durigo is een zangeres van inter nationale vermaardheid. Zij werd.in 1881. te Boedapest geboren en begon reeds op jeug digen leeftijd^ haar zangstudies bij Forstén in Weenen, later voortgezet bij den befaamden Stockhausen en Bellwidt in Frankfurt. Sedert 1921 is zij leerares aan het Conservatorium te Zurich. In ons land heeft zij vooral bekendheid verworven door haar optreden bij de jaar lijkse he uitvoering van de Matthaus-Passion in bet Concertgebouw te Amsterdam onder leiding van Willem Mengelberg en als on overtroffen vertolkster van de altpartij in Mahler's ..Das Lied von der Erde" en in de Altrhapsodie van Brahms. Ilona Durigo zal op het concert van Don derdagavond liederen zingen van Bach en Schubert, daarbij op het orgel begeleid door George Robert, die tevens orgelwerken van Buxtehude en Bach zal spelen. Het kooi' zingt werken a capella. waaronder als voornaamste werk de prachtige 5-stemmige motette van Joh. Seb, Bach „Jesu, meine Freude". EINDEXAMENS H. B. S. A. Voor het eindexamen aan de Hoogere Bur gerschool A met 5-jarigen cursus te Haar lem zijn geslaagd de volgende candidaten: Mej. Aöriana M. Bal. J. A. Barmen 't Loo, A. van den Bergh. G. Blauw. Chr. de Bouter, mej. Lamberta W. de Bruin, mej. Johanna M. Burger. H. S. Chapon, P. C. Cornelissen, G. J. van Dam, mej. Meina van Denderen. J. W. van Ek. A. J. H. Elfers, A. C Fortgens. A. Gillissen. W. P. T. Groote. mej. Cornelia H. Groenendaal. J. W. van Hartesveldt. F. M. Hasselman. J. van Heérde. F. P. Hekker, J. H. Helweg. W. Hoogeboom, mej. Cornelia P. Hultgren, H. J. C. Kal, P. H. Klïep Chr. Klomp, mej. Margaretha C. Koning, J. A. Koolbergen, H. Kroes. E. Lakerveld, J. de Langen, H. J. Leloux, W. M. van der Maal, J. G. Maatkamp, mej. Christina S. Meijer. A. Moen, J. B. Moolhuyzen. mej. Caecilia C. C. M. Pinxter, mej. Matje Resoort, H. J. P. Roesink. mej. Alida Roos. W. Schalken, mej. Geertruida Scharpff. J. C. Schooneveldt, j. van der Snoek, W. Swaneveld. J. M. E. van Til, L. Verdoorn, F. Vetter. A. de Vita, mej. Cornelia C. F. van der Weele, mej. Anna.M. Welling, J. H. van IJzerloo, A. A. Zijlstra. Plet aantal leerlingen per klasse. Een voorstel van „Volksonderwijs" te Bloemendaal. Voor het aanstaande congres van „Volks onderwijs" dat te Amsterdam zal plaats vin den. is door de afdeeling Bloemendaal het volgend voorstel ingediend: .De Algemeene Vergadering verzoekt het Hoofdbestuur alles in het werk .te stellen, om het wettelijk aantal leerlingen per klasse lager te stellen." In de toelichting wordt o.a. gezegd: In art. 28 der Lager Onderwijswet van 1920 werden de aantallen leerlingen vastgesteld voor het verplichteaantal leerkrachten per school: deze getallen wérden bij verschillende wetswijzigingen als volgt nader vastgesteld. Aantal Aantal leerlingen, leerkrachten Si r- I a o o a ss 1 0 t/m 25 't/m 32 tlm 34 1 1 26— 60 33— 72 35— 75 1 2 61— 90 73—116 76—130 1 3 91—135 117—160 131185 1 4 136—180 161—210 186—236 1 5 181—225 -211—260 237—287 1 6 22§—270 261—314 288—338 1 7 271—315 315—369 339—389 1 8 316^-350 370—424 390—440 De gevolgen van deze wetswijziging zijn zeel ten nadeele- van het Openbaar Lager Onder wijs geweest, terwijl voor de Openbare School deze overbevolking- nog het bijzonder nadeel heeft, dat vele ouders hun kinderen naar neu trale of andere bijzondere scholen zenden, die door aanwezige financieele fondsen groote klassen kunnen ondervangen. Hierbij dient ook nog vermeld te worden, dat ook door-de opheffing van vele openbare scholen talrijke leerlingen reeds naar het bij zonder onderwijs overgegaan zijn. Enkele genieenten, die financieel hiertoe nog in staat zijn, kunnen de kosten van boven tallige leerkrachten betalen. Het is echter te voorzien, dat dit aantal hoe langer hoe klei ner zal worden. Indien echter, wat nu reeds weer het geval schijnt te worden, nog meer bezuinigingen op het Lager Onderwijs toegepast zullen worden, dan zal men moeten erkennen, dat de toe standen ondragelijk zullen worden, zoowel voor het onderwijs als voor het onderwijzend personeel. Het is noodzakelijk, dat onze vereeniging scherp stelling neemt tegen deze verslechte ringen van het lager onderwijs en reeds nu verlaging van het aantal leerlingen per klasse bepleit en sterker nog propageert dan tot nu toe het geval was. Het prae-advies van het hoofdbestuur luidt: Niet minder dan de afd. Bloemendaal is het Hoofdbestuur van de noodzaak der voor gestelde maatregel in het belang van heel ons onderwijs overtuigd en telkens heeft het zich tegen wettelijke voorzieningen, die op dit punt ons onderwijs zoo hebben verslechterd, met aile kracht verzet. Dit ook nog in zijn adres seering naar aanleiding van het laatste ont- werp-Wet ter verlaging van de openbare uit gaven. Even zij opgemerkt, dat het aanhan gige wetsvoorstel bovengenoemd de mogelijk heid van ec-n benoeming van boventallige on derwijzers door gem.- en schoolbesturen bui tensluit. Intusschen zal het hoofdbestuur, waar mogelijk, gaarne aan een door de afd. bedoeld verzoek van de Alg. Verg. voldoen. WIE ZUINIG BEHEERT, DE CRISIS KEERT STEMT VRIJHEIDSBOND (Adv. Ingez. MedJ meldt: Hoogste barometerstand 766.4 m.M. te La Coruna. Laagste barometerstand 750.4 m.M. te Malinhead. en voorspelt: Zwakken tot matigen, Zuidelijken tot Wes telijken wind. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring. Aanvankelijk kans. op regen of on weer. Weinig verandering temperatuur. Uit het Buitenland Èr is kans op opklaring. Ofschoon cle depressie in het Westen minder diep werd, en de rooge drukking zich van het Zuid-Westen uit uitbreidt, blijft voorloopig het karakter van het weer nog ongestadig. Een diepe secundaire uit Zuid-Frankrijk naar de Oostzee getrokken, heeft langs haar baan overal zware onweersregens gebracht. Te Vlis- singen zelfs 29 m.M. In het Kanaal ligt een volgende, minder dispe secundaire. In OostDuitschland is de temperatuur ver boven normaal. In Polen eveneens. Het weer blijft er zonnig. Ik Frankrijk is merkbare af koeling ingetreden en er valt hier en daar nog regen. Ook de Britsche eilanden hebben regenachtig weer bij normale temperatuur. In Scandinavië is het koel en buiig in het Noor den. regenachtig in het Zuid-Westen en vrij warm in Zuid-Zweden. Indien de hooge drukking uit het Zuid-Wes ten zich verder in Noord-Oostelijke richting uitbreidt is eenige opklaring te wachten. Baromrter Stand van heden 758 m.M. Vorige stand 761 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: FA. KUIPERS EN ZN.. Opticiens. Zijlstraat 97 Telefoon 12726. Thermometer 15 Juni: Hoogste heden tot 10 uur 59 F. Hoogste gisteren 67 F. Laagste heden nacht 57 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 15 Juni. Ondertrouwd 14 Juni: G. Grevers en M. E. v. d. Heijden. Bevallen 14 Juni: A. M. Buistv. Rijswijk, d.; G. J. BroekmanOver, z.; 13 Juni H. H. van Reijn— Hartsuijker, z.; M. A. Moerkerk van Dam, d.; Overleden 12 Juni: M. B. v. Heulen—v. Son, 84 j., Jansweg; 13 Jiani A. E. Pisoni, 49 j., Gasthuisvest. Nationaal Verbond van Gemeente-ambtenaren. De algemeene vergadering. Te Haarlem werd Vrijdag de 30ste Alge meene Vergadering van het Nationaal Ver bond van Gemeente-ambtenaren door den Bondsvoorzitter, den heer A. Kooiman 'ge opend. Hij hield een rede waarin hij o.a. de vele maatregelen schetste, die in het afgeloo- pen tijdperk ten aanzien van de gemeente ambtenaren zijn getroffen. In het bijzonder wees hij op de 'excestheorie die zich bij de Re geering langzamerhand heeft ontwikkeld als gevolg van de toepassing van de ambtenaren wet in verband met de conclusies van het rap port der 'staatscommissi':, Schouten. Spr. vond bij dit punt gelegerij" '-' een oordeel uit te spreken over het aannangige bezuinigings- ontwerp waarin de regeer in g z.ï. geen reken schap 'heeft gegeven van de psychologische rioodzak'elijkheid een voor allen verstaanbaar beroep op.het gemoeó. te doen. Spr. zeide hiermede niet .te bedoelen, dat de Regeering een al te pvchologische politiek moet gaan voeren, d.w.z. toegeven aan allerlei econo mische módeleuzen van den dag. Hij meende dat het. in de Regeering te prijzen is, dat zij het hoofd koel weet te houden temidden van de vele raadgevingen, waarmee ze thans wordt overstelpt, maar dat neemt niet weg, dat zij blijkbaar riiet begrijpt welke invloed zou uitgaan van eeri tot het hart van het volk gesproken woord. Het'is te betreuren dat de Regeering geen -poging heeft gedaan de spankracht der massa te prikkelen door voor stellen van constructiéven aard. Dit is" ook de voornaamste reden,' waarom het Rijksper soneel onwelwillend- tegen het offer staat dat de Regeering opnieuw vraagt. Het is zeker niet ondenkbaar, dat het overheidspersoneel nogmaals een deel van zijn reeds schamel in komen ten algemeenen nutte zou willen af staan, wanneer het de sterke overtuiging- kreeg, dat het inderdaad om de reconstruc tie van ons economisch leven gaat. Spr. hoopte, dat de Regeering alsnog blijk zou ge ven van veranderde mentaliteit, zoodat zij eenige volstrekt onaanvaardbare punten uit het bezuinigingsontwerp zou willen lichten. Spr. schetste daarna den inwendigen toe stand van het Verbond, die onverdeeld gunstig is, getuige een niet onbelangrijke toeneming van het ledental in het eerste halfjaar 1935. Ook financieel is het Verbond kerngezond, al heeft het Hoofdbestuur tal van bezuinigingen moeten toepassen als gevolg van de dalende contributieopbrengst, welke aan de vermin derde inkomsten der leden is te wijten. Dcor doelmatige versobering is er echter voor ge zorgd, dat geen enkel levensbelang van de organisatie is geschaad. De jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester werden daarop met alge meene stemmen goedgekeurd, terwijl het Hoofdbestuur hulde werd gebracht voor de wijze waarop het zijn taak heeft vervuld. Ook het beleid van de redactie van „De Gemeen te-ambtenaar'' vond algemeene instemming. HAARLEM'S SYMPHONIE-ORKEST „EUTERPE". Op Maandag 17 Juni a.s. zal het Haarlem's Symphonie-Orkest Euterpe, onder leiding van den heer A. J. Meng een concert geven aan verpleegden van het gesticht Mcr en Bosch te Heemstede. DE HEER V. D. WINT MET PENSIOEN. Ipl Él Na een reeks van 49 dienstjaren waarvan ruim 39 Rijkspensi- oenjaren, de overige bij de Spoorwegen o.a. in Zuid-Afrika, gaat onze stadgenoot de lieer R. A. v. d. Wint, ambtenaar bij de Rijkstelegraaf en Te lefonie te Amsterdam, met 1 Juli a.s. den Rijksdienst verlaten. Conflicten door den Van der Hoogt-prijs. Bedankjes komen binnen. De beslissing, welke deze week genomen is inzake de niet-uitreiking van den Van der Hoogtprijs, blijkt nog meer gevolgen te hebben dan men aanvankelijk vermoedde. Naar het Hdbld. althans meldt, heeft niet al leen prof. dr. J. de Vries zijn functie als voor zitter van de Maatschappij der Nederland- sche Letterkunde neergelegd, maar hebben ook mr. M. Nijhoff en Dirk Coster bedankt als lid der commissie voor de schoone letteren. Valsche guldens in Den Helder Politie ontdekt een muntiustallatïe. DEN HELDER. 14 Juni. Door een sigaren winkelier in den Helder w^rd dezer dagen aan de politie kennis gegeven dat hij een valschen gulden had ontvangen. Een vaag signalement, dat kon worden opgegeven leidde al spoedig tot de aanhouding van een man, afkomstig uit Franeker, in wiens bezit een dergelijk muntstuk werd gevonden. Een dooi- de politie ingesteld onderzoek wees uit. dat de man met een ander in een woonhuis je, dat onder de gemeente Van Ewijksluis lag. werkte en daar werd door de Heldersche politie een volledige, zij het primitieve installatie voor het vervaar digen van valsche guldens in beslag genomen. Intusschen waren door enkele jongens een aantal dezer muntstukken op het politiebu reau gedeponeerd. Zij hadden deze gevonden in een luchtkoker van een woning in de Breewaterstraat in Den Helder. De aangehou dene, die eerst ontkende, heeft na een lang durig, tot diep in den nacht voortgezet ver hoor, ten slotte bekend. Zijn mededader, die te Van Ewijksluis in hechtenis werd genomen en naar Den Helder werd vervoerd, bleef evenwel hardnekkig ont kennen. Hij is een recidivist, die reeds vele in braken heeft gepleegd en een langdurige ge vangenisstraf achter den rug heeft. Beiden zijn in het Heldersche politiebureau ingesloten en zullen ter beschikking van de justitie worden gesteld. Voor zoover thans is na te gaan zijn slechts weinig guldens uitgegeven en vermoedelijk uitsluitend in den Helder. In totaal zijn dertig guldens in beslag genomen. Een Ossche moord geheel opgehelderd. P. de B. vertelt. Na. zijn bekentenissen over roofoverval den en brandstichtingen, heeft P. de B. thans ook aan de marechaussee verteld hoe hij zijn neef Gerrit heeft vermoord. Het slachtoffer was zijn beste vriend. Steeds verkeerden beide jongelieden in el- kaars gezelschap. Samen zijn zij betrokken geweest in tal van beroovingsgevallen. Onder voorwendsel een kippendiefstal te gaan plegen, hebben beide neven 's avonds het huis van Trieneke C. in het Schayksche Veld verlaten. Het was een jonge vrouw, voor wie de beide neven groote genegenheid koes terden. Ver weg in de velden aan de grens van de gemeente heeft P. de B. zijn medemin naar Gerrit, voor wiens de vrouw den laatsten tijd opvallend groote genegenhend aan den dag legde, met een mes onverhoeds aange vallen. In een toestand, die schier aan krankzin nigheid moet hebben gegrensd, bracht de da der het slachtoffer 67 messteken toe. Door deze bekentenis is dus volledige klaar heid in dit drama gekomen en moeten ook zij overtuigd zijn, die nog. twijfelden aan de schuld van P. de B. MEVR. A. AUKESTIMMER' t Te L-u,;kum is op 73-jarigen leeftijd overleden Mevr. A. AukesTimmers. Zij was vele jaren lid van de Provinciale Staten van Noord-Hol land, doch stelde zich bij de Verkiezing van dezen zomer niet meer candidate. Met Mevrouw Aukes verliest de Vrijzinnig Democratische Bond eênpartijgenoote, die haar beste krachten voor de beweging heeft gegeven. Tezamen met haar echtgenoot heeft zij steeds voor de vrijzinnig-democratie op de bres gestaan en haar vriendelijke persoonlijk' heid- zal bij ons .in dankbare herinnering blij - ve» voortleven zoo schrijf' het orgaan van den Vrijz. Dem. Bond. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Huwelijken van blanken en kleurlingen. Geachte redactie, Naar aanleiding van het ingezonden stuk van W. D. N. in uw blad van 11 dezer, vraag ik nog even de aandacht. W. D. N. komt tot de slotsom, dat er geen aanleiding bestaat om vermenging van het Nederlandsche volk met gekleurde rassen of met bastaarden tegen te gaan. Immers de gemiddelde Indo bijv. zou volstrekt niet beneden den gemid delden Nederlander staan, wii zouden den Indo's zelfs veel te danken hebben. Op grond van eigen ervaringen, opgedaan tijdens een jarenlang verblijf in Indië in den omgang met Indo's, meen ik deze opvatting te kunnen tegenspreken. Een generaal Van der Heyden, door N. genoemd, is voor mij één uitzondering op een algemeenen regel. Liever echter dan mij te beroepen op deze persoonlijke overtuiging, die men wellicht als te subjectief zou kunnen aanmerken, verlaat ik mij op mannen van onverdachte weten schappelijkheid. Daar zijn dan bijv.: lo. Eugen Fischer, bekend o.a. om zijn onderzoekingen bij een krusing van Zuid- Afrikaansche boeren en Hottentotten. Hij acht deze vermenging voor blanken uit den booze. 2o. Rodenwaldt, die de bastaardbevolking •op een eilandje in ons Indië onderzocht Voor de blanken acht hij de vermenging na- deelig. 3o. Verschillende Amerikaansche onderzoe kers. Hun oordeel is steeds ongunstig. Tenslotte vond ik nog in een artikel van Dr. Frets in de „Socialistische Gids" van 1934 naar aanleiding van een beschouwing over rasvermenging' de volgende zinsneden: .Rassenkruising moet worden tegengegaan als beide rassen zeer verschillen". En verder ,Zoo is de kruising tusschen blanken en negers, tusschen blankpn en bijv. de vol ken in Nederland-Indië tegen te gaan". Niemand zal dit tijdschrift toch van ijveren •voor een Ariërparagraaf verdenken! De bewering', dat nu zij, die trachten het bloed van hun volk „van vreemde smetten vrij,, te houden, slechte vaderlanders zouden zijn, blijft geheel voor rekening van den heer N., evenals zijn zonderlinge uiteenzet ting over de Ariërs of zijn opvatting, dat de. West-Europeesche volken van de Hunnen zouden afstammen. De Hunnen, berucht om hun barbaarsch- heid. waren een Monaoolsch ruitervolk, naar bun ras dus nauw verwant, aan de door den heer N. zoo hoog geschatte Maleische vol ken. Met dank voor de plaatsing, J. A. „De voetganger en het verkeer." Geachte Redactie, Het ingezonden stuk van het bestuur der Barteljorisstraatvereeniging in uw blad van 7 dezer naar aanleiding van mijn artikel „De voetganger en de gevaren van den weg" geeft mij aanleiding tot de volgende opmerkingen. Genoemd bestuur ziet de kwestie van het verplicht rechtshouden van, den voetganger zeer eenzijdig. Erkende ik in mijn artikel, dat in deze een belangenstrijd bestaat tusschen de verkeersveiligheid en den winkelstand en gaf ik als mijn uitdrukkelijke meening te kennen dat de wederzijdsche belangen zooveel moge lijk tegen elkaar moeten worden afgewogen, het bestuur der Barteljorisstraatvereeniging beziet deze zaak uitsluitend van winkeliers standpunt. Het begaat daarbij de fout aan të-- nemen, dat alle voetgangers in de Barteljoris- straat-daar.loopen om inkoopen te doen! Het- tegendeel is waar. "Verreweg de meeste voet gangers passeeren deze straat op weg naar. een ander doel. Voor deze meerderheid moe ten zij, die winkelen, wijken. Het belang van1 die meerderheid brengt mede, dat het verkeer in deze straten zoo regelmatig en veilig moge lijk verloopt. Genoemd bestuur begaat nog een fout door aan té nemen, dat de politie een ieder, die-. e,e»./?ogmWiki.aan...den .verkeerdenkant lpóp>,zal; yerbaligeeren. De- Haarlemsché politie zaljvditvzeker- niet doen. Te Amsterdajns.v Wagdfc -het-rechtshouden -al'. -is .ingevoerds -heeffr de politie steeds de noodige soepelheid, be tracht. Het -feit, dat in de Barteljorisstraat tot nu-- - toe slechts één ongeluk met doodelijken afloop - heeft plaats' gehad is natuurlijk geen argu ment. In de eerste plaats is het aantal dooden geen maatstaf voor onveiligheid, doch boven dien heeft Haarlem méér straten waar het- zelfde verkeersgevaar bestaat. Ten slotte ben ik zoo vrij te ontkennen, dat het niet noodig zou zijn, het publiek door een verordening te dwingen aan de bevordering der veiligheid mede te werken. Het is mij be kend, dat de politie indertijd een poging ge daan heeft het publiek vrijwillig rechts te doen houden op Zaterdagavond in de Groote Houtstraat. De politiemannen, die de med» werking van het publiek inriepen, hebbel» daaraan geen prettige herinnering, omdat het zich gedrongen voelde hen op schampere op merkingen te onthalen en hun verzoek niet in te willigen. Met dank voor de plaatsing. Mr.J. H. VAN GELDEREN. AGENDA ZATERDAG 15 JUNI Palace: „Twee dagen in de nor." Op het tooneel: Carman, de komische jongleur. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Het geheim van Edwin Drood". 2.30 uur. Daarna Doorloopende voorstelling. 7 tot 11.30 uur. Frans Hals Theater: „Tr opens tonnen". 2.30 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Vrinternachtsdroom" Op het tooneel: Mary EriK-Comp., rolschaat sen show. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZONDAG 16 JUNI Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. MAANDAG 17 JUNI Gebouw Protestantenbond in Haarlem- Noord: Openbare vergadering afdeeling Haar lem der Liberale Staatspartij de Vrijheids bond. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. Overveen: Vergadering Vrijz. Dem. Bond in Hotel Rozendaal. 8 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid). Voor de apotheken, die toestemming ge vraagd hebben om 's avonds, 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 15 Juni des avonds 8 uur tot en met Zondag 21 Juni des avonds 8 uur zul len de volgende apotheken geopend zijn: I. Koster apotheek Po^'- °n Vaart. Bosch- en Vaartstraat 26. Tel. 13290. J. W. Florijn Centraal Apotheek Gf Hout- - straat 78. Tel. 10500. H. Cohen, firma II. Remmers en Zn., Kruis straat 6. Tel. 10354. W. P. Woutersen, Apotheker, Koninginhe* weg 3, Tel. 12038.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2