Transferverdrag met Duitschland. JAPAN-NOORD-CHINA Steeds stijgende spoorwegtekorten. 'ZATERDAG Ï5 JUNI 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Hollandmarken" en fundingbonds Clearingsituatie zal verbeteren. Van officieele zijde worden over de nieuwe transferovereenkomst met Duitschland, welke van 1 Juli 1935 tot 30 Juni 1936 loopt, thans mededeelin- gen verstrekt, waarbij er op wordt ge wezen, dat door hen, die bij de trans ferregeling zijn betrokken weer offers moeten worden gebracht. Deze offers komen echter in de eerste plaats ten goede aan het algemeen belang. Om dat daardoor op den duur de clearing situatie wordt verbeterd. Dit is in hooge mate noodzakelijk, omdat naar gehoopt wordt de situatie van den Nederlandschen export naar Duitschland daar door gunstiger zal worden of althans een verdere beperking van dezen export zal kun nen worden voorkomen. In verband hiermede zij vermeld, dat tijdens de onderhandelingen ook nog een regeling tot stand is geko men,, welke een verdergaande ver betering van de clearing beoogt. Bijzonderheden hieromtrent zullen binnenkort worden medegedeeld. Hierbij zij ten overvloede nog opgemerkt, dat evenals onder de vroegere transferover eenkomsten geen enkele Nederlandsche schuldeischer verplicht is van de voor hem in deze overeenkomst bedongen voordeelen gebruik te maken indien hij de daaraan even eens verbonden nadeelen te groot acht. In dat geval blijven zijn rechten tegenover zijn Duitsche schuldenaren geheel onverkort en valt hij onder de Duitsche wettelijke bepa lingen waarop het transfermoratorium be rust. Hoofdpunten. Thans volgen de hoofdpunten van de nieuwe transferovereenkomst. BETALING IN CONTANTEN. Vorderingen van Nederlandsche schuld- eischers uit hoofde van renten, dividenden en dergelijke opbrengsten zullen, voor zoover de Duitsch debiteuren bij de Konversionskasse für deutsche Auslandsschulden betaald heb ben, tot een bedrag van %y2 pCt. per jaar ge transfereerd worden. Huren en pachten zullen voor 4/5 gedeelte worden getransfereerd. Divi denden van kapitalen, die geen nominale waarde hebben, worden in het algemeen voor de helft getranfereerd. Regeling boven het contante gedeelte Voor opbrengsten boven het hierboven ge noemde in contanten te betalen gedeelte geldt het volgende: Ten aanzien van obligatiën, welke meer dan 31/2% rente dragen, zullen Nederlandsche schuldeischers voor het meerdere, doch tot geen hooger rentebedrag dan 5 1/2% in totaal, te hunner keuze kunnen verkrijgen: a. een op naam van den schuldeischer staan de niet-verhandelbare cheque op de Konver sionskasse, luidende in Reichsmark, welke voor de na te noemen doeleinden in Duitschland gebruikt kunnen worden. Deze marken zullen hierna Holland-marken genoemd worden; en/of b. „Fundingsbonds", uitgegeven door de Konversionskasse, met garantie van de Duit sche regeering, welke in guldens luiden, 4 procent rente dragen en een looptijd van tien jaar hebben. De rente en aflossing dezer fun dingsbonds worden door de Duitsche wet voor alle transferbelemmeringen gevrijwaard. Jaar lijks wordt een zeker vast bedrag voor amor tisatie door aankoop besteed. De fundings bonds zullen verhandelbaar zijn zoodat ver wacht mag worden, dat hier te lande voor deze bonds een markt zal ontstaan, evenals in En geland reeds voor de daar te lande uitgegeven bonds het geval is. Zij die Hollandmarken en/of fundingsbonds aanvragen zullen geacht worden afstand te hebben gedaan van het hun eventueel boven het maximum van de genoemde gezamenlijke uitkeeringen toekomende. Voormelde aanvraag zal binnen seen maand na het in ontvangst nemen van het in contanten uit te betalen ge deelte dienen te geschieden op de wijze, zoo als nader zal worden bekend gemaakt. Zij die er van afzien het meerdere boven het getransfereerde gedeelte in Hollandmarken en/of fundingsbond te ontvangen behouden hun aanspraken tegen de Konversionskasse tot het bedrag hunner oorspronkelijke vorde ring met inachtneming van de thans geldende Duitsche wettelijke bepalingen. De z.g. Hollandmarken kunnen door den Ne derlandschen schuldeischer, op wiens naam de betreffende chèque luidt, in Duitschland wor den gebruikt voor: a. betaling van reizen in Duitschland. Voor zakenreizen kunnen Hollandmarken, die aan rechtspersonen toebehooren uitsluitend ge bruikt worden door firmanten of bestuurders. Voor niet-zakenreizen kunnen Holland-mar ken ook door familieleden en dienstpersoneel van den eigenaar gebruikt worden. Het ge bruik van Hollandmarken is per maand en per persoon tot Mk. 2.000 beperkt. De Duitsche banken kunnen echter grootere bedragen uit- keeren, indien misbruik uitgesloten wordt ge acht. b. voor betaling van alle Duitsche belastin gen. c. voor betaling van reparaties, onderhoud enz. van onroerende goederen. d. voor betaiing van diensten, welke verband houden met het beheer van zijn in Duitschland aanwezige vermogensbestanddeelen of het handhaven zijner rechten, welke daarop be trekking hebben (b.v. beheers- of proceskos ten). e. voor ondersteuning aan familieleden of voor giften aan sociale, religieuze of dergelijke instellingen. Bovendien kunnen Hollandmarken in kre- ditsperrmarken worden omgezet (waardoor zij verhandelbaar worden) indien gedurende veer tien achtereenvolgende dagen tevoren, de ge middelde koers van kreditsperrmarken in Am sterdam hooger was dan de gemiddelde koers van de fundingsbonds aldaar. Dawes- en Young-leeningen. Nederlandsche houders van Dawes- en Youngobligatiën zullen per jaar 3 1/2% ge transfereerd krijgen. Het verschil tusschen deze 3 1/2% en de oorspronkelijke rente zullen zij in een speciaal soort „sperrmarken" kun nen ontvangen (zoogenaamde „Dawes- en Youngmarken) welke verhandelbaar zijn en die gebruikt kunnen worden op ongeveer de zelfde wijze als „register-marken". Voor de behandeling der renten op Still- haltevorderingen is eveneens een regeling tot stand gekomen, waardoor de still-halte-credi- teuren mede bijdragen tot vermindering dei- lasten. Niet alleen voor de vorderingen uit effecten, doch thans ook voor die uit andere beleggings vormen, zal een gestreng onderzoek worden ingesteld of de vorderingen onder de regeling vallen, waarbij inzonderheid zal worden gelet op de vraag of een werkelijk Nederlandsch be lang bij de uitbetaling betrokken is. Onder deze transferovereenkomst vallen de vorderingen uit rente en dergelijke opbreng sten, die tusschen 1 Juli 1935 en 30 Juni 1936 opeischbaar worden en door de debiteuren aan de Konversionskasse betaald zijn. Ook vallen onder deze en op of voor 30 Juni 1935 opeisch baar geworden zijn, maar door nalatigheid van den schuldenaar of door eenigerlei andere oorzaak niet voor 1 Juli 1935 aan de Konver sionskasse betaald zijn. Bedragen boven 4 1/2%, die in de vorige transferregeiing onbetaald zijn gebleven. Voor bedragen boven 4 1/2% was in de op 30 Juni afloopende transferregeling een uit- keering voorzien, welke als gedeeltelijke amor tisatie van de hoofdsom zou dienen. Deze rege ling is op grond van de ongunstig geworden deviezensituatie in Duitschland, die inmiddels een regeling van het Nederlandsch-Duitsche betalingsverkeer door een clearingverdrag noodzakelijk maakte, niet tot uitvoering ge bracht kunnen worden. Thans is overeengekomen, dat in plaats daarvan Nederlandsche schuldeischers voor de nog steeds openstaande bedragen boven 4 1/2% „Holland-marken" en/of „Kreditsperrmarken" (die verhandelbaar zijn) kunnen ontvangen, doch tot geen hooger rentebedrag dan 6% in totaal. De Nachtegaal heeft oponthoud. Blok te Bagdad in een ziekenhuis opgenomen. Het Indië-vliegtuig Nachtegaal, Woensdag vertrokken van Schiphol, heeft oponthoud tengevolge van een plotselinge ongesteldheid van den werktuigkundige, den heer P. B. Blok die te Bagdad in het Ziekenhuis moest worden opgenomen. De Koetilang op weg van Batavia naar Amsterdam, die vandaag volgens het reisschema tot Djodpoer zou vliegen, heeft opdracht de reis voort te zetten. Bij aankomst te Bagdad zou de werktuigkundige van de Koetilang aan boord van de Nachtegaal over gaan. De Overzwaluw die Zaterdag van Schip hol naar Batavia vertrekt, neemt een reserve- werktuigkundige mee om de bemanning van de Koetilang te Bagdad weer voltallig te ma ken, waarna dit vliegtuig de reis naar Am sterdam voortzet. De K.L.M. hoopt zoodoende het oponthoud tot een minimum te beper ken. Bepaalde categorie tuinders wordt gesteund. De Nederlandsche Groenten- en Fruitcen- trale maakt bekend, dat beoefenaars van den tuinbouw, die in 1934 met haar toestemming hun zelf geteelde producten op de markt of in eigen winkel hebben verkocht of hebben uit gevent, een aanvraag voor steun kunnen in dienen. Nadat deze aanvraag in het bezit van de Centrale is, wordt den aanvragers een formu lier ter invulling toegezonden. Dit formulier moet volledig en duidelijk ingevuld en verge zeld van de noodige bewijsstukken uiterlijk 30 Juni worden ingediend. Formulieren, die na dien datum binnenkomen, kunnen niet meer in behandeling worden genomen. De zaak van den ex-hoofd commissaris. Maatregelen binnenkort te wachten Naar wij hebben gemeld, zal een scheidsge recht uitspraak doen in de zaak van den ex- hoofdcommissaris van 's Gravenhage. Thans verneemt de Tel., dat de bevoegde autoritei ten zich ten opzichte van de uitspraak van het scheidsgerecht een volkomen vrijheid van handelen voorbehouden. De minister van Justitie heeft zich alle do cumenten laten overhandigen, die op deze kwestie betrekking hebben. Daar het dossier zeer uitgebreid is en het een uiterst netelige affaire betreft, vordert het onderzoek eenigen tijd. Men kan echter aannemen dat binnen een niet te langen termijn een beslissing zal vallen of er tegen den gewezen hoofdcommis saris al dan niet een instructie zal worden ge opend. De afwachtende houding, die de rech terlijke autoriteiten tot nu toe hebben aange nomen, wil geenszins zeggen dat zij van de onschuld van den ex-hoofdcommissaris over tuigd zijn. Hoe hun beslissing ten slotte zal uitvallen staat daarom nog niet vast. Hoe ingewikkeld deze zaak is, moge blijken uit het feit, dat reeds in de tweede helft van het jaar 1932 de tegenwoordige eischer bij het scheidsgerecht, zich gewend heeft tot den toenmaligen procureur-generaal bij het ge rechtshof te 's Gravenhage, en dat deze des tijds den ex-h.c. heeft verhoord, maar geen aanleiding vond om een strafprocedure tegen hem te openen. De procureur-generaal wees, na kennisneming van alle gegevens, waarover de tegenwoordige eischer beschikt, de juist heid van de tegen den ex-h.c. gerichte beschul digingen af. Deze afwijzing van de klacht wil niet zeg gen, dat de justitieele autoriteiten, die het ge beurde opnieuw onderzoeken, tot eenzelfde conclusie zullen komen. Amsterdamsche Ballast Mij. maakte nog winst. Zij het minder dan in 1933. Te Amsterdam is Vrijdag de jaarlijksche al- gemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Amsterdamsche Ballast Mij. gehouden. Voorzitter was de heer F. W. Ludwig. Het jaarverslag werd voor kennisgeving aan genomen, terwijl de balans en verlies- en winstrekening werden goedgekeurd, zoodat het dividend werd vastgesteld op 3 pCt. (v. j. 5 pCt.i. Na een woord van dank aan de direc tie voor het beleid werd de vergadering ge sloten. Aan het jaarverslag van de directie der N.V. „Amsterdamsche Ballast Maatschappij" over 1934 ontleenen wij het volgende: Niettegenstaande wij vele bezuinigingen toe pasten, konden de gunstige resultaten van enkele jaren terug niet worden bereikt. Een van de oorzaken hiervan is het ontbreken van opdrachten van de gemeente Amsterdam. Wespen in vorige jaren door deze gemeente groote ophoogingswerken uitgegeven, ver leden jaar werd slechts 18.000 voor dit doel besteed. Buiten Amsterdam waren wij be hoorlijk van opdrachten voorzien. Wij willen op deze plaats nog een toelich ting geven in zake de bankschuld. welke op ultimo December ca. 900.000 bedroeg. Deze schuld is ontstaan doordat exploitatie van bouwterreinen gedurende korten tijd veel geld eischte. Deze terreinen zijn alle weder verkocht en worden in den loop van 1935 be taald. Het grootste gedeelte dezer bankschuld is dan ook, terwijl wij dit schrijven, afgelost. Wij hebben gemeend een nieuwe waardee ring van ons materieel te moeten toepassen, daar de waarde in den loop der jaren zeer veel is veranderd. Wij hebben zeer voorzichtig getaxeerd en kwamen tot de slotsom dat de waarde momen teel minimaal 2.150.000 is. De werkelijke waarde is dus 570.000 hooger dan de boek waarde. Niettemin gaan wij door met afschrij ven van ons materieel. De winst- en verliesrekening staat: Debet voor: onkosten 72,594 82.238, sala rissen 144.380 (148.799). gereserv. op deeln. in andere ondern. 40.000 (84.5501. afschrij vingen: res. voor afschr. 75.000 (150.000), id. mater, in het buitenland 13.514 (9.055), id. geb. terr. zanderijen enz. 13.746 (12.651). id. meubilair 505 id. res. afschr. met derden (12.500). id. elevator-installaties (15.000), id. dub. debit. (2.159), dividend 3 pCt. 75.000 divid.- en tant.belasting 6787 saldo winst 3769 '22.404) inte rest (l."794), en Credit voor: exploitatierekening saldo 429.804 (541.154) interest f 15.492 DOOR PIET VAN DER HEM De laatste uit den bovenkaak wordt getrokken Het nieuwe gebit (made in Japan) ligt klaar ue neer F. HARTENDORF. De heer P P. Hartendorf werd 30 October 1873 te Brielle geboren en was aanvankelijk werkzaam in den boekhandel, daarna in het machinaal houtbedrijf zoowel in Den Helder als in Weesp, tot. 1907. Van 1902 tot 1914 was hij lid van den Raad van Beroep inzake de Ongevallenwet, die te Haarlem zijn zittingen hield en waarvan Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen voorzitter was. In 1907 vertrok de heer Hartendorf van Weesp weer naar Den Helder, waar hij werk zaam was in het uitgeversbedrijf. In 1908 werd hij gekozen tot lid van den Raad van den Helder en bleef dit tot zijn vertrek naar Haarlem in 1914. In 1919 volgde zijn verkiezing tot lid van de Prov. Staten van Noord-Holland waarvoor hij zich in 1923 niet meer beschikbaar stelde. In 1920 werd de heer Hartendorf door Prov. Staten benoemd tot lid van de Commissie van Bestuur van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santooort, welke functie hij thans 15 jaar vervult. Hij is van 1914 af vertegenwordiger van de Ned. Middernachtzending en leider van het Consultatiebureau dier vereniging. Ver der is hij secretaris van de Prot. Chr. Re- classeeringsvereeniging te Haarlem en plaatsvervangend lid van den Reclasseerings raad, waarin hij tot 1924 als lid den Ned.. Chr. Geheelonthouders-<Bohd vertegenwoor digde. Gedurende een zevental jaren tot 1914 is de heer Hartendorf redacteur geweest van „De Christen-Democraat", waarin hij verschillende artikelen schreef over sociale wetten. Staat moet over 1934 f 32.418.163 dekken. Dezer dagen hebben wij in ons blad gemeld, dat, ondanks sterke be zuinigingen, de verliezen bij de Spoorwegen blijven stijgen. In hoe sterke mate, blijkt thans uit de winst en verliesrekening der Mij. tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen over 1934. De Staat moet over het af- geloopen boekjaar een bedrag van f 14.408,072 (vor. jaar f 12,715.542) bijbetalen. Uit de winst- en verliesrekening der Hollandsche IJzeren Spoorweg Maat schappij over 1934 blijkt, dat het be drag der bijbetaling door den Staat f 18,010.091 (v. j. f 15,939,428) beloof. Door den Staat is zoodoende in to taal te dekken over 1934 een bedrag van f 32,418,163 tgen een bedrag van f 28,690.971 over 1933. Commissarissen van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en van de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij te Utrecht zullen aan de algemeene vergade ring van aandeelhouders, welke op Zaterdag 29 Juni te Utrecht wordt gehouden, voorstel len het dividend te bepalen op 4 pet. (onv.) per aandeel van f 250.is f 10. N.V. BILLITON MLT. In de heden gehouden jaarlijksche alge meene vergadering van aandeelhouders in de N.V. Billitonmaatschappij werden de balans en winst- en verliesrekening over 1934 goed gekeurd en werd het dividend vastgesteld op f 129.60 voor aandeelen eerste rubriek en f 80 voor aandeelen tweede rubriek. Hiervan is reeds f 79.60 resp. f 30 uitbetaald, het slotdi- vidend ad f 50 voor aandeelen eerste en tweede rubriek, zal van 18 Juni a.s. af betaal baar zijn. Minister Gelissen voorzitter van het „Werkfonds"? Naar wij vernemen zal zeer waarschijnlijk de minister van economische zaken prof. dr. I Ir. Gelissen benoemd worden in de voorzit- tersvacature bij het „Werkfonds 1934", ont- staan door het ontslag van mr. J. W

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5