Kerkconcert C.O.V. ILONA DÜRIGO GEORGE ROBERT KOOR DER C.O.V. Op 'f examen Rubriek voor Vragen. KOOS KOEN-PUZZLE tot 20 Juli 1935 Hoofdprijs van Z250.- WOENSDAG 19 JUNI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD S Bij de Revolutionnair- Socialisten. De R. S. A. P. en de Raadsverkiezingen. Dinsdagavond werd in de Tuinzaal van het Gem.Concertgebouw een vergadering gehouden door de afd. Haarlem der Rev. Soc. Arbeiders- Partij, waar de heer P. J. Schmidt, voorzit ter der R. S. A. P. en mevr. wed. S. B a k h u i- zen van den Brin k-O z i n g a, can didate voor den gemeenteraad, spraken over het onderwerp: „De R. S. A. P. en de Raads verkiezingen". Mevr. wed. S. Bakhuizen van den Brin k-O z i n g a zeide o.m. dat geen po sitief resultaat door iemand van de R. S. A. P. behaald zal kunnen worden in een bestuurs- of regeeringscollege, tenzij die partij beschik ken zou over een meerderheid, want samen werking met andere partijen is onmogelijk. Komende op het kapitalisme zeide spr.. dat dit tweeërlei kinderen heeft: lievelingskinde ren. die het rijk wil maken en stiefkinderen, die moeten zwoegen voor weinig geld. Het ka pitalistisch stelsel is gegrond op winst en pri vaatbezit. Maar de fabrieken behooren ge bruikt te worden om in de werkelijke behoef ten der menschen te voorzien, niet om zooveel mogelijk winst te maken. Men spreekt nu van een crisis maar die is er niet, er is alleen maar een slechte verdeeling der producten. Voorts weidde spr. uit over den grooten in vloed. dien de machines hebben gehad op de ontwikkeling der industrieën en dus op de maatschappelijke toestanden. Van het 60-millioen-plan is te Haarlem niets terecht gekomen. Schandelijk noemde spr. de bezuiniging op de zorg voor zieken. Ofschoon men zich geen illusies moet ma ken over resultaten, zal het toch goed zijn. dat de stem der R. S. A. P. in den Raad wordt gehoord; dan zullen toch de principes van die partij in ruimer kring verkondigd en ver spreid worden. Maar spr. zal in den Raad, als zij gekozen wordt, nooit te vinden zijn voor een, zij het nóg zoo tijdelijke, coalitie met een andere partij. De heer Schmidt, de tweede spreker, zei de, dat het staatkundig leven bedorven is. Ve len zijn dus geneigd, er zich niet meer mee te bemoeien. Maar dit gaat toch niet op: bemoei u wèl met de politiek, om haar beter te ma ken. want de politiek bemoeit zich toch met u! Het einde van de crisis is al herhaalde ma len voorspeld, maar de werkloosheid is steeds toegenomen. Maar al waren de toestanden in werkelijkheid beter geworden, dan had de S. D. A. P. toch haar belofte aan het prole tariaat zonder eenig voorbehoud moeten handhaven, 't Ging niet om resoluties, het ging om brood voor het proletariaat. Bij de scheu ring in de S. D. A. P. ging het om de vraag, of de partij zich zou verzetten tegen de aan vallen op het proletariaat. Dit heeft de S. D. A. P. niet gedaan. Spr. en zijn partijgenooten hebben voorzien en er voor gewaarschuwd, dat als het zoo voortging het proletariaat aan den rand van het pauperisme zou komen. Over den „gaven gulden" zeide spr., dat zijn partij een democratie verwerpt die den gulden aanvalt of verdedigt, al naar .het in haar kraam te pas komt. De democratie van de R. S. A. P. wil dat de controle over den gulden en de distributie er vari komt in handen van het proletariaat. Heeft de S. D. A. P. de Vara verdedigd als omroep van de arbeiders toen die Vara beknot werd? Neen, maar wel. de linkervleugel, de op positie in de S. D. A. P, heeft geprotesteerd. De Vara is als socialistische omroep dood gemaakt door de regeering. Dat komt door de politiek van schipperen en scharrelen, waaraan zoo- velen het land hebben en waardoor zoovelen niets van de politiek willen weten. 'Spr. gispte wat er al zoo in de strooibiljet ten van eenige partijen wordt gezegd: dit is kiezersbedrog. Er zijn mogelijkheden ge weest om iets uit te voeren, van wat er be loofd wordt, maar in de tegenwoordige om standigheden bestaat die mogelijkheid niet. De R. S, A. P. zegt alléén, dat de arbeiders het werk zélf moeten doen, door hun verzet buiten den Raad moeten zij het werk der R. S. A. P. in den Raad steunen. Daarom is het goed, dat er zij het een kleine tóch een fractie der R. S. A. P. in den Raad is. Op het verzet van het proletariaat komt het aan en dat verzet vreest dan ook de bourgeoisie. In verband met dit verzet zeide spr. nog: Wij zijn niet de opruiers, wij zeggen slechts de waarheid. En nu kan het zijn dat die waar heid tegelijk „opruiing" is. Doch zeker is het, dat er maar één ding is, waarvoor de heer- schende klasse zal wijken, dat is: verzet. De groote angst der bourgeoisie is, dat een eenmaal begonnen verzet, zal overslaan op anderen, zich zal uitbreiden. In de Jordaan te Amsterdam is ook een klein, primitief verzet geweest. Spr.'s partij heeft tot die menschen gezegd: gij kunt het zoo niet winnen, al heeft zij hen niet in den steek gelaten. Toch was dit verzet een alarmkreet voor de arbeidersklasse, het was een kreet van menschen die verbitterd waren. En die kreet heeft toch haar invloed gehad. Het is de bourgeoisie die het proletariaat tel kens weer in zulke omstandigheden brengt, dat het zich verzetten moet. De z.g. „op ruiers" hebben dus niet de schuld. De organisatie van het geweld zit alleen bij de bezittende klasse, niet bij het proletariaat. Alles is in de crisis achteruit gegaan, behalve de oorlogsindustrie. Aan geen machine wordt zoo koortsachtig gewerkt als aan de oorlogs machines. De R. S. A. P. mag niet toegeven aan eeni- gerlei poging, om de proletariërs te organisee- ren voor een moord op proletariërs. Het zal dan immers alleen gaan niet om ons land maar om een kliek van heerschers te helpen. „En daaraan doen wij niet mee!" (applaus). Met een opwekkend woord sloot de voorzit ter de matig bezette bijeenkomst. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen op 18 Juni uitgesproken: 1. M. J. Post, gepensionneerd Rijksambte naar, wonende te Santpoort, Hagelingerweg 92. Curator Mr. J. A. B. Sanders te Bever wijk. 2. J. A. Brands, kapper en winkelier, wo nende te -IJmuiden, Prins Hendrikstraat 79 Curator Mr. E. van Tuinen te Beverwijk. 3. A. de Blaey. winkelier, wonende te Ab- benes, Huigsloterdijk 74. Curator Jhr. Mr. L. U. Rengers Hora Siccama. alhier. Rechter-Commissaris Mr. Th. F. Raedt. Opgeheven is wegens gebrek aan actief het faillissement van L. Reinders, caféhouder wonende te IJmuiden. Bloemstraat 17. Cura tor Mr. A. W. Hellema te IJmuiden. Geëindigd is wegens het. verbindend wor den der slotuitdeelingslijst het faillissemen' van: J. Visser in leven destijds wonende te Haarlem. Oranjekade 5. Curator Mr. M. A. van Eek, alhier. Nat. Bakkerij-tentoonstelling te Haarlem. Groot aantal attracties op de Ilabat. Zooals onze lezers weten, wordt van 28 Juni tot 6 Juli in het groote Veilingsgebouw aan den KL Houtweg de Habat, de nationale Haar- lemsche Bakkerijtentoonstelling gehouden. In ons nummer van 19 Maart hebben we over de voorbereidingen tot deze tentoonstelling reeds uitvoerige mededeelingen gepubliceerd. Namens .het tentoonstellingscomité werden ons Dinsdagmiddag nog de volgende bijzon derheden door den heer C. de Vries medege deeld: De belangstelling voor deze tentoon stelling is zoo groot, dat de 3000 M2. oppervlakte in het Veilingsgebouw reeds bijna geheel aan standhouders verhuurd is. Er wordt dan ook veel reclame voor gemaakt. In alle tram wagens van de N Z.H.T.M. van Den Haag tot Amsterdam zijn affiches aangebracht. Van de directie der Nederlandsche Tramwegmaat schappij is bijzonder veel medewerking on dervonden. Om het aan vakgenooten en hun vrienden in de vier Noordelijke provincies van ons land mogelijk te maken, op een gemak kelijke en goedkooDe wijze deze tentoonstel ling in Haarlem te bezoeken, heeft zij een retour eerste klas voor slechts f 3 verkrijg baar gesteld, dat een maand geldig is. Hier is is een toegangsbewijs voor de tentoonstelling bij inbegrepen. De belangstellenden reizen dan per boot van de Lemmer en Kampen en verder per tram naar Haarlem. Bij de halte chefs in de verschillende plaatsen zijn kaarten voor de Habat verkrijgbaar. Aan hen is ook opgedragen in hun gemeenten de vakgenoo ten op te wekken, naar de Habat te gaan. Ook worden vele „bakkersbazen" uit Antwerpen en Brussel verwacht. Men is nu bezig, de vak genooten in de Zuidelijke provincies te be werken. Gehoopt wordt, dat de belangstel ling voor deze tentoonstelling groot zal zijn; daarmede zal de moeite van de organisa toren. wier werk in dezen tijd van malaise natuurlijk niet gemakkelijk is geweest, be loond worden. Het comité meent nu reeds te mogen zeggen, dat de voorbereidingen voor honderd procent geslaagd zijn. Om de ten toonstelling in Haarlem zelfs populair te maken, is besloten den toegangsprijs op 0.36 (stedelijke belasting inbegrepen) te stellen. Van de toegangspoort van het gebouw tot aan de hal en in de hal zelf wordt een keurig bloemenversiering aangebracht. In de hal, die met mooie tapijten bekleed zal worden, zal een volledige ontbijttafel op luxueuse wijze wor den geëxposeerd. In de groote zaal worden tus- schen de stands breede paden gemaakt, zoodat de bezoekers zich gemakkelijk zullen kunnen bewegen. De Haarlemsche bakkers komen met een collectieve inzending, die iets moois belooft te worden. Hiervoor zal een lange tafel in gereedheid worden gebracht. De heer Peters uit Rotterdam, in de bak kerswereld geen onbekende, verzorgd welwil lend een historische afdeeling. Men zal hier platen, kaarten, boeken en gereedschappen vinden, op het bakkersbedrijf betrekking heb bende, van 1600 af. De bezoekers zullen hier ook aan de ongelukkige oorlogsjaren 1914 1918 herinnerd worden. De kennismaking met de broodkaarten kan weer worden vernieuwd. Deze afdeeling komt voor het eerst in Haar lem. Verder komt er een folkloristische afdeeling, waar men kan zien. welke broodsoorten bij feestelijke gelegenheden in Drente en andere provincies gebakken worden. Een zeldzaamheid is ook, dat op deze ten toonstelling drie bakkerijen in volle werking te zien zullen zijn, waarbij verschillende systemen van ovens geëxposeerd worden, zoo als gas-, electrische-, heete lucht- en oliestook- ovens. De modernste machines worden ge bruikt. Een geweldige attractie zal de bioscoopzaal worden, waar op enkele dagen de film „Van graan tot brood" afgedraaid wordt. Hierbij zal voor explicatie worden gezorgd. Natuurlijk zal een en ander met muziek worden opgeluisterd. Aan het eind van de zaal komt een ruimte van 20 bij 30 Meter voor vakwedstrijden, be staande uit niet minder dan 22 klassen. De deelnemers zullen hun uiterste best doen om een prijs te bemachtigen met het bakken van luxe en folkloristisch brood, beschuit, taarten, enz. De prijzen zijn dan ook de moeite waard. Men heeft de beschikking over zilveren me dailles van de Koningin, van Prinses Juliana en van den Commissaris der Koningin in DONDERDAGAVOND 8 UUR. Groote- of Sint B»vokerk (Adv. Ingez. Med.) Noord-Holland. Verder medailles van de ge meentebesturen van Haarlem en Heemstede, enz. Voorzitter van de jury is de heer G. Dek ker. onder-directeur van de Gist- en Spiritus fabriek te Delft. Ook voor de bezoekers zullen verrassingen komen. Beschermheer van de tentoonstelling is Jhr. Mr. Dr. A. Röell. Zij zal op Zondag gesloten zijn. De tentoonstelling zal door den burgemees ter van Haarlem worden geopend. Het comité hoopt, dat de Koningin en de Prinses ook zullen komen. Tot slot een interessante mededeeling: voor de vakwedstrijden wordt een inzending beschuit verwacht, die door de firma Stam en Weijns in Batavia is gebakken en die per K.L.M. naar Schiphol wordt vervoerd. Het belooft een tentoonstelling te worden, die weer veel vertier in Haarlem zal brengen. WIJZIGING PROVINCIAAL A MTEN AREN - REGLEMENT 1920. Ged. Stalen van Noord-Holland stellen Prov. Staten eenige wijzigingen voor, aan te brengen in het Provinciaal Ambtenaren reglement 1920, o.m. een wijziging van art. 28, waardoor de op Prov. Staten rustende ver plichting, jaarlijks over de al dan niet toe kenning van een vacantietoelage te beslis sen, zou veranderd worden in 'n bevoegdheid. Hierdoor zal een in de tegenwoordige tijds omstandigheden onnoodig en telken jare terugkomend werk kunnen worden voor komen. Voorts stellen Ged. Staten voor op te nemen een nieuw artikel 54 bis luidende als volgt: 1. „De ambtenaar, die lid is van den Bij zonderen Vrijwilligen Landstorm en gevolg geeft aan een oproep der Regeering om vrijwillig onder de wapenen te komen, wordt geacht zijne ambtelijke werkzaamheden op wettigen grond te verzuimen". 2. „Het vorenstaande geldt niet voor den ambtenaar, die behoort tot een categorie van dienstplichtigen, die ingeval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone om standigheden niet of voorloopig niet aan een buitengewone oproeping in werkelijken dienst behooren te voldoen". PERSONALIA. Te Amsterdam slaagde voor het examen Lichamelijke oefening M. O. de heer J. W. Duyff, te Haarlem. MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID. De jaarlijksche algemeene vergadering van het departement. Haarlem, der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel wordt Vrijdagavond 21 Juni in Café-Restaurant Brinkmann gehouden. O.m. zal bestuursver kiezing plaats hebben wegens periodiek aftre den van de heeren Jhr. F. Teding van Berk hout Jr., ir. W. J. Burgersdijk en mr, A. j. R. Maüritz. Verder staat op het programma; be spreking van de agenda voor de 158ste jaar lijksche algemeene vergadering. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 20 Juni 1935, des namiddags van 3—4 uur door den heer George Robert. Programma 1. Preludium und Fuge g moll. D. Buxtehude. 2. Fantasie G dur. J. S. Bach. 3. Aus tiefer Not.F. Mendelssohn Bartholdy. 4. Variatien op Psalm .107, C. F. Hendriks. 5. Cantabile. C. Franck. 6. Toccata. Th. Dubois. zorgt 'n „AKKERTJE" ervoor, dat Ge rustig en kalm zijt, helder van hoofd en zonder angst-gevoel, migraine of nare hoofdpijn I (Adv. Ingez. Med.) „DOOR ZANG VRIENDSCHAP". Hedenavond. 8 uur. geeft het Gereformeerd Gemengd Koor „Door Zang Vriendschap", onder leiding van den heer F. Pijlman, een uitvoering, in het Tehuis voor Ouden van Dagen aan den Schotersingel. Bij gunstig weder zal dit concert in den tuin plaats vinden. EXAMENS. Nutskweekschoo] te Haarlem. Akte onderwijzeres. Geëx. 6 candidaten. Geslaagd de dames: H. R. L. Dhooge. T. C. Doeksen. M. M. J. Gött- gens, C .M. Lugtlg, I. A. M. M. Nolke en H. M. van Rossum. Deze examens zijn afgeloopen. Van de 32 candidaten zijn 31 geslaagd. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, ivordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Pacht van den Stadsschouw burg. Geachte Redactie, Wellicht is het mij geoorloofd hierbij te rug te komen op het Raadsdebat naar aan leiding van de verlaging der pacht van den Stadsschouwburg. In mijn functie van zakelijke bedrijfslei der der Amsterdamsche Tooneelvereeniging <A. van Dalsum en A. Defresne) alsmede uit anderen hoofde, geloof ik op de Haarlemsche toestanden en de positie van den heer Dei- num voldoende objectieve kijk te bezitten. Het komt mij dan ook niet billijk voor den tegenwoordigen directeur, den heer Deinum. zóó hard te vallen als tijdens het raadsdebat door een paar raadsleden werd gedaan. Immers de lijdensgeschiedenis van den Stadsschouwburg begint waarlijk niet bij den heer Deinum. Als ik het wel heb begint die geschiedenis bij het inheien van den eer sten paal.... Maar laat ik niet te ver terug gaan en liever beginnen met de betrekkelijk jongste geschiedenis toen de gemeente zich ontdeed van de exploitatie en den heer van Hees. destijds, als directeur ontsloeg. Ik geloof dat de heer van Hees naar Haar lemsche inzichten grove tekortkomingen toonde, maar voor ons vakmenschen staat het vast dat de heer van Hees ter zake kun dig was, „feeling" had voor de door hem zoo geliefde tooneelspeelkunst waarin hij opge groeid was en waarin hij geloofde. Hoe vreemd het misschien velen in de ooren zal klinken, toch heeft ook de directeur van den schouwburg dit innerlijk geloof noodig. zelfs vóór alles, wil hij een goed theaterdirecteur zijn. De gemeente nu, zich ontdoende van de gemeentelijke exploitatie, haar cultureele taak. en de rechtspositie van het personeel, verpachtte de zaal aan iemand die het thea terbedrijf nog moest leeren. De heer Deinum die getoond heeft een uitnemend exploitant van het concertgebouw te zijn. moest, onbe kend met de mérites en "usances van het tooneelbedrijf onherroepelijk op moeilijkhe den stuiten. Ik meen de eerste geweest te zijn die hem openhartig dat heeft voorspeld. Ieder, die op een goeden dag in ons bedrijf komt' binnen vallen zal de tol moeten be talen, en met hem de gezelschappen de gemeente enz. Erkend moet worden, dat on danks zijn fouten, de heer D. zijn uiterste best heeft gedaan zich zoo snel mogelijk in te werken. Ik kan mij dan ook niet vereenigen met hen, die hem thans verwijten, dat hij zijn cultureele taak verwaarloosd heeft. Soms wanhopige pogingen deed hij om ons gezel schap naar Haarlem te krijgen, persoonlijk bezocht hij ons daartoe herhaaldelijk om ons over te halen, en een paar keer hebben wij het, in ruil voor al die moeite, gewaagd, met groot verlies. Bk geef het de gemeenteraadsleden te doen, in Haarlem „Cultureele belangen" te verdedigen met de zekerheid eenige honder den guldens te verliezen, omdat het Haar lemsche publiek eenvoudig onwillig is acte de présence te geven. Onwillig? Ja, dat moet het wel zijn. De achteruitgang van het toon eel is immer geen specifiek Haarlemsch verschijnsel, het is een algemeen erkend feit in binnen- en buitenland. Het zou mij te ver voeren de diepere oor zaken daarvan hier te releveeren. Dat zij hoofdzakelijk moet worden toege schreven aan het feit dat de menschen „geen geld" meer hebben om uit te gaan ontken ik in het algemeen. Dit zou hoogstens een per- centueele achteruitgang kunnen verkla ren, overeenkomende met den achteruitgang van de opbrengsten der Cinema. Sportvel den. Radio, drank, snoepgoed, hetwelk alles DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantiooord. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 03. met duidelijke vermelding van naam en woon~ plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge- oublïceerd. RECEPTEN VRAAG: Hoe verwijdert men bruine vlekken van een zadel uit een lichte flanellen pantalon? ANTWOORD: Stevig afborstelen met een lauw zeepsopje: aisponsen met heet water en naspon- sen met koud water, waarin een scheutje mieren- zuur is gedaan. Tusschen handdoeken zoo droos mogelijk kloppen. VRAAG; Hoe verwijdert men theuvlekken uit een lichtblauwe tricot zijden onderjurk? ANTWOORD: Afsponsen met lauw water waar in een scheutje mierenzuur is yedaan; tusschen handdoeken zoo droog mogelijk kloppen en dan bedekken met een laagje magnesia. Stil laten liggen, tot het door en door droog is en dan met een zacht borsteltje afschuieren. VRAAG: Hoe verwijdert men transpiratievlek ken uit een gekleurde tafzijden blouse? De zijde is reeds doorgeloopen. ANTWOORD: Het doorgeloopene krijgt gij niet weer weg. wel de transpiratievlek. Afborstelen met lauw water, waarin een scheutje mierenzuur is gedaan: tusschen handdoeken zoo droog mo gelijk kloppen en dan bedekken met een laagje magnesia. Laten liggen tot het door en door droog is, waarna gij het poeder kunt afschuieren. VRAAG; 1. Hoe verwijdert men roestvlekken uit tentlinnen? 2. Hoe maakt men tentlinnen wa terdicht? ANTWOORD: 1. De vlek bestrooien met bur- mo! en daarop heet water laten druppelen: een half uur laten liggen, vervolgens met heet water afsponsen. 2. Met een kwast aan één zijde gelijkmatig be strijken met een mengsel van gelijke deelen rau we en gekookte lijnolie. Glad ophangen, bij voor keur buiten, maar in ieder geval goed aan de lucht blootgesteld. Benige weken laten drogen, tot het door en door droog is en niet gebruiken vóór dien tijd. Het blijft dan ook na de zwaarste buien waterdicht. VRAAG: Hoe verwijdert men verfvlekken uit een jas en broek? ANTWOORD: Als de ""'lekken reeds oud en hard zijn, insmeren met boter: 24 uur laten staan en dun met den rug van een mes afkrabben. Daarna de vlek stevig afborstelen met perchloor- aethyleen en terstond daarop bedekken met een laagje magnesia: goed laten drogen en ten slotte afschuieren. DIEREN VRAAG: Ik heb op een slaapkamer een kom met 2 goudvisschen. Br zit in de kom een groen plantje en het water wordt eens per week ver- verscht Als voedsel krijgen zij eiken dag wat ge droogde watervlooien. Hoe dikwijls ik er ook vischjes in doe. zij gaan steeds weer dood. Wat kan er aan haperen? ANTWOORD: De kom is waarschijnlijk te klein. Het water moet een temperatuur van 3 5 graden C. hebben (kamertemperatuur) als men ze verschoont. De kom moet een wijden ingang hebben en Doven het water moet minstens een handbreed lucht staan. In plaats van water vlooien kunt gij beter miereneieren voeren. BELASTING ZAKEN VRAAG: 1. Mijn uanslag pars. bel. te Benne- broek (7e kl.) luidt: belaStb. huurw. 370. huurw. 27.50: meubilair 4.50. f 52.S0. totaal 54,50. Op hoeveel zijn de huu. m het meubilair geschat? 2. Hoeveel zou bij gelijke huur de belasting te Heemstede bedragen? 3. Hoeveel te Bloemendaal? 4. Hoeveel te Amsterdam? ANTWOORD: 1. Huur 370; verkoopwaarde van het meubilair 400 tot beneden 500. 2. 50.40. 3 52.08. 4 Ongeveer 30: dit is afhankelijk in welk gedeelte der gemeente men woont, want verschil lende wijken zijn in een andere klasse geplaatst. PLANTEN VRAAG: 1. Kan een Rhododendron met 4 zwa re takken gesplitst worden? 2. Kan ik een hortensia stekken? 3. Kan ik aan het einde dezer maand nog Dahlia's. Afrikaantjes en Duizendschoon over planten? ANTWOORD: 1. Als aan beide deelen wortels blijven zitten, bestaat de mogelijkheid, maar de kans op mislukking is zeer groot. 2. .Ta, dat kunt gij nu nog wel doen, 3. Ja. VRAAG: In mijn tuin in Overveen heb ik een put gegraven. 2,50 M. diep, waar het grondwater naar toe zakt. Kan ik dat zonder gevaar voor de planten gebruiken? ANTWOORD: Zeer goed tc gebruiken, vooral als het eenigen tijd aan de lucht is blootgesteld geweest. DIVERSEN VRAAG1. Hoeveel bedragen de kosten voor een bewijs van Nederlanderschap? 2. Is er ook een voordeeliger weg mogelijk voor een reis van enkele dagen naar Brussel? ANTWOORD: 1. 2.15. 2. Ja. gij kunt een touristenkaart aanvragen bij het Belgische Hoofdconsulaat. Wagenstraat 72, den Haag. of bij het Consulaat in Amster dam W., Vondelstraat S7, Kosten 1 belga (onge veer 30 cent). In dit laatste geval een geboorte briefje of iets dergelijks meenemen, om hij te rugkeer in Nederland te kunnen bewijzen dat gij Nederlander zijt, dient ter ontspanning, vermaak of genot der menschen. De achteruitgang is verhoudings gewijs veel sterker en te Haarlem wel bijzon der groot. Er moet dus een zekere afkeer zijn naar den Stadsschouwburg te gaan. Want al gaat en ging het in steden van overeenkomstige beteekenis als Utrecht, Groningen en Arn hem met het tooneel niet om te roemen, toch blijft het een genoegen voor de gezel schappen en te spelenen te verdienen. En dat zijn toch geen koopkrachtiger plaat sen dan Haarlem met zijn groote forensen omgeving en villadorpen. Öf is het voor vele Haarlemmers „more fashionable" naar Amsterdam te gaan? Voor 95 van de 100 voorstellingen is dat totaal overbodig. Zij worden te Haarlem even goed en goedkooper gegeven, omdat de gezelschap pen niet op de geweldige lasten van de groo te stad zitten. De cultureele taak van het tooneel wordt niet gedragen door den meer of minderen bekwamen schouwburg-directeur maar door het publiek. Zelfs geen tooneel- schrijver of tooneelspeler is in staat dit pu bliek te dwingen als het de geest en de over tuiging daarvoor in onvoldoende mate bezit. Ik geef toe dat vele bijkomende zaken het bezoek zouden kunnen animeeren en noem daarvoor op: A. een aantrekkelijke publieke voorlichting (Ik bedoel niet die der recensenten, want deze zijn zeker niet de schuld, zij zorgen overal bij te zijn. en geen moeite is hen te veel. om het publiek aan te moedigen). Ik bedoel de systematische berichtgeving aan het publiek. Een vaste advertentie-ru briek en geen advertenties die verdwalen tusschen een worstfabriek en een corsetten- magazijn. b. Een aantrekkelijk verkoopsysteem tegen zoo laag mogelijke maar vaste prijzen. Het gescharrel met hooge- lage- populaire- en volksprijzen is onherroepelijk de dood voor elke theater-exploitatie. Dit geldt niet alleen voor Haarlem ook b.v. Amsterdam zal dit metterdaad ondervinden, want het vaste theaterpubliek verliest ten eenenmale het vertrouwen in de exploitatie. C. De gemeente bestede eens per jaar uit de pachtsom een bepaald bedrag onder des kundige leiding, niet alleen van architecten, maar vooral van tooneelmenschen, voor wie de schouwburg een werkplaats is, om wat verbetering in de zaal, de corridors en op het tooneel aan te brengen. Dat betaalt zich Der stedelijke bekisting weer terug. Geleide lijk wat inwendig verbouwen. (Het aantal bruikbare plaatsen is in aanmerking geno men de beschikbare ruimte te gering. Een betere verdeeling zou ook den acoustiek ten goede komen). Betere stoelen, warmere be kleeding, feestelijker verlichting, een vroo- lijker kleurtje. Ook van de corridors is ge noeg te maken. Dit alles behoeft, wanneer dat met overleg gebeurt, heusch geen dui zenden te kosten, en kon over enkele jaren verdeeld worden. Als allen nu eens het ko mende seizoen helpen willen dan geloof ik dat Haarlem, ondanks, slechte tijden, een behoorlijke theaterstad kan worden. Cultureel, moreel, financieel behoort zij dat gemakkelijk te kunnen dragen. De heer Deinum. geachte autoriteiten en publiek, speelt bij deze taak slechts de bescheiden rol van: „Uw nederige dienaar". Hoogachtend, J. STERNHEIM. Op herhaald verzoek wordt de inzendingstermijn voor de verlengd Vraagt nog heden Uw winkelier één van onze artikelen en U kunt mededingen naar den EMANYLL TANDPASTA EMANYLL CREAM EMANYLL EAU DE COLOGNE (Adv. Ingez. Med.) Plannen van werkzoekende intellectueelen. Eenigen tijd geleden is hier ter stede op- gericht de „Vereeniging van Werkzoekende Intellectueelen, Haarlem en Omstreken". Aanvankelijk werd contact gezocht met of- ficieele personen en instanties. In het alge meen ondervindt de Vereeniging veel sym pathie. Het gemeentebestuur stond bijv. gratis een gedeelte van de voormalige Mid delbare School voor Meisjes, Krocht no. 1, aan de vereeniging af. Het doel van de vereeniging is: alles te doen, wat mogelijk is. in het belang van haar leden in de eerste plaats, doch tevens van de intellectueelen in het algemeen. Er zal worden begonnen met te trachten die intel lectueelen, die werkeloos zijn aan werk te helpen door gratis arbeidsbemiddeling, het zoeken naar werkverruiming en werkver schaffing. en. wat het laatste betreft, in hoofdzaak door het vinden van nieuwe ar beidsmogelijkheden. Alhoewel dit vinden van nieuwe arbeidsmogelijkheden o.i. voorwaar geen sinecure is. moeten wij aan den ande ren kant toegeven, dat in een tijd, waarin het economische leven over de geheele wereld ingrijpende veranderingen ondergaat en men zich overal op de nieuwe toestanden moet instellen er allicht grootere kans daar toe bestaat dan wanneer alles normaal was. De vereeniging heeft reeds een object in bewerking. Binnenkort zullen hieromtrent nadere publicaties worden gedaan. Het ligt niet in de bedoeling een beroep te doen op de publieke liefdadigheid. De contributie moet uit den aard der zaak voor werkzoekende Intellectueelen zeer laag worden gehouden. Zij is gesteld op f 0.25 per maand. Wij hopen echter, dat ook niet- werkzoekende intellectueelen hun sympathie in het werken der vereeniging zullen toonen door toe te treden als buitengewoon lid tegen een contributie van minstens 50 ct. oer maand of donateur te worden tegen een minimum donatie van f 10 per jaar. Het adres van de vereeniging is: Gebouw der voormalige Middelbare School voor Meisjes. Krocht no. 1 Haarlem, alwaar elke belangstellende od alle werkdagen tusschen 10 en 5 uur 's Zaterdags tot 12 uur) alle gewenschte inlichtingen kan krijgen en waar men zich tevens als lid. buitengewoon lid of donateur kan opgeven. Aan de toe lating tot lid zijn zekere minimum eischen gesteld, waaruit moet. blijken, dat men in derdaad tot de intellectueele werkers be hoort. Namens het bestuur: G. H. JONOKHEFR. voorzitter. W. Mulder, secretaris. H. LOURENS, penningmeesteB

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7