CHIEF WHIP MEER DAN 15 JAREN FAVORIET! Regeering wenscht machtigingen. WELKOM VREEMDELING! ZATERDAG 22 JUNI 1935 HA A-RE EM'S DAGE E A D Om uitvoerverboden te kunnen uitvaardigen. Ter bevordering van den vrede. De regeering heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, waarbij zij de bevoegdheid vraagt tot het uitvaardigen van uitvoerverbo den ter bevordering van de interna tionale samenwerking in het belang van den vrede of ter bescherming van de levensbelangen vair het rijk in tij den van buitengewone internationale spanning. De aanleiding tot het indienen van dit wetsontwerp is gelegen in de actie, welke in 1934 werd ondernomen door den Volkenbond in verband met het geschil tusschen Bolivia en Paraguay. Aan de onderscheiden regee ringen is toen gevraagd of zij in het belang van de staking der vijandelijkheden bereid zouden zijn om den uitvoer van wapenen en oorlogsmateriaal naar deze beide landen te verbieden. De Nederlandsche regeering achtte het ge- wenscht, in deze haar medewerking te verlee- nen. Zij heeft dit gedaan door gebruik te maken van de bevoegdheden, welke voort vloeien uit de Vuur wapenwet. Geheel volledig was echter dit uitvoerverbod niet. Immers, het kon zich niet uitstrekken onder die wa penen, die niet onder de Vuurwapenwet vallen en met name kon de uitvoer van luchtvaartui gen niet worden verboden. Krachtens het thans ingediende ontwerp houdt cis Kroon zich de bevoegdheid voor om als maatregel van internationale samenwer king tot het voorkomen of het beëindigen van vijandelijkheden den uitvoer te verbieden van goederen van welken aard ook. Telkens wanneer wordt overgegaan tot het vaststellen van een uitvoerverbod, zullen be paalde groepen hier te lande, werkzaam in de industrie of in den landbouw, daarvan nadee- lige gevolgen kunnen ondervinden. Dit was reeds het geval met betrekking tot de Neder landsche wapenindustrie toen de regeering is overgegaan tot het vaststellen van een uit voerverbod van wapenen naar Bolivia en Pa raguay. Door aanvaarding van het lidmaat schap van den Volkenbond heeft Nederland echter verplichtingen op zich genomen. De bevoegdheid, welke hier aan de kroon wordt verleend, zal zich niet moeten beperken tot het rijk in Europa, derhalve hebben de bepalingen van het wetsontwerp ook betrek king op Nederlandsch-Indië, Suriname en Cu racao. Van dit wetsontwerp is gebruik gemaakt om de bevoegdheid, welke de kroon thans bezit met betrekking tot het leggen van uitvoer verboden in tijden van buitengewone inter nationale spanning krachtens de wet van 3 Augustus 1914, nader te preciseeren. Genoem de wet geeft aan de kroon de bevoegdheid om in geval van oorlog of oorlogsgevaar alsmede zoolang niet door de kroon is verklaard, dat de door den oorlog of het oorlogsgevaar veroor zaakte bijzondere omstandigheden hebben op gehouden te bestaan, den uitvoer van goede ren te verbieden. Of uit de woorden „dreigend oorlogsgevaar" in art. 1 lid 2 mag worden afgeleid, dat de be doelde maatregelen ook kunnen worden ge nomen in tijden van buitengewone internatio nale spanning, welke kunnen voorafgaan aan een toestand van oorlog of oorlogsgevaar, in den zin van art. 188 van de grondwet, is aan twijfel onderhevig. De regeering heeft derhalve deze gelegen heid benut om aan de kroon ook voor die voor afgaande dagen de hier besproken bevoegd heid toe te kennen. Alle bevoegdheden, welke de Gouverneur-Generaal van Nederlandsch- Indië en de gouverneurs van Suriname en van Curacao krachtens de bestaande wetgeving met betrekking tot deze materie bezitten, blij ven na het tot stand komen van deze wet on veranderd bestaan. Onder uitvoer wordt ook wederuitvoer van doorgevoerde goederen begrepen. Voorts zijn bijzondere voorzieningen ten aanzien van de luchtvaart opgenomen, in analogie met het geen is bepaald in art. 3 van het douanebesluit voor de luchtvaart. Ten slotte bevat het wetsontwerp een voor ziening voor ten uitvoer verboden vervoermid delen zelf. die op eigen kracht en dus niet als lading naar het buitenland zouden willen vertrekken, welke voorziening ook in het bij zonder ten aanzien van vliegtuigen niet gemist kan worden. Het is gebleken, dat de fraude door den bankier S. te Wormerveer gepleegd, erger ls, dan men eerst dacht. Zeker 600.000 moet, volgens de N.R.C., vermist worden. Nog steeds komen nieuwe gevallen aan het licht. Donder dag bleek o.m. dat het geheele grondkapitaal van de 'stichting Werkmanssteun- en zieken fonds is verdwenen, evenals een aanzienlijk bedrag van de gelden van het Wilhelminapark, die de firma onder haar beheer had. Ook de fondsen van het Weeshuis zijn tot een bedrag van 40.000 verdwenen. Vele neringdoenden bevinden zich in groote verlegenheid, evenals tal van werkbazen en kleine fabrikanten, die vandaag moeite zullen hebben om hun personeel te betalen. De Justitie heeft Vrijdag bij diverse Amster- damsche banken een bedrag aan effecten van 5 ton achterhaald, dat hoogstwaarschijnlijk aan de rechtmatige eigenaars zal kunnen wor den uitgekeerd. Naar alle waarschijnlijkheid, is de politie den voortvluchtige nu op het spoor en men vermoedt, dat de aanhouding een kwestie van tijd is. Vandaag zouden de burgemeester en de com missaris van politie een onderzoek in Den Haag instellen. Op initiatief van den heer Alberts is Vrijdag avond in de nieuwe sociëteit te Wormerveer een vergadering belegd, die alleen toegankelijk was voor gedupeerden bij de bankfraude. Tegen 9 uur waren een honderd personen aanwezig. Ook burgemeester Draaijer en de commissaris van politie, de heer De Groot, waren aanwezig. De burgemeester nam het eerst» het woord en gaf den aanwezigen in overweging niet langs den weg der sensatie in deze treurige zaak te werk te gaan Er wa ren andere middelen om het gewenschte doel te bereiken en deze middelen worden thans door de justitie toegepast en niet zonder suc ces. De zaak is in goede handen. Wilde men verder nog naar den heer Alberts luisteren, dan kon men dat doen, maar men zou daar mee niets bereiken. De aanwezigen waren het daarmee blijkbaar volkomen een-s en verlieten op een drietal personen na de zaal. JONGEMANNEN HADDEN HET OP MUNTMETERS VOORZIEN. De Arnhemsche recherche heeft een 18-ja- rigeii jongeman aangehouden, die in een achttal perceelen te Arnhem één of meerma len den gas- en electriciteitsmeter had ge ledigd, waarbij hij zich gewoonlijk toegang verschafte door middel van valschc sleutels. Bovendien heeft de politie twee medeplich tigen gearresteerd. Bij het onderzoek is ge bleken, dat het drietal nog enkele kleine in braken had gepleegd. Fraude te Wormerveer nog ernstiger? Zeker zes ton zou verduisterd zijn Politie is den kassier op het spoor. (Adv. Ingez. Med.) De export van Gero daalde. Saldo der exploitatie bestemd voor afschrijving en reserveering.p Aan het verslag over het boekjaar 1934 van de N.V. Gerofabriek te Zeist ontleenen wij het volgende Het boekjaar 1934 heeft voor onze vennoot schap ten opzichte van 1933 geen veranderin gen van ingrijpenden aard gebracht, wat de mogelijkheden tot afzet onzer producten aan gaat. Onze export ging nog verder achteruit. Daartegenover konden onze zaken op de bin- nenlandsche markt worden uitgebreid. Nadat de winst- en verliesrekening is gede biteerd voor afschrijvingen op effecten ad f 1000 en de rente op het reservefonds ad f9300, hebben wij, gezien den algemeen on- zekeren toestand, de afschrijving op den post gebouwen, terreinen, machines en gereed schappen, ad f 74.000 verhoogd met f 40.993 en na toevoeging van het- saldo winst 1933 ad f 35 gebracht op f 115.028. Tegenover de kosten, voortvloeiende uit de uitgifte van de 5 pet. obligatieleening ad f 500.000 en ons risico bij de devaluatie van den Belgischen franc, reserveerden wij f 20.000. De winst en verliesrekening staat Debet voor: afschrijvingsrekening f74.000 (onv.), interest oblig.-leening (2.781), extra afschrijving f41.028 afschrijving effec ten f 1000 (onv.), rente reservefonds f9300 (8691), reserve emissiekosten en devaluatie Belgische franc f 20.000 totaal f 145.328 en Credit voor: saldo winst 1933 f35 exploitatie f 143.835 (141.485), verjaard divi dend f 1458 totaal f 145.328. Tien mille op raadselachtige wijze verloren. £en halve eeuw geleden Slordig met het geld omgesprongen. Bij de Leidsche politie heeft een aannemer uit Den Haag aangifte gedaan van het feit, dat hij meer dan f 10.000 verloren had. De man was van Katwijk gekomen op de fiets, via Oegstgeest en naar Den Haag te ruggereden. Hij bemerkte, nadat hij Kat- wijk-Binnen gepasseerd was, dat hij zijn portefeuille met ruim f 10.000 aan bankbil jetten miste. Zooals hij te Leiden verklaarde, had hij te Katwijk het politiebureau niet kunnen vinden. Derhalve was hij doorgereden naar Leiden, waar hij op het hoofdbureau aan de Zonneveldstraat aangifte heeft gedaan van de vermissing. Hier vertelde hij ook, dat hij te Katwijk bij de Rogersbrug van zijn rijwiel was gestapt, de fiets aan den berm van den weg had gelegd en zelf eenige oogenblikken in het gras was gaan liggen. L. veronder stelde, dat de portefeuille hem daar uit den zak gegleden moest zijn. Op een vraag van de politie of hij niet dadelijk naar de plek was teruggekeerd om daar zelf een grondig onderzoek in te stellen naar het verloren geld, antwoordde de man, dat hij den weg naar die plek niet meer terug had kunnen vinden. De Leidsche politie heeft vanzelfsprekend onmiddellijk de politie der omringende ge meenten, waar L. gepasseerd was. in kennis gesteld van de vermissing en de Katwijksche politie verzocht ter plaatse, waar L. zeide in het- gras gelegen te hebben, een grondig on derzoek in te stellen. Dit alles is tot dusverre zonder resultaat gebleven. DOOR PIET VAN DER HEM. Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 22 Juni: Tengevolge van het bepaalde voor nemen van den Spaanschen koning, om de door de cholera aangetaste provin ciën Murcia en Valencia persoonlijk te gaan bezoeken, waartegen de minister president Canovas zich ter sterkste had verzet, heeft het ministerie zijn ontslag aangeboden. Latere berichten melden echter dat de koning na de leiders der oppositie geraadpleegd te hebben van zijn reis naar Murcia heeft afgezien, waardoor het kabinet-Canovas aan het bewind blijft. Door onze lens gesnapt. Mevr. C. S. de Veer—Blok. Mevr. C. S. De VeerBlok Wybrandi. werd geboren te Leeuwarden en is sedert 1916 in woonster van Haarlem. Zij heeft sinds dien tijd veel deelgenomen aan het openbare leven in onze stad. Mevr. De Veer was medeoprichtster van de afd. Haarlem der Ned. Vereen, van Huisvrou wen, waarvan zij een drietal jaren voorzitster is geweest en thans eerelid is. Voorts is zij presidente van de afd. Haar lem van de Vrouwengroep in de Liberale Staatspartij ..De Vrijheidsbond Het is hoofd zakelijk aan de werkzaamheidvan mevr. De Veer te danken, dat de Crèche in Haarlem- Noord is opgericht; zij is presidente van het bestuur dier kinderbewaarplaats. De nieuwe weg Amsterdam Sassenheim's-Gravenhage. Tijdige verbetering van den Sloterweg bepleit. UIT DE DAKGOOT GEVALLEN. In de Nicolaasstraat te Dordrecht was de 51-jarige fabrieksarbeider K. E. Nelissen in de dakgoot van een huis aan het werk. Door dat hij zijn evenwicht verloor, stortte hij van 4 1/2 M. hoogte naar beneden. Door den Ge neeskundigen Dienst werd het slachtoffer met een zware hersenschudding en een schedel breuk naar het Gemeentelijk ziekenhuis ver voerd, waar hij eenige uren later overleed. De man was gehuwd en vader van eenige kinderen. DIESELMOTOREN IN AUTOBUSSEN. De directie van de Rotterdamsche Electri- sche Tram heeft een dezer dagen bij de Kromhout Motoren Fabriek te Amsterdam een bestelling geplaatst van tien auto- Dieselmoteren te monteeren in haar stads autobussen. VRAGEN OMTRENT „DE WIJDE BLIK" De heer Thomassen, lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland, heeft zich met de volgende schriftelijke vragen gewend tot Ge deputeerde Staten „Willen Gedeputeerde Staten aan Provin ciale Staten mededeelen, op welke wijze zij zich zekerheid hebben verschaft. a. dat de plas De Wijde Blik niet afgesloten zal worden, noch verontreinigd door vuilstor- ting of anderszins? b. dat het natuurschoon op en om den plas zooveel mogelijk zal worden gespaard? c. dat de kaden en oevers bestand zullen zijn tegen den te verwachten sterkeren golf slag? d. dat de extra bemalingskosten tengevolge van eventueele grootere kwel in de omliggende polders, niet ten laste zullen komen van de ingelanden dier polders?" De Duitsche tourist met 500 Mark naar ons land. Uit de Memorie van Antwoord op het voor- loopig verslag over de Wegenfondsbegrooting 1935 (Eerste Kamer) is gebleken, dat het zich laat aanzien, dat de in aanleg zijnde rijksweg van Amsterdam naar Sassenheim in 1937 of begin 1938, dus over 22 1/2 jaar, gereed zal zijn en voor het verkeer kan worden geopend. Nu zal de Sloterweg te Amsterdam over een gedeelte dienst moeten doen- als aansluiting van de bebouwde kom van Amsterdam (en van de uit verschillende richtingen naar Amsterdam toeloopende wegen) met dezen nieuwen Rijksweg, waardoor onvermijdelijk dit gedeelte van den Sloterweg een zeer veel drukker verkeer, inzonderlijk doorgaand ver keer, zal krijgen te verwerken, dan thans het geval is. Aangezien dit weggedeelte vooral ge durende de verkeersintensieve tijden, van wege het gemis aan rijwielpaden, reeds nu niet voldoet aan de redelijke verkeersbehoef- ten, is met reden te verwachten, dat vanwege de vocrloopige voltooiing van het wegvak van Amsterdam naar Schiphol, vermoedelijk tegen het eind van het jaar en de voltooiing van den geheelen weg AmsterdamSassen heim over 2 1/2 jaar als onderdeel van de rechtstreeksche vei-binding Amsterdam-'s Gra- venhage, zoomede met het oog op het toene mende automobielverkeer zulks over eenige jaren nog veel minder het geval zal zijn. Daarom heeft de K. N. A. C. aan het Ge meentebestuur van Amsterdam verzocht om tijdig voorzieningen te treffen om den toe gangsweg van Amsterdam tot. den nieuwen rijksweg eveneens binnen 2 12 jaar in over eenstemming met de te verwachten verkeers drukte te doen reconstrueeren in dien zin, dat een rijbaan van 12 M. breedte, afzonder lijke rijwielpaden en zoo mogelijk parallel wegen voor het langzame verkeer langs dezen weg worden aangelegd. I

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5