ASTRA 45 ct. THANS 45 ct. n'OND ERDAG 27 JUNI 1933 H A A R Tl E M'S D A "G BEAD" De nieuwe raadsleden. Mr. H. O. DRILSMA (S.D.AJP.) Mr. H. O. Drilsma werd te Amsterdam ge boren op 2 Augustus 1906. Hij bezocht -tig Haarlem de L\gere school en vervolgens het gymnasium. Na zijn studie aan de Universi teit van Amsterdam slaagde hij op 18 Mei 1928 voor het doctoraal examen in de rech ten en vestigde zich reeds in September van datzelfde jaar in cnze gemeente als advocaat en procureur. Sinds 1931 is hij verbonden aan het Dis trictsbureau voor Arbeidsrecht, aanvankelijk als plaatsvervangend adviseur, vervolgens als adviseur. Sedert 1934 is hij rechtskundig advi seur van de Federatie voor Haarlemsche Wo- nin gb—xwvereenigingen V is hij lid van het Ambtenaren- Se erec'nt. Bij de oprichting van het In- stitu~. voor Arbeidersontwikkeling in 1932 werd hij tot leeraar benoemd; hij geeft les in de Staatsinrichting. Na het overlijden van dl*. Molle Eisma heeft hij diens functie, als leider van deze school overgenomen. Op strafrechtelijk gebied zijn van zijn hand tal van publlicaties verschenen in rechtsgeleerde tijdschriften. In zijn vrijen tijd beoefent de heer Drilsma de studie der mu ziekgeschiedenis. Mej. L. BROERSMA (S.D.A.P.) Mej. L. Broersma is het jongste lid van den gemeenteraad. Zij is in 1907 geboren en is op geleid voor onderwijzeres. Zij studeerde ver volgens aan het Nutsseminarium voor Paeua- gogiek te Amstei-dam. Aanvankelijk werkte zij veel in de A. J. C. en thans vindt zij haar werkkring in de vrouwenorganisatie van de S. D. A. P., welke organisatie ten doel heeft de politieke scholing en ontwikkeling harer leden. F. S. NOORDHOFF (S.D.A.P.) De heer F. S. Noordhoff, die in 1882 geboren is. heeft aan de 5-jarige H. B. S. te Sneek ge studeerd. Hij was van 1901 tot 1915 werkzaam bij het Gevangenis-, R. T. en O.-wezen in ad ministratieve betrekkingen. Daarna was hij van 1915 tot 1930 voorzitter-redacteur Centr. Nederl. Ambtenaars bond. Voorts was hij van 1921 tot 1924 lid van den gemeenteraad van Baarn. Sedert 1930 is de heer Noordhoff re dacteur bij het Nederl. Verbond van Vakver enigingen (week- en maandblad). Verder is hij lid van den Hoogen Raad van Arbeid en maakt deel uit van de Centrale Commissie voor de Statistiek van den Raad van Toezicht R.V.B., enz. Hij is schrijver van onderscheide ne brochures en van het boek Petroleum en Petroleumpolitiek. P. VOOGD (S.D.A.P.) De heer P. Voogd, die vroeger als leeraar aan het Middelbaar Onderwijs is werkzaam ge weest, woont reeds vele jaren in Haarlem. Hij behoort tot de oprichters van het Instituut voor arbeidersontwikkeling, waarvan hij de functie van secretaris heeft vervuld. Veel heeft hij voor dit instituut gedaan. Ook an dere functies, zooals lid van den Onderwijs raad, voorzitter van de commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs enz. heeft de heer Voogd vervuld. In October 1928 is hij gekozen tot lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland. J. A. M. ENGELS (s.d.a.p.) De heer J. A. M. Engels is geboren op 18 Januari 1896 te Rotterdam en na zijn schoolstudie is hij eenigen tijd op een han delskantoor en in het expeditiebedrijf al daar werkzaam geweest. Reeds spoedig voelde hij zich tot het organisatie-leven aangetrokken. Op 18-jarigen leeftijd trad de heer Engels tot de s.d.a.p. toe. Tijdens den oorlog bedankte hij echter en voegde zich bij de revolutionnaire beweging. In dien tijd was hij reeds hoofdbestuurslid van den Jongelieden Geheel-Onthouders bond geweest, waaruit hij echter op 23-jarigen leeftijd moest treden. Toen kwam hij in contact met onze stad. Na den oorlog sloot de heer Engels zich aan bij de Communistische Partij waarbij hij tot 1926 is gebleven. In het particuliere leven was de heer Engels werkzaam op een advo catenkantoor te Zeist. In de propaganda had hij vooral door het schrijven van artikelen en brochures een aandeel. Daarna ging de heer Engels over naar de vakbeweging van het N.A.S. en in 1928 werd hij in gesalarieer- den dienst aangesteld, waarvoor hij zich te Amsterdam vestigde. Langzamerhand voelde hij zich weer meer aangetrokken tot de s.d.a.p, en dit kwam na het overlijden van mr. P. J. Troelstra, voor wien hij altijd een vereering had gehad, meer en meer naar voren. Daarom nam hij in 1932 ontslag uit den dienst van het N.A.S. Enkele maanden later in December van dat jaar werd de heer Engels benoemd tot leider van het Maatschappelijk Werk van het Vrijzinnig Protestantsch Verbond te Amsterdam. Deze functie vervult hij nog. Zijn taak omvat het leiden van het werk in het tehuis van het Oosteinde, waar 350 werkloozen komen. De heer Engels geeft cursussen over de vraag stukken van het dagelijksch leven, belicht uit een religieus-humanistisch standpunt. Diverse discussie-ochtenden worden gehouden. Dan besteedt de heer Engels ochtend- en middagen voor persoonlijk contact. Bezoekers kunnen dan met hem verschillende vraagstukken be handelen. Sedert December 1932 woont de heer Engel: te dezer stede. In verschillende besturei. heeft hij zitting. Hij is secretaris van dr Haarlemschen Bestuurdersbond, bestuurslic van den Bond van Toezichthoudend perso neel, vorozitter van de afdeeling Hl de. s.d.a.p. en lid van het Federatiebestuur. De heer Engels heeft in den loop dei jaren vele bijdragen voor kranten en tijd schriften geleverd, den laatsten tijd o.a. voor „Tijd en Taak'", Opbouw" en voor de vak- i beweging. Verleden jaar heeft hij in eer. 1 uitgave, getiteld ..Het gemeenschapshuis voor werkloozen" over zijn werk geschreven E. F. ALBRECHT (s. tl. a. p.) De heer E .F. Albrecht werd 20 December 1904 te Nijmegen geboren. Na in verschillende plaatsen gewoond te hebben, vestigde hij zich in 1931 te Haarlem Sinds twaalf jaren is de heer Albrecht bh de S.D.A.P. aangesloten, waar hij in verschil lende plaatsen van inwoning steeds een le: dende rol vervulde. W. J. H. BARTELS (s. d. a. p.) De heer W. J .H. Bartels is geboren in 1897. Reeds op jongen leeftijd was hij in de soc. arbeidersbeweging. Hij is voortgekomen uit de oude soc. dem. jeugdorganisatie. Van 1921 tot 1932 nam hij een vooraanstaan de plaats in in de leiding van de afd. Haarlem van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kan toorbedienden, waarbij hij meerdere malen op den voorgrond trad, bij verschillende acties hier ter stede, voor vervroegde winkelsluiting en voor den vrijen middag van het winkel personeel. Van 1932 tot 1934 was hij secretaris van partijafdeeling der S.D.A.P. in Haarlem-Noord en sedert het najaar van 1934 voorzitter van de afd. II der Partij, tevens lid van het Fede ratiebestuur der S.D.A.P. in Haarlem. Sinds 1920 is hij werkzaam als Chef de Bureau bij het Hoofdbestuur van zijn vak bond de Alg. Ned. Bond van Handels- er Kantoorbedienden te Amsterdam. A. v. d. VELDT, (r. k. partij). De heer A. v. d. Veldt werd 14 Augustus* 1904 te Overveen geboren. Hij is werkzaam in de bloemisterij. De heer v. d. Veldt is sinds een aantal jaren secretaris van den Landarbeiders bond, terwijl hij verder tweede secretaris is van den R.K. Volksbond, afd. Haarlem. J. SCHAAFSMA (c. d. u.) De heer J. Schaafsma is 16 Januari 1898 te Amsterdam geboren. Hij is sinds vier jaar hier gevestigd. Toen drie jaren geleden de afdee ling Haarlem van de Gereformeerde vereeni ging voor daadwerkelijke vredesactie werd op gericht, werd de heer Schaafsma tot voorzitter der afdeeling gekozen. Verder is de heer Schaafsma verbonden aan de vereeniging „De Blindenpenning", die gelden verzamelt ten bate van de Vereeniging tot Werkverschaf fing aan hulpbehoevende blinden te Amster dam. Hij is technisch ambtenaar le klasse aan het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord- holland en behoort tot de Gereformeerde Kerk (H.V.) te Haarlem. G. J. BOUMAN (Vrije kiezers). De heer G. J. Bouman is te Haarlem gebo- ren in 1877. Hij heeft zich in het café-bedrijf gevestigd en is lid geworden van de afd. Haar lem van den Nederlandschen Bond van K.R.S. (Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters), gevestigd te Amsterdam. Een jaar daarna werd hij benoemd in het bestuur als 2e secretaris. Hij bleef in het bestuur zitting houden, (later als vice-voorzitter) tot 1931. In 1931 verliet hij na 20 jaar het café-bedrijf. Hij bleef evenwel als lid van verdienste in het bestuur van zijn vereeniging zitting houden. In 1932 werd hij benoemd tot voorzitter. De heer Bouman heeft zich ook op ander gebied bewogen; hij is n.l. medeoprichter ge weest van de Volkstuinen der Vereeniging „Zonder werken niets" aan de Jan Gijzenvaart, waarvan hij benoemd werd tot voorzitter. De ze vereeniging heeft haar naam op zijn ini tiatief gekregen. Wegens drukke werkzaam heden heeft hij evenwel voor zijn functie moe ten bedanken D. NOORDEWIER (c. p. h.). De heer D. Noordewier, werd 28 Nov. 1906 te Amersfoort geboren. Weinig voelde hij, na dat hij de lagere Christelijke school had afge- loopen voor het molenaarsbedrijf, waarin zijn vader werkzaam was. Hij vertrok toen naar Groningen en bij zijn grootvader aldaar werd hij werkzaam in het boerenbedrijf. La ter kwam hij in Amersfoort terug bij zijn broer die aldaar soc. dem. wethouder was. Hij sloot zich aan bij de A. J. C. en kwam in de vakbeweging. Na nog in enkele andere plaatsen gewoond te hebben, vestigde hij zich in 1928 te Haar lem. Hij is hier timmerman van beroep. Hij was in de s.d.a.p. alhier uiterst links georiën teerd en ging later tot de Communistische partij over. In April j.l. werd de heer Noordewier tot lid van de Provinciale Staten voor Noord Hol land gekozen. P. G .V. ENGELEN (k. d. p.). De heer P. G. van Engelen is 26 November 1904 te Haarlem geboren. Hij bezocht een bij zondere lagere school en verder de 5-jarige R.K. Handelsavondschool, waarna hij zich het diploma Boekhouden verwierf. De heer Van Engelen is ambtenaar bij de N.Z.H.T.M. Dit jaar is hij gekozen tot lid der Provinciale Sta ten van Noord-Holland. Verder is de heer Van Engelen le voorzitter der K.D.P., afdeeling Haarlem, 2e voorzitter van de K.D.P. district Noord-Holland en propagandaleider der K.D.P. voor Haarlem en omstreken. Het hoofdstembureau cijfert en telt. Tot half een in den nacht. Het hoofdstembureau voor de Haarlemsche verkiezingen, waar ontzaggelijk veel geteld en gerekend werd, begon Woensdagavond in de Statenzaal aan het Prinsenhof, de zaal waar de raadsvergaderingen worden gehouden. In deze zaal werd de officieele uitslag berekend en werd bepaald wie op de zetels zitting zou den nemen in de komende vier jaren. Om ruim zeven uur werd met het tellen be gonnen. Het eerst kwamen de uitslagen van het stemlokaal aan het Junoplantsoen binnen. Dit was ongeveer een kwartier na de opening van het hoofdstembureau. Daarna kwamen succes sievelijk de andere een en tachtig stembureaux hun uitslagen brengen, maar de groote stroom begon pas na negen uur. Toen waren ook twee en twintig ambtenaren onder leiding van den heer W. Fehres aan het wex*k om te controleeren, nog eens te tellen, te vergelijken, combinaties te maken, kortom om op alle mogelijke wijzen te verzekeren dat de officieele uitslag correct tot stand zou komen. Tot half een in den nacht bleef het hoofd stembureau aan het cijferen, totdat de totalen op lijsten en candidaten vastgesteld waren. Vanmorgen is het werk hervat om de ver deeling van de zetels te bepalen. HOE ER GESTEMD IS. Het aantal kiezers bij deze gemeenteraads verkiezingen was 69456. Door 64185 personen werd gekozen. Dit is 92.4 pet. Bij de verkie zingen in 1931 was dit percentage 91.9, in 1927 91. De opkomst was dus beter dan vorige jaren. In de vier jaren van 1927 tot 1931 steeg het aantal kiezers van 54700 tot 62821, in de vier jaren van 1931 tot 1935 van 62821 op 69456. In 1927 was het percentage der ongeldige stemmen 6 pet., in 1931 5.02 pet., dit jaar 6.08. De verkiezingsuitslag te Haarlem in percentages. De verdeeling der Restzetels te Haarlem. Nu het hoogst-gemiddclde geldt. Vergelijking met 1931. Wij geven hieronder een berekening van den verkiezingsuitslag wat betreft het per centage van de stemmen op de verschillen de partijen te Haarlem uitgebracht met een vergelijking van de raadsverkiezingen in 1935 1931 1931. Christelijk Historische Unie 8.1 7.1 Katholiek Dem. Partij 2.4 1.3 Anti-Rev. Partij 6.2 7.0 R.-K. Staatspartij 25 5 26.9 Christ. Dem. Unie 2.8 0.7 Vrijz. Dem. Bond 6.2 12.1 Communisten 6.4 5. Vrijheidsbond 4.4 7. Rev. Socialisten 1.1 0.4 S.D.A.P. 31.8 30.2 Staatk. Gereformeerden 0.5 0.3 De cijfers van onzen Verkiezingsdienst. Gecontroleerd met de officieele cijfers. Wij hebben de cijfers van onzen Verkie zingsdienst voor de Raadsverkiezingen te Haarlem gecontroleerd met de later vastge stelde cijfers van het officieele hoofdstem bureau. Het blijkt dat de verschillen zich tot en kele stemmen beperken. Deze verschillen zijn zóó miniem, dat zij niet den minsten invloed hebben op het resultaat van de verkiezingen. Hoe te Haarlem gestemd is. Percentages. Er is te Haarlem zeer goed gestemd. Volgens de officieele cijfers zijn van de 69.456 kiezers 34.201 opgekomen. Er is dus door 5255 kie zers niet gestemd. Er zijn evenwel eenige duizenden kennisge vingen van verhindering binnengekomen. Daaronder waren zeer veel mededeelingen van kiezers die door vacantie verhinderd waren te Haarlem te stemmen. Verder kiezers die bui ten de stad werkten of door ziekte niet kon den komen. Omdat de kiezerslijst in het begin van het jaar wordt opgemaakt zijn ook eenige hon derden kiezers in dien tusschentijd naar el ders verhuisd. Van de kiezers nam 92.43 pCt. aan de stem ming deel. Van de 59.416 kiezers die gestemd hebben, hebben 4785 een ongeldige stem uitgebracht. Dit is ongeveer 8 pCt. Onder die ongeldige stemmen waren 3078 blanco stemmen, of 5.2 pCt. JN HET i'JLI NUMMER VAN" EEN FANTASTISCHE- SHORT-STORY VAN H. 6; WELLS (Adv. Ingez. Med.) Ook op het stembureau in de Schoterstraat, waar de heer M. de Braai Woensdag als voorzitter optrad, ging het niet onopgemerkt voorbij, dat onze raadsnestor dien dag zijn 35-jarig jubilé als raadslid vierde. Rechts dc jubilaris, naast hem de andere leden van het stembureau: mevrouw G. van der Vangst De Gelder en de heer Cramer. Elders in dit nnummer geven wij een uit eenzetting hoe de restzetels bij de Haarlem sche raadsverkiezigen zijn toegewezen. De 7 restzetels zijn nu verdeeld volgens het nieuwe stelsel, het hoogst gemiddelde. Daardoor werden die zetels als volgt ver deeld: 2 aan de R.K., 2 aan de S.D.A.P.. 1 aan de Kath. Dem. partij. 1 aan de Vrije Kiezers en 1 aan den Vrijheidsbond. De overschotten van de voornaamste par tijen waren: R. K. 1467 Kath. Dem. Partij 1445 Vrije Kiezers 1397 Vrijzinnig Democraten 659 Anti-Rev. 618 S. D. A. P. 581 Communisten 740 Vrijheidsbond 1077 Men ziet daaruit dus dat de S.D_A.P. voor een overschot van 581 twee restzetels kreeg, terwijl de Communisten (overschot 740), Anti-Revolutionnairen 618) en de Vrij zinnig-Democraten (659) geen restzetel kre- gen. De R. K. kregen voor hun overschot van 1467 ook twee zetels. Uit deze berekening blijkt dus wel dat het tegenwoordige stelsel het voordeeligt is voor de groote partijen. De S.D.A.P. kreeg voor ruim 1/3 van den kiesdeeler nog 2 restzetels, de R. K. Staatspartij voor iets minder dan den kiesdealer ook 2 zetels. Onze Verkiezingsdienst. Zooals gebruikelijk hadden wij weer een verkiezingsdienst georganiseerd om zoo spoe dig mogelijk den uitslag der verkiezingen, waarvoor vooral dezen keer zooveel belangstel ling bestond, op ons nieuwsbord te kunnen publiceeren. Deze dienst had een zeer vlot verloop. Reeds te 7 uur kwamen de uitslagen der eerste stem bureaux binnen en te 8 uur waren reeds de uitslagen van 44 van de 81 stembureaux be kend. Zoo ging het verder. Op het laatst was alleen het "wachten nog op Stembureau 60 (Bakenessergracht), maar ook dit wachten duurde niet lang en te 8.45 uur waren alle 81 stembureaux binnen. Voortdurend waren intusschen de bedienaars der rekenmachines aan het werk geweest om de uitslagen bij te houden en te verwerken op groote staten. Het spreekt vanzelf, dat ook op de nieuwsborden, telkens als dit mogelijk was, de stand van zaken werd bekend gemaakt. Na tuurlijk stonden aanhoudend velen deze be kendmakingen voor de borden te volgen, toch was het aantal belangstellenden op straat, althans aanvankelijk, niet zóó groot als dit bij vorige verkiezingen wel eens het geval was, hetgeen ongetwijfeld moet worden toegeschre ven aan het mooie weer. Later, bij het uitgaan der bioscopen werd de belangstelling grooter en werden de resultaten druk besproken. e verkiezingsdienst werkte intusschen hard voort, om de verdeeling der zetels te be rekenen en te 9.15 uur was reeds bekend, wie in de nieuwe Haarlemsche vroedschap zitting zullen krijgen. Toen konden de bulletins worden gedrukt en te 10 uur werd het bulletin met den uit slag van Haarlem voor onze ramen geplakt en toen begon ook de verspreiding in de stad. Verkiezingsvergaderingen. Bij de R.-K. Staatspartij. In de tooneelzaal van gebouw „St. Bavo" in de Smedestraat waren de propagandisten en kiezers der R.-K. Staatspartij bijeen ge komen. De voorzitter van de R.-K. Kiesvereeniging dl*. Th. Th. Koot. deelde allereerst de uitslag der verkiezing mede en verheugde zich. dat de R.-K. Staatspartij haar elf zetels behouden heeft, temeer daar bij de verkiezing in 1931 deze elfde zetel bij geluk werd veroverd. Het verheugde spreker, dat Katholiek Haarlem vertrouwen stelde in deze raadsfractie en den wethouder, den heer W. van Liemt. Het succes van dezen uitslag schreef spre ker toe aan het werk van de algemeene propagandaclub, onder leiding van prof. A. Steegers, maar ook aan dat van den heer en mevrouw Brinkman. Aan mevrouw Brinkman werd een bloemstuk overhandigd. Verder bracht de voorzitter dank aan de heeren Kui per, Felix. Lips en Nelissen voor hun arbeid en dankte ook hen, die hun auto's disponibel hadden gesteld voor het halen van kiezers. Wethouder Van Liemt verheugde zich even eens over dezen uitslag. De moeilijke tijden brachten vele dissidenten. Spreker betreurde het echter, dat de A.R. Partij een zetel moest afstaan. De heer Van Liemt dankte voor de hem gebrachte hulde. Hij meende echter niets an ders te hebben gedaan dan wat hij zich had voorgenomen. Spreker hoopt tenslotte, dat het werk van deze fractie het algemeen belang zal behartigen, in het bijzonder van de slacht offers der crisis: de werkloozen. De heer Brinkman, penningmeester, bracht vooral dank aan de propagandisten, die avond aan avond op huisbezoek gingen. Spreker wenschte de raadsleden geluk met hun herbenoeming. De heer Ch. v. d. Bilt betreurde, dat er nog Katholieken zijn, die meenen zelfstandig iets te kunnen bereiken. Spr. complimenteerde ver volgens de gekozen raadsleden en zeide hun, wat er ook mag gebeuren, beginsel-trouw te blijven. De heer Kuiper bracht eveneens hulde aan den heer en mevrouw Brinkman en besprak verder den economischen toestand. Het nieuwe raadslid, de heer Van der Veldt, had deze uitslag niet verwacht. Spr. bracht dank aan de kiezers voor het vertrouwen hem .eschonken. Verder werd nog het woorcl gevoerd door den fractieleider mr. dr. Bijvoet, den kern leider, den heer Van Son en door prof. A. Steegers. BIJ DE S. D. A. P. De federatie Haarlem van de Soc. Dem. Ar beiderspartij was tot het bekend maken van den verkiezingsuitslag gisteravond in de Gem. Concertzaal samengekomen. De zang- vereeniging „De Stem des Volks" verleende haar medewerking. Te ongeveer half negen opende de voorzit ter de heer S. P. Doek, de bijeenkomst met een welkomstwoord, om vervolgens dank te brengen aan de velen die veel werk verricht hadden. De heer Doek bracht verder dank aan de gemeenteraadsleden, die in de afgeloopen vier jaar in den gemeenteraad, ondanks tegen stand zoowel van rechts als van links, zoo taai op de bres hadden gestaan voor de be langen van de Haarlemsche bevolking in 't algemeen en voor de arbeiders in het bijzon der. Spr. wijdde enkele woorden aan de na- I gedachtenis van wijlen den heer Joosten. di' zooveel in het belang van de arbeiders nietI alleen in den Raad maar ook daarbuiten heeft verricht. Hij sprak er zijn spijt over uit. dat mr. Ger- ritsz door ziekte verhinderd was de bijeen komst bij te wonen en sprak den wensch uit dat hij spoedig geheel hersteld zijn werk in het college van B. en W. zou kunnen hervatten Later op den avond, toen de winst der S. D. A. P. vast stond, werd besloten aan mr. Gerritsz een telegram te zenden, waarin hij met deze overwinning geluk werd gewenscht en waarin men uitdrukking gaf van de hoop op een algeheel herstel. Nadat „De stem des volks" zich had doen hooren en inmiddels meer uitslagen van stem bureaux waren medegedeeld, die een stijgend enthousiasme veroorzaakten, nam de heer M. A. Reinalda het woord. Hij zeide, dat de s. cl. raadsfractie zich in een uitzonderingspositie bevond, daar er gestreden moest worden zoo wel tegen rechts als tegen links. Het antwoord dat de kiezers in Haarlem hebben gegeven, is duidelijk. Ook hij herdacht den heer Joosten De heer Meijers was de man. die met zijn hel pers in Spaarndam het percentage roode stemmen op ruim 48 heeft gebi'acht, hetgeen in de toekomst een voorbeeld voor Haarlem zal moeten zijn, opdat de raadsfractie haar werk zal kunnen doen tot heil van het ax-bei- dende volk. De heer Doek deelde den totalen uitslag mede. die groot enthousiasme veroorzaakte, vooral toen bekend werd, dat de S. D. A. P. van 12 op 14 zetels was gekomen. Op dezen dag, aldus de heer Doek, is gebleken dat deze verkiezingen een vei'oordeeling zijn van de politiek van de regeering-Colijn. De Nedei-- landsche ai-beidei's moeten van de aanpas singspolitiek niets hebben Moet er aangepast worden, dan niet de arbeiders alleen, doch het geheele Nederlandsche volk en dan in de eerste plaats zij. die het nog het beste kunnen mis sen. De geest van ons volk is democratisch en deze geest zullen de soc.-dem. verdedigen. Het plan van den arbeid, door S. D. A. P. en N. V. V. samengesteld, zal binnenkort ver schijnen en spr. roept de medewerking van allen in om dat plan, dat welvaart en brood voor allen zal brengen, te verwerkelijken. Na nog een woord van dank gebi'acht te hebben aan de raadsleden, die niet meer in den nieuwen raad zullen terugkeeren, n.l. mej. Van Vliet. Groenendaal, Keerwolf en Scholl en de nieuwe raadsleden geluk te hebben ge wenscht, sloot de heer Doek de bijeenkomst. Bij de Christelijk Historische Unie De Chi-lstelijk Historische Unie hield gister avond een bijeenkomst ter bespreking van den vei'kiezingsuitslag. Mr. A. Wensing' voorzitter der gemeentelijke kiesvereeniging. die Haaidem-centrum. Haar lem-Noord en Spaarndam omvat, opende de vergadering met een kort overzicht, nadat mu ziek en het zingen van het Wilhelmus waren voorafgegaan. De heer L. van der Waag van Haarlem- Noord feliciteerde de aanwezigen met den uit slag, een resultaat dat men. gezien de omstan digheden, bijna niet had durven hopen. De wethouder, de heer Roodenburg. stelde vast, dat de werkei's der kiesvei'eeniging een paar spannende maanden achter den rug heb ben. Bij de vei-kiezingen voor de Prov. Staten was de partij achteruit gegaanwat zou de raadsverkiezixxg brexigen? Er waren echter lichtpunten: in het land was het percentage der C. H. vooruitgegaan, al hadden ze eenige zetels verloren. „Doch niettemin zag het er hier in Haar lem, mede door de verwarrende werking, die het advies der N. S. B. zou uitoefenen, somber uit. Kans op een vierden zetel was uitgesloten; zouden ze den derden zetel kunnen behou den? Eenige tegenspoed, hoe onaangenaam ook, kan toch een goede uitwerking hebben! Er werd aangepakt en er is in die paar maanden door de propagandacommissie en ook door vele anderen hard gewerkt. Slechts een paar honderd stémmen zijn de C. H. nog maar van den vierden zetel af, en was niet de onrechtvaardig werkende kies wetswijziging door de Tweede Kamer aangeno men. dan hadden ze den vierden zetel kunnen winnen. Men lette slechts op het feit, dat de S. D. A. P. met 240o stemmen meer twee zetels wint en de C. H. met 900 stemmen meer, ge lijk blijft. De N. S. B. heeft voor een deel de kleine partijen gesteund, die dan nu met drie eenmansfracties hun intree in den i-aad zullen doen. Het besturen der gemeente wordt er moeilijker op; de C. H. mag echter tevreden zijn!" De heer Visser wekte allen op, om nu niet te gaan rusten, maar om door krachtige pro paganda het ledental der kiesvereeniging op duizend te brengen! Het beleid der fractie is stevig goedgekeurd, met name het beleid van den wethouder van Financiën! Deze ge volgtrekking mag men uit de stemmenwinst maken! De heer Van der Wall en enkele leden voer den nog het woord. Mevrouw Roodenburg werd door den heer J. Koelma namens de Unie een fraai bouquet aangeboden. Voorbeurs te Amsterdam, GEDRUKTE STEMMING. BEPERKTE HANDEL De stemming was hedenmorgen gedrukt on der invloed van de ongeanimeerde tendenz in Wallstreet waar de belastingplannen van Roo sevelt groote onrust hebben veroorzaakt. De handel bleef van beperkten omvang en in verschillende toonaangevende fondsen kwam het niet tot handel. Kon. Olie zetten een frac tie lager in, waarna het verlies tot ongeveer 1 percent aangroeide. Philips waren nominaal l percent zwakker. Ook Unilever verloren on geveer 1 percent. Aku lagen nagenoeg onver anderd. Amst. Rubber golden ruim V/2 percent beneden het vorige slot. H. V. A. ongeveer 1 percent. De Youngleening bleef op peil. Op de wisselmarkt verkeerde het pond eenigszins in herstel en verbeterde tot 7.24 5/8. Ook de Fransche franc was een fractie beter op 9.72, de dollar nagenoeg onveranderd op 1.46 5/8. De belga bleef nauwelijks prijshoudend op 24.78. DE ASPHALTEERING VAN DEN ZIJLWEG. Het werk vordert. Het asphalteeren van den Zijlweg gaat in vlug tempo. Men weet. dat de weg in twee helften wordt afgewerkt. De noordzijde is reeds over de geheele lengte (dus tot de grens Overveen), klaar. Daarover is alle verkeer reeds toegelaten. Aan de zuidzijde zijn de werkzaamheden nog in vollen gang. Opbreken en wegvoeren van de straatsteenen. het verwijderen van het laat ste gedeelte van de tramrails, enz. Maar er is ook al op een enkel punt een begin ge maakt met het storten van het betonbed. BOOTTOCHT „CHRISTOPHILUS" De Chr. Jongemannen-Vereen. „Christo- Philus" houdt op Zaterdagmiddag 29 Juni a.s. een boottocht naar de Kagerplassen. Er zijn '-d van attracties; de muziek zal verzorgd wor- •n door de Frans Hals Boys.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 11