VOOR DE VROUW UITVERKOOP STOÖMEN WEEKNIEUWS Cat Keii$s(H(ik ABR. MEIJER VERVEN STOPPAGE POND E -R D A G 27 JUNI 1935 HAAREE M'S D A 'G BEAD 9 HET MENU VOOR DE HEELE WEEK. Zondag bloemkoolsoep; blinde vink, postelein, gekookte aardappe len; sneéuwpudding; fruit. Maandag: biefstuk, andijvie, gekookte aardappelen; appelmoes. Dinsdag: kalfslappen. doppers, gekookte .aardappelen, wentelteefjes. Woensdag: harde eieren, sla. gebakken aardappelen; rijst met rabarber. Donderdag: gehakt, spinazie, gekookte aardappelen; rödgröd. Vrijdag: gestoofde baars, citroensaus, gekookte aardappelen; flensjes Zaterdag saucijsjes, bloemkool, gekookte aardappe len; karnemelkpudding. Nr. 356: jurkje voor meisjes van 4 tot 7 jaar. Het materiaal is wasch-, licht- en zon- echte katoen in een vroolijk frisch tintje. Het rokje heeft eenige diepe plooien, die het kind de noodige bewegingsvrijheid verlee- nen. De eenige garneering bestaat uit het doorgeregen lint aan den hals, dat op de schouders gestrikt wordt. Benoodigd mate riaal: 2.75 meter katoen van 90 centimeter breedte. Prijs van het patroontje: 38 ets. per stuk. Nr. 357: aardig overgooiertje van linnen voor meisjes van 6 tot 9 jaar. Ook hier zijn diepe plooien in het rokje aangebracht. Be noodigd materiaal: 2.75 meter linnen van 90 centimeter breedte. Prijs van het patroon 38 ets. per stuk. Van het blousje is geen patroon verkrijgbaar. Deze patroontjes zijn dus in alle maten tegen bovenvermelde prijzen te verkrijgen bij het bureau van dit blad. Bij deze prijzen wordt echter nog 6 ets. extra berekend voor porto-kosten. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling van een der patronen duidelijk het gewenschte nummer en tevens de ver langde maat d.w.z. boven-, taille, heupwijdte enz., benevens den leeftijd van het meisje voor wie het patroontje bestemd is, op te geven. Gelieve verder naam en adres zoo volledig mogelijk te vermelden; men voorkomt daar door onnoodige vertraging in de opsturing. ZOMERSCHE MAALTIJDEN. Hoewel het niet waarschijnlijk is, dat wij den heelen zomer hetzelfde warme weer van de paar laatste dagen zullen houden, is het toch van belang om na te gaan, hoe we onze maaltijden het best kunnen samenstellen, wanneer de temperatuur hoog is, en de eet lust in verhouding laag. Want zelfs de ge zondste mensch heeft bij warm weer minder behoefte aan een stevig maal dan bij kou; de langdurige kou van de laatste maanden heeft de optimisten zelfs de opmerking ont lokt: het eten smaakte me bij dit weer veel beter dan wanneer het zoo warm is. Wat niet wegneemt, dat ze nu toch ook wel in hun schik zullen zijn, dat de zomer er eindelijk is. Een vijf en twintig jaar geleden heette hei in den volksmond: met warmte moet je net zoo veel eten als gewoonlijk, anders word je ziek. Van dat idee zijn we geheel afgestapt: wie het bij een hooge temperatuur nog zoii doen, ondervindt dadelijk dat het niet goed is, hij voelt zich opgeblazen en onbehagelijk, en hij zal zich in het vervolg wel wachten, weer zoo'n groote maaltijd te verwerken. Aan den anderen kant zijn er echter men- schen die liefst maar zoo min mogelijk eten, die alleen wat vruchten snoepen, veel drinken en meenen dat dit voldoende is. Ook dat is onjuist: onze gewone lichaamsfuncties gaan door, warmte of geen warmte, en wie ze daarvoor niet de benoodigde brandstof geeft, zal verslappen, zich dus ziek gaan voelen en daardoor ook weer meer last van de warmte hebben. We' moeten dus wel blijven eten, maar we moeten het met ander overleg doen, dan de vorige maanden van het jaar. Daarom kiezen we geen zware spijzen, maar leggen ons toe op lichte kostjes, geen vet vleesch dus, geen zware schotels, geen mach tige soep. Dat behoeft in het geheel nog niet in te houden, dat ons maal bestaan moet uit louter koude gerechten, er zijn zeker ook genoeg warme te bedenken, die licht te ver teren zijn, of die er gemakkelijk ingaan, want ook met dit laatste dient nog steeds re kening te worden gehouden. Daarom zijn de meeste groenten zeer ge schikt bij warm weer, zij eten gemakkelijk, en voorzoover zij niet goed verteerbaar zijn, geven zij onze spijsvertering toch voldoende werk. Aardappelen liggen zwaar in de maag bij warm weer, vooral omdat de nieuwe nog moeilijker verteerbaar zijn dan de oude, zoo dat we die wanneer wij ze toch willen geven, in kleinere hoeveelheden op tafel brengen. Soepen maken we licht, vooral niet dik, en frisch van smaak, terwijl het nagerecht dan meestal koud zal zijn. Warme puddingen en schoteltjes, warm gebak, het zijn alle gerech ten die bij warm weer niet in aanmerking komen. Daarentegen is er nog genoeg te be denken wat gemakkelijk naar binnen glijdt. Veel drinken bij de maaltijden is nooit' aan te bevelen, maar het is dat nog minder bij warm weer; men vult zijn maag dan met water, en de eetlust die men heeft, ver dwijnt hierdoor. Vooral kinderen zijn ge neigd om groote hoeveelheden water te drin ken aan tafel, en het is dan ook wel zaak daaraan paal en perk te stellen. Bui ten de maaltijden om is het iets anders, dan is veel drinken bij warm weer allerminst scha delijk. mits het natuurlijk niet steeds water met ijs is, de geliefde drank der Amerikanen in den zomer, welke al menige spijsvertering van streek heeft gemaakt. Wie moeite heeft met het bedenken van geschikte maaltijden bij warm weer, make eens een lijstje met de beste gerechten voor dit doel, waaruit dan iederen dag een combi natie voor het maal kan worden samenge steld. Bijvoorbeeld worden als soepen genoteerd, tomaten-, groenten-, mermicelli-, bloemkool-, spinaziesoep en bouillon. Goede voorgerechten zijn: nieuwe haring, huzarensla, Russische eieren, tomaten op ver schillende manieren bereid, lichte visch hors d'oeuvres. lichte e groenten hors d'oeuvres. Als hoofdschotel dienen alle vleeschsoorten, zonder vet, de groenten die het seizoen ople vert, koude gebakken visch, of warme ge kookte visch met een pittige saus, en ten slotte als nagerechten hangop, yoghurt, citroenrijst, vruchtensla. citroenvla, koude pudding met saus, vruchten, enzoovoorts. Na tuurlijk is dit alles voor uitbreiding vatbaar; wie wat initiatief heeft, weet in welke richting zij zoeken moet om andere recepten te ver zinnen. Tenslotte nog een enkel woord over ijs, wat voor de meesten en dan vooral voor kinderen een onweerstaanbare aantrekkingskracht heeft bij warm weer. Laat moeder er vooral eenigszins het oog op probeeren te houden, hoeveel ze hiervan verorberen. ..ijsjes" in groote hoeveelheden hebben een bedorven 'maag tengevolge, en daarmee veel narig heid. E. E. J.—P. GEZONDH. EN SCHOONHEIDS-INSTITUUT GEDIPLOMEERD VERPLEEGSTER EN SCHOONHEIDS-SPECIALISTE WAGENWEG 2» rood HAARLEM TELEF. 15694 Gez.massage - Stoom - Lichtbad. (Adv. Ingez. Med.) 'Adv. Ingez. Med.) ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. 6ERR. IAKNINK ZONER N. V. ENSCHEDE Zuivere Bemberg zijde wasch- en lichtecht (Adv. Ingez. Med.) Groote Houtstraat 16 OM ZELF TE MAKEN. MEISJESJURK. Het blousje wordt met een split je aan den voorkant gesloten, We stikken de jurk in elkaar en Werken de naadjes aan de binnenzijde goed af.'Dan kunnen we bij katoen het beste doen, door de naadjes tegen elkaar te stikken. Zoom en volants van de mouwen kunnen 't beste met een biesje afgewerkt worden. Dit biesje kunnen we zelf van schuine banen stof knippen, of wel klaar koopen. Het kraagje behoeft niet dubbel geknipt te worden, omdat het toch plat op de jurk gestikt wordt. Met knoopjes en met lusjes sluit men de jurk van voren. Op de teekening kunt ge duidelijk zien, hoe men de jurk knippen moet, om de stre pen op een aardige manier te verwerken. De strepen in het blousje loopen recht; terwijl die in de rok schuin genomen zijn. Aan de rugzijde vallen de strepen op dezelfde ma nier. ais aan den voorkant. Tenslotte strijken we het jurkje op. U zult eens zien, hoe trotsch uw dochter tje is, op deze door moeder zelf gemaakte jurk. WERKBESPARING VOOR DE HUISVROUW. Er wordt veel gesproken en geschreven over alle mogelijke tijd- en werkbesparing voor de veel geplaagde huisvrouw; alleen over dat, eene, het verstellen, naaien en stoppen, hoo- ren we niets en dat is juist hetgene wat ons uren bezighoudt. Waarom hebben we eigenlijk een naaima chine? De naaimachine kan ons uitstekende dien sten bewijzen bij het verstellen der wasch; in 10 minuten knappen we dan een werkje op, waarvoor we anders minstens een uur nooóig zouden hebben en dat, zonder dat we bij de machine nog andere apparaten, e,d, noodig hebben. De beginnelinge kan het beste een rond spanraam nemen, zooals voor borduren ge bruikt wordt en schuift de grootste ring er v£n onder de naaivoet VOOR VERSCHILLENDE GELEGENHEDEN. Heden begint onze van Dames-Japonnen Dames-Blouses Kinder-Jurken Rokken en Pullovers tot zeer verlaagde prijzen I11 den zomer kunnen onze meisjes geen: jurken genoeg hebben. Iederen dag een schoone jurk is in de heete dagen volstrekt geen luxe. Gelukkig zijn de katoentjes, die men tegenwoordig koopt, haast alle, zonder uitzondering, licht-, lucht- en waschecht, zoodat dit wasschen de jurkjes niet bederft. De modellen, die men van deze eenvoudige katoenen stofjes maakt, kunnen niet een voudig genoeg zijn. Onze teekening toont een jurkje voor meis jes van 8 a 10 jaar, dat vervaardigd is van gestreept katoen. Voor dit modelletje heeft men 1.40 meter stof noodig' van 100 centi meter breedte. Het jurkje krijgt de aardige noot, door de strèepverwerking. We beginnen het meisjès. voor wie men het jurkje zullen- maken, de maat te nemen en dan knippen we van papier het patroon, dat op het schema geteekend is. Het jurkje bestaat uit: een voorpand, een rugdeel, 4 banen voor de rok, twee volants voor de mouwtjes, een kraagje. Dit kraagje wordt geknipt van ef fen wit piqué of katoen. gg* WK. n CR. HOUTSTRAAT 5a TELEF. 10771 Iedere vrouw stelt er prijs op, bij elke ge legenheid de juiste kleeren te dragen en ge lukkig hebben de meeste vrouwen van tegen woordig wel zooveel smaak, dat wat dat be treft, geen groote blunders meer gemaakt worden. Weet men echter niet zeker, wat gedra gen zal worden op een of andere gelegenheid dan doet men het beste in een eenvoudig donker toiletje te verschijnen. Een complét- is dan wel de meest ideale oplossing: vooral een complét, waarbij men een donkere mantel over een lichte japon draagt. Voor de heele mooie middag japonnen of voor avondfeesten ziet men veel crêpe de chine of crêpe satin imprimé. Deze mate rialen laten zich verwerken tot allerliefste japonnetjes met volants, ruches, enz. Vooral voor onze jonge meisjes is dit een ideale dracht. Oudere dames doen beter een model te kiezen, in het genre zooals de ^ndere figuurtjes op de onderstaande teekening draagt. Een materiaal, dat deze zomer zeer in de smaak valt, is taftzijde. En veel zijn de ja ponnen, die gecompleteerd worden door een mantel van donkerblauwe taftzijde. Men moet natuurlijk een model kiezen, dat zich bijzon der leent voor taft. Eén model rus met uit staande wijde pofmouwen en getailleerd, of een zeer wijd. Wat bij taftzijde bijzonder voldoet zijn stiksels. Stiksels langs voor- en onderkant en langs de zoom der mouwen. Op de tweede teekening ziet u een complét, bestaande uit een jurkje van lichtkleurige ge- ,rui-te zijde met eeir mantel van donkerblauwe taft. Daarnaast een elegante japon van don kerblauw-gestreepte taftzijde met een jabot van witte crêpe satin. Ook als garneering wordt taft veel ge bruikt en niet alleen geruit. Ook effen ziet men veel als kraag en revers op zomerman tels en natuurlijk doorgestikt. Van geruite taftzijde zijn de kleine hoedies die de vorm hebben van de bekende Zuid-westers, die zeelieden en schippers dragen bii stofm,.Pas send bij deze hoedjes een'shawltje, dat onder de kin gestrikt wordt. (Adv. Ingez. Med.) Het te verstellen stuk waschgoed schuift men nu eveneens onder de naaivoet en over de ring, zoodat het gas precies in het midden komt. Vérvolgens haalt men ook de kleine ring onder het voetje door en schuift die in de groote De stof met het gat is nu strak ge spannen tusschen de beide ringen (zie il lustratie). Na deze voorbereidingen kunnen we beginnen met het eigenlijke stopwerk. We la.ten-de- naald 1 tot 2 centimeter van de rand van het gat neer en stellen ook het naaivoet je omlaag. Nu nemen we het raam met de lin kerhand vast en naaien heel eenvoudig dwars over het gat heen, tot 2 centimeter over den anderen rand heen. We beginnen het werk niet in het midden; maar aan den kant. Terwijl men langzaam trapt, heft men. met de rechterwijsvinger de handje van het naaivoetje een weinig op, schuift de ring lang zaam naar achteren en naait vlak langs den eersten draad weer terug, tot men den ande ren kant weer bereikt heeft. Dan laat men de handle neer en draait weer terug Op deze manoer spant men draden, net zooals voor 't steppen van een kous. Men moet natuurlijk zorgen, dat de draden dicht naast elkaar lig- gen. Is de laatste draad gespannen, dan laat men de naald zoo ver mogelijk naar beneden gaan en draait de ring half om, zoodat de ge spannen draden dwars komen te liggen. Nu naaien we precies zooals we eerst hebben gedaan, met kleine steken over èn weer, zoo dat de naald tusschen iedere twee draden een maal neer gaat. Op deze manier ziet het werk er als geweven uit. Voor alles moeten we er echter op letten, dat de machine op een fijne steek staat en dat we ook dun garen ge bruiken. Opdat het werk er zoo netjes moge lijk uit zal zien stikken we in de richting van de weefdi aden en zorgen dat de rand van de stop recht is. Is het stuk waschgoed een keer gewasschen en gestreken, dan kan men van de stop niets meer ontdekken. Hoe uitvoerig de beschrijving ook moge klinken in theorie; in practijk gaat het heel eenvoudig en vlug. Heeft men er eens een maal een uurtje over gedaan om te oefenen, dan stopt men nooit meer. met de hand. Is men de kunst eenmaal machtig, dan kan men; kleinere gaatjes ook zeer'goed zonder span raam stoppen.' Op deze wijze stopt men in 10 minuten nei zooveel, als men anders in- uren doet. Ik heb zelf bijvoorbeeld een in' 'n zakdoek een gai geknipt van 5 centimeter en dat gat heb ik met de machine in 3 1/2 minuut keurig dicht- geweven. Iedere vrouw kan dus zelf uitrekenen, hoe veel tijd en geld ze op deze wijze uitspaart. Bovendien is het werk veel aangenamer dan het met de hand stoppen. Heeft men in een stuk waschgoed meerdere klein gaatjes te stoppen, dan heeft men niet telkens af en aan te hechten. Men kan als één stop klaar is, de handle omhaag halen en zonder de draad afte knippen aan het volgen de gat beginnen. Is alles klaar en het werk onder de ma chine vandaan gehaald, dan worden alle draadjes afgeknipt

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 13