De commissie voor oorlogsprophylaxis Japan's richtlijnen voor China. Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT Radio-Programma THIJS IJS EN DE VERLOREN SLEUTEL Bij Examens (VlIJNKARUTs arrond. rechtbank. D O N'T) K R 11 A C, 2-7-J-U-X I 193-5 HAARE-E M-'-S D A 'G B E A D '4 BUITENLAND. De keizer ontvangt den premier. Japan niet voornemens „een tweede Mandsjoekwo" te scheppen. Kritieke toe stand in Tsjahar. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS De Japansche keizer heeft gisteren den minister-president. Oka da. en den minister van oorlog, Hajasji. alsmede de léden van den staatsraad ontvangen voor een rapport over den politieken toestand, in het bijzon der betreffende China. Van te voren had in den staatsraad een bespreking plaats gehad met den minister van buitenlandsche zaken, Hirota, en den minister van oorlog. Hajasji, waarin de vol gende verklaringen werden afgelegd: 1. De Japansche buitenlandsche politiek en •het optreden van het leger tegenover China geschiedt volgens gemeenschappelijke richt lijnen. waarbij het leger tot taak heeft, een eind te. maken aan de antl-Japansche ge zindheid, die een samenwerking tusschen de beide landen verhindert. 2. Voor de beveiliging van Mandsjoekwo en de bevordering van de vreedzame betrek kingen met China moet een breede, van sto rende elementen bevrijde grenszone worden gevormd. 3. Japan is niet voornemens, een tweede Mandsjoekwo te scheppen of een nieuw se paratistisch regime te bevoordeelen. 4. Een oprechte vredespolitiek van Nan king is noodzakelijk om direct een zegenrijke samenwerking der drie landen mogelijk te maken. De statasraad heeft tenslotte zijn goed keuring gehecht aan de ten aanzien van China te volgen politiek. In den loop van de vergadering schijnt Hajasji ook te hebben verklaard, dat hij in geen geval zijn toestemming kan geven tot verlaging der militaire credieten, zooals door den minister van financiën wordt ver zocht. daar de Sovjet-Unie troepen concen treert in de grensgebieden. De toestand aan de grens van de provin cies Tsjahar en Jehol is volgens, berichten uit Hsinkiug aan het telegraafagentschap Ren go zeer kritiek. De Chineesche strijd krachten in Tsjahar zijn versterkt maar zij worden in bedwang gehouden door een klein detachement Mandsjoekwosclie politie. Aan beide zijden schijnen zware verliezen te zijn geleden. De brigades van Mandsjoekwo hebben or der gekregen terstond naar de Chineesche stad Toesjikou ten westen van Jehol op te rukken ..om grensincidenten voortaan on mogelijk te maken'". In den nacht op Woensdag zijn twee Chi- neesch-Japansche conferenties gehouden. De Chineesche gedelegeerden verklaarden de Japansche eischen te aanvaarden maar de Japanners eischten een schriftelijke verkla ring. Uit Chineesche bron wordt vernomen, dat deze verklaring zal worden gegeven. Gis teravond zou nog een poging gedaan worden tot definitieve regeling van het incident in Tsjahar Italië. „Italië wil Ethiopië civiliseeren." Het Italiaansch-Abessynische geschil vormde het onderwerp van besprekingen op den Britschen ministerraad van Woensdag. Niet verheimelijkt werd, aldus Reuter, dat Eden te Rome negatieve resultaten heeft be reikt. Het kabinet besprak voort 't ontwerp voor een luchtpact en bereidde het antwoord voor inzake dit onderwerp aan de hand van eenige voorstellen, welke de Fransche regeering heeft medegedeeld aan Eden tijdens zijn be zoek te Parijs. Volgens goedingelichtte kringen te Rome heeft Mussolini tegenover Eden op de vol gende wijze de doelstellingen van Italië wat betreft Abessynië uiteengezet. In de eerste plaats wenscht Italië zijn ko loniën in ongestoord bezit te hebben; in de tweede plaats wil het recht van toegang heb ben in Abessynië en het recht om er wegen bruggen en spoorwegen aan te leggen, en er scholen te bouwen. Ten derde wenscht Italië het recht te hebben zijn goeden invloed aan te wenden „om Abessynië te civilliseeren Men wijst er in deze goedingelichte kringen op dat Italië niet van zins. is achter te blij ven bij Duitschland bij het hernemen van zijn recht om koloniale expansie na te stre ven. in officieelc Italiaansche kringen zegt men. dat Eden bij zijn conferenties met Mussolini geen enkel voorstel heeft gedaan tot regeling van het- Ethiopisch geschil. Eden had van zijn regeering" bevoegdheid gekregen eeni- cre voorstellen aan de hand te doen. maar, toen hij gehoord had wat Mussolini m te bren gen had, heeft hij begrepen dat Italië niet bereid is eenige slechts gedeeltelijke rege ling van deze kwestie te accepteeren Duitschland. Algemeene arbeidsdienstplicht ingevoerd. In de zitting van Woensdag van het rijks kabinet is de algemeene arbeidsdienstplicht, wettelijk vastgelegd. In aansluiting daarop heeft de rijkskanse lier verorderdend, dat de diensttijd in den arbeidsdienst tot nader order een half jaar bedraagt. Stabilisatie op goudbasis. Uitspraak der Amerikaansche delegatie te Parijs. Amerikaansche delegatie, op het Congres van de Internationale Kamer van Koophan del heeft zich naar Reuter meldt, catego risch uitgesproken voor een algemeene mone taire stabilisatie op de basis van het goud. Op het congres heeft verder de groep „Transport'' een Amerlkaansch ontwerp resolutie aangenomen, waarin Duitschland. Frankrijk en Japan opgeroepen worden de Haagsche regels in te voeren. Drie verdere resoluties 'van de Engelsehe delegatie, die eveneens aangenomen werden, hebben betrekking op de rationaliseering var. de scheëpsruimt'e de raHcmaliseering van de vracht-en en de betrekkingen tusschen scheep vaart en wereldhandel. Een verdere resolutie betrof de noodzakelijkheid van samenwerking tusschen lucht- en zeetransport. De sterkte van den arbeidsdienst zal ge durende het dienstjaar van l October 1935 tot en met 30 September 1936. met inbegrip van het oorspronkelijke en het hulppersoneel, de 300.000 man niet overschrijden. Thans kunnen dus de in het jaar 1914 ge borenen in twee lichtingen worden opgeroe pen. Het Rijk en de Evangelische Kerk. Het Rijkskabinet nam gisteren een wet aan waarbij de positie van den staat en de rech ten der bevolking bij de luchtbescherming worden geregeld. Voorts heeft het rijkskabinet een wet aan genomen, waardoor de rijksminister van bin- nenlands.che zaken wordt ingeschakeld in de besluitneming inzake rechtsaangelegenheden der Evangelische Kerk. VLUCHTELING SCHIET AGENT NEER. Te Salzburg heeft een inbreker, die op het punt stond door een agent te worden gear resteerd, dezen neergeschoten Een militaire patrouille wist hem op te sporen p« ""«'anger te nemen. Toen bleek, dat de man, de 34-jarig-, chauffeur H. Robel uit München. uit eer Duiisch concentratiekamp ontvlucht was. waai* hij was opgesloten wegens communis tische activiteit. Hij was naar Oostenrijk ont komen. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. TEL. 16726 vanaf i - mefc garantie, pijn- vanar öo. loos trekken inbegr BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur. Zaterd. 912 uur. Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) VRIJDAG 28 JUNI HILVERSUM, 301 M. 8.— VARA 12.— AVRO, 4.— VARA S.— VPRO. en AVRO, 11.00—12.00 VARA. 8.Orgelspel J. Jong. 8.30 Gram.pl. 10. Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie F. Nienhuys. 10.35 Gram.pl. 11.Vervolg De clamatie. 11.20 en 12.Gram.pl. 12.30 Kovacs Lajos' orkest en Gram.pl. 2.— Voordracht A. v. d. Moer. 2.30 Gram.pl. 2.50 Zang door Net tie Nije en Maria Wolf (beiden sopraan) A. d. vleugel E Veen. 310 De AVRO-Decibels olv. E. Mee,nk, 4.De Zonnekloppers olv. C. Steyn. 5.^ Kinderuur. 5.30 Orvitropia olv. J. d. Horst, 6.— Declamatie C. Rijken. 6.15 Orvitropia olv. J. v. d. Horst. 7.Juridische couserie Mr R. v. d. Heide. 7.20 E. Walis (viool» Rossican (piano.» en C. Steyn (orgel). 7.50 Vaz Dias en Herh. SAS-berichten. 8.Dr. K. F. Sparnaay: Enkele grepen uit het Johan- nes-Evangelie. 8.30 Residentieorkest olv. Carl Schuricht (Uit het Kurhaus te Schevingen) Om ca. 9.15 Gesprek tusschen D. Hans en Ds. E. D. Spelberg. 10.15 Vrijz. Godsd. Persbureau Vaz Dias.. 10.30 Prof. Dr. A. H. v Balcel: Wat deed en doet „Het Ned. Bijbelgenoot schap". 11..Jazzmuziek (Gr. pi.) 11.3012.00 Gramofoonmuziek. HUIZEN, 1875 M. Alg. progr. verzorgd door den KRO. 8.009.15 en 10.Gram.pl. 11.3012.Voor zieken en ouden van dagen. 12 15 Gram.pl. en orkestconcert. 2.10 Schlagermuziek. 3.— Gra- mofoonpl. 3.40—4.— Zang en piano. 4.15 Gra- mofoonpl. 4 40 Zang en piano. 5.Lezing. 5.30 Orkestconcert en Gram.pl. 7.15 Lezing. 7.35 Gram.pl. 3.Vaz Dias. 8 05 Schlagermuziek en Grampl. 9.45 Orkestconcert. 10.30 Vaz Dias Gram.pl. 104511.30 Orkestconcert, 11.30-12.— Gramofoonmuziek. Haar werkzaamheden over 1934'35. Verschenen is het verslag over 19341935 van de commissie inzake Oorlogsprophylaxis, uitgebracht door den secretaris, dr. J. Roor- da. Het verslag herinnert er in de eerste plaats aan. dat toen de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst in 1930 met enthousiasme besloot een internationale actie voor oorlogsprophylaxis te gaan voeren, de internationale' toestand en daarmede samen hangend de stemming in de wereld anders was dan "tegenwoordig. Vele regeeringen hadden het Kellogg-Briand pact, waarin de oorlog buiten de wet gesteld en als misdaad' gebrandmerkt werd, aan vaard, de ontwapeningsconferentie te Geneve werd voorbereid en hoewel vele ingewijden daarvan weinig of niets verwachtten, hoopten toch millioenen in de wereld dat het Damoc- leszwaard van den oorlog nu eindelijk zou worden weggenomen. Onder invloed van de oorlogsliteratuur, de oorlogsfilms en de anti-oorlogspropaganda was de herinnering aan de jaren 19141918, weer bewust geworden en besefte men beter dan tijdens of vlak na den oorlog, het gruwe lijke en waanzinnige van deze methode ter beslechting van internationale geschillen. In 1923 was reeds het Gifgas-rapport van den Volkenbond verschenen dat officieel tot doel had de publieke opinie voor te lichten omtrent de gevaren van den toekomstkrij; De regeeringen te Genève. hadden beloofd dit rapport te pubiiceeren, maar de meeste van 'hen hebben dit niet of onvoldoende ge daan. Zeven kostbare jaren he-eft men dit rapport doodgezwegen of als fantastisch ge kenschetst door oorlogsbestrijders. Nu weet men dat het'onomstootelijk vast staat dat het gifgasrapport geen fantasieën, maar nuchtere waarheid bevat. Was het publiek tijdig onomwonden voorgelicht, dan zou misschien het gezond verstand en het redelijk bewustzijn de volken tot internatio nale ontwapening hebben gebracht; dan was althans de ontwapeningsconferentie niet zoo'n droevige mislukking geweest. Dit gifgas-rapport is een der krachtigste argumenten geweest om het hoofdbestuur en later de Alg. Vergadering er van te overtuigen dat oorlogsprophylaxis tot het terrein behoort der artsen, daar uit dit rapport ten duide lijkste bleek welke gevaren ook de burgerbe volking bedreigen. Na de hoopvolle jaren tusschen 1918 en 1932". kwam de desillusie en de ontmoediging. De volken wendden zich van internationale sa menwerking af en trokken zich wantrouwig en angstig in hun eigen huizen terug. De anti-oorlogsbeweging onderging een sterke' terugslag van de mislukking der ontwape ningsconferentie. De schrijver herinnert er voorts o.m. aan dat de leiders In .sommige landen ellie ïhee- ningsuiting, die naar hun meening de .rriili- tariseering van hét volk zou kunnen rem men en de bereidheid tot oorlog zou kunnen verminderen onderdrukken. Ook in andere landen laait het chauvinisme op. dat geen vrije meeningsuiting duldt. Het werk der commissie is door dat alles veel moeilijker geworden. Het oorspronke lijke plan om geleidelijk, via de hoofdbestu ren der artsenorganisaties, te komen tot een internationale artsenbeweging tegen den oor log, is voorloopig onuitvoerbaar. De veranderde internationale situatie is voor de commissie echter geen reden om haar taak op te geven, integendeel, zij verplicht haar tot dubbele krachtsinspanning en tot het zoeken van nieuwe wegen. Het is wenschelijk, aldus wordt geconsta teerd. om ons in het licht der tegenwoordige, omstandigheden nog eens rekenschap te geven van de volgende punten: 1. Wat beteekent een moderne oorlog? 2. Welke professioneele motieven bestaan er voor ons artsen om -ien orlog te bestrij den? 3. Welke middelen- staan ons ten dienste? 4. Wat heeft onze commissie tot nu toe gedaan en bereikt en wat kunnen wij in de toekomst doen? Aan de resp. antwoorden ontleenen wij bet volgende: 1. De moderne oorlög -beteekent dat twee vol ken en waarschijnlijk zal dit aantal zich snel uitbreiden elkaar trachten te ver nietigen met alle middelen, welke de moderne techniek kan leveren. Met mechanische en chemische en electrische strijdmiddelen zul len zij elkaar bestrijden in drie dimensies, dat is te land. te water en in de lucht. Het geheele land is slagveld, het geheeie volk is. vijand. Een bewijs, hiervan is dat onlangs de Poolsche regeering de geheele bevolking, voor zoover niet bestemd voor actieven militairen ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Thijs doet eerst zijn laarzen en zijn trui weer aan en daarna gaat hij met den prins forsch aan het trekken. Onderwijl vertelt Thijs den prins hoe hij het monster heeft overrompeld. De last is zwaar, maar zij slagen toch met het moeilijke karweitje. dienst, heeft aangewezen voor hulpdienst ach ter het front. De bedoeling van elke strijdende partij is om den tegenstander materieel en moreel zoo spoedig mogelijk te vernietigen. Oorlogs verklaringen zullen waarschijnlijk achterwege blijven wegens tijdverlies. Weerlooze, althans practisch weerlooze wereldsteden zullen het doelpunt zijn van georganiseerde luchtaan vallen. Dat dit zal gebeuren blijkt uit de oefe ningen van luchtafweer, en passieve luchtbe scherming in vele steden. Weerlooze kinderen vrouwen, zieken en o-uden van dagen zullen in ontelbaar aantal omkomen in door -brand vernielde en met gassen vergiftigde steden. De moderne oorlog brengt mede een enor me vernietiging van menschenlevens en een enorme schade aan de geestelijke en licha melijke volksgezondheid. 2. Welke professioneele motieven bestaan er voor de artsen om te helpen den oorlog te voorkomen? Waarom breiden zij hun ar beidsterrein uit met de oorlogsprophylaxis? De motieven zijn van denzelfden aard als die. welke de rechtskundigen doen arbeiden vóór het recht en tégen misdaad en onrecht als die. welke de predikant doen strijden vóór geloof en tegen ongeloof en als die. welke de leeraren en onderwijzers hun moeilijke cultureele taak doen volvoeren. Deze motie ven hangen voor ons samen met de grootste drijfveer van de medische activiteit d.i. de roeping der geneeskunst. Dat de arts qualitate qua een vijand is van den oorlog, blijkt uit vele dingen. Het blijkt uit het groote enthousiasme, waarmee indertijd'de overigens zoo nuchtere Algemeene Vergadering tot deze actie, voor oorlogsprophy laxis besloot, het blijkt uit de vele bewijzen van instemming van buitenlandsche artsen én uit de literatuur door artsen over het oorlogsprobleem gepubliceerd, het blijkt uit de waardeering die de actie van de Maat schappij mocht ondervinden. Kort gezegd zijn deze middelen ons woord en ons prestige. Eenig nadenken over het oorlogsprobleem, eventueel aangevuld met bestudeering van de desbetreffende literatuur of van het oor- logsverschiinsel zelf. doen ons al snel besef fen. dat de psychopathologische factoren van de massa en van vele individuen van groot aetiologisch belang zijn terwijl, naar duidelijk is, de pathologische gevolgen van den oorlog ongekend groot zijn. Door het publiek en de leiders voor te lichten omtrent de psycho-pathologische factoren, die zich in latente en manifeste oorlogspsychose ooenbaren, kunnen wij artsen grooten in vloed uitoefenen, Ook kunnen wij waarschu wen voor 'de gevolgen van de moderne oor logsvoering en wijzen op de betrekkelijke onmacht der geneeskunde inzake de gene zing van gasvergiftigingen-. v - Voorlichten, en waarschuwen is onze taak. Een actie van een corporatie als .de Maat schappij voor Geneeskunst aldus lezen wij verder o.m. heeft -het voordeel, dat zij een zuiver professioneel en onpersoonlijk cachet di-aagt, dat zij duurzaam is, dat zij over mid delen beschikt om in contact te komen met buitenlandsche organisaties en dat zij -meer nrestige. althans een ander soort prestige heeft dan de actie van den enkeling. Gelukkig sluit de actie der enkelingen die der corporaties niet uit. Zij vullen elkaar aan en ondergaan eikaars stimuleerende wissel werking. Door woord en prestige kunnen de artsen bij hun patiënten en in hun kleiner sociaal milieu de oorlogsprophylaxis beoefenen, ter wijl de medische corporaties in hun grooter maatschappelijk milieu en ook internatio naal hun invloed doen gelden. De individueele arts, die de oorlogsprophy laxis beoefenen wil. begint met over het pro bleem na te denken en zich goed te door dringen van de medische argumenten tegen den oorlog. Daarna zal. zonder dat er veel woorden voor noodig zijn, vanzelf zijn hou ding tegenover den oorlog duidelijk 'worden aan zijn patiënten, Hij zal dikwijls moreele' steun aan oorlogsbestrijders kunnen geven. Indien hij buitenlandsche relaties .heeft steunt hij bij deze de actie van de .Maat schappij. 4. Wat heeft de commissie tot nu toe ge daan? Uit den aard der zaak zou dit zijn een actie, niet op korten maar op langen ter mijn. De commissie voor oorlogsprophylaxis 'werd ingesteld, bestaande uit het dagelijksch bestuur der Maatschappij en enkele leden.. De oorspronkelijke bedoeling was om via de H. B. en der buitenlandsche organisaties, de de groote massa der buitenlandsche artsen te bereiken. De antwoorden, die op het eer ste rondschrijven aan 30 hoofdbesturen bin nen kwamen, leken vrij gunstig en misschien zouden wij wel spoedig tot een bijeenroepen van een internationale conferentie zijn ge komen als niet de algemeene internationale toestand alras zoo verslechterd was dat er geen kans bestond dat' de hoofdbesturen hun organisaties voor deze zaak zouden interes seeren en -dat zij met volmacht van de alg. vergadering een afgevaardigde naar een congres zouden zenden. Men is tot de conclusie gekomen dat in deze troebele internationale situatie er geen kans bestaat om de vertegenwoordigers van deze grootste organisaties voor een confe rentie over oorlogsprophylaxis samen te brengen. Het toch a tort en a travers door te zet ten en een fiasco te lijden zou dunkt ons on verstandig zijn. In een tijd dat de groote massa der artsen in de verschillende landen nog niet doordrongen is van het principe der oorlogsprophylaxis kunnen wij bij de hoofd besturen niet veel bereiken, maar het is al thans nuttig dat de zaak bij de buitenland sche hoofdbesturen aan de orde is geweest.. Wij zullen te gelegener tijd bij hen de zaak opnieuw aan de orde brengen. Om de idee der oorlogsprophylaxis te pro- pageeren leek het ons wenschelijk ons voor loopig tot één categorie van artsen te be palen. Wij kozen de psychiaters. Aan 2500 buitenlandsche psychiaters werd in November 1934 een schrijven gericht, waarin op den latenten oorlogstoestand werd gewezen en o.a. gezegd wordt: „Het is hoog tijd dat de psychiatrie zich ernstig mét de zaak' gaat bemoeien. Als psy choloog en psychiater kunt gij helpen om .nu den realiteitszin en het gezond inzicht nog tijdig te doen- ontwaken bij de leiders en bij de volken. Indien u dit inzicht deelt, zouden wij gaar ne met u in contact treden, teneinde geza menlijk te beraadslagen over wat er gedaan kan worden in dezen". Totaal kwamen 140 brieven binnen van artsen, die verhandelingen zonden, adhae- sie betuigden of nadere inlichtingen vroe gen. Prof. Bianchini (Salerno, Italië) schreef: „Ik ben het volkomen met u eens, dat de oor log een geesel der menschheid is en dat ik als psycholoog en psychiater al het mogelijke zal doen om den zin voor realiteit in de individuen wakker te roepen en de voikeren en hun lei ders gezond verstand bij te brengen." Prof. Bahia 'Portugal) uitte zich aldus: ..Als ik ook maar iets kan doen om de uitbreiding van die oorlogskrankzinnigheid te helpen tegenhouden zal ik mijn steun verleenen om de waardigheid van den beschaafden menscli te verdedigen!" Prof. Janet te Parijs schreef: „Als psycho loog en natuurlijk ook als psychiater gevoel ik geheel met u mede; ik heb zelfs bij mijn col leges te Rome lessen gegeven over den vervol gingswaanzin bij de volkeren en ik heb daarbij gesproken over de psychose, die de voikex-en naar den oorlog voert." Prof. Bleuler (Zürich) zeide: „Vobrloopig schijnt het mij toe, dat wij zenuwartsen niets tegen den oorlog kuixnen doen, zoolang wij de diplomaten en de öorlogsindustrieelen niet allemaal in de gekkenhuizen hebben opgeslo ten." Prof. WagnerYauregg te Weenen ver klaarde „Ik verklaar mij bereid het streven van uw commissie te bevorderen." De commissie richtte zich vervolgens tot die psychiaters, die hun actieve medewerking hadden toegezegd en deelde hun mede circa honderd bewijzen van instemming ontvangen te hebben. Zij stelde verder voor een brief die er bij ingesloten was en ontworpen was door de psychiaters der commissie aan alle staatslieden vaix Europa en daarbuiten toe te zenden. De commissie vroeg den geadresseer den. of zij namens hen, aan alle haar bekende psychiaters in Europa en daarbuiten mocht verzoeken, hun naam onder dien brief te plaatsen. Het is de commissie, na dezen eersten, ge- meenschappelijken stap gebleken, dat een in ternationale samenwerking groeiende is. Tal van buitenlandsche psychiaters onder teekenden den brief en machtigden de com missie zich namens hen tot alle psychiaters te wenden en om hun onderteekening te vragen. Aan drieduizend psychiaters was op het oogen- blik, dat het jaarverslag ter perse ging, het concept van den brief toegezonden. De inhoud van den brief bevat de volgende drie punten: le. De massa-psychologische zijde van den oorlog. 2e. Het gebrek aan collectievexx zin tot zelf behoud der volken. 3e. De gevaren van den suggestieven invloed van de redevoeringen der staatslieden. Aan het einde van zijn rapport zegt de schrijver o.a.: „Wij zullen jaren lang vooi'tgaan de inter nationale medische wereld te bewerken met bewuste doorzettendheid, steunend op ons vertrouwen in de psychologische juistheid van onze propaganda. Wij artsen, die toch al zoo groote verant woordelijkheid dragen, willen ons vrijwaren voor schuld aan een eventueelen toekomstigen oorlog. Zonder zijn vadei-land te verloochenen kan iedereen medewerken tot internationale oorlogsprophylaxis. blijft men kalm en helder, indien' men te voren gebruikt een paar ZENUWTABLETTEN Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten (Adv. Ingez. Med.) Roekeloos chauffeur. Een chauffeur heeft voor de rechtbank al hier terecht gestaan terzake van roekeloos rijden. Hij zou in den avond van 10 Februari een botsing veroorzaakt hebben met een an dere auto, waarvan een inzittende ernstig lichamelijk letsel opgeloopen heeft. De Of ficier vi'oeg een boete van 40 subs. 20 dagen. De rechtbank veroordeelde heden verdachte tot een boete van 25, subs. 15 dagen hech tenis. Bedreiging van een ambtenaar. Toen een inspecteur der directe belastingen op 7 Feb. een, chauffeur op den Cruquiusweg in Heemstede wilde vragen om zijn papieren, reed de chauffeur door met den controleur op de treeplank. Pas op den Woestduinweg stopte hij en bedreigde den inspecteur met een knuppel. De officier vorderde een ge vangenisstraf van 2 maanden. Mr. D. de Jong was verdediger en drong aan op een voor- waai-delijke straf. De rechtbank veroordeelde den chauffeur heden tot een gevangenisstraf van 6 weken. EINDEXAMEN. Stedelijk Gymnasium Haarlem. Tweede groep: geslaagd voor diploma A de dames M. B. de Lugt, J. P. Leyh, E. Blaauw L. M. v. d. Berg A. M. Lukaart, M. D. van den Berg. en de heeren: R. Muller, H. J. G. Postel. Met 1 candidaat wordt het examen voortge zet. Afgewezen 2 candidaten. Na verlengd examen alsnog geslaagd voro diploma B: de heer R. Messchaert. Nutskweekschool te Haarlem. Géëx. 12 candidaten. Geslaagd de dames: A. D. Blad, S. Boosman, A. Groot, A. C. Kop pen. G, A. Westerhof. J. C. de Graaf, J. Mul der, A. J. Polderman. J. C. de Ridder, W. A. Terwey, en A. Visser CURSUS VOOR SLECHTHOORENDEN. Naar het Zwitsersche voorbeeld heeft de Vereeniging tot bevordering der belangen van slechthoorenden in Nederland sinds eenige jaren in den zomer een vacantie-cursus in het liplezen georganiseerd om slecht hoorenden iix staat te stellen in kort tijdsver loop een degelijk fundament te leggen voor het afzien van den mond, dit bij uitstek waar- devolle hulpmiddel voor eiken .doove en slecht boorende. Het is nog altijd niet voldoende doorge drongen hoeveel nut en gemak het afzien aan den doove geeft en hoeveel beter hij zich in het volle leven kan blijven hand haven. wanneer hij zich de kunst van het 1 inlezen heeft eigen gemaakt. De vacantie-Afzien-Cur.sus wordt dit; jaar gehouden van 29 Juli tot en met 9 Augustus op „Ons Landhuis" te Lunteren. De hoofdleiding van de cursus is aan ïnej. J. G, de Jong te 's Gravenhage.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 6