,lndiè paste zich aan' Sic transit.., Het BeCaHQtiiksie 52e Jaargang No. 1595S Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 2 Juli 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. VV. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN IJN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13062 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels i 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 2 Juli. De Bezuinigings-klok. De Nederlandsche regeering laat in haar Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het Bezuinigings-ontwerp de bekende klok weer eens met dreunende sla gen over den lande galmen. Het is allerminst opwekkende lectuur. En daarnevens verschijnt vandaag in de pers de rede, die minister Colijn bij de opening van het nieuwe Provin ciehuis te Maastricht heeft gehouden. Nieuwe klanken vernemen wij niet. Het zijn de bekende geluiden geworden. Er zijn wel eenige wijzigingen van belang in het wets ontwerp zooals de terugneming van de herberekening der pensioenen, de handhaving van eenige Armenraden en een extra-bezuini ging op het universitaire onderwijs maar in hoofdlijnen is het ontwerp hetzelfde ge bleven en de economische politiek der regee ring blijkt niet de geringste wijziging te heb ben ondergaan. Zij zal het uiterste blijven doen om devaluatie te voorkomen, zij iedere poging tot stabilisatie der valuta steunen en zoo mogelijk hiervoor het initiatief nemen; zij stelt verlaging van het kosten niveau als leidend beginsel voorop, zij acht verdere belastingverhooging hoogst onwen- schelijk. De salarissen-vermindering van het rijks personeel is onveranderd in het ontwerp ge bleven. en uit den aard der zaak zullen ook de salarissen van provincie en gemeenten den invloed daarvan moeten ondervinden. De regeering overweegt nog, hoever die invloed zich zal mogen uitstrekken. Hier komt de neiging de citaten uit de Memorie van Antwoord te onderbreken, en deze voor velen sombere aankondiging eens even te beschouwen. Houdt men bij het étappes-gewijze afbrokkelen der salarissen en bij de vage voorberichten daarover wel vol doende rekening met het psychologisch effect ervan? Wij Hollanders zijn wel géén bijzonder zuinige natie, maar als ons een of andere vermindering van inkomen boven het hoofd hangt zijn wij secuur genoeg om ons daar tegen tevoren te dekken. En als wij den omvang van de vermindering niet weten, taxeeren wij veiligheidshalve en ook omdat wij van nature al niet te optimis tisch zijn aan den hoogsten kant. Waarmee ik maar wil zeggen, dat dergelijke vage voor spellingen een funesten-invloed op den koop lust van de betrokkenen hebben. De regeering schijnt voortdurend in de meening te verkec- ren dat het Nederlandsche volk nog steeds niet beseft dat het zich moet aanpassen en op een lager niveau gaan leven. Intusschen past het Nederlandsche volk zich voortdurend aan, is voor 99 pCt. al tot een veel lager levensniveau gezakt en is allerminst geneigd aan te nemen, dat een nieuwe welvaartsperio de voor de deur staat. Wat meer optimisme en wat minder alarm in „den officiëelen toon" zou het Nederland sche bedrijfsleven, dat zijn best doet om zich staande te houden, ten goede komen. Ik be ken dat ik altijd schrik als een nieuwe regee- ringsmemorie of een nieuwe rede des heeren Colijn ons met haar somberheid komen over stelpen, dat ik soms verlang naar eenige offi- ciëele erkenning van de in-wezen-juiste be grippen omtrent suggestie en autosuggestie, indertijd door dr. Coué zoozeer aanbevolen, en dat ik na iedere regeeringsuiting altijd vele menschen spreek wien de moed weer voor een stukje ontnomen is. Misschien richt de regee- Ting zich in hoofdzaak tot politieke tegenstan ders, maar die overtuigt zij toch nooit en het geheele volk luistert naar-deze jobstijdingen. Van veel grooter waarde zijn m.i. beschou wingen zooals dr. Colijn opnieuw gehouden heeft over de internationale oorzaken van de economische ellende en over den weerzin, waarmee andere landen tot devaluatie zijn overgegaan en het geringe resultaat dat zij ermee bereikt hebben. Dit zijn zakelijke ge gevens van beteekenis. Het is ook van belang te weten dat Engeland, voortgaande met zijn staatsschud op den huldigen voet af te lossen, er 400 jaar over zou doen en toch maar al lemaal bewapenen voor den „Volgenden Laatste", en dat Nederland in 40 jaar dit re sultaat hoopt te bereiken. Wij leven niet al leen voor onszelf, ofschoon zoovelen zich naar deze gedachte gedragen. Wij leven ook voor onze kinderen. De Memorie blijft overigens een naargees tig stuk. R. P. VAN WIE IS DE HORLOGEKETTING? De Commissaris van Politie verzoekt plaat sing van het volgende: De vorige maand is in de hal van de Bank van Leening in de Kleine Houtstraat een gouden horlogeketting gevonden. De politie verzoekt den eigenaar zich te vervoegen aan het Bureau van Politie, afdeeling Recherche, teneinde zijn eigendom te herkennen. De 60=jarige hoofd onderwijzers. Nu gaat alleen de heer R. Blomberg met pensioen. Het was eerst de bedoeling van de regee ring in de nieuwe Bezuïnigingswet te bepa len, dat alle onderwijzers en hoofdonderwij- zers van 60 jaar en ouder gepensionneerd zouden worden. Te Haarlem zijn alleen nog 6 hoofdonderwijzers werkzaam van 60 jaar en ouder. Nu heeft de regeering in het gewijzigde ontwerp dezen maatregel voorloopig opge schort. Wij vernemen dat nu alleen de heer R. Blomberg die met Februari 65 jaar wordt binnenkort met pensioen zal gaan. De an dere 5 zijn nog niet aan de 65 jaar toe. Daardoor leek de toestand iets beter. Het verslag der Javasche Bank over 1934-1935. Door de Javasche Bank is het jaar verslag in het licht gegeven over het boekjaar 1934-1935. Dit verslag begint met de opmer king. dat de iets optimistischer visie, die op grond van de wereldsituatie aan het einde van het jaar 1933 ten aanzien van de toekomstige ontwik keling mocht worden gekoesterd, in de economische practijk van het jaar 1934 en de beginmaanden van 1935 nog geen bevestiging heeft gevonden. Voor zoover in sommige landen eenige verbetering van den algemeenen toe stand ten opzichte van dien in het voorafgaande jaar viel te constatee- ren, vond deze vrijwel zonder uitzon dering haar grondslag in maatrege len van zuiver nationalistisch ge oriënteerde economische politiek, waardoor aan omvang en draag wijdte van het verbeteringsproces al dadelijk grenzen waren gesteld en reeds in de tweede helft van 1934 een hernieuwde stagnatie van het bin- nenlandsch opleven in die landen be merkbaar werd. Zoowel in de Vereenigde Staten, Duitsch- land als in Groot Brittannië kon de binnen- ïandsche conjunctuur-verbetering zich laat stelijk slechts in een vertraagd tempo voort zetten en werd meer en meer de indruk ge vestigd. dat 'de tot dusverre aan het econo misch leven gegeven stimulansen geleidelijk haar uitputting begonnen te naderen, In ai- gemeen conjunctureel opzicht viel in 1934 in stede van een verbeteringg veeleer nog ver dere achteruitgang waar te nemen, Ten aanzien van Nedeiiandsch-Indië wordt opgemerkt, dat dit land als agrarisch export land nog steeds in zeer overwegende mate op den internationalen handel is ingesteld en uiteraard, de nadeelige gevolgen heeft onder vonden van den algemeenen wereldgang van zaken. Nochtans is de algemeene situatie in dit land, vergeleken bij het vorige jaar on twijfelbaar verbeterd, al dient er bij het con- stateeren van dit feit op te worden gewezen, dat het begrip vei'betering in dit verband nog niet als de aanduiding van een reeds bedui dend herstel naar boven, doch voorshands meer als die van een practische volbrachte aanpassing naar beneden, moet worden opge vat. In het afgeloopen jaar bleek het moeder land echter bereid om in den vorm van maat regelen ter bevordering van den afzet van di verse producten, een aantal kleinere Indische belangen te behartigen, terwijl voorts bij het afsluiten van handelspolitieke overeenkom sten voor den Nederiandsch-Indischen export .waar mogelijk, bijzondere faciliteiten werden bedongen. De positie van de Javasche Bank bleef krachtig. Tegenover een gedeeltelijk door toename van reke n ing c ou ra nt - said i zoowel van het Gouvernement als van derden gecompenseerde vermindering van de bankbiljetten-circulatie, stond een verminde ring van de credietverleening aan het Gou vernement en een vermeerdering van het bedrag der in Holland op prolongatie uitge zette gelden. De totale metaalvoor raad heeft geen wijziging ondergaan. Het dekkingsper centage voor de obligo's van de Javasche Bank, hetwelk op 31 Maart 1934 65.07 pet. be droeg. was op 31 Maart 1935 tot 66.53 pet. ge stegen. De bedrijfsuitkomsten over het 107de boek jaar bleven, zij het in geringe mate. bij die over het voorafgaande jaar ten achter. De inkomsten uithoofde van ..Rente op Discon teeringen. Koesverschillen en Winst op Munt en Muntmateriaal"als ook die uit pro visie vertoonden eveneens een daling. Ten slotte toonden als gevolg van een verder te- rugloopen van den rentestand op de kapitaal markt ook de ontvangsten en inkomsten uit „interest van effecten" een vermindering aan. De totale baten bereikten een bedrag van f 3.456.963 tegenover een bedrag van 3,647,956 over het 106de boekjaar. De onkosten-reke- ning gaf andermaal een belangrijke daling Ce zien welke evenwel ten deele werd gecompen seerd door een hoogere afschrijving op der. aanmaak van bankbiljetten. De eigenlijke brutobedrijfswinst exclusief reserve-voorzieningen vertoonden een ver mindering van f 69.336 ten opzichte van het vorige boekjaar. Het Pension- en Onderstandsfonds van de Javasche Bank werd ten laste van de Winst en Verliesrekening gedateerd met f i50.000. terwijl de reserve voor Vennootschaübelasting eveneens ten laste van de Winst- en Verlies rekening met. f 100.C00 werd versterkt. De Winst- en Verliesrekening wijst een netto winst aan van f 1.035.305 tegen f 1.395.141 over het 106de boekjaar. De dividenduitkeering zal 3 pet. bedragen 1 of f 40 per aandeel van f 500 en f 20 per aan deel van f 250. De H. O. V. in den komenden winter. PERSONALIA. Wat op de Dinsdagavondconcerten gegeven zal worden. In den loop van het a.s. winterseizoen zal de H.O.V., behalve de reeds aangekondigde 7 Vrijdag-concerten, 11 Dinsdagavond-con certen gegeven, te zamen dus.' zooals in het vorige seizoen, 18 leden-concerten. De concerten op Dinsdag de z.g.n. A- concerten zullen brengen: le. Een Nederlandsche, een Fransche, een Eelgische, een Duitsche, een Russische, een Tsjechische, een Itaiiaansche en een Spaan- sche avond. Voor deze avonden zal telkens een pro gramma worden samengesteld, bestaande uit werken, die voor de toonkunst van het be treffende land zooveel mogelijke representa tief zijn. 2e. Een Opera-avond. 3. Een herhalingen-avond. Deze concerten worden alle gedirigeerd door Frits Schuurman 4e. Een concert onder leiding van Marinus Adam. Voor den Opera-avond worden onder handelingen gevoerd met eenige zangers van de Itaiiaansche Opera. Verder zijn als solis ten aangezocht: de zangeressen Hans Gruys en Ankie van Wickevoort Crommelin; de violisten Vitfcorio.' Brero, Hans Bijvanck. Ro bert Soëtens en Louis Zimmermann de violon cellisten Adolf Steiner en Charles van Ister- dael (le Solo-cellist van het Residentie- Orkest); de pianisten Mischa Meller en Féllx de Nobel. Het programma van den Herhalingen-avond zal werken bevatten, die in den loop van het seizoen hun eerste uitvoering beleefden en waarvan een herhaling wenschelijk wordt ge acht. In de practijk immers blijkt steeds weer hoe moeilijk, ja onmogelijk het is. zich van een onbekend werk bij de eer-auditie reeds een duidelijken indruk te vormen. Daarom zal de op één programma samen gebrachte herhaling van werken welker on toegankelijkheid of bijzonder karakter zulks billijkt, ongetwijfeld allen muziekliefhebbers welkom zijn. De A-concerten hebben plaats op de volgen ds data: Dinsdag 29 October, 12 en 19 November. 17 December. Woensdag 8 Januari. Dinsdag 14. 21, en 28 Januari. 18 en 25 Februari en 3 Maart. De Haarlemmermeerlijnen. Een verlies-saldo van ƒ367.827.08. Aan het verslag van de N.V. Hollanasche Electrische Spoorweg Maatschappij te Am sterdam, die zooals men weet de Haarlem- mermeerlijnen exploiteert, ontleen en wij: De ontvangsten der exploitatie per dag kilometer waren f 9.75 tegen f 11.45 in 1933. f 13.33 in 1932 en f 19.87 in 1921. De ontvangsten der exploitatie waren f 413.281.44. De ontvangsten uit het reizigersvervoer verminderden met f 59.4C3.27. die uit het goederenvervoer met f 13.793.31, terwijl de buitengewone ontvangsten vermeerderden met f 789.39. In toiaal werd f 72.407.19 min der ontvangen dan in het vorige jaar. De winst- en verliesrekening sluit met een verlies-saldo van f 367.827.08. Ten slotte wordt vermeld, dat door de N.V. Hollandsche IJzeren Spoorweg Maat schappij bij schrijven van 27 November 1934 de exploitatie-overeenkomst is opgezegd om te eindigen op 31 December 1935. VERKEERSWEGEN VAN 60 METER BREED? NEW-YORK. 1 Juli (A.N.P.) De te New- York wonende democraat William F Brun- ner heeft voorgesteld dwars door de Ver eenigde Staten twee verkeerswegen aan te leggen van 69 M breedte. Brunner is van meening. dat voor dit groote project gelden moeten worden beschikbaar gesteld uit het werkverschaffingsfonds. Brunner stelt zich voor het plan binnenkort aan president Roo sevelt ter goedkeuring voor te leggen. De wegen zouden ïoopen van Maine naar Florida en van Californië naar Washington. Gedurende een reeks van jaren, Was Huizen haast niet van de lucht, Nu is de zender zijn be-huizing, Die hem te zwakjes werd, ontvlucht. De Brit zal Hoesen niet meer hooren. De Duitscher raakte Hoisen kwijt. De Franschman stemt niet af op Wisen, Het dorp hervindt vergetelheid. Het zal de wereld niet meer nooden, Te luistren naar zijn stemgeluid. Nadat zijn zeegolf was getemperd. Is ook zijn luchtig golf spel uit. Nadat het jaren had gesproken. Zwijgt het nu weder als het graf. Geen huis in huiselijke stemming Stemt voortaan meer op Huizen af. Zijn zwak geluid heeft in den aether Het tegen sterker afgelegd, Het heeft zijn zwanenzang gezongen, Het heeft zijn laatste woord gezegd. Voor Huizen werd het een ver-huizen, 'k Weet niet, wat het er zelf van vond, Maar er is toch een band verbroken, Die vélen' draadloos aan haar bond. Al was het voor de meesten hunner, Ook nooit meer dan een woord of klank, Een klank, die thans ook is verstorven. Ons past toch wel een woord van dank. Want Huizen, gij waart in veel huizen, Een vaak en graag gehoorde vriend, 'k Hoop. dat gij lang nog stil zult leven. Dat hebt g' aan velen wel verdiend. P. GASUS. Auto raakt heistelling. Arbeider valt van 6 Meter hoogte. Maandagmiddag reed een tractor met op legger. bestuurd door een chauffeur uit Gro ningen. op den Spaarndamschen weg en raakte een heistelling, die daardoor zwikte. Op die stelling was de 36-jarige heier J. Berk wonende HayAkplejn 27.^an het werk. die meende, dat de stelling zou vallen. Hij wilde daarom op een andere stelling overspringen, doch viel van een hoogte van 6 M. op straat. Na voorloopig behandeld te zijn door twee doktoren en een lid van den Ongevallen Dienst is de man per ziekenauto naar het St. El isab eth sgast h uis overgebracht. Hij heeft een gecompliceerde onderbeenbreuk opgeloopen benevens vermoedelijk inwen dige kneuzingen, en brak bovendien zijn rechterdijbeen. Den autobestuurder treft waarschijnlijk geen schuld. Het nieuwe college van B. en W. te Haarlem. De houding der fracties. Maandagavond hebben de raadsfracties vergaderd in verband met de raadsvergade ring van morgen. Woensdag. In de rechtsche raadsfractie is. naar wij vernemen, vluchtig over het resultaat der raadsverkiezingen en de samenstelling van het nieuwe college van B, en W. gesproken. Er is besloten, dat over deze quaestie eerst be raadslaagd zal worden in de afzonderlijke fracties.die tezamen, de rechtsche raadsfrac tie vormen. De soc.-dem. raadsfractie heeft Maandag avond de quaestie van het nieuwe college van B. en W. niet besproken. Daarmede zal. zoo zei onze zegsman, wel gewacht worden tol de nieuw gekozen raadsleden aan de fractie vergadering zullen deelnemen. TWEE SMOKKELAARS VERDRONKEN. VISé. 2 Juli (A.N.P Te Virgne aan de Maas werd een troep tabaksmokkelaars door douane-beambten verrast. Zij sprongen in de rivier, doch slechts vier personen gelukte het den overkant te bereiken. Twee smokkelaars verdronken. Voor het eandidaatsexamen civiel inge nieur slaagden te Delft de heeren G. H. Meijer te Heemstede en P. W. Voet, te Haarlem, Voor de akte A voorbereidend onderwijs slaagde J. de Jong, te Haarlem. DE REGEERING HEEFT VERSCHILDNDE WIJZIGINGEN IN HET GROOTE BEZUI- NIGINGSONTWERP AANGEBRACHT. pag. 3 Eden verklaarde, dat Engeland Abessynië een uitweg naar de zee wilde geven. pag. 4 Roosevelt heeft een nieuwe nederlaag ge leden. pag 4 De toestand in Indië lijkt beter doordat het land zich heeft aangepast: mededceling in het jaarverslag der Javasche Bank. pag. 1 Het tekort op dc rijksbegrooting wordt hoo- ger dan f 75 millioen geraamd. pag. 3 Groote knoeierijen met tarwesteun zijn te Eist ontdekt. pag. 3 In een adres aan den Haarlemschen raad wordt gevraagd een inspectrice bij de kin derpolitie te benoemen. pag. 4 De tentoonstelling voor luchtbescherming te Haarlem geopend. pag. 5 De samenstelling van het college van B. en W. tc Haarlem. pag. 1 Nieuwe Provinciale Staten vergaderden heden voor het eerst.' pag. 2 Voor Haarlem's Politierechter. pag. 5 Engeland maakte in de eerste innings tegen Zuid-Afrika slechts 198 runs. pag. 9 Perry Crawford. Budge cn von Crainm in de kwartfinales te Wimbledon. pag. 9 Laatste Berichten. pag. 7 ARTIKELEN. ENZ. R. P:. De bezuinigings-klok. pag. 1 Van onzen Geneefschcn correspondent: De negentiende internationale ArbeMsconfe- rentie. pag. 4 Van onzen Londenschen correspondent: Wim bledon. pag. 9 Bekende Haarlemmers: de heer J. T. T. Pfaff pag. 3 De avonturen van professor Nimbus. pag. 3 Jangse Kiang buiten haar oevers. Duizenden huizen onder water. Uit Sjanghai: Nabij Hankou hebben de wa teren van de Jangtse Kiang een nog niet vol tooiden dijk vernield, waardoor meer dan 300.000 morgen land werden overstroomd en duizenden huizen onder water werden gezet. Omtrent het aantal dooden is nog niets be kend. Een brug in een der voorsteden van Hankou is weggesleurd. In Oost-Hopei is het auto- en spoorwegverkeer gestremd. Nabij Woehoe be reikte het water zijn hoogsten stand sedert drie jaar en de toestand is hier zeer precair. De vier voornaamste rivieren van de pro vincie Hopei zijn meer dan zes meter gestegen. Ook in Kwantoeng en Tsjing Kiang zijn door den sterken regenval de rivieren gewas sen en buiten de oevers getreden. (Reuter). Engelsche pers over Eden's verklaring. LONDEN 3 Juli (Reuter). Terwijl de Daily Mail en de Daily Express betoogen. dat Engeland's vriendschap voor Italië en af keer voor de slavernij in Abessynië geschokt zijn door Eden's mededeelingen in het Lager huis. ondersteunen de Times en de Daily Te legraph de handelwijze der regeëring.' als zijnde in het belang van den Volkenbond en van den vrede. De Times analyseert de Italiaansch-Abes- synische betrekkingen en wijst op de weige ring van Ethiopië om toe tc laten, dat de Ita lianen het aangrenzende gebied economisch zouden penetreeren. Inderdaad, aldus het blad, zijn de Abessy- niërs slechte buren, maar dat geeft Italië r.iet het recht, om volkomen in strijd te han delen met de verdragen, die het zelf ge tee kend heeft. De Wormerveersche bankier in Portugal? LISSABON, 2 Juli, (Havas). Op verzoek van de Nederlandsche politie stelt de politie in Portugal een onderzoek is naar de verblijf plaats van den bankier L. Sch. uit Wormer- veer, van wien men vermoedt, dat hij na do bankfraude naar dit land is uitgeweken. In een groote massavergadering te Londen werd de uitslag van de vredesenquête van Lord Robert Cecil bekend gemaakt. WAPENEN TE BERLIJN GEVONDEN. In het vroegere gebouw van de „Vorwaerts" worden thans eenige herstel- en verbouwings werkzaamheden verricht. Maandagmorgen deed men aldaar, zoo meldt het D.N.B. uit Berlijn, een merkwaardige vondst. Men trof verscheidene kisten aan met wapenen en mu nitie, o.a. machinegeweren, karabijnen, ma chinepistolen, handgranaten, patronen enz. In verband hiermede schrijft de „Voelki- scher Beobachter"; Deze vondst is een nieuw bewijs, dat de Nat. Socialistische beweging nog tijdig aan de macht gekomen is. om den burgeroorlog te vermijden; anders zou ook dit wapenmateriaal tegen het leven van Duitsche volksgenooten gebruikt zijn.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1