Snelverband gaat weer varen. Britsche ministers op hef verkiezingspad. Menschelijk formaat. .'r Hei BdattQtiiltsle 52e 'Jaargang No. 15957 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 3 Juli 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 o Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTlcN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. DII NUMMER BE5TAAT UIT. TIEN BLADZIJDEN. Lloyd George moet het ontgelden. (Van onzen correspondent) Londen, 1 Juli Men heeft lang als vanzelfsprekend aange nomen, dat er in den herfst Algemeene Ver kiezingen zouden plaats hebben. De aankon diging" der regeering echter, dat zij in den herfst nieuwe voorstellen betreffende de werk loosheid aan het parlement zal voorleggen, heeft het besef gebracht, dat verkiezingen niet zoo dicht bij zijn. De wettelijke bestuurs- termijn eindigt pas in October van het vol gend jaar; maar zoolang zal de regeering wel. niet met parlementsontbinding wachten. Was zij dat van plan dan zouden de kopstukken van het Kabinet geen aanleiding kunnen vin den reeds nu, zooals zij aan het einde van de week hebben gedaan, echt politiek den boer op te gaan. Waarschijnlijk is nu, dat Baldwin ae ingevingen van moeder Natuur zal volgen of haar voorbeeld en in de lente vernieu wing zal doorzetten. Op het einde van de week werden schrik en ontsteltenis gewekt in be langhebbende politieke kringen door de mede- deeling, dat de per manifest van een week ge leden ingestelde Raad van Actie voor Vrede en Herstel die deze week in een conventie in zijn staat zal worden bevestigd 350 Can dida ten zou stellen indien de officieele candi- daten van de regeèring en van de oppositie niet wilden beloven met hart en ziel voor het program van dezen Raad te werken. Er zij aan herinnerd dat manifest, conventie en raad, een politieke drie-eenheid, in de wereld zijn geroe pen door Lloyd George, kopstukken der afge scheiden kerken (niet van de zelfde soort als onze afgescheiden kerken, maar de kerken, die buiten de staatskerk staan) en van de Volken bondsorganisatie. Deze beweging bedoelt de grootst mogelijke realiteit te geven aan den strifd voor vrede en tegen werkloosheid. De mannen die zich voor deze zaak hebben ge spannen zijn van meening dat de rëgeering het wat deze levenskwestie betreft bij lippen dienst of tennaastenbij bij lippendienst laat. Ze is aangekondigd als „onpartijdig". Maar in de politieke wereld weigert men te gelooven, dat een beweging, waarin Lloyd George de hand heeft, ooit politiek onpartijdig kan zijn. Lord Cecil doet er alleen, aan mee, omdat hij als vredeskampioen alles steunt wat zijn doel kan dienen. De vertegenwoordigers der vrije kerken zijn onder elkaar verdeeld. Velen vin den dat de onderteekenaars van het manifest zich door Lloyd George op sleeptouw hebben laten nemen en door hem voor zijn politiek worden geëxploiteerd. Het bericht, dat de Raad voor Vrede en Herstel 350 parlementaire candidaten in petto had, scheen de juistheid van deze zienswijze tamelijk overtuigend te bevestigen. Lloyd George heeft zich gehaast te doen weten, dat er een vergissing was be gaan. Hoe de zaak precies zit kan niet gemak kelijk worden vastgesteld. Men heeft nu doen weten, dat de Raden van Actie in kiesdistric ten zullen beoordeelen of er al of niet eigen candidaten zullen worden gesteld. Het hangt af van de houding der officieele candidaten. Dat maakt toch niet veel verschil. Lloyd George en zijn makkers houden dan toch hun candidaten gereed als even zooveel bedrei gingen voor officieele candidaten, die wat lauw zouden zijn in hun belofte in de vredes- en werkloosheidkwestie daden in plaats van woorden te eischen. Inmiddels blijkt, dat de regeering in de jongste activiteit van Lloyd George toch een bedreiging van haar positie ziet. Want ze heeft in een korte spanne tijds een ware mobilisatie van haar strijdkrachten doorgezet en is aan het einde van de week onverwacht te velde getrokken. Baldwin en Chamberlain en Simon zijn in verschillende deelen van het land aan het woord geweest om de bevolking te overtui gen van de volstrekte overbodigheid van dit drijven van Lloyd George en de Vrije Kerken met hun Conventie, hun Manifest, hun Raden van Actie. Baldwin beloofde in zijn rede te Leeds tegen den herfst een groot program voor een nieuwen aanval op de werkloosheid. En wat vrede en ontwapening betreft sprak hij met den gloed der overtuiging van den zegen van het nieuwe Engelsch-Duitsche vlootverdrag, dat volgens hem werkelijk de eerste praktische stap voor ontwapening se dert den oorlog was geweest. Neville Cham berlain gaf uitdrukking aan zijn vertrouwen, dat het geconcentreerde optreden der regee ring de noodgebieden spoedig zou verheffen tot een politie waarin ze opnieuw deel zouden kunnen nemen aan het normale leven van de natie. Hij kenschetste het manifest voor Vrede en Reconstructie als een document van kwaadwilligen, die op slinksche wijze en ach ter een masker van humaniteit en Christelijk heid de regeering aanvielen. En Sir John Simon betoogde in een rede te Londen dat het werk ten behoeve van vrede, door de re geering verricht, de grootste krachtsinspan ning vertegenwoordigde welke een regeering ooit ten toon kon spreiden. Het was alles poli tieke redekunst van het zuiverst karaat. Zoo de verkiezingen nog negen maanden in de toe komst liggen, de verkiezingscompagne schijnt al met alle kracht te zijn ingezet. A. K. VAN R. OUDSTRIJDERS VERGETEN HET VERLEDEN. PARIJS, 3 Juli (Reuter). Gisteren heb ben een 50-tal Duitsche oudstrijders, die een bezoek brengen aan Frankrijk, vergezeld van Fransche gastheeren, onverwacht een bezoek gebracht aan Clermont Ferrarid. De plaatselijke oud-strijders en het ge meentebestuur bereidden hen onmiddellijk een feestelijke ontvangst en schonken hen allen een souvenir. De Duitschers legden een krans op het •plaatselijk monument voor de -gevallen. De nieuwe Gedeputeerden. Vergadering van de Prov. Staten van Noord Holland. Hedenmorgen half elf werd de vergade ring van de Provinciale Staten van Noord- Holland gehouden ter verkiezing van het nieuwe college van Gedeputeerde Staten. Op de publieke tribune zat een N.S.B.'er die tegen mr. de Rijke riep „hou zee!", waarop dit Statenlid met denzelfden groet antwoordde De heer Sneevliet deelde na de opening der zitting mede, dat de Rev. Socialisten geen deel willen nemen aan de bestuursverant- woordelijkheid, daarom zal blanco gestemd worden. Hij critiseerde tevens de houding van de communisten. Zij zakken daardoor weg in het moeras van beginselverzaking. „Zij komen van kwaad tot erger, voortgedreven door ae zweep van de Sovjetbureaucratie en haar diplomaten." De heer Seegers (communist) besprak de afbraak van alle sociale maatregelen, waar aan ook de sociaal-democraten hebben deel genomen. De partij wil medewerken om een proletariërs-strijdfront te vormen. In Am sterdam is dit mogelijk, hier in de Staten èvenwel niet. Daarom zullen de communisten op eigen candidaten stemmen. Zij hebben ook geen deel genomen aan het overleg om de verkiezing van leden van Ged. Staten voor te bereiden. De heer de Bruijn (N.S.B.) zei, dat de N.S.B. op één na de sterkste fractie in de Prov. Sta ten is. Er zal een tijd komen dat de N.S.B. de volstrekte meerderheid zal hebben. (Geroep: nog even wachten!) De politieke partijen heb ben van te voren reeds de koppen bij elkaar gestoken om de zetels van Gedeputeerde Sta ten onderling te verdeelen. Daarbij is niet gelet op de vraag wie de beste bestuurders zullen zijn, maar er is alleen gelet op de po litieke belangen. Daarom zal de N. S. B. niet aan de stem ming deelnemen, de leden zullen tijdens de stemming de zaal verlaten. (Geroep; je behoeft niet meer terug te ko men.) Daarop werd tot de stemming overgegaan. Vacature A. W. Michels C5.D.A.P.) Uitge bracht 68 stemmen, als volgt verdeeld 'Michels 58, Seegers 6, Baas 1. Bomans 1, blanco 1. on waarde 1. Gekozen de heer Michels die de benoeming aannam. Vacature Mr. M. Slingenberg (V. D.)Van de 69 stemmen verkreeg Mr. Slingenberg er 58 verder Seegers 6, Kooiman 1, blanco 4. Ook Mr. Slingenberg nam de benoeming aan. Vacature Mr. J. B. Bomans (R.K.)Uitge bracht 68 stemmen. Mr. Bomans 58, Seegers 6, Lambooy 1, Romme 1 en blanco 2. Mr. Bo mans dankte ook voor het in hem gestelde vertrouwen. Vacature Mr. A. Bruch (A. R.)Mr. Bruch verkreeg 61 van de 68 uitgebrachte stemmen. De overige waren als volgt verdeeld: Seegers 5, blanco 2. Ook Mr. Bruch aanvaardde de benoeming. Vacature A. H. Gerhard (S. D. A. P.): Zooals men weet heeft de heer Gerhard verzocht niet voor een herbenoeming in aanmerking te ko men. Van de 65 stemmen verkreeg de heer E. Polak (S.D.A.P.) 57 stemmen. De andere stem men waren als volgt verdeeld: Seegers 6, Rei- nalda 1, Luden 1 en blanco 4. Ook de heer Po lak nam de benoeming aan. Vacature P. J. M. Verschure (R.K.)Ook de heer Verschure had voor een herbenoeming bedankt. De heer Mr. Dr. P. J. Witteman (R.K.) verkreeg 56 van de 67 stemmen. Verder waren uitgebracht: Seegers 6, Romme 2, Lambooy 2 en blanco 1. Ook de heer Witteman liet zich de benoe ming wélgevallen. Het resultaa/t der verkiezingen is dus, dat herkozen zijn de heeren A. W. Michels (S.D.A.P.)Mr. M. Slingen berg (V.D.), Mr. J. Bomans (R.K.), en Mr. A. Bruch (A.R.) In de vacature A. H. Gerhard (S.D.A.P.) is gekozen E. Polak (S.D.A.P.) en in de vacature P. J. M. Verschure (R.K.) Mr. Dr. P. J. Witteman (R.K.). Tenslotte werd tot buitengewoon lid van Ged. Staten gekozen E. Luden (C. H.) Hierna werd de zitting gesloten. Röntgenologie een belangrijke stap vooruit. Reuter seint uit Berlijn: Dr. Grossmann en prof. H. Chaoul hebben een nieuw Röntgenapparaat uitgevonden, dat volgens de „Deutsche Allgemeine Zeitung" de belangrijkste bijdrage vormt voor de röntge nologie van de laatste tien of twintig jaar. Dit nieuwe apparaat, de „Tomograaf", maakt het mogelijk van het lichaam op ver schillende diepten foto's te nemen. Zoo kunnen b.v. de longen gefotografeerd worden, zonder dat zij gedeeltelijk door ribben worden ver borgen. Oss raakt zijn geheimen kwijt. Thans tien jaar oude moord opgehelderd. Dinsdagmiddag werd. door de gemeente politie van Oss gearresteerd de ruim 30-ja- rige W. Naar verluidt zou de arrestatie nog in ver band staan met een moord, gepleegd in den avond van 5 December 1925 op den ruim 20-jarigen J. Hartogs. Voorts zouden nog drie andere personen zijn gearresteerd nl. zekere V., bijgenaamd de Rem, zekere V.„ bij genaamd de Kievit -en -zekere E. - Kunstenaars helpen met hun werken andere kunstenaars. Verloting en tentoonstelling voor Het Nieuw Schouwtooneel. In het Frans Halsmuseum zal ge durende veertien dagen een tentoon stelling zijn van kunstwerken, die af gestaan zijn door Nederlandsche kunstenaars, met het doel het Nieuw Schouwtooneel financieel te steunen. Hoe dit in zijn werk gaat? Op initiatief van mevrouw Jacqueline RoyaardsSandberg zijn op verschillende plaatsen van ons land reeds tentoonstellingen gehouden van kunstwerken van ongeveer tachtig Nederlandsche kunstenaars. Behalve schilderstukken en beeldhouwwerken zijn ook andere werken van artistieken aard ge- exposeerd. De kunstenaars zelf hebben hun werken gratis afgestaan als prijzen eener verloting. De opbrengst van deze verloting zal het Nieuw Schouwtooneel ten goede komen. Zooals gezegd is, is deze tentoonstelling reeds op verschillende plaatsen van ons land gehouden. In het Frans Halsmuseum zullen de kunstwerken van 16 Juli tot 1 Augustus te bezichtigen wezen, waarbij het gemeentebe stuur welwillend heeft medegewerkt. Op 1 Augustus is in Amsterdam de trekking dei- loterij. Op den negentienden Juli is een z.g.n. thee avond in het Frans Halsmuseum, waar me vrouw Royaards sprookjes zal voordragen en ook Lau Ezerman zich zal laten hooren. Het Haarlemsche comité van aanbeveling is als volgt samengesteld: de dames A. Del BaereJiskoot, J. S. Groendu Mosch, M. E. Landde Vries, A. M. NienhuisVersteegh, Th. de Savornin LohmanRosendahl, en de heeren Dr. Alberdingk Thijm, G. D. Gratama, Jhr. C. J. A. Reigersman, Dr. J. F. M. Sterck, E. Erens en Jhr. Mr. B. W. F. van Riemsdijk. Ongetwijfeld zal deze tentoonstelling de moeite der bezichtiging waard wezen, al was het slechts wegens het feit dat kunstenaars met hun werken andere, in nood verkeerende kunstenaars, willen helpen. Voor zoover er nog plaats over is worden ook werken ten toon gesteld van wijlen Cato Kool. Onderzoekingen in Duitschland hebben tot de conclusie geleid, dat het menschelijk geslacht zoo- wel in lengte als in gewicht toe neemt.) Wanneer het om een kwestie ga-at, In deze kwestieuze tijden. Van zulk gewicht en zulk formaat, Dan moet ik die wel aandacht wijden. De mensch wordt langer naar het schijnt, Volgens de studie der geleerden, En tevens minder slank gelijnd. Naar zij daarneven constateerden. 't Kan dus, in strijd met het idee, Dat 'k steeds als juist heb aangenomen. Wel bij den mensch uit alle twee, De lengte e n de breedte komen. 'k Moet zeggen, voor mijn bloote oog Is er nog nimmer van gebleken. Maar 'k acht de wetenschap zoo hoog. Dat ik het nauw durf tegenspreken, Doch één ding heeft mij gefrappeerd, Ik heb in needrigheid bezwaren. Dat men zoo'n stelling wel lanceert, Maar niet probeert, haar te verklaren. Dus waarom komt het menschenras, Ik stel het hierbij aan de orde, In hoogere gewichtenklas, En. waarom zou hij langer worden? Hij heeft zich nooit zoo dik gemaakt, Als thans, dat kan ik wel beseffen En eerder is het feit gelaakt, Dat hij zich steeds maar wil verheffen; Maar overigens is het maar schijn, Dat wil ik als mijn meening geven, Dat zij gewichtiger nu zijn. Of dat zij langer zouden leven, Wel zijn zij zwaarder op de hand, Dit ter verklaring der gewichten En lijken tevens langer, want Zij trekken langere gezichten, P. GASUS. En bezorgt velen een heerlijken dag te Weesp. Doozen vol zoetigheid vergezellen vroolijke menschen. Vandaag en morgen zijn Snelverband - dagen. Wie niet weet wat dit wil zeggen, kent het werk van Snelverband niet, dat elk jaar wordt gedaan voor gebrekkigen. De boottocht van Snelverband. Voor velen klinkt dit als een vacantiewoord in de ooren. Immers is de boottocht van Snelverband voor tientallen niets minder dan een jaarlijksche vacantie. In de vroegte zijn zij. er vandaag weer op uitgetrokken. Bij den Koudenhorn vertrok de boot die in het Spaarne lag en als be stemming Weesp had. De ochtendzon speelde met kleine golfjes en wierp schaduwen over water en wal. En in de stilte van den morgen klonk het gedruisch van vroolijke verheugde stem men, van hen die een heerlijken dag in het vooruitzicht hadden. Daar is alle reden voor. Ziet u op de kleinste afdeeling hierbij niet de groote doozen taarten die worden binnengebracht? En rekent u er maar op dat er al heel veel aan boord was en nog meer komen zal En niet alleen taarten zijn aan boord gebracht ook andere heerlijkheden die een tocht tot iets onvergetelijks maken vergezellen de reizigers naar Weesp. Er was muziek ook aan boord. De band zat op de „eerste verdieping" en van daar schalt den geheelen dag vroolijkheid over boot en water tot in de harten der menschen. Weesp zal met gouden letters langen tijd in de herinnering van velen staan geschre ven, daarvan zijn wij nu reeds overtuigd. Daarvan kan men ook overtuigd zijn, na er varing van zooveel jaren. Nagezien door velen gleed de boot van de wal. Een boot vol blijde menschen. Aan van avond denkt nog niemand want vanavond is het einde van de heerlijkheid en van avond is dus nog zoo ver weg. Maar als het vanavond geworden is, dan is er weer een goede daad gedaan. Dan is het ook weer gauw morgenochtend, waarop de boot weer vertrekt naar Weesp. met anderen die even blij zullen zijn. «Als de tros wordt losgesmeten. De verklaring van Eden besproken. pag. 4 Lava's financieelc en economische plannen. pag. 4 Credieten aan Duitschland voor herbewape ning? pag. 4 Bij een botsing tussc.hen twee Japanschc sche pen zijn veel menschen om het leven geko men. pag. 4 Een Russische geleerde zou suikerziekte duur zaam kunnen genezen. pag. 1 De nieuwe Gedeputeerden van Noord-Holland zijn gekozen. pag. 1 De voorzitter van den Kon. Ned. Middenstands bond is niet zonder optimisme. pag. 3 De verduisteringen te Wormerveer bedragen vermoedelijk f114 millioen. pag. 3 De goudvoorraad van de Nederlandsche Bank stijgt weer. pag. 3 In de examenspeliing komt geen wijziging. pag. 3 Het Lloyd-personeel doet een beroep op den minister. pag. 3 De laatste vier dames in het Wimbledon-tour- nooi. pag. 9 De Zuid-Afrikanen winnen van het Engelsche cricketteam. pag. 9 De voorwedstrijden voor het Nederlandsche stayerskampioenscliap. pag. 9 Laatste Berichten. pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. Emile Sclireiber: Azië in 1935. pag. 4 J. II. de Bois over: Een interessant Vlaamsch schilderij in het Bisschoppelijk Museum pag. 3 Van onzen Londenschen correspondent: Brit sche ministers op het verkiezingspad. pag. 1 Op 200 buitens mag met wandelbewijzen van den A. N. W. B. gewandeld worden pag. 5 Duurzame genezing van suikerziekte? Russisch geleerde zou een verbeterd insuline gevonden hebben. Uit Moskou wordt gemeld, dat een Russische geleerde een geheel nieuwe methode voor de behandeling van suikerziekte heeft gevonden. Hij heeft een praeparaat samengesteld, dat hij pancreotoxine heeft genoemd. Dit pan- creotoxine zou niet slechts dezelfde uitwer king hebben als insuline, welke thans bij lij ders aan suikerziekte wordt gebruikt, doch na een behandeling van eenigen tijd zou het tot duurzame genezing leiden, zoodat het niet meer noodzakelijk zou zijn, dat diabetici de behandeling, zooals dit bij insuline het geval is, hun geheele leven voortzetten. Spoorlijn Haarlem-Zandvoort. Het werk der electrificatie. Met de werkzaamheden noodig voor de electrificatie van de lijn Zandvoort—(Haarlem vordert men vrij snel. Daar de spoorbaan, zelf reeds eenigen tijd geleden zoodanig is versterkt, dat er zonder bezwaar electrische treinen op kunnen rijden, is thans alleen noodig het plaatsen van de masten en het maken van de bovenleiding. Een viertal masten is thans reeds geplaatst Werk voor jeugdige werk- loozen te Haarlem. Bezwaren van den minister. Het is bekend, dat het Haarlemsche ge meentebestuur plannen heeft ontworpen om jeugdige wcrkloozen aan den arbeid te zetten. Er is Vrijdagavond een vergadering ge houden met jeugdige werkloozen ter bespre king van deze plannen. Maandag en Dinsdag konden jeugdige werkloozen zich voor dezen arbeid aanmelden. Er hebben zich opgege ven 33 timmerlieden. 1 betonwerker, 0 met selaars, 5 electriciens en 5 schilders. Hedenmiddag komt in den raad aan de orde het voorstel van B. en W. om den bouw van 16 woningen voor ouden van dagen aan de Zomervaart te laten uitvoeren door jeug dige werkloozen. Wij vernemen evenwel, dat bij het ge meentebestuur een brief van den minister van Sociale Zaken is ontvangen waardoor het mogelijk zou zijn. dat het plan in zijn tegenwoordigen vorm niet zal kunnen wor den uitgevoerd. Van de zijde van B. en W. zal verzocht worden hun voorstel in de zitting van heden aan te houden. WETHOUDER VAN LIEMT HOUDT GEEN SPREEKUUR. Men verzoekt ons van de zijde van het ge meentebestuur te willen mededeelen dat de heer W. J. B. van Liemt, wethouder, in den, eersten tijd geen spreekuur zal houden,

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1