ERS. Middenstanders vragen vrijen armslag Haarlem's Kunstschatten. WOENSDAG 3 JU CI '1933 H "A" A R T" E M'S D A G B C A' D' 3 We gaan weer heel langzaam opwaarts. Jaarvergadering Kon. Ned. Middenstandsbond. De Koninklijke Nederlandsche Mid denstandsbond geniet thans voor de eerste maal in zijn bestaan gastvrij heid te Apeldoorn voor het houden van zijn algemeene Bondsvergadering en zijn 32e Nationaal Middenstands congres, welk congres heden wordt gehouden en geheel gewijd is aan het onderwerp: „Moderne bedrijfs voering voor den middenstand." Na een réunie van de talrijke deelnemers in café-restaurant „Bordelaise" aan de Hoofd- gtraat, ving Dinsdag in den Tivoli-Schouw- ourg de inleiding tot de van huishoudelijk karakter zijnde Bondsvergadering aan met het lied aan den Middenstand, gedicht door K. F. van Beurden en op muziek gezet door W. H. Scholtens, dat door een koor van Apeldoorn- sche middenstanders ten gehoore werd ge bracht. Het was vervolgens de heer A. van Reekum Jr., voorzitter van de Apeldoornsche Handels- vereeniging, die den bezoekers namens deze afdeeling een hartelijk welkom toeriep. Openingsrede van den heer Ed. G. Schiirmann. Hierna hield de voorzitter van den Ko ninklijken Nederlandschen Middenstandsbond, de heer Ed. G. Schiirmann. zijn openingsrede, waarin hij de aandacht vroeg voor eenige, be- langr'jke vraagstukken in het middenstands leven. welke na de geslaagde bondsdagen in September j.l. te Amsterdam, die aandacht verdienen. Het vijfde crisisjaar, zeide spr. ligt thans achter ons en het heeft zijn diepe sporen als een waarschuwing voor de toekomst nage laten. Voor het bedrijfsleven in het algemeen en voor den middenstand in het bijzonder is in- tussdhen thans de tijd aangebroken om zich voor te bereiden op den overgang, welke te eeniger tijd komen gaat. Het is een bekend verschijnsel, dat depressie-gevolgen zich het laatst voordoen in de kleinbedrijfsgeleding, inzonderheid in den detailhandel. Ook in dit opzicht zou me nernstig neigen tot de con clusie, dat inderdaad het laagste punt be reikt is en wij weer heel langzaam in vele bedrijven nog onmerkbaar opwaarts gaan. want 1934 was voor het middens tan dsbedrijf een heel donker jaar. Wil men er in slagen om op de puinhoopen nieuwe bouwwerken te stichten, dan zal aller eerst gezorgd moeten worden voor vrijen arm slag voor de bestaande bedrijven. Het aan passingsproces moet worden gestimuleerd door het bieden van de behulpzame hand door de overheid bij het verlagen van kosten en lasten, opdat het bedrijf zich zal kunnen oprichten en de ondernemer den looden druk, zoowel van zijn physiek als van zijn moreel, afgewenteld krijge. Ondernemingsgeest, arbeidslust en energie zullen dan weer een uitweg zoeken en vinden. Het bevorderen van maatregelen in dezen zin is dan ook niet alleen een econo mische behoefte, doch niet minder een nood zakelijke prikkel in psychologischen zin. De middenstandsorganisaties zullen daarom goed doen cm een krachtige actie te blijven voeren voor verlaging van kosten en lasten, zoowel van bovenaf als van onder-op. Te hoog gestelde eischen van de verbruikers staan veelal de noodzakelijke aanpassing in den weg, terwijl helaas ook vele middenstan ders nog een juisten kijk op den bedrijfsgang in eigen zaken missen. Vandaar, dat het Hoofdbestuur van den Koninklijken Neder landschen Middenstandsbond op het morgen te houden 32e Nationaal Middenstandscongres aan de orde heeft gesteld het actueele onder werp „Moderne bedrijfsvoering voor den mid denstand". Daaruit blijkt, dat de bond pa raat is, nu hij tegenover zijn leden de taak te vervullen heeft om voorlichting en bijstand te bieden bij het nemen van die maatregelen, welke juist thans meer dan ooit urgent zijn en voor een goed deel binnen het bereik van iederen klein-ondernemer liggen. Het jaarverslag, het financieel verslag over 1934, alsmede de begrooting voor het jaar 1936 werden goedgekeurd. Aan de orde kwamen voorts voorstellen van het hoofdbestuur inzake eenige technische wijzigingen in het huishoudelijk reglement, in zake een herziening van het werkprogram en inzake liet uitspreken van de urgentie van maatregelen tot verlaging van kosten en las ten van het middenstandsbedrijf. Behandeld werden verder o.m. rapporten betreffende het vraagstuk der kosten en las ten, de ouderdomsverzorging voor kleine, zelf standige middenstanders, de verbetering van het onderwijs voor den jongen middenstan der, alsmede de toepassing der wetgeving in zake de oneerlijke concurrentie. Het congres. Het congres werd hedenmorgen met een rede van den heer Ed. G. Schiirmann ge opend. Spr. zeide o.m.: Men zij voorzichtig en geve niet te snel toe aan spontaan opkomende ideeën, die in de practijk kunnen blijken een tegenoverge stelde uitwerking te hebben. Een dezer ideeën is de roep naar de devaluatie. Devaluatie schept geen welvaart! Wij zien dat in andere landen, waar men één of meermalen heeft gedevalueerd. De toestand is er nog slech ter door geworden. Bij devaluatie zal de han del grondstoffen en afgewerkte producten duurder in het buitenland moeten betalen, zal alles wat loon, pensioen of rente trekt, duurder leven, terwijl het buitenland door tegenmaatregelen het voordeel, dat de in dustrie zal kunnen hebben, te niet zal doen Wij moeten onzen gulden in tact houden! De middenstand kan daartoe meewerken, door die artikelen en die materialen, die men evengoed in het binnenland kan betrekken ook in het binnenland te koopen en het publiek in die richting voor te lichten. Even actueel als de roep naar devaluatie is ook de vraag naar „ordening". Zeker, or dening moet er zijn, maar ordening uit het bedrijfsleven zelf. ordening die men kan wij zigen. zoo snel als de omstandigheden dit vorderen, zonder dat de desbetreffende maatregel den langen weg naar het Staats blad zal moeten afleggen. En wie kunnen over de bedrijven beter oordeelen. dan de zakenlieden zelf, die met hun bedrijf staan of vallen, die daarin de toekomst van hun gezin moeten zoeken? „Overheid" is geheel iets anders dan „zaken". De Overheid heeft een dan de zakenman. ;eheel andere taak Behandeling der prae-adviezen. Vervolgens kwam het onderwerp van dit congres aan de orde, waarover prae-adviezen zijn uitgebracht door de heeren Jhr. drs. W. M. E. O. von Bose. accountant te Arnhem en Ir. H. Steketee, nijverheidsconsulent te Deventer. Laatstgenoemde behandelt in zijn prae-advies de bedrijfsuitvoering van den industrieelen middenstand. Jhr. Von Bose verdeelt in zijn prae-advies de oorzaken van de achteruitgang van den middenstand in vier hoofdgroepen: de ge daalde welvaart, het ontstaan van nieuwe ge bruiken en eischen bij het publiek, waaraan de middenstand zich niet tijdig heeft aange past of heeft kunnen aanpassenhet ontstaan van nieuwe bedrijfsvormen in het distributie apparaat, die den winkelier en industrieelen middenstander bedreigen, en een wanverhiu- ding tusschen de kosten bij den middenstand en den dalenden omzet. Aan dit laatste wijdt hij vooral aandacht. Uitvoerig betoogt prae-adviseur, dat bestrij ding van de concurrentievormen door één middel effectief kan zijn. n.l.: moderne be drijfsvoering voor den middenstand, rationali satie van het bedrijf. Bestrijding met politieke maatregelen is on juist: de consument wordt dan benadeeld. Prae-adviseur waarschuwt tegen een samen werking van beroeps- en bedrijfsgenooten cm eikaar een bestaan te waarborgen door een te hooge prijszetting. De plaats van vestiging is voor de geheele bedrijfsvoering van den middenstander van enorm belang; cle stand, de omgeving, in ver band met de bewoners, moeten geëigend zijn voor de te voeren artikelen. Het kiezen van de plaats van vestiging stelt de lijnen vast vol gens welke het bedrijf' in de toekomst zal wor den geleid. Aan het prae-advies van ir. H. Steketee is het volgende ontleend: Sedert jaren heeft de groot-industrie ge tracht het nuttig effect van de onderneming op te voeren; ieder werk in de fabriek wordt zorgvuldig voorbereid op grond van gegevens over materialen, werktijden en kosten. Aan juiste bedrijfsinrichting, opleiding en instruc tie van personeel, alsmede orde en regelmaat, wordt de meeste aandacht besteed. Om een zoo hoog mogelijk effect te hand haven. is voortdurende studie van nieuwe werkmethoden, ontwikkeling van techniek, transport e.d. noodzakelijk. Met bedrijfservaring, vakbekwaamheid, zorg voor orde en regelmaat, kan de patroon een heel eind komen. In de betere overzichtelijkheid van het vpid- denstandsbedrijf schuilt het gevaar, dat de middenstander gaat meenen, dat de bedrijfs-, voering vanzelf loopt. Wil de industrieele middenstand zich hand haven, dan moet al het mogelijke worden ge daan, om de beginselen van wetenschappelijke bedrijfsleiding ook in ambacht en klein- industrie tot toepassing te brengen. De „Snip"-marconist te Alkmaar gehuldigd. Een zegetocht door de stad. De populaire marconist van de „Snip", Slem van der Molen, is Dinsdagavond als oud-Alkmaarder op werkelijk allerhartelijk ste wijze in zijn geboortestad gehuldigd. Reeds weken tevoren was de dag van 2 Juli als een belangrijke datum genoteerd. Toen Dinsdagavond de „Snip"-marconist met zijn vrouw en de piloten Frijns en Te Roller met den trein van 6.40 uur het station bin nenkwam, was schier heel de kaasstad aan wezig om getuige te zijn van zijn aankomst. Nadat het gezelschap door het huldigings comité welkom was geheeten. bood een ver tegenwoordiger van de brandweer Siem een prachtige krans aan, terwijl hij enkele ge paste woorden sprak. Hierna begon de tocht door Alkmaar, welke een ware zegetocht is geworden. O.m, werd van der Molen in een buiten gewone raadsvergadering door den burge meester toegesproken, die hem de medaille der stad aanbood. 'I Is HAAS' Azjjn die maakt, Dat kropsla heerlijk smaakt! (Adv. Ingez. MedJ Lloyd-personeel doet een beroep op den minister. Hulp gevraagd. Aan den Minister van Economische Zaken is door de Personeelcommissie van de Konink lijke Hollandsche Lloyd een telegram gezonden waarin er de aandacht op gevestigd wordt van den Minister dat gister het ontslag van het grootste deel van het personeel op maandsala ris is ingegaan. Tal van gedupeerden met groo- te gezinnen met studeerende of ook wel werk- looze kinderen zijn aan wanhoop ten prooi wegens het uitblijven van betaling of een gel delijke uitkeéring en de onzekerheid van het voornemen van den minister. Dringend wordt verzocht een gunstig en spoedig besluit van den minister om voor alle ontslagenen een re geling te treffen omtrent uitkeering op den basis van het aantal dienstjaren respectieve lijk wachtgeld. Vaals mag geen betalingen doen. Zoolang flc gemcentebegrooting niet is goedgekeurd. Gedeputeerde Staten van Limburg hebben aan de begrootirig over 1935 der gemeente Vaals hun goedkeuring onthouden. Deze sloot met een nadeelig saldo van f 12.700. De gemeenteraad wilde een belastingver hoog ng om dit tekort te dekken, niet aan vaarden. Zoolang dit tekort nog niet gedekt is, achten Gedep. Staten het niet toelaatbaar dat nog betalingen worden gedaan. Zoo moeten de uit betalingen der steungelden en de loonen dei- werkverschaffing zoolang achterwege blijven. De salarissen der personen, die in gemeente dienst zijn, waren juist Zaterdag j.l. uitbe taald. Woensdag a.s. komt de Gemeenteraad van Vaals bijeen, teneinde een nadere beslissing over deze aangelegenheid te nemen. LATE AANGIFTE VAN AUTO-ONGEVAL. Eerst Dinsdagavond is bij de politie van het bureau Admiraal de Ruyterweg te Am sterdam bekend geworden, dat Maandag avond te half elf op den Haarlemmerweg aldaar ter hoogte van den tweeden molen een auto-ongeluk heeft plaats gehad. Volgens de mededeeling van ooggetuigen werd een personenauto, die ter plaatse ge parkeerd stond, door een uit de richting Am sterdam komende auto aangereden. Eerst genoemde wagen kwam dwars over de tram rails te staan en nauwelijks was dit gebeurd of een tramtrein van de E.S.M. die uit de richting Haarlem kwam. liep er boven op, zoodat de auto geheel werd vernield. Per soonlijke ongelukken hebben zich niet voor gedaan. HET PRINS HENBRTKPLANTSOEN TE AMSTERDAM PARKEERTERREIN. Bij het zoeken naar ruimte, geschikt om ter voorziening van de groote behoefte aan par keergelegenheid in de binnenstad te Amster dam te kunnen worden ingericht als parkeer terrein, is het oog gevallen op het Prins Hen- drikplansoen. De situatie van dit plantsoen is n.l. bij uitstek gunstig voor het parkeeren van auto's, terwijl het bezwaar, dat door het in richten van plantsoen tot parkeerterrein het stadsbeeld wordt geschaad, in dit geval niet aanwezig is. Het plantsoen is immers klein en vooral de indeeling is van een schaal, welke in het geheel niet past bij de groote lijnen en vlakten van de omgeving van het Centraal Station. Verduisteringen te Wormer- veer veel hooger. Bedrag van f VA millioen? Surséance van betaling aangevraagd. Wij vernemen, dat Mr. J. de Vrieze te Am sterdam door bemiddeling van den procureur Mr. J. Deenik, te Haarlem surséance van be taling voor de Fa. J. Sch. Lzn. te Wormerveer heeft aangevraagd bij de arrondissements rechtbank te Haarlem. Het doel van deze aanvrage schijnt te zijn de zaak van genoemde firma verder te doen beheeren door de bewindvoerders, die de Haarlemsche rechtbank eventueel zal benoe men. terwijl dan tevens een 'nauwkeurige staat van activa en passiva zal kunnen wor den opgemaakt. Intusschen zal waarschijnlijk een accoord aan de crediteuren worden aangeboden. Dit accoord zal belangrijk lager zijn dan oorspron kelijk werd gedacht, daar het tekort niet f 300.000 bedraagt, maar naar schatting on geveer f 1.250.000. Vragen over den gasoorlog. Aan cle Ncderlandsche Chemische Vereeniging. Aan de Zomervergadering der Nederland- sche Chemische Vereeniging, welke van 17 tot 19 Juli a.s. te Groningen zal worden gehouden, is door de hoofdbesturen der Studenten Vre- des Actie en der Jongeren Vredes Actie na mens een vijftigtal medici het volgende schrij ven gezonden: De ondergeteekenden verzoeken, in verband met de zeer uiteenloopende meeningen, die ten aanzien van het vraagstuk der ..luchtbe scherming" bestaan, de volgende vragen ter beantwoording aan de orde te willen stellen. ai Is uw vereeniging. bereid, het Ncder landsche volk een overzicht te verschaffen van datgene, dat omtrent de middelen van de chemische oorlogsvoering momenteel be kend is? b) Acht uw vereeniging het technisch en economisch mogelijk, het Nederlandsche volk zoo te organiseeren en van zoodanige hulp middelen te voorzien, dat de groote massa dei- burgerbevolking beveiligd zou zijn tegen een aanval met chemische strijdmiddelen? Acht uw vereeniging het mogelijk, dat er chemische strijdmiddelen bestaan, welke niet zijn gepubliceerd, of dat er in de toekomst nieuwe chemische strijdmiddelen zullen wor den samengesteld, waartegen de thans in ge bruik zijnde gasmaskers geen beveiliging zul len kunnen bieden? Goudvoorraad Nederlandsche Bank stijgt. Het weggevloeide komk weer terug. Blijkens den weekstaat van de Nederland sche Bank is de goudvoorraad in de week, geëindigd 1 Juli, met f 31 millioen vermeer derd tot f 658 millioen. De metaalvoorraad d.i. dus goud en zilver beloopt thans f 680 millioen. Dit is de derde achtereenvolgende week. dat de metaalvoorraad een stijging te zien geeft. Op 11 Juni beliep deze ïïi. f 639 mil lioen, op 17 Juni f 641 millioen en op 24 Juni f 649 millioen. Op 25 Maart, toen de druk op den gulden inzette, bedroeg de metaalvoorraad f 834 millioen. Een interessant Vlaamsch schilderij in het Bisschop pelijk Museum. Vlaamsch, dat wil in ons Noorden al spoedig de gedachte aan kleurigheid en overdaad doen opkomen. Dat is natuurlijk langs velerlei wegen verklaarbaar, want dat typische ver schil in aard tusschen Noord en Zuid Neder land is geen fictie, doch een feit. Al kan men niet zeggen dat de Noord Nederlanders geen gevoel voor kleur hebben of in hun gouden tijd voor een beetje overdaad terugschrokken aan beide neigingen wordt hier en ginds op gansch verschillende wijze geofferd. Een tafelweelde als in Gent en Brugge onder de Bourgondiërs vaak werd ten toon gespreid was zelfs bij de rijkste maaltijden in het zeventiende-eeuwsche Noorden ongebruikelijk, al wist men ook daar bij feestelijke gelegen heden voor zijn natje en zijn droogje te zor gen. Maar een taart op tafel te brengen waar in een paar muzikanten verborgen zaten of een paar gebraden ossen in hun geheel langs de gasten te doen defileeren, voor dergelijke buitensporigheden voelde men boven de Sschelde minder. Het is dan ook geen wonder dat men in de schilderkunst van beide land streken, die beide een periode van schilder- kunstigen wereldroem hebben opgeleverd, dat verschil blijvend gemanifesteerd vindt. Reeds in de stillevens is dat opvallend: hoe rijk bij ons ook een Heda of een Abraham van Beijeren gevuld mag zijn. tot een overdaad van een Frans Florisz of een Snijders brengen zij het niet. Natuurlijk zijn er individueele uitzonde ringen, toevallige ontmoetingen of uitwisse ling van invloeden aan te wijzen, doch in het generale is het verschil van opvatting over duidelijk. En dan de kleur. Alweer in het al gemeen gesproken is de Vlaming kleuren- rijker dan wij. Juichender en alweer uitbundi ger. Het moge waar zijn dat de grootste Hol landers in hun soberder palet tot grooter ver dieping tot meerder innigheid kwamen en een Rembrandt noch een Vermeer in de Vlaam- sche kunst zijn aan te wijzen, daartegenover mist men hier het palet eener naieve geloofs- vreugde als bij Van Eijk of der wereldsche zwierigheid van een Rubens. Rembrandt lijkt een zwaarmoedig toovenaar waar Rubens als een vlotte knaap verschijnt. Tweeërlei genia liteit, die niet onder één hoedje te vangen is. De schilderij die wij vandaag afbeelden is wel van specifiek Vlaamsch 1= Antwerpsch) karakter. En wel uit den tijd die aan de bloei periode voorafgaat, die in Noord Nederland eerst vijftig jaar later inzet. Ze draagt een jaartal 1568 en wordt toegeschreven aan Joa chim Beuckelaar, een Antwerpschen meester van wien werken in de musea van Weenen. München. Napels enz. bewaard worden, die zonder twijfel van zijn hand zijn terwijl er in verschillende Antwerpsche collecties schilde rijen voorkomen die met min of meerder recht tot zijn oeuvre gerekend worden. De kunst- critiek die zich met hem heeft bezig gehouden wandelde nu niet direct op gemakkelijk be gaanbare wegen want daar hij veel voor an dere schilders schijnt gewerkt te hebben (o.a. voor Antonio Mor) is liet mogelijk dat er van zijn arbeid wel iets aan dezen is toegeschreven. Men denkt daarbij dan aan Lange Pier en Frans Florisz. Maar die geleerdheid kunnen wij hier ter zijde laten. Met zekerheid van hem zelf is bekend, dat hij geboren Antwerpenaar was uit 1530 ongeveer, dat hij pas tegen zijn dertigste jaar ..meester" werd, na bij zijn oom Pieter Aertsen in de leer geweest te zijn en dat hij, arm als een kerkrat, te Antwerpen in 1573 gestorven is. Doch het weinige wat wij van'hem weten, behoeft geen beletsel te zijn dit Haarlemsch schilderij te waardeeren Het stelt den aartsvader Isaac voor die zijn zoon Jacob zijn zegen geeft. Wij weten uit het boek Genesis dat die zegen nu niet bepaald op de meest faire wijze verkregen werd en de schilder heeft in zijn tableau niet alleen het moment van de zegening maar ook twee epi soden die daarvoor en daarna plaats vinden, in beeld gebracht. Terwijl de blinde Isaac niet beter weet of hij zegent Ezau, zijn eers'ége- borene. wien hij om wildbraad spijs en drank verzocht heeft, is het Jacob die den zegen in ontvangst neemt na door moeder Rebecca naar voren geschoven te zijn omdat ze Ezau den zegen misgunt. In den doorkijk links zien wij de prepara tieven voor het bedrog: het ijlings gereed ma ken van de spijzen, waarom de oude Isaac ge vraagd heeft; in den doorkijk rechts komt Ezau met zijn honden van de jacht terug met het geschoten wild op den schouder, dat voor zijn vader bestemd is, maar waarmee hij thans als mosterd na den maaltijd komt. Deze zegening van Jacob komt in de Hol landsche kunst van Rembrandt en zijn tijd- genooten ook herhaaldelijk voor. Maar ner gens zoo illustratief behandeld als bij dezen Antwerpenaar. De Hollanders zoeken het in het psychologisch moment tusschen vader en zoon, drukken den twijfel bij den eersten, de angst bij den zoon uit en van Rebecca speurt ge niets, noch van een bijvulling met episodes. De expressie van den Jacob op ons schilderij hier. is volslagen neutraal, hij kijkt of hij naar de radio zit te luisteren en in den ouden Isaac zit niets van het navrante van den grijs aard die intuïtief voelt dat er iets niet in den haak is bij zijn hooggestemde zegening. I-Iet psychisch contact tusschen de voorgestelde figuren op ons schilderij is daarvan niet de sterkste kant. Die moeten wij zoeken in de bij zondere kleurtotaliteit van wijnrood en goud geel die overheerschen, de knappe beelding van het stilleven: het wildbraad op den scho tel. glas en brood er naast; de teekening dei- figuren als zoodanig. En vooral in het uitvoe- rig-verhalend element en den zin voor barok- ken opschik die het geheel tot een typisch Vlaamsch werk uit de zestiende eeuw stem pelen. J. H. DE BOIS. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad 1885. 3 Juli: Te Maastricht zijn dezer.dagen door manschappen van het garnizoen onder toezicht van een kapitein, schietoefenin gen bij maanlicht gehouden. Er werd op eene driemansschijf op verschillende af standen gevuurd. Om beter te kunnen mikken was de vizierkorrel wit gemaakt en stonden de manschappen met den rug naai' de maan gekeerd. De uitslag was bevredigend. Deze proef zal later op groote schaal worden herhaald. Door onze lens gesnapt. DR. J. WEENER. Dr. J. Weener. werd in 1873_te Zuilen bij Utrecht 'géboren. Zijn "geheele opleiding, van lagere school tot .en met de universiteit, ont ving hij in Utrecht, waar hij in 1899 promo veerde op een proefschrift „Schepping en Voorzienigheid, bijdrage tot de kennis en waardeerïng van het Theïsme." Dr. Weener heeft in verschillende plaatsen van ons land als predikant gestaan: in Ter, Aa. bij Nieuwersluïs van 1897 tot 1900, in Wa- geningen van 1900 tot 1904 en sedert 1904 is dr. Weener predikant bij de Nederl. Her- vormde Kerk te Haarlem. Behalve de gewone functies die bij het pre dikantsambt behooren is dr. Weener praeses van het classicaal bestuur en secundus lid van het provinciaal kerkelijk bestuur. Bovendien is hij lid van de commissie tot toezicht op het middelbaar onderwijs in Haarlem. iiiinuiiiimuiD Geen wijziging in de examenspelling. Verklaring van minister Slotemaker. 's - GRAVEN HAGE2 Juli. De minister van Onderwijs a.i. heeft in antwoord op een desbetreffend schrijven van het hoofdbe stuur van de Federatie der Werkgeversorga- nisatiën in het Boekarukkersbedrijf te Am sterdam medegedeelde dat de regeering niet voornemens is wijziging te bevorderen van de tot stand gekomen voorschriften nopens de schrijfwijze van de Nederlandsche taal bij! het onderwijs. Het is de bedoeling der regee ring om, mocht te eenigertijd nieuwe wijzi ging aan de orde komen, niet tot invoering over te gaan dan nadat een zoodanige pe riode van aanpassing zal zijn gelaten als door de omstandigheden wordt geboden. Het vraagstuk der schijfwijze van de Nederland sche taal in de van haar uitgaande stukken wenschte de regeering thans nog niet aan de orde te stellen. JONGEMAN PLEEGDE 17 INBRAKEN. Het gerechtshof te Amsterdam bevestigde het vonnis van. de rechtbank aldaar, waarin een twee en twintig jarige werkloozen ar beider wegens diefstal en poging tot diefstal werd veroordeeld tot twee jaar en zes maan den gevangenisstraf met aftrek van voorar rest. In totaal had de jongeman zich a3n niet minder dan zeventien inbraken schuldig ge maakt, slechts twee feiten waren tenlaste ge legd. Geknoei met schuldbekente nissen. Vrouw tot anderhalf jaar veroordeeld. Het Hof te Amsterdam wees Dinsdag arrest in de strafzaak tegen de Amsterdamsche pensionhoudster mevr. M., die voor de recht bank wegens valschheid in geschrifte was veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, Deze vrouw had in samenwerking met zekeren v. H. die tot vier jaar is ver oordeeld, doch in deze straf heeft berust valsche schuldbekentenissen opgemaakt en onderteekend, teneinde zich de uitbetaling daarvan te verzekeren voor haar in Indië wonende echtgenoot. Zij heeft die beken tenissen geantidateerd, daar de volmacht, welke zij van haar man bezat, vervallen was. Het gerechtshof sprak de vrouw van een deel der tenlastelegging vrij en veroordeelde haar wegens valschheid in geschrifte tot anderhalf jaar gevangenisstraf.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5