Rubriek voor Vragen. W O EN'SBS"G 3 J U EI 1935 H A' A EL'E M'S D A G E E A" D" 5 Voor het behoud van het Nijverheidsonderwijs. Vergadering in den Protestantenbond. Over de plannen der regeering om op het Nijverheidsonderwijs te bezuinigen, sprak Dinsdagavond in den Protestantenbond de heer G. N. Meurs uit Leiden, de voorzitter van den bond van leeraren en leeraressen bij het Nijverheidsonderwijs. De voorzitter der Haarlemsche afdeeling, de heer D. J. Blad zette de organisatie der actie uiteen. De spreker van dezen avond zei dat de crisis in het Nijverheidsonderwijs reeds ten minste tien jaar bestaat. Toch is er veel be reikt dank zij harden arbeid van particulie ren en vereenigingen gedurende ongeveer een halve eeuw. Het werk werd bekroond door de wet op het Nijverheidsonderwijs, die in 1921 in werking is getreden. Helaas heeft het vakonderwijs reeds spoe dig moeten helpen de begrooting sluitend te maken. De eerste aanval was immers al in 1924 Wat in 1927 reeds aan de orde kwam, komt nu weer- ter sprake: „kan het am- bachtsonderwijs van drie jaar op twee jaar worden gebracht?" Vooi-ts gaf de spreker talrijke voorbeelden van zeer veel bezuinigingen op allerlei gebied bij verschillende takken van het Nijverheids onderwijs. Zoo kwam de heer Meurs bij het bezui- nigingsontwerp, waarin wordt voorgesteld den aanvangsleeftijd voor het lager nijverheids onderwijs van 12 op 13 jaar te brengen. Vol gens spr. is dit geen bezuiniging, doch ver schuiving, daar 12-jarigen immers nog leer plichtig zijn. Wanneer men nu bedenkt dat vooral meisjes steeds spoedig in loondienst kunnen treden, begrijpt men dat het- regee- ringsvoorstel gemakkelijk leiden kan tot minder bezoek aan de nijverheidsscholen. In de nota van wijzigingen op het bezui- nigingsontwerp is nu bepaald: 13 jaar voor toelating of 12 jaar indien dan alle zeven klassen der lagere school zijn doorloopen. Doch men vergete niet dat dit laatste prac- tisch eigenlijk onmogelijk is. Het was de overtuiging van den heer Meurs dat 't de'bedoeling der regeering is, de lagere .school zoo lang te laten duren, dat drie jaar nijverheidsonderwijs den meesten ouders te lang duurt en zij dus tevreden zullen wezen met slechts twee jaar. De heer Meurs legde er den nadruk op dat 't belangrijker is dat men later goed beslagen ten ijs komt, dan dat de kinderen een jaar eerder met een paar gulden per week thuis komen. Cijfers bewijzen datde jeugd de ouderen werkloos maakt, daar de jongeren geprefereerd worden ondanks het feit dat zij minder onderwijs hebben gehad. En dit pro ces zou de regeering nu nog stimuleeren Verlenging van den leerplicht tot 18 jaar is een dringende eisch. In 1927 is het den minister van onderwijs duidelijk gemaakt dat verkorting van den- leertijd bij de betrokkenen over het alge meen geen instemming kan vinden. Ook de ouders hebben, toen zij in de ge legenheid waren te kiezen, meerendeels den driejarigen cursus gekozen. Het argument dat door het afnemen van een jaar veel „franje" weggenomen zou wor den kan worden weerlegd dat er in de laatste jaren al genoeg afgenomen is van het on derwijs. dat er nu geen gelegenheid voor „franje" meer is. Integendeel: uit het rap port der bezuinigingscommissie blijkt dat er juist nog wel onderwerpen zijn die er bij ge nomen konden worden. Zeer uitvoerig ging de spreker op de voor geschiedenis- in, waarbij ook het rapport- Weiter ter sprake kwam. Het ambachtsonderwijs richt zich op het kleinbedrijf dat nog verreweg het grootste deel der bedrijven vormt. Ook verschilt de aansluiting van een 2- jarige school met b.v. de middelbaar techni sche school te veel. De heer Meurs heeft bange verwachtin gen, wanneer de Staten-Generaal zullen goedkeuren dat het Nijverheidsonderwijs wordt afgebroken. Hij voorziet den terugkeer van toestanden van een halve eeuw geleden. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen waarin de vergadering de re geering verzocht, die maatregelen niet te nemen waardoor het Nijverheidsonderwijs wordt geschaad. ORGELCONCERT. Orgelconcert in de Groote- of St. Bavo Kerk te Haarlem, op Donderdag 4 Juli 1935, des na middags van 3—4 uur door den heer George Robert. Programma: 1. Komm Gott, Schöpfer, heil'ger Geist 3^ Nun Komm' der Heiden Heiland, J. S. Bach. 4. Fantasie d. kl. t. 5. Variaties „mein junges Leben hat ein End J. P. Sweelinck, 6. Sonata da Chiesa, H. Andriessen. FAILLISSEMENTEN. De Arrondissements-Rechtbank t>e Haar lem heeft de volgende faillissementen op 2 Juli uitgesproken. E. Saegher, winkelier in huishoudelijke artikelen, wonende te Wormer, Curator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel, alhier, J. B. Rijs, schilder, wonende te Haarlem. Jan de Braystraat 2. Curator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel, alhier. H. van Dijk. sigarenmaker, thans wonende te Santpoort, Hoofdweg 109. vroeger te Bever wijk, Bloemstraat 4 en 6, Curator Mr. Silvain Groen, alhier. M. Pos Sr., schilder, wonende te Zaandam, Schapenpad 4-5. Curator Mr. H. C. M. Dek- huyzen te Zaandam. Rechter-Commissaris: Jhr. Mr. E. J. Strick van Linschoten. Opgeheven is wegens gebrek aan actief het faillissement van W. Snieder, wonende te Haarlemmermeer, Zwanenburgerdijk 299. Cu rator Mr. A. Beets, alhier. Geëindigd is wegens het verbindend worden der eenige uitdeelïngslijst het faillissement van de nalatenschap van wijlen den heer Adrianus Schuyt, in leven zonder beroep, wo nende te Heemskerk, Rijksstraatweg 34. Cura tor Mr. J. H. Bremmers te Beverwijk. Op 4 Juni 1935 werden gehomologeerd de accoorden in de faillissementen van de han delsvennootschap onder de firma Bouwonder neming Valentijn en Meerman, gevestigd te Haarlem en van haar firmanten: J. F. G. Valentijn. bouwondernemer, wo nende thans te Rijswijk en K. P. J. MEERMAN, aannemer, wonende thans te Amsterdam. Curator Mr. W. Briët Mzn. alhier. Nationale Bakkerij tentoon stelling „Habat". De vakwedstrijden. Bij de vakwedstrijden op de HABAT werden de volgende prijzen door deelnemers uit Haar lem en omstreken behaald. Groep A (Bakkerspatroons) Klasse 9 (Gere zen Tulband)Derde prijs: Electr. Luxe Brood- en Banketbakkerijen Fa. H. J. Carels, Zijlstraat Haarlem. Diploma: J. Habermehl, Raadhuis straat 95, Heemstede. Groep A (Bakkerspatroons) Klasse 11 (Bo- tercake); Vierde prijs: G. D. Doets, Breestraat 8, Beverwijk, Diploma J. Habermehl, Raad huisstraat 95, Heemstede. Groep A (Bakkerspatroons) Klasse 12 (Koek jes): Eerste prijs: Bakkerij Eigen Hulp, Ged Oude Gracht, Haarlem. Diploma: W. Steen- huisen, Velserduinweg 116, IJmuiden (O.). Groep A (Bakkerspatroons) Klasse 13 (Taartjes): Eerste prijs: N.V. Electr. Luxe Broodfabrieken H. Franken Jr., Korte Klever laan 2432, Bloemendaal. Diploma: Bakkerij Eigen Hulp, Ged. Oude Gracht 3. Haarlem. Groep A 'Bakkerspatroons) Klasse 14 'Taar ten): Diploma: N.V. Elecr. Luxe Broodfabrie ken H. Franken Jr., L. Margarethastraat 15. Haarlem. Groep A (Bakkerspatroons) Klasse 15, (Korstwerk iEerste prijs: J. Habermehl, Raadhuisstraat 95. Heemstede. Diploma: Si mons' Bakkerijen, A. L. Dyserinckstraat 15-17, Haarlem. VERGADERING BOND VAN GEPENSIONEERDEN BIJ DE SPOORWEGEN Woensdag 10 Juli houdt de Bond van Ge pensioneerden bij de Nederlandsche Spoor- en Tramwegen zijn 66e algemeene openbare vergadering in den schouwburg Jansweg. Op 200 buitens mag gewandeld worden. Wandelbewijzen van den A. N. W. B De A. N. W, B. schrijft ons U denkt misschien, waarde lezer, aan een document als een rijbewijs! Maar zóóver zijn we gelukkig nog niet met de wettelijke beper kende bepalingen in ons land: loopen en wan delen zijn nog altijd vrij, tenminstewan neer men even de duizenden bordjes „Streng verboden toegang" wegcijfert. Vrijheid is dus ook op wandelgebied maar een betrekkelijk iets, want wanneer U straks de vrije natuur intrekt en wilt gaan dwalen over eenzame paadjes op de hei of onder de koele schaduwen van de hoog oprijzende hoo rnen, dan vormen al die „Verboden toegang"- aanduidingen maar al te dikwijls onoverkome lijke hinderpalen. Wij willen gaarne aannemen, dat practisch overal vrije wandeling toegestaan zou zijn. wanneer alle menschen zich buiten even keu rig en beschaafd gedroegen als gij. dit pleegt te doen. Maar aangezien ook hier de goeden met de kwaden moeten lijden, worden auto matisch de natuurvrienden onder de wande laars de dupe van hen, die takken plegen af te rukken, hekken te beschadigen, picnic- rommel achter te laten, enzoovoorts. Het zijn deze laatsten. die aansprakelijk gesteld moe ten worden voor al die belemmeringen, die de mooiste deelen der natuur en de fraaiste wan delparken en landgoederen tot verboden ter rein hebben gestempeld. Maar nu „lijden" alleen de „kwaden". De Koninklijke Nederlandsche Toeristen bond A.N.W.B., die zooveel gedaan heeft om de natuur te ontsluiten en die sinds zijn oprich ting op alle mogelijke wijzen ijvert om het toe risme in eiken vorm, dus ook het wandeltoe- risme, te bevorderen, heeft al lange jaren het vraagstuk der „verboden toegang" bestudeerd. Af en toe slaagde de A.N.W.B. erin om ten behoeve van zijn Wandelwegen den toegang tot een bepaald landgoed of afgesloten gebied voor Bondsleden heropend te krijgen. Elders werden, al dan niet tegen betaling, toegangs bewijzen afgegeven, terwijl bepaalde eischen gesteld werden. Wie .deze niet nakwam, zag zijn toegangsbewijs ingetrokken worden. Dit was in menig opzicht een verbetering. Maarvoor elk terrein had men een afzon derlijke kaart noodig en van een meer uitge breide toepassing van dit toegangsbewijzen- systeem was geen sprake. Het werkte inciden teel. Na langdurige en herhaalde conferenties, na een ingewikkelde voorbereiding mocht het gelukken met zeer vele eigenaren van land goederen e.d. een uniforme regeling te treffen. Deze is zoodanig, dat „het kaf van het koren gescheiden kan worden": niet langer behoe ven de goeden met de kwaden te lijden. Met bijna 200 eigenaren van landgoederen of beheerders van afgesloten terreinen heeft de A.N.W.B. nu een regeling gemaakt. Al deze personen erkennen een door den Toeristenbond afgegeven „Wandelbewijs". Die eene kaart geeft dus toegang tot al die terreinen. Niet langer moet de toerist van het kastje naar den muur loopen om tientallen verschillende kaar ten te bemachtigen niet langer behoeft hem de moed in de schoenen te zinken en eveneens is de vrees uitgebannen, dat de men schen, die zooveel moeite moesten doen, ten slotte maar liever afzagen van hun voornemen om te gaan wandelen. De regeling komt hierop neer, dat de aan vrager een bedrag van enkele guldens als waarborg stort, welke som gelds hem te zijner tijd terugbetaald wordt, wanneer er geen ge rechtvaardigde klachten binnen zijn gekomen. Vóór het Wandelbewijs verstrekt kan worden, pleegt de A.N.W.B. overleg met de betrokken eigenaren of tegen de afgifte geen bezwaar bestaat; dit vordert tijd, zoodat men in het al gemeen eerst verscheidene weken na de aan vrage zijn wandelbewijs kan ontvangen. Per sonen, die zich misdragen, worden van de re geling uitgesloten. De A.N.W.B. neemt tegen over de betrokken eigenaren een zekere ver antwoordelijkheid op zich de wandelbewijs- houders moeten zich hiervan wel bewust zijn. evenals van het feit, dat deze welwillende re geling onmiddellijk zal vervallen, wanneer er klachten binnenkomen. Ons Nederlandsche volk heeft nog wel eens den naam van baldadig te zijn thans wordt een goede gelegenheid geboden te bewijzen, dat deze naam onverdiend is. Wij vertrouwen dan ook, dat iedereen daartoe zal willen mede werken. De A.N.W.B. heeft bijna 200 prachtige landgoederen voor den wandelaar weten te ontsluiten zorgt ge nu, dat de hekken niet andermaal (en dan natuurlijk: definitief!op slot gaan. En voor allesrookt niet in bosch of hei! Onder de bijna 200 landgoederen waar met een wandelbewijs van den A.N.W.B. gewandeld mag worden, zijn geen buitens in deze om geving. STOOP'S OVERDEKT en OPENLUCHTBAD (VOORVERWARMD ZWEMWATER, MINIMUM 68 a 70 BEIDE STEEDS OPEN ZONDAG TOT 6 UUR 's-AVONDS EIGEN BADGOED MAG WORDEN MEDEGENOMEN (rerplichte ontimelting 3 cent) KWART JESZ WEM MEN INCL. BADG. ELKEN WERKD. 6 7.45's-AVONDS BOVENDIEN ZATERDAGS 8 - 10 's-AVONDS (Adv. Ingez. Med.) Onderscheiding voor stad- genooten. Italiaanschc Kroonorde in de infanterie- kazerne uitgereikt. Toen in den zomer van 1933 het Italiaansche watervliegtuigeneskader van Balbo op Schel- lingwoude aankwam, verongelukte een der vliegbooten, de Idini. Bij de redding van de in zittenden onderscheidden zich ook twee Haar lemmers, namelijk de heeren J. Witkamp en J. Parthesius. In verband met deze hulpverleening zijn deze beide stadgenooten benoemd tot Ridder in de Kroonorde van Italië met de versierse len daaraan verbonden. Dinsdag zijn in de infanteriekazeme aan den Koudenhorn aan den heer J. Parthesius door den garnizoenscommandant met een korte toepasselijke toespraak de versierselen van de Kroonorde uitgereikt. Binnenkort zal ook de uitreiking van de onderscheiding aan den heer Witkamp, die momenteel buiten de stad is, volgen. Waar schijnlijk zal hij ook van de zijde der Burger wacht worden gehuldigd. CONCERT AANGEBODEN DOOR „DIE SPAERNE SANGHERS Het mannenkoor „Die Spaerne Sanghers" zal a.s. Donderdagavond te 3 15 uur een Con cert geven in den tuin van het tehuis voor ouden van dagen aan den Schotérsingel te Haarlem. Het aanbod door het bestuur van bovengenoemd koor aan het bestuur van deze Inrichting gedaan, werd dankbaar aanvaard. Het is dus een goed en waardig slot van dit seizoen voor Die Spaerne Sanghers. Het ligt in het voornemen om dezen avond de num mers te zingen die ook op het tuinfeest van den N. H. Kunstkring op den daaraan vooraf- gaanden Woensdagavond worden gezongen, met bijvoeging van nog eenige kleinere num mers. In dezen bij uitstek zoo mooi en gunstig gelegen tuin der inrichting zullen deze num mers wel tot hun recht komen, waar deze door het bijna volledige groote koor van Die Spaerne Sanghers zullen worden gezongen. Men hoopt dat het een genotvolle avond voor de bewoners zal zijn. Luchtbeschermingstentoon stelling. De Geneeskundige Dienst. EINDEXAMEN le H.B.S. B MET 5-JARIGE CURSUS. Voor het eindexamen le H.B.S. B met 5-j. cursus groep V zijn geslaagd: mej. G. Balk, de heeren A. Blik, A. Bijl. P. A. Hacquébard. D. Ingerman, P. Jossa, J. W. A. Klein de Groot, J. Klingen, G. Koning, mej. F. C Liebregs en de heer V. A. Mans. EXAMENS. Examen handenarbeid, 2 Juli. Rijkskweek school te Haarlem. Geëxamineerd 8 Candi da ten. Toegelaten de dames J. C. L. van Eer den. A. van Es. M. C. L. Jagt, C. P. Mantel, H. Martin, G. Verschoor te Haarlem. M. G. Lettenmeijer te IJmuiden en J. M. Tijster man te Boskoop. G R.HOULSTfi. hóekGR.MARKI HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) „MEER EN BOSCH" EN „BETHESDA- SAREPTA". De dagen van de Halve Stuivers-vereenigingen. De bezoeken van de leden der Halve Stui- versvereenigingen van deze stichtingen voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte zullen dit jaar plaats hebben op Dinsdag 30 Juli en Donderdag 1 Augustus. Het programma voor de beide dagen is gelijk en luidt als volgt: 910 uur v.m.: Ontvangst in de Inrichting te Haarlem „Bethesda-Sarepta", Hazepaters- laan. 10 uur: Welkom en opening in de Kapel „Bethel". Muziek van het patiënten-mando line-corps. 10.3011.45 uur: Wandeling door de gebou wen, bazar fotografeeren. 12 uur: Vertrek naar de Inrichting „Meer- en-Bosch" te Heemstede, per tram of fiets, naar keuze! 1 uur: Ontvangst op „Meer-en-Bosch" in het Boschhuis, eenvoudige, gemeenschappe lijke koude maaltijd muziek der patiënten. 2 uur: Bezoek aan de gebouwen bazar van „Kleine-Aardigheden" verloting fotogra feeren, enz. 5 uur: Nogmaals een eenvoudige brood-maal tijd. 6 uur: Afscheid in het Boschhuis of buiten op het grasveld. FILMVOORSTELLINGEN VOOR WERKLOOZEN. Reeds gedurende een tiental dagen stelt de directie van het Frans Halstheater iederen middag 166balconplaatsen ter beschikking van het Centraal Comité voor Werkloozen. Het behoeft geen betoog dat dit door het Centraal Comité voor Werkloozen op hoogen prijs wordt gesteld. Dinsdagmiddag werd na mens 't Comité tijdens de voorstelling door H. H. Luijken aan de directie dank gebracht, terwijl tevens een bloemenmand werd aange boden. De heer Prager dankte namens de directie, hij zei dat men het een plicht achtte mede te werken om het lot der werkloozen en hunne huisgenooten eenigszins dragelijker to maken. Tevens kan nog medegedeeld worden, dat de directie nog eenigen tijd zal-deur gaan met het beschikbaar stellen van plaatsen. Dr. M. L. v. d. Stempel Staf-arts van de Vrijwillige Burgerwacht te Amsterdam hield Dinsdagavond de eerste der 8 lezingen, die gehouden zullen worden bij gelegenheid van de Burgerlijke Luchtbeschermingstentoonstel ling georganiseerd door de Vereeniging van Werkzoekende Intellectueelen te Haarlem en Omstreken. Het onderwerp van deze eerste lezing was de: Geneeskundige Dienst. Spreker wees er op. dat voor en na lucht aanvallen de organisatie van den geneeskun digen dienst van zeer groot belang is. Reeds in vredestijd moet alles terdege worden voor bereid. Vroeger kon men bij een oorlog die uitbrak nog in allerijl maatregelen beramen, doch nu is een luchtvloot in een oogenblik op de plaats die zij wil bestoken. Iedere man en iedere vrouw moet nu reeds zijn taak weten. Vooral de ouderen en de jongeren komen daar voor in aanmerking. Alleen de training in het dragen van gasmaskers en helmen eischt. reeds een langdurige voorbereiding. Er zijn menschen, zelfs medici en leden van het verplegend personeel, die propageeren aan oorlogsslachtoffers geen hulp te willen ver- leenén. Spreker vertrouwt er echter op. dat zij nog bijtijds hun dwaling zullen inzien en hun dienende taak naar behooren zullen ver vullen. Men hoort wel eens de meening verkon digen, dat een luchtbeschermingsdienst een aanval van den vijand zou uitlokken. Dit is natuurlijk een praatje. Alleen spoorweg emplacementen, opslagplaatsen, enz. lokken die aanvallen uit. En nu denke men niet, dat Haarlem er in dit geval zou goed van zou afkomen. Haarlem heeft zeer vele belangrijke punten. Zooals men weet heeft Haarlem een bijzonder soort gashouder. Wanneer één bom metje van 10 K.G. dezen gashouder treft, wordt knalgas gevormd. Men kan er dan op rekenen, dat in één slag de gemeentelijke be drijven aldaar, de gevangenis, de Centrale Werkplaatsen van de Spoorwegen en het Stationsemplacement vernietigd worden. Overgaande tot de besoreking van de orga nisatie van den geneeskundigen dienst be handelde spreker de Inrichting der hulpposten, zoowel wat leiding en personeel aangaat, als de materialen die daar aanwezig moeten zijn. Hier worden alleen de ergste patiënten be handeld. De rest wordt gestuurd naar de noodverbandplaatsen, vanwaar men naar zie kenhuis of naar eigen woning wordt vervoerd. Als deze inrichtingen moeten door middel van zgn. gassluizen, gasvrij worden gemaakt. Wan neer er een aanval voorbij is. moet men er op bedacht zijn dat er aanstonds een volgende komt. Wanneer er een aanval dreigt, is ont ruiming van de gevaarlijke zones gebiedende eisch. Ook ziekenhuizen die in dien kring lig gen moeten ontruimd worden. Hoogstens kun nen zij dienen voor noodverbandplaatsen en dergelijken. Ontsmettingsinrichtingen kunnen desnoods gecombineerd worden met de nood verbandplaatsen. Iedereen die zich wil voorbereiden voor een taak in de burgerlijke luchtbescherming moet zich terdege daarvan op de hoogte stellen. Dit geldt ook voor doctoren en verplegend per soneel. Het is een belangrijke factor, wie met de functie van plaatselijk hoofd der Luchtbe scherming wordt belast. Wat verder de hulpposten aangaat, worden de patiënten gescheiden in gewone patiënten en met mosterdgas besmette patiënten. De eerste hulpdiensten en de transport colonnes die verplaatsbaar zijn, moeten even eens nu reeds paraat zijn. Vooral aan de leiders hiervan worden zware eischen gesteld. Hun bevelen moeten stipt opgevolgd worden, wil men groote onheilen voorkomen- Met gasmaskers moet terdege geoefend worden. Spreker zag hier een taak voor de leeraren in de Lich. Opvoeding. Zij zijn de aangewezen personen om oefeningen uit te denken, zoodat er uithoudingsvermogen wordt bereikt. Ook zij kunnen zich op die taak voorbereiden. Tenslotte worden de transportdiensten be handeld. De wagens moeten na eik vervoer van patiënten weer ontsmet worden. Het wa genpark mag niet gecentraliseerd worden, daar dan de mogelijkheid bestaat, dat door één treffer alles vernietigd wordt. Paar den zijn niet te gebruiken, daar deze zeer slecht tegen de inwerking van gassen kunnen worden beveiligd. Alle diensten moeten telefonisch worden verbonden. Spreker meende op overtuigende wijze te hebben aangetoond, dat voorbereiding en oefe ning in grooter en kleiner verband dringend noodzakelijk zijn. Er werden na afloop der lezing verscheidene vragen gesteld o.a. over de gasmakers F. die bij het leger in gebruik zijn. Aan de hand van het op de tentoonstelling aanwezige materiaal werden de diverse gasmasker-constructies be sproken. Woensdag 3 Juli 8 uur n.m. zal de le Luite nant-Waarnemer der L.V. A., S. J. Molenaar, behandelen het onderwerp: Luchtaanvallen. Donderdag 4 Juli 8 uur n.m. zal de Kapitein der Infanterie A. den Hertog behandelen het onderwerp: Luchtwachtdienst. Tentoonstellingbezoekers hebben bij deze lezingen vrije toegang. z KERKCONCERT. Ten bate van de restauratie der Bakenesserkerk. Wij herinneren aan het concert dat heden avond in de Bakenesserkerk gegeven wordt. Het batig saldo is bestemd voor de restaura tie dier kerk. Als solisten verleenen medewerking Annie Woud, zang en Hendrik Lasschuit, orgel. ECHTPAAR WEGENS BRANDSTICHTING GEARRESTEERD. In den nacht van 13 op 14 Juni is brand uitgebroken te Hoogkerk in twee woningen van de Nederduitsch Hervormde Diaconie. De bewoners moesten in nachtgewaad vluchten, terwijl beide woningen een prooi der vlammen werden. In verband hiermede zijn de bewoners van een dier perceelen. R.K. -en zijn vrouw, A. van V. in arrest gesteld, mede wegens poging tot oplichting. Zij zijn ter beschikking ge steld van den Officier van Justitie te Gro ningen. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeien icorden geadresseerd aan de Redactie. Groote Houtstraat 93. met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbrekenworden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden zvorden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge- oubliceerd. PLANTEN VRAAGI: Mijn klimroos beschimmelt, waar door de knoppen niet uitkomen. Wat is hieraan te doen? ANTWOORD: Besproeien met bloem van zwavel. Alleen bij droog weer. VRAAG: Mijn seringenboom had verleden Ja af* veel hinderen met koffiebruine vlekken. Nu doet dit verschijnsel zich weer voor en zijn ook de bloemen bruin gevlekt. Wat moet ik hiertegen doen? ANTWOORD: Geef flink water. Bedek den grond met stalmest of turfstrooisel, of iets der gelijks. waardoor de grond niet zoo warm wordt, RECEPTEN VRAAG: Hoe bakt men biscuits? ANTWOORD: Benoodigd: V2 P°nd suiker, V£ pond bloem, 10 eiwitten; 13 eierdooiers en wat geraspte citroenschil. Roer de eierdooiers mot do suiker en de citroenschil volkomen glad. Klop het eiwit zoo stijf mogelijk en roer het er met een paar luchtige slagen door: roer er ten slotte do bloem door. Doe dit beslag in een spuitzakje met glad spuitje en spuit er langwerpige koekjes van op een bakblik, wnaröp een grauw papier is ge legd. Bestrooi ze met een weinig suiker en bak ze in heeton oven gaar (ongeveer 15 minuten), maar zorg dat zelicht van kleur blijven. Neem zo van het papier af en laat bekoelen, DIVERSEN VRAAG; Tn mijn meubelen komen kleine ron de gaatjes, waaruit af en toe een heel fijn poeder valt. Ts daar iets tegen te doen? ANTWOORD: Dat is de z.g. houtworm. Vul een schoon maehinospultje met kajapoetolie, verkrijg baar bij drogisten. Spuit daarmee een voor een de gaatjes vol en herhaal dat na een week nog eens. Gij zult er dan wel geen last meer van heb ben. VRAAG: Hoe krijgt men het weer uit witte vitrages? ANTWOORD: Goed wasschen in heet, sterk zeepsop: tweemaal warm spoelen en vervolgens in een ehloorbad zetten. Dit maakt gij als volgt; Ken ons chloor in een weinig warm water goed fijn kneden, zoodat het een papje wordt, dat gij met een weinig lcoud water aanlengt en door een doekje slaat in een halve emmer water. Dompel de vitrages goed onder en laat dichtgedekt een halven dag staan. Haal dan nog eens goed om, waarna tweemaal warm spoelen en eenmaal in koud water, waarin een half theekopje mieren- zuur is gedaan. Laat daarin 10 minuten staan en hang dan buiten in de zon glad op te drogen. VRAAG: Hoe verwijdert men vlekken van kof fie niet room uit een lichtgele crêpe de chine japon? ANTWOORD: De vlek voorzichtig en luchtig wrijven met een propje watten en waschbenzine; dadelijk daarna de vochtige plek bedekken met een laagje magnesia: een half uur laten drogen en dan afschuieren. Mogelijk blijft er dan een lichtbruine vlek achter. Behandel deze op de zelfde wijze, maar In plaats van benzine neemt gij lauw water, waarin een scheutje mierenzuur is gedaan (1 theelepeltje mierenzuur op een thee kopje water). Klop de plek met zachte doéken zoo droog mogelijk en bedek het vochtige ge deelte weer met magnesia. Laat stil liggen tot het goed droog is én schuier dan af. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatstzoordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Propaganda der Anti-Oorlogs Liga. Geachte Redactie. Zeer gaarne zag ik onderstaand opgenomen in Uw blad, waarvoor ik U bij voorbaat har telijk dank zeg. De Anti Oorlogs Liga placht den laatsten tijd haar verheven beginsel te propageeren door kleine etiketjes te plakken op de winkel ruiten van diverse winkeliers hier ter stede. Deze reclame beantwoordt aan het doel, daar zij, die naar de geëtaleerde artikelen kijken, ook zeer zeker dit etiketje lezen. Ik zal maar niet spreken over mijn gevoelens van vrede en vriendschappelijkheid of sym pathie met de Liga. wanneer ik alle hulp middeltjes te baat moet nemen om deze plak katen te verwijderen. Mijns inziens moet er toch wel een manier zijn om op betere wijze reclame te maken, want op zoo'n manier werkt het averechts. Bij ons wekt het wrevel en toorn. In de hoop dat dit stukje moge bijdragen tot betere, geen aanstoot gevende middelen ter propageering van een dergelijk doel, dank ik nogmaals voor de plaatsing. Abonné S. K„ Wagenweg. AGENDA Heden: WOENSDAG 3 JULI Kleine Houtweg 16: Nationale Bakkerij tentoonstelling. Sluiting 11 uur. Bakenesserkerk: Concert Annie Woud. zang H. Lasschuit, orgel. 8.15 uur. Frans Hals Theater: „De waanzin van den oorlog." 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De Dubbelganger". Op het tooneel; Selbo, de koning der jongleurs. 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Hoe komen wij aan geld?-' Op het tooneel: The Wilburys, drie voudig rek-act. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De negende gast". 2.30 uur en verder doorloopende voorstelling van 7 uur tot 11.30 uur. Haarlem: Gemeenteraadsvergadering. 13.30 uur. DONDERDAG 4 JULI Kleine Houtweg 16: Nationale Bakkerij tentoonstelling. Sluiting 11 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. 1

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7