lab STOOMEN DE VROUW IN DE XXe EEUW. VERVEN STOPPAGE iOTTGERING_ DE BANK 5 DONDER D'AG 4 JUUT 1935 HAARLEM'S D A" GUI A D 7 VAN OUDE JAPONNEN EN WOL. FLEURIGE ZOMERJAPONNETJES. Nr. 573: japon van gestreepte zijde. Apart ls de halsafwerking van glasbatist. Een don ker ceintuurtje voltooit het geheel. Benoodigd 4 meter zijde van 90 cM. breedte. Deze patronen zijn dus tegen de prijs van 38 ct. per stuk in bovengenoemde maat te verkrijgenij bij het bureau van dit blad. Bij den prijs komt echter 6 ct. extra voor porto kosten. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht duidelijk het nummer van het gewenschte patroon op te geven en naam en adres zoo volledig en nauwkeurig mogelijk te vermel den. Men voorkomt daardoor onnoodige ver traging in de opsturing. CR. HOUTSTRAAT 5a «OIS.. 11 TELEF. 10771 (Adv. lngez. Med.) HET MENU VOOR DE HEELE WEEK. Zondag: kalfsoesters, doppers en peulen, gekookte aardappelen; r oompudding; slagroom met aardbeien Maandag: biefstuk, andijvie, gebakken aardappelen; fruit. Dinsdag: gehakt, bloemkool, gekookte aardapeplen maizenapudding. Woensdag: osselapjes. spercieboonen, gekookte aardap pelen: wentelteefjes. Donderdag: harde eieren, sla met mayonnaise, pom- mes frites; Vrijdag: gestoofde aal. botersaus, gekookte aard appelen; sneeuwpudding. Zaterdag: roastbeef, postelein, gekookte aard appelen; flensjes. Renteniers kunnen tijdenlang achter elkaar op de bank blijven zitten, hun stemgebrom is dof, en het schijnt ons uit de verte toe dat- hun algemeenen kijk op de wereld en het wereldgebeuren niet van de vroolijkste is. In het koffie-uurtje installeert de tuinman van de gemeente, die het plantsoen geregeld komt onderhouden, zich genoegelijk op de bank met een krant en zijn boterhammen. En al kan hij er dan ook geen eigendomsrecht op doen gelden, de bank is toch een klein beetje meer van hem dan van ieder ander, omdat hij 't plantsoen zoo keurig in orde houdt. In de eerste uren na de koffie is er meestal weinig belangstelling voor onze bank, maar na drie uur begint het weer, nu met de oudere dames, die een wandeling ondernamen, maar die te weinig met het warme zomerweer reke ning hielden, en daar zoowaar de bank ont dekken die hun een aanlokkelijk rustplaatsje aanbiedt. Zij zitten daar wat hijgerig, erg warm en een klein beetje aan het eind van hun energie. Even na vieren steken de schooljongens langs de bank het plantsoen over, zij slieren hun tasch-plus-alle-wijsheid over de zitting of zij wippen zelf vlug van den eenen naar den anderen kant, en zelfs ontdekken we een keer een volhardend jochie die in zijn eentje als maar aan 't probeeren was om de rugleuning te bewandelen. In de avonduren komen de bankbezoekers meestentijds met fietsen, die ze er voorzichtig om zijn pas-geverfd uiterlijk tegenaan zetten. Soms klinkt er een zoet Duitsch ge kweel, soms vroolijk lachen, later op den avond heelemaal niets meer, maar dan zit er een paartje op, dat blijkbaar niet om de druk te van het verkeer geeft. Dit alles betreft het bezoek aan de bank op weekdagen; op Zondag komen de echte „dag- jesmenschen", heele families met kinderen die even komen uitblazen, troepjes fietsers die erover denken te gaan picknicken, maar die bij nader inzien toch hun laatste restje fut verzamelen om een koeler en vrijer plaatsje te gaan opzoeken, oude echtparen, die druk met zakdoeken en eau de cologne werken en kleine hummels, die onder oppertoezicht van een verschrikkelijk bijdehand zusje door moe der erop uit gestuurd zijn. Tenslotte zijn er dan nog de menschen die met een ietsje gêne op een puntje van de bank gaan zitten, bang dat het „gek" gevonden zal worden. En wie weet hoevelen er op die ma nier nog voorbijloopen, die wat graag zouden gaan zitten, maar dat rondweg „gek" vinden! E. E. J.—P. Het patroontje wordt op een volgende ma nier gebreid: lste toer 6 steken recht, 2 steken averecht; dit de heele naald uit. 2de toer: op de 6 rechte steken, 6 averechte steken maken en op de averechte steken 2 rechte. 3de toer: 5 steken recht, 2 steken averecht. 1 steek recht; dit herhalen tot de pen uit 4de toer: 2 steken averecht, 2 steken recht, 4 steken averecht. 5de toer: 4 steken recht, 2 steken averecht. Dan begint men weer aan de eerste toer. We zetten voor de onderkant van de voor kant 20 steken op en breien 6 toeren aan iedere zijde 1 steek meerderend. Daarna meer dert men aan iedere zijde 4 steken, net zoo lang tot men een breedte heeft van 26 centi meter. Dan breit men zonder meerderen tot een hoogte van 22 centimeter. Voor het armsgat aan iedere zijde 2 steken afkanten daarna om de 2 toeren een steek verminderen tot men een breedte heeft van 23 centimeter. Voor de halsopening verdeelen we de steken op 2 naalden en breien de schoudertjes apart. Daarvoor breien we om de 2 toeren 2 steken samen aan de kant- van de hals. Dit net zoo lang tot men voor de schouder een breedte heeft van QVz cM. en het armsgat 12 cM. hoog is. Daarna af kanten en de 2de schouder op precies de zelfde wijze breien. De rug breit men op dezelfde wijze als het voorpand, alleen is de halsuitsnijding niet puntig, maar vierkant. Daarna naait men de beide deelen aan elkaar; het eene schoudertje wordt dicht ge stikt; het andere sluit met knoop en knoops gat. Het broekje wordt tusschen de beentjes eveneens met knoopjes gesloten. De armsgaten, de hals en de pijpjes werkt men af met een gehaakt randje in een cen tras teerd kleurtje. Daarna wordt het kleedingstuk onder een vochtige doek opgeperst. Actueele Vrouwenbelangen. De vrouw, die meent zich eraf te kunnen maken met de gemakkelijke verklaring: ik heb geen belangstelling voor politiek en bemoei mij er xxiet mee. vergeet altijd, dat de poli tiek zich met haar bemoeit, n.l. dat in de wetgeving ook vrouwenbelangen worden be handeld, en dat het niet geeft, of zij moppert, nadat zij de schade van de aangenomen wet heeft ondervonden, wèl, als zij, vóórdat het wetsontwerp wet wordt, dit tracht te voor komen, door haar bezwaren te uiten, hetzij tot een Kamerlid, dien zij kent, hetzij in een adi'es, liefst voorzien van een flink aantal handteekeningen, aan de Tweede Kamer, het zij in een ingezonden stuk in haar lijfblad. Gelukkig zijn er nog altijd vrouwen en vrou wenorganisaties, die zich wèl met de politiek bemoeien en af en toe, dank zij geregeld ha meren op eenzelfde aambeeld, iets bereiken. Zoo thans in zake het ingediende wetsont werp, beti-effende de nationaliteit der ge huwde vrouw. Het moge droge stof zijn. deze quaestie in de verslagen te lezen, zij blijft een actueel vrouwenbelang. Voor de vrouw, die zich meer voor concrete ;evallen. dan voor theoretische vraagstukken interesseert het volgende voorbeeld: We keerden in het voorjaar terug uit het buitenland. In België vroeg men onze paspoor ten en rustig gaven we die, verzekerd, dat er niets ontbrak aan onze blauwe boekjes. Naast ons zat een dame, die met veel aplomb iets vertoonde, dat niet veel meer beteekende dan een visitekaartje. Op de vraag van den amb tenaar verklaarde zij. dat zij geen paspoort be zat, omdat zij geen nationaliteit had. De man van de passen was niet voldaan, vroeg haar adres exx vermaande haar binnen 24 uur na haar aankomst de zaak in oi-de te brengen. Na zijn vertrek zat de dame in quaestie hevig in benauwdheid voor de eventueele extrakos- ten, herhalend, dat zij geen nationaliteit had. Zij was getrouwd met een vreemdeling en had daardoor volgens de wetten van haar land haar rechten als staatsburgeres van dat land verloren, terwijl de wetten van het land van haar echtgenoot haar bleven beschouwen als staatsburgeres van het land harer ge boorte, Zoo was zij een vrouw zonder natio naliteit, zonder rechten, zonder aanspraak te kunnen maken op den steun van de over heid uit eenig land. Wie gewend is aan haar rechten als staats burgeres van een beschaafd land, kan die rechtlooze positie niet overzien in al haar consequenties, maar zij vrage aan allen, die de gevolgen ervan hebben ondervonden, wat zij er van denken en zullen dan dankbaar zijn, dat er bij ons een wetsontwerp is inge diend. waardoor de Nederlandsche vrouw haar Nederlanderschap mag behouden, als zij huwt met een vreemdeling en in het land van haar echtgenoot niet automatisch, door haar hu welijk zijn nationaliteit krijgt. Alleen voor dit bijzondere geval dient het wetsontwerp, want onze regeering is nog steeds van meening, dat het verkieslijker is. dat het geheele gezin eenzelfde nationaliteit bezit. Trouwt de vrouw dus met iemand, in wiens land zij bij haar huwelijk de nationali teit van haar man verwerft of kan kiezen, dan verliest zij haar Nederlanderschap. Het internationaal feminisme zou de vrouw het recht willen toekennen, zelf te beslissen tot welke natioxxaliteit zij na haar huwelijk wil behooren. Al schijnt de quaestie in tijden van vrede niet van bijzonder belang, in tIJ"''en van oorlog of revolutie kan zij voor d"1 vrouw zeer veel beteekenen. Juist de treurige positi" van de vrouwen uit landen die in oorlog waren SPECIALE AANBIEDING. e Onderstaande patronen zijn tegen den prijs van 38 ct. per stuk in de volgende maat de zoogenaamde standaardmaat te ver- t krijgen; bovenwijdte: 102 cM.; taillewijdte 82 cM. en heupwijdte 107 cM. Door het al of niet aanknippen van naden kan men 't patroon passend maken voor het eigen figuur, i, Nf- 572: aardige japon van genopte crêpe georgette. Halsafwerking en ceintuur zijn van u hetzelfde materiaal in tegengestelde kleuren vervaai-digd. Benoodigd materiaal: 3.50 M. van 100 cM. breedte en voor de garneering: 50 oM. In onze straat is een plantsoen, en sinds enkele weken staat er recht voor onze deur een bank, niet zoo 'n klein kinderachtig bankje, maar een baas van een bank, waarop je gemakkelijk met je vijven zitten kunt. Toen hij er werd neergezet, hebben we ons afgevraagd of er wel ooit iemand op zou gaan zitten, maar toen hij er een week stond, wis ten we wel beter, „onze" bank is een drukbe- klant bedrijfje, en die klanten zijn even uit eenloopend van aard en ouderdom als de be zoekers van een warenhuis. EEN SPEELPAKJE. De fietstochten van vroeg;er verschilden heel wat met tegenwoordig. Niet alleen zijn de fietsen heel wat veranderd, maar in de kleedij is ook wel eenige wijzigixxg gekomen met het land, dat zij door haar huwelijk als vaderland moesten aanvaarden, heeft de quaes tie van den nationaliteit der gehuwde vrouw zoo op den voorgrond gebracht en geleid tot nieuwe wetgeving in sommige landen en daar door tot het verschil in wetgeving op dit ge bied in de verschillende landen. De Int. Conferentie voor de Codificatie van het Int. Recht behandelde ook deze quaestie, maar onze regeering ging niet over tot de onder- teekening van het protocol in zake de staats- loosheid, juist om haar bijzonder standpunt omtrent de eenheid van nationaliteit voor het gezin. Het ingediende wetsontwerp kan thans een leemte aanvullen en we twijfelen niet, of de Staten-Generaal zullen het aannemen. Al trouwt nog altijd een minderheid van Neder landsche vrouwen met vreemdelingen, nie mand weet, waartoe haar dochters of klein dochters komen, dus we vei*moeden, dat de vrouw die zich niet met politiek bemoeit, haar zusters dankbaar zal zijn, voor haar aanhou den tot verkrijging van dit wetsontwerp. Een ander vraagstuk, dat van invloed zal zijn op onze Nederlandsche wetgeving, al zal het bij ons geen groote practische beteekenis hebben, is dat de Int. Ai-beidsconferentie te Genève de ontwerpconventie heeft aange nomen, waarbij ondergrondsche arbeid van vrouwen wordt verboden, met uitzondering van den arbeid van vrouwen, die een leidende positie bekleeden en geen handenarbeid ver richten. Het is een quaestie van arbeidsbe scherming. waarmede niet alle vrouwen ac- coord gaan maar die toch in de kringen, die hierbij het meest belang hebben wel wensche- lijk wordt geacht. Dat de vrouw uit de krhx- gen. die over het algemeen vrijheid van arbeid voor de vrouw verlangen, niet bij deze toe komstige wetgeving wordt betrokken, maakt haar meer aannemelijk voor de bestrijders voor vrouwenbelangen. Dit is de beteekenis van twee berichten van jongeren datum welke misschien ontgaan zijn aan haar. die „niet aan politiek doen", maar die, zooals we mee- nen, hier te hebben aangetoond, voor de vrou wen toch van belang zijn. EMMY J. B. Dit speelpakje is voor een kind van 1 tot 2 jaar bestemd en wordt vervaardigd op pennen van 3 millimeter middellijn en een haaknaald van 2\'z millimeter middellijn. 100 gram wol heeft men er voor dit model noodig. Als we onze kleereukast eens nakijken, dan vinden we daar vaak japonnen in die gedeeltelijk versleten zijn; maar waarvan andere deelen nog geheel goed zijn. Meestal is het 't bovengedeelte, dat niet meer goed ia en waarom we de japon dan ook niet meer dragen. Aan de rok mankeert nog niet veel. De tegenwoordige mode veroorlooft ons van deze japonrokken een dankbaar gebruik te maken. Het bovendeel knippen we een voudig weg en in de taille rijgen we een elastiek. In een harmonieei'ende of contrasteerende kleur breien we dan bij deze rok een pull over. Die kan heel grof gebreid zijn, zoodat men tegen het werk niet op behoeft te zien Heel modern is de vestvorm, zooals het linksche figuurtje draagt. Van een andere oude japon heeft men een kraag met een aangeknipte strik gemaakt. Dit stelletje zal men met plezier dragen en de japonnen, die eerst in de kast hingen, hebben ook weer een bestemming gekregen. De andere jumper is een weinig moeilijker, deze is in strepen gebreid. De driekante shawl, wordt apart gebreid en los op de jumper gedragen. Het lijkt wel of de mode dit jaar bijzonder haar best gedaan heeft, om de japonnen zoo fleurig mogelijk te doen zijn. Luchtige, soe pele zijden stoffen met bloemige patronen voi-men het bij uitstek geschikte materiaal voor deze japonnetjes. Links ziet men een allerbekoorlijkst jurkje vaix gebloemde geox-gette. De hals is afgewerkt met wit glasbatist; en de breede ceintuur is van witte geoi'gette. Midden een mantelpakje van genopte zijde De diepe plooien in de rok springen open en hebben een „inkijk" van effen materiaal. De knoopen op het manteltje zijn in de kleur van de noppen gekozen. Aardig is het hoedje van hetzelfde materiaal. Rechts: een eenvoudig japonnetje van ge bloemde voile. Inplaats van mouwtjes doet hier de breede pelerine dienst. De eenige gar neering bestaat uit een ceintuur van zwart fluweel. Ook het hoedje is zwart; een aardig contrast met de levendige kleuren van het jurkje. Zoo ziet u, dat de jurken over het algemeen zeer eenvoudig van snit zijn; maar materiaal en pasvorm van het grootste belang zijn voor het gedistingeerde cachet, dat iedere vrouw graag aan haar kleeren heeft. JAM MAKEN. In alle receptenboeken komen duidelijke recepten over het koken van jams voor, bo vendien zijn er tegenwoordig eenige middelen in den handel die het werk vereenvoudigen, en die daai-bij ook recepten geven, zoodat het geen zin heeft om nog weer eens zulke recep ten te bespreken. Wat echter door menige huisvrouw nog wel eens over het hoofd woi-dt gezien is het vol gende: het is niet verstandig om de geheele hoeveelheid vruchten-met-suiker of tenminste een heele pan vol tegelijk te koken. Door het inkoken, wat lang duurt, wordt de jam don kerbruin van kleur, ze brandt spoedig aan en de vruchten koken kapot. Veel beter is het, om de vruchten met de suiker bij gedeelten uit te koken, waarbij dan natuurlijk de hoe veelheden in de juiste verhouding worden vei-deeld. De jam behoudt dan beter de kleur, de vruchten blijven mooier gaaf en de kans van aanbranden is klein. Tenslotte wordt alles samengevoegd, doorgeroerd en op de bekende wijze in de potjes gedaan. VAN OVERGEBLEVEN LAPJES CRETONNE. Iedere vrouw heeft in haar lappenmand wel lapjes cietonne, dat vroolijke bonte goed dat de laatste jaren zoom mode is geworden voor gordijnen, stoelbekleedingen enz. De restjes, die we daarvan over hebben gehou den, zijn meestal te klein om nog iets van te maken en toch gaat het ons aan het hart om die flemüge stukjes zoo zonder meer weg te gooien. Maar, dat is ook niet noodig. Zelfs de kleinste lapjes kunnen we nog ge bruiken. Hebt u een echtgenoot die een hartstoch telijk knutselaar is? Verblijd hem dan met de spijkerkist, die bovenaan op onze afbeel ding staat. Het is een groote sigarenkist, waarin we vakjes getimmerd hebben. De buitenzijde hebben we beplakt met de restjes cretonne. Dit is een geschenk waar uw heer gemaal vast en zeker mee ingenomen is. Voor de kamer van uw dochter maken we de onderlegger voor haar schrijftafel. Op een stuk carton van behoorlijke afmetingen heb ben we wit vloeipapier geplakt. De hoekjes worden met restjes fleurige cretonne afge werkt. Om te beginnen zijn er iederen morgen de leerlingen van de U. L. O.-school in de buurt,1 die in het vrije kwartier hun klandizie aan de bank geven. Zoo oppervlakkig beschouwd lijkt het alsof jongelui die al zoowat twee uur ach ter elkaar hebben moeten stil zitten, blij zul len zijn wanneer zij hun leden eens even kunnen strekken. Maar dit komt blijkbaar met hun waardigheid van U.L.O.-leerhngen niet overeen, dat is goed voor de kleintjes van de lagere school, die op het schoolplein luid kwetterend ravotten; deze grooteren strijken j dadelijk op de banken in het plantsoen neer. I alleen het gekwetter is meestal even groot, al zijn de stemmen minder hoog en schel en i speelt de „baard in de keel" een belangrijke I rol. Als zij weg zijn, komen de moedei-s met j kleine kinderen, kleine dreumessen met dikke beentjes scharrelen er rond, en maar al te vaak moet moeder verbieden „niet op 't gras", wat niet geinakkelijk is, want.het gras grenst' direct aan dit plaatsje voor de bank en er is geen afscheiding tusschen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 11