Rita Daivano Australisch alpinisme. Hei Bebtotqtiqksie De uitbreiding van het Haarlemsche Stadhuis. 52e Jaargang No. 15958 Verschijnt dagelijks, hehalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 4 Juli 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos;: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIcN 15 regels 1.75, elke regel meer 10.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400 Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 4 Juli. Uit den Raad. Dc Inspectrice van Politie. De Haarlemse lie gemeenteraad lieeft gis teren met 2610 stemmen besloten, op voor stel van mevrouw Scheitema, den burgemees ter te verzoeken opnieuw een inspectrice van •politie te benoemen. Tevoren had de burge meester al verklaard, aan een dusdanigen wensch gevolg te zullen geven, evenals hij dat de vorige maal had gedaan. Ditmaal had hij zelf voorkeur geuit voor de benoeming van een inspecteur, maar hij liet de beslissing feitelijk aan den Raad over. Mr. Bijvoet vond dit heel welwillend, maar hij meende toch dat de burgemeester de verantwoordelijkheid niet op den Raad had moeten afwentelen. De verantwoordelijkheid berust bij hem, zooals ook de heer Brants opmerkte. Nu. dat is zoo, maar het wil me voorko men dat de Raad het moest waardeeren dat de burgemeester hem als zoo'n doorslag gevend adviseur aanvaardt. En ook geloof ik niet dat het raadslid mr. Bijvoet zich erg beklemd zal.voelen over de op hem en zijn medeleden „afgewentelde" verantwoordelijk heid. die eigenlijk geen verantwoordelijk heid is. Gemeenteraden hebben in den loop der tijden wel zwaarder aansprakelijkheden op zich geladen dan de beslissing, of er een inspecteur of een inspectrice benoemd moest worden. Wat de zaak zelf betreft, is de houding van den burgemeester en den commissaris van politie geenszins onverklaarbaar. Het Haarlemsche politiekorps is voor een ge meente van 130.000 zielen wel zeer beknopt van omvang. De tijden dwingen tot de uiterste zuinigheid. Als nu de kans komt, zooals in dit geval, om een inspecteur te benoemen, wien men een meer-omvattende taak kan opdragen dan aan een inspectrice-voor-speciaal-werk, is het logisch dat de beslissing- zeer lastig wordt. Men kan inzien dat het moderne in stituut van inspectrice zijn voordeelen heeft, die men niet gaarne prijsgeeft, en anderzijds zeggen: het zou goed zijn als wij er een inspecteur bij konden krijgen,- want de be knoptheid van het korps baart ons ook zor gen. Het lijkt een typisch dilemma voor dezen tijd: moet een moderne uitbreiding van de sociale taak der politie 'blijven prevaleeren, of de algemeene sterkte van het korps? De Raad mocht tenslotte beslissen, en heeft de eerste oplossing gekozen, na een tus- schenweg: benoeming van een vrouwelijke rechercheur, te hebben afgewezen (met 25—11). Ervaring, opgedaan met vrouwelijke in specteurs in verscheidene gemeenten, leidt tot de verwachting dat de gevolgen wel goed zullen zijn. Ongetwijfeld ligt op het gebied van het Voogdij raad-werk- een typische taak voor een vrouw open. Dat is ook te Haarlem al gebleken. In het Raadsdebat is tot uiting gekomen dat men het moeilijk achtte de ge schiktste persoon er voor te vinden, en dat zal zeker zoo zijn. Maar is dat nu zoo ver wonderlijk. Iedere leider van een particulier bedrijf zal onmiddellijk beamen dat het al tijd moeilijk is menschen te vinden voor functies, die een zekere mate van zelfstan dig optreden vereischen. Veel moeilijker pleegt dat te worden bij: een nieuwe of nog maar kort bestaande functie. In het eerste geval moeten de menschen er voor nog opgeleid worden (en zichzelf ont wikkelen), in het tweede heeft men slechts de keuze uit een beperkt aantal geschikte candidaten. Daarbij worden voor een taak als deze ongetwijfeld zeer groote menschenken- nis en tact vereischt. Maar dat slechts weini gen tot een bepaalde taak geroepen zijn kan geen reden wezen om haar onvervuld te laten. De heer Peper kwam met liet argument, dat als er een inspecteur kwam, de politie sterker zou worden, en daar zijn de communisten te gen. Hier faalde, zooals meer gebeurt, 's hee- ren Pepers soms zoo waardeerbare gevoel- voor-humor. Als zijn lijfelijke veiligheid be dreigd werd zou hij plotseling ten zeerste pro handhavers der openbare orde wezen. Heeft hij dat nooit bedacht? Overigens moge opge merkt worden, dat zulke inspectrices ook heel flinke vrouwen zijn, en dat de zwakke sekse niet in alle omstandigheden de zwakke sek se is Met den heer Van Tetering kan men van meening zijn, dat vrouwenarbeid niet tot zulke excessen als Kanaalzwemmen moet overslaan. Neen. Men behoeft nog niet eens zoover te gaan met zijn voorbeelden: zoudt u iets voe len voor een commissaresse van politie? Ik niet, en de heer van Tetering natuurlijk even min. Maar dat is nu niet aan de orde. Laat ons erop vertrouwen dat Haarlem's gemeente bestuur niet van de nieuwe inspectrice zal ver gen, dat zij het Kanaal overzwemt. R. P. Wordt Venizelos vogelvrij verklaard? Voorstel van een parlementslid. ATHENE, 4 Juli (A.N.P.) Het lid van de Grieksche nationale vergadering Moschouias heeft een voorstel ingediend, waarin hij uit eenzet, dat het noodzakelijk is, dat de oud minister-president Venizelos, leider van den jongsten opstand in Griekenland het dood vonnis, waartoe hij bij verstek is veroordeeld niet ontgaat. Hij stelt daarom voor een bedrag van een millioen drachmen uit te loven voor een ieder, die Venizelos ter dood brengt. Mocht dit geschieden door een Griek, die om politieke of andere redenen in verbanning leeft, dan stelt hij voor den moordenaar gratie te ver- Jeenen, De moord te Abbenes. Dader tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Op 20 Juni diende voor de rechtbank de zaak tegen den 19-jarigen jongeman, die een bewoner van Leimuiden met messteken had gedood, nadat hij hem onder valsche voor- gevens had bewogen mee te gaan naar Am sterdam en een bedrag van i' 1000 bij zich te steken. Toen de man bij terugkomst uit de auto stapte, had verd. hem met messteken ge dood, waarna hij zich met het geld had ver wijderd, dat hij den vermoorde had ontstolen. Hij werd te Appingedam aangehouden. De officier van justitie had 12 jaar gevan genisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde héden tot 10 jaar gevangenisstraf wegens doodslag en diefstal. Heemskerk heeft geen werk- loozen meer. Waarschijnlijk zal 't slechts twee weken duren. Tot in de kleinste plaatsen des lands zijn er werklooze arbeiders. In de groote steden komt het door den slechten toestand in de industrie, op het platteland is eveneens slapte de oorzaak. Heemskerk echter is een witte raaf. Waar schijnlijk duurt het niet langer dan twee weken, hetgeen niet wegneemt dat Heems kerk nu ten minste geen werkloozen kent. Deze gelukkige uitzonderingspositie heeft het te danken aan de opleving in het land en tuinbouwbedrijf, een opleving die toe te schrijven is aan de seizoensdrukte. Het ware te wenschen dat in Heemskerk nu eens de victorie begon.... Het Casino te Zandvoort. Wordt dezen zomer niet geopend. Naar wij vernemen zal het Casino dezen zomer niet door Tuschinsky in exploitatie worden genomen. De mogelijkheid blijft na tuurlijk bestaan, dat de directie van Tu- schinsky's Exploitatie Mij. op dit besluit in zooverre terugkomt, dat, in verband, met de bepalingen het huurcontract, het Casino ge durende zeer korten tijd geopend wordt. Groote onkosten vooral wat de verlichting betreft, zullen hiervoor zeker niet gemaakt worden. Dit gedeelte van Zandvoort, d-at in de voorafgaande jaren speciaal door de schit terende verlichting van 't Casino zoozeer de aandacht trok, zal dit seizoen hoogstwaar schijnlijk ontsierd worden door een groot gebouw, waarvan de ramen rondom met papier zijn dichtgeplakt. Er komt weer een inspectrice van politie. De Haarlemsche Raad beslist daartoe met 26 tegen 10 stemmen. De Haarlemsche gemeenteraad heeft Woens dagmiddag vrij langdurig gedebatteerd over het voorstel van den burgemeester om, in het belang van het politiewerk in het alge meen, in de vacature van inspectrice van politie een inspecteur te benoemen. De raad sprak zich evenwel met 26 tegen 10 stemmen uit ten gunste van de benoeming van een inspectrice. Tevoren was een voorstel van Mr. Dr. F. A. Bijvoet om een vrouwelijke rechercheur te benoemen met 25 tegen 11 stemmen -ver worpen. De burgemeester deelde mede te zullen handelen overeenkomstig den wensch van de meerderheid van den raad. Werk voor jeugdige werkloozen. De bezwaren cTbr regeering. In ons vorig nummer is reeds medegedeeld, dat bij het Haarlemsche gemeentebestuur een brief ontvangen is van den minister van sociale zaken met bezwaren tegen 't plan inzake het bouwen van 16 woningen voor ouden van dagen aan de Zomervaart door jeugdige werk loozen. Wij schreven, dat het mogelijk zou zijn dat daardoor het plan in zijn tegenwoordigen vorm niet zal kunnen worden uitgevoerd. In de raadszitting is door B. en W. zonder eenige toelichting gezegd, dat zij hun voorstel tot bouw der woningen van deze agenda af voerden. Wij vernemen intusschen nog, dat het de bedoeling van B. en W. is om met de regeering te gaan spreken om te pogen de bezwaren te ondervangen. Zijn wij wel ingelicht dan heeft de minister bezwaar tegen het Haarlemsche plan om aan de jeugdige werkloozen loon uit te keeren, daar tot heden door de regeering alleeen werd goedgekeurd dat een ver go e- »&-i-n g werd gegeven. CAFE-REST. DU COMMERCE MET HAAR SHOWS ORKEST. 7 SOLISTEN. (Adv. Ingez. Med.) De Geneeskundige Dienst te Haarlem. Een nieuw gebouw? Er bestonden reeds plannen bij het Haar lemsche gemeentebestuur een nieuw gebouw voor den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst te stichten. Thans is deze dienst over verschillende gebouwen verdeeld, daar de ge huurde villa in het Kenaupark veel te klein is. In verband met den ongunstigen toestand der gemeente-financiën is uitvoering van dit plan evenwel geregeld uitgesteld. Nu hebben B. en W. bij het Werkfonds (het 60 millioen fonds) een' renteloos voorschot aangevraagd om dit nieuwe gebouw te kunnen zetten. Het is de bedoeling om het 'nieuwe gebouw voor den Geneeskundigen dienst te zetten op een terrein aan de Rolhuizen aan de Nieuwe Gracht bij het Kenaupark. Ongeluk op Klein Heiligland. Jongetje loopt tegen auto op. Woensdagavond omstreeks kwart over zeven heeft op het Klein Heiligland een ernstig on geluk plaats gehad. De 5-jarige A. v. d. Groef.wonende Nieuw Heiligland 4, kwam op genoemd uur hard- loopende uit het Nieuw Heiligland het Klein Heiligland op. Juist op dat oogenblik passeerde vóór het Nieuw Heiligland een vrachtauto be stuurd door een 28-jarig Haarlemsch chauf feur. Het jongetje liep er hard tegen aan en botste met zijn hoofd tegen het linkervoor- spatbord. Hij viel bewusteloos op straat. Zijn vader heeft hem naar het St. Elisabeth's gast huis gedragen, waar het kind is opgenomen. Het had een hersenschudding en hoofdwon den opgeloopen. De chauffeur reed kalm en volgens getuigen treft hem geen schuld. De politie heeft de remmen gecontroleerd en deze in orde bevon den. Naar wij hedenmorgen vernamen is de toe stand van het ventje goed. EN DAT REED OP DEN WEG Woensdagmiddag heeft de motorbrigade op de Amsterdamsche Vaart een vrachtauto aan gehouden, bestuurd door een 28-jarig los werkman uit Amsterdam. De stuurinrichting vertoonde een speling van 125 gr., de handrem was buiten werking en bij gebruik van de voetrem bij een snelheid van 28 K.M. had de auto 21 M. noodig om tot stilstand te komen. De wagen is voor herstel naar een garage ge bracht. Proces-verbaal is tegen den chauffeur opgemaakt. LEDEN EXAMENCOMMISSIE. Tot leden van de commissie, belast met het afnemen van het Staatsexamens voor muziek zijn o.m. benoemd: M. Lürsen en A. de Vogei te Haarlem en J. P. Vincent Jr. te Sant poort. De Brandweer-kazerne. Voor den bouw s steun van het Werkfonds gevraagd. Het is wij hebben dit indertijd medege deeld reeds lang de bedoeling op het ter rein aan de Ged. Oude Gracht bij het Spaarne de Brandweer-kazerne te bouwen. Wegens fi- nancieele redenen is dit plan voorloopig ver schoven. Nu hebben B. en W. voor de uitvoe ring een renteloos voorschot uit het Werk fonds aangevraagd. (Een Australiër heeft een wed denschap gewonnen door een kruiwagenwaarin een man was gezeten, binnen S dagen naai den top van den Buffaloberg te kruien, gedeeltelijk door diepe sneeuw.) Het geestesoog ziet het inleidend spel: De man zat daar knus in den kring zijner vrinden En een van hen vroeg hem, wat zou je nou wel Van 'n tocht naar den top van de Buffalo vinden. Hij smaalde: dat kan 'k met een kruiwagen doen En dan mag jij zelf er nog wel in gaan zitten. Mén lachte nou, wedden? verklaarde hij toen, En zoo kwam het tot deze vreemdste der ritten. Hij duwde al zwoegend de berghelling op. Een uur, nog een uur en al meerdere uren. Veraf in dé sneeuw blonk het einddoel, de top, De tocht, was de afspraak, mocht acht dagen duren. Hij duwde en rustte en duwde weer voort, De kar slóeg soms om en dan moesten ze wachten. Dan zei de „bezitter" een heel leelijk woord, Terwijl (en omdat ook) de toeschouwers lachten. Zij hebben het einddoel tenslotte gehaald, Na honderdmaal spijt, dat zij 't, waren begonnen, Maar toen hun de weddenschap uit werd betaald, Toen bleef slechts de trots, dat zij hadden gewonnen. Je kunt je, wanneer 't om een weddenschap gaat, Al lang bij den mensch over niets meer verbazen, 'Het lijkt, dat er lang al geen grens meer bestaat, Voor vindingrijkheid van- wedlustige dwazen. Maar nooit heeft men stellig op vreemder manier. De waarheid der aloude stelling doen blijken, Wanneer je een kruiwagen hebt, kun je schier Den moeilijksten top in het leven bereiken. P. GASUS. Oostenrijk zal de Habsburgwct opheffen. pag 4 Engeland wil de vlootbesprekingen met Frank rijk voortzetten. pag. 4 De politieke politie te Dantzig heeft een se rie arrestaties verricht. pag. 4 Slechts in enkele provincies is wijziging ge komen in de colleges van Ged. Staten. - Pa§- 3 Voornemens der regeering inzake een lagere rente voor hypotheken en pandbrieven! pag- 3 Na zes weken onderhandelen is een handels overeenkomst met Italië geparafeerd. pag. 3 Mr. Oud sprak voor de Middenstanders. pag. 3 De Lorentz-medailie is toegekend aan prof. dr. P. Debye. pag. 3 Het bankierskantoor te Wormerveer heeft voorloopig surséance van betaling gekregen. pag.3 De uitbreiding van het Haarlemsche stad huis. pag. 1 De bezwaren der regeering tegen de werken voor jeugdige werkloozen. Dag. 1 vergadering van den Haarlcmschen Gemeen teraad. pag. 6 Von Cramm en Perry in de finale te Wim bledon. pag. 9 Laatste Berichten. ARTIKELEN, ENZ. Uit den Raad. pag. pag. 1 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: Zo mer in Zwitserland. pag. 4 Congres der Onbekende Sol- Ossip-Lourier: daten. pag. 4 J. B. Schuil over het tuinfeest op Meer-en- Berg. pag. 10 K. de Jong: Kerkconcert. pag. 10 Bekende Haarlemmers: Jacob Bijster. De avonturen van professor Nimbus. Voor de Vrouw. pag, pag. 3 pag. 7 Overbrenging van den Burgerlijken Stand naar het vergroote Stadhuis. Dan is verbreeding der Raaks mogelijk. Toen de stand der Haarlemsche gemeente- financiën jaren geleden nok goed was, heeft een grootsch plan bestaan, een nieuwen vleugel aan het Stadhuis te bouwen. Daarvoor werden successievelijk alle panden aange kocht in de Koningstraat tot aan de Jaco- bijnestraat, als ook nog enkele huizen in de laatstgenoemde straat. Deze vergrooting was noodig omdat er thans in het Stadhuis ruimte te kort komt. Bovendien is de afdeeling be lasting in het gebouw naast de Pandpoort zeer slecht gehuisvest. Ook bestond toen het plan om een nieuwe raadzaal te bouwen, omdat de Statenzaal r.iet aan alle eischen voldoet. Indertijd wer den voor deze zaal al nieuwe stoelen besteld die later in die nieuwe raadzaal zouden ge bruikt kunnen worden. De crisis heeft de uitvoering van die plan nen evenwel belet. Thans hebben B. en W. bij het Werkfonds De leerlingen van het Gymnasium maken heden een fietstocht naar Wijk aan Eee. In lange rij ziet men op bijgaande kiek de deelnemers wachten .voordepont, - - een renteloos voorschot uit het 60 Millioen- fonds aangevraagd om toch een verbouwing van het Stadhuis mogelijk te maken. De be doeling is het aanvankelijke plan evenwel te vereenvoudigen. Zoo is bijvoorbeedl het denk beeld een nieuwe raadszaal te bouwen opge geven! Er komt dan en betere behuizing voor de afdeeling belastingen. Bovendien zuilen goede brandvrije lokalen gebouwd worden voor de afdeeling Burgerlijken Stand en Bevolking. Deze diensten zijn nu gevestigd in het oude heerenhuis Gedempte Oude Gracht hoek Raaks. Er is veel aan dit oxide huis verbouwd, maar de toestand is toch zeer onvoldoende gebleven. Bovendien ontbreken brandvrije kluizen voor de berging van registers.Als er on dit oude gebouw brand komt. dan zit Haar lem zonder registers van bevolking en burger lijken stand. Toen indertijd het Leidsche Stadhuis afbrandde waardoor „Leiden in last" kwam, hebben wij ook op dit gevaar voor de Haarlemsche registratie van de burgerij gewe zen. Bovendien is het gebouw Ged. Oude GrachtRaaks bestemd om afgebroken te worden. Reeds lang bestaan plannen om de Raaks te verbreeden. Daarvoor moet dit ge bouw opgeofferd worden, alsook eenige hui zen aan de Raaks, die reeds voor dit doel door de gemeente zijn aangekocht. De hoek Ged. Oude Gracht is thans een gevaarlijk verkeerspunt omdat het begin van de Raaks te smal is. Het verkeer op dit punt is. in verband met de nabijheid van het Post kantoor en het- doorgaande verkeer naar Overveen, zeer druk. Het Haarlemsche gemeentebestuur heeft in zijn aanvraag aan het Werkfonds uiteenge zet dat deze vergrooting van het Stadhuis noodzakelijk is, maar dat de toestand van de financiën het onmogelijk maakt om gelden daarvoor op den kapitaaldienst uit te trek ken. B. eij W. betoogen dat het daarom een ob ject is dat zich uitstekend leent voor finan ciering uit het 60 millioenplan. In den raad werd Woensdagmiddag twijfel geopperd of voor dit object een voorschot van het werkfonds verkregen zal worden. Nader vernemen wij nog dat het plan dat men nu wil uitvoeren het kleine plan Jbetrcft dat indertijd ontworpen is door wijlen Ir. P. F. de Bordes. Alleen het pand in de Ko ningstraat waarin r»u de belasting-admi nistratie gehuisvest is zal dan worden afge broken. Op die plaats zou een nieuw gebouw verrijzen dat behalve plaats biedt voor de belastingadministratie ook huisvesting kan verleenen aan de bureaux der Bevolking en Burgerlijke Stand. De kosten van dezen bouw zijn op f 90.000 geraamd-

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1