DE BILT J. HOLSTER ZATERDAG 6 JULI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Over Luchtverdediging'. Lezing pp de Luchtbeschermings tentoonstelling. Kapitein J. H. van Riesen, toegevoegd aan den> generalen staf sprak over Luchtverdedi ging op de luchtbeschermingstentoonstelling. Men. onderscheidt luchtverdedigingen lucht bescherming, In zekeren zin zijn zij beiden van één familie, Toch is er een fundamenteel verschil. De eerste is actief, de tweede is uit sluitend passief en alleen vóór en dóór de burgerlijke bevolking. Het is te verwachten, dat in den toekom stige!! oorlog -t luchtwapèn een voorname rol zal-spelen. -De luchtvloot' i's:"toch aan' geen grenzen gebonden en kan vooral-wanneer het vijandelijke land. klein is, overal gemakkelijk, komen.. Een der voornaamste doeleinden van. den ïucht-ooiTog is, op het'moreel in te werken; In; de groote landen staan de toestellen steeds- gereed, om zo.o. noqdig' in te grijpen. Voortdu rend wordt daardoor, het "-land ih een angst-, psychose gehouden. Men kan .wel zeggen, dat.' de moreel e zijde de groots'te factor uitmaakt. Het is dus zaak om tegenover dit vijandelijk streven het moreel met allen ten dienste staande middelen hoog te houden. Dit ge schiedt door ean goede .luchtverdediging.. De mogelijkheden van een aanval worden door verschillende oorzaken beperkt. Ten eerste door het aantal vliegtuigen. Een eskader kan geen heel land bestrijken. Ten tweede door de beperkte bommenlast. Is het doel ver dan moet veel brandstof wor den medegenomen en wordt dus de hoeveel heid bommen overeenkomstig geringer. Ten derde zijn de weersomstandigheden van grooten invloed. Een wolkenformatie is hierbij niet ongunstig. Ten vierde doordat. jnen rekening -. moet houdèn met de maafrégelen- van' dén tegen stander. De./aanvaller vliegt in-verband,'zoo- dat zijn be'wegingen eenigszins log zijn. Met al de bovengenoemde beperkingen,, doet de verdediger zijn voordèélèn. Men weet waar vijandelijke, aanvallen verwacht kunnen wor- den (militaire objecten). Men onderscheidt een directe en een indi recte luchtverdediging. De laatste is de tegen aanval. Men valt den vijand in zijn eigen kwetsbare plekken aan. Dit zijn vliégtuiglood- sen, vliegtuigfabrieken, motorenfabrieken en grortdorgan Isa ties. Onder de- directe middelen der luchtverde diging verstaat men o.m. de middelen in de lucht (jachtvliegtuigen)middelen óp den grond, en de passieve middelen. Het jachtvliegtuig is zeer licht en bewegelijk Het heeft een snelheid van boven de 400 K,M De stijgsnelheid is dan ook enorm. Men be reikt een hoogte van 5000 Meter in 7 tot 0 minuten. Wat de tactiek van dezen 'jager aangaat is er. een verandgering te. bespeui-en. aangaat was de snelheid hoofdzaak en de z.g.n. vuurkracht gering. Op dit laatste legt men nu meer den nadruk. Men schiet nu n plaats van met een mitrailleur, met een. klein kanon, dat kleine brisantgranaatjes afschiet. Het kwetsbare oppervlak was- vroeger - be- r-erkt tot den vlieger, den 'motor en andere èdèle deelen. Met 'de brisantgranaatjes is deze kwetsbaarheid zeer verhoogd. Het aan brengen dezer kanonnetjes gaat echter ten koste van de snelheid. De middelen op den grond zijn: luchtdoel-' artillex.i£,..-mitraül:eiu,s.„en.. zo.eldich.teh- Er zijn twee systemenMen kan een deel dei- jachtvliegtuigen steeds (ook in vredestijd) in de lucht laten patroüilleeren'. De reserves moe ten dan zeer groot zijn. De andere manier is, dat'.'d;e alarmeeringsdienst, waarschuwt, wan neer. de jagers de lucht in moeten. Daar de aanval enorm snel is, is het van groot gewicht dat de luchtdoelartillerie permanent klaarstaat Een'eerste eisch is, dat de luchtdoelartillerie zeer snel kan vuren. Men heeft daarom auto matische en electrische voorzieningen getrof fen, zoodat in zeer korten tijd practisch zon der menschelijken hand, zeer zuiver gevuurd kan worden, met snelle opeenvolging der scho ten. De trefkans is echter nog betrekkelijk ge ring. De luchtdoelartillerie kan niet te laag vuren. De luchtdoelmitrailleurs voorzien in zulke gevallen. Deze kunnen namelijk alleen in de lagere regionen gebruikt worden. Ze geven eenig-e honderden schoten per minuut, ter wijl men ze nog dikwijls met vieren aan elkan der koppelt. Men helt er ook hier toe over de mitrailleurs te vervangen door klein geschut van 35 c.M., ook al weer omdat de gevolgen van 'n treffer hier eerder tot dalen nopen. De luchtdoelartillerie is mobiel; de verplaatsing geschiedt achter of op auto's. De zoeklichten dienen om de nachtelijke aanvallen zichtbaar te maken voor de jagers, die zelf in het donker blijven, respectievelijk voor de artillerie die ze heel gemakkelijk on der vuur kan nemen. Nu moet men niet den ken, dat de bombardeurs. weerlooze vliegtui gen zijn. Zij zijn n.l. zwaar bewapend met mi trailleurs en ook met kleine kanonnetjes. Zij dekken elkaar door in verband te vliegen. Dit is weer een voordeel, daar men met het ooi en met behulp van luisterapparaten ze goed kan waarnemen. De verbeteringen die men aanbrengt gaan altijd ten koste vah andere eigenschappen, die dan minder op den voorgrond treden. Ten laatste heeft men de passieve middelen, die bestaan uit: de verduistering, de camou flage, het vernevelen (rook en nevel). In ons winderige landje is dit laatste nog niet zoo ge makkelijk. Het is een dwingende eisch dat alle organen der luchtverdediging samenwerken en wel als volgt: Om het. te verdedigen object heen wor den zones vastgesteld,waarin, achtereenvol gens optreden: de luchtdoelartillerie (de zware),.de zoeklichten en de jagers <?n ten slot te die lichte luchtdoelartillerie en de mitrail leurs. Het is duidelijk, dat deze zones streng afgebakend zijn, daar anders de eigen jagers door de eigen artillerie getroffen zouden worden. Na afloopvertoonde kapitein Van Riesen verscheidene lantaarnplaatj es. Zaterdag spreekt kapt. J. H. van Riesen over Alarmeeringsdienst. Maandag spreekt Dr. C. W. van Hoogstraten, scheikundige bij de staatsbedrijven der Artil lerie Inrichting aan de Hembrug, over Strijd gassen. De burgemeester vaai Haarlem de heer C, Maarschalk, heeft gistermiddag de tentoon stelling bezocht. KLACHT VAN EEN LEZER. Een lezer maakt attent op de onreinheid van de Haaflemsche straten; er liggfen aller lei' ongerechtigheden over verspreid.Zou hier in geen verbetering gebracht kunnen worden vraagt hij, via den weg der werkverschaffing? De ^Bloemen- en plantscenenstad" zou er wel bij varen. HAARLEMSCHE REBDINGRKÏGADE. Donderdagavond 11 Juli zal in Hotel Royal aan het Stationsplein de voortzetting der jaarlijksche algemeene vergadering plaats hebben met als eerste punt der agenda: Ver kiezing van een voorzitter wegens periodiek aftreden van den lieer Joh. M. Schmidt. ADR. STOOPPLEIN-24 Centrale Verwarmi TEL.1559-7-.OverTeen Oliestookinrichtingen. (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste-barometerstand 769.0 m.M. -te Valentiai' u.'. Laagste baromet.erstahd 740.9 m.M. te Vardö.t-v- en voorspelt: Matigen later afnemenden Westelijken to.t Noordwestei-ijken wind. Half tot zwaar be- 'wblkt. Enkele regenbuien.. Tets koeler. Uit het Buitenland BUIÏG, KOEL, BETROKKEN. De depressie in het Oostzeegebied begint aan den Westkant op te vullen. In Noorwe gen stijgt de luchtdruk regelmatig. Het lucht drukverval nain over ons land af doch bleef in het Oostzeegebied en Duitschland groot. In Denemarken en Oost-Europa stormt het nog uit het Noord-Westen tot Westen. Ter wijl gister in Centraal-Europa zomerhitte heerschte wordt deze warmte thans door de koelere luchtmassa's uit het Noorden terug gedrongen wat op veel plaatsen, vooral in Oost-Duitschland gepaard ging met zware regens. Door de luchtdruk stijgingen in het Noorden is het gebied van hoógen luchtdruk in het Westen bezig zich naar het Noorden te verleggen. In de eerstvolgende tmaln zal het waer nog bulïg blij vu, betrokken lucht, niet warm en met koele nachten. Barometer 766 m.M. 768 m.M. Stand van héden Vorige stand Neiging: Vooruit. Opgave van: FIRMA KEIP, Opticien Groote Houtstraat 137, tel. 11640 Thermometer 6 Juli: Hoogste 'gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 10 uur 75 F. 60 F. 64 F. 0 Speciale prijzen dubbelfocus glazen 9 ALLEEN Zijlstraat 97 -opticiens (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 6 Juli. Bevallen 3 Juli: P. JoostenRiegen, d.; M. LanfermeljerVoorlnam, z.; C. G. Schut Rönitz, d.; 4 Juli: P. Janszenv. d. Spek, z.; 5 Juli: F. L. G. MeijerWeber, z. Overleden 4 Juli: T. HofmanEijken, 81 j., Schotersingel; C. A. BosseLantain, 71 j., Ruy ch a verstraat. INCEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst óf niet geplaatstwordt de kopij den inzender niet teruggegeven. De luchtbeschermings tentoonstelling. Woensdag bezocht ik de tentoonstelling voor Burgerlijke Luchtbescherming, welke-op het oogenblik in de voormalige Meisjes H.B.S, aan de Krocht no. 1 te Haarlem wordt gehouden. Hetgeen daar te zien is, vond ik zoo belang wekkend, dat ik niet kan nalaten om allé menschen die te Haarlem of in de omstreken woonachtig zijn, nog eens op te wekken- om er ook eens een kijkje te gaan nemen. Ik. heb nu begrepen, dat er veel misverstand over het onderwerp Luchtbescherming heerscht. Men praat er wel over, maar per slot van rekening weet men er slechts heel.weinig van. En-toch is het iets waarvan de burgerij in.haar eigen belang heel veel moet weten. Als men de tentoonstelling aandachtig -volgt en ziet hoeveel werk er eigenlijk noodig is om den Luchtbeschermingsdienst eenige kans van slagen te geven en als men nagaat welk groot aandeel de burgerij zelf daarbij kan en moet innemen, krijgt men een geheel anderen- kijk op dit vraagstuk, hetwelk met oorlogsvoorbe reiding niets heeft uit te staan. Het door de Vereeniging van Werkzoeken de Intellectueelen genomen initiatief verdient alle waardeering en hieraan moet in rui men kring bekendheid worden verschaft. Iedere burger van Haarlem en omstreken is moreel verplicht óm kennis te nemen van hetgeen hier geboden wordt en ik hoop dat deze regelen hiertoe mógen bijdragen. U nogmaals dankend voor de plaatsing, Hoogachtend, D. BOS Kastanjelaan 31, IJmuiden Oost. „Lasten" en „Aanpassen". Dezer dagen ontving ik den aanslag voor de Personeele belasting 1935 en tot mijn niet geringe verbazing was deze al weer hooger. De huurwaarde van mijn huis en de waar de van het meubilair heeft men. sinds 1931 met resp. 150.en 400.verminderd, doch door het overgaan van de Gem. Haarlem naar de 4e klasse en het verhoogen van de opcenten tot 160 pCt. is mijn aanslag thans 37 pCt. hooger dan in 1931. Straatgeld is sinds 1930 verhoogd met 45 pCt. M.i. zit hier de fout bij het Rijk, die de Ge meenten zoodanige lasten oplegt, dat zij ('de gemeenten) genoodzaakt zijn, dit op de inge zetenen te verhalen. Door verschuiving der lasten van Rijk naar Gemeente bereikt men alleen dat aan laatst genoemde moet worden geofferd, instede vaii aan het Rijk. Practisch gaan we er niets op vooruit. Wat heeft de Regeering tot nu toe bereikt? .Groote ontevredenheid zoowel bij den Handel als bij de Ambtenaren. Waarom pakt de Regeering hen niet aan, die b.v. nog geen 20 pCt. van hun inkomen hebben behoeven te missen? Wij zijn nu al ettelijke jaren bezig ons aan ,te passen en de toestand wordt steeds slechter. Stel dat deze aanpassing er weer doorkomt, dan staan we over 6 maanden weer voor het zelfde feit. Onwillekeurig vraagt men zich af of degenen nog gelijk zullen krijgen die indertijd voorspel den: eerst flink omlaag en dan als sluitpost: devaluatie. Hoogachtend, ABONNé C. Haarlem, 3 Juli 1935 Actie in het Kappersbedrijf. Op het oogenblik wordt onder de arbeiders bevolking een circulaire van den Ned. Bond van Kapperspersoneel en van den Ned. R.K. Bond van Kappersbedienden „St. Cosmas" verspreid - waarin stéun wordt gevraagd voor de bonden in hun strijd tegen die patroons welke weigerachtig blij vei! een collectieve ar beidsovereenkomst (C. A. O.) te teekenen. Wanneer' men als buitenstaander deze circu laire leest, zou men me enen dat de weiger achtige werkgevers van den slechten toestand in het bedrijf gebruik maken en hun perso neel mindergoed behandelen. Niets is min der waar. Ik protesteer tegen de bewering dat elke niet teekenende' patroon tegen de arbeiders is. Het zal velen wel niet als. mij gaan, dat hun personeel onder betere voorwaarden werkt dan in de geweigerde C. A, O, vastgelegd is. De C. A. O. vraagt 4 dagen vacantie en het gel dende loon terwijl mijn personeel 6 dagen heeft en loon boven het hier in Haarlem gel dende. Laat dus de bedienden organisaties oppas sen met hun streven naar verbeterde arbeids voorwaarden, anders kon dit wel eens een juist tegenovergestelde uitwerking hebben. Hoe het tenslotte mogelijk is dat in de cir culaire geschrevem-wordt van kapperspatroon tjes en eigenaars van heel kleine bedrijven is mij een raadsel, daar het grootste aantal der genoemde patroons juist de grootste zaken hebben. P. LEIS-ING, Byzantiumstr. 13. Door den Nederlandschen Bond van Kap perspersoneel en den. Ned. R.K. Bond van Kappersbedienden „St. Cosmas" is een ma nifest verspreid, waarin ook mijn naam wordt genoemd. Naai' aanleiding; van .dé daaruit te trek ken misleidende conclusie, dat het personeel in mijn bedrijf werkzaam, onder slechtere ar beidsvoorwaarden zou werken, dan in die be drijven. waarvan 'de patroons de C. A. O. ge- teekend hebben, vestig ik de aandacht op het volgende: le. dat in mijn bedrijf reeds vele jaren aan het personeel een loon -wordt uitbetaald, dat boven het loon der C. A, O. ligt; 2e. dat het personeel; eveneens al jaren 4 vacantiedagen geniet; 3e. dat' vóór de wetgever aan het personeel den vrijen middag verzekerde, het personeel in mijn bedrijf, dezen al kreeg: 4e. dat de vertegenwoordiger van den Ned. Bond van Kapperspersoneel hiervan volkomen op de hoogte was en dat deze Bond eerlijks- halve daarvan in zijn -manifest melding had behooren te maken; 5e. dat ik dus, zonder mij vast te leggen aan een C. A. O. in alle opzichten aan mijn per soneel datgene heb verzekerd waarop het recht heeft en dat een ieder in mijn bedrijf werk zaam, wordt beschouwd als een medewerker, waarvan de bloei van de zaak afhankelijk is; 6e. dat ik dus niet behoor tot degenen, die een ernstig gevaar vormen voor de verbetering der arbeidsvoorwaarden van alle andere vak- genooten te Haarlem1,-^maar alleen uit prin cipe dooitescliade en- schahde-^prdt men wijs de C..m. Ouni^tHieb geteekenaf^--.-; 7e. dat de Yormiv^^roodi-oof door het ma-" nifest bedoel&teok' schade kan berokkenen aan 20 vrouwelij ke bëSiéftdehv' ih mijnbedrijf werkzaam, hétgeen ïtijfet in liet belang van' dit personeel kan- worde% genóèmd; Ik vraag dé bóndép. -mij te overtuigen,- :in welk opzicht Mk aah'dë "rèchtei! vanhetper soneel tekort doe ènTaat. dé manier "waarop deze bonden'meeneht voor dë belangè'n yah het personeel te móeten- opkomen -verder onbesproken- -• B. PRIJS; GenCronjéstraat 54, Haarlem. Een Eeretaak. HEEMSTEDE, Juli 1935. Een contact van ruin! drie eeuwen bestaat 'er tusschen N. O. Indië, W. Indië en Neder land. In zoo'n langdurige relatie zijn er tijden, waarvoor 't moederland zich schaamt om zijn houding, zooals een ouder zich (pijnlijke er varing) bij tijden schaamt voor zijn houding tegenover 't eigen kind Gelukkig zijn er ook ïióg andere momenten "en heele reeks man nen en vrouwen zijn uitgegaan en hebben door jaren-langen omgang met de Inlanders iets van hen- begrepen, hebben hen leeren waardee- ren, ja,, hebben het als hun hooge taak gezien haaf béste weten het goede voor de Indische samenleving te zoeken en te bevorderen. Ve len,, die reeJ'; jaren gerapatrieerd 'zijn, heb ben' nog altijd een warm-kloppend hart voor -Indië.' Ook, 'die nooit Indië zagen met eigen oogen, weten, dat 't Moederland veel voor In dië deed, maar omgekeerd, ook Indië aan het Moederland veel schonk. Precies als in een gewone Moeder-kind verhouding. Moeder geeft en.ontvaiigt. Maar als 't kind ziek is, dan komt de gevende móeder-aard pas echt tot uiting! Indië is ziek (welk Tand niet?) ende zorgende Moederliefde ziet zich al meer en meer beperkten tegen-gewerkt door fin-an- cieele tekorten. De Zending, medé" een uiting van die zorgende Moederliefde-had in 1934 een tekort vgn f200.000 (2 ton). Verbaast het. U, dat zich een-olanclelijk Comité gevormd heeft (hieronder vindt U de namen van- hen, die hierin zitting-hebben) 'dat hét 'als éen .eeretaak ziet, die schuld, dat tekort weg' te werken? Ih iedere gemeente van 't Moederland heeft hét een plaatselijk Comité bereid gevonden mede te arbeiden. Het is tóch zeker een realiseer bare mogelijkheid, dat Heemstede f600 bijeen brengt tot het wegwerken van dit tekort? Voor Haarlem (Zuid), Bloemendaal (Oost) en Heemstede hebben zich uit alle lagen der bevolking menschen beschikbaar gesteld om dit plan te: helpen slagen. De jeugd heeft met een verkwikkend en vaak beschamend enthou siasme zich béreid verklaard eiken inwoner in de gelegenheid te stellen 't zijne of 't hare bij te dragen tot dekking van het tekort. De Burgemeesters der Gemeenten Haarlem, Heemstede eh Bloemendaal gaven toestem ming een buscollecte langs de huizen te hou den. Als dus in de wéék van 713 Juli een jeugdige bus-collectant (e) zich aan uwe wo ning meldt, bedenkt dan, dat hij of zij in naam van 60 millioen Inlanders U vriendelijk vraagt: „Och, stelt het Moederland in staat, zijn Moe derzorgen tegenover Oost- en West-Indië volop te kunnen uiten. De beide boys, Oost en West zijn 't dubbelwaard. Enals een Moeder zich gèèn moeder meer betoontMaar neenhet blijft ons immers een eeretaak! Het- Landelijk Comité: Mej. M. A. Barger, secretaresse v. d. Fede ratie voor Chr. Vereenigingen van en voor vrouwen en Meisjes te Utrecht. Mej. IT. W. Crommelin, Zeist. Mevr. A. van ReigersbergI VersluysSchimmelpenninck v. d. Oye, voor zitster v. d. Federatie. Mr. N. J. van Aalst, dl- recteur v. d, Ned. Handels Mij., Rotterdam. Prof. Dr. S. F. H. J. Berkelbach v. d. Sprenkel, Kerkelijk Hoogleeraar te Utrecht. Ds. D. A. v. d. Bosch, Ned. Herv. Pred. te 's Gravenhage. Jhr. Dr. C. G. C. Quarles v. Ufford, Burge meester van Apeldoorn. Mr. J. Schokking, lid van de Raad van State, 's Gravenhage. Prof. Mr. J. Scholten, Hoogleeraar te Amsterdam. Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, Minis ter van Sociale Zaken. Ds. P. Veen, voorzitter van het Ned. Jongelings Verbond. Ds. A. B. te Winkel, Ned. Herv. Pred. te 's Gravenhage. L. J. van Wijk, secretaris van het Ned. Bijbel genootschap. Het Plaatselijk Comité: De Predikanten der verschillende Kerk-Ge nootschappen: Ds. C. M. Briët. Ds. G. A. Bar ger. Ds. A. Dondorp. Th. W. Blikslager, voor zitter Ned. Prot. Bond. Ds. H. J. van Roóyen, Oud-Oost-Indisch Predikant, de heer A. M. W. v. Re-nesse,- voorzitter der Indische Vereeni ging, Haarlem en Omstreken, de heer H. J. D. Veen, Ass. Res. Buitenbezittingen, de heer H. J. Voors. de heer G. van Duinen, Oud Ind. schoolhoofd, de heer IT. Evers, Oud Ind. school hoofd. de heer L. J. van Wijk, secretaris Bij belgenootschap. Tentoonstelling voor luchtbescherming. Geachte Redactie. Als geregeld en aandachtig lezer van uw interessante hoofdartikelen over ontwapening en vrede, verzoek ik u beleefd een klein plaatsje in uw veel gelezen Dagblad. Bij voor baat mijn dank. Zooals door berichten in de pers en door strooibiljetten bekend is geworden, is van 1 Juli af bovenaangehaalde tentoonstelling ge opend in het voormalig schoolgebouw op De Krocht No. 1, welke tentoonstelling georgani seerd is door de Vereeniging van werkzoekende Intellectueelen van Haarlem en Omstreken. Deze vereeniging verdient hiervoor allen lof, temeer, daar tot op heden, op dit gebied nog zoo weinig werd gedaan. Er doet zich echter op deze tentoonstelling een opmerkelijk feit voor en wel dit, dat het grootste gedeelte der bezoekers bestaat uit zeer jeugdige personen. Voorzeker pleit dit niet ten nadeele van de jeugd, integendeel, hieruit blijkt, dat zij voelt voor alles wat actueel is en dat is deze tentoonstelling toch zeker en zich interesseert voor moge lijke toekomstige gebeurtenissen. Alle aanwezige leden der Vereeniging' doen dan ook hun uiterste best om de jeugd het doel, de werking enz. der verschillende voor werpen duidelijk te maken en de jeugd luis tert met graagte. Maar nu een vraag (of wellicht een klacht?) Waarom komen hoofdzakelijk de jongeren en waar blijven de meer gevorderden in leeftijd? Is dan een voorlichting, zooals deze, voor hen niet van even groot, zoo niet van grooter belang? Moeten dan ook zij vooral niet zoo veel mogelijk op de hoogte zijn -van de af weermiddelen, bij een onverhoopten gas- overval?, of vleien zij zich met de ij dele hoop, dat zooiets hier in Holland toch niet zal voorkomen en wiegen zij zich met deze ge dachte in slaap? Iedereen toch, die de persberichten leest, zal moeten toegeven, dat de vooruitzichten op een düurzamen vrede eerder ongunstig dan gunstig staan en dat er geen vonk van duizend volt noodig is, om het vat „O o r 1 o g" te doen ontploffen, met alle versehikkelijke gevolgen van dien. Laten dan ook de ouderen, „vróuwen zoo goed als mannen, gebruik -maken- van deze unieke gelegenheid, ,am zich op de... hoogte te stellen van d^óTÓÓÓzakelijkste. -maatregelen, ■welke moeten worden, getroffen indien- ons een dergelijke, niét:vón®én'kfe"^^ge'vS?kmp zou treffen; zr-'te" Gij ouderen - g^at dan. ook; in' grooten ge tale naar de tentoonstelling. De entreeprijs <10 ets,) kan géén bezwaar zijn. Gij 'zult 'duar een keurige verzameling"'van zeer inte ressante én leerrijke dingen zién, waarmede gij bij- onverhoopte -aanvallën, uw voordeel kunt doen, nietalleen; voor u zei ven maar óók niet minder voor uw kinderen. B. VERHOEVEN. Regenbescherming en luchtbescherming. Waarom het één wel en het ander niet, is de schaamtélooze vraag die de werklooze in- tellectueele organisatoren van de luchtbe schermingstentoonstelling de bevolking stelt. Dat de oorlog even natuurlijk en onvermij delijk als regen wordt voorgesteld bewijst wel de ïnentalite-itt dezer intellectueelen. Let wel op dat de oorïogsfabrikanten die tijdens den oorlog hun bloedgeld verdienen, in vredestijd hun beschermingsmiddelen propa ge eren en het mes zoodoende aan twee kanten snijdt. Ieder helder denkend mensch begrijpt dat er geen afdoend middel tegen gas enz. bestaat. Regen en oorlog aan elkaar gelijk te stellen is niet alleen belachelijk maar diep treurig. Immers door regenval groeit en verheft zich alles; de oorlog daarentegen vernietigt en veroorzaakt de grootste ellende. Daarom, verwar uw gedachten niet, blijft strijden voor ontwapening en helpt met uw onv" "ettelijken vredeswil den oorlog te voor kom, u. Met dank aan de redactie voor de afgestane plaatsruimte, TO TERPOORTEN Dubbele Buurt 8, Haarlem Oost Cricket in Eng. land. Mooie individueele prestaties. Door de overwinning van Yorkshire op Essex en mede door de hooge score van het sterk battende Surrey tegen Derbyshire, waardoor de Londenaars 5 punten voor de leiding op de 1ste innings verkregen, is het Yorkshire ge lukt Derbyshire van de eerste plaats te ver dringen. Fraaie individueele prestaties met bat en bal vallen te vermelden. E. R. T. Holmes (Surrey) scoorde 206 (31 x 4) in ruim 4 uren. Hammond (Glauc.) 160. Frank Woolley (Kent) 172, Duckfiel-d (Glam) 111, Smart (Glam.) 109, Parks (J.) Sussex 126, Hardstaff (Notts.) 123*. Bowes is wel bijzonder in vorm en nam tegen Essex in de 1ste innings weer 7 voor 58. Verity in de 2de 5 voor 17! Naeen score van 439 verloor Kent toch nog van Sussex. Somerset had een prachtkans de Zuid-Afri kanen (173 en 284) die den feestavond van Dinsdag blijkbaar nog in de been-en hadden te Bath te slaan, na 218 in de 1ste innings ge scoord te hebben. Bruce Mitchell (5 voor 45) zorgde dat Somerset niet verder dan 183 kwam. De uitslagen van de heden beëindigde wed strijden zijn: Notts (9) 284 slaat Leicester (8) 113 en 153 met innings. Sussex (11) 282 en 338 slaat Kent (4) 439 en 98! Gloucester (13) 434-8 slaat Worcester (14)) 81 en 236 met in nings. Yorkshire (1) 253 en 228-5 slaat Essex 150 en 105 met innings. Glamorgan (10) 460-8 wint met 10 wickets van Hampshire (17) 226 en 248. Lancashire (6) 287-8 slaat het afzak kende Northants (15) 91 en 131 met inning's. Surrey (7) 430 en 164-4 tegen Derbyshire (2)' 244 en 150-1 draw. M.C.C 194 en 128-6 slaat Oxford-University 184 en 128 met 4 wickets. De wedstrijd GentlemenPlayers gaat niet door. WANDELSPORT. „DE WANDELTOERIST". Voor Zondag 7 Juli is door de Wandeltoe rist een 30 K.M. marsch georganiseerd door de omgeving van Haarlem, o.a. Bloemen- daalsch Kopje en Aerdenhout-skopje. Voor groepen (10 man en leider) zijn lauwertak ken, persoonlijke prijizen, bekertjes beschik baar. De start vindt plaats bij Olympia Kin derhuissingel om 10 uur 's morgens. DAMMEN. EEN DAMWEDSTRIJD IN DE DUINEN. Op Zondag 14 Juli des morgens om half 11 zal op den top der duinen een openlucht damwedstrijd plaats vinden tusschen de Damclub „IJmuiden" en de kampioensploeg van Nederland, de Damvereenïging „Gezellig Samenzijn" uit Amsterdam.. Zooals men zich wellicht nog zal herinne ren, speelden beide ploegen enkele maanden geleden te Amsterdam tegen elkander om een fraaien beker. De nationale kampioenen ont snapten toen op 't laatste moment aan een nederlaag en de strijd eindigde onbeslist (10—10). Het trok toen speciaal de aandacht dat de vermaarde vier kopborden van „IJmuiden" (Dukel, Ligthart, Suijk en Leijte) niet min der dan 7 van de 8 punten scoorden. Men lean verzekerd zijn dat de Amster dammers met groote plannen naar IJmuiden komen. Deze wedstrijd zal ongetwijfeld groote be langstelling trekkeneen openlucht-wed strijd met een riant uitzicht over strand, dui nen en pieren. De wedstrijd zal worden gehouden bij Bad huis List. VOETBAL. SERIE-WEDSTRIJDEN „RIPPERDA" De volgende wedstrijden worden Zondag 7 Juli, op de terreinen aan den Vergierdeweg gespeeld Nederlaag Juniores: 3de Afd. Ripperda Jr.Schoten Jr. 10 uur Ripperda 3—V. S. V. 5 10 uur 2de Afd. V. S. V. 3Eto 1 12 uur (Om den 3den of 4den prijs). 2de Afd. Spaamdam 1Ripperda 2 1.30 uur (Finale om den Isten of 2den prijs). Weijers Sportclub A'damLinoleum Sportclub (Krommenie), (Om den lsten of 2den prijs.) aanv. 3.30 uur. JAARVERGADERING HAARLEM. In hotel „De Leeuwerik" hield Vrijdag avond de H. F. C. Haarlem haar jaarlijksohe algemeene vergadering. Bij ontstentenis van den voorzitter den heer A. Schravendijk stond deze druk bezochte vergadering onder leiding van den eere-voorzitter den heer J. J. v. d, ©érg; Uit de verslagen van secretaris en pënnihg- meester kón worden afgeleid, dat moreel én financieel de H. F. C. Haarlem er goed voor staat. De heer A. Schravendijk heeft, als be stuurslid bedankt. Ih zijn plaats werd gekozen de heer J. P. v.Balen Blanken, terwijl in de open gekomen plaats van secretaris werd benoemd de heer W. Onkenhout. De aftre dende penningmeester de heer N. Twisterling werd herkozen. De heeren J. Utermark. B. Kleefstra en H. v. Keulen werden als aftreden de bestuursleden herkozen. In de open geko men vacature werd gekozen de heer P. Dan- keiman. Vervolgens werden nieuwe leden geïnstal leerd. WATERPOLO. BelgiëNederland. Een voorbeschouwing. Zondag vindt in Brussel de jaarlij ksche landenwedstrijd tusschen België en Holland, plaats, waaraan de traditioneele 4 x 200 M. estafette voor heeren voorafgaat". Met meer dan gewone belangstelling wordt de einduitslag van dezen polo wedstrijd tege- moetgezien, omdat de Kon. Nederlandsche Zwembond zich sedert geruimen tijd zooveel moeite heeft gegeven om het peil van ons waterpolo en speciaal van de spelers, die in aanmerking komen voor het Nederlandsch Zevental, te verbeteren. Na de twee sprekende nederlagen, die het vorige jaar tegen België en Duitschland werden geleden en met de zeer slechte resul taten van de wedstrijden om het Europeesche Kampioenschap ih Maagdenburg voor oogen is men reeds in den nazomer van 1934 tot de conclusie gekomen, dat er een anderen weg dan tot dusver moest- worden ingeslagen om te komen tot het spelpeil van andere landen. Onder leiding van de"- oud-internationaal Frans Kuyper worden reeds sinds tal van. maanden in het Sportfondsenbad te Amster dam speciale oefeningen gehouden om het gestelde doel te bereiken. Niet alleen aan de balbehandeling is aandacht besteed. Ook het zwemmen onzer polospelers moest verbeterd worden en 't uithoudingsvermogen diende ver groot te worden, evenals een snelle reactie op elke situatie. Men is over de resultaten van de training niet ontevreden. De zege op de Fransche jeugd, j.l. Zondag te Parijs behaald, duidt reeds op vooruitgang. Morgen gaat de strijd tegen de Belgen. Telken jare moesten wij erkennen, dat België béter polo speelde dan wij. Speciaal haar positie-spel is beter verzorgd dan bij ons. Als Kuyper in zijn pogingen geslaagd is, onze spelers verschillende dingen bij te bren gen dan achten wij het niet uitgesloten, dat een eervol resultaat wordt behaald. We weten, dat de Belgen zeer sterk zijn. Het feit, dat spelers als Castelein en G. L. Blitz niet eens tot de uitverkorenen behooren zegt ons al, dat de tegenstanders van morgen een zevental in het veld zullen brengen, dat tot de sterksten van Europa behoort. Maar we weten ook, dat onze spelers thans wat snelheid en uithoudingsvermogen betreft voor de Belgen niet onderdoen en voorts, dat bij onze spelers de ernstige wil aanwezig is, den wedstrijd tot een goed einde te bren gen. Met uitzondering van Regter (R.Z.C.) bestaat ons zevental uit spelers, die op in ternationaal gebied reeds ervaring hebben opgedaan.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2