CHIEF WHIP VIRGINIA Wij in den Haag >r naast elkaar aan tafel zittenhet dansen Disconto weer verlaagd. DE MEMORIE VAN ANTWOORD OP HET BEZUINICINCS-ONTWERP ^ATERDAG 6 JULI 1935 H A A R L'Ë MRS DAGBLAD 3 E En het Leidsche lustrum. Het Leidsche lustrum is niet slechts een en Leidsche aangelegenheid geweest. Wij in den Haag waren er ten nauwste bij betrokken. Wij in den Haag niet allemaal. Maar toch velen onzer. In de eerste plaats de oud-Leiden aars hier. Die doen in het daagsche leven wel Haagsch, fte- maar daarom zijn ze het nog niet. Ze doen wel alsof ze mr. Ditte een geweldigen meneer vin den omdat hij groot-bank-directeur is en misschien wel eens een volontairs-plaatsje !39 achter het loket voor zoon Jan zou kunnen in- ruimen, maar in hun hart vergeven ze het mr. Ditte niet, dat hij geen Corpslid geweest is en allerijverigst studeerde terwijl wij, in ónzen tijd, herinner je je nog?, weet je nog wel? plezier maakten. Ze converseeren wel allervriendelijkst met een zekeren meneer Datte, omdat die met -tong en ellebogen zich een plaatsje onder de zon gelikt en geduwd heeft, maar binnenskamers, J*, onder tijdgenooten, zeggen ze iets van „reuze- proleet" of „Vies mannetje" ofnu ja, men kan niet alles in de krant zetten. De oud-Leidenaars in den Haag ze kun- 701 nen vijf-en-twintig zijn of de Nederlandsche Leeuw gekregen hebben omdat ze zeventig ge worden zijn spreken te pas en te onpas over „in mijn tijd" en „bij ons in Leiden" en „vroe- ti ger, toén was 't pas wat", jen Ze kunnen u nog zeggen dat de tachtigjarige liei dokter Genezerik kringcommissaris was en Staatsraad Albedil in een rot-cluppie zat en ze herinneren zich nóg die ééne keerlaat 's kijkedat zal in 1892 geweest zijndat Jan Pietersen, die nou rector van een gym- eni nasium is ergens in een krankzinnig plaatsje :JN in Overijselop 'n geweldig feest in Am sterdam, met een vent die ie „koetsier" had genoemd ging slaan en een bloedneus kreeg en twee blauwe oogen en toen krabbelde-n-ie op, heelemaal onthutst en het bloed stroomde uit z'n neus en toen zei-d-ie tegen dien vent, die 'm tot moes geslagen had: „hoe vaak zal ik me door jou nog tot moes moeten laten slaan voor dat jij weet, dat ik jou een koet sier vind?" Zoo was Jan Pietersen, 's kijke, in '92 en nou is ie ergens rector of zoo iets van een gymnasium of zoo in Overijsel, geloof ik. En doctor J. Pietersen heeft meegeloopen bij den intocht der reünisten met al z'n andere over-de-zestig-jarige vrindjes en die Haagsche Leiden aars waren er óók allemaal van den mi nister van buitenlandsche zaken af tot den vo- lontair-bankbediende toe en inééns was alle - Haagsch-heid van hen afgevallen, voelden JE ze de maatschappij in het algemeen en de Haagsche zéér in het bijzonder weer als een jen kille aangelegenheid bij uitstek. Zaten ze ein- nr delijk weer eens prettig onder-ons op die goeie oude Sociëteit Minerva, waar je niet, als op de Witte, naar de carrière hoeft te zien, doch naar den man. Enfin, die Haagsche heeren, die hier in deze :oc achtenswaardige stad zoo'n allemachtig-ach- tenswaardig spelletje met het leven spelen, 1 waren in Leiden eindelijk weer eens wie 9 Q ze waren. En ik weet niet of ik dat leuk moet vinden, Jj. of zielig. len °P En de tweede categorie van ons in Den Haag, die met 'het Leidsche lustrum naar lijf en ziel verknocht is, wordt gevormd dooi de schattige meisjes en haar moeders. De (meisjes gaan met Leidsche studenten naar het bal en naar het Lustrum-spel, naar het Concours hippique en naar de knalfuif rel op den Statendam. J(JI De „mannen" in rok en met cylinder. t De „vrouwen" in de schattigste, snoezig- 'e ste, éénigste, gewéldigste jurken. En de mama's, de Haagsche mama's, heb ben niet alleen de zorg voor de jurken, de kousen, de permanent-wave en de schoen - Q3 tjes, maar bovenal voor de mannen. Want - wie weet of door zoo'n zomersche avond wandeling over de dekken van de Staten- 8881 damof door 't kijken samen naar de kit tige paardj.es op 't Concours.... of door 't op het rhythme van Roy Fox's levens rhythme voor Marietje en haar student niet g e 1 ij k gaat staan. ■O0] Die Haagsche meisjes en die Leidsche stu denten, te zamen vormen zij een zéér schoon, zéér wellevend, zéér beschaafd en ook wel 'n beetje zéér kinderlijk tafereel. Het is allemaal, de conversatie, de danse- rij, hun heele houding bij alles en met allen precies zooals vader en moeder zich zestig jaar hebben voorgedaan in het openbaar en Jaantje zal daar de bloemen van plukken: JN hemelsche rozen, die zij door het aardsche leven van Wim wil weven. L15f Die mondaine zijden van zoo'n lustrum. de Haagsche ma's zijn er vól van en de B Haagsche dochtertjes praten nergens anders over en de studenten die er van houden, spelen oude-mannetje met verve en begrip voor zulke situaties. Maar terwijl de negenhonderd op de Sta tendam dansten en flirtten en op hun wijze gelukkig waren, reed een Haagsche papa verzaligd-vrij in een paarden-bakje door de Breestraat met den ouden dikken koetsier Freek op den bok. Zat een andere Haagsche papa achter een koel biertje op Sociëteit Minerva tusschen de oude vrinden en sprak moedige taal. En een derde bedaagde Hagenaar zat op visite bij z'n oude juffrouw en vond het bar- gezellig, zoo in de snik-hitte in je hemds mouwen, met een advocaatje. En vandaag zijn al die Leidenaren hier in Den Haag weer Hagenaars. Met alle correcte aankleve van dien. Mr. E ELIAS. Prof. dr. D. Plooy overleden. Te Utrecht is Vrijdag plotseling overleden prof. dr. Daniël Plooy, hoogleeraar in de 1 theologie aan de Universiteit te Utrecht. 3 Daniël Plooy is op 14 April 1877 te Schie- 5 dam geboren en dus 58 jaren oud geworden. 31 In zijn geboorteplaats ^"ocht hij de lagere school en het gymnasium, waarna hij te lll Leiden in de theologie ging studeeren. Na zijn promotie werd dr. Plooy predikant 6 bij de Ned. Herv. Gemeente te Heeze (N.Br.) s' in 1909 als zoodanig bij de Evangelisatie te Tiel. j In 1913 wer<i hij benoemd tot Ned. Herv. J predikant te Leiden. Van 1926 tot 1931 was hij hoogleeraar aan de gem. universiteit van Am- 5i sterdam en sedert 1931 hoogleeraar aan de J Universiteit te Utrecht in de oud-Christelijk^ letterkunde en do exe"?se van het Nieuw Testament-. Sedert 1932 was hij tevens buiten- ir,j gewoon hoogleeraar in deze vakken aan de .Universiteit van Amsterdam. Het Italiaansche handels verdrag. DE HEEK A. MEYER. De heer Anton Meyer, „van Velserend", zooals hij ter verduidelijking en ter onder scheiding wordt genoemd, is 14 Augustus 1866 in Den Haag geboren. Na de lagere school te hebben bezocht, werd hij in Assen opgeleid in de hotelbranche. Daarna kwam hij in Amsterdam en in 1833 volgde hij gedurende zes jaar een cursus in het buiten land door in Duitschland, Frankrijk en Engeland elk twee jaar te vertoeven. In Schiedam heeft de heer Meyer zich toen gevestigd waar hij 15 jaar Musis Sacrum heeft geëxploiteerd. In Groningen heeft hij gedurende 11 jaar de Harmonie beheerd en in 1813 kwam de heer Meyer naar Haar lem, waar hij eigenaar werd van hotel Royal. In 1920 werd hij ook eigenaar van Velserend, bij de ruïne van Brederode. In 1926 verkocht hij Royal en vier jaar later Velserend. Thans heeft de heer Meyer nog zitting in het bestuur van de Vereeniging voor Vreem delingenverkeer. waarvan hij reeds zestien jaar bestuurslid is. Ook is hij gedurende dezen tijd secretaris van het verkeershuis. Voorts is de heer Meyer voorzitter van de Kruisweg-Kruisstraatvereeniging en com missaris van de Sociëteit „Veveeniging". Ge durende 11 jaar heeft hij deel uitgemaakt van het bestuur van den voormaligen Ho tel- boudersbond, die nu Horecaf is geworden. Uit dien hoofde o.a. wordt den heer Meyer nog meermalen om advies in hotelaange legenheden gevraagd. Van de Belgische regeering ontving de heer Mever een medaille als onderscheiding, van het Puitsohé Roode Kruis het eereteeken. t.wepde klasse Ook is de heer Meyer nog eerelid van de Universal Cookery and Food Association te Londen. Vier Grands Prix" voor Nederland. Koloniale afdeeling te Brussel onderscheiden. Naar wij vernemen zijn aan de koloniale afdeeling van het Nederlandsche Paviljoen op de wereldtentoonstelling te Brussel vier Grands Prix te beurt gevallen. De subcommissie, die voor de tot stand- koming dier afdeeling zorg droeg stond on der voorzitterschap van oud-minister Valker, de inrichting ervan geschiedde door de afdee ling Handelsmuseum van het Koloniaal In stituut SCHAKING EN OPLICHTING. Te Hoensbroek is een Pool gearresteerd, die zich niet alleen aan schaking, maar ook aan oplichting van tal van hoteliers en zaken- menschen heeft schuldig gemaakt. Herinnering aan de eerste vlucht van een vliegtuig. Gedenkteeken te Etten. Op Donderdag 11 Juli a.s. te 2 uur n.m. zal op den Klappenberg op den weg EttenRijs- bergen onder deze gemeente de onthulling plaats hebben van een gedenkteeken ter her innering aan het feit, dat te Etten op 27 Juni 1909 voor het eerst met een vliegtuig over Ne- derlandschen bodem is gevlogen door Graaf de Lambert. De onthulling zal geschieden door Generaal Snijders, waarna het monument door kolonel Thomson namens het comité aan de gemeente F>-ten en Lclen overge dragen-. Met een half procent. Contingenteering op zelfde basis als vorig jaar. rspSKM-e/A Coupeur Col ij n Ik kan hier en daar nog wel wal. veranderen, maar 't blijft een kwestie van Aanpassen De Nederlandsche Bank heeft haar rentetarieven met ingang van heden over de gelieele linie met een Yz pet. verlaagd. Het wisseldisconto bedraagt dien tengevolge thans 314 pet. terwijl het promesse-disconto, het disconto voor beleeningen van effecten, goederen en voorschotten en rekening-courant thans 4 pet. bedraagt. Deze verlaging door de Nederland sche Bank kwam niet onverwachts. De geldkoersen op de open geld markt bewogen zich niet onbelang rijk beneden het officieele disconto. Daar de technische positie van het Ne- derlandsche ruilmiddel nog altijd zeer sterk is, heeft de Centrale Crediet- instelling gemeend den officieelen rentevoet te moeten verlagen, tenein de daardoor het zakenleven zooveel mogelijk te vergemakkelijken. GIFT VAN PRINSES JULIANA. Bij het bestuur van de Federatie van In stellingen van Kinderenbescherming te Am sterdam (F.I.K.A.) is een gift van Prinses Juliana ingekomen. GED. STATEN VAN GRONINGEN. Prof mr. I. B. Cohen (V.-D), die de benoe ming tot lid van Ged. Staten van Groningen in de vacature-J. Kloppenburg (V.-D.) in be raad had gehouden, heeft thans bericht, dat hij de benoeming aanneemt. Omtrent het op 3 Juli te Rome geparafeer de handelsverdrag verneemt de Tel. nog het volgende: Over het algemeen heeft de Ne derlandsche delegatie er naar gestreefd om voor onzen export de contingenteeringen ts behouden, die in het vorige handelsverdrag waren vastgelegd. Daarin zat juist een der groote moeilijkheden. Wat het handelsverkeer tusschen Nederland en Italië aangaat, dus de exportartikelen van ons land naar Italië, is in de specificatie wei nig verandering gekomen. Het gaat hoofd zakelijk om zuivel- en tuinbouwproducten, vleesch, visch en steenkool, voorts kunstzijde en gloeilampen. De voornaamste artikelen die wij uit Italië invoeren zijn ertsen, veevoeder, vruchten, rijst, stoffen en wijnen. De Nederlandsch-Indische uitvoer naar Italië is gehandhaafd op basis van het vorig jaar. Voor dien uitvoer zijn speciaal van be- teekenis: rubber, copra, kina huiden, palm olie, koffie en aardolieproducten. Uit Italië krijgt Indië allerlei textielgoederen, voorna melijk katoenen en verder gecondenseerde melk. Van buitengewone beteekenis zijn de clea- ringbepalingen voor Indië, omdat het behalve met Duitschland de eerste keer is, dat een clearingverdrag gesloten werd, waarbij de be taling der Indische producten verzekerd werd. DOOR ZIJN EIGEN KAR GEDOOD. Vrijdagmiddag is de landbouwer J. Jager te Nieuw Pekela, doordat zijn paard schrok, van den wipkar waarop hij gezeten was, ge vallen. Hij raakte onder den wagen, waarvan dc-' vielen hem over het hoofd gingen, zoodat hij gedood werd. J. was gehuwd en nog betrek kelijk jong. (Adv. Ingez. Med.) Passagiersvervoer per vliegtuig neemt sterk toe. Op Schiphol bijna verdubbeld sinds verleden jaar. DOOR PIET VAN DER HEM De sterke toename van de intensiviteit van het luchtverkeer, waarin de K.L.M., mede door de invoering van vele nieuwe verbindingen een belangrijk aandeel heeft, moge blijken uit he' feit dat naar wij van bevoegde zijde verna men in deze maand dagen zijn voorgeko men, waarop meer dan zeshonderd uitgaande en inkomende passagiers Schiphol passeerden. Dit getal geeft, in vergelijking met de cijfers over dezelfde maand van het vorige jaar, bijna een verdubbeling te zien. Door onze lens gesnapt.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5