ENGELAND'S FINANCIEN. Bij Zonnebrand, Moderne Kunst op de Brusselsche Wereldtentoonstelling PUROL THIJS IJS EN DE VERLOREN SLEUTEL Z ATERD A G 6 JULI 1935 HAARLE M'S DAGBLAD 4 BUITENLAND. Optimistisch betoog van Neville Chamberlain. Gunstige Vooruitzichten voor de industrie. Volledige uitwerking der belastingverlichting zal het volgend jaar tot uiting komen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS ENGELAND. Bij de indiening van de 'derde- lezing-7 der be- grooting van financiën heeft de minister van financiën in het Lagerhuis een uiteenzetting gegeven, waarin hij zeide, dat bij de vier jaarlijksche begrootingen, welke hij inge diend had, door hem gestreefd was naar een zo-odanig leiden der Brit-sche financiën, dat Neville Chamberlain. het op veilige wijze mogelijk zou worden, de lasten af te wentelen,, die bij de financieele crisis van 1931 op het Britsche volk gelegd v»a- ren en die den prijs vormden, die betaald moest worden voor herstel van -het evenwicht en het herstel van hetnationale crediet. Zijn laatste begrooting had hem zeer dicht bij'de voltooiing van zijn taak gebracht, welke taak niet zou hebben kunnen worden uitgevoerd zonder de samenwerking van alle klassen. Hij was voorzichtig geweest ten einde het gevaar te vermijden van een vooruitloopen op het herstel, voordat dit werkelijk verzekerd was. De vermindering van inkomstenbelasting van het vorig jaar was gerechtvaardigd gewor den door de uitbreiding van den handel, die er op gevolgd was. De geringere som, die dit jaar voor zijn doel beschikbaar was, is hoofdzakelijk verdeeld over de betalers van inkomstenbelasting, die een geringer inkomen genieten. De volledige uitwerking van deze verlichting zou het volgende jaar gevoeld worden en zou komen te staan op een bedrag van ruim 13 millioen pond sterling, vergele ken met 10V2 millioen pond sterling, die in het' loopende jaar daarvoor beschikbaar wa- reh. Ruim 2,250.000 belastingbetalers zouden direct betrokken worden bij deze verlagingen van inkomstenbelasting. Bovendien waren Maandag j.l. ongeveer 6.500 politieagenten, 30.000 verzekeringsdoctoren en apothekers, 230.000 onderwijzers, 430.000 soldaten, matro zen en man iuchtvaartpersoneel en 420.000 personen bij den burgerlijken dienst, in to taal'bijna 1,200.000 man in het genot geko men van volledig herstel der indertijd toege paste salarisverlagingen. Tegelijkertijd zal een groot aantal personen profijt trekken van de kwijtscheldingen der vermakelijkheidsbe lasting'. „Gelukkig aldus vervolgde Chamber lain, blijven de vooruitzichten aanhou- deid en hardnekivg gunstig.De industrie, die het meeste succes heeft met het geven var. werk, is de bouwindustrie. De indicaties om trent haar vooruitgang zouden nauwelijks be vredigender kunnen zijn. Waneer men als basis voor het indexcijfer dei' productie aan neemt 1930 100 dan steeg dit in Mei j.l. tot 181 maar het hoogste cijfer dat ooit behaald is en dat in feite 1/3 hcoger is dan verleden jaar. Dat wijst duidelijk op een voor ons liggende verdere activiteit. Het spoorweg verkeer, de bankoJ earihgs en de kleinhandel toonen allen een gestagen vooruitgang. De exporten gedurende de eerste vijf maanden Aan dit jaar liggen 16.000.000 pond hocger dan het vorig jaar en wat nog de beste barometer vormt, er worden grondstoffen ingevoerd. In Mei bedroeg deze invoer 1.000.000 pond sterling meer dan in Mei van het vorig jaar. Al deze cijfers geven de windrichting aan en geluk kig wij zien ze alle in dezelfde richting. Zij geven allen hoop en, naar mijn meening, be vestigen en rechtvaardigen zij een geest van redelijk optimisme." Afrika. Geen interventie van Amerika in Italiaansch-Ethiopisch geschil. De tekst van het beroep, dat keizer Haile Selassie met betrekking tot het conflict met Italië op de Vereenigde Staten heeft gedaan, is gisteren door den Amerikaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Cordell Huil, ont vangen. Naar men weet, verzoekt de keizer, er bij Italië op aan te dringen, de uit het Kellogg-pact voortvloeiende verplichtingen na te komen. Ofschoon men in officieele kringen van het departement blijft weigeren, commentaar te leveren op dezen stap van den negus, is men te Washington algemeen van oordeel, dat de "Vereenigde Staten ten aanzien van het Ita- lia-anschAbessynische conflict zullen volhar den bij hun afzijdige houding op het gebied der buitenlandsche politiek. Vermoedelijk zal, naar Reuter verneemt, de Amerikaansche regeering den negus antwoor den", dat het Italiaansch-Abessynische conflict onder den Volkenbond ressorteert en dat de Vereenigde Staten niet kunnen intervenieeren, aangezien zij geen lid zijn van de Geneefsche organisatie. Naar uit Londen wordt gemeld, heeft de Abessynische regeering den Britschen gezant te Addis Abeba op de hoogte gesteld van het beroep, dat deze heeft gedaan op de Vereenig de Staten, in zake het conflict met Italië. Duitse falamd. Uit het nieuwe wetboek van strafrecht. De thans tekstueel gepubliceerde wet tot wijziging van het wetboek van. strafrecht, dat op 1 September a.s. van la-acht wordt, be helst behalve de door rijksminister dr. Frank reeds gepubliceerde nieuwe elementen, nog een reeks belangrijke en actueele bepalingen. In de eerste plaats worden de bepalingen in zake overtreding van de dienstplicht en de weerkracht opnieuw geredigeerd. Wie voor vervulling van de actieve dienstplicht of met verlof na vervulling van dé actieve dienst plicht zonder toestemming het rijksgebied ver laat wordt-gestraft -met een gevangenisstraf van r tot 6 maanden. Bovendien zijii èère-i straffen en boeten mogelijk. Ook de poging is strafbaar. Wie een Duitseh soldaat tot deser tie brengt of hem die vergemakkelijkt wordt gestraft met gevangenisstraffen van minimaal 3 maanden en in bijzonder ernstige gevallen met tuchthuisstraffen tot 10 jaar. Wie middelen van de weermacht of installa ties van de Duitsche weermacht beschadigd, of vernielt, krijgt een gevangenisstraf van mi nimaal een maand, in bijzondere mstige ge vallen kan hij veroordeeld worden tot levens lange tuchthuisstraf of ter dood. Een nieuw deliet is het in gevaar brengen van het. algemeen. Wie de veiligheid van het be drijf van een spoorweg, een draadbaan, de scheepvaart of de luchtvaart in gevaar brengt wordt gestraft met tuchthuisstraffen tot 10 jaar, in bijzonder ernstige gevallen met le venslange tuchthuisstraf of ter doodveroor- deeling. Voor benadeeling van de bedrijfszekerheid van een tram worden .gevangenisstraffen en in bijzonder ernstige gevallen tuchthuisstraf fen bepaald. Wie in het openbaar de N.S.D.A.P., hare af- deelingen, insignes of vlaggen, haar kentee- kenen of ordeteekenen beschimpt, of kwaad willig en met overleg verachtelijk voorstelt, wordt met gevangenisstraffen gestraft. Derge lijke daden worden vervolgd op bevel van den rijksoorlogsminister, die dit bevel geeft in over leg met den plaatsvervanger van den Fuehrer. De strafbepalingen voor ontucht van man nen zijn verscherpt tot tuchthuisstraf tot 10 jaar. Frankrijk. doorzitten bij wielrijden en stukgeloopen huid, of wanneer U last hebt van pijnlijke, brande rige of stukgeloopen voeten, zijn Purol en Purolpoeder de meest afdoende- middelen daarvoor. •v C'Adv. Ingez. Med.) Geen militaire overeenkomst met Italië? Van bevoegde zijde wordt het van Brit sche zijde verspreide ger.ucht tegengesproken, dat te Rome, ter gelegenheid van het bezoek van den chef van den Franschen generalen staf, Gamelin, een militaire overeenkomst zou zijn gesloten. Mandsjoekwo. Een grenscommissie in het Verre Oosten. Op instructie van Moskou heeft de Russi- sehe ambassadeur Joerenef gistermiddag een bezoek gebracht aan den minister van buiten landsche zaken, Hirota, wien hij mededeelde, dat de Russische regeering het Japansche voorstel aanvaardde betreffende organisatie van een gemengde. Russiseh-Mandsjoerijsch- Japansche grenscommissie. Naar verluidt zal bij de eerste .gelegenheid, dié zich voordoet, te Tokio wórden onderhan deld over de organisatie.van de commissie. De verschillende.bétvokk.eii.rresëeri:ngenyzullen het, plan nauwlettend, bestud.éërëh. Oostenrijk. Ex-keizerin Zita naar Oosten rijk? Het orgaan van den Heimatschutz van Weenen, „Oesterreiehlsche Abendzeitung',' publiceert onder "hét opschrift „De Keizerin- Weduwe komt naar Oostenrijk"het bericht, dat Zita v'on Habsburg en haar kinderen, met uitzondering van Otto, nog in den loop van dezen zomër voor. een vaeantie verblijf naar Oostenrijk zullen komen en hun intrek zuilen nemen in het kasteel R'eiehenau aan den voet van het Rage her gte" in Neder-Oostenrijk. Van welingelichte zijde wordt in dit verband verklaard, dat er officieel van dergelijke plan nen niets bekend is. MUSSOLINI'S ZOONS NAAR OOST AFRIKA. Twee zoons van Mussolini, Bruno en Vittorio, hebben naar Reuter uit Rome meldt dienst ge nomen bij troepen die naar Oost-Afrika zullen gaan. WOLKBREUK VEROORZAAKT SPOORWEG ONGELUK. Uit New-York, 5 Juli: In het plaatsje Bain- ville in Montana is de spoordijk door een zwaren wolkbreuk overstroomd. Dientenge volge is een sneltrein van de Great Northern Railway ontspoord en in een sloot gestort. Hierbij werden 24 reizigers gewond, waarvan eenigen ernstige kwetsuren bekwamen. (A. N. PA Studentencorps te Heidelberg geschorst. Beleediging van Hitier. Uit Heidelberg: De academische discipline- raad van de universiteit van Heidelberg heeft besloten met algemeene stemmen het studen tencorps Saxo Borussia Heidelberg voor den duur van vier semesters met ingang van het winter-semester 1935-1936 te schorsen wegens grove schending der verplichtingen eener studentenvereeniging jegens volk, staat en hoog'eschool. Een aantal studenten wordt gestraft met een ernstige berisping, terwijl een student van de universiteit wordt verwijderd. Aanleiding tot deze besluiten is het feit, dat op Dinsdag' 21 Mei 1935 de leden van het corps Saxo-Borussia kort voor het begin van de groote rede over de buitenlandsche politiek van Adolf Hitler een feest hadden gevierd met wijn en champagne en tijdens de rede het corpsgebouw verlieten en zich in rok of smoking naar een café begaven, waar zij met zeer veel lawaai binnen kwamen, hoewel Hitier nog sprak. Ten tweede hebben op 26 Mei 1935 bij het eten van asperges in een ander restaurant te Heidelberg de leden van het corps in een op luiden toon gevoerd tafelgesprek de vraag behandeld, hoe men nu eigenlijk precies moest eten en in het bijzonder hop Hitier nu wel asperges at. Ten derde heeft het corps Saxo-Borussia in strijd met de bestaande voorschriften drie personen als actieve leden toegelaten, hoewel zij de daarvoor geëischte examens niet hadden afgelegd. België en de overige landen Het vliegtuigongeluk te Britz. Huis vloog' in brand door ontploffing van de benzinetank. Omtrent het vliegtuigongeluk bij Berlijn, dat acht dooden heeft geëiseht, vernemen wij nog het volgende: Het vliegtuig, dat op slechts geringe hoogte boven Britz, een voorstad van Berlijn, vloot werd plotseling door een bui overvallen. Het viel met volle kracht op den achtergevel van een vijf verdiepingen hoog perceel in de Johnstrasse. Daarbij ontplofte de benzine tank, waardoor alle woningen in genoemd perceel, alsmede hj de belendende huizen ge deeltelijk zwaai- werden beschadigd./ Zooals bekend, werden twee bewoners Wan et eerste huis een echtpaar gedood. Brandweer en eerste hulp waren spoedh ter plaatse om den brand te blus'sehen eh de bewoners der huizen te redden. Dit laatste geschiedde met goed succes in korten tijd met behulp van mechanische ladders en spring zeilen: .De dood de... ontploffing ontstane^-brand '#as binnen 'een uuf .gebluscht. - Avontuur van de Graf Zeppelin Koers gewijzigd om vliegtuig hulp te verlecnen. BERLIJN, 5 Juli (Reuter). Naar thans pas bekend wordt heeft de „Graf Zeppelin" tijdens den overtocht over den Atlantischen Oceaan zijn koers moeten, wijzigen om hulp te bieden aan een watervliegtuig van den DuitsehZuid-Amerikaansc-hen luchtdienst, dat op zee had moeten dalen. Het vliegtuig had juist het drijvende station Schwabenland op de thuisreis verlaten,toen het met moterstcring moest dalen. Het vliegtuig zond S.O.S.-seinen uit, welke werden opgevangen door de Graf Zeppelin de „Westfalen" en de „Schwabenland",* de beide drijvende stations voor den vliegdienst. De „Westfalen" heesch het anker en zette koers naar het vliegtuig dat met een speciale installatie aan boord werd geheschen'. Intusschen kruiste de Graf Zeppelin boven het vliegtuig, teneinde eventueel hulp te bieden. in doozen vanaf 30 ct. met gratis busje Purol poeder ter kennismaking. Verkrijgb. bij Apo thekers en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Thijs zoekt maar steeds door doch dezen keer is Michias hem te vlug af. Deze roept: „Alabala!" en toovert zich weer om in een grooten vogel, die op het plaatje hier geteekend staat. In de verte ziet hij Thijs aankomen en hij denkt: „Dien speurzin zal je duur bekoopen!" Thijs stapt voort, onbewust van het dreigende gevaar. Hij heeft zich van een stok voorzien en denkt nog steeds: „Dien toovenaar moet ik toch zien op te sporen']" (Van onzen' Brusselse héncorrespondent.) Hetgeen wij over de Nederlandsche inzien- ding op de wereldtentoonstelling schreven, geldt, en in nog meerdere mate, ook voor de Belgische: België is vrijwel het eenige land met een eigen plastische cultuur. Men zal moeilijk Permeke tot een epigoon van een van de groote Franschen van de „Ecole de Paris" kunnen rekenen. En ook Tytgat, Daeye, of D: Smet zijn echte Vlaamsehe schilders zonder een uitgesproken Franschen invloed. De schil derkunst is in België niet iets heel bijzondere maar maakt een deel uit van het volksleven. Tientallen schilders van verschillenden aard en verschillende werkwijze, toonen ons. dat er zonder ophouden gewerkt wordt en op de tentoonstelling kan men zien, dat het publiek ondanks crisis en andere moeilijkheden - een onafgebroken belangstelling blijft too nen. Het schilderen heeft de Belgen altijd, van ouds her in het bloed gezeten, en interesse is er voor de beeldende kunst altijd geweest. Een Belg zal van welken rang of stand hij ook is, of hij tot de. intellectueelen of tot den han deldrijvend-en middenstand behoort, zich zoodra hij zich dat veroorloven kan een schil derijtje aanschaffen. De Belgen zijn bekend al-s kunstverzamelaars en men vindt hier dan i ook vele mooie collecties. Wij vinden op deze Belgische sectie vrijwel dezelfde schilders vertegenwoordigd als die wij bij de tentoonstelling van Kunst van He den al uitvoerig bespraken. Wij zullen er, om dus niet in herhalingen te vervallen, slechts vluchtig over heen loopen. Het gouden Landschap van Permeke, dat wij hier zagen, behoort wel tot het aller mooiste wat deze schilder maakte. Hier toont hij zich in zijn volle grootheid. Dit landschap is het werk dat een onvergetelijk meester in een belangrijke levensperiode zoo volledig mogelijk vertegenwoordigt. Groot van men schelijkheid'en zwaar van aardsehe drift zijn de twee teekeningen, die in de gang hangen, Ze zijn somber en machtig, en van een buitengewone persoonlijkheidwe zouden geen tweeden schilder in Europa weten, die staat is Permekec. in de schaduw te stellen. We zagen verder een vijftal fraaie doeken van Rik Wouters, een zelfde aantal Ensors, die niet tot zijn beste werk behooren, mooie schilderijen van Jacob Smits, een collectie- werken van Laermans, die ons geen ver klaring geven van het raadsel waar-om deze kunst gedurende een gansche periode zoo bij-zonder geprezen werd: een sneeuwland schap van De Smet dat tot zijn beste werk behoort; het veel omstreden portret- van J. Greshoff 'door Willem Paerels, die eveneens een mooie paarlmoeren Haven inzond; eën roodbruin Meisje van Daeye, dat tot zijn ader laatste wei'kén behoort en zeker ook tot de zui' verste: een van de geestige innige' vrou wenportretten van Tytgat, een Meisje in het Blauw,, waarin met een minimum van mid delen.' 'een'maximum' 'van uitdrukking vyerd' 1 bereikt. Men heeft1 op'deze inkeridïrigên, tér-echt, oolc aan de jongeren een kans willen geven. Zij ontbraken op „Kunst van Heden" en ik wil ever hen dus wat uitvoeriger zijn. Onder deze moet Marcel Qtobbaerts, de kleinzoon van den beroemden Jan Stobbaerts, het eerst ge noemd worden. Hij heeft hier een Vrouwen portret-, dat rijk van kleur, diep van psycholo gisch inzicht, en van onvergelijkelijke teeder- hei'd is. Het is een doek, dat door zijn sober heid misschien niet dadelijk opvalt, maar dat de aandacht verdient en het werk is van een kunstenaar, die na lang zoeken en worstelen zich het volle bezit van zijn middelen ver overd heeft. Ward van Overstraeten, die zoeker, 1-eeren we in „Het Ziekbed" van een geheel nieuwen kant kennen. Hij schildert de figuren om het bed blauw en rose naast het geheimzinnig stralend wit van de zieke en bereikt door deze kleurcombinatie een tragisch effect. Van Overstraeten is, behalve 'n uitnemend stylist en een knap redenaar (hij was lid van de Tweede Kamer) in de eerste plaats schilder. Zijn werk is wat ongelijk, maar altijd eerlijk en verantwoord, ontstaan -uit een innerlijke noodzaak. Wij hebben in België maar wéinig vrouwe lijke schilders met talent. Onder hen neemt Alice Frey haar eigen plaats in, omdat het- ;een zij maakt altijd gevoelig en geestig is. Ook van haar inzending op deze tentoon stelling kan dit gezegd worden. Tenslotte wil ik nog' de aandacht vestigen op den jongen schilder Jean-Jacques Gaillard, die hier een Atelierinterieur heeft dat tot de merkwaar digste inzendingen van deze afdeeling be hoort. Deze schilder werd tot heden altijd een beetje opzij geschoven, wat hij werkelijk niet verdient. Hij heeft een zeldzaam rij-lc en warm palet, beschikt o-ver een groote vindingskracht en toont een origineelen kijk op de dingen om zich heen te bezitten. Door dit ééne schilderij hier, bewijst hij, dat hij oneindig meer waard is dan vele van zijn tijd-genooten. Hij is een kunstenaar met een eigen accent en eien eigen wereld. We zouden er verkeerd aan doen Luxem burg, dat eigenlijk altijd in één adem met België genoemd wordt, op schilderkunstig gebied aan dit land te verbinden. Wat men in de inzending van het Groothertogdom vindt, is voor het grootste deel niet veel meer dan een soort goed huisvlijt. En tussc-hen al dit dilettanten werk hangt de eenige groote schilder, die dat kleine landje voortbracht, dan ook wel zonderling verloren. Joseph Kutter is een indrukwekkend schilder. Wan neer men gevoel heeft voor waar het in de schilderkunst om te doen is, kan men niet achteloos aan een Kutter voorbijgaan. Hij is zoo rijk aan gemoed, zoo vol leven, zóó diep en bloeiend van kleur, dat zijn werk den kunst liefhebbers onmiddellijk zóó treft, dat het in hun geheugen gegrift blijft. Zij herinne ren zich allen nog zijn „Homme au Doigt coupé" dat hij jaren geleden op de tentoon stelling van L'Art Vivant exposeerde. En zoo zal het ook met de hier aanwezige schilderijen gaan. Zijn „Carnaval" is een meesterwerk m den waren zin des woords, terwijl zijn „Zelf portret dat op de laatste Salon d' Automne te Parijs zeer de aandacht trok, en zijn Meisje in het Rood tot zijn gaafste en volledigste werken behooren. Kutter is een eenzame in zijn bekoorlijk, maar geestelijk zeer begrensd landje, die voor zijn goedmoedige landgenoo- ten te gróót is en er niet de erkenning vindt, die hem toekomt. We zijn thans aan de inzendingen van de andere landen genaderd. Zooals ik reeds in een eerste artikel schreef, blijken de meeste schilders geen.grooter ambitie' te hebben dan-, In den trant van de Parijsche-school .te- ai-bei-- I den. Voor de Engelschen komt er dan nog de invloed van het surrealisme bij. Daar het practisch onmogelijk zou zijn, alle inzendin gen uitvoerig te behandelen zullen we vol- staan met een rondwandeling en een korte karakteristiek. Frankrijk vinden we hier niet op zijn best. Vele schilders zijn hier niet goed vertegen woordigd. Zoo zou men er verkeerd aan doen bijvoorbeeld Utrillo te bec.orde-elen naar ha$ schilderij dat hij hier heeft hangen en er ie meer secundair werk van groote meesters te j noemen. Chagall, Kisling, Van Dongen en Marie Laurencin hebben zonder uitzondering beter doeken -gemaakt dan die welke hier aan- - wezig zijn. Ook is aan het „hangen" niet de noodige aandacht besteed. We vinden hier een twee tal .schilderijlen van Rouault vol gloed en rijkdom van kleur naast een Matisse" dat op zichzelf een zeer fraai staal van dezen j meester is, maar dat, door de nabuurschap van de Rouault volkomen vermoord wordt. Natuurlijk zijn er in de Fransche afdeeling wel een aantal werken van waarde te vin den. Zoo ziet men zeiden een zoo edele en zui vere Braque als de hier geëxposeerde is. Wat een subtiel spel van kleui-en en welk een prachtig evenwicht tusschen gevoel en ver nuft. Het groote Mansportret van André De- rain- toont ons een nieuwen kant van zijn persoonlijkheir. Het is van een ontróerenden i eenvoud en ingetogenheid. De Rouaults noemde ik reeds Vooral op bft Stilleven van Vruchten raakt men niet uitgekeken, het van een onuitputtelijken rijkdom. Wat de jongeren hier toonen is met een on miskenbaar brio gedaan, maar innerlijke rijk do-mmen kunnen wij er niet ontdekken. Oudofc is fijn, maar bloedeloos., Charlemagne leven dig maar leeg, terwijl Brayer vlot maar zon der geestelijke verheffing schildert. We con- stateeren in Frankrijk duidelijk een inzin king, welke na een intense bloeiperiode moest volgen. In de Engelsche afdeeling kunnen we zien, wat er gebeurt, wanneer surreallisme, cubis- me en prerafaëlisme tezamen tot een nieuwen stijl worden verheven. Slechts twee kunste naars verdienen dó aandacht. Kitchens met wat wilde, maar kleurrijke, Bloemeneomposi- ties en Ben Nicholson, die met grijze massa's een mooi -effect weet te bereiken. Deze twee schilders zijn als een oase in de woestijn, hoe wel ze objectief gesproken toch geen bijzon der groote verflenste hebben. Tot onze groote verwondering is- bij de in zending van Italië geen der beleende en be langrijke schilders aanwezig. Waarom missen we hier Carra, Severini, Dampig!!, C'hirico Sof- fici; en zien we hier niet -dan derde rangs kunst, waarvan zelfs geen naam te noemen is? Letland brengt drie schilders met een uit gesproken talent. Janis Liepin toont een ■Stil leven' 'me-t Visch!,1 dat gróöté kwaliteiten-' heeft; Leb Svénip laat een Voorstad -van. Riga zien, waaruit een lijp- schilderstalent spreekt, en het Meisje in het Geel boeit ons door zijn stille kracht. Zwitserland heeft wel heel, sterk den Fran schen invloed ondergaan. We vinden hier een gansche collectie namaak Vlamlncks, Matisses etc. De merkwaardigste figuur vinden wij Maurice Barraud, wiens Zelfportret sterk op valt, .niet alleen door de schildering maar ook door de warme menschelijkheid, die er uit spreekt. Verder vestigen we de aandacht op een Landschap van Höpfer. In Tsjecho Slowakije is alleen een composi tie van Ludo Fulla de moeite waard,. Hij heeft in de kleur iets van oude weefsels. Aba No- vah blijkt een aardig illustrator te zijn. In Zweiden is de oogst al heel gering. Waar op deze wereldtentoonstelling de noordelijke landen met- hunne kunstnijverheid zoo bui tengewoon voor den dag komen daar moet van de kunst helaas het tegendeel gezegd worden. De eenige, die in dit ensemble opvalt, is Carl Kylberg met zijn fascineerende, kleur vlekken. Bij de Denen vinden we één schilder van een onmiskenbare originaliteit, Harald Gier- sing, die een sterk en levend Stilleven met Verfpotten laat zien. Een rondwandeling door de afdeeling Mo derne Kunst der wereldtentoonstelling is in staat iedere minder gunstige meening over onze inzending te eorrigeeren. Wat absoluut beschouwd niet zoo heel belangrijk leek, krijgt door de relativiteit een zeer bijzondere beteekenis. Wanneer we dus van meening mochten zijn dat de plastische kunsten in ons land een periode van verval doormaken, dan moeten wij er oogenblikkelijk bij opmerken, dat het elders, met uitzondering van België, zeer zeker niet béter is; integendeel in dit Europeesch ensemble' maken wij méér dan een behoorlijk, een. góéd figuur. S. GRESHOFF. Kruideniers waren bijeen. De Nederlandsche kruideniersbond heeft zijn congres te Nijmegen gehouden. Volgens het jaarverslag van den penningmeester be droegen de uitgaven over 1935 f 10.657, de ontvangsten f 9.959, het veiiiessaldo f 698, dat is afgeschreven op het daardoor op f 2235 vastgesteld reservefonds. Herbenoemdzijn tot redacteur van de Nederl. Kruidenier de heer Jac. van Gurp, tot propagandist de heer Quist en als be stuursleden P. v. d. Linde, Jac. Mak en A. J. Vlaswinkel. Den voorzitter, den heer v. d. Linde is hulde gebracht voor de wijze waarop hij het voorzitterschap nu gedurende vijf jaar heeft vervuld. De begrooting voor 1935 wordt goedge keurd op een eindcijfer van f 10.637. De con tributie is op voorstel der afd. Haarlemmer meer verhoogd tot f 6. in verband waarmee de bijdrage van f 2 voor het strijdfonds is vervallen. De voorzitter, de heer P. v. d. Linde heeft gesproken over den verkoop van merkarti kelen in warenhuizen. Hij kwam aan het slot zijner beschouwingen tot de volgende con clusie. De kruideniers hebben den verkoop van merkartikelen noodgedwongen aanvaard. Een' wettelijk verbod kan niet steunen op voldoende rechtsgronden. Deze zijn ook niet afdoende om den middenstand op te heffen en in een betere positie te plaatsen. Eenheidsprijzen winkels en filiaalbedrijven zijn weel ernstiger concurrenten dan waren huizen.--

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 6