AKKERTJES Uit het land van de traditie. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. DIMS DAG 9 JU UI 1935 HAARDE M'S D AGBE 'A' D Voor Haarlem's Kantonrechter. Penang en Siarn. via Marseille 11 Juli gew. stukken 12.30. Luchtpost als Nederl. Indië. Egypte via Marseille 11 Juli gew. st. 14.15; via napels 12 Juli gew. st. 9.25; luchtpost LondenCalcutta 12 Juli gew. st. 2.15.luchtpost Londen—Caïro —Kaapstad 11 Juli gew. st. 2.15; luchtpost Amsterdam—Bandoeng 10, 13 Juli gew. st. 2.15; luchtpost LondenCaïro—Johannesburg 13 Juli gew. st. 16.45; luchtpost LondenCaïro— Johannesburg 10 Juli gew. st. 2.15. Oost Afrika, via Genua 14 Juli gew. st. 2.15; luchtpost Londen—Caïro—Kaapstad 11 Juli gew. st. 2,15; luchtpost LondenCairoJo hannesburg 13 Juli gew. st. 16.45; luchtpost LondenCairoJohannesburg 10 Juli gew. stukken 2.15. Zuid Afrlkaansche Unie, via Southampton 11 Juli gew. st. 16.45. Luchtpost als Oost-Afrika. Australische Statenbond, via Marseille- Aden 11 Juli gew. st. 9.25; luchtpost Amster dam—Bandoeng 10, 13 Juli gew. st. 3.25: lucht post LondenSingaporeAustralië 13 Juli gew. st. 2.15. Nieuw Zeeland, via Southampton, 11 Juli gew. st. 9.25. EXAMENS. CHRISTELIJK LYCEUM TE HAARLEM. Bevorderd naar klasse 2; Lietje Barger, B. Boeyinga, J. van der Boon, P. Duiker, p. El- derenbosch. Fiety Fabius, R. Flesch, H. Heese, J. Hegeman, A. Karseboom, A. Lagas, A. van Noort, A. Oostenrijk, Pirn Pruyser, D. Rahusen, J. Reysenbach, Maartje Tukker, Jo Vink, A. J. Wiggers, D. van den Abeele, Co Banning, Norn Brinse Bosgoed, J. Dekker, A. van El, K. Fei- derhof, J. C. Frederiks, A. van der Giessen, Ina Hage, Marie Heckman, Anneke Koning, J. Lageman, Inge Lutterbeck, W. Melius, H. Nijhuis, D. Otten, A. Pol, Fiet Pondmand, W. Jansz, W. Roozen, D. Bonnes, C. Bos, Jopie Buurman, J. Dleperink, P. van Driel, F. Dijk stra, Nel Hettelingh, J. de Heus, D. van den Hoorn. H. Holtrust, G. van Kaam, J. H. Kuhle- meijer, Betty Leenman, H. Oudman, A. Polder, F. Sillem, A. Stolp, J. de Vries, Saapke Wes- selius. E. Baas. Kate Bendien, El- - Braun schweig, R. Bijker, P. Doorenbos, 1ra van Egmond, Teddy Erkendiep. G. Fidder. W. Groen, P. Homburg. Ella Hommersen, H. de Jong, H. Koopman. H. Lagerwaard, A. Lodder. F. Müller, H. Nortier, Nelly Reuijl. Agda Schaap, Hetty Spaling, F. Theyse, B. Versluys. N. Wiegand. Bevorderd naar klasse 3: W. van Akkeren, Corrie de Baat Doelman. C. Alt-a, J. Bartman, A. Blom. J. Boetje, J. Clay, P. Dekker, J. Doornbosch, Annie Franc- ken, J. van der Meer, Marianna van der Mersch. F. Mooi, H. Ouwehand, Nancy Par ker, L. Portielje, Ruthi van Til, Tini Verha gen. J. Vlasveld, P. van der Waals, S. Wagter, Hanna Barf. J. Boeke, M. Broekman, H. van den Bos. Hans Croese, J. Dengerink, W. Dol leman, Carolien Kampinga, Almie Lakeman, P. Muurling, P. Ouwerkerk. Ziska Pondman, Mia Poolman, H. de Ruiter, H. Reuijl, F. Tig- ges, Francien Tillema. Fiet van der Toorren, W. de Vries, R. de Wilde, B. Binsbergen, Lize Boetje, M. Bonting. W. van der Broek, Gon- nie Bruins. G. Dalhuisen, A. van Dijk, Th. Hinlopen, A.-Lentz, G. Meyer, B; Meiring, Chr. Nu&ink, Bep Peper, H, Plessius; F. Roos- jen, Coby de Ruiter, L. Toornvliet. Bevorderd naar klasse 4 H.B.S. wisk. afd.: P. van Andel, B. Balder, J. Balfoort, F. Briët, M. Creveld, N. Dijkshoorn, C. A. den Engelse, P. Galle, W. Hooghwinkel, T, Huizer, G. van de Linde. J. Rademaker Schorer, J. Smelik, B. Sparrius, J. Streutgers, N. Versluys, B. de Vries, H. Wassenaar, J. Werst. D. West, C. H. Pollatz (v.w,), Emilie de Clercq (v.w.) Bevorderd naar klasse 4 H.B.S. litt. econ, afd.: Caddy Barf, K. Cot-é. Lizzy Dieekman, H. Dop, J. van Eek, Dini Eringa, D. Feen- stra. K. de Graaf. W. Hage J. Hana, Sonja. Holdert, Riek de Jonge. H. van Kerckhoff. Ika Ligtermoed, J. Meilof. Evy Reinders, E. Scheen, A. Sloet tot Oldhuis, Lies Sluyter, H. van der Stadt. C. Teves, S. Vlasveld, H. van der Waals, Loukie de Clercq (v.w.) Bevorderd naar klasse 5 H.B.S. wisk. afd.: W .Arnaud de Calavon, G. Bollebakker Thpa Bijkerk, A. Dekker, L. van Ginhoven, J. Lok, Dineke von Meyenfeldt, T. Pilon, D. Scher mer, H. Schreuder, J. van der Stam. Bevorderd naar klasse 5 H.B.S. lit. econ. afd.: Ch. Eskes, Paula Florijn, A. Heimig (vw.)R. Klaasen. J. Knibbe, D. Lam (vw.), C. van Pa rijs, Elly. Schermer, J. Stolp, Bettie Wesse- lius. Bevorderd naar klasse 4 gymnasium: Lottie Arnold, W. Becker, Hetty Blom, J. Brinse Bosgoed, Greeth van Bruggen, E. da Costa, D. van Daalen, H. Heule, Mies van van Haarlem, D. Lageman, F. von Meyenfeldt, Emmy van Monsjou, Henny Panjer, P. Rozen- daal, Aya Rijkhoek, Neelke Smit, G. Tromp, Zet 'n waker in Uw slaapkamer! Stuif wat Shelltox en slaap rustig! Geen muggen zullen U storen, want Shelltox beteekent den dood voor elk insect! Ver krijgbaar bij Uw drogist. (Adv. Ingez. Med.) Marie Tusenius, K. Veen, Molly de Wilde, W. IJzerman, Hilly Zethoven. Bevorderd naar klasse 5 gymnasium: Hansje Banning. J. Biesheuvel. R. Brussaard (vw.). J. Geusebroek, W. Glastra, J. Groot, F. Harahap, W. Hultzer, T. Klaase, Jannie de Koomen, J. Koper, P. Pilon, M. van de Poll, J. Smit (vw), Toos de Vries (vw). K. van Wouw. Bevorderd naar klasse 6 gymnasium: K. Blom, F. Eringa, F. Kaarsemaker, C. van Kalkeren, Bep Siertsema, ruus van der Toorren, W. Visser (v.w.), Grietje van Wou denberg, Mies Bolmeyer, A. de Jong. TOELATING CHRISTELIJK LYCEUM TE HAARLEM. Toegelaten tot de eerste klasse: A. van Beaumont, Tine Boelens, J. Boel houwer, W. Bos, A. van den Bos, Anneke Brand, P. v. d. Breggen, A. Bremer, Grada Breukelaar, A. van Bruggen, M. Ciremans, Jo Dam, Uti Dieperink, J. Duynker, Liesie Duy- vendak, Gretha Dijkshoorn, F. Dijkstra, M. Ehrenfeld, J. van der Eist, J. Erkelens, Enny Goldschmeding, Ittie de Graaff, G. Griede. C. Groene wegen, H. de Heer Klools. Miep Han- hart, Jo van Haeringen, Ella Heinsius, N. van der Horst. W. Hultzer. B. Kappers, Anna Kas telein, Mies Krever, C. Leenman, Annetje van Lennep, F. Lagas, J. L-ettinga, C. van de Linde, Nellie de Liefde, J. Lodder, C. Luik, P. Maris, P. van Marken, Aafke Marmelstein, Marietje von Meyenfeldt, W. van Monsjou, Jannie Mul der, Greetje van Nïe, Jo Nueboer, H. van Hoe kom ik van die hoofdpijn af? Wanneer Uw hoofdpijn (migraine) U over valt bij het opstaen, vóór of na den maal tijd, koop dan even bij Uw drogist of apotheker een doosje "AKKLRTJES". Deze nieuwe vinding van Apotheker Dumont wordt overal en door iederen gebruiker geroemd om haar wonderlijke resultaten bij Hoofdpijn, Migraine, Kies pijn, Zenuwpijn, Kou, Influenza, Spierpijn, Neuralgische pijnen, Rheumatische pijnen. Het is niet noodig U te laten plagen door Uw pijn. Want bijna onmiddellijk zullen "AKKERTJES" U helpen en Uw pijnen snel lot bedaren brengen. Ook Gij zult opge togen zijn over de resultaten. Probeert zei Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont (Adv. Ingez. Med.) Overzee, H. Prinsen Geerligs, E Posthumus Meyjes, F. O. van Randwijck, H. L. Rietberg Annetje Roodenburg. H. Roos, P. Rot, D. de Ruiter, P. L. Salverda, M. Sanders, R. van der Schaar. A. Schaap, J. Schalkwijk, K. Scheffers, Rietje Schenk, C. Schuhman, Bep van Sitteren, An nie Spruyt, Mientje van Steenwij k. Tiny Stol, lekje Talsma, J. van der Vaart, Lia Vanden- bergh, A. de Vries, Joop de Vries, G. van der Velden, J. de Vos, H. van der Wart, Paula van Waveren, Elly van der Zaal, J. Zijlstra, Corrie de Clercq, Rieka Niebroek, W. Koschin, N. Verhoeff, Nanny Stassen, C. de Vries, Jean- nette de Vries, Dety de Jong, Henny de Jong, Annie Kraemer, J. Kleinhout, K. Rigterink, J. Gouman. Toegelaten tot klasse 2: A. Verhoeff, Corrie van der Sluis. Toegelaten tot klasse 3 A: F. van Woerden. Toegelaten tot klasse 3 C: H. van der Sluis. Toegelaten tot klasse 3 D: Rie Arnold, J. Lohmann. Toegelaten tot klasse 4 D: R. Vogel. GOUDEN HUWELIJK. Het echtpaar Joh. Consent en Petr. Con sent-van der Hoeven, wonende in de Schee persstraat alhier, hoopt op 22 Juli den dag te herdenken, waarop voor 50 jaar hun hu welijk aanving. De bruidsdagen gingen op 6 Juli in. V rijzinnig-Democratische Jongeren Organisatie. Landdag te Soesterberg. De Vrijzinnig Democratische Jongeren Or ganisatie organiseert op Zondag 14 Juli een grooten landdag te Soesterberg op het ter rein van den Ned.-Protestanten Bond aan den Amersfoortschen Straatweg, die om half elf zal aanvangen. Een viertal sprekers zal het woord voeren, n.l. Mr. P. J. Oud, minister van Financiën, Mr. A. M. Joekes, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, Dr. A. J. van Leusen uit Velsen en de heer J. C. Deering, leeraar M.O. te Utrecht, vroeger te Haarlem. Op een van de hoogste punten van de provincie Utrecht, de Stomperd, zal een vlaguitreiking plaats hebben door den voorzitter van het Hoofdbe stuur, den heer D. J. A. Geluk uit Haarlem. Verder zal optreden de bekende herbergvader van de jeugdherberg Slot Assumburg, Geert Dils, die bij zijn luit zal zingen. Medegewerkt wordt door het muziekgezelschap „Excelsior" uit Amersfoort, een versterkersinstallatie zal aanwezig zijn. De deelnemers komen uit alle deelen van ons land. met autocars naar Soesterberg. Ook uit Haarlem wordt een tocht georganiseerd. Dé autocars vertrekken daartoe Zondagmor gen acht uur van het Stationsplein alhier; men denkt des avonds ongeveer zeven uur weer terug te zijn. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Handschoenen en ceintuurs. Fietspomp, 2 Kenteekens Ventvergunning, Rijwielplaatje: Politiebureau Smedestraat. Abonnement Broek way: Handgraaf, Hofdijkstraat 30. Zilveren armband: Brouwer, Jansweg 22. Badpak met handdoek: Lohman, Teijlerhofjesstraat 2 rd. Broche: Nolf, Kruisstraat 26. Boek (sterre- kunde)Prins. Assendelverstraat 39. Bal: v. Dantzig, Jacobijnestraat 9. Leesboek; Lode- wijk, Da Costastraat 40. Halsketting: Otto, H. v. Alphenstraat 28. Herdershond: Reinalda, Dr. Bakkerlaan 41 Bloemendaal. 2 Hengelstok ken: Schaafsma, Arnulfstraat 26. Regenjas: Lodewijk, Da Costastraat 40. Zilveren ket tinkje: Hoekstra, Lange Margarethastraat 28. Katten: Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt. Alpinomuts: Klauwers. Vooruitgangstraat 98. Portemonnaie: Veenings, Klaverstraat 2. Zil veren ringetje: Swart, Zijlstraat 81. Rijbewijs: v. Meij, Korte Poellaan 7. 1 Paar sokken: Wils- haus, Amsterdamschevaart 190. Sleutelring aan ketting: v. d. Erf. Oranjeboomstraat 58. Wandelstok: Termeij, Kenaustraat 10 rd. Lips- sleutel: v. d. Laarschot, Voorzorgstraat 47. Monteurtang: Prins, Emostraat 3. Tasch: Schönkel, Karolingenstraat 13. Lederen ta bakszak: de Vries. v. Oosten de Bruijnstraat 98. Vulpotlood: Sjabo, Oost Indiëstraat 191. 1 stuk zeep: Jacobs, Hof van Egmond 20. Zak, inh. soda: Visser, Kleverlaan 56. Een hardhandig opvoeder. Op 26 April reden twee meisjes per fiets op den Bloemendaalschen weg te Santpoort en. als gebruikelijk, reden zij naast elkaar, waardoor op dien niet breeden weg naast haar niet veel ruimte overbleef. Zij werden achterop gereden door een auto, die door hoornsignalen te kennen gaf. dat men wilde passeeren en het getoeter hield de aanwij zing in, dat de meisjes achter elkaar zouden gaan rijden. Beslist noodig was dit wel niet, want de auto kon passeeren. maar de chauf feur achtte het wenschelijk, zooals het in het algemeen wenschelijk is, dat men op smalle wegen niet naast elkaar fietst. De chauffeur wilde dus als opvoeder optreden ten opzichte van de verkeersregelen. De meisjes sloegen geen acht op de les en ble ven naast elkaar rijden. Dat verdroot den chauffeur en zijn patroon, die naast hem zat, die meenden, dat wie niet hooren wil, moet voelen. Bij de meisjes gekomen haalde de chauf feur inplaats van naar links, naar rechts uit, waardoor hij zijn wagen tegen het linksche meisjes opdrong, waardoor zij viel en haar vriendin in haar val meesleepte. Dit ging niet na dolle vaart, maar heel zachtjes, blijk baar wilde de chauffeur alleen een duwtje geven als opvoedkundig tuchtmiddel, meer niet en volgens getuigen zou een der Inzit tenden van de auto dan ook gezegd hebben: „Dat is een goed lesje voor Jullie". Maar nu kreeg de chauffeur op zijn beurt een lesje van den kantonrechter, die er hem op wees, dat hij niet tot opvoeder in ver keerszaken was aangesteld en dat hij in allen gevalle bij zijn opvoeding geen paarde- middelen moest toepassen.1 De tijden van plak en handspaak zijn voorbij, waarmee vroeger schoolmeesters en scheepskapiteins regeerden. De chauffeur wilde het wel als een onge luk voorstellen, maar de getuigen waren te positief in hun verklaringen: zij hadden goed waargenomen, dat de chauffeur de meisjes opzettelijk op zij drong. De ambtenaar vond dat geen manier en vorderde een boete van f 25, de kantonrech ter was van meening. dat de chauffeur mis schien door zijn patroon tot de aanrijding was aangezet, maar dat kan den chauffeur niet ontlasten, waarom de f 25 boete werd toegewezen. Autobusdienst Leeuwarden-Rotterdam Maandag diende de zaak tegen vijf perso nen uit Friesland, die gedagvaard waren, om dat zij zonder vergunning van Gedeputeerde Staten een autobusdienst zouden hebben on derhouden tusschen Leeuwarden en Rotter dam. Geen der verdachten was verschenen. Op 13 Mei 1.1. was een autobus van verdach ten onder de gemeente Velsen aangehouden en eenige der toen in die bus aanwezige pas sagiers waren als getuigen gedagvaard. Alle getuigen verklaarden, dat zij lid waren van de Hollandsch-Friesche reisvereeniging, voor welk lidmaatschap zij 50 cent per jaar betaalden. Om lid te worden behoefde men zich slechts bij een bestuurslid der reisver eeniging aan te'melden; men moest een aan vraagformulier teekenen en was dan zonder verdere formaliteit lid. De getuigen verklaarden allen dat zij met een autobus van verdachten een of meermalen eén reis hadden gemaakt van Leeuwarden naar Holland, 't zij naar Haarlem, 't zij naar Leiden of naar Rotterdam of terug. Als men een reis wilde maken, moest men dit enkele dagen tevoren opgeven en óf direct het reis geld ad 2 storten óf dit bij de afreis voldoen. Een tweetal getuigen had zich om reiskaar ten bij een bestuurslid vervoegd, terwijl zij geen lid der reisvereeniging waren; hun waren geen kaarten verstrekt, maar wel was gezegd dat zij kaarten konden krijgen als zij lid der reisvereeniging werden. Zij lieten zich toen als lid inschrijven, betaalden 50 cent contri butie en konden daarop reiskaarten bekomen. Twee chauffeurs, die autobussen van ver dachten hadden bestuurd, kwamen verklaren, dat zij niet in dienst der reisvereeniging wa ren, maar in dienst van verdachten. Zij had den zich met de passagiers niet te bemoeien, bij het instappen te Leeuwarden en te Har- lingen controleerde een bestuurslid der reis vereeniging of de reizigers lid der vereeniging waren en het geld voor de reis hadden betaald. De chauffeurs hadden opdracht gekregen on derweg niemand op te nemen, die geen lid der vereeniging was, maar dat was, zeiden zij, niet voorgekomen. Het bestuurslid der reisvereeniging, die voor namelijk de zaken beheerde, was tevens mede eigenaar der autobussen. De ambtenaar van het openbaar ministerie wees er op, dat in een vorige zaak in hooger beroep een vrijsprekend vonnis was gewezen en in verband daarmee wilde hij geen straf eischen tegen alle verdachten, maar alleen tegen dengene, die bestuurslid der reisvereeni ging was. Geëischt werd 5 boete of 2 dagen. De kantonrechter, onmiddellijk uitspraak doende, achtte de overtreding niet bewezen en sprak alle verdachten vrij. LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOSTVERZEN DINGEN T/M. 14 JULI 1935. Nederlandsch Indië, zeepost via Amsterdam per s.s. Poelau Tello 12 Juli gewone stukken 3.25; mall via Marseille per s.s. Dempo 11 Juli gew. st. 14.15. Luchtpost AmsterdamBandoeng 10, 13 Juli gew. st. 3.25; luchptost LondenSingapore —Australië 13 Juli gew. st. 2.15. Suriname, mail via AmsterdamTrinidad 2 Juli gew. st. 3.25; luchtpost New-York— Paramaribo 9 Juli gew. st. 19.10. Aruba. Bonaire. Curacao, zeepest en mail via, Amsterdam 12 Juli gew. st. 3.25; luchtpost New-York—Curacao 11 Jlui gew. st. 19.10. Vereenigde Staten van Amerika. Canada, Mexico, via Cherbourg il Juli gew. st. 10.10; via Glasgow (alleen Canada) 10 Juli gew. st. J6.45. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay, via Genua 11 Juli gew. st. 15.15; via Lissabon 13 Juli gew. st. 16.45; luchtpost Duitschland— Zuid Amerika 10 Juli gew. st. 9.25; luchtpost Marseille—Zuid Amerika 13 Juli gew. st. 11.30. China. Hongkong, Philippijnen, Japan, Mantsjoerije en Jehol, via Siberië 11 Juli. gew. ist. 18.35; luchtpoot Amrtei camBandoeng 10, 13 Juli gew. st. 3,25. Irak (Mesopotamië), via Instanbul—Adana r—Damascus 11 Juli gew. st. 3.25; via Napels 12 Juli gew. st. 11.30 Luchtpost als Britsch Indië. Br.-Indië via Marseille 11 Juli gew.st. 9.25; luchtpost Londen—Calcutta 12 Juli gew. st. 2.15; luchtpost Amsterdam—Bandoeng 10, 13 Juli gew. st. 3.25; luchtpost Londen—Cal cutta—Singapore 12 Juli gew. st. 2.15. Ceylon, via Marseille 11 Juli gew. st. 14.15. Luchtpost als Britsch Indië. Singapore, via Marseille 11 Juli gew. st. 14.15. Luchtpost als Nederlandsch Indië. Ridders van het Bad geïnstalleerd. LONDEN, 5 Juli. (Van onzen correspondent). Deze week zijn in Westminster Abbey 21 nieuwe ridders van de Orde van het Bad plechtig geïnstalleerd. Het geschiedde in de aan deze Orde gewijde Kapel van Hendrik VII. Men weet, dat Engeland in de regeling van zulke plechtigheden uitmunt. De orde van het Bad is in 1399 gesticht. En in Westminster Abbey bij deze gelegenheid scheen men in tijd en omstandigheid naar de Middeleeuwen te zijn teruggezet. De stemming van dat verre verleden was onmiskenbaar. Het verleden, zoo is het Engelsch inzicht, heeft de fundeering gebouwd waarop het heden rust en men laat graag zien in zulke plechtigheden als die van deze week in de Abbey hoe diep en dus hce hecht de fundeering van het Engelsch nationaal bestaan is. Niets van de overleve ring is in de vijf eeuwen, welke sedert de stich ting van de Orde zijn voorbijgegaan, verloren gegaan. En de Abbey zelf stond reeds bij den waterkant toen er nog geen ridders van deze Orde en ook nog geen ridders van de een halve eeuw oude Orde van den Kousenband waren. Zoowel de omgeving of het tooneel als de teksten, die het antiek ritueel vergezellen hel pen de illusie wekken, dat men terug is ge keerd naar de dagen van een Richard Leeuwenhart en de Tempelridders. Het waren moderne ridders, die hier naar oud ceremo nieel werden geïnstalleerd, mannen die in het hartje van den tijd staan. Sir Roger Keyes, Lord Trenchard en anderen. Zij waren per automobiel naar de Abbey gekomen maar zij zwoeren den ouden eed dat zij God zouden eeren boven alle dingen, dat zij maagden, weduwen en weezen zouden beschermen en dat zij geen afpersing, welke zij konden ver hinderen, zouden gedoogen. De Ridderorde van het Bad is op een na de oudste en de vierde in rang in het Vereenigd Koninkrijk. De Kousenband is de oudste en voornaamste; en de Schotsche. Orde van de Distel, die eerst aan het einde der zeventien de eeuw werd gesticht, en de Iersche Orde van St. Patricus, die nog weer een eeuw jonger is, gaan vóór de Orde van het Bad. Het Britschc Rijk telt zijn ridders bij dui zenden. En voor hen die sterven worden er nieuwe „geslagen". Dit „slaan" is een tikje op den schouder met den platten kant van een zwaard, waarna de geridderde zich op bevel van zijn vorst uit zijn gebogen houding op heft. Maar hen, die op deze eenvoudige wijze deel gaan uitmaken van de ridderschap van het Rijk, kan men niet vergelijken met de rid ders van de „edelste", „oudste" en „beroemd ste" orden van Kousenband, Distel, St. Patri- cius en Bad. Zooals reeds is te kennen gege ven was de plechtigheid voor de installatie dei- nieuwe ridders van de Orde van het Bad veel ingewikkelder. Wat doet zulk een huishoudelijk ding als een bad in zulk een verheven gezelschap? zal men willen vragen. Wel. er was geen bad in de kapel van Hendrik VH in Westminster Abbey. De installatie der ridders is in zoo verre gemoderniseerd men zou kunnen zeggen gerationaliseerd dat het bad niet meer wordt gebruikt. Maar in oude dagen had het in de plechtigheid een belangrijk aandeel. De candidaat voor het ridderschap begon toen zijn inwijding reeds den dag te voren. Hij werd naar een barbier gebracht, die hem scheerde en die zijn 'haar knipte. Daarna leidde men hem naar een vertrek waar een badkuip stond en waarin de can didaat, alleen gekleed in een linnen broek, plaats nam. Twee nestoriale en plechtige ridders bezochten hem daar gaven hem raad en vermaning voor zijn aanstaanden ridderlijken staat, goten water over zijn naakte schouders en maakten het teeken van het Kruis op zijn linkerarm. Wanneer dit naar wensch was verloopen stak de can didaat zich in feestgewaad cn ging hij voor de rest van den avond lekker eten en drin ken. Den tijd van middernacht tot zonsop gang bracht hij in gebed in de kapel door. Het godsdienstig element treedt in deze ridder-ceremonieën sterk naar voren. Oor spronkelijk deed het zich niet gelden in de gebruiken van een schare die immers zuiver militair was. Maar het deed zijn intrede ten tijde der Kruistochten toen de kerk het krijgsmansberoep onder haar vleugelen nam. De aanwezigheid van het „bad" in den naam van de hier besproken oi'de is nu ver klaard. De verklaring van den ..kousenband" in de als „most noble" aangeduide orde is ruim bekend door een aardig verhaal. De echtheid van dit verhaal wordt echter door geschiedkundigen niet gewaarborgd. Er zijn andere lezingen dan die waarin de gravin van Salisbury wordt genoemd. Een legende wil dat Richard Leeuwenhart in een veld slag in het Oosten, waarin zijn soldaten moe werden, lederen riemen bond om de beenen van zijn heldhaftigste mannen en daarmee de lauwen aanspoorde een zelfde teeken van heldhaftigheid te winnen. Een ander verhaal wil, dat Eduard III het signaal gaf voor het begin van den slag bij Crecy door zijn kou senband naar zijn voornaamsten aanvoerder te zenden. Het verhaal is niet volledig want het vertelt niet hoe het kwam, dat de aan- voeder de beteekenis van dit merkwaar dig signaal terstond vatte. Maar de slag werd gewonnen en Eduard stichtte toen de Orde met den kousenband als symbool. Deze lezingen zijn niet zoo aantrekkelijk en ook niet zoo aannemelijk als die van de gravin die haar kousenband op den dans vloer verloor en van haar koning die en wie heeft geen gevoel voor de ridderlijkheid van het gebaar hem op raapte en om het eigen been bevestigde, zich toornig richtend tot eenige zi'innekende gasten met den uit roep „Honi soit....". 9 Juli: Door eenige dames alhier is een plan gevormd, dat, zoo wij hopen, niet het minst om het liefdadig doel dat zij er mede voor oogen hebben, moge slagen. Zij zijn n.l. van plan om de bekende kindercantate „Het Ouderhuis" van Ri chard Hol in de maand December alhier te doen opvoeren. De heer Robert heeft zich, op verzoek, bereid verklaard zich geheel belangeloos met de leiding daar van te willen belasten. Dadelijk na den aanvang van den nieuwen cursus zullen aan verschillende scholen en inrichtin gen van zangonderwijs uitnoodigingen worden gezonden om de medewerking van kinderen van 10 tot 16 jaar te ver krijgen. De ouders zullen ongetwijfeld aan de dames hun symnathie niet onthouden, daar haar hoofddoel is om de noodige gelden te verzamelen, ten einde alhier eene, reeds in vele steden bestaande, crèche (kinderbewaarplaats) te stichten, door welke inrichting in deze gemeente zeker in een groote behoefte zal worden voorzien. Multifilm maakt een speelfilm Yoor den Bond tegen Vivisectie. De Filmfabriek Multifilm alhier zal in op dracht van den Ned, Bond tot bestrijding der Vivisectie een korte geluid-speelfilm maken getiteld „Het teeken van Kaïn". De film heeft ten doel propaganda te maken voor het streven van dien Bond over de heele we reld en zal mettertijd in vreemde versies in omloop worden gebracht, wellicht zal het de eerste film zijn in het Esperanto. Regie voert Luc. Willink cameraman is Chr. Pointl. Wie in de rolprent zullen spelen is nog niet bekend. Het wordt de eerste speelfilm van Multifilm, op te nemen in de studio's aan het Kenaupark. BRIDGE-DRIVE TE ZANDVOORT. Bij de eerste bridge-drive van dit seizoen was de belangstelling niet zoo groot als wij dit gewend zijn. Dat er te Zandvoort weinig gasten zijn, heeft dus ook hier zijn invloed niet gemist. Jean de Kuyper was één der weinige be kende spelers, die Zaterdag in het Badhuis te gast was. De uitslag van deze drive was als volgt: Even lijn: 1. J. A. G. Krouwels Jr.A. Nie- weg, resp. HaarlemAmsterdam, 12 match points; 2. Jean de KuyperMr. Pont, resp. Den HaagHillegom. 13 match points. Oneven lijn: 1. Jhr. J. R. SchorerBeekman, Zandvoort, 10 match points; 2 Mevr. E. Leven- bachP. Blankevoort, resp. Zandvoort en Haarlem, 14 match points. De wedstrijd werd geleid door Mr. Max: Levenbach. DE HAARLEMSCHE SCHOOLKINDEREN NAAR BUITEN.. In ons vorig nummer publiceerden we "eenige bijzonderheden over een driedaagsch reisje van schoolkinderen naar Apeldoorn. De heer A. L. van Lohuizen, secretaris van het Haar- lemsch Vacantie Kinderfeest, verzoekt ons nog het volgende op te nemen: De commissie is ingesteld door de plaatselijke afdeelingen van den Bond van Ned. Onderwijzers, het Ned. Onderwijzers Genootschap en de Vereeniging van Leeraren en Onderwijzers in de Lichame lijke opvoeding in Nederland. Eerstgenoemde organisatie is verleden jaar met dit werk be gonnen, waarna ze in December j.l. samen werking heeft gezocht met andere onderwijs organisaties. Als gevolg hiervan werken nu drie vereenigingen samen. Over een eigen vacantieverblijf, dat wel ideaal zou zijn, is nog niet gesproken. „Waarschijnlijk", aldus eindigt de heer Van Lohuizen, „is hier ver warring ontstaan met het Centraal Vacantie- Kinderhuis. dat de leden van den Bond van Ned. Onderw. over het geheele land hun Bond willen geven ter gelegenheid van zijn 60-jarig bestaan. De afdeeling Amsterdam van den B. v. N. O. heeft reeds drie tehuizen n.l. te Nunspeet, Renkum en Valkeveen, terwijl de afdeeling Rotterdam ook in het gelukkige bezit is van een huis en wel te Ulvenhout". PERSONALIA. Onze plaatsgenoot J. van der Pol slaagde te 's-Gravenhage voor het examen 3e Stuurman groote Stoomvaart. De heer J. Kammeijer te Heemstede is benoemd tot gymnastiekleeraar aan de Neutrale Haarlemsche Montessorischool aan de Louise de Colignylaan. ALGEMEEN VERBOND VAN VOLKS- TUINDERSVEREENIGINGEN. De trekkine van de Flora-volkstuinloterij, waarvan de hoofdprijs het tuinhuis is dat tiidens Flora te Heemstede op den Volks tuin stond, zal plaats vinden op Dinsdag 16 Juli in gebouw Caecilia te 4 uur. AGENDA Heden: DINSDAG 9 JULI Groote Kerk: Orgelbespeling, 8.159.15 u. Palace: Baby take a Bow. Op het tooneel: Olga Statis Comp., balance act. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Frühlingsstimmen. Op het Tooneel: Hadji Sambalo, geheimzin nig cabinet, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: De schaduwen van de mis daad. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Zijn laatste kans. 2.30, 7 en 9.15 uur WOENSDAG 10 JULI Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Tevler's Museum Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10