DE BILT DINSDAG 9. JU El 1935 HAAREEM'S DAGBEAD Z Tentoonstelling voor luchtbescherming. Dr. C. W. van Hoogstraten over strijdgassen. De idéé van een gasoorlog is niet nieuw. De oudste berichten daaromtrent dateeren uit 4 a 500 jaar voor Christus. In 1915 werd het eerst gebruik gemaakt van Chloor gas, goedkoop, zwaarder dan lucht en slechts langzaam te ontladen. Bij de eerste aanvallen in België was de uitwerking ver schrikkelijk. Aanvankelijk spoot men de gassen uit cylinders. Tegenwoordig schiet en werpt men het gas. Een gasgranaat met weinig spring lading is het geschiktst. Een voordeel is. dat hij onverwachts komt, een nadeel, dat de concentratie van het gas niet groot is. Ook werpt men gasbommen uit vliegtuigen, maar wil men een groote uitwerking hebben, dan is men genoodzaakt groote projectielen mede te nemen. Een groot vliegtuig kan er slechts één tot uiterlijk drie medenemen. Zij wegen n.l. tot één ton. De trefkans is door deze kleine hoeveelheid mede te nemen materiaal, zeer gering. De oorlogsgassen verdeelt men in: 1. doodende gassen: a. giftige gassen (o.a. cyaan verbindingen)b. verstikkende gassen als broom, chloor, phosgeen, diphosgeen, chloorpicrine enz. 2. Irriteerende gassen: a. Traanverwekken- de gassen (arsinen). c. etsende en blaartrek kende gassen (mosterd gas). Het cyaan werkt bij inademing op het bloed, dat vergiftigd wordt. Het phosgeen werkt op de ademhalings organen en" er vormt zich vloeistof in de longblaasjes, zoodat de verstikkingsdood volgt. Verder heeft men rekening te houden met cumulatieve eigenschappen. Wanneer de sol daten na den aanval hun gasmasker hebben afgezet kan er nog gevaar dreigen door de aanwezige chemische stoffen in de kleeding. De zeer verdunde inademing van bijv. phos geen kan nog zeer gevaarlijk zijn. De traanverwekkende gassen tasten de traanklieren aan, zoodat men geruimen tijd niets kan zien. Zeer geringe hoeveelheden (1/10 mgr. per M3. is al merkbaar) werken al. De niesverwelckende gassen werken op de slijmvliezen van de ademhalingsorganen. Van de blaartrekkende gassen is het mos terd gas het bekendst. Eind 191'' werd het het eerst door de Duitschers aangewend. De Engelschen ontdekten na ongeveer 24 uur roode plekjes op de huid. Nog later werden dit blaren, die zeer pijnlijk waren en slechts langzaam genazen. Op het eind van den oor oorlog werd er uit Amerika reclame gemaakt met Lewisiet. Het is nooit gebruikt en ten slotte bleek het veel minder uitwerking te hebben, dan het mosterdgas. Wat de afweermaatregelen betreft: Het eerste gasmasker bestond uit een in chemicaliën gedoopt comores, om het Chloor onschadelijk te maken. Het bedekte alleen neus en mond. De later toegepaste chemi sche stoffen veroorzaakten complicaties. Er werden daarom steeds^ meer compressen op elkaar gebracht. De oplossing was het gelaatstuk met de vullingbus. Ook deze laat ste bussen kregen langzamerhand formi dabele afmetingen en men plaatste de bus op den rug. In Rusland en Holland vond men tege lijkertijd uit dat de actieve kool alle gassen afvangt. Rook en nevels worden afgevangen door z.g.n. nevenfilters, bestaande uit watten op papiervezels. Verschillende soorten gasmas kers worden achtereenvolgens besproken Spreker wijst er tenslotte op, dat men geen overdreven angst moet hebben voor de ge bruikte gassen. Mosterdgas is nog wel het onaangenaamste. Het dringt n.l. bijna overal doorheen, zelfs door rubber en leeren laarzen. Men heeft nu een stof weten te vinden, welke' een afdoende bescherming weet te bieden aan mosterdgas. Men is wel degelijk in staat, om zich te beschermen. Dinsdag 9 Juli 8 uur zal: Mr. F. L. P. de Jong over het onderwerp: Luchtbescher ming in eigen huis, spreken en Woensdag 10 Juli 8 uur: A. H. van Leeuwen, architect; over het onderwerp: Schuilplaatsbouw KRAKATAU WERKT HEFTIG. BATAVIA, 8 Juli, (Aneta-A.N.P.) De ge zagvoerder van de „Oembilin" heeft een verhoogde werking van de Krakatau gerap porteerd. Volgens zijn waarnemingen zou den zich om de twee minuten erupties voor doen. waarbij de uitgeworpen massa tot een geweldige hoogte wordt omhoog geslingerd. Op 5 Juli zijn de uitbarstingen begonnen. Op dien dag waren vuurkolommen zichtbaar. In den afgeloopen nacht is wederom vuur waargenomen en in den morgen werden rookkolommen zichtbaar. Te Telok Betong en te Tandjoengkarang zijn aschregens ge vallen. veimoedelijk van de Krakatau af komstig. De bevolking is rustig. ARROND. RECHTBANK. UITSPRAKEN. De man, die naar Marseille zou gaan. De jongeman, die een heer in Bloemen daal bewoog hem f 29.40 te geven voor een reis naar Marseille, voorgevende dat hij daar werk op een schip kon krijgen, ten bewijze waarvan hij een in het Fransch .gestelden brief toonde, werd conform den eisch ver oordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest, Vervalsching van steun- lijsten. De penningmeester van de Landelijke Fede ratie van Bouwvakarbeiders had terecht ge staan, omdat hij geregeld op steunlijsten zou hebben geteekend met den naam van een ander, ton gevolge waardoor hem onrecht matig f 338 zou zijn uitbetaald. In het voor onderzoek had verdachte het ten laste ge legde toegegeven, maar op de terechtzitting kwam hij op zijn verklaring terug en be weerde hij. dat de man. wiens naam gezet was. wel zelf had geteekend. De Officier van Justitie eischte 8 maanden gevangenisstraf. De rechtbank overwoog in haar vonnis, dat, lettende op de tegenstrij dige verklaringen van verdachte, het onder zoek niet volledig is geweest, waarom de zaak terug verwezen werd naar den rechter commissaris. VaJsche steuntrekker. De persoon, die op de steunlijsten had ge teekend als ware hij werkloos terwijl hij dit niet was en wien zoodoende een bedrag aan geld was uitbetaald waarop hij geen recht had, werd veroordeeld tot een maand gevangenisstraf; geëischt waren 3 maanden. Effectendiefstal wordt eindelijk opgelost. Na langdurig onderzoek der Haagsche recherche. Op 28 Juni van het vorige jaar werd tijdens afwezigheid van den bewoner uit een perceel aan de Mesdagstraat te 's Gravenhage een hoeveelheid effecten ontvreemd tot een ge zamenlijke waarde van 40 a 45 duizend gulden Korten tijd na den diefstal viel de aandacht van de politie op een gewezen dienstbode van den benadeelde, nl. op de 30-jarige E. J. Ch. van G.? die in relatie stond met den 36-jari- gen inbreker Th. J. O. In den loop van Augustus '34 kon worden overgegaan tot de arrestatie van de dienstbode en haar vriend, terwijl ongeveer gelijktijdig werden aangehouden de 36-jarige koopman J. B. v. d. S. en de 38-jarige koopman Ph. P. Daar' van het ontvreemde niets werd ach terhaald, terwijl de aanwijzingen onvoldoends waren, moest het viertal na enkele dagen po- litiebewaring worden vrijgelaten. In April j.l. bleek dat aan bankinstellingen te Haarlem, Dordrecht en Rotterdam effecten tot een gezamenlijke waarde van pl.m. 11 mille en afkomstig van bovengenoemden diefstal, waren verkocht. Uit een onderzoek door de Haagsche re cherche bleek, dat de effecten door zeven ver schillende personen waren verhandeld. Zij al len werden gearresteerd, doch slechts twee van hen werden ingesloten, nl. een 54-jarig koopman en de ten tweede male gearresteerde J. B. v. d. S. Het onderzoek naar de nog ver miste effecten wordt voortgezet. EEN ONGELUKSPLEK WELL, (Limburg), 8 Juli. Maandagavond omstreeks kwart over zeven heeft op den Rijksweg Venlo—Nijmegen, ter hoogte van het café „De Hamert" een ernstig motor-ongeluk plaats gehad. Een motor met zijspan, waar op en waarin de drie gebroeders Posthuma ge zeten waren, en welke bestuurd werd door den 30-jarigen H. P., slipte in de tramrails en kwam na over den kop te zijn geslagen in een sloot terecht. H. P. bekwam een gecompliceerde been breuk, terwijl zijn broer P. P. die op de duo gezeten was, schaafwonden aan gelaat en handen opliep. Beiden zijn naar het zieken huis te Venlo vervoerd. De derde broer, B. P. B. P., die in de zijspan gezeten was, bleef on gedeerd. Dit is het vijfde ongeluk, dat in een maand tijds op dezelfde plek heeft plaats gehad. DOOPSGEZIND ZANGKOOR. Op Zondag 21 Juli zal door leden en vrien den van Doopsgezind Zangkoor het jaarlijk- sche zomeruitstapje worden gemaakt. Per spoor zal worden gereisd naar Amsterdam, vanwaar met een der salonbooten der Hol landVeluweLijn over het IJselmeer naaf Harderwijk wordt gevaren. Per touringcar wordt vervolgens een tocht gemaakt door de schoone Geldersche dreven: in den vooravond wordt van Harderwijk den terugtocht aan vaard. MUZIEK. Bij de te 's-Gravenhage gehouden Staats examens voor muziek is voor het theoretisch gedeelte M. O. geslaagd, Gosse Kroeze leer ling der Toonkunstmuziekschool te Haarlem. TERAARDEBESTELLING PROF. DR. D. PLOOY. Onder zeer groote belangstelling uit Acade mische en Kerkelijke kringen is Maandag op „Zorgvlied" te Amsterdam ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Prof. Dr. D. Plooy, hoogleeraar in de Exegese van het Nieuwe Testament aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en buitengewoon Hoogleeraar aan de Gemeen te Universiteit te Amsterdam, een van de be kendste theologen in ons land, die zich over onze grenzen door zijn geschriften internatio nale vermaardheid verworven heeft. DRIE DEVTEZENSMOKKELAARS GEPAKT. Drie Weertenaren, de 34-jarige J. P., de 39- jarige J. v. A. en de 25-jarige J. P. zijn bij Elmpt door de Duitsche douane wegens de- viezensmokkelarij aangehouden. Een van de drie heeft zich reeds langen tijd met deze soort smokkelarij bezig gehouden. Nagegaan wordt thans door de Duitsche politie tot welk bedrag in den loop van den tijd is gesmok keld. 1NFORMATIEKOERSEN. (Medegedeeld door de Rott. Bank Ver.) Londen 7,267,26Vfe. Berlijn 59,2059,25. Parijs 9,71 3/4—9,72 Va- Brussel 24.77—24.81. Zurich 48,07—48.11. New-York 1.46 9/11—1.46 13/16. HOOGER BEROEP IN DE IJPOLDER MOORDZAAK De officier van Justitie is in hooger beroep gegaan van het door de Amsterdamsche recht bank op Donderdag j.l. gewezen vonnis, waar bij C. S. verdacht van den moord in den Grooten Inpolder, werd vrij gesproken. meldt: Hoogste barometerstand 767.8 m.M. te Hannover. Laagste barometerstand 742.9 m.M. te Reykjavik. en voorspelt: Zwakke tot matige winden uit Zuidelijke richtingen. Gedeeltelijk bewolkt. Waarschijn lijk nog droog behoudens kans op onweer, vooral in het Zuiden. Warmer. Uit het Buitenland Warmer weer. De hooge drukt trekt, eenigszins in beteekenis afnemend Noordoostwaarts weg. De depressie heeft haar centrum nabij IJsland. De secun daire in Frankrijk werd nog ondieper en werd door een nieuwe hooge druk gevolgd. Een weg trekkende depressie in het Noordoosten bracht nog eenigen regen in Scandinavië en de secun daire in Frankrijk geeft lichtx regen om het Kanaal. Overigens is het overal droog. In Frankrijk is de lucht grootendeels betrokken met hooge temperatuur in het Zuidoosten. In Duitschland breidde de opklaring zich Noord oostwaarts uit zoodat alleeen de Oostzeekust nog betrokken lucht heeft. Scandinavië is no? grootendeels betrokken. Ook Ierland heeft zware bewolking met warm weer. In Enge land en Schotland is het zonnig met koele ochtenden. In verband met den Zuidelijken wind en toenemende vochtigheid zal het in onze om geving warmer worden met eenige kans op onweer in het Zuiden. Barometer 769 ml. 770 m.M. Stand van heden Vorige stand Neiging: Achteruit. Opgave van: FIRMA KEIP, Opticien Groote Houtstraat 137, tel. 11640 Thermometer 1 9 Juli: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 69 F. 58 F. 74 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 9 Juli. Ondertrouwd 8 Juli: N. C. v. d. Werf en B. C. Voor den Dag. Bevallen 4 Juli: J. SombroekZijlstra, z. en d.; M. Bosv. d. Voort, z.; C. M. Hoppen brouwerv. Krimpen, z.; 6 Juli: F. Schoorl Boot, d.; A. C. Knookv. d. Berg, d.: G. W. MartensPennarts, d.; 7 M. M. R. Metzelaar Massin, z.: K. M. BaxnhoornGrimminger, z.; H. A. VoetlinkPimmelaar, z.; G. M. Pot Lagerweij. z.; 8 Juli A. J. M. GigengackRij broek. d.: M. van RijnD'haene. z. Overleden 6 Juli: B. Ei, 8 j., d. v. J. Blaauw, L. Wijngaardstraat; E. C. Krom, 60 j., Bad huisstraat; T.y 2.-onnd., Zv v. T-. H.-Stouten, Westerkracht; P. Speelman, 55 j-, Zwaluw straat; G. Menshager—Pape,48j_v.- Cplenso- sti-aat; 7 Juli:J. v.'d. Ham, 9' j., G-r. Hout straat; E. A. van GilseGalïehkamp, 67 j., Kamperlaan; F. Vrijmoed, 80 jParklaan; 8 Juli: B. Jager, 71 j„ Delftlaan/ Voorbeurs te Amsterdam. RUSTIG VERLOOP De ochtendbeurs had hedenmorgen een rustig verloop. De stemming beantwoordde niet ten volle aan de verwachtingen. Klaar blijkelijk was men gisteren reeds iets te sterk vooruitgeloopen op de koersverbetering van Wallstreet, die men hier had voorzien. Kon. Olie bleven goed van toon. De noteering zette reeds iets hooger in, rekening houdende met het dividend van 7J/2 percent, dat heden werd gedetacheerd, waarna de koers nog iets op liep. Philips waren evenals Aku nauwelijks prijs houdend. Zij moesten een fractie afstaan, Unilever bleven op peil. Ook Amst.. Rubber wisten zich te handhav- H.V.A. golden daar entegen ongeveer 1 percent lager. Youngleening was prijshoudend. Op de wisselmarkt lag de dollar gedrukt, ;erwijl ponden en Fransche francs een klei nigheid verbeterden. Termijnponden waren vast. DE R. S. A. P. IN DEN AMSTERDAMSCHEN RAAD. Naar aanleiding van in de pers versche nen geruchten omtrent eventueel bedanken van den voorzitter der Rev. Soc. Arb. Partij, de heer P. J. Schmidt, als lid van den Am- sterdamschen Gemeenteraade ten gunste van het zittende raadslid, den heer C. Kitsz, wordt medegedeeld, dat het bestuur van de Federatie Amsterdam van de R.S.A.P. bij een- bespreking van den verkiezingsuitslag heeft besloten, dat de raadszetel der R.S.A.P. zal worden bezet door no. 1 van de lijst, nl. den heer P. J. Schmidt. Alle commentaren in de pers over deze aangelegenheid zijn onjuist. -JU J} y~At-l jUu-J jij»! f ;i ■ÜJ1 JJ Een plaquette van de Heldersche burgerij, die door de K. L. M. naar Soerabaya zal wórden vervoerd, ter huldiging van de bemanning der K XVIII. Pessimisme om de Schevening- sche arbitragebesprekingen. Waarom prof. Jeze zijn betoog afbrak. Maandag zijn de vier arbiters in het Ita- liaansch-Ethiopische geschil wederom bij eengekomen in een informeele vergadering ter "bespreking der situatie. Naar men weet bestaan er ernstige moeilijkheden, welke den voortgang der werkzaamheden belemmeren en welke zelfs een afbreken der arbitrage mogelijk maken. Deze laatste mogelijkheid, dat de conferentie gestaakt zal worden is thans niet slechts een mogelijkheid: zij is eerder een waarschijnlijkheid geworden. Professor Jèze. de Ethiopische agent heeft gisteren zijn pleidooi niet kunnen voortzet ten. Wij vernemen, dat bij de discussie in Ge- nève. waar tot arbitrage besloten werd, ook uitvoerig gediscussieerd is over de com petentie der te benoemne commissie. Van Italiaansche zijde is er de nadruk op ge legd, dat de commissie uitsluitend tot taak zou hebben de verantwoordelijkheid voor de plaats gehad hebbende incidenten vast te stellen en dat elke discussie over de gren zen van het Italiaansche en het Ethiopische grondgebied uitgesloten zou zijn. Professor Jèze, die het Ethiopische stand punt uiteenzette, is echter bij ziin betoog uit gegaan van het feit, dat Oeal Oeal in Ethio pië ligt en dit heeft hij nader aan willen toon en. Voor het Ethiopische standpunt is deze kwestie essentieel, daar het. naar hun meening. van groot belang is bij het vast stellen der verantwoordelijkheid voor de plaats gehad hebbende incidenten. De Italiaansche arbiters en ook de Ita liaansche delegatie kwamen hier echter te gen op. Professor Jèze heeft zijn betoog gestaakt om de arbiters gelegenheid te geven zich over deze kwestie uit te spreken. Dit zou de reden zijn, dat hij nog steeds niet aan het vei-volg van zijn pleidooi is toegekomen. Vast~ staat, dat men met betrekking tot de voortzetting der conferentie uiterst pessi mistisch gesteld is. Er bestaat nog de moge lijkheid. dat er nu reeds een vijfde arbiter benoemd zal worden en dat deze dan een beslissende stem zal hebben. Of partijen het echter hierover eens zullen worden, staat nog te bezien. Beslissende bijeenkomst der commissie Hedenochtend om elf uur zijn vier arbi ters in het Italiaansch—Abessynische con flict in het Palace-hotel bijeengekomen ter bespreking van het conflict. Deze bespreking zou van beslissende betee kenis zijn voor de voortzetting der arbitrage. Om half een werd de bijeenkomst der com missie geschorst en werd medegedeeld, dat de meenhigen der arbiters aan de regeeringen van Italië en Abessynië zijn medegedeeld. Vervolgens begaf men zich naar den Ita- liaanschen en naar den Abessynischen gezant om deze van de opvatting der commissie in kennis te stellen. HET ONGELUK MET DE V 9. SOERABAJA, 9 Juli. (A. N. P.) Inzake het ongeluk met de V 9 kan nog worden medege- dèeld, dat de bestuurder, luitenant- ter zee Van der Wateren, nog niet is verhoord. Naar omstandigheden-maakt hij liet .echter redelijk wel'. Plet zal' vermoedelijk nog geruimen tijd duren alvorens het rapport van de commissie van onderzoek kan worden tegemoet gezien. De marine-commandant Jolles bracht een bezoek aan den gewonden officier. AUTO OVER DEN KOP Dinsdagmorgen omstreeks tien uur had op den Juliana weg een aanrijding plaats tus- schen een groente-auto van Gebr. v. R. en een Chevrolet, welke uit de Waldeck Pyrmont- laan kwam. De bestuurders hebben elkaar vermoedelijk te laat gezien. De Chevrolet werd aangereden en slóeg eenige malen over den kop, de bestuurder liep een wond aan zijn knie op. Van de groente-auto sprong de voor band. Groente en fruit kwamen op de straat terecht. De politie stelde een onderzoek m. HET INCIDENT VAN SHANGHAI BIJGELEGD SHANGHAI, 8 Juli (A.N.P.) Het incident dat door een beleedigend artikel over den keizer van Japan in een tijdschrift van Shang hai is ontstaan, en dat den Japanners aan leiding heeft gegeven om érnstige diplomatie ke stappen te doen, is thans bijgelegd. De Nan- kingregeering heeft de partij-organen aange wezen om de Chineesche pers scherp in het oog te houden en de publicatie van artikelen die een vijandigen geest tegenover het bui tenland ademen te voorkomen. HERMAN HEUFF 60 JAAR. H.' :cn vierde de kunstschilder Herman Heuif zijn 60sten verjaardag. Velen zijn reeds hedenmorgen naar de oude Dorstige Herberg aan de Koediefslaan te Heemstede getoogen om den jubilaris een blijk van medeleven te toonen. Daaronder waren veel kunstbroeders, o.a. het voltallige bestuur van het teeken college „Kunst zij ons doel" met den eere voorzitter A. L. Koster. De voorzitter de heer H. F. Boot hield een kort hartelijk toespraakje waarbij hij een kist sigaren aanbood. De N.Z.H.T.M. had een groote mand met vruch ten gezonden, namens de directie Ir. D. A. E. Immink kwam persoonlijk n vroegeren verzorger van de artistieke reclame van de maatschappij verzekeren, dat zijn goede dien sten nog niet vergeten zijn. Ook van andere zijde mocht de heer Heuff gelukwenschen en stoffelijke bewijzen van belangstelling ontvangen. MARKTBERICHT. Purmerend, 9 Juli. Kaas. Aanvoer 39 stapels klein 11.5013 per 50 K.G. Boter. Aanvoer 2092 K.G., prijs f 1.301.45 per K.G. Vee. 491 runderen, waaronder zijn 215 vette en 34 stieren. 8 paarden 601.30 per stuk. 85 vette kalveren 0.300.45 per K.G. 285 nuchtere dito 3f 13 per stuk. 113 Vette varkens 0.370.39 per K.G. 19 magere dito, 13.5022 per stuk. 130 biggen 915 per stuk. 223 schapen 819 per stuk. 355 lammeren 47 per stuk. Kuikens 0.551.65 per stuk. Kipeieren, per 100 stuks 2.202.60 Vette koeien, prijshoudend 0.480.57 per K.G. Gelden koeien, prijshoudend 80140 per I stuk. Melkkoeien, prijshoudend 110—ƒ170 per 1 stuk. FEESTOPVOERINGEN HEIDELBERG. TE De „Rijksfeestspelen" in Heidelberg begin nen 14 Juli a.s. in den heerlijken hof van het romantische Heidelberger slot met de opvoe ring van „Katchen von Heilbronn". In de koningszaal van hst slot zal 17 Juli worden opgevoerd Lessing's „Minna von Barnhelm" met Kathe Dorsch in de hoofdrol. Gustaf Gründgens speelt den avontuurlijken Riccaut, die zich aan „t'raulein Minna" voor stelt als „le Chevalier Riccaut de la Marlinière, Seigneur de Pret-au-val, de la branche de Prens d'or., sedert zijn elfde jaar in dienst van den Kerkelijken Staat, van de republiek St. Marino, van de Kroon van Polen en van de Hollandsche Staten-Généraal. Nu een af gedankte capitaine". De naam Gustaf Gründ gens is met de Duitsche tooneelspeelkunst nauw verbonden. Als intendant van den Staats-schouwburg in Berlijn gaf hij dit insti tuut zijn wereld-beteekenis. Bij zijn voorbeel dig en succesvol werk als intendant is Gründgens ook door zijn prestaties als regis seur en tooneelspeièr bekend geworden. Bij de veelzijdigheid zijner ensceneering van „Rosen- kavalier" tot „Koning Lear" toont hij rijkdom van artistieke uitbeeldings-mogelijkheden. Zijn eigenlijken roem verwierf hij echter door zijn geniale tooneelspeelkunst, zoowel in film als in theater. Wij herinneren ons zijn aangrijpende verpersoonlijking van den Mephisto in Goethe's Faust, zijn elegante en geestige voorstelling van den Bolingbroke in „Het glas water", zijn voortreffelijk spel in de films „de Tunnel", „York", „Zwarte jager", „Johanna", „Honderd dagen" en „Het meisje Johanna" (als koning). Zijn kunst in de rol van Riccaut in „Minna von Barnhelm" kan als onovertrefbaar gelden, zoodat deze Heidelbergsche première een der belangrijkste gebeurtenissen in de wereld der Duitsche tooneelspeelkunst zal worden. Er zullen nog opgevoerd worden Goethe's „Götz von Berlichingen" en Shakespeare's „As you like it" Duitsch: „Was Ihr wollt" waaraan de élite der Duitsche tooneelspelers zal medewerken. H. L. Chemische fabriek Naarden. Aan het jaarverslag over 1935 der Chemi sche Fabriek Naarden ontleenen wij: Niet tegenstaande de vele belemmeringen en moei lijkheden op allerlei gebied, die onze industrie dagelijks ondervindt, valt ook nu eenige ver betering ten opzichte van het voorafgaande jaar te constateeren. Ofschoon bij het schrij ven van dit verslag ons bedrijf bevredigend werkt, spreekt het vanzelf, dat voorspellingen met het oog op de hoogst onzekere toestan den onmogelijk zijn. Het saldo der exploitatie rekening bedraagt f 53.380,86. Hiervan wordt f 21.950 voor afschrijvingen op terreinen, ge bouwen en machines aangewend, terwijl f 4.531,37 aan de reserve voor dubieuse debi teuren wordt toegevoegd. Het resteerende be drag van f 26.899,49 wordt afgeboekt op het nog bestaande verliessaldo, hetwelk daardoor van f 164.685,67 teruggebracht wordt tot f 137.786,18. NAAR NEDERLAND SCH- OOST-INDIë VIA SIBERIë. In samenwerking met het UdSSr-staatreis- bureau „Intertourist" efi de Java-China-Ja pan Lijn N.V. is van Nederland via Siberië naar Nederlandsch-Oost-Indië een nieuwe doorverbinding, tot stand gekomen. De verbinding gaat van Amsterdam over Eerlijn-Warschau-Negoreloje-Moskou door Siberië tot Mandjuria met de Transsiberische Express, verder tot Shanghai, en van daar met schepen der Java-China-Japan Lijn naar Batavia, Soerabaya en andere havens resp. in omgekeerde richting. Van Amsterdam tot Shanghai duurt de reis 14 en van daar naar Batavia 13, bij elkander dus 27 dagen. ALLES WEL OP DE K 18. De commandant van de K 18 seint: „Ware plaats 8 Juli 12 uur 11 gr. 5 min. ZB.. 113 gr. 54 min. OL. Alles wel, Geen bijzonders." De Hertog Hendrik is gisteren uit Molde vertrokken. Gemeenschappelijke verdedi ging der goudvaluta's. De B. I. B. vormt een front. BASEL, 9 Juli (A.N.P.) In zijn jongste vergadering heeft de Raad van Beheer der Bank voor Internationale Betalingen de va lutamoeilijkheden besproken en is overeen gekomen dat op het eerste teeken van aan vallen op eenige valuta, die met de Inter nationale Bank verbonden is. gemeenschap pelijke verdedigingsmaatregelen zullen wor den genomen, zooals onlangs geschiedde tijdens de afgeslagen aanvallen op de Fran sche en Zwitsersche franc en op den gulden. Eyres Monsell uit de politiek. Geen candidaat meer bij de volgende verkiezingen. LONDEN, 9 Juli (Reuter). De eerste Lord der admiraliteit Sir Bolton Eyres Mon sell. heeft zijn aanstaande afscheid van het, actieve politieke leven '""ndigd in den vorm van een verklaring, dat hij zich bij de komends parlementsverkiezingen niet candidaat zal stellen. De reden hiervoor heeft hij niet medegede»1^ fn nolitieke kringen is men ton zeerste verwonderd, daar de 54- iarige bewindsman tot de jongste ministers behoort Volkenbondsraad in buiten gewone zitting bijeen? Nu de Scheveningsche arbitragebespreking dreigt te mislukken. LONDEN, 9 Juli. De „Daily Telegraph" acht het niet onmogelijk, dat in verband met de dreigende mislukking van d» werkzaam heden van de Italiaansch-Abessynische ver zoeningscommissie te Sclieveningen, op 25 Juli -of even later een buitengewone zitting van den Volkenbondsraad zal worden ge houden.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2