VLOOTKWESTIES. 1 DINSDAG 9 JU LI 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 11' De kansen van beperking. Bezwaren tegen het Britsch- Duitsch vergelijk nadrukkelijker uiteengezet. LONDEN, 8 Juli. (Van onzen Londenschen correspondent). In Engeland wordt geloofd dat de kansen voor beperking in vlootbouw bij internationaal vergelijk thans wat beter staan dan voorheen. Ofschoon de houding van Japan, Frankrijk en Italië dit geloof niet schijnt te voeden, hoopt men in Londen dat de bezwaren van die landen kunnen worden overwonnen. Men meent dat deze landen niet zoo zeer bezwaar maken tegen beperking als zoodanig als tegen de methode, welke er voor is aanvaard sedert het Verdrag van Washington. Die methode is gebaseerd op verhoudingen in vlootsterkten. Men weet dat Japan in de eerste plaats in de vlootbesprekingen te Londen in het begin van dit jaar ondubbelzinnig te kennen heeft gegeven dat het zich niet langer kan schik ken in de verhouding 5-5-3 (Amerika-Enge- land-Japan) van het Washington-verdrag. Sedert die besprekingen is het duidelijk ge worden dat de overeenkomst, welke men in de j hoofdstad der Vereenigde Staten had aan gegaan, niet kan worden voortgezet. De ver houdingen in maritieme macht plaatsten zekere mogendheden op een lager machtspeil dan andere. Nationale trots is inmiddels veel gevoeliger geworden en gedoogt geen herha ling van „opofferingen" (want zoo wordt het nu gevoeld) waartoe men indertijd in Washington bereid was. De Britsch-Duitsche vlootbesprekingen hebben een nieuwe methode voor vlootbeperking aan de hand gedaan, ge baseerd op een onthuld bouwprogram. Elk land zou moeten verklaren welke en hoeveel schepen het noodig heeft over een zeker aan tal jaren en zou zich verbinden niet méér te bouwen. Bij algemeen vergelijk zou men zulk een bouwprogram kunnen inkrimpen. De methode is veel ingewikkelder dan die der verhoudingen. Ze vereischt een nauwkeurige berekening en schatting van vlootbehoeften voor de toekomst. De Duitschers zijn daar thans mee bezig als deel van het werk dat uitvoering moet geven aan de te Londen gesloten overeenkomst. Het behoeft nauwelijks te worden opgemerkt dat dit een onderonsje !was. Frankrijk heeft er bitter genoeg aan her innerd. Maar afgescheiden van het feit dat Engeland de afzonderlijke besprekingen met Duitschland raadzaam oordeelde waren ze in zooverre logisch, dat Duitschland niet deel kan nemen aan de aanstaande conferentie voor vlootbeperking, welke overeenkomstig de bepalingen van het Verdrag van Washington bijeen moet worden geroepen. Duitschland kan aan die conferentie niet deelnemen, aan gezien ze alleen de onderteekenaars van de verdragen van Washington en Londen be treft. Duitschland kan alleen mee gaan doen aan de besprekingen indien men zou besluiten er een wereldconferentie van te maken, in welk geval Duitschland zou kunnen worden uitgenoodigd afgevaardigden te zenden. In Engeland acht men zulk een ontwikkeling van zaken onvermijdelijk, want het is niet te verwachten dat Rusland op den duur vrede zal hebben met een Duitsche vloot -suprematie in de Oostzee. Een wereldconferentie zou noo dig zijn om te benroeven vlootevenwicht in die zee te brengen. Waar men voor het feit stond dat Duitschland toch in geen geval zou blijven berusten in de beperkingen van Versailles daar zoo blijft algemeen de opvatting in Engeland was het niet alleen wensehelijk, tnaar noodzakelijk dat Duitschland als zee mogendheid werd erkend en dat het meteen bij dit verdrag zich aan een eerste in ternationale beperkende overeenkomst onder wierp. Intusschen komt toch in Engeland bij erkenning van den goeden kant van het Britsch-Duitsch vlootvergelijk meer en meer twijfel tot uiting over de wijsheid van 3e methode vanonderhandeling en over het voordeel dat het land er mee zou hebben ge wonnen. De gevoelsbezwaren van hen en hun aan tal is~niet gering die meenen dat de Brit sche regeering met haar opvallende toenade ring tot Duitschland gezag en sanctie heeft jegeven aan een landsbewind, dat zij veraf schuwen. kunnen hier buiten beschouwing Dlijven. Maar afgescheiden daarvan wordt in het land meer en meer de aandacht gevestigd ip de praktische, de materieele bezwaren. Dit is juist weer gedaan in een artikel in den Sun- iay Times van de hand van het conservatieve Lagerhuislid generaal E, L. Spears, die be toogt dat het verdrag Engeland's positie in den Volkenbond, zoo niet den Volkenbond zelf. heeft verzwakt en dat het minstens gezegd eigenaardig is dat Engeland, na het initiatief ie hebben genomen in Genève om Duitschland wegens zijn verloochening van de militaire bepalingen van Versailles te veroordeelen, er het eerst bij is deze verloochening door de ringers te zien, en daarvan indrukwekkend le getuigen door met dat land een verdrag te •luiten, dat den bouw van een Duitsche vloot tls vanzelfsprekend aanvaardt. Het geloof in ie belangeloosheid van Engeland als kam pioen van den Volkenbond, zijn moreele posi- iie in dien Volkenbond, is door het verdrag langetast en Spears vindt het verdrag daar mee blijkbaar duur gekocht. Dat acht hij te neer het geval, daar Frankrijk's medewer- nng aan Britschen kant, ter voorkoming van Jen Italiaansch-Abessynischen oorlog, er mee n de waagschaal is gesteld. De schrijver wijst Sr verder op dat het verdrag de zaak der rlootbeperking allerminst heeft geholpen Vanneer Duitschland gaat bouwen en dat lal niet lang duren zal blijken dat Enge- and. voor handhaving der verhouding in Iterkte, zijn verouderde schepen zal moeten ervangen door moderne van de soort als duitschland op zee zal brengen. Daarenboven HOTEL- EN RESTAURANTBEDRIJF WIL WIJZIGING DER PERSONEELE BELASTING. Er is een comité gevormd tot verbetering (an den noodtoestand in het- hotel-, restau rant en cafébedrijf. Dit comité heeft een jüres gericht tot den minister van Financiën waarin er op werdt gewezen, dat de toestand n dit bedrijf steeds meer achteruitgaat. De Nederlanders brengen in grooten getale hui; [acantie in het buitenland door en de vreem- ieling blijft weg. Dit is in hoofdzaak te wij len aan het feit. dat de prijzen in dit be kijf niet met die van de Nederland omrin- lende landen in overeenstemming kunnen worden gebracht, omdat de lasten, welke op lit bedrijf rusten veel te hoog zijn. Thans is le toestand zoo ernstig geworden, dat de Per- joneele Belasting niet langer meer in haar je he el kan worden opgebracht. I Adressant verzoekt met den grootsten aan- Irang dit bedrijf thans te willen helpen door wijziging der Wet op de Personeele Belasting [896, S. 72, in dier voege, dat de grondslag luurwaarde van restaurants en café's wordt jelijkgesteld met die van winkels. verhindert het verdrag niet dat Duitschland met groote snelheid, desnoods lOO.OOü ton per jaar, naar de sterkte toe bouwt, welke het ver drag toestaat. Doet het dit dan moet Enge land, wil het de verhouding bewaren, met alle macht volgen waardoor de voordeelen, welke dit land aan het verdrag denkt te ontleenen. voor een groot deel zouden verdwijnen. Het zou daarom beter zijn geweest Indien het ver drag had uitgemaakt, dat de verhouding van jaar tot jaar de zelfde zou blijven, dat met andere woorden Duitschland nooit meer dan 3d procent van het jaarlijksch Britsch vloot- program zou bouwen. Generaal Spears kan ook niet inzien dat Engeland's veiligheid door het verdrag heeft gewonnen. Zooals anderen vóór hem hebben gedaan herinnert hij eraan dat de nieuwe Duitsche vloot, in haar verhou ding van 35 procent tot de over het gansche Britsche rijk verspreide Britsche vloot, „aan Engeland's deur" samengetrokken kan blijven Tenslotte betoogt de schrijver dat dientenge volge het verdrag de positie ter zee van En geland in het Verre Oosten en in de Middel- landsche Zee ernstig kan verzwakken. En .in dien Groot Brittannië voor versterking van die vloten zou gaan bouwen, zou Duitschland gerechtigd zijn naar evenredigheid zijn vloot in de Noordzee te vergrooten. Het gevolg zou zijn dat Engeland's strategische positie in de Noordzee veel zwakker zou worden dan de Duitsche. een toestand die Engeland uiter aard niet kan gedoogen. De eenige oplossing 2ou liggen in samenwerking met Frankrijk, dat Engeland's positie in de Middellandsche Zee en verdere zeeën met zijn vloot zou steu nen. En het is juist zulk een Britsch-Fransch verbond dat zij, die dit vlootvergelijk met Duitschland het levendigst hebben toegejuichd tot eiken prijs willen voorkomen. A. K. VAN R. SCHEEPVAARTBERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Rotterdam New York n. Noordkaap 6 n.m. van Reykjavik. Statendam, Rotterdam n. New York pass. 7 v.m. Lizard. Lochkatrine, Vancouver n. Rotterdam 5 te Los Angeles. Boschdijk Rotterdam n. Philadelphia 6 8.27 v.m. 180 mijl Z.W. van Valentia. Breedijk, Philadelphia n. Rotterdam 6 van New York. Batavier IH, 7 (8.45 v.m.) van Rotterdam te Gravesend. HALCYON LIJN. Rozenburg .Sas van Gent n. Vlaardingen p. 8 Vlissingen. Stad Haarlem Vlaardingen n. Servola p. 5 Gibraltar. Maasbrug 7 van Narvik te Vlaardingen. Stad Amsterdam 7 v. Emden te Vlaardin gen. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Waterland thuisreis 6 van Las Palmas 12 verw. i i Zaan]Huu'srei'-- n Rib 'de Janeiro HOLLAND—AFRIKA LIJN. Bloemfontein 7 van Hamburg te Amster dam. Springfontein 7 van Amsterdam n. Ham burg. Boschfontein thuisreis 6 van Mombassa. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Ajax 7 van Kopenhagen te Stettin. Auropa 6 van Napels n. Lissabon. Bodegraven, Chili n. Amsterdam via Lpl. 6 van Curacao. Fauna 7 van Kopenhagen te Amsterdam. Irene 7 van Huelva te Lissabon. Oberon 7 van Venetië te Triest. Oranje Nassau. Amsterdam n. West-Indië p. 6 Dungeness. Saturnus 6 van Ixmir te Kiuluk. Simon Bolivar 5 van Barbados te Cristobal Theseus 8 van Hamburg te Amsterdam. Titus 7 van Lissabon n. Setubal. Ulysses, Boürgas n. Amsterdam p. 5 Gibral tar. Vesta, Venetië n. Amsterdam p. 7 Ouessant. Vulcanus 7 van Messina te Palermo. Calypso, Rotterdam n. Gibraltar p. 7 Oues sant. Hercules Rotterdam n. Faro 7 (9.38 v.m.) 100 mijl Z.O. van Niton. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Palembang (thuisr.) p. 6 het iy2 graad kanaal. Slamat (thuisr.) 10 (7 v.m.) te Marseille verw. - Soekaboemi (uitr.) 8 van Suez. Kota Baroe (thuisr.) p. 8 Ouessant. Baloeran (uitr.) 7 van Sabang. Sibajak (uitr.) 8 Juli te Belwan. Dempo (uitr.) 8 van Lissabon. Baloeran (uitr.) 6 van Belawan. Indrapoera (thuisr.) p. 7 Finisterre. 8 (5 n.m.) te Southampton en 9 (11 van.) te Rot terdam. verw. Rhea, 8 v. Stettin te Amsterdam. Ariadne, 8 v. Amsterdam te Kopenhagen. Orpheus 8 v. Malaga te Barcelona. Orestes 8 van Constantza te Stamboul. Pluto 8 v. Amsterdam te Gothenburg. Saturnus, 7 v. Kiuluk naar Limni. Telamon, Jaffa n. Amsterdam p. 8 Gibral tar. Ceres, 7 van Amsterdam te Hamburg. Cottica, 6 van Curasao n. Pto. Cabello. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Poelau Tello 7 van Bremen te Amsterdam. Enggano (thuisr.) 6 van Marseille. Poelau Roebiah (thuisr.) 7 van Port Said. Salabangka (uitr.) p. 6 Perim. Poelau Laut (thuisr.) 8 van Colombo. J. P. Coen 6 van Amsterdam te Batavia. Poelau Bras, 7 van Amsterdam te Batavia. STOOMVAART MIJ. OCEAAN.. City of Oran, Japan n. Rotterdam 6 van Yokohama. City of Wellington, Dairen n. Rotterdam 8 van Port Said. Polyphemus, Amsterdam n. Java p. 7 Perim. Antenor, Japan n. Rotterdam p. i Gibraltar. Hector, Japan naar Rotterdam 7 te Singa pore. Perseus, Japan n. Rotterdam 7 van Shang hai. Bennevis, Japan n. Rotterdam via Londen p. 7 Casquets. Melampus, Batavia n. Amsterdam p. 5 Gi- braltar. Polydorus, Amsterdam n. Java 7 (12.8 n.m.) 25 mi Z.O. van Niton. 5 HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Meerkerk (uitr.) 5 van Manilla. DRIE DOODEN BIJ EEN BRAND TE LONDEN. LONDEN. 7 Juli, (Reuter) Bij een brand in een pakhuis aan de Theems in Eastend te Londen zijn drie brandweerlieden om het leven gekomen. De brand werd door meer dan 200 brand weerlieden met bijna 100 stralen bestreden, doch alleen de voormuur van het pakhuis bleef staan. HEROPENING VAN V" TOTBASES AAN DE NOORDZEI UST. LONDEN, 7 Juli. (A. N. P.) De Britsche re geering treft voorbereidingen voor de herope ning van eenige vlootbases aan de Noordzee kust, die na den wereldoorlog zijn gesloten of gesloopt. Waarschijnlijk zullen Rosyth en Scapa Flow de eerste bases zijn. die weder in dienst wor den genomen. Voor de werken te Rosyth is een bedrag van 100.000 beschikbaar gesteld. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstzoordt de kopij dén inzender niet teruggegeven. Wat is het dienen van arbeidersbelangen? In de raadszitting van Woensdag 3 Juli trad het zooveelste meeningsverschil aan het licht tusschen den heer Castricum en de rest van de R.K. raadsfractie. Het was bij de behande ling van het punt werkverschaffing. De heer Castricum verdedigde het standpunt dat de werkverschaffing zooals wij die in Nederland hebben leeren kennen, een nadeel voor de ar beiders gaat beteekenen. Voor de overtuiging van zijn meening las hij den inhoud voor van een artikel uit de Volkskrant, waarin mijns in ziens op uitstekende wijze 't verkeerde van de werkverschaffingspolitiek wordt uiteengezet. De heer Castricum las verder uit de regee- ringscirculaire voor de vernederingen die de moeders, vrouwen en zusters zich moeten la ten welgevallen, ook als zij in- de werkverschaf fing werken. Dit laatste' zal toch zeker elk katholiek uit het hart gegrepen zijn. Het is dan ook voor mij (en uit gesprekken bleek mij dat mijn kameraden er ook zoo over denken) een groote teleurstelling geweest dat de heer Kuiper het standpunt van de andere leden der R.K. fractie en van onzen wethouder meende te moeten verdedigen door zich vier kant tegenover den heer Castricum te plaat seen. De heer Kuiper verweet hem zelfs tegen strijdigheid. Wij katholieke arbeiders kunnen er geen tegenstrijdigheid in zien, dat werken tegen loonen van 12 tot 16 gulden per week voor onze menschen ten felste bestreden wordt. Wij R.K. arbeiders vinden er een tegenstrij digheid in, dat onze wethouder de heer Van Liemt moest toegeven, dat in Hulst werkelijk loonen van 13 verdiend worden en dat zulke toestanden ónder een R.K. wethouder kunnen ontstaan en dat door een R.K. raadslid dan nog wex-kverschaffing, waar zulke dingen ge beuren, verdedigd wordt. Dat de heer Kuiper de werkverschaffingsloonen vergeleek met de loonen van werkende land- en tuinbouwliedan maakt zijn houding voor ons nog onbegrijpe lijker: Weet de heer Kuiper, niet dat vooral geschoolde grondweiteeftf1 hMT" ■'■de' werkver schaffing" gestuurd worden? Dat wil zeggen a'rbeidèrS :die gewend zijn ,A 31.20 per week te verdienen. Het was mij een behoefte om door dit stuk je de gevoelens van. mij en groote groepen Roomsche lotgenooten tot uiting te brengen. Dankend voor de plaatsruimte verblijf ik, G. E. ZEGWAARD R.K. Bouwvakarbeider Gen. de Wetstraat 59, Haarlem Alle-dag-kerk te Haarlem. Op verzoek van Let bestuur wil ik gaarne enkele opmerkingen te dezer plaatse maken over de Alle-Dag-Kerk ten onzent. In een kleine conferentie, onlangs te Schoorl gehouden, over de algemeene „Alle- Dag-Kerk-beweging" werden eenige mede- deelingen gedaan, die ook voor ons wel van belang zijn, over de verhouding van stille tijden en wïjdingsstonden met toespraken, zooals die nu in de maand Mei weer aange vangen zijn in de Groote Kerk. De „open Kerk" wilde gelegenheid geven om in een stil bedehuis Gods aangezicht te zoeken, niet alleen door rust te schenken in de dagelijksche jacht van .het leven, maar ook de gelegenheid om te luisteren naar Gods stem. waar ook meerderen samen ko men tot gebed en meditatie. Iets anders echter zijn de wïjdingsston den, waarbij predikanten van verschillende gezindten dagelijks een korten dienst leiden. Het is gebleken, dat in die korte halfuurtjes meer menschen komen dan in de vele uren. dat de Waalsche Kerk „open Kerk" biedt, en ik meen, dat het wel daaruit voortkomt, dat vooral ons Hollandsche volk een sprekend volk is, dat ook „den dienst des Woords" door een prediker wensch't. Er was nog een onderwerp, dat te Schoorl was aangekondigd en de gedachten bezig hield, nl. het onderscheid van publiciteit en reclame. Alle reclame wenscht wel publici teit, maar alle publiciteit wil geen reclame. Dankbaar zijn wij in Haarlem, dat daar in de tramwagens de Alle-Dag-Kerk wordt ge noemd. doch wij zouden willen opwekken, dat de bezoekers ook zelf reclame er voor maak ten in den goeden zin, iaat ons zeggen: le vende reclame er voor zijn. Die een zegen ge vonden heeft in de Alle-Dag-Kerk, dat die zulken zegen ook aan den naaste toone en doorgeve. Dat moeten wij toch eigenlijk met allen zegen doen, nietwaar? Ds. D. E. BOEKE. Schoolplicht voor kleuters. Naar aanleiding van het stukje Schoolplicht voor „Kleuters", onderteekend door „abonné C. de Geus, wil ik even opmerken, dat het- mij goed doet. dat iemand het voor ce kleuters opneemt. Ten eerste zijn zij wel in goede handen bij jeugdige, onervaren krachten? Zoo niet. dan moet er voor gezorgd worden dat dit verbeterd wordt. Het is toch veel makkelijker een ervaren kracht voor 25 kinderen te stellen, dan er 20 huismoeders geschikt voor te maken. Het is gebleken, dat 't kind op 'n goeden Fröbelschool beter verzorgd wordt, minder koude behoeft te lijden, dan in het veelal arme, drukke gezin. Juist in dezen ttijd van verwording, zou het zoo goed zijn, dat de kleuters tot pl.m. 7 jaar naar de Fröbelschool gingen. Een gebouw met ruime zonnige lokalen, goede verzorgsters, vooral voor de karaktervorming. B. J. BINK v. d. KLEIJN Haarlem's Vacantie-Kinder- feest. De eerste deelnemers. Hebt U het gehoord! U moet het wel gehoord hebben, 't gejuich, dat er opging, toen vijftig kinderen het bericht kregen, dat ze tot de eerste groep behoorden, die voor rekening van Haarlem's Kinderfeest uit mocht. Vooraf was het de gewone lijdensgeschiede nis der laatste jaren. Wel gepraat over een schoolreisje, maar verder dan gepraat kwam het niet. Wat te beginnen, als vijftig kinderen zoo ongeveer f40 sparen? Je wacht, je stelt uit, je hoopt op een verrassing, die het moge lijk zal maken, alsnog te gaan. Eenige jaren geleden was de klasse al eens verrast met een biljet van f 25. Nu bleef die echter steeds maar uit 't Werd zachtjesaan hopeloos. We hadden ons natuurlijk aangemeld voor deelneming aan het V. K. F. Maar we dorsten nauwelijks hopen.. We wisten, dat er zooveel zouden zijn. Toen kwam de verrassing. We behoorden tot de gelukkigen, die voor rekening van de commissie zouden uitgaan. Hebt U het ge hoord, het gejuich, dat er toen opging? Als U ook maar eenigszins in de buurt van de be trokken scholen woont, m o e t U het wel ge hoord hebben. Nu glinsteren weer de oogen! Nu popelen de harten! Nu is er geen ander verlangen, dan dat het maar Donderdag was. Want Donderdag gaan we! Drie dagen! Naar Apeldoorn! Er wor den plannen gesmeed, om op de beste manier die drie dagen te gebruiken. Zoo ineens is de mogelijkheid om het schoolreisje toch te hou den uit de lucht komen vallen. Hebt U meegeholpen, om dat stukje geluk aan de kinderen te brengen? Nog niet? Haast U dan, om het alsnog te doen. Maak het de commissie mogelijk, nog eens vijftig kinderen aan te wijzen, om datzelfde stukje geluk deel achtig te worden. Werkelijk, U doet er zulk goed werk mee. 't Is haast alles surrogaat, wat die kinderen genieten. De commissie streeft er naar, hun iets echts te geven. Het is niet waar, dat door zulk werk de spaarzin der kinderen verdwijnt. De kinderen, die meegaan, hebben gespaard, wat zij kon den, en die hun geld onnut uitgaven en niet spaarden, gaan ook niet mee. Zij weten goed, dat hun eigen spaargeld helpen moet, om het plan te verwezenlijken. De commissie waakt daar terdege voor. Dan is er toch voor U geen reden om niet te helpen? Groote en kleine bedragen zijn wel kom. Een bericht aan den secretaris, A. van Lohuizen, Mamixstraat 23, en ook het klein ste bedrag wordt gehaald. Penningmeester is W. Nieman, Perseusstraat 37; zijn gironummer is 259000. Mogen we op U rekenen? Stelt het nu niet weer uit. 't Is voor de volgende vijftig! KULING. Regenbescherming en luchtbescherming. Geachte Redactie, Hoewel het volstrekt niet in mijn bedoeling ligt om een polemiek te openen met inzend ster van het ingezonden stukje in uw geacht blad van 6 Juli j.l., onder bovenstaand hoofd en nog minder over vredesactie (ik zelf ben pacifist en verwacht van kleine polemieken meer na- dan voordeel) kan ik toch niet na laten mijn verbazing te uiten over den ge- dachtengang van inzendster en hai'e wijze van beoordeeling' i.z. het pogen der Ver. v. werk zoekende Intellectueelen. Twee punten zou ik nader willen rechtzet ten en wel: lo. De kwalificatie „schaamteloos" is m.i. hier wel allerminst gewettigd. Afgezien van het feit, dat men dergelijke uitdrukkingen in het onderhavige geval niet gebruikt (ten zij men wil vervallen in de terminologie van Tribune c.s.) meen ik, dat men de vereeniging eerder een bewijs van lof dan van blaam mag geven voor haar pogen om, ingeval ons het veI-schrikkelijke van een gasaanval mocht treffen, tenminste zooveel mogelijk levens te redden. Ieder weldenkend mensch zal toch dankbaar zijn, indien getracht wordt de gevol gen van iedere willekeurige catastrophe tot- een minimum to reduceeren. 2o. Hoe inzendster er toe kan komen om de bedoeling der affiche van de tentoonstelling te interpreteeren, zooals zij dit gelieft te doen, zal wel voor ieder helderdenkend mensch een raadsel blijven, tenzij inzendster de bedoeling dezer affiche niet begrijpt. Het verband tusschen regen- en luchtbe schermingsmaatregelen (over oorlog wordt niet gesproken) zal een ieder duidelijk zijn. Immers, als de lucht zwaar bewolkt is en de meteorologische dienst regen voorspelt (dit laatste behoeft niet steeds als een axioma te worden beschouwd) zal iedereen naar een pa- rapluie grijpen, als voorzorgsmaat regel. indien hij naar buiten moet. In de zen geest moet men dan ook hst pogen der vereeniging beschouwen. Als onverantwoorde lijk zou ik willen betitelen het idee „Volk o- m e n is een gasaanval niet to keeren, dus laten wij maar niets doen". Welk nut heeft een kritiek, zooals door in zendster wordt uitgeoefend? Daarom zou ik willen roepen„Laten wij in onderlingen vrede trachten den algemeenen vrede tot stand to brengen". Ik dank de Redactie voor haar welwillend heid en sluit hier mede mijn antwoord op be doeld ingezonden stukje. B. VERHOEVEN Vredenhofstraat 16 Nuchterheid en lucht bescherming. Ondergeteekenden achter het geboden een waarschuwend woord te doen hooren inzake de luchtbescherming. Wij meenen dit vraag stuk allereerst eens met dezelfde nuchterheid to moeten bezien als de organisatoren van de luchtbeschermingstentoonstelling alhier het doen als zij beweren, dat bescherming tegen de gevaren van een luchtoorlog even logisch en natuurlijk is als het opzetten van een para plu bij regen. Drie vragen doen zich dan aan ons voor: le. wat is het doel en het karakter van een modernen luchtoorlog?. 2e. wat zijn de be schermingsmogelijkheden daartegen?. 3e wat kost die bescherming? Doel van een luchtaanval is kort gezegd: vernietiging van belangrijke industrieele en bestuurs-centra, om het leven in het „achter land" in de war te sturen. De mogeliikheid be staat, dat daarbij de burgerbevolking aan massale vernietiging wordt prijsgegeven, ook el is dit niet de vooropgezette bedoeling (mis- treffen, afdrijven van gaswolken, brand, luchtdruk door explosies, neerstorten van vliegtuigen). Gezien den huidigen stand van de technische oorlogsvoorbeiding behoort dit alles tot het rijk der concrete mogelijkheden. Op de genoemde tentoonstelling laat men ons drie groepen van beschermingsmaatrege len zien (behalve den waarschuwingsdienst) kelders, gasmaskers en kleine zelfbescher mingsmaatregelen. Wat de laatste groep betreft: ieder mag probeeren in hoeverre hij in staat is door pa pier voor de ramen, en leucoplast voor de kieren van de deuren te plakken, door zand te strooien en de dapperste van het gezin naar zolder te sturen om brandbommen onschade lijk te maken, zichzelf en zijn naasten te be schermen. Verschillende gassen storen zich in het ge heel niet aan de koolfilters van gasmaskers, met een stuurstofapparaat houdt men het slechts beperkte tijd uit. Kinderen en ouden van dagen zijn bovendien totaal onbeschermd. Ook in kelders is de lucht zeer spoedig be dorven (bij 30 personen 3:uur). En dan heb ben we het vraagstuk van de kosten nog ge heel bulten beschouwing gelaten (evenals op de tentoonstelling). Wij durven, zonder dat wij den prijs van gasmaskers nauwkeurig kennen, te betoogen. dat een massale volks voorziening een financieele onmogelijkheid is. Gecombineerde met de kosten van beton nen gaskeiders 'een deskundige schijnt uitge rekend te hebben dat die op f 400 per persoon komen) zou het gevolg hiervan zijn een laten varen van het allergrootste gedeelte van andere staatsuitgaven (sociale zorg. cultureele opbouw, onderwijs enz.). En waarvoor? Om te probeeren de gevolgen te beperken van een ramp! Een natuurramp? Neon. een ramp door menschen veroorzaakt. En tochMen bereidt er zich op voor, met koortsachtige haast. Men praat erover als over de natte moesson in Inclië, als over een stellig te ver wachten regenbuitje. Zie de tentoonstellings affiches. Men zou bijna zijn nuchterheid ver liezen bii het zien van zooveel waanzin. En toch.Wilt u ooi-log? Neen natuurlijk. Wil een Belg oorlog? Neen! Wil een Fransch- man oorlog? Wil een Duit-schei- ooi-log? Neen toch? Maar wat praten we dan over een toe- komstigen oorlog? Dan is er toch een basis voor vredesarbeiri en internationale verstand houding? Ieder kan dan toch meewerken tot het verkrijgen van den werkelijken vrede? Dan wacht ons toch een schoone opbouwende en grootsche taak. op zeer reëels basis. En spe ciaal voor een vereeniging van werkzoekende intellectueelen ligt er dan een geweldig werk terrein braak en kan ze haar kracht geven aan de aantasting van den wortel van het oorlogskwaad. Mogen we in dit verband even wijzen op de vredesenquete in Engeland? Waarom organiseert die vereeniging geen ten toonstelling over vredeswerk' Neen. geen negatieve bestrijding van de gevolgen van den oorlog, maar positieve op bouwende vredesarbeid is noodig. Met dank voor plaatsing. Alg. Ned. Vrouwen Vredebond, afd. Haarlem, Secr. Joh. Verhulstweg 29. Santpoort Int. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, Secr. Van Hogendorpstraat 9. Kerk en Vrede, Secr. Regentesselaan 30 Alg. Ver. „Nooit Meer Oorlog" (afd. Haarlem Ned. Vredes-Actie) Secr. Berkenstraat 22. Jongeren Vredes-Actie. Secr. Busken Huetlaan 1 Luchtbescherming. Naar aanleiding van de tentoonstelling „Luchtbescherming", die momenteel hier ter stede gehouden wordt en die, blijkens de diverse artikelen in de bladen, populair ge maakt moet worden, zij het mij vergund eenige opmerkingen te maken. In de brochure „Luchtbescherming I", die ook op de tentoonstelling verkrijgbaar is, zegt de schrijver, Ltnt Gen.-b/d P..I-I. A. de Ridder, op bliz. 10: „Hét is om der kosten wille nu eenmaal „niet mogelijk, een afdoenden afweer „tegen luchtaanvallen voor geheel Neder- „land in het leven te roepen." Geheel Nederland kan dus volgens dezen deskundige niet beveiligd worden. Hoe groot dit niet te beveiligen gedeelte is en waaruit dit zou bestaan, roert de heer De Ridder voor- loopig nog niet aan, maar daarover wordt hij op blz. 27 duidelijker: Hier schrijft hij n.l. woordelijk: „Wat de maskers voor de overige be volking" (d.i. de bevolking die valt buiten de personeelen van groote openbare-, rijks-, gemeentelijke instellingen etc.: A. S.) betreft, „is het juist gezien, dat deze uit eigen middelen worden bekostigd." De „overige bevolking", die verre de meer derheid vormt, en die voor een belangrijk ge deelte, hetzij door werkloosheid, hetzij door lage loonen, niet eens in staat is om zelfs ook maar in de meest dringende levensbehoeften te voorzien, moet dus de maskers uit eigen zak betalen. Ieder, die ook maar eenigszins op de hoogte is met de levensverhoudingen van deze menschen, weet, dat dit beteekent dat zij geen maskers zullen koopen, om de eenvoudige reden dat hun steun of loon hen daartoe niet in staat stelt. De menschlievendheid van de „Luchtbe schermers" komt dus practiseh hierop neer, dat de massa van werkenden en werkloozen mag „stikken". Ook hier dus het (o.a. bij onze huidige re geerders) zoo bekende principe: „bescherming van die lieden, die als regel in staat zijn zich zelf te beschermen, en een volkomen onver schilligheid voor de levensbelangen van de werkenden en werkloozen. Mijns inziens moet men met een dergelijke menschlievendheid buitengewoon voorzichtig zijn. Dc eenig juiste weg, waarop wij de beest achtige wreedheid van den luchtoorlog kunnen bestrijden, is de onverzoenlijke, felle strijd en agitatie tegen den oorlog in zijn geheel en tegen de menschen(?) die bij een nieuwe massa-moordpartij belang hebben, en die ook de actie van de „Luchtbeschermers" met een goedkeurend lachje zullen aanzien. Geen pogingen om den ernst van de situatie te verbloemen, zooals „Luchtbescherming" doet, zullen ons van deze moeilijke maar dankbare en eerlijke taak mogen afhouden. Hoogachtend, A. SCHWERTJE Sr.. Amsterdamstraat 30 rd. Het Volkszwemfeest. Geachte Redactie, Als naar gewoonte zal ook dit jaar weder een volkszwemfeest worden gehouden in de zwemschool aan de Houtvaart. Het is be grijpelijk. dat vooral de jeugd daar nu reeds met verlangen naar uit ziet. Het is echter voor veler, een zeer groote teleurstelling, dat dit feest ook weer dit jaar op een Zondag zal worden gehouden. Hierdoor zijn vele jongelui en ook wel ouderen van dit altijd zoo geanimeerde vermaak uitgesloten. Wij vragen ons af, waarom kan dit nu niet op een Zaterdagmiddag, zooals vroeger ge woonte was? Dan kunnen alle liefhebbers van de zwemsport daaraan deelnemen. Het zou ongetwijfeld voor velen zeer wel kom zijn. wanneer alsnog het bestuur den datum zou willen verzetten. De Zaterdag middag is tegenwoordig voor niemand een bezwaar. Dankend voor de verleende plaatsruimte, Uw abonné L.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 3