Peek Cloppenburg 1M-, Mmm ERS. Verkiezing van leden der Eerste Kamer. Een werkobject voor Zandvoort? i iitf, ''Ivïï DE AVONTUREN VAN PROFESSOR NIMBUS. DINS DAG 9 JU LI 1933 I-I A ARL'E M'S DA'GBt A D 3 De candidaatstelling. Heden heeft voor de verkiezing van leden der Eerste Kamer der Staten-Generaal, welke op 26 Juli a.s. zal plaats hebben, in de onder scheidene provincies de candidaatstelling plaats gehad. De Statenfracties der S.D.AP. stelden de volgende candidaten: In de provincies Utrecht, Noord-Brabant. Zeeland en Limburg: 1. P. Moitmaker, Utrecht; 2. J. E. Stokvis. Amster dam, 3. AI. A. Reïnaida. Haarlem. 4. C. J. van Lienden, Eindhoven, 5. C. Woudenberg. Am sterdam. 6. H. Ploeg. Utrecht. In de provin cies Noord-Holland en Friesland: 1. H. Polak, Laren, 2. C. PothuisSmit. Amsterdam. 3. J. J. Vorrink. Amsterdam, 4. S. de la Bella, Am sterdam. 5. H. B. Wiardi Beekman. Amster dam, 6. E. Boekman, Amsterdam, 7. A. E. Rib- bius Peletier, Amsterdam, 8. B. J. J. Weijkamp, Baarn, 9. F. van Meurs. Amsterdam. De Statenfracties der CHRISTELIJK HIS TORISCHE UNIE stelden in de provincies Zee land, Noord-Brabant, Utrecht en Limburg: 1. Prof. Jhr. Mr. B. C. de Savornin Lohman, Utrecht, 2. Mr. W. F. E. Baron van der Feltz, Middelburg. 3. Mr. Dr. W. J. E. Frowein, Eys- Wittem, 4. C. Dane Czn., Willemstad, 5. Jhr. Air. K. J. Schorer, Utrecht. In die provincie Noord-Holland: 1. Jan ter Haar Jr.. Amster dam. 2. E. Luden, Hilversum, 3. Jhr. F. J. E. van Lennep, Amsterdam, 4. Jacs. Rustige, Am sterdam, 5. J. Ringers. Alkmaar, 6. Mr. Dr. M. Visser. Amsterdam, 7. Air. Dr. J. van Bruggen, Heemstede, 8. Mr. A. J. Honig, Haarlem. In de provincie Friesland diende de Staten fractie der C.H. UNIE de volgende lijst in. ge combineerd met de A.R. PARTIJ: Provincie Friesland: (Lijst gecombineerd met A. R.): 1. Mr. R. Pollema, Leeuwarden (C.H.>, 2. B. Anema, Mmnertsga, (A.R.), 3. Prof. J. Wate rink, Amsterdajn (A.R.). 4. Mr. S. M. van Haersma Buma. Stavoren (C.H.). 5. J. L. Oos- terhoff. Ternaard, (C.H.b 6. H. Algra, Huizum (A.R.i. 7. F. Terpstra, Leeuwarden (C.H.). De Statenfractie van den VRIJZINNIG DE- MOCRATISCHEN BOND stelden de volgende candidaten: In de Provincies Noord-Holland en Friesland: 1. Prof. Dr. D. van Embden, Amsterdam taftr.), 2. Prof. Mr. R. Kranen burg, Leiden, 3. Mej. Air. Ada Goudsmit, Am sterdam. 4. Dr. J. J. Th. Doyer. Hilversum. In de provincies Limburg, Noord-Brabant, Zeeland en Utrecht: Zuidelijke groep (pro vincies Limburg, Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht)1 Prof. Mr. R. Kranenburg, Lei den (aftr.), 2 Mr. J. Adriaanse, Oostkapelle, 3 Mr. G. A. E. B. Meijer. Utrecht. De Statenfracties der STAATSKUNDIG GEREFORMEERDE PARTIJ stelden de vol gende candidaten in de provincies Utrecht en Zeeland: 1 Ir. C. N. van Dis, Rotterdam; 2 A. J. Kersten, Rotterdam; 3 J. W. van Houdt. Rijssen. 4 J. .van Bochove. Zeist. De Statenfracties der R.-K. STAATSPAR TIJ stelden de volgende candidaten: In de provincies Noord-Holland en Friesland: 1 P. J. S Serrarens, Bilthoven, 2 G. C. J. D. Kropman. Amsterdam, 3 M. Visser, Utrecht, 4 Tli. Th. Koot, Haarlem, 5 Th. G. C. Hooij, Haarlem, 6 C. P. M. Romme, Amsterdam. In de provincie Limburg: 1 Air. F. I. J. Janssen, Maastricht, 2 Jhr. Mr. G. Michiels van Kessenich. Roermond, 3 Mr. Ch. Jans sen de Limpens te Wïjlre. 4 Mr. B. Berger, Venlo, 5 H. F P. Donné, Venlo. 6 Ir. L. Haan, Sittard, 7 Jos. Pelzer, Heerlen; 8 Air. F. Ha ff mans. Helden-Panningen, 9 Mr. Dr. L. Regout, Kruisdonk-Meerssen. In de provincie Noord-Brabant: Eerste lijst: 1 Jhr. Mr. A. van Sasse van IJsselt, Den Bosch; 2 I-I. Blomjous, Tilburg, 3 Mr. J. van de Mortel, Tilburg, 4 Ch. Stulemeyer, Breda; 5 Ir. L van Loon, Steenbergen, 6 Jac. Vos Anzt., Roozendaal, 7 Mr. Baron A. van Oldeneel tot Oldeneel, Oosterhout, 8 J. C. van Beek. Deurne. Tweede lijst: 1 Mr. W. M. van Lanschot, Vught. 2 P. W. de Jong. Tilburg. 3 A. N. Fles- keiïs. Geldrop. 4 Jos. Meijring. Den Bosch. 5 Dr. P. van Ginneken. Bergen op Zoom. 6 J. Rubert. Woensdrecht, 7 Ir. Dr. J. Deckers, St. Oedenrode, 8 C. Foppele. Den Bosch. In de provincies Utrecht en Zeeland: 1. A. C. de Bruyn. Utrecht, 2. J. W Vienings. Clïn- ge (Z.). 3. Prof. Dr. I. J. Schmutzer te Utrecht 4. Air. Dr. A. AÏes. te Heinekenszand (Z ,-. De Statenfracties der N. S. B. stelden de volgende candidaten: In de provincies Limburg, Noord-Brabant, Zeeland en Utrecht: 1. AI. Graaf de Mar- chant et d Ansembcurg te Amstenrade, 2. C van Geelkerken, Utrecht 3. J. J Bode, te Eind hoven 4. G. J. K. Baron van Lynden van Horst- waerde te Soestdijk. In de provincies Noord-Holland en Fries land: 1. Mr. A. J. van Vessem, Utrecht, 2. C. van Geelkerken te Utrecht, 3 Mr. W. de Rijke Haarlem, 4. G. F. Vlekke, Haarlem, De Statenfracties der COMMUNISTISCHE PARTIJ HOLLAND dienden de volgende lijst in de provincies Noord-Holland en Briesland in: 1. S. de Groot, Amsterdam, 2. Th. A. Struik Amsterdam, 3. Roestam Effendi, Amsterdam. 4. W. van Exter, Amsterdam, 5. W. Commello Heerenveen. De Statenfracties der ANTI-REVOLUTIO NAIRE PARTIJ dienden de volgende candi- datenlijsten in: In de provincies Noord-Holland en Fries land: 1. Dr. W. de Vlugt, Amsterdam, 2. T. 'Nauta te Dantumadeel, 3. Prof. Mr. P. S. Ger- brandy te Amsterdam. 4. H. W. van Marle. Am sterdam. 5. S. IJtsma, te Dokkum. 6. Prof. Dr. R. H. Woltjer, Amsterdam, 7. P. Eringa, te Buitenpost, 8. Mr. A. Bruch te Haarlem. In de provincies Zeeland. Noord-Brabant en Utrecht: 1. Jhr. Air. H. A. M. van Asch van Wijkc, te Doorn, 2. Mr. P. Dielemaii, Middel burg, 3. Mr. J. A. de Wilde. Den Haag, 4. Mr. G. A. Diepenhorst, Zeist, 5. Mr. J, W. Goed- bloed, Goes, 6. A. D. van der Schans, Audel. De Statenfracties van de CHRISTELIJK DE MOCRATISCHE UNIE dienden in de provin cies Noord-Holland en Friesland de volgende candidatenlijst in: 1. R. van der Brug te Gouda, 2. Inne de Jong, te Utrecht, 3. K. Joh Eilander, te Almelo. Dc Statenfracties van den VRIJHEIDSBOND dienden de volgende candidateniijsten in: In de provincies Friesland en Noord-Hol land: 1. S. van den Bergh Jr.. te Wassenaar, 2. Dr. E. Heldring, te Amsterdam, 3. Mr. C. H Guépin te Santpoort, 4. Jhr. Mr. J. M. van Beyma te Leeuwarden, 5. Mr. H A. van Nie- rop te Amsterdam. 6. Ed. G. Schürmann, te Rotterdam. In de provincies Utrecht en Zeeland: 1. Air. D. Fock. "te Den Haag, 2. Mr. M. H de Boer te Utrecht, 3. Mr. J. Erasmus, te Oostbuvg. MR. P. G. VAN TIENHOVEN ONDER SCHEIDEN. De Belgische Koning heeft benoemd tot commandeur in de Orde van Leopold II van België, Mr. P G. van Tienhoven, zulks als blijk van waardeering voor diens verdiensten op het gebied van natuurbescherming en wel in het bijzonder als voorzitter van de Ver- eeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland, voorzitter van het Bureau voor Internationale Natuurbescherming te Brus sel en lid van het, Instituut der Nationale Parken in Belgisch Congo. r' (flnte J/akéee?UMgd/ioïéctrftuujKit; CoJtuutriJim één wooïdJcJuét&c&nd. 3c ao&é&n cctftucom. vó&t Kékj. 33orrvt maak éenJ HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) Electriciteit werd op groote schaal gestolen. Complot te Rotterdam ontdekt. Drie personen aangehouden. Tegen 42 „klanten" proces-verbaal opgemaakt ROTTERDAM, 8 Juli. De Rot- terdamsche politie heeft in samen werking met het Gemeentelijk Elec- triciteitsbedrijf een uitgebreid onder zoek, dat over vele maanden loopt, ingesteld naar gevallen van fraude met de meters voor den electrischen stroom, waarbij deze meters op han dige en geraffineerde wij-ze, zoodanig werden bewerkt, dat er minder stroom werd aangegeven, dan verbruikt werd. Men slaagde erin een bewoner van Turn dorp Vreewijk aan den linker Maasoever op heeterdaad te betrappen. Toen deze man door de politie aan een streng verhoor werd onderworpen, gaf hij de namen op van eenige mannen, die er hun werk van maakten, regel matig, tegen vergoeding bij diverse personen manipulaties met de electrische meters te verrichten, waardoor deze menschen veel meer stroom konden verbruiken, dan zij moesten betalen. Er waren verscheidene per sonen, zooals pensionhouders, logement houders, kappers,s winkeliers, etc. die van de diensten van de mannen gebruik maakten Op geregelde tijden kwamen deze, electriciën van beroep, bij hun „klanten", die hun be halve betaling, ook diverse faciliteiten ver leenden, zooals bijv. de kappers gratis knip pen en scheren en de winkeliers reductie op verschillende artikelen. De vervaischers van de electriciteitsmeters en de personen in wier woning deze meters stonden, waren, zooals begrijpelijk is, aan elkaar overgeleverd, daar niet alleen de electriciëns fraude pleegden doch ook de bezitters van de meters in over treding waren. Tengevolge hiervan leverde het onderzoek buitengewone moeilijkheden op. Tenslotte is de politie er toch in geslaagd, het onder zoek is reeds in Maart begonnen drie electriciëns aan te houden. Het zijn de 35-jarige J. J. van S., de 54- jarige J. H., en diens schoonzoon, de 25-jarige J. M. Dit drietal is in het Huis van Bewa ring opgesloten. Zij hebben 42 klanten ge-) had, verspreid over de geheele stad. Maandenlang heeft het geduurd, voordat de politie deze klanten had opgespoord. Ver schillende van hen zijn eenigen tijd in be waring geweest. Proces-verbaal is tegen hen opgemaakt en binnenkort zullen zij zich wegens diefstal van electriciteit hebben te verantworden. Bovendien heeft het G.E.B. de meters bij hen weggehaald en hun een boete opgelegd. Ook in Schiedam zijn dergelijke gevallen van fraude gepleegd. Er bestaan tal van methoden, waardoor deskundige electriciens op bijna onnaspeur lijke wijze de meters kunnen vervalschen en tal van dergelijke methodes zijn thans aan het licht gekomen. Alaatregelen zijn genomen om herhaling hiervan te voorkomen. Hoe lang de thans gearresteerde drie elec triciëns hun practijken reeds hebben toege past, heeft men niet kunnen nagaan, zoodat het dus ook niet mogelijk is vast te stellen hoe groot de schade is, die het electriciteits- bedrijf door hun manipulaties geleden heeft Het onderzoek wordt nog steeds, voortge zet. GEEN SAMENWERKING TUSSCHEN S.D.A.P. en C.P.H AMSTERDAM, 8 Juli. Zaterdag 6 dezer kwam naar Het Volk meldt het Partij bestuur van de S.D.A.P. in vergadering bijeen Het Partijbestuur wedde een bespreking aan de uitslag der raadsverkiezingen en nam met vreugde kennis van de behaalde overwinnin gen. Hierbij nam het P.B. eveneens kennis van het feit.dat in enkele gemeenten de commu nisten aan de sociaal-democratische gemeen teraadsfracties en partij organisaties samen werking hebben voorgesteld, o.a. om te komen tot bezetting van wethoudersplaatsen. Het partij bestuur acht de tegenstelling tusschen de S.D.A.P. als strijdster voor de democratie eenerzijds en de communisten als aanhangers van de Moukousche dictatuur-ge dachte anderzijds een principieel beletsel voor samenwerking. Het partijbestuur herinnert er aan, dat ook het laatst gehouden congres duidelijk heeft bewezen, tot geenerlei samenwerking met de communisten bereid te zijn. Het Partijbestuur verklaart derhalve een stemmig, dat op voorstellen der communisten niet kan worden ingegaan en dat ook onder handelingen daarover uitgesloten moeten zijn. De verdere besprekingen waren van huis- houdeliiken aard. Weer is een Ossenaar bezweken Ontkennen baatte niet meer. Een aantal arrestaties zal het gevolg er van zijn. De marecliaussée te Oss heeft in den strijd tegen de misdaad weer een nieuw succes weten te boeken. De beruchte oude Toon de Soep, die reeds sinds 28 Mei in voorloopige hechtenis vertoe.'t, doch to* nu toe bleef ontkennen, heeft nl. een be kentenis afgelegd. Toon de Soep wordt beschouwd als een van de gevaarlijkste leden van de bende, die aan tal van inbraken, diefstallen en geweld plegingen schuldig is. Zijn bekentenis is van zeer groote beteekenis daar hierdoor vele tot nu toe onopgehelderde zaken tot klaarheid zullen worden gebracht. Als direct gevolg van zijn bekentenis kun nen dan ook binnen enkele dagen nieuwe arrestaties worden verwacht. Het aantal branden dat door dezen misdadiger is ge sticht. moet legio zijn. terwijl hij eveneens aan tal van overvallen heeft deelgenomen. C.D.U. GAAT NIET MET DE C.P.H. SAMEN. De federatie Amsterdam der Christelijk Democratische Unie heeft in een schrijven aan het districtsbestuur Noord-Holland der Com munistische Partij Holland een samenwerking van de hand gewezen. (A.N.P.) Strafrechterlijk onderzoek de zaak-Van 't Sant. Is reeds lang begonnen. in Geen r^den voor preventieve hechtenis. Duinbebossching een noodzakelijkheid. Een aantal jaren geleden, het zal om streeks 1925 geweest zijn. besloot de gemeente Zandvoort aan de Heide-Maatschappij op te dragen een oppervlakte duingrond met den nen te beplanten. In de eerste jaren groeiden de jonge den netjes, als gewoon, zeer langzaam, maar na een jaar of vijf kwam er schot in en momen teel kan ieder in het noorden van de ge meente, tegen het emplacement van de N. S. aan een jong bosch vinden, dat gezien mag worden en dat ieder jaar 30-40 c.M. hooger wordt. Eenigen tijd geleden stond in een officieel stuk in Haarlem's Dagblad opgenomen, dat er geen object meer te vinden was voor werk verschaffing aan de honderden werklooaen. die Zandvoort te steunen heeft. Zoo noodig zal „evenzeer woeden tmo-etreden als tegen andere verdachten". De minister van Justitie, mr. J. R. van Sc.haik, heeft in antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer L. de Visser, betreffende de zaak- Van 't Sant medegedeeld, dat het strafrechtelijk onderzoek ook na de ar bitrale uitspraak wordt voortgezet. Tegenover den gewezen hoofdcommissaris zal. indien op grond van het door den rechter commissaris in te stellen onderzoek een ge gronde verdenking van schuld aan eenig straf baar feit moet worden aangenomen, evenzeer worden opgetreden als tegen andere verdach ten. Voor toepassing van preventieve hechte nis gaven de beschikbare gegevens geen aan leiding. De minister laat aan deze mededeelingen nog het volgende voorafgaan: Toen de heer Van 't Sant. die in 1934 een zware operatie had ondergaan, uit eigen be weging in November van dat jaar ontslag uit zijn ambt had verzocht in aansluiting aan een beslissing van den Pensioenraad, waarbij hij uit hoofde van ziekten of gebreken voor de verdere waarneming van zijn functie onge schikt was verklaard, heeft de minister, wien de beschuldiging, tegen den hoofdcommissaris geuit, bekend was. gelet op de beschikbare jegevens, geen vrijheid kunnen vinden een ander dan eervol ontslag te bevorderen. Door den minister is, nadat de beschuldi ging betreffende feiten, welke reeds in 1927 zouden zijn gepleegd, tegen den heer Van 't Sant bij hem was ingebracht, aan den waar- nemenden procureur-generaal bij het ge rechtshof opdracht verleend om naast de ci- vielrechteïijke procedure, welke werd gevoerd I voor buiten medewerking der regeering door partijen benoemde arbiters, een zelfstandig onderzoek in te stellen naar de strafrechtelijke zijde van de zaak. Nadat hem de voorloopige resultaten van dat onderzoek waren medegedeeld, is het door den procureur-generaal bij het gerechts hof, tevens fungeerend directeur van politie, verder voortgezet. Hierbij is in zooverre met het arbitraal geding voeling gehouden, dat de verhooren voor arbiters ook door genoemde functionarissen op hun eigen verzoek in ver band met de hun verstrekte opdracht zijn bij gewoond, terwijl de door den procureur-gene- aal uitgelokte deskundigenrapporten van de heeren Van Ledden Hulsebosch en Schrijver en den heer Dulfer desgevraagd ter beschik king van arbiters zijn gesteld. Ten slotte zegt de regeering het te betreu ren, dat eenzijdige publicaties over deze aan gelegenheid hebben plaatsgehad. Het straf rechtelijk onderzoek laat evenwel niet toe om. hetgeen in die publicaties onjuist of eenzijdig is. in het openbaar t,e weerleggen, of meer in het algemeen, nadere mededeelingen te doen. Jonge Oostenrijksche dennen bij Zandvoort. De Heide Maatschappij heeft het bewijs geleverd dat bij Zandvoort op de droogste gronden en ook vlak bij zee, duinbebossching mogelijk is. De trek van vacantiegangers naar badplaatsen met bosschen als de Koog op Texel, Schoorl en Bergen, Bakkum en Wal cheren, leveren het bewijs dat de aanplart van bosch om Zandvoort heen voor de aan trekkelijkheid en de welvaart van een bad plaats een noodzakelijkheid is. Waarom leeft de middenstand óp in alle vacantie-oorden met vrije wandeling, bosschen en kampeer terreinen? Huisjes, vacantieoorden, Jeugaher bergen en dergelijke rijzen overal uit den grond. De bestelauto's en bakfietsen van de leveranciers rijden af cn aan. In den winter vinden duizenden productieven arbeid bij het spitten en onderhouden van de Staatsbosschen. Want het waardevolle var bosschen in een streek is juist dat deze een factor zijn van blijvende werkgelegenheid in een seizoen dat er meer werkloosheid is, ook in normale tijden, in den winter. Het bosch moet, wil het juist geëxploiteerd worden, gedund worden en het gekapte moet voor de houtveilïngen schoon gemaakt, ge sorteerd en bijeen gebracht worden. Voor het aanleggen van het bosch zijn bovendien vele handen noodig: voor het spitten wat een eei- ste vereischte is, om het toekomstige bosch snel te doen groeien. Dit werk behoeft niet door speciale werklieden te geschieden. En wat meer zegt, een dergelijk object voor werkverschaffing is grootendeels in normale tijden reeds vctr 80 pet. arbeidsloon, terwijl de benoodigae dennen in de kweekerijen zeker 90 pet. arbeidsloon vertegenwoordigen, daar het aandeel van het zaad gering is in de kos ten. Dit zaad wordt tegenwoordig ook reeds dikwijls in het binnenland gewonnen en dan is zoo n werkobject, landelijk gezien. 100 pet. arbeidsloon, want ook de administra tiekosten bestaan uit salarissen e.d. Argumenten tegen de wenschelijkheid van duinbebossching als welvaartsfactor voor Zandvoort zijn er dus niet meer in te brengen de groote voordeelen als klimaatsverbetering en blijvende vastlegging van het beweeglijke duinzand noemde ik nog niet eens. Een bezwaar is. dat de gronden om Zand voort, niet ter beschikking staan van de ge meente. Deels behcoren ze aan particulieren, deels aan Amsterdam. Ik vraag mij echter af. of er, gezien het groote belang dat hier op het spel staat, geen accoord te treffen zou zijn tusschen de verschillende lichamen. In Zeeuwsch-Vla anderen is een dergelijke sa menwerking begonnen tusschen polderbestu ren, gemeenten e.d. en wie de verhoudingen kent, weet dat het ook niet gemakkelijk is dit tot stand te brengen. Zoowel grondeigenaren bij Zandvoort als de gemeentenaren en de gemeente zelve, heb ben het grootste belang erbij Zandvoort aantrekkelijk te maken voor de toekomst. Het is mijn bedoeling niet dat alle duingebied tusschen Zandvoort en Overveen één bosch zou worden. Een klein natuurmonument me', een duinmeer zou daar zeker op zijn plaats zijn. Maar dit kan altijd later nog tot stand komen, wanneer eenmaal het jonge duinbosch om de bebouwde kom aan den groei is. Het voordeel van dit duinbosch zit ook nog in meer vraag naar villa-terrein in de be schutting van de dennen, dan in het kale duin. Het kon later wel eens blijken dat de kosten van de bebossching voor de exploitatie van bepaalde, daarvoor geschikte stukken, er eenige keeren weer uit kwamen. Natuurlijk komen deze voordeelen er niet uit voor de boompjes flink aan den groei zijn. Doch door openstelling van breede paden van het duin voor wandelaars, zou al een begin gemaakt kunnen worden. Zandvoort aantrekkelijk te maken. Want het is een bekend feit. dat onze omstreken gemeden worden door velen we gens weinige gelegenheid tot vrije wande ling. De boomsoort die in de eerste plaats in aan merking komt is de Oostenrijkse he den. Maar voor de afwisseling zullen zeker ook Corsi- caansche en grove dennen gebruikt worden, welke laatste zelfs bij Zandvoort goed groeien onder de bescherming van Oosten rijksche dennen, Verder zullen populieren en op de lagere plekken berken zorgen voor „ge mengd" bosch. zooals de moderne boschbouw dit voorschrift. Een gelukkige omstandigheid is. dat een juist aangelegd bosch volkomen lijkt op een bosch zooals het van nature in de meeste gevallen zou ontstaan, nl. loof- en naaldhout dooreen. Een vereischte is ook dat de konijnen uit geroeid worden, doch in verschillende deelen van de duinstreek is reeds gebleken dat dit zeer goed mogelijk is. Om een dergelijk plan te kunnen beginnen zullen ongetwijfeld veel moeilijkheden over wonnen moeten worden. De medewerking, vooral de financieele. van het rijk zal zeker niet gemist kunnen worden. Maar wie niet waagt die niet wint! C. SIPKES. Kunstzijde-industrie in Twente vraagt hulp. Tegen de buitenlandsclie dumping. Maandagmiddag zijn de Twentsche Kunst zijdefabrikanten in vergadering bijeengeko men, ter bespreking van den algemeenen toe stand. Aan het einde van de vergadering werd liet volgende telegram aan den minister van Economische Zaken gezonden: „Twentsche Kunstzijde-fabrikanten zijn te Enschedé bijeengekomen om onder het oog te zien den wanhopigen toestand, waarin de jonge kunstzijde-industrie door dumping van buitenlandsche, speciaal Duitsche kunstzijde- dreigt te gaan verkeeren. Zij verzoeken uwe Excellentie dringend ten spoedigste maatre gelen te nemen." Door onze lens gesnapt. J. HOP. Groote bekendheid in onze stad en ook ver daarbuiten geniet de heer J. Hop. leeraar in de Lich. Opvoeding aan de H.B.S. A en aan de Da Costa Kweek-school. Die bekend heid verwierf hij hoofdzakelijk door zijn on vermoeid propageeren van zijn mooie vak en door zijn jarenlange leiding van de Gymna stiek- en Schermvereeniging „Concordia", waarvan hij zeventien jaar lang (van 1909 tot 1926) directeur was en nu eere-voorzitter ls. Van deze vereeniging was en is hij nog steeds de ziel. De heer Hop werd 20 April 1883 te West- Graftdijk geboren. Hij ontving zijn opleiding aan de Rijkskweekschool voor Onderwijzers te Nijmegen. In 1903 legde hij met gunstig gevolg zijn examen af. Hij werd onderwijzer te Wieringerwaard en daarna te Zaandam. Op 1 Maart. 1909 kwam hij bij het gymnastiek onderwijs aan een viertal scholen te Haarlem Ook gaf hij gedurende tien jaar les aan de Rijksnormaallessen te Haarlem tot aan de opheffing toe. In 1918 werd hij benoemd tot gymnastiekleeraar aan de H. B. S. A (toen Hoogere Handelsschool hij is één van de oudste leeraren aan de Da Costa-Kweekschool waar hij nu al achttien jaar werkzaam is. Op vereenigingsgebieë heeft de heer Hop vele leidende functies. Hij was eerst vijf jaar lid van de Technische Comissie van den Ken- nemer Turnkring en nu al bijna twintig jaar voorzitter van deze veelomvattende organi satie. Zeven jaar was hij bestuurslid van het Gewest Noord-I-Iolland van het K.N.G.V. en sinds 1928 is hij er hoofdbestuurslid van. De heer Hop is verder lid van de Gemeentelijke Commissie voor de Lichamelijke Opvoeding en voor het K.N.G.V. is hij bestuurslid van het Nationaal Comité tot bevordering van har monische lichaamsontwikkeling

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5