UIT HET BUITENLAND VAN PRINS TOT KRUIDENIER. Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT THIJS IJS EN DE VERLOREN SLEUTEL DINSDAG. 9 JU-LI 1935 HAAR L-E-M'S DAGBLAD '4 Het Italiaansch-Abessynische conflict. Keizer Haile Selassi roept zijn volk onder de wapenen. Mussolini's rede mocht niet gepubliceerd. Nieuwe persaanvallen op Engeland. Afrüka. Abessynië's keizer roept zijn volk te wapen. Keizer Haile Selassie heeft als ant woord op de redevoering, die Mussolini te Salerno heeft gehouden, een nieu wen oproep gericht tot het Abessyni- sche volk om de wapens op te nemen ten einde voorbereid te zijn op alle eventualiteiten. Het resultaat is een nieuwe toevloed van strijdbare mannen uit de binnenlanden, die het krijgsbedrijf kennen, doch die zich komen scharen onder leiding der Belgische en Zweed- sche officieren, die als instructeurs van het Abessynische leger, hun de beginselen van de moderne oorlogsvoering zullen trachten bij te brengen. Bij groepen van vijftig tot vijf honderd man trekken thans de mannen dei- verschillende stammen met hun hoofden naar Addis Abeba om in het leger dienst te nemen. Naar uit Rome wordt gemeld, heeft geen enkel Italiaansch blad toestemming gekregen om de rede te publiceeren, welke Mussolini Zaterdag te Salerno heeft gehouden voor een divisie zwarthemden, die op het punt ston den naar Afrika te vertrekken. Ook is er geen officieele tekst gepubliceerd van de door den Duce uitgesproken rede. „Wij zijn vastbesloten tot den strijd", aldus moet de Duce echter ge zegd hebben, „en komen daar niet op terug. Ons besluit is genomen en het is onherroe pelijk". Generaal Guiseppe Garibaldi, een nakome ling van Italië's nation alen held, is voorne mens een bataljon roodhemden te vormen om hiermede aan de Abessynische expeditie deel te nemen. Generaal Garibaldi zal zijn plan een dezer dagen aan Mussolini voorleg gen. Hoop op Frankrijk gevestigd. Havas verneemt uit Londen: De mogelijkheid, ten aanzien van Italië een beroep te doen op het sanctie-artikel 16 van het Volkenbondsstatuut voor het geval Mussolini zijn woorden tegenover Abessynië in daden zou omzetten, wordt in Britsche di plomatieke kringen niet langer overwogen. Men is van oordeel, dat het Italiaansch- Abessynlsche conflict slechts kan worden opgelost door een toenadering tusschen Rome en Addis Abeba, waarvan naar men hoopt, de Fransche regeering de bewerkster zal zijn Frankrijk zou in dit opzicht bij voorbaat kunnen rekenen op den steun van Groot-Brittannië. Men hoopt, dat de diplo matieke onderhandelingen tusschen Rome en Parijs zullen leiden tot de ontdekking van een doeltreffend middel, om het uitbreken van vijandelijkheden in Abessynië te verhin deren. Italië. geschut van 12,7 c.M. (Op stapel gezet in 1934 en 1935). 4a. Twintig duifebooten van 250 ton elk. De eerste dezer duikbooten is op 29 Juni j.l. in dienst genomen. Twee anderen zijn reeds te water gelaten. b. Zes duikbooten van 500 ton elk. c. Twee duikbooten van 750 ton elk. De bouw van het eerste vliegtuigmoeder- schip, evenals de plannen voor de in 1936 en de volgende jaren volgens het principe van de quaiitatieve rechtsgelijkheid op stapel te zet ten verdere oorlogsschepen, worden voorbe reid. Wapenmagazijn in vlammen. Twee brandweerlieden gedood. Maandagavond is te Tatar Pasardjik (Zuid Bulgarije) brand uitgebroken in een groot handel in wapens. De vlammen sloegen spoe dig over naar een belendend gebouw, waarin ontplofbare stoffen waren opgeslagen. Toen de brandweer ter plaatse verscheen, vloog het kruitmagazijn reeds in de lucht. Twee brand weerlieden werden op slag gedood, zeven an deren levensgevaarlijk gewond. Een politie agent wordt vermist, terwijl verscheidene personen lichte kwetsuren opliepen. Pas laat op den avond was men het vuur meester. Nieuwe aanvallen op Engeland. De Italiaansche bladen gaan nog steeds door met Engeland te polemiseeren in verband met het Abessynische conflict en met het Engel- sche aanbod, dat door Mussolini is afgeslagen. Thans weer wijzen zij op de groote bedragen, die door Engeland betaald zijn ter verwerving van de concessie der wateren van het meer Tsana. Vervolgens worden, op grond van een publicatie van den Engelschen generalen staf beschouwingen gewijd aan het woestijnkarak ter van Ogaden, dat aan Italië werd aange boden, waarbij er dan tegelijkertijd op wordt gewezen, dat Engeland in Somaliland een poort openliet voor de voorziening van wape nen en levensmiddelen van Abessynië. Verder achten de bladen het kenmerkend, dat bij de Abessijnsche hoofden een ingeworteld ver trouwen bestaat in de hulp van Engeland, dat nog versterkt wordt door de maatregelen, die Engeland zelf neemt in Somaliland, zooals reorganisatie van het wegenstelsel, verster king van de militaire posten, verbetering van de haven van Berber awaar oorlogsmaterialen worden doorgevoerd, die bestemd zijn voor Abessynië. Giornala dTtalia schrijft over den binnen- landschen toestand van Abessynië: In Ethiopië worden geruchten in omloop gebracht volgens welke Engeland Italië zou verhinderen gebruik van de wapens te maken; Ethiopië zou vra gen onder Engelsch mandaat te kunnen komen en zou een geheime overeenkomst hebben ge- teekend betreffende een spoorwegconcessie. Het blad maakt voorts melding van Engel- sche militaire voorbereidingen langs de gren zen van Egypte en den Soedan en besluit: der gelijke bewegingen geven Ethiopië nog een illusie en moedigen dit land aan hardnekkiger tegenstand te bieden en agressiever op te treden. Volgens het blad wordt de Engelsche politiek niet geïspireerd door trouw aan den Volkenbond, maar door eigenbelang, waaraan wordt toegevoegd, dat de Abessyniërs dat niet zoo weten. Dmkschland. Wat dit jaar nog op stapel gezet wordt. Voor den bouw van de oorlogsmarine tot het peil van het in de vlootover een komst met En geland vastgelegde percentage van 35 van de Engelsche vloot zijn de volgende schepen op stapel gezet of zullen nog in den loop van 1935 op stapel gezet worden 1. Twee pantserschepen van 26.000 ton wa terverplaatsing, elk bewapend met geschut van 28 c.M. 2. Twee kruisers van 10.000 ton waterver plaatsing elk met geschut van 20 c.M. 3. Zestien torpedojagers van 1625 ton met ROCKEFELLER WERD 96 JAAR. De oprichter van de Standard Oil Company John D. Rockefeller, die kortgeleden van zijn winterverblijf in Florida te Pocantico Hills in den staat New York is teruggekeerd, vierde gisteren zijn 96sten verjaardag. Hoewel de grijze magnaat zich niet vlug meer beweegt speelt hij nog regelmatig zijn geliefd golfspel. Uit het zakenleven heeft hij zich echter reeds vele jaren geleden terugge trokken en alle makelij ke aangelegenheden worden behandeld door zijn zoon John D. Rockefeller Jr. Barbaarsch en verouderd. Lagerhuislid wijst uitdaging tot duel af. Naar aanleiding van de Lagerhuisrede die Attlee, na George Lansbury een der voor naamste figuren van de parlementaire La bour-fractie, heeft gehouden tijdens het jong ste debat in het Lagerhuis over het Ita- tiaanscn-Abessynische conflict, waarin hij Ie methode om met geweld een. conflict bij :e leggen barbaarsch noemde, heeft de voor malige redacteur van de opgeheven,,Secolc Fascista", kapitein Fanelli, hem uitgedaagd ;ot een duel en zich bereid verklaard hem te .uitmoeten in elk neutraal land en op elk apen dat Attlee zou verkiezen. Attlee heeft de uitdaging echter afgewezen en verklaard dat hij deze methode om een conflict bij te leggen.... barbaarsch en ver ouderd achtte. Hij wees daarbij met nadruk op de vrijheid van schrijven en spreken in Engeland. Chaplin over zijn nieuwe film. Ook nu zal hij niet spreken. United Artists deelen mede, dat Charlie Chaplin en Mary Pickford binnenkort als régisseurs zullen optreden. Chaplin heeft dit reeds verscheidene jaren gedaan doch sedert vier jaar geleden zijn laatste film ,.City Lights" verscheen heeft hij geen andere films meer geregisseerd. Omtrent zijn nieuwe film deelt Chaplin mede, dat een der hoofdrollen gespeeld zal worden door Paulette Goadard, terwijl hij omtrent zijn rol mededeelde dat hij ook in deze film nït ezal spreken. Het zal een parodie worden op de massa-productie in een reusachtige fabriek, en hij zal trachten het tragie-komisch effect te schetsen van den individueelen mensch, die tusschen de duizenden tandraderen der moderne teehniek verzeild raakt. Mary Pickford zal het komende seizoen twee films maken, waaraan geen enkele bekende ster zal meewerken - LUXE JACHT DOOR ZEEROOVERS OVERVALLEN. Uit Longbeach in Californië wordt gemeld, dat des nachts zeeschuimers het op 8 mijl af stand van het strand voor anker liggende luxe-jacht „Monte Carlo" hebben overvallen. Zij maakten een buit van 22000 dollar, terwijl hun voorts sieraden van groote waarde in handen vielen. Het luxejacht „Monte Carlo", dat uitslui tend diende voor exploitatie van een speelge- legenheid en aan boord waarvan ook dans feesten gegeven werden, ligt buiten de ter ritoriale grens en vormde het punt van sa menkomst van hartstochtelijke gokkers. De piraten, vijf in getal, die den brutalen overval gedurende den nacht, toen de bemanning sliep, ten uitvoer legden, waren zwaar bewa pend en het gelukte hun gemakkelijk de be manning van het schip in bedwang te houden (A. N. P.) GRETA GARBO BLIJFT IN AMERIKA. Uit Stockholm worden allerlei geruchten ge meld omtrent Greta Garbo. die momenteel haar vacantie in haar vaderland Zweden doorbrengt. Eenerzijds wordt beweerd dat zij zich uit het filmleven zal terugtrekken en zich blijvend in Zweden zal vestigen, ander zijds dat zij in Europa of wei in Engeland een film zal maken. De Metro Goldwyn deelt mede dat al deze geruchten uit de lucht zijn gegrepen aange zien zij met deze maatschappij een nieuw contract op langen termijn heeft gesloten- waarbij is vastgesteld dat zij 60.000 dollar per film zal ontvangen. Hij zou er wel meer van hooren Hetgeen na 40 jaar geschiedde. Een man op leeftijd te Prerov, in Moravië, die jarenlang met de heele wereld in vrede had geleefd, kreeg op zekeren dag de mede- deeling, dat hij was veroordeeld tot een geld boete van vier en een halve gulden wegens het toebrengen van lichamelijk letsel. Toen de vreedzame man van zijn verbazing was be komen keek hij naar de dagteekening van het hem ten laste gelegde en bevond, dat het was uit den jare 1896. Toen herinnerde hij zich, dat hij in den trein op weg naar Weenen een woordenwisseling met een reiziger had gehad over het openstaan van een raampje, hetgeen op uitliep, dat hij den man een klap in het gelaat had toegebracht. Het slachtoffer zeide hem. dat hij er wel nader van zou hoo ren. Zulks blijkt ook het geval te zijn geweest zij het dan na veertig jaar. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. TEL. 16726 vanaf 35.- met earantie. PÜn- 7 JJ. loos trekken inbegr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 14 uur. Zaterd. 9—12 uur. Avondspreekuren Dinsdag. Woensdi en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) llllllll''''''''Hl||||||||||||||||iillll''''''llll|||||||||||||||iiillll"""lill|||||||||||||||iiillll""" WOENSDAG 10 JULI. HILVERSUM 1875 M. Vara-uitzending. 10.00 Vpro. S.OOOrgelspel C. Steyn. 8.30 Gram. pl. 9.30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor arb. i d. Continubedrijven: Mr. H. O. Drilsma (lezing), Vara-toneel olv. W. van Cappellen en Gram. pl. 12.00 De Zonneklop pers olv. C. Steyn. 12.45 Gram. pl. 1.00—1.45 Örvitropia olv. J. v. d. Horst. 2.00 De Fliere fluiters olv E. Walis. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest olv. H. de Groot. 6.30 Sport- uitzending. 6.45 Ctrijkorkest olv. E. Walis. 7.10 Ir. L. S. P. Scheffer spreekt over Stadsuitbrei ding. 7.30 Schalmei olv. P. Rennes. 7.50 „Bij den verkeersdokter". 8.00 Herh. S.O.S.-berich ten. Nieuwsberichten en VARA-Varia. 8.15 Diübbel X olv. C. Steyn mmv. Jenny Lee (zang). 8.45 „De Jacht in den nacht", spel van F. van Duin, mmv. Vara-tooneel olv. W. van Capellen. 9.35 Gram. pl. 10.15 Vara-orkest olv. P. Tiggers mmv. Joh. Jong (orgel). 11.00— 12.00 Gram. pl. HUIZEN 301 M Ncrv-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gram. pl. Morgendienst olv. Ds. D. Tom. 1112 uur Ensemable van der Horst. 12.15 Gram. pl. 12.45 Vervolg Ensemble Van der Horst. 1.45 Gram. pl. 2.00 Enkrateia-kwartiertje. 3.00 Chr. Lectuur. 3.303.45 Gram. pl. 4.00 Het Haagsche Trio en Gram. pl. 5.00 Kinderuur. 6.00 Cause rie Prof. L. v. d- Horst. 6.10 Gram. pl. 6.30 Af gestaan. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Repor tage. 7.30 Landbouwhalfuur. 8.00 Berichten. 8.05 Ncrv-orkest olv, P. v. d. Hurk. 9.00 Cause- serie Prof. J. W. Geels. 9.30 „Lobgesang" van Mendelssohn mmv. solisten, het NCRV-orkest en de Kon. Utr. Vereen, voor Kerkgezang olv. J. Wagenaar. 10.35 Berichten. 10.4012.00 Gra- mofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding. 11.20 Gram. pl. 11.50 Orgelspel Q. MacLean. 12.35 Trocadero- Cinema-orkest olv. A. van Dam. 1.35 Orgel concert I-I. Dawson. 2.20 Het Schotsche Studio orkest. 3.10 Piano-recital T. Marshall. 3.35 mmv. B. Marr (viool). 5.05 Gram. pl. 5.35 BBC Dansorkest olv. H. Hall. 6.20 Berichten. 6.50 orgelspel R. Dixon. 7.20 BBC-Northern-orkest olv. Morrison. 8.20 „Cable Ship", actueel hoor spel. 8.50 Handel-concert mmv. solisten, koor en strijkorkest olv. Boyd Neel. 9.50 Berichten. 10.20 Nieuws uit Amerika. 10.35 Het Parking- ton-kwintet. 11.2012.20 Roy Fox en zijn band. PIO-PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram. pl. 12.35 Orkestconcert olv. Touche. 8.20 Zang. 9.05 Radio-Tooneel. Hierna: Dansmuziek. KAïTlNDBORG 1261 M 12202.20 Concert uit Rest. „Wivex" 3.50 5.50 Omroeporkest olv. Reesen, 8.20 Reportage 9.20 Duitsche liederen. 10.3011.20 Omroep orkest olv. Johan Hye-Knudsen. KEULEN. 456 M. 6.35 Orkestconcert. 11.10 Zang en piano. 12.20 Concert uit Breslau. 2.35 Gram. pl. 4.20 Piano recital. 5.20 Orkestconcert mmv. o.a. Grete Keiler. 7.20 Concert uit München. 8.35 Zang. 9.05 militair concert. 10.5012.20 Populair or kestconcert. ROME 421 M. 9.00 Radïo-tooneel. 9.50 Symphonieconcert. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M. 12.20 en 1.30—2.20 Gram, pl. 5.20 Salonorkest. 6.35 en 7.35 Gram. pl. 8.20 Gulden- Sporendag-pragram. 10.3011.20 Trioconcert. 484 M.: 12.20 Gram. pl. 12.50 Salon-orkest. I.502.20 en 5.20 Gram. pl. 6.50 Reportage, j 7.35 Gram. pl. 8.20 Omroeporkest olv. Gason. 10.3011.20 Dansmuziek. J DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.35 Rijkszending: Singende Jugend. 9.05 Voordracht. 9.20 Blaasconcert uit Stetting. 10.20 Berichten, 10.50 Cello- en Piano-recital. II.Qg Weerbericht. 11.20—12.20 Dansmuziek olv Rob Gaden. Bij den dood van Leopold Wölfling. Oostenrijk en de Habsburgers. Weenen, 6 Juli. (Van onzen corrspondent). Juist terwijl men in Oostenrijk de zooge naamde Habsburger-wetten heeft afgeschaft men had hen indertijd eigenlijk beter „anti-Habsburger-wetten" kunnen noemen! komt uit Berlijn het bericht, dat daar in een bescheiden woning aan de Belle Alliance strasse een voormalig lid van het keizerlijke Habsburgsehe huis overleden is. Een „voor malig" lid zeg ik, want de thans in den ouderdom van zes-en-zestig jaar ontslapene is Leopold Wölfling, die reeds lang vóór het uitbreken van den wereldoorlog officieel op gehouden heeft deel uit te maken van de fa milie der Habsburgers. Evenals bij zijn oom, den gewezen aartshertog Johann Salvator, die afstand van al zijn prinselijke rechten deed om den gewonen burgerlijken naam Johann Orth aan te nemen, was ook bij aartshertog Leopold, die een opeens dóód simpele meneer Leopold Wölfling werd, een vrouw in het spel. Beiden hadden hun hart verpand aan een schoone jonge dame, die niet van adelwas, en beiden hebben, om dat zij met deze een verbintenis vulden aan gaan, al hun titels en waardigheden moe ten neerleggen. Leopold Wölfling heeft een leven achter den rug, dat rijk aan afwisseling is geweest. Zijn zuster .was de romantisch aangelegde kroonprinses Louise van Saksen, die evenals hij het leven van dwang en stijve etikette ontvlucht is en die de echtgenoote van den beroemden Italiaanschen componist Toselli geworden is. Zij behoorden tot den zooge- naamden Toscaanschen zijlijn van de Habs burgers, die op den groothertogelijken troon van Toscane gezeten heeft. Hun vader, Fer dinand IV, was de laatste groothertog van Toscane. Diens grootvader, Ferdinand, was een broeder van keizer Franz I, (die weer de grootvader van keizer Frans Jozef en de va der van Napoleons echtgenoote Marie Louise is geweest). Een jaar of acht geleden baarde het te Weenen heel veel opzien, dat de gewezen keizerlijke prins, Leopold Wölfling, ergens in een volksbuurt, in Floridsdorf, het district van arbeiderswoningen en fabrieken, in een klein kruidenierszaakje achter de toonbank stond. Hij had toen al heel wat andere bezig heden en beroepen achter den rug, hij was bankbeambte en agent van een levensverze keringmaatschappij geweest, hij had als ad vertentie-colporteur voor een Weensch blad gewerkt, had ook mémoires over het intieme leven in den Hofburg en in Schönbrunn en aan verschillende andere Europeesche hoven geschreven, die in diverse couranten gepu bliceerd werden, hij had voor de film ge speeld en zelfs ook gedurende eenigen tijd te Berlijn op de planken van een cabaret ge staan. Aanvankelijk wist men niet, dat de vrien delijke man met grijzen haren, die kaas en zeep, boter en lucifers, dweilen en caramels verkocht, zulk een hooggeplaatst personage was geweest. Maar door een toeval zijn de menschen er achter gekomen. Het winkeltje kreeg meer en meer toeloop, men leefde wel iswaar in de jaren van de republiek, maar toch was.een prins van keizerlijken bloede, zij het dan ook, dat hij niet meer den titel van aartshertog voerde, nog steeds een be zienswaardigheid en een attractie van den eersten rang! Men wilde hem zien, men wilde een paar woorden uit zijn mond vernemen, en men ging erheen, soms omdat men wat noodig had, en af en toe ook zoo maar, om wat te koopen, waarmede men evengoed nog wat had kunnen wachten. „Een kan petro leum, Keizerlijke Hoogheid!", zei de een. „Een half pond boter en een pak luicifers. Meneer de Prins", bestelde een ander. „Voor tien groschen zuurtjes, Herr Erzherzog", zei een schuchter knaapje, dat hem met groote oogen aanstaarde. Men zal nu denken, dat de winkel goed flo reerde. Aanvankelijk ja, maar de bloeitijd duurde niet lang. De klanten behoorden niet tot de rijksten. Al gauw konden zij niet ge regeld betalen. Zij lieten opschrijven en de schuldenlast van de zaak, die zelf ook ver plichtingen had, werd steeds grooter. De winkel, die niet aan Leopold Wölfling zelf. maar aan een geadopteerde dochter, Luise Böhm en haar echtgenoot Johann Böhm toe behoorde, ging weldra op de flesch. In het Deutsches Volkstheater te Weenen werd in 1928 een tooneelstuk opgevoerd, dat „Johann Orth" heette en dat door den be kenden Weenschen auteur Friedrich Schrey- vogel geschreven was. Het behandelde de romantische en avontuurlijke lotgevallen van Leopold Wölflings oom Johann Orth, die na het neerleggen van al zijn prinselijke waardigheden en privilegiën in 1889 een ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Op dit plaatje zie je wat Michias met Thijs voor heeft. Hij heeft hem beet gegrepen en sleept hem door het luchtruim! Het angstzweet parelt Thijs op zijn snuit Steeds sneller wiekt de vogel verder niets is er dat zijn wijde vlucht verstoort. Thijs hangt aan zijn broekje, heel hoog in de lucht, en voelt zich niets op zijn gemak. burgerlijk meisje Mili Stubel getrouwd had en met haar met een schip, de „Margherita" in zee gestoken is. Al spoedig hoorde men niets meer van het schip en zijn bemanning. Sommigen meenden, dat het vaartuig met man en muis vergaan zou zijn, maar anderen weer vermoedden dat Johann Orth en zijn vrouw ergens in Amerika geland waren of op een eiland woonden. Tal van sagen en sprookjesachtige verhalen werden aan den naam van Johann Orth verbonden, die een soort van legendarische figuur is gewor den. Leopold Wölfling stapte naar de directie van het Deutsches Volkstheater toe en zeide, dat hij te veel eerbied voor zijn oom gehad had (met wiens leven het zijne trouwens veel overeenkomst bleek te hebben)., dan dat hij het rustig zou kunnen toelaten, dat de eer van diens nagedachtenis bezoedeld zou wor den. Men engageerde Wölfling nu als regis seur. hij hielp de spelers bij het schminken, omdat hij de meeeste personen, die in het stuk voorkwamen, persoonlijk gekend had en hij dus precies wist, hoe zij eruit gezien had den, gaf aanwijzingen voor de uniformen, die aan het keizerlijke hof gedragen werden, en hij maakte de acteurs en actrices attent op de galante gebruiken die er geheerscht hebben. Zoodoende was men in staat het stuk tot in de perfectie voltooid op het tooneel te brengen. Wöljf lings huwelijk met Wilhel- mine AdamoCic, ter wille van wie hij een ge wone „Herr" Wölfling geworden is, isniet zeer gelukkig geworden. In 1902 had de prins afstand van zijn rechten gedaan, in 1903 is hij met haar in het huwelijksbootje gestapt, en in 1907 reeds werden zij gescheiden. Van zijn tweede echtgenoote, Marie Ritter scheidde hij in 1916. Later is hij te Berlijn nog voor de derde maal gehuwd. De derde Frau Wölfling was Klara Pawlowski, geb. Gregor. Leopold Wölfling heeft in de laatste jaren veel met nood te kampen gehad. Toen Oos tenrijk nog een monarchie was. kreeg hij eik jaar nog 36.000 kronen. In en na de inflatie had hij hetzelfde inkomen. Toen de nieuwe geldsoort der schilligen en groschen inge voerd werd. rekende men het bedrag om. Tien duizend kronen, zoo redeneerde men, waren gelijk aan één schilling. Ergo kreeg de gewe zen keizerlijken prins nu drie schillingen en zestig groschen per jaar, dat is één Neder- landsche guldenVan dat geld kan^ men dat zal een ieder moeten inzien! géén gróó ts sprongen maken. In 1920 heeft hij „Erimierungen" ien in 1921 een boek „Habsburger unter sich" ge schreven. Hij vertelt daarin o.a. dat hij, toen hij in 1902 opgehouden had officieel nog tot de dynastie der Habsburgers te behooren, al zijn buitenlandsche. ordeteekenen meest te ruggeven. De eenige, die Hem zijn. onderschei ding liet behouden, was Ferdinand van Bul garije. Wölfling had dan ook niet anders van hem verwacht. Het feit, dat de Oostenrijksche regeering besloten, heeft de Habsburgerwetten uit den weg te laten ruimen, heeft in Oostenrijk niet veel verwondering voor den dag geroepen, daar men hierop reeds lang voorbereid was. De Habsburgers krijgen het domein Orth aan den Donau terug, dat uit de landgoederen Schlosshof. Eekartsau en Esslingen, Orth, Gross-Enzersdorf en Rutzendorf bestaat, te zamen 7000 H.A., de domeinen Laxenburg en Vösendorf, bestaande uit twee gelijknamige landgoederen en een deel van Laxenburg, te zamen 300 M.A., het domein Pöggstal met een groot aantal landgoederen, tezamen 4400 H.A. de heerlijkheid Mattighofen, 10.200 H.A., het landgoed Klein-Krampen, 600 H.A., het land goed Scharfenegg, 2600 H.A., een zestal hui zen in Weenen en een groot aantal geldpapie- ren, waaronder 50 millioen kronen oorlogslee- ning! De schatten in het kunsthistorische en het natuurhistorische museum, de boeken in de Nationale Bibliotheek (vroeger Hofbiblio- theek) blijven aan den staat, alsmede de Hof- burg, het slot en park Schönbrunn, de palei zen Belvedè.re, Hetzendorf en Augarten (waarin mr. Zimmerman indertijd gewoond heeft, toen hij commissaris-generaal van den Volkenbond in Oostenrijk was) te Weenen en tal van andere paleizen en kasteelen in ver schillende steden en streken van het land. Men rekent er in Oostenrijk nog niet op, dat Otto van Habsburg, die thans twee en twintig jaren telt en die een paar dagen ge- I leden aan de universiteit te Leuven tot doctor in de rechtsgeleerdheid gepromoveerd is, nu reeds onmiddellijk met zijn moeder, ex- keizerin Zita, en zijn zeven broeders en zus ters naar Oostenrijk zal terugkeeren, maar men acht het niet uitgesloten, dat twee of drie kinderen van de gewezen keizerin over eenigen tijd repatrieeren om hier hun studies te voltooien. Want door de teruggave van vroegere eigendommen van de Habsburgers wordt ook het verbod zich in Oostenrijk op te houden opgeheven. Op het kasteel Steenockerzeel in België, de woonstede van ex keizerin Zita en haar kroost, heerscht op het oogenblik groote bedrijvigheid. 'De leider van de Oostenrijksche legitimisten, ridder Von Wiesner, die onder het keizerrijk aan het hoofd van den persdienst van het mi nisterie van buitenlandsche zaken aan den Ballhausplatz gestaan heeft, en een depu- taties van monarchisten uit Oostenrijk, als mede de Oostenrijksche staatssecretaris voor justitie, baron Karwinsky, bevinden zich op dat slot, waar onafgebroken belangrijke be sprekingen gehouden worden. Het is best mogelijk, dat prins Starhemberg, die plotseling per vliegtuig naar Italië is ver- trokken, zich ook naar Steenockerzeel begeeft of reeds begeven heeft. In Oostenrijk zijn veel lieden al vertrouwd geraakt met het idee. dat Habsburg binnen- kort weer op den troon zal zitten. In de kof fiehuizen en op straat vragen de menschen elkaar gemoedelijk op den schouder kloppend: „Na, wann kriegen wir die Monarchie?", zooals anderen tegen elkaar zouden zeggen: ..Nou, I en wanneer ga je met verlof?" off „Wanneer I komt je schoonmoeder bij je logeeren?" Oostenrijk is weer een schrede verder op den weg wederom een monarchie te worden. Een retauratie van de Habsburgers is waarschijn- Hik het eenige alternate voor het nationaal- socialisme. Er kunnen dezen zomer nog belangrijke din gen in Oostenrijk gebeuren! W. M. BEKAAR.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 6