Na een langen zwerftocht thuis. Het Befak$ti\kste Rookstersgratie. 53e Jaargang No. 15964 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 11 Juli 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. f 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7214. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm- of Beenbreuk f 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 11 Juli. Tour de France. Deze verschrikkelijke krachtprestatie van Fransche, Italiaansche, Spaansche, Duitsche en Belgische wielrenners is weer in vollen gang. Zij rennen het grootste land van West- Europa rond. Om den anderen dag rennen zij. Een étappe is gemiddeld zoowat 200 K.M. lang, en de gemiddelde snelheid is hoog. De zesde étappe (Evian-Aix-les-Bains, 207 K.M.' is gisteren gewonnen door den Franschman Vietto in 6 uur 23 min. 24 sec. Dat is dus een gemiddelde snelheid van 32y2 K.M. per uur. Volstrekt niet op een vlakken weg be haald n\aar in een geaccidenteerd gebied met ware bergbeklimmingen erin. De klimpartijen zijn natuurlijk geweldig inspannend, de da lingen vaak levensgevaarlijk. En straks vol gen *n Zuid-Frankrijk, vooral in het Py- reneeën-gebied, nog verscheidene andere berg-étappes. Er zit meer aan vast. Die wegrenners rijden in alle weer en wind. Soms in beklemmende hitte, zooals nu in Frankrijk heerscht, soms in kille stortregens, vaak urenlang tegen zwaren tegenwind in. Wie weet niet hoe prettig het is een uur lang op een fiets tegen den wind op te tornen! Nu, doe dat eens zes uur lang, en dan racende! Er is meer. Op een dergelijke wekenlange reis krijgt men vele slechte wegen te berijden. Er zijn kinderhoofd-bestratingen bij, zonder fietspaden langs de wegen. Eindeloos-lange einden keibestrating. Daar hotst de renner op zijn racefietsje op voort, vechtend tegen hitte of tegen wind, regen en kou, en tegen zijn con currenten, en tegen de breekbaarheid van zijn materiaal. Want vaak begeven de lichte band jes het. Soms breekt een stuur of een voor vork, en hij maakt een leelijken smak en wordt haastig gerepareerd. Voor het eerst rijdt dit jaar één auto mee van een dienst dien wij zouden aanduiden als Eerste Hulp bij Onge lukken. Vroeger werd dat werk maar zoo'n beetje gedaan door meerijdende controleurs en belangstellenden. Het is een verschrikkelijke tocht. Ik heb het strijdende legioen wel eens onderweg ge zien, met modder bespat, met pleisters bedekt, zwoegend tegen een feilen wind met hun ver beten koppen over de sturen gebogen, en er toch respect voor gehad. Want men kan zich daar nu wel hoog boven stellen, en met intel- lectueele minachtig of een aristocratisch neus- ophalen of burgerlijke nuchter- en knusheid dit dwaas gedoe veroordeelen, maar dat is wel een beetje aanmatigend. Want in het beroep, dat deze wielrenners zich nu eenmaal gekozen hebben en dat voor hen een levensvervulling beteekent, leveren zij. als zij de Tour de France rijden, een werkelijk geweldige prestatie van wilskracht en uithoudingsvermogen. Hoeveel van de menschen die er hun neus voor ophalen zou den in staat zijn. in hun beroep het equiva lent tot stand te brengen? Hoevelen zouden op ander gebied in staat wezen, zooveel on gerief en vermoeienis, zooveel teleurstelling en uitputting het hoofd te bieden, en telkens maar weer niet nieuwen moed er op los te gaan? Dat is tenslotte, geloof ik, het ware crite rium ter beoordeeling van de Tour de France: er zijn maar heel weinig menschen te vinden, overal in de wereld en in alle kringen der samenleving bijeen, die dergelijke daden van moed, wilskracht en taaiheid kunnen volbren gen. Dit is een primitieve vorm van mensche- lijke prestatie, maar zij eischt niettemin het uiterste. En daarom verdient zij toch respect. Als men over de Tour de France denkt be twijfelt men zeer sterk de juistheid van de woorden „machtloos, miss'lijk nageslacht" op velerlei gebied zoo vaak weersproken en dan blijkt er weer eens geen reden te zijn. om aan der menschen „physieke degeneratie" al te veel aandacht te wijden. Want blijk baar loopt die toch niet ex*g hard als er zijn die tot zulke verbazingwekkende kracht prestaties in staat blijken. R. P. De K XVIII. Enthousiaste ontvangst te Soerabaya. Tal van geschenken aangeboden. SOERABAJA, 11 Juli (Aneta) Hedenmorgen te kwart over negen kwam de K 18, begeleid door verschil lende onderzeeërs de „Witte de Wit", de „Gouden Leeuw" en de „Prins van Oranje" aan de marinehaven aan de Oedjoeng te Soerabaja aan. Tallooze belangstellenden waren aanwezig. Onder het spelen van het Wilhel mus voer de onderzeeër de marinekom binnen. De K 18 koos een ligplaats, waarna de bemanning naar de kazer ne van den onderzeedienst marcheer de, waar de vlootcommandant vice- admiraal van Dillem hen toesprak. Het geheele marine-etablissement was ver sierd. In zijn toespraak huldigde hij de schit terende prestatie van de K 18, welke veel heeft bijgedragen tot den goeden naam van de Kon. Nederlandsche marine. Hij richtte zich verder afzonderlijk tot prof. Vening Meinez, die zoo veel deed in het belang van de wetenschap. Daarna spraken de comman dant van de K 18 en prof. .Vening Meinesz voor de radio, waarna het gezelschap verder werd gehuldigd in de marine-sociëteit „Mod- derlust". Hier werden verschillende cadeaux aange boden. Waarschijnlijk zullen vele radio-amateurs in Nederland, die deze belangrijke gebeurtenis niet hebben willen missen, vannacht hun nachtrust hebben gemist om te pogen, op de korte golf iets op te vangen van de radio reportage, die de N.I.R.O.M., de Nederlandsch- Indische Omroep van de aankomst van de K XVIII uitzond. En vermoedelijk is deze po ging voor de meesten hunner, waarschijnlijk mede tengevolge van het ongunstige jaargetij de en ondanks het gunstige uur, een teleur stelling geworden. De korte golf-ontvangst was vannacht zeer slecht, en aanvankelijk was de zender heelemaal niet te hooren. Toen ein delijk een stem hoorbaar werd, was deze zeer onduidelijk en door storingen onderbroken. Soms zakte het geluid geheel weg, om dan weer bij flarden door te komen. Slechts toen de duikboot in zicht kwam, was de omroeper even te verstaan, en ook toen hij op onze klok te 3.14 precies aankondigde dat de K XVIII op dit oogenblik binnenkwam. In dienst van de wetenschap De fantasie van Jules Verne's sprookje „Twin tig duizend mijl onder zee" is door deze reis van de K XVIII van bijna 23000 mijl verwezen lijkt en overtroffen, want herhaaldelijk moest de onderzeeër op verschillende plaatsen van den Oceaan duiken, ten behoeve van de slinger- en gravitatie-proeven van Prof. Dr. F. Vening Meinesz, die de reis heeft medege maakt. Het geeft deze reis een bijzonder ca chet, dat men het vlagvertoon in de havens van vijf werelddeelen heeft weten te combi neeren met het dienen van wetenschappelijke doeleinden. Want niet alleen prof. Vening Meinesz heeft van deze gelegenheid geprofi teerd, doch ook prof. dr. J. Clay, die weliswaar de reis niet heeft meegemaakt, maar ten be hoeve van wiens proefnemingen een zelf- registreerend toestel voor het meten van de intensiteit der cosmische stralen werd meege nomen. De route van de K XVIII (In Frankrijk is een ivedstrijd voor dames gehouden in het gra cieus rooken.) VERKOOP VAN WERK AAN DE AMBACHTSSCHOOL. Zooals men weet, wordt het werk door leer lingen der Ambachtsschool aan den Klever parkweg jaarlijks verloot: Wat hiervan over blijft benevens de voorwerpen, die niet voor een verloting in aanmerking komen, worden publiek verkocht, en zoo had Woensdagmid dag op de binnenplaats door deurwaarder C. H. Erbrink van een heele collectie voorwerpen, tezamen 194 stuks. Er waren deuren bij en ko zijnen, trappen en voetbankjes^ droogrekken en eierrekjes. Er stonden eenige fraaie A.B.S. rijwielen, ledikanten, dressoirs, harken, schof fels. stoelen, tafels, kapstokken enz. enz. Ge deeltelijk waren deze artikelen op de binnen plaats opgesteld, gedeeltelijk stonden ze in een bovenzaal van het gebouw. Be belangstelling voor dezen verkoop was vrij groot, de prijzen waren echter niet hoog. Zoo ging een hark voor een gulden, een ledi kant voor drie-en-een-halve gulden, een dres soir voor tien gulden. De verkoop heeft in totaal ongeveer 540 opgebracht. PERSONALIA. Bij de te 's Gravenhage gehouden Staats examens voor muziek is voor piano L.O. ge slaagd mejuffrouw Julia Waiboer. leerlinge van de Toonkunstschool te Haarlem. DE NACHTCACTUS BLOEIT. Daar hedenavond de Nachtcactus bloeit zal in vebrand daarmee de Bloemendaalsche Gemeen tekweeker ij aan de Veldlaan in Bentveld van 810 uur hedenavond geopend zijn. Onder commando van den luitenant-ter-zee 1ste klasse D. C. M. Hetterschij vertrok de K XVIII met een bemanning van 35 koppen aan boord op 14 November 1934 van Nieuwe- diep, om den totalen afstand van- 22,710 zee mijlen af te leggen in 132 zeedagen, waarbij slechts twaalf havens werden aangedaan. Daarbij werd lang niet altijd de kortste route gevolgd, want herhaaldelijk moest naar bepaalde punten buiten de route gevaren wor den om daar te duiken ten behoeve van de proefnemingen van prof. Vening Meinesz. En een zeer specialen omweg maakte men in De cember op de route van St. Vincent naar Da kar, toen men tot de 40ste lengtegraad den At- lantischen Oceaan instevende om als steun punt en radio-peilstation te dienen voor het K. L. M.-vliegtuig de „Snip", dat door zijn fraaie Kerstvlucht naar West-Indië voor de zooveelste maal bevestigde, dat Nederland's prestaties in de lucht niet onderdoen voor die ter zee. Op 24 November kwam men aan te Madeira, vanwaar men 3 December vertrok. Op 12 De cember arriveerde de duikboot te St. Vincent, waar zij slechts 4 dagen bleef om daarna de „Snip" tegemoet te varen en op 28 December te Dakar aan te komen. Hier werd het Kerst en Nieuwjaarsfeest gevierd, en op 5 Januari stak men over naar Brazilië, waar de K XVIII op 17 Januari arriveerde. In alle genoemde ha vens werd men door de autoriteiten en, indien er Hollanders waren, natuurlijk in de eerste plaats door de Nederlandsche kolonie, op de hartelijkste wijze ontvangen, evenals te Rio de Janeiro, Montevideo en Buenos Aires. Dit is trouwens de geheele reis zoo gebleven. Op 7 Maart vertrok men uit de Argentijnsche hoofd stad naar het eenzame Oceaan-eiland Tristan da Cunha, waar de aankomst van de K XVIII op 21 Maart met bijzondere vreugde gevierd werd, omdat slechts enkele malen per jaar een schip hier binnenloopt en de K XVIII op ver zoek der Britsche regeering mail had meege nomen voor de eiland-bewoners, waarvan een aantal nog van Nederlandsche afkomst is. Op 22 Maart verliet men het eiland en op 2 April arriveerde de Nederlandsche duikboot te Kaap stad, waar de bemanning een rustpoos van bij na 4 weken werd gegund. De stam-vei-wante Zuid-Afrikaners hebben het hun Hollandsclie gasten aan niets laten ontbreken, en met frisschen moed en geheel fit vertrok de be manning op 29 April uit Kaapstad naar Dur ban, waar men van 4 tot 13 Mei bleef en van daar naar Mauritius, waar men op 27 Mei aan kwam. Drie dagen had men den tijd om zich voor te bereiden op den grooten sprong over den Indischen Oceaan, en op 31 Mei vertrok de K XVIII voor het langste traject van zijn reis, van Mauritius naar Fremantle in West- Australië, een afstand van 3520 zeemijleh. Op 20 Juni kwam men daar aan en Dinsdag 2 Juli verti-ok men voor de laatste etappe. De aankomst te Soerabaya. Aneta seint ons nog uit Soerabaya omtrent de aankomst van de K XVIII: Bij het verschijnen van den onderzeeër werd de spanning der wachtenden steeds grooter en, in plaats van de vroolijke ge sprekken over den fameuzen tocht welke alom hadden weerklonken, volgde nu een doodsche stilte. Het was kwart over negen toen de K 18 voor den ingang van de haven stopte, in af wachting van het signaal waarop de onder zeeër in de marine-haven zou kunnen bin nenvaren. Toen dit sein was gegeven voeren eerst de begeleidende onderzeeëi-s binnen, vervolgens de „Witte de With", waai*op zich tal van autoriteiten bevonden, die de K 18 tegemoet waren gevaren. Het moment waarop de K 18 de kom bin nenvoer was voor de tallooze belangstellen den het sein voor het losbreken van een oor- verdoovend gejuich. Allen waren tot het uiterste enthousiast. De sirenes loeiden, de vliegtuigen cirkelden door de lucht. Daar klinken de tonen van het „Wilhel mus" door de lucht. Allen staan voor het Va- derlandsche volkslied in de houding en hou den het oog gericht op den onderzeeër, waai de bemanning staat opgesteld bij het aan- hooren van het volkslied. Naast de kranig .gekleede officieren, onder-officieren en ma trozen staat een figuur, in burger gekleed. Het is professor Vening Meinesz. Als de laatste klanken van het „Wilhel mus" zijn weggestoi-ven. blijft niemand stil. Het is een gewuif en gejoel zonder einde, welke begroetingen van boord op de harte lijkste wijze woi-den beantwoord. Dit moment van spontane begroeting duurt echter maar kort. De kazerne en verder het geheele Marine etablissement di-aagt alle teekenen van de feestelijke inkomste. Overal zijn versierm- Dat de vrouwen naarstig rooken, Soms zelfs meer dan breien, koken, Ja. daar zijn wij aan gewend; Het gebruik, om sigai-etten Ook aan dames voor te zetten, Is wel algemeen erkend Maar de man, die het haar leerde En dien zij dan imiteerde, Heeft er nooit bij stilgestaan, Dat er bij zijn rooktractatie. Ook zooiets kon zijn als gratie. Wie dacht daar nou vroeger aan. Maar de vrouw kan dat niet velen. Zij wil wel 's mans rooklust deelen, Zij 't slechts met een sigaret; Maar zij wil bij dat bedrijven, Ook in stijl zichzelve blijven, 't Moet gracieus zijn en koket. Met de toegespitste lippen, Even aan het mondstuk nippen, Dan een wolkje, luchtig blauw, Dat zij blazend voort laat zweven, Met de kin omhoog geheven. Zoo past rooken aan de vrouw. Nou, ik wil het wel beamen. Dat dit streven voor een dame Al mijn steun en hulde heeft, 'k Juich het toe dat zij naar gratie En niet enkel imitatie Van een mannenpretje streeft. Maar wanneer ze 't nog moet leeren. Moet ze 't eerst maar goed probeeren. Ergens heel alleen, waixt heusch, Als ze misselijk mocht raken, Kan geen vrouw daar wat van maken, Mislij k zijn is nooit gracieus. P. GASUS. gen aangebracht met vlaggen, palmtakken en bloemen. De opvarenden van de K XVIII zien er buitengewoon fi'isch en monter uit en aan niets is te bespeui-en dat zij zulk een langen en emotievolien tocht achter den rug heb ben. Met autobussen worden zij naar de kazer ne voor den onderzeedienst vervoerd. Na een hartelijke begroeting stellen zij zich hierop binnen een carré door de marinetroepen ge vormd. Men staat in orde in afwachting van de komst van den commandant der Zee macht. Vice-admiraal van Duim is spoedig ter plaatse; hij onderhoudt zich eerst met den commandant van den onderzeeër de officie ren, de onder-officieren en de minderen en richt eerst daarna tot hen het woord. In zijn toespraak huldigt vice-admiraal Van Duim de schitterende prestatie van de K XVIII, welke zonder convooi een reis van acht maanden, waarin zulke hooge eischen gesteld werden, wise te volbrengen. Deze succesvolle tocht heeft veel bijgedra gen tot den goeden naam van de Konink lijke Nederlandsche Marine en beteekent te vens een bevestiging van den band welke tusschen Volk en Vloot bestaat. Vice-admii-aal Van Duim richtte zich ver der afzonderlijk tot prof. Vening Meinesz en brengt hem hulde voor de opofferingen, wel ke hij zich getx-oost heeft in het belang vair de wetenschap. De vlootcommandant beëindigt dan zijn rede met- een peroratie waarin hij zegt dat het voorbeeld door de K XVIII gegeven, ons versterkt in den vasten wil om ten allen tijde en onder alle omstandigheden pal te staan voor onze Koningin. Hierop heft hij een driewerf hoera aan, dat door allen wordt overgenomen. De commandant van de K XVIII, luitenant ter zee Hetterschy, houdt daarna een toe spraak voor de radio. Hij huldigt hierin de bemanning, welke zich er van bewust was dat een ti-aditie moest worden hooggehou den en daarnaar ook handelde. Officieren van de buitenlandsche marine, die men op den tocht ontmoette, verklaarden dat on derzeebooten van hun land niet in staat zouden zijn een dergelijken tocht te vol brengen. Hierna spreekt Prof. Vening Meinesz voor de microfoon, die gewaagt van de wetenschap pelijke resultaten en zijn dankbaarheid uit tegenover de Marine en tegenover Minister Deckers, die hem in staat stelden deze reis te maken. Vervolgens trokken alle opvarenden naar de Marine-sociëteit Modderlust", waar alles voor de verdere ontvangst in gereedheid was ge bracht. Behalve vice-admiraal Van Duim en echtgenoote, bevinden zich onder de aanwezi gen vele andere militaire en civiele autoritei ten, tallooze vertegenwoordigers van vereeni- gingen en particulieren. De ontvangst in de Marine-sociëteit is bui tengewoon enthousiast; een groot aantal redevoeriixgen wordt uitgesproken, welke tel kenmale onderbroken worden door daverend applaus en frenetiek gejuich. Alle sprekers huldigen om strijd de koene be manning welke al dien tijd paraat stond voor hetgeen moest geschieden, tei-wijl een regen van cadeaux plaquettes en oorkondes neer daalde. AAN ZIJN VERWONDINGEN OVERLEDEN. Naar wij vernemen is de 17-jarige J. Schot uit Egmond aan Zee. die Dinsdagavond onder Alkmaar op den Hovenweg door een autobus werd overreden, in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar, aan de daarbij bekomen verwondin gen, overleden. DE K XVIII IS TE SOERABAYA AANGE KOMEN. paff. 1 Abessynië heeft de mogendheden verzocht het verbod van uitvoer van wapens op te heffen. pag. 4 Het bestuur van de Maatschappij der Neder landsche Letterkunde treedt af. pag. 3 Drie arbeiders zijn te Rotterdam gewond door dat een dynamietpatroon te vroeg ontplofte. pag. 3 Huiseigenaren vreezen een nieuwe ramp van het wetsontwerp tot verlaging der vaste lasten. pag.3 Dreigend conflict bij dc Coöperaties Vooruit gang en Eendracht. T>ag. 6 Dc internationale tenniskampioenschappen te Noordwük. pag. 9 Het internationaal Open Golfkampioensohap van Nederland is gewonnen door Sid Brews. pag. 9 Dc Deli Maatschappij had een goed jaar. pag. 1 Laatste Berichten. pag. 7 ARTIKELEN, ENZ R. P.: Tour de France. pag. 1 Mr. E. Elias: Groote dingen In een kleine straat. pag. 3 Van onzen Berlijnschen correspondent: „Er- satz-psychose" in het Derde Rijk. pag 4 Van onzen Londcnschen correspondent: Een nieuwe wereldtaal? pag 4 Kelmac: De organisatie van de Radio-distri butie. pag. 6 Helen: Het Parijschc element van Amsterdam pag. 11 Voor de Vrouw. pag. 10 Sport in 't kort. pag. 9 Bekende Haarlemmers: de heer B. W. Las- schuit. pag. 3 Dc avonturen van professor Nimbus. pag. 3 Millioenen menschenlevens in China bedreigd. Het water blijft stijgen. Drieduizend personen in vloedgolf omgekomen? HANKOU, 11 Juli (A. N. P.) Het water var. de Jangtse-Kiang en van de Hoang-Ho blijft nog voortdurend stijgen. Door de zich uitbrei dende overstroomingen worden millioenen menschenlevens bedreigd.* Het thans geïnun deerde gebied is reeds even groot als bij de ramp van 1931, toen meer dan vier millioen menschen om het leven zijn gekomen. De overstroomingen in de provincie Honan hebben overal groote verliezen aan menschen levens veroorzaakt. Men vreest, dat alleen in de stad Yen Tse 3000 menschen zijn ver dronken, toen een vloedgolf in den nacht door de stad stroomde. Duizenden konden op het laatste oogenblik de bergen invluchten. Volgens ooggetuigen zijn groote gebieden overstroomd. Slechts de toppen van boomen en huizen steken uit het water. In het gebied van de Jangtse Kiang zijn tusschen Hankau en Itsjang groote meren ontstaan, waar de enkele steden als eilanden uitsteken. In Yoengyang aan de Hanrivier zijn achthonderd huizen ingestort. Overal worden koortsachtige pogingen aangewend tot ver sterking van de dijken. In de stad Hanyang staat het water ver scheidene voeten hoog, terwijl Woetsjang ge deeltelijk overstroomd is. De dijken bezwijken voor den aanhoudenden was der rivieren. Bij het reddingswerk moet men de bewoners be vrijden van de daken, de boomen en de heu veltoppen, waai- zij hun toevlucht hebben ge zocht. Het aantal slachtoffers en do omvang van de schade kan nog niet geschat worden; wel moet warden geconstateerd, dat de toe stand steeds ernstiger wordt. Staking bij de firma Hin. Onder het Duitsche personeel. Woensdagmorgen is in de kousenfabriek van de firma Hin aan den Zijlweg een staking on der het personeel uitgebroken. Van ai'beiderszijde deelde men ons mede, dat het hier een gedeelte van het Duitsche perso neel (mannelijk en vrouwelijk) betrof, Het gaat hier om een kwestie van een gulden toe slag per week, welk bedrag de Duitschers tot dusver ontvangen hadden boven hun loon, omdat zij vaak meer kostgeld moeten betalen dan de Hollanders. De heer Hin heeft zich echter genoodzaakt gezien, dien toeslag in te trekken, waarmee de Duitschers niet accoord konden gaan. Wanneer de ongeveer veertig stakers het werk niet spoedig hervatten, wor den zij ontslagen. Een deputatie van het sta kende personeel is naar het Duitsche consu laat te Amsterdam gegaan om daar raad in te winnen. Tot zoover de mededeelingen die wij van ar beiderszijde ontvingen. We hebben ons om nadere inlichtingen tot de directie der fabriek gewend, maar zij wei gerde die- te verstrekken. Er wordt bij de fabriek niet gepost. Het traject, dat de K XVIII door de grootste zeeën ter wereld heeft afgelegd.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1