K 18. DE VERLAGING DER VASTE LASTEN Hei Beêmgeq&sie Anti-lawaai te Zurich 53e 'Jaargang Nb. 15965 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 12 Juli 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72*4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Dll NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 12 Juli. Overpeinzingen van een Gecommitteerde. De Nederlander dezer dagen Is op het gansche wereldrond, Invloed van het voorstel der regeering op de Haarlemsche financiën. Nog duurt de spanne tijds voort, waarin de eene helft van het Nederlandsche volk de an dere examineert. Dat een schier tropische hit te de schoollokalen thans vervult is geen be zwaar. 0'<; volk versaagt nimmer, ook niet in deze bepi^ving, en evenals de renners in de Tour de France trotseert het, al examinee rend en geëxamineerd wordend, iedere weers gesteldheid. Naast den eigenlijken examina tor en de(n) examinandus (da) zetelt die nu- eenmaal-onvermijdelijke derde: de gecommit teerde. Ook mij heeft men weer eens gecom mitteerd. Het is een zeer eigenaardige positie. Men zit erbij als „Dritte im Bunde", zich nochtans welbewust, dat men door de beide andere bondsleden minder als medelid of medefir mant dan wel als lastig dwarskijker be schouwd moet worden. Men werpt zich plot seling in een sfeer, waarin leeraar en leerling gedurende vijf of meer jaren samen gewerkt, geleefd, vaak gestreden hebben om een drage lijke verstandhouding met de Wetenschap tot stand te brengen. Zij hebben elkaar lee- ren kennen, vaak leeren waardeeren. Een ze kere band is tusschen hen gegroeid. Plots plaatst zich nevens hen deze onbekende man, de gecommitteerde, aangewezen buiten hun macht en buiten hun wil, en gaat het resul taat van jaren arbeids in een half uur mee beoordeelen. Dit kan niet aangenaam zijn. Ook is het vaak lastig te weten, wat men aan hem heeft. Er zijn gecommitteerden van jarenlange „standing", die dus een zekere reputatie van mildheid of preciesheid of gestrengheid heb ben verworven. Althans bij den leeraar; de leerling heeft er maar een vage en soms h°e- lemaal geen notie van. Er zijn ook spiksplin ternieuwe gecommitteerden onbeschreven bladen. En dan zijn er tenslotte die twee soor ten: de profs en de amateurs. Behoorend tot de laatstgenoemds categorie, wil ik gaarne uiting geven aan mijn eerbied voor de eerste. Vaak zijn de profs proffen, en dan stijgt die eerbied en voelen wij amateurs ons extra- gevleid door' het feit, dat een welwillende op vatting ons gelijkelijk met deze mannen als Deskundigen bestempelt. Als Dritte im Bunde is de beroepsman on getwijfeld minder sfeer-verscheurend dan cle amateur. Althans voor den leeraar. Hij is ..nourri dans le sérail", hij hoort bij het on derwijs, maar hij is ook wel heel erg deskun dig. Daarom vermoed ik dat de leeraar vaak, en de leerling altijd, ons amateurs boven hem prefereeren. 'Dit ondanks onze atmosferische tekortkomingen, die ons in de positie brengen van .,a blot on the landscape" (ik ben name lijk thans gecommitteerde bij Èngelsch, en moet dit even laten merken) In den aanvang van dit opstel, waarmee ik al thans een zesje bij u hoop te halen, heb ik het bekende woord geciteerd: de eene helft van het Nederlansche volk examineert de andere. Welnu: krachtens hun verleden, hun histori- schen groei en zoo behooren de beroeps gecommitteerden tot de eerstgenoemde helft, en wij amateurs zitten daar nu ook wel in. maar voelen ons eigenlijk een beetje overloo- pers uit de andere afdeeling. Herinneren wij ons onze eigen examens niet? Wel degelijk! Velen onzer doen ze af en toe nog eens in nachtmerries over. Hebben wij ons, voordat het Openbaar Belang en de Nationale Plicht ons tot deze zonderlinge taak riepen, ooit exa minator gevoeld? Nimmer! Behooren wij niet, krachtens aanleg en ervaring, tot die tweede helft die jaarlijks in waarlijk-nationale-defen- sieve positie verkeert: de examinandi? Na tuurlijk! Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Ik moet erkennen dat ik meer dan eens, bij de vaststelling van het cijfer in gemeen schappelijk overleg met den leeraar, „aan den hoogen kant" gestaan heb terwijl hij zich aan den lage bevond. Dit is niet bepaald de positie die de Wetgever zich tot uitgangs punt van zijn gedachten koos toen hij het instituut van Gecommitteerde schiep. Maar gelukkig was hij, de Wetgever, er niet bij, en aan een verbod van ..deze figuur" (zooals ze in Den Haag zouden zeggen) heeft hij nimmer gedacht. Dus geeft zijn ondoordach te elasticiteit ons de kans. zoo af en toe eens de rollen om te draaien. Dat deze kans zich überhaupt voordoet pleit overigens voor des leeraars plichtsgevoel, en voor des gecom mitteerden ruime opvatting en trouw aan zijn historische „partij". Het luisteren naar de vragen, die de leeraar stelt, is wel eens wat eentonig. Het luisteren naar de antwoorden, die de leerling geeft, is wel eens pijnlijk. Zijn fluisteren zoowel als zijn andere uitingen van nervositeit schep pen een spanning, die de gecommitteerde, als niet-belanghebbende, nu eenmaal niet geheel meebeleven en dus ook niet altijd genieten kan. Maar af en toe. als hij het antwoord zelf ook niet precies weet (hetgeen, onder ons ge zegd. wel eens voorkomt) deelt hij er een beetje in en trekt iets van het cijfer af, dat-ie onwillekeurig zichzelf tracht te geven. En als het einde der beproeving nadert verheugt-ie zich op de blijde gezichten bij de uitreiking- der diploma's, en de felicitaties waaraan-ie méé mag doen. Want zoo. tenslotte, is-ie. R. P. OPCENTEN OP GEMEENTEFONDSBELAS TING IN ZANTVVOORT VERHOOGD. De raad van Zandvoort nam in haar verga dering van Donderdagavond zonder bespre king en hoofdelijke stemming het voorstel aan tot verhooging van het aantal opcenten op de gemeentefcndsbelasting van 55 op 75. wat aan vermeerderde inkomsten een bedrag van f 10.300 oplevert. Nog steeds bekend als stevig- Met beide beenen op den grond. In algemeenen zin gesproken, Kan men gevoeglijk zeggen, dat Hij in zijn oordeel over volken, Alleen zichzelve onderschat Totdat hij voortsnelt door de luchten, Totdat hij onder water vaart. Dan kan hij plotseling beseffen: Wat drommel, ik ben ook wat waard. En naast de officieele hulde, Die de K achttien wordt gebracht Voor de prestatie, juist geleverd Van zeemanschap, volhardingskracht Zeggen de Jansens tot de Smitten: Dat hebben z' em toch maar gelapt, Zoo'n reis heeft nog geen onderzeeboot Van eenig land ooit opgeknapt. De Smitten en de Jansens spreken, En 't zijn geen woorden van gezag, Maar 't is de trots in 't eigen landje En in zijn rood wit blauwe vlag. Als Smit nu ook maar durft vertrouwen, En Jansen op zijn beurt beseft. Dat 't volk dat in het water groot is, En in de lucht zich hoog verheft; Dat in de zeevaart en de luchtvaart, Een rol speelt op het eerste plan, Met vasten grond onder de voeten, Ook weer wel,.varend" wezen kan. Dan heeft de reis van de K achttien, Naast wat de K.L.M. presteert, Aan Neerland's volk een les geiezen, Die het zijn toekomst garandeert. P. GASUS. Een voorbeeld. Overal op de wereld wordt tegenwoordig met het anti-lawaai bijltje gehakt, en met reden. Zoo geruischloos mogelijk is-de leuze, vooral voor de groote steden. De mensche- lijke zenuwen worden reeds op meer dan voldoende wijze door andere factoren op de proef gesteld, dan dat wij het lawaai in de groote stad. dat deze sterkef werd, zich tot oorverdoovenden graad rumoerig zouden laten ontwikkelen. Het is niet noodig al dit lawaai en zoo van deze stelling één bevestiging te vinden is, dan is dat, naar wij dezer dagen met eigen oogen en vooral ooren hebben kunnen ondervinden, te Zürich, de grootste stad van Zwitserland. In deze levendige stad van ruim 300.000 in woners heeft men ook het straatrumoer, meer speciaal dat van de auto's, bij de horens (de autohorens) gevat. Het uiterlijk bewijs der actie is er te vinden in groote doeken hier en daar over de straten en vooral bij de toe gangen der stad gespannen, met deze woor den in groote letters: „In Zürich wird selten gehupt, darum vorsichtig gefahren". De om standigheden leidden ertoe, dat wij geduren de eenige dagen te Zürich in vele verschil lende autos en taxis hebben rondgereden en konden constateeren, hoe deze actie door de Zwitsers werd beantwoord. De Zwitsers zijn een volk, dat met hart en ziel pleegt mee te doen aan elke actie, die het verstandig acht, een bijzonder ordelijk en in dezen zin ook zeker zeer verstandig volk. In de drie dagen ondervinding zijn wij tot de conclusie gekomen, dat er in Zürich heelemaal niet meer „gehupt" wordt, de autosignalen zijn. voor deze stad althans, geheel buiten werking gesteld. Het antwoord der bevolking is dus nog radicaler dan de wensch van de autori teiten. En het resultaat is blijkbaar uitstekend Niet alleen is de stad er veel rustiger door geworden, maar de statistiek van ongevallen is veel gunstiger geworden in een paar weken tijds reeds. Hierin ligt een belangrijke les en een psychologisch feit van beteekenis. Niet alleen de autobestuurders zijn zich ter dege bewust van het bestaan der actie, maar ook de wandelende en fietsende bevolking. Deze weet, dat er niet meer op te rekenen valt dat een auto haar komst wel met lawaai zal kenbaar maken. Het gevolg is. dat zij veel meer op haar tellen past dan vroeger. Dat zij goed uitkijkt, zorgvuldig rechts houdt en bij straathoeken extra oppast. De autobe stuurders doen hetzelfde. Bij kruisingen ver minderen zij hun vaart sterker dan elders, des avonds geven zij bij elke kuising en bij elke bocht lichtsignalen, naar Parijsch voor beeld. En in de gesprekken, die wij er, zoo wel met chauffeurs, als met wandelaars en fietsers over voerden, bleek, dat allen tevre den zijn over den nieuwen geruischloozen gang van zaken. Zürich in een merkwaardig rustige stad geworden, met behoud van al haar levendig heid. Men heeft er een vraagstuk dat in alle steden veel hoofdbrekens kost, op uiterst eenvoudige wijze kunnen oplossen, dank zij de medewerking van alle betrokkenen. Deze medewerking is echter een absolute noodza kelijkheid. Zou het hier nu werkelijk onmo gelijk zijn om dit goede voorbeeld te volgen? Het moet in onze kleinere stad nog gemakke lijker zijn. Zürich heeft ook vele smalle, bochtige straten, die dan bovendien nog dik wijls sterk hellend zijn. Als iedereen maar steeds goed oplet, dan is het doel vanzelf bereikt. LUCHTBESCHERMINGSTENTOON STELLING. Op de tentoonstelling voor luchtbescher ming zal Zaterdagavond dr. H Peeters spre ken over het onderwerp: „De taak der me dici bij den luchtbeschermingsdienst". In ons nummer van Maandag hebben wij een uitvoerig overzicht gegeven van het wets voorstel der regeering tot verlaging van een aantal vaste lasten. Daaruit bleek, dat het streven der regerng is, in aansluiting op het bezuinigingsontwerp, het economisch leven op te hebben door de vaste lasten die op de burgerij drukken te verlichten. Aanneming van dit wetsvoorstel heeft zeer veel invloed op de financin der gemeente besturen. Ook op Haarlem. In dien althans de bepalingen van de wet als die door de Ka mers wordt aangenomen) op Haarlem van toeupassing zou worden verklaard. Dat i? thans niet te zeggen, want in de wet krijgt de regeering de beslissing over de vraag in welke gemeenten de nieuwe bepalingen moeten wor den uitgevoerd. De erfpachtsgronden. Allereerst hebben wij de quaestie van de erfpachtsgronden. Volgens de wet zal de erf pachtscanon voor woningen, winkels en kof fiehuizen in nader aan te wijzen gemeenen teruggebracht worden tot 80 pet. van het niveau der erfpacht op 1 Januari. Als dit ook op de gronden zal moeten worden toegepast die de gemeente heeft uitgegeven, heeft dit veel invloed op de ontvangsten. Het Haar lemsche grondbedrijf ontvangt thans voor erfpachten f 312.000 per jaar. Als daarop 1/5 moet worden afgeschreven wil dat zeg gen een verminderde onvangst van f 62.400. Wij hebben evenwel vernomen dat een al gemeen geldende korting te Haarlem tot vreemde toestanden zou kunnen leiden. Al lereerste hebb« wij zeer veel gronden in erf pacht uitgegeven aan arbeiders- en midden- stands-woningbouwvereenigingen. De erf pachtscanon daarvoor is indertijd in vele ge vallen door de gemeente zoo laag mogeiijk gesteld om den bouw en de exploitatie van die complexen mogelijk te maken. Hier is dus reeds een exeptioneele omstandigheid aan wezig. Indertijd zijn er ook eenige complexen middenstandswoningen op erfpacht gebouwd. Deze vereenigingen zijn in den loop der ja ren ontbonden, dat tengevolge had dat de erfpacht op de leden persoonlijk is overge schreven. De gemeente heeft betrekkelijk weinig gron den voor den particulieren woningbouw in erfpacht uitgegeven. Er zijn evenwel nog meer bijzondere om- tandigheden, bijvoorbeeld de erfpacht van den grond aain het Sportfondsenbad in het Frederikspark. waar de canon bepaald is verschillende bijkomende omstandigheden in aanmerking genomen, om de garantie die de geenmeente voor de leening op zich genomen Dan is er nog de omstandigheid dat de gemeente Haarlem haar gronden in erfpacht uitgegeven heeft tegen een telkens wisselende canon. De canon werd immers afhankelijk gesteld van de rente op de kapitaalsmarkt in het jaar waarin de erfpacht werd aange gaan. Zoo zijn er canons berekend tegen 5 en tegen 7 pet. rente. De bepaling dat de nieuwe canon 20 pet. moet liggen beneden het niveau van 1931 zou maken dat er gevallen zijn waarin de erf pachtshouders die 7 pet. betalen geen verla ging zouden krijgen en die 5 pet. betalen wei. Uit deze omstandigheden blijkt wel dat het moeilijk zal zijn de bij de wet voorgeschreven korting van 20 pet. zonder meer op alle erf- pamhtsgronden te Haarlem toe te passen. Men weet, dat het gemeentebestuur reeds bij de ,£>egrooting voor 1935 op zich genomen heeft een studie to maken van het Haar lemsche vraagstuk der erfpachtsgronden en daarover een voorstel aan den raad te doen. Het was de bedoeling dit voorstel van B. en W. juist dezer dagen bij den raad in te dienen. Door de indiening van het wetsont werp zal het evenwel moeilijker worden een beslissing daarover te nemen. De huren. Verder bepaalt het wetsontwerp dat in daarvoor aangewezen gemeenten de huren niet hooger mogen zijn dan 80 pet. van het niveau van 1931. De gemeente is natuurlijk financieel zeer sterk betrokken bij de huur van vele com plexen middenstands- en arb.woningbouw- vereenigingen. Het is nog niet te zeggen of Haarlem tot de aangewezen gemeente zal be hooren. Evenmin is met zekerheid reeds te zeggen of de woningen met rijks- en ge meentesteun gebouwd daaronder zouden vallen. De huur van met overheidssteun gebouw de woningen te Haarlem zijn reeds sinds 1932 met gemiddeld meer dan 10 pet. ver laagd. Straatbelastingprecario enz Tenslotte is het de bedoeling der regeering om de gemeentelijke lasten wat betreft de opcenten op de Grondbelasting, Straatbe lasting, precario, enz. te verlagen. De regeering schreef in de memorie van toelichting „Verlaging van deze lasten hangt ten nauw ste samen met de financieele positie der ge meente. De wetgever kan daarom niet dwingend over de geheele lijn gaan voor schrijven. doch ieder geval zal afzonderlijk onder het oog worden gezien. Ten einde de gemeentebesturen te ver plichten aan dit vraagstuk hun aandacht te schenken bepaalt het ontwerp dat de desbe treffende verordeningen met ingang van het eerstvolgend belastingjaar zullen komen te vervallen, zoodat de gemeenten die op nieuw zullen moeten vaststellen. Het goed- keuringsrecht van de Kroon opent dan de gelegenheid om, wanneer de regeering dit wenschelijk mocht achten, met de desbe treffende gemeenten in overleg te treden of en zoo ja, welke wijzigingen in dezen kun nen worden aangebracht". Volgens de begrooting voor 1935 ontvangt de gemeente Haarlem voor deze posten: Heffing gebruik openbare gronden en wateren f 123.500. Straatbelasting f 550.000. Opcenten grondbelasting f 395.000. Totaal dus f 1.068.500. Als daarop ook en dat moet in de bedoeling van de regee ring liggen 20 pet. verlaging zou moeten worden toegepast, zou dit een verminderde ontvangst van f 213.100 beteekenen. Dit zou voor Haarlem niet mogeiijk zijn, evenmin als voor de andere groote gemeenten. Het is ons bekend, dat het reeds zeer moeilijk voor het college van B. en W. is om de begrooting voor 1936 te laten sluiten. Dit zal niet mo gelijk zijn zonder opnieuw bezuinigingsmaat regelen te nemen en verder de uiterste zui nigheid te betrachten. Als nu door deze ge dwongen verlaging van lasten de uitgaven waarop gerekend was belangrijk zouden ver minderen. zou de moeilijkheid nog aanzien lijk vergroot worden. Ongetwijfeld zal het voor Haarlem noodig zijn om in den Haag te betoogen, dat het voor deze gemeente te bezwaarlijk zou zijn op deze wijze aan de wenschen der regeering te voldoen. De regeering heeft evenwel reeds moei lijkheden voor de gemeenten verwacht. Daar om is door haar in het wetsontwerp de be paling opgenomen, dat de wettelijke regelen betreffende de gemeentelijke belastingen buiten werking gesteld zullen worden wat betreft de voorrang die aan opcenten-hef- fing op de grondbelasting gegeven is boven de heffing van opcenten op de personeele belasting en de fondsbelasting. Daardoor wordt het voor de gemeenten mogelijk een verlaging van de opcenten op de grondbelas ting te compenseeren met een verhooging van de personeele belasting of opcenten op de fondsbelasting. Maar Haarlem heft reeds nu 160 opcenten op de personeele belasting en 55 opcenten op de fondsbelasting. Sir Samuel lloarc hield zijn eerste groote po^ litieke rede als minister van buïtenlandsche zaken. pag. 4 De Amerikaansche regeering critiseert het op treden van Italië tegenover Abessynic. pag. 4 Minister Deckers spreekt met de mannen der K XVIII. pag. 3 Onderscheidingen voor de bemanning der K XVIII. pag. 3 Een gedetineerde sprong uit den trein, maar werd spoedig weer gepakt. pag. 3 De wethoudersverkiezingen te Zandvoort. pag. 1 De invloed van het wetsontwerp tot verlaging der vaste lasten op de Haarlemsche finan ciën. pag. 1 Magne geeft in de Tour de France op. pag. 3 De internationale tenniskampioenschappen te Wimbledon. pag. 9 Laatste Berichten. pag. 7 artikei^n, enz R. P.: Overpeinzingen van een gecommitteerde pag. 1 Van onzen correspondent te Genève: Goed- kooper reizen in Zwitserland. pag. 5 Van onzen Londenschcn correspondent: De werkloosheid in Engeland. pag 4 Van onzen Londenschen correspondent: Ma joor Attlec wil niet duèlleeren. pag. 4 Van onzen Londenschen correspondent: De Duitsche vloot. pag. 4 K. de Jong over het Operaconcert der H. O. V. pag. 2 Jlir. dr. J. C. Mollerus: Het werk van den Eco nomische Raad. pag. 3 Bekende Haarlemmers: Mr. P. Tideman. pag. 3 De avonturen van professor Nimbus. pag. 3 Voor dc Jeugd, pag. 11 en 12 Kampeertarieven gewijzigd in Zandvoort. Op 50 cent per dag gebracht. De raad van Zandvoort nam in haai- verga dering van Donderdagavond het voorstel aan om het dagkampeeren op 50 cent te stellen, het dag- en nachtkampeeren eveneens op 50 cent, en het kampeeren na 3 uur overdag op 25 cent. Men zie het raadsverslag elders in dit nummer. MR. TJADEN DIRECTEUR VAN MAAT SCHAPPELIJK HULPBETOON. Mr. E. Tjaden is door den raad van Zand voort benoemd tot directeur van den Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon met een proefjaar. Voor de besprekingen op dit punt leze men het raadsverslag elders in dit nummer. De wethoudersverkiezingen te Zandvoort. Samenwerking tusschen drie partijen. C. Siegers en A. Elffers candidaat. Men deelt ons mede dat de S.D.A.P., de Kiesvereeniging Gemeente Belang en de R.K. Kiesvereeniging met elkaar overeengekomen zijn bij de a.s. wethoudersverkiezingen te stemmen op de heeren A. Elffers (Gem. Be lang) en C. Siegers (R.K.) Deze drie groepen hebben in den nieuwen raad samen 7 van de 13 zetels. Dus juist de meerderheid. Als zich dus geen buitengewone omstan digheden voordoen is de verkiezing van beide heeren zeker. Dan zou de heer T. Molenaar dus niet als wethouder in den nieuwen raad terugkeeren. Hoewel dc waarschijnlijkheid groot is. dat de heer Elffers toestemming zal krijgen van zijn werkgeefster om de functie van wethou der te aanvaarden (de heer Elffers is verifi cateur der Vereeniging van Nederlandsche ge meenten), staat dit nog niet onomstootelijk vast. De drie genoemde partijen verbonden zich hun stem uit te zullen brengen op een der afgevaardigden van de S.D 4 P ingev e heer Elffers onverhoopt, uit hoofde van z n betrekking, de benoeming ->t wethouder niet zou kunnen aannemen. Wie van de drie gekozen leden van de S.D.A.P. in het laatste geval voor de functie van wethouder in aanmerking zou komen, kan pas gezegd worden, nadat de ledenver gadering van de afd. van de S.D.A.P. zich hierover zoo noodig heeft uitgesproken. Op „rustdagen" maken de renners die aan de Tour de France deelnemen, kleine tochtjes enz. Hierboven ziet men v. r. n. 1.: Speicher, Leducq, Le Grève en Vietto, in een boot op het meer van Genève.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1