Het spoorwegongeluk nabij Haarlem. Helga's weddenschap. A> de Loridensche vischmarkt werd Vrijdag het ijs met Een rangeereade Dieseltrein liep Vrijdagmiddag nabij het station Haarlem uit de rails. Eea Een felle brand heeft de tricotagefabriek der firma Ter Strake Verkouteren kwistige hand over de voorraden zeebanket gestrooid om mast van de electrische geleiding werd omvergereden, waardoor graote stagnatie in het te ^sten verwoest. - De ruïne de visch tegen de hitte te beschermen treinverkeer ontstond Op den Col des Aravis. Een prachtig detail van de schoonheid in het Fransche berglandschap tijdens den Tour de France. De moeilijke étappes, waarbij veel geklommen moet worden, gaan nu beginnen De Italiaan Camusso, die de zevende étappe van den Tour de France won, passeert de eindstreep te Grenoble Stelios Kyriakides, de bekende mara- thonlooper uit Cyprus, wordt tijdens de training voor de atletiekwedstrijden te Londen fit gehouden door een frisch bad Op de banen van de Hilversumsche Golfclub zijn Vrij dag de wedstrij den om het Inter nationaal Golfkam- pioenschap van Nederlan_d aange vangen FEUILLETON. Uit het Noorsch door SIGRID BOO. (Nadruk verboden). 13) Andreas droeg een blauw cheviot pak, en was zoo onder den indruk van zijn knappe verschijning, dat hij haast niet loepen kon; hij struikelde over z'n beenen. Ola liep ovei-- al tegen aan en dacht zoo ingespannen na over de aardigheden, die hij zou zien te. plaatsen, dat hij geen deel kon nemen aan het gewone gesprek. Frigaard maakte den indruk, oZ nij de heele geschiedenis een kar wei vond, een beetje jongensachtig verlegen, maar tegelijk boos op zichzelf, dat hij dit was, en boos op ons, dat we het zagen. Ver der was hij als een zwaan te midden van een troep eenden, zooals hij daar tusschen ons liep, lang en lenig in zijn donkere cos- •tuum. Zelf had ik een gezicht als een ge kookte kreeft van het met moeite ingehou den lachen, en moest ik vreeselijk serieus aan dood en begrafenis denken, om hierin een tegenwicht te vinden. Gelukkig vond ik een eenzaam plekje achter den kerstboom, zoodat ik de verzamelde gemeente niet be hoefde te zien, tei-wijl mevrouw Bech de kerstliederen speelde. Toen ze maar eerst be gonnen was, werd de stemming vanzelf ook anders. Daarna werden we getracteerd op wijn en gebak, en meneer Bech, die bij tijden een zeer beminnelijk heer kan zijn, sprak een paar woorden. Laurense was diep ontroerd. Wat een goeie jongen! fluisterde ze me [boe met tranen in de oogen.. Na afloop bewonderden we de cadeaux van de familie. Het zijn wel heel moderne menschen, bij wie ik beland ben toen ik den cocktailshaker zag, dien Loten en Astrid hun vader hadden gegeven, voelde ik me echt achterlijk. Lotten zelf had van verschil lende zijden minstens vijf mascotten gekre gen, grootendeels lange, slappe poppen, die met diepe bewondering werden beschouwd, maar ook met onzegbare minachting. An dreas kon maar niet gelooven dat zulke „lan ge, leelijke mirakels" geluk zouden aanbren gen; en Laurense zou voor niets ter wereld zoo'n „spektakel" op haar kamer hebben. Astrid had onder meer een reusachtigen ted dy-beer gekregen en een kleine revolver; werkelijk, een echte revolver. Geen kranten hangers, polsmofjes of gehaakte dassen on der dezen kerstboom, nee. We hadden het heel gezellig; maar een goed, ouderwetsch kerstfeest was het niet. Nu zul je wel genoeg gehoord hebben over de geschenken, waar anderen gelukkig mee gemaakt zijn; maar ik moet je ook vertellen van de groote verrassing, die Andreas mij bereidde. Ik had er niet het minste ver moeden van, dat ik indruk had gemaakt op Andreas; en zelfs al is het altijd een trotsch gevoel en een eer, een nieuwe overwinning te kunen noteeren, toch zou ik wel zoo lief gezien hebben, dat Andreas passief was ge bleven. Dat komt natuurlijk, omdat je eeuwig en altijd bij mekaar bent. Na een tijdlang door de keuken gedraaid te hebben als een kip, die haar ei niet kwijt kan, verzocht hij me even in de gang te komen en daar in koude en duisternis werd me een pakje in de hand gestopt, wat ik later open maken moest. Er bleek een lap zij voor een blouse in te zitten glanzend als een spiegel en van kleur precies even licht rose als de wollen truitjes, die in onze jonge jaren in de zaken van witte goederen werden uit gestald. Nog nooit heb ik oogen gezien, die zoo straalden van verwachting, als de oogen, waarmee Andreas me den volgenden ochtend aanzag, en natuurlijk was ik opgetogen over zijn cadeau. Hij vroeg me, wanneer ik de blouse ging naaien; en ik antwoordde, dat ik van plan was, dit van den zomer te doen als het warm werd iets, waarmee hij het dadelijk eens was. Ik geloof waarlijk, dat de man het echt meent, 't Zal een heele toer worden. Verder hebben we het nogal knap druk gehad met Kerstmis. Gasten kwamen en gasten gingen. De oudste dochter des huizes, mevrouw Bever-Hansen, is hier geweest met man en twee kinderen. Mevrouw Bever-Han- sen is een levendige en energieke jonge vrouw die zich geroepen voelt, over alles en allen te heerschen, geestig en onderhoudend te mid den van vreemden, bazig in eigen kring. Dat het eenigszins als een vermageringskuur moet werken, altijd samen te zijn met een zoo actief persoon, kun je den man heel goed aanzien. Ze maakte het huis onveilig door maar tegen iedereen te zeggen, wat haar op dat oogenblik voor den mond kwam. Bent u nog niet getrouwd? zei ze te gen Laurense. Nu geef ik je bijna op. Laurense was dagenlang doodelijk belee- digd; en ik geloof, dat ze brandt van ver langen, mevrouw Bever-Hansen te toonen, dat het aanschaffen van een man voor haar heelemaal geen kunst is; ze heeft nu in ieder geval het besluit genomen, haar haar te la ten knippen. Tegen mij zei ze: Zoo dat is dus Helga, op een toon, die mij m'n laatste restje zelf vertrouwen moest ontnemen. En dan ineens: Comment allez-vous? Hm, de geschiede nis van het Fransche liedje had blijkbaar de ronde gedaan in de familie. Trés bien, madame, antwoordde ik. Later hoorde ik haar hooge stem in den salon. Ik moet zeggen, jullie hebt hier in teressante bedienden; een meer dan knap pen chauffeur en een Fransch sprekend ka mermeisje. Hebben jullie je zilver nog na geteld den laatsten tijd? Er werd van alle kanten: sst, sst, geroepen, maar mevrouw Bever-Hansen hield er wel haar eigen bijzondere tactiek op na tegenover het personeel. Het kan nooit kwaad, moeder, als ze weten, dat je ze in de gaten houdt en con troleert, kwam ze met dezelfde hooge, hai*de stem. Verder ziet ze er heel beschaafd uit. Misschien is ze tot op zekere hoogte ontwik keld, heeft ze de gave, de manieren na te apen van haar meesters. Maar zijn jullie er zeker van, dat er niet iets is tusschen die twee? Zouden ze niet op een of •andere ma nier samenwerken? Je verbeelding gaat met je op den loop, viel de heer Bech haar in de rede. M'n chauffeur is een uitstekend mensch Ik sta voor hem in. En wat hebben jullie eigenlijk op Helga te zeggen? Ze is lief en knap en vriendelijk, en doet haar werk be hoorlijk. Mannen zijn toch wel. allerverschrikke lijkst naief, viel mevrouw Bever-Hansen uit. Niemand kan iets zeggen ten nadeele van Frigaard, kwam Lotten driftig, hij is op en top een gentleman. Nu mengde mevrouw Bech zich in het ge sprek: Ik heb eigenlijk niets aan te merken op Helga, als het er op aankomt, hoewel ze buitengewoon onhandig was in het eerst, on danks het getuigschrift, dat zóó mooi was, dat het haast niet echt leek! Maar er is iets geheimzinnigs, iets verdachts met T, ik heb zoo'n gevoel, dat ze iets probeert te verber gen. Verder gaat ze veel duurder gekleed dan ze van haar loon doen kan. Ze ligt in 'r bed in zijden tricot pyjama's, wat zeggen jullie daarvan? En nu met Kerstmis had ze een armband aan, die enfin, het is maar beter, niet te veel te zeggen. Misschien behoort ze tot een familie, die aan lager wal geraakt is, meende Astrid. Dat zouden we dan toch al lang ge hoord hebben, zei haar moeder. Ze is anders echt aardig en prettig in den omgang, kwam Lotten. i— Dat Is ze, antwoordde mevrouw Bech» en dat is misschien haar fort. Menschen, die de gewoonte hebben, complimentjes te maken, zijn beslist vreeselijk, maar hier zie ik het meer in de zeer bijzondere omstandig heden. Toen ze zoover waren, was ik klaar met dekken en daar ze in den salon hun stoelen begonnen terug te schuiven maakte ik, dat ik weg kwam, inwendig kokend van woede. Hebben jullie het zilver nageteld? hadi mevrouw Bever-Hansen gezegd. Een derge lijk verdachtmaking kon ik niet, wilde ik niet verdragen. Op dit oogenblik was ik vast besloten, mevrouw Bech een onderhoud on der vier oogen te verzoeken, en haar uit te leggen, hoe het alles in mekaar zat. Maap dan moest ik meteen m'n dienst opzeggen, tengevolge van die dwaze bepalingen in onze! weddenschap, dat ik incognito zal optreden, net alsof ik een prinses van den bloede ben. Ik geloof, dat wij in ons kleine stadje 'beveel gewicht hebben gehecht aan het feit, dat ik de dochter ben van directeur Breder. M'n betrekking opzeggen, daarin had ik geen zin. Dus zat er aiets anders op, dan de beleediging te slikken en m'n mond te hou den. Wat ik dan ook deed. Laten ze huni zilver natellen, mijn geweten is gerust. En eenmaal komt de groote dag, dat ik me kan laten gelden en zeggen, dat ik heelemaal geen zilver noodig heb. Zóó is dus de toestand. Verder hebben we velerlei emoties gehad met Kerstmis. .(Wordt vervolgd),.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 16