K. L. M. weer door een ramp getroffen. Kwikstaart" nabij Schiphol neergevallen. Vliegramp. Wandgedierte. Hei Be&au$d$ksèe 53e Jaargang No. 15967 Verschijnt dagelijlcs, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 15 Juli 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72y2. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-. Verlies van Hand. Voet of Oog 400-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 15 Juli. De Serene Koning. Indertijd hebben de Engelschen eens uitge maakt dat cricket „the King of Games" en de geheele wereld heeft dit koningschap aanvaard. Het is traditioneel en onaan vechtbaar geworden. Deze Koning zal nimmer worden onttroond. Niet door zijn onderdanen Hockey, Tennis. Honkbal, Slagbal. Evenmin door die zonderlinge tweelingbroeders: Polo (op paarden) en Polo (water-). Evenmin door zulke buitenbeentjes als Pelote Basque. Real Tennis en Badminton, en tenslotte zélfs niet door zijn luidruchtigste en populairste sujet: Voetbal, gezegd het Bruine Monster. Men verheft een monster toch ook nimmer tot de koninklijke waardigheid. En Ping Pong is te klein en te opgewonden. Temidden van zijn variabele onderdanen troont Koning Cricket in serene rust en hoog heid. Zondagmiddag heb ik hem weer eens zien eeren en dienen, en het was een serene middag. 's Morgens had Rood en Wit 158 runs ge maakt, en nadat de spelers zich aan 's Ko- •nings disch vereend hadden ging de H.C.C. batten. Z.M.'s dienaren Schill en de Klerck „openden" en deden dit zoo bedachtzaam dat binnen een halfuur een stemming van vrede, zomerwarmte en milde waardeering-van-den- medemensch ons allen bevangen had, Het zou niet denkbaar geweest zijn in deze sfeer over het Europeesche oorlogsgevaar, of over het Abessinische oorlogsgevaar, of over de fel heden der partijpolitiek te spreken. Ook niet over automobielraces, of de Zesdaagsche, of de jacht op een. misdadiger. Al die hevig heden des levens, en zoovele andere, verdwe nen ver aan den horizont. Zachtkens ruisch- te de wind door het hoog en schoon geboomte van deSpanjaardslaan, zachtkens blokten de dienaren Schill en de Klerck het bowlen van de dienaren Yates en Kramer (of lieten het ganschelijk onaangeroerd) en slechts nu en dan klonk een milde, korte klap en teekende Z.M.'s geheimschrijver, de scorer, een loom streepje bij in zijn boek. King Cricket's Cen traal Bureau voor de Statistiek behoort tot de best-georganiseerde zijner departementen - „Het schijnt nogal vervelend", zei iemand, die pas "aangekomen was. „Neen", zeidén wij' vriéndelijk. „Het ls or thodox cricket. Wacht maar even tot je in de stemming bent". De listige diplomatie van Schill en de Klerck werd op den duur beloond, want de Rood en Wit-bowlers. zijnde de eenigen die in deze loome en gelukkige sfeer zich bepaal delijk vermoeiden, werden trager en minder zuiver, waarop de Klerck werd gestumpt en Willem van den Bosch verscheen. Deze hoog geplaatste hoveling van Koning Cricket"nam daarop „het bowlen onderhanden" zooals de cricket-reporters dat plegen te noemen. Het j klinkt wat ruw, maar is het niet. Het is stijl vol. ja elegant. Alleen de klappen worden wat harder, en de fielders bezeeren hun vin gers er wel eens wat bij. Maar de sfeer van statige afwachting blijft lederen bowlers-aanloop beheerschen. En als hoveling Willem of hoveling Schill, die nu ook „loskwam", eens een vier, ja soms een zes sloegen, werd dat gemarkeerd door bijzondere rust, want dan hoeft er niet tusschen de wickets geloopen te worden. Plechtig, in een Koning Cricket-aanbiddend gebaar, rezen des umpire's armen ter signaleering van de Zes. Zoo begaf Schill zich naar zijn 50, en Willem van den Bosch zich naar zijn 100. en de ne derlaag van Rood en Wit werd steeds duide lijker, en de fielders misten verscheidene vangen, en niemand werd boos. Schill ging, andere hovelingen kwamen en gingen na veel correct gebaar en sommige klappen, en ieder kreeg een applausje als hij uit was. Een traag applausje, voortklaterend als een mild beekje langs zijn terugweg. Waarop hij dan even zijn cap aanraakte of zijn bat ophief, hetgeen het voorgeschreven ceremoniëel is aan Koning Cricket's Hof. Hoe schoon, hoe zonnig, hoe vredelievend kan deze wereld toch zijn.... aan de Spanjaardslaan. op een Zondagmiddag. Aan den kant vertelden ze cricket-anecdotes. Van dien bowler, die een zwaluw doodde die juist de pitch wou passeeren toen 'sbowlers' worp hem trof. En hoe die bowler zich dat aangetrokken had. want de vogelen des velds worden geëerbiedigd in het Rijk van Koning Cricket. Er heerscht vooral eerbied. En van dien fielder ergens bij de boundary, die staande in slaap viel, en toen zijn dichtst-bij- zijnde teamgenoot hem toeriep, omdat hij al twee ballen had laten passeeren, nog niet wakker werd. En van nog veel meer, want tal- riik zijn de vriendelijke anecdoten aan het stille, gelukkige Hof van dien sereensten aller serenissimi. Koning Cricket. Die zwaluw moet er met vredige eer begraven zijn. Maar tenslotte werd het mijn tijd. De ruwe, luidruchtige wereld daarbuiten eischte weer haar rechten op. En met een zucht over schreed ik den vlonder en liet het klaphekje achter mij dichtvallen van Koning Cricket's Rijk, waar het goed is te levenwaar het gras zacht en malseh is, en de flannels smet- teloos-wit zijn, en waar men applaudisseert als de grens overschreden wordt. Applaudis seert!..,. als een traag-voortklaterend beekje R. P. DIEF VAN CEMENT AANGEHOUDEN. In den nacht van Zondag op Maandag om streeks kwart voor één hebben twee agenten in de Bakkerstraat aangehouden een 33-ja- rigen huisschilder wonende alhier, die op zijn rijwiel een baaltje cement van ongeveer 50 K. G. vervoerde. De man bekende het ce ment te hebben weggenomen ran een in aan bouw zijnd perceel in de Badhuisstraat. Na een nader onderzoek is de man in verzekerde bewaring gestetd. Het cement is. in beslag ge nomen. Zes dooden en twee gewonden. Na de Uiver- en Leeuwerik-ramp is ons land Zondagmorgen opgeschrikt door een vliegtuigcatastrofe in de onmiddellijke nabij heid van Schiphol. Kort na de start is de F 22 P. H.A. 3. Q.r de „Kwik staart" verongelukt. Vier leden van de bemanning en twee passa giers zijn bij het ongeluk om het leven gekomen. De veertien andere inzittenden,- dertien passagiers en de hofmeester, wisten zich te redden in de enkele seconden, welke verliepen tusschen de botsing met den grond en het in brand vliegen van de machine. Zij liepen echter meerendeels verwondingen op, zij het meestal niet van ernstigen aard. De „Kwikstaart" startte om 9.38 uur met bestemming naar Hamburg, Kopenhagen en Malmë. Even later is het toestel op ruim twee kilo meter afstand van Schiphol naar beneden gekomen. Dertien passagiers en hofmeester gered. Volgens verklaringen van den ge redden hofmeester Haberer en den eveneens geredden Deensehen pas sagier Peterson kreeg het toestel on middellijk na den start op geringe hoogte naar schatting ongeveer 25 M. moeilijkheden, vermoedelijk door het sterk terugloopen in toeren van de twee linker motoren. De vlieg tuigbestuurder gezagvoerder H. Sil- berstcin probeerde het vliegtuig in den polder te _doen landen. Bij deze poging botste de linkervleugel tegen den dijk van den hieuwen weg, in aanleg tusschen Amsterdam en Den Haag, Tengevolge hiervan viel het vliegtuig onmiddellijk achter dezen dijk aan dc Noordwestzijde op een bouwland. Direct daarop vloog het toestel in brand, waardoor slechts een gedeelte van de inzittenden zich in veiligheid konden stellen. Twee passagiers, de heeren Newman en Hodson, beiden van Engelsche nationaliteit en op weg van Londen naar Kopenhagen, en vier leden van de bemanning zijn he laas in het vliegtuig omgekomen. De namen van de leden der bemanning die bij deze vliegramp het leven heb ben gelaten, zijn de gezagvoerder H. Silberstein, de radio-telegrafist G. F. Nieboer, de werktuigkundige G. Brom en dc leerling-werktuigkundige L. J. van Dijk. Dadelijk na het eerste bericht over de vliegramp togen wij met onzen fotograaf per auto naar de plaats. Aanvankelijk wisten wij alleen dat het in de nabijheid van Schiphol moest zijn. Waar de nieuwe rijksweg Amster dam-Schiphol met een viaduct den Spaarn- woudenveg snijdt, stonden veel auto's en be langstellenden. Aller oogen waren Noord waarts gericht, waar tegen den dijk. op on geveer 50 Meter van den wég, een stapel ver wrongen metaal lag. Het wrak van den „Kwik staart" De politie agenten uit Haarlemmermeer en Amsterdam, alsook militaire politie en rijks veldwachters zorgde voor de afzetting. Nie mand werd bij het wrak toegelaten. Wel kre gen wij toestemming op eenigen afstand foto's te maken, zelfs gelukte het ons nog één foto van zeer dichtbij te knippen. Wij zagen dat de omgekomen slachtoffers nog onder het wrak bedolven waren. Een vreeselijke aanblik. De auto's van den Geneeskundigen Dienst uit Amsterdam stonden klaar om als daarvoor toestemming gegeven zou worden, de lijken onder de ruïne weg te halen om die naar Am sterdam over te brengen Ooggetuigen aan het woord. Een landbouwer, die in de onmiddellijke nabijheid woont (bescheiden verzocht hij ons zijn naam niet te vermelden) heeft het onge luk bijgewoond. Ik reed, zoo vertelde hij ons, per fiets op den Spaarnwöuderweg op onge veer 200 Meter van het viaduct. Ik zag om half tien de „Kwikstaart" op Schiphol star ten. (De afstand van het viaduct tot het vliegveld is nog geen 2 K.M.). Al dadelijk was het wij zien hier zooveel machines starten zoodat wij er als ondeskundigen ook een kijk op gekregen hebben te zien, dat het niet ging zooals het moest. De „Kwikstaart" kon blijkbaar niet goed van den grond komen, de hoogte niet krijgen. Eerst hoorde ik een motor afslaan en later nog een (de machine heeft er vier). „Dat gaat mis" zei ik in mij zelf. De hoogte leek af en toe niet meer dan 6 Meter. Eerst was zij in Noordelijke richting ge vlogen, maar toen zag ik haar draaien. Was het de bedoeling van den bestuurder om weer naar het vliegveld terug te ^keeren? Opeens hoor ik een harden slag, achter den dijk zie ik de machine vallen. Ik haast me per fiets naar de plaats van het ongeluk. Dat duurde maar een oogenblik. want ik was tijdens de manoeuvres, die de machine in de lucht ge maakt had, al dicht bij den dijk gekomen. Maar toen ik aankwam sloegen de vlammen al uit het wrak. Ik wilde naar de machine snellen om de menschen te redden. Eenige wielrijders die in de nabijheid stonden, wilden me tegen houden. „Pas op" zoo waarschuw den zij „dadelijk komt een explosie. Maar ik liet me niet weerhouden. Wie zou niet hei pen als er medemenschen in gevaar zijn. Ver schillende inzittenden van het vliegtuig kon den de reeds brandende machine verlaten. Eenige gewonden heb ik geholpen uit de on middellijke nabijheid van het vuur te brengen, o.a. een meisje. Dadelijk nam het vuur in he vigheid toe. Het was duidelijk dat wie zich niet gauw in veiligheid had kunnen stellen in de vlammen moest omkomen. Het was een verschrikkelijk oogenblik. Wij wisten dat er nog menschen in het brandende vliegtuig wa ren. maar konden toen niets meer ter redding doen Een auto van de Amsterdamsche brandweer kwam wel spoedig, maar toen die gearriveerd was. kon zij niet anders meer doen dan het vuur van het toen al uitgebrande wrak blus- schen. Het was duidelijk dat de slachtoffers die onder de ruïne bedolven waren, niet meer te redden waren. Hun lijken waren vreeselijk verminkt. Ik ben vlak bij het wrak geweest. In de ruïne waren 6 lijken te tellen. De be stuurder had nog de vliegkap op het hoofd en de bril voor de oogen. Intusschen waren de geredden met taxi's en gerequireerde particuliere auto's naar Schiphol gebracht. Ik kreeg den indruk, dat er niet veel ernstig gewonden zijn, wel waren de meesten erg van streek. Een andere ooggetuige vertelde, dat hij de Kwikstaart Jangs den dijk had zien vliegen. Plotseling sloeg de linkervleugel tegen den dijk. De vleugel brak en daardoor draaide het toestel een halven slag om. Een halve minuut nadat de botsing had plaats gehad sloegen de vlammen al uit. Eerst brandde alleen de ca bine, maar weldra verspreidde het vuur zich over de geheele machine. De vlammen laaiden huizenhoog op, bovendien werd er veel rook gevormd. H S. Boersma, uit Amsterdam vertelde ons, dat hij de eerste was die bij het gevallen vlieg tuig kwam. Hij is met andere wielrijders uit Amsterdam geregeld op Zondagmorgen op die plaats aan het trainen. Toen ik er bij kwam zoo zei hij brandde het vliegtuig nog niet. Ik heb onmiddellijk geholpen bij de redding van de passagiers. Een dame die ik uit de ma chine trok was blijkbaar nog al vrij ernstig gewond, zij bloedde uit haar mond. De passa giers zijn door de achterdeur ontkomen. Ik kreeg den indruk, dat na de val onder de pas sagiers een paniek is uitgebroken. Daarom verwondert het mij nog. dat er nog zooveel in veiligheid gebracht konden worden.' Toen de machine al brandde zag ik den bestuurder tegen een ruit der cabine slaan, blijkbaar wilde hij mij nog iets beduiden, maar ik be greep het niet. Het bloed stroomde hem uit den mond. Hij was dus al bij den val gewond. Spoedig kreeg het vuur zoon omvang, dat wij ons ook verwijderen moesten, geen hulp meer konden bieden. (Vervólg op pag 2) Een zonne Zondag vol van lichte zomerkleuren, Van tintiend leven, opgewekt en vrij, Een uittocht uit de stad naar bosch en hei. Waar de natuur bedwelmt in tinten en in geuren. Een zonne Zondag, die verlangen doet naar baden, In 't zonlicht en in 't zilte nat der zee. Naar 't strand dus op de fiets, het badpak mee, Of met den trein of autobussen volgeladen. Een zonne Zondag, die een feest van sport kan geven, Al naar de keus. op 't water of het land, Met fokkeschoot of racket in de hand. Een dag voor onbezorgd genieten van het leven. En als een donderslag door deze zonnestralen Wordt plotseling het wreed bericht gehoord Dat aile feestelijke vreugd verstoort. Waarop de zomerzon ons gul wilde onthalen. Zes menschen die, als wij, een zonne Zondag zagen, Toen zij vol levenskracht zijn opgestaan, Zijn uit het zonlicht in den dood gegaan En maakten dezen dag den grauwsten aller dagen. P. GASUS. Radicale verdelging, onder geheimhouding en schriftelijke garantie. Alleen onze twee voudige methode garandeert U afdoende verdelging. Waar anderen faalden, slaagden wij. ZUIVERONDERNEMING „RADICAA L", Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657. (Adv. Ingez. Med.) DE F 22 „KWIKSTAART" IS ZONDAG NABIJ SCHIPHOL VERONGELUKT, ZES DER IN ZITTENDEN ZIJN GEDOOD. pag. 1 en 2 De auto, waarin dr. Scliuschnigg zat, is ver ongelukt. zijn vrouw is overleden. pag. 7 Oud-Minister Cort van der Linden is in den Haag overleden. pag. 2 De A. A. A.-kampioenschappen. pag. 5 De 3de testmatch Engeland-Zuid-Afrika. pag. 4 De Haarlemsche lionkbalploeg verliest van Am sterdam. pag. 6 Het negental voor den honkbalwedstrijd tegen België samengesteld. pag. 6 Laatste Berichten. pag. 8 ARTIKELEN, ENZ. R. P. De Serene Koning. pag- 1 G. J. Kalt: Het zangconcours van „Vox Hu mana". pag. 7 J. H. de Bois over Henk dc Vries. pag. 9 Bekende Haarlemmers: De heer Henk Bakker pag- 7 Geen staking bij „Vooruit gang" en „Eendracht". Uitspraak van Coöpcraticraad wordt afgewacht. Naar wi.i vernemen is het bij de Coöperaties •de Vooruitgang en de Eendracht dreigende conflict tusschen besturen en bakkers in zoo verre afgewend, dat de voor lieden afgekon digde staking niet plaats vindt. Wel Ls door de besturen de loonsverlaging ingevoerd, doch men kwam overeen deze kwestie aan den Coöperatieraad voor te leggen. Men zal dus eerst de uitspraak van dezen raad afwachten voör verdere stappen gedaan worden. Het wrak van de „Kwikstaart", TOTALE MAANSVERDUISTERING. Dc Haarlemsche weer- en sterrekundige kring schrijft ons: Op 16 Juli zal de tweede maaneclips van dit jaar plaats vinden. In tegenstelling met die van 19 Januari j.l., waarvan hot einde zicht baar was. zal van deze eclips slechts het begin zichtbaar zijn. De verschillende phasen zijn in Amsterdamschen Zomertijd: Intrede in de halfschaduw 3u.35m. Intrede in de kcrnschaduw 4u 31m Begin totaliteit 5u.29m' Midden eclips 6u.l9m. Einde totaliteit 7u.09m. Uittrede uit de kernschaduw 8u.07m. Uittrede uit de halfschaduw 9u.03m! De grootte der verduistering is 1.761 (mid dellijn der maan - 1 gesteld i. Aangezien de maan bij ons echter reeds om 5u,20m. ondergaat., zullen we van de totaliteit zelf dus niets kunnen waarnemen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1