r Twintigjarig bestaan der schoolcompagnie van den Motordienst Helga's weddenschap. De bekendechansonniersGreta Keller De generale repetitie van het Bossche lustrumspel .Beatrijs" heeft Maandag arriveerde Maandag op bchiphol voor L j i een tournée door ons land plaats gehad. - Hierboven een der scenes. Op de terreinen van de Ripperda- kazerne te Haarlem werden Maandag ter gelegenheid van het 20-jarig be staan der Schoolcompagnie van den Haarlemschen Motordienst behendig heidswedstrijden voor automobilisten en motorrijders gehouden De burgemeester van Utrecht, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk hijscht de V.V.V.-vlag naast het stad huis ten teeken van de opening der V.V.V.-propa- ganda week Honderd jaar Duitsche spoorwegen. Te Neurenberg is onder dezen titel een tentoonstelling geopend, waar een getrouwe copie van den eersten Duitsche» trein geëxposeerd is FEUILLETON. Uit het Noorsch door SIGRID BOO. (Nadruk verboden). 15) Den heelen dag deed ik m'n uiterste best in m'n kwaliteit van gezelschapsdame van den jongenheer en de jongejuffrouw Bever-Han- sen. Ik stond hun toe. me uit te knijpen ge lijk een citroen, al mijn kunsten, zelfs het loopen op m'n handen en voeten, moest ik vertoonen. Een en ander schijnt hen echter te sterk hebben aangegrepen, want later op den middag vielen ze tegen alle gewoonten in, op den divan in de heerenkamer in slaap; en ik kan je vertellen, dat ik blij was! Ik hou van kinderen, dat weetje, maar het is mogelijk, dat ik te intensief ben in den om gang met ze. Terwijl ze sliepen maakte ik van de gelegenheid gebruik te onderzoeken, hoe het was, weer eens in een gemakkelijken stoel te verzinken. De heerenkamer op Vin ger is het gezelligste vertrek, wat je je kunt voorstellen. Geld alleen heeft het zoo niet kunnen maken. Een stil, goudbruin behang stemt tot rust. zoodra men binnen komt, en maakt je vriendelijk tegenover de geheele wereld. Diepe stoelen van rood geitenleder strekken letterlijk de armen naar je uit, ge reed je od te nemen. Dezelfde vriendelijke neïsing betoont het tapijt, waarin de voeten verzinken als in veerend mos. De kamer is een kleine wereld op zien- zelf. doch geen afgeslotene: de boekenkas ten langs de wanden en de reusachtige globe in den hoek brengen den ademtocht van de groote, bonte, heerlijke wondere wereld daar buiten. Door teer-gele gordijnen dringt het licht naar binnen en wordt warm en mild, en achter de ramen staan de boomen gelijk sil houetten tegen den hemel fijn vertakte treurberken, een ingewikkeld patroon tegen den veranderenden achtergrond van lucht. Dien middag glansde de hemel in het Westen wazig, lichtend groen, als het water in een aquarium. Wie kan heelemaal ver standig blijven, alleen in een schemerige kamer, met rond zich de levende sfeer van een ten einde spoedenden winterdag? Ik kon het niet. Ik verlangde te praten te glim lachen tegen iemand, mezelf mooi te ma ken en geheimzinnig, de Goden en de psy cho-analyse alleen weten, wat ik al niet ver langde. En het lot was mij gunstig. Binnen trad monsieur Frigaard met een arm vol berke- blokken voor den haard. Hij deed of hij verrast was, toen hij me zag. Mannen zijn in den regel dom en al lerliefst als ze probeer en willen, zich an ders voor te doen. Ik haalde hem over, in een van de heer lijke, roode stoelen te gaan zitten: doe het zei ik, en u zult zien, u voelt u meteen ab soluut „man van de wereld". Nee, ik voel me enkel belachelijk, zei hij, als de kat weg is, dansen de muizen. Maar toch bleef hij, en dat was de hoofd zaak, want hij is werkelijk verschrikkelijk aardig. Hij is echt verstandig en beslist ont wikkeld. En in z'ri kin heeft hij een diep kuiltje, had ik je dat al verteld? O ja, we hadden het reuzen gezellig samen. Ik voelde me weer als behoorend tot de society van een kleine stad, met vrijheid tot niets doen en flirten. Wie bent u eigenlijk? vroeg hij. Een verkleede koningsdochter, lachte ik, niet van plan de sluier van geheimzin nigheid. die mijn persoon verhulde, op te lichten en mezelf daardoor minder interes sant. te maken. Maar wie bent u? In ieder geval geen koningszoon, zei hij r— als ik vooruit komen wil in de wereld^ zal ik dit door eigen 'kracht moeten bereiken. Daarop vertelde hij me, dat zijn ouders dood waren en dat hij zelf moest voorzien in z'n onderhoud en probeeren, zich verder te ontwikkelen. Hij wilde ingenieur worden. Artium had hij in één jaar gedaan. Deze be trekking op Vinger had hij tijdelijk aange nomen. omdat ze goed betaald werd en hem veel gelegenheid liet voor studie, maar hij verlangde er naar, hard aan het werk te kunnen gaan. De Bech's wisten niets van zijn plannen en ambities, die hen verder wel niet zouden interesseeren, naar hij in alle bescheidenheid veronderstelde. Hij beklaag de zich volstrekt niet. Wel zou hij later klaar zijn dan anderen van zijn leeftijd, maai' op den langen duur was dat van geen belang. Ingenieur wilde hij worden. Natuurlijk. Dat had ik al lang kunnen raden. Hij is zoo energiek, begrijp je, zoo modem, en dan houdt hij van alles, wat draait en snort en zweeft. Hij behoort beslist tot de menschen, die iets poëtisch zien in een motor. Hij is dus geen millionairszoon, zooals de chauffeurs in de Amerikaansche films ge woonlijk zijn: hij is iets hoogers. een energieke, vooruitstreven jonge man, die zich niet uit het veld laat slaan door de moeilijkheden en hindernissen, vast besloten zich een positie te veroveren. Nu lach je, Grete. Dat doe je altijd, als ik ernstig praat. Maar wees zoo goed te bedenken, dat ik ne gentien ben, en dat ik werkelijk af en toe behoefte voel, me waardig en ernstig uit te drukken. Eigenlijk had ik zijn vertrouwen op gelijke wijze moeten beantwoorden. Maar ik ben aan handen en voeten gebonden aan dat con tract. Ga nooit een weddenschap aan dit is de raad van een vriendin, die er onder vinding van heeft. De kinderen sliepen, en hun regelmatige ademhaling maakte de sfeer gezellig en hui selijk. Een enkelen keer keken we even naar de klok, maar daar bleef het ook bij. En toen we de globe te pakken kregen, vergaten we alles om ons heen. Want natuurlijk kun je onmogelijk naar een globe kijken, zonder plannen te maken voor een reis, die je gaat doen zoodra je den hoofdprijs trekt uit de loterij. Hij zette koers rechtstreeks naai- Amerika, terwijl ik graag eerst wat had willen zien van ons goeie, ouwe Europa. Allebei wilden we naar Indië en naar den Himalaya; je leest Kipling niet ongestraft. En beiden wilden we op de leeuwenjacht heerlijk ijselijk. We waren het niet eens wat betreft den Trans- Siberischen spoorweg naar China, maar wel over Hawaï. Juist stapten we daar aan land, met bloemenkransen in het haar, om wolkt door de geur der bougainvillea, boen mevrouw Bever-Hansen in de deuropening- verscheen, met achter haar Astrid en Lot- ten en alle anderen, nog niet geheel ontdaan van plaids en bontmantels. Wij laadden tijd en plaats en rang en stand en alles vergeten tijdens onze reis om de wereld. Stom, dat zoo'n pijnlijke, vervelende si tuatie den verrukkelïjken middag moest be sluiten. Ik schoot op den haard toe en bouw de het blokkenvuur op, dat al lang had moe ten branden; en Frigaard deed een onhan dige poging, ons te verontschuldigen, en verdween. De dames zagen elkander veelbe- teekenend aan, met venijnige gezichten, maar ze zeiden niets, wat me zeer verwon derde. Dat was aardig van ze, want, eerlijk ge zegd schuld hadden we. Miserabel te moeten afdruipen met den staart tusschen de beenen! En dubbel lam omdat ik hem had overgehaald en hij anders de correct heid in eigen persoon is. Een tijdlang was ik 'bang, dat hij het me kwalijk nemen zou; maar dat deed hij heelemaal niet. Och ja, de grooten in de wereld hebben hun zorgen, en de kleinen hebben de hunne. Mijn aandeelen hier in huis stegen nu niet bepaald door dit intermezzo, hoewel ik nu m'n werk anders aardig goed begin te doen, al zeg ik het zelf. De blik, die mevrouw Bever-Hansen op cte globe wierp, was intusschen goud waard. Wat ter wereld hadden het kamermeisje en de chauffeur te maken met de globe. 1-Iaar le vendige fantasie deed haar wel vermoeden, dat wij leden waren eener wijd-vertakte inis- dadigersbende, die ons amuseeren met het herdenken onzer oude schurkenstreken of iets dergelijks. En ik vreesde, dat dit alles zou eindigen met mijn ontslag. Toen ze dus dien avond om twaalf uur aan mijn deur klopte, dacht ik, daar zul je het hebben. Maar neen, ze vroeg alleen, of ik zoo vrien delijk zou willen zijn, naar beneden te ko men bij Alex om nog eens op m'n handen te loopen. Anders niet. Alex was wakker ge worden en had het geëischt, en boen ze me niet dadelijk waren gaan halen, had hij een keel opgezet-. Zou er nog iets van slapen ko men, dan moest ik alsjeblieft even meegaan. Er zat niet anders voor me op, dan me aan te kleeden en naar beneden te hollen, om voor een hevig verblijden Alex op m'n handen te loopen. Wonderlijk, hoe alles iemand nog eens van pas komt, zelfs deze kunst, die ik eigenlijk voor het eerst ging beoefenen, toen we in het grijs verleden een bazar hadden in den kelder van Markussen, en iedereen iets moest doen om den bijval van het publiek te oogsten. Maar na mijn voorstelling dien avond voor een parterre van Bever-JTansens, heeft me vrouw Bever-Hansen haar misdadigers-theo- rie laten varen geloof ik. Met een aan ze kerheid grenzende waarschijnlijkheid ben ik 'n circuskind en mevrouw Bever-Hansen is genoeg naar de bioscoop geweest om sym pathie te gevoelen voor circus-romantiek. CWordt vervolgd!. De opruimingswerkzaamheden van het wrak van de verongelukte K.L.M -machine .Kwikstaart" zijn Maandag begonnen. Een der motoren wordt op een vrachtauto weggereden Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der schoolcompagnie van den Motordienst te Haarlem werd Maandagmorgen voor den minister van Defensie, mr. dr. L. N. Deckers, gedefileerd „Sturmvogei" behaalde bij de Zondag te Berlijn gehouden rennen den „Grooten f Prijs van Berlijn". Een spannend moment

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10