DE BILT CHEVROLET DIN S D A G 16 JUtl 1933 HAAREE M'S B'AGBEAD 2 Nog meer arrestaties te Oss. Licht gekomen in tragischen brand.? Moeder en drie kinderen kwamen daarbij om het leven. Door de Kon. Marechaussee te Oss is Maandag morgen overgegaan tot de arrestatie van A. v. d. W. bijgenaamd de ..Slappe Toon de Soep" als verdacht van medeplichtigheid aan een geruimen tijd geleden te Oss gepleegde in braak. Hangende het onderzoek konden hier over nog geen nadere inlichtingen worden ver strekt. Voorts is gearresteerd, verdacht van mede plichtigheid aan een zeer ernstig misdrijf, hetwelk in Aug. '26 werd gepleegd, de 45-j. N. v. Geenen. De arrestant die in het politiebureau te Oss aan een langdurig verhoor is onder worpen, is naar het Huis van Bewaring te 's-Hertogenbosch overgebracht. Deze arrestatie houdt verband met een brand, welke op 10 Augustus 1926 te Oss heeft gewoed en waarbij een vrouw en drie kinderen om het leven zijn gekomen en een man ern stige brandwonden heeft gekregen. Meer dan twee maal 100.000 K.M., zonder motorrevisie. OFFICIAL DEALER Personen- en Vcachtautomobielen JOH. SWAALF NIEUWE GRACHT 78. HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) ESPERANTO. Bij de examens door het Nederlanda Espe- ranto-ekzamena Kom i ia to georganiseerd zijn"' geslaagd voor het Esperanto-examen A: de dames Th. J. van Buchem en J. Gijsbertse en de heeren H. Roggeveen en L. Tollenaar te Haarlem. Mej A. Gei'branda en de heer W. J. I. M. van Berckel te Heemstede. De heer G. L. Wijsman te Wijk a. Duin. de heer H. Burggraaf te IJmuiden. Tarwecentrales worden gereorganiseerd. Zij komen rechtstreeks onder den minister. Met ingang van 1 Augustus a.s. Dezer dagen kan de oprichting van de nieuwe gewestelijke Tarweorganisaties tege moet worden gezien, welke in de plaats zullen treden van de thans bestaande vereenigingen Gewestelijke Tarwe-organisaties. Er zullen zeven Gewestelijke Tarweorgani saties in het leven worden geroenen. n.l. één voor Groningen en Drente, gevestigd te Gro ningen. één voor Friesland, gevestigd te Leeuwarden, één voor Overijsel. Gelderland en Utrecht, gevestigd te Arnhem, één voor Noord en Zuid-Holland, gevestigd te 's-Gravenhage, één voor Zeeland, gevestigd te n-nes. één voor Noord-Brabant, gevestigd te Tilburg, en één voor Limburg, gevestigd te Roermond. Deze nieuwe organisaties, welke in stich tingsvorm zullen worden opgericht, en welker statuten door den minister van Economische Zaken zijn goedgekeurd.-zullen.warden,ag.pr gewezen als crisis-organisatie, waardoor zij anders dan tot dusverre met de vereenigingen Gewestelijke Tarwe-organisaties het geval was, rechtstreeks onder den minister van Eco nomische Zaken komen te staan, aan wien in de statuten dezelfde verstrekkende bevoegd heden zijn toegekend als de minister ten aan zien van de reeds bestaande crisis-organisaties bezit. De oprichting dezer nieuwe organisaties houdt verband met de reorganisatie van de tarweregeling. welke tegen 1 Augustus a.s. haar beslag zal krijgen. De reorganisatie houdt in. dat de Tarwewet- 1931 wordt ingetrokken en alle voorschriften betreffende de teelt, aflevering, prijsregeling, verwerking enz. der tarwe gebaseerd worden op de Landbouwcrisiswet-1933. Twee Japansche vliegtuigen verongelukt. Vier dooden. De Japansche militaire luchtvloot heeft twee toestellen door ongelukken verloren. Door motor-defect is een vliegtuig omlaag gestort, waarin de commandant van de lucht vaart-af deeling Tokio zich bevond. De com mandant, kolonel Tanaka en de piloot van het vliegtuig, luitenant Otasjio vonden den dood. Verder is ook ten zuiden van het eiland Sikokoe een vliegtuig omlaag gestort. Hierbij kwam de commandant van het vliegtuig- moederschip „Akadi", kapitein ter zee Yama- da, om het leven. TWEE MENSCHEN LEVEND VERBRAND. De Tel. verneemt uit Brussel: Te Ertvelde nabij Gent heeft zich een ern stig ongeluk voorgedaan Toen men een bus benzine óverschonk in het reservoir van een auto. vatte de vloeistof vlam doordat zij te dicht bij een brandende soldeerlamp kwam. De bus ontplofte en de brandende vloeistof verspreidde zich over de kleeren van den chauffeur en twee andere personen, die on middellijk werden veranderd in levende toortsen. Het vuur deelde zich mede aan een schuur in de nabijheid, maar ijlings toege schoten bewoners van Ertvelde slaagden er in de vlammen te dooven. De chauffeur is deerlijk gewond in het ziekenhuis opgeno men: de beide anderen hadden echter zoo ernstige brandwonden opgeloopen: dat zij aan de gevolgen zijn bezweken. Chineesch passagiersschip gezonken. Met 500 passagiers Reuter meldt uit Shanghai: Naar thans bekend wordt, is Vrijdag j.l. het passagiersschip ..Mauli" ter hoogte van Ting- hai (Golf van Hang-tsjoe) met ongeveer 500 passagiers aan boord omgeslagen en gezon ken. Terwijl de scheepvaartmaatschappij Zon dag nog ontkende, dat er menschenlevens te betreuren zouden zijn. loopen or thans hard nekkige geruchten, dat er meer dan honderd slachtoffers zijn. De scheepvaartmaatschappij heeft thans toegegeven dat er in personen verdronken zijn. Naar men beweert is het schip door overbe lasting omgeslagen. Anti-semietische uitspattingen te Berlijn. Te Berlijn hebben zich Maandagavond op den Kurfuerstendamm anti-semietische ex cessen voorgedaan. „Het Duitsche Nieuwsbureau verspreidt hieromtrent het volgende bericht: „De van Joodsche zijde uitgelokte pogingen de orde te verstoren bij de première van den Zweedschen film „Petterson en Bendel" in een bioscooptheater op den Kurfurstendamm, hebben Maandagavond aanleiding gegeven tot betoogingen voor dit bioscooptheater. Een tamelijk groote menschenmenigte gaf daarbij uitdrukking aan haar wrevel over het uitdagende optreden der Joodsche theater bezoekers. In de nabijgelegen koffiehuizen protesteerde het publiek tegen het steeds driester optreden der Joden. In de meeste gevallen was de verschijning dei- verontwaardigde volksgenooten voldoende om de Joodsche bezoekers te nopen deze gelegen heden ijlings te verlaten. In het café Bristol kwam het tot-opgewonden scènes tijdens wel ke een vensterruit werd vernield. Behalve onbeteekenende incidenten, welke zich voordeden voor de komst der politie, slaagde deze er in, met assistentie van een Ueberfallkommando. verdere botsingen te voorkomen" Te Breslau zijn 6 joden en 6 Arische vrou wen gearresteerd, die ervan beschuldigd wor den betrekkingen met elkaar te hebben on derhouden. Laatstgenoemd bericht wordt bevestigd door het D.N.B.. dat meldt dat de geheime staats politie 6 mannen en 7 „zoogenaamde" Duit sche vrouwen wegens „rassenschande" in verband met rechtstreeks in gevaar brengen van openbare veiligheid en orde in „Schutz- haft" heeft genomen. Zij zien, zoo voegt het D.N.B. er aan toe, hun overbrenging naar een concentratiekamp tegemoet. Reuter meldt ons over de ongeregeldheden in Berlijn: De openbare meening scheen over het alge-, meen tegen de anti-semitische onruststo kers te zijn, wier aantal ten slotte eenige dui zenden bedroeg. Later verscheen eindelijk politie-versterking en keerde op den Kurfuerstendamm weer een betrekkelijke kalmte terug. Verscheidene Joden zijn „in Schutzhaft" ge nomen, maar behalve deze, schijnen er geen arrestaties te zijn verricht. De anti-Semitische agitatie had haar cen trum bij twee modieuse cafés op den Kur fuerstendamm. Een groep van 150 jongelieden sloeg op een aantal personen in, die veron dersteld werden Jood te zijn en een bioscoop wilden binnengaan. Personen met Joodsch uiterlijk werden uit gejouwd en in verscheidene cafés, waar Joden zaten, werden vernielingen aangericht. De Joodsche eigenaar van een café werd lee- lijk geslagen en een kellnerin werd buiten be wustzijn gestompt. Ondanks een_ tiental, dringende telefp,onver- zoeken tot hét höof3buféau 'van- politie', draalde deze1 met'te Verschijnen'en tusschen- beide te komen. Op den Kurfuerstendamm werd de „Stuer- mer" verkocht, het orgaan van Julius Strei- cher, waarop vet gedrukt te lezen staat: „Duitschers, de Joden zijn Uw ongeluk". meldt: Hoogste barometerstand 767.8 m.M. te Scilly. Laagste barometerstand 741.6 m.M. te Seydisfjord. en voorspelt: Zwakken tot matigen wind uit Westelijke richtingen. Betrokken tot zwaar bewolkt. Mo gelijk eenige regen. Iets koeler. Uit het Buitenland Afkoeling met regenbuitjes. Het hooge druk gebied nabij Scandinavië is geheel verdwenen terwijl de uitgebreide hooge drukking in het Zuidwesten aan haar Noord zijde aan beteekenis verloor. De depressiekern over IJsland verplaatste zich Oostnoordoost- waarts. daarbij vooral aan den Zuidkant aan invloed winnende. Torshavn en Jan Mayen hadden beide groote neerslaghoeveelheden, verder viel eenige regen over de Britsche Eilanden en Scandinavië. Het weer is over een groot deel van het vasteland somberder ge worden tengevolge van den aanvoer van voch tige lucht uit het Westen. Ook over ons land en Duitschland wordt het koeler. Eveneens over IJsland. Over de Britsche Eilanden werd het gemiddeld wat warmer, terwijl ook over Scandinavië de temperatuur is gestegen. Ten onzent is bij den aanvoer van lucht uit Westelijke richtingen een verdere afkoeling te verwachten. Er bestaat kans op het op treden van lichte regenbuitjes. Barometer Stand van heden Vorige stand Neiging: Achteruit. Opgave van: FIRMA KEIP, Opticien Groote Houtstraat 137, tel. 11640 Thermometer 10 Juli: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 765 m.M. 769 m.M. 80 F. 65 F. 68 F. BURGERLIJKE STAND VERWERKEN VAN HARING. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat met ingang van heden het ver werken van alle soorten haring in versche, gekoelde of bevroren toestand, tot pekelharing of steurharing is toegestaan tot 30 Sept-amber a.s. CONCERT H.O.V. Ter aanvulling van het verslag van het laatste concert der H.O.V. zij nog vermeld dat ook de heeren-solisten een mandje bloemen ontvingen. INSTALLATIE MR. REELING BROUWER ALS SUBSTITUUT GRIFFIER. Hedenmorgen is mr. N. Reeling Brouwer ge ïnstalleerd als substituut-griffier bij de Haar- lemsche rechtbank. President was mr. A. M. L. van Berckel. Aanwezig waren mr. A. baron Sloet, griffier, mr. Dijkstra, oud-griffier, vele advocaten en personeel der griffie. Nadat mr. De Jong de benoemingsacte had voorgelezen legde mr. Reeling Brouwer in han den van den waarnemend president den eed af. Mr. van Berckel wenschte vervolgens den nieuw-benoemden substituut geluk "ook na mens den afwezigen president, waarbij hij den arbeid van mr. Reeling Brouwer prees. Hierna was gelegenheid voor belangstellen den mr. Reeling Brouwer geluk te wenschen. VRIJWILLIGE BURGERWACHT HAARLEM. Maandagavond heeft op de binnenplaats van de kazerne aan den Koudenhorn een inspectie plaatsgehad, die gehouden werd door den generaal-majoor b. d. G. J. D. Bauduin. De heele Burgerwacht is geïnspec teerd, speciaal de geüniformeerden. Aanwezig waren o.a. de heer C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom, burgemeester van Haarlem, mr. F. A. Bijvoet en mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. Generaal-Bauduin inspecteerde de sein- afdeeling, de divisie heeft geë xerceerd en een afdeeling wielrijders heeft oefeningen ge houden. Generaal-majoor Bauduin heeft aan den commandant van de Burgerwacht C. L. Becking zijn tevredenheid betuigd over de Burgerwacht, die een goeden indruk op hem gemaakt had. Hij beloofde minister mr. de Wilde hiervan op de hoogte te brengen en zeide, dat deze een volgend maal zou mee komen. BEKRONINGEN. Door de Konijnenfokkers Vereeniging „Het Raskonijn" te Haarlem werd deelgenomen aan de Jongdierendag te Hoorn, waar door haar leden de volgende bekroningen werden behaald: A. J. Willemse 2 eerste, 1 eere- prijs, G. Ligtenberg 2 eerste. 1 eereprijs: W. Brakel 1 eerste prijs, F. Vaars 2 eerste. 1 eere-prijs. H. Hulscher 2 eerste 1 eereprijs: H. Viege 2 eerste, 1 tweede. 2 eere-prijzen G. Ventene 1 eerste, 1 tweede. 1 eereprijs; K. v. Dijk 5 eerste, 4. tweede. 1 derde, en 4 eereprijzen. HAARLEM, 16 Juli. Ondertrouwd 15 Juli: E. A. M. Anthonisse 'en J. P. H. Huntink. Bevallen 11 Juli: N..IflipsenBakker, z.; 12 Juli: C. 'A. v. Lieshoutv. Vliet, z.; 13 Juli: J. M. E. v. d. Haarde Reus, d.; G. P. M. Sam sonVasen, d.; H. C. v. StaverenBergman, d.; 14 Juli: N. v. LeeuwenWaterman, z.; J. E. ZijpZeeuwe, d.; 15 Juli: C. L. van Leuven Gilles, z. BRAND IN EEN WAGGON LOMPEN. Maandagavond kwart voor zeven werd brand gemeld op het Goederenstation aan de Westergracht. Het bleek dat het vuur woedde in den waggon, geladen met balen oude corsetten, toebehoorende aan de firma E. A. de Raay en Zoon alhier. Het spoorweg personeel was reeds dadelijk begonnen, het vuur met een slang op de waterleiding te be strijden. De brandweer was spoedig met twee wagens aanwezig. Zij haalden de branden de balen uit den wagen waardoor het blus- schen vlugger ging. In twintig minuten was het vuur gebluscht. De toegang naar het Goe derenstation was door de politie afgezet. De schade wordt door verzekering gedekt. Naar de oorzaak wordt door de politie een 'onder zoek ingesteld. CREMATIE OUD-LUIT. KOL. C. G. PREUYT. In grooten eenvoud heeft gistermiddag in het crematorium op Westerveld de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den oud-luitenant kolonel der artillerie C. G. Preuyt, overleden alhier. Aanwezig waren o.a. de oud-Gen. Majoor H. Meyboom en de oud majoor der genie van het Ned. Ind. leger J. S. Redeker. De heer Redeker zeide. dat een club van oud-officieren in Haarlem en omgeving ge regeld samenkomen en dat de overledene daarvan tot de meest trouwe comparanten be hoorde. Hij zal dan ook in den kring zeer ge mist worden. Hij had steeds een eigenaardige kijk op de dingen, hij was een man met een open karakter, geheel doorzichtig: een man. dien men gaarne zag. Thans brengen wij hem de laatste eer en wenschen hem rust in vrede. Nadat de kist onder orgelspel was gedaald, heeft een neef van den overledene dank gezegd voor de belangstelling. VERSLAG INCASSODIENST HAARLEM. Verschenen is het jaarverslag over 1934 van den Incassodienst benevens Stortings- en Ophaaldienst der gemeente Haarlem, waar aan wij ontleenen. dat ondanks de ongunsti ge tijdsomstandigheden van het aan diverse debiteuren door den Incassodienst in reke ning gebrachte bedrag niet meer dan f 8.490,40 als oninbaar behoefde te worden afgeschreven dat is een percentage van 0.19 pet. Van de als oninbaar afgeschreven bedragen werd een totaalbedrag van f 1.768 40 achterhaald. In rekening werd ge bracht een totaalbedrag van f 5.038.220.61 (vorig jaar f 5 299.090.761. Op 31 Dec. waren bij de Centrale Kaas aangesloten 28 bedrij ven en diensten met 61 rekeningen-courant 25 woningbouw vereenigingen en -stichtingen met 108 rekeningen-courant. De rekening van baten en lasten sloot met een eindcijfer van f 219.545.01. de balans met een cijfer van 961.190.62. Het aantal deelnemers aan den Stortines- en Ophaaldienst op 31 Dec. '34 bedroeg 7164. De opgehaalde gelden liepen ruim 5 pet. te rug, doch het totnul der gestorte eelden ver meerderde met 10 pet. en dat der diverse inningen met 20 pet In totaal werd 3 3'4 millïoen ingevorderd. De uitgaven bedroegen f 3'ó millioen. d.i. f 500-000 meer dan vorig jaar. De rekening van-baten en lasten sloot met een cijfer van f 68.311,37, de balans met een cijfer van f 1.888.498,98. Middelbare Technische School. Uitreiking der diploma's. Van de 126 candidaten voor het einddi ploma der M.T.S. zijn er 113 geslaagd. De diploma's werden dezer dagen op plech tige wijze uitgereikt aan-de geslaagden in tegenwoordigheid van de gecommitteerden (vanwege den Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen), bestuursleden en personeel. De voorzitter der vereeniging voor Nijver heidsonderwijs, Ir. A. G. de Koningh, Chef van de Centrale Werkplaats der N.S.. opende de bijeenkomst. Na dank te hebben ge bracht aan de gecommitteerden en aan den directeur en de leeraren, zeide spr. o.m.: Ook van uw ijver en werkkracht, jongelui, is veel gevraagd, want onze school streeft er naar. het doel dat aan het middelbaar tech nisch onderwijs gesteld wordt zooveel mo gelijk te benaderen. De M.T.S. moet namelijk afleveren jonge menschen waarvan verwacht mag worden dat zij in de industrie in de bedrijven of bij de uitvoering van techni sche werken den schakel kunnen vormen tusschen hoofdleiding en uitvoering of wel als hoofden van kleinere bedrijven kunnen op treden. Het eindexamen is tegelijkertijd een lastig einde en een lastig begin. Want de moeilijk heden die nu naar ik vrees, zullen komen, zijn wel van een ander karakter, maar zeker niet minder groot dan die thans overwonnen zijn. Wat het vroeger zoo. dat de directeur haast voor ieder die het diploma had be haald een plaats beschikbaar had. thans be hoort dit tot de uitzonderingen. Tengevolge van de internationale ontred dering is. om met Prof. de Vooys te spreken, ons bedrijfsleven te vergelijken met een le ger. dat op den terugtocht is. De leiding moet zorg dragen dat deze terugtocht ordelijk ge schiedt en niet overslaat in een panische vlucht, zoodat de organisatie intact blijft en ieder oogenblik in staat om den opmarsch weer te beginnen. Ik geloof dat hij hiermede aan de leiders der bedrijven een goeden raad heeft gegeven, maar tevens voelt iedereen dat de vraag naar kader bij een terugtrekkend leger niet groot kan zijn. en het ziet er niet naar uit dat hierin binnenkort verandering zal komen. Ongelukkigerwijs doch tevens begrijpe lijkerwijs loopen de meeningen van de knap ste mannen des lands omtrent de vijanden die ons belagen en de wijze waarop zij moe ten worden bestreden sterk uiteen, en wil de een hier en de andere daar den tegenaanval beginnen. Kortom men krijgt wel eens den indruk dat hier zoowel als elders een strijd in de duisternis wordt, gestreden en vriend en vijand dikwijls moeilijk te onderscheiden zijn. Hoe b.v. in deze tijden de in alle landen als absoluut noodzakelijk, gevoelde maatre gelen te beoordeelen die samengevat worden in het woord Rationalisatie. Zooals u bekend ziïn hieronder in 't algemeen te rangschik ken alle maatregelen, die leiden tot ver meerdering der productie bij vermindering der daartoe aan te wenden kosten en ver tering van het product. Vermeerdering der productie met vermin dering der daartoe aan te wenden kosten wil zeggen vermindering van het aantal ar beidskrachten voor een zelfde hoeveelheid producten. Verbetering van het product sluit in langer leveilsduuf, dus minder verbruik en voert' dus eveneens-tot' vermindering der noodige arbeidskrachten. Een sprekend voorbeeld dat door rationa lisatie bereikt kan worden trof mij dezer da gen. De Amerikaansche oogst van 1925 van het land gehaald en °eborgen zou met de in 1896 aanwezige hulpmiddelen aan loon 3889 mil lioen dollar meer gekost hebben, hetgeen wil zeggen dat er 1432 millioen arbeidsdagen of over een jaar gerekend 4 millioen arbeiders minder voor noodig zijn geweest. Dit voorbeeld is gemakkelijk met even sprekende voorbeelden uit andere landen, zij het dan op andere gebieden, uit te breiden; waaruit dan tevens zou blijken, dat in de verschillende landen de beste resultaten zijn verkregen in die t drijven, waar het land zich door de omstandigheden het beste toe leent. Men voelt dus wel dat overal over schotten zijn ontstaan en wanneer deze nu maar onderling uitgewisseld zouden kunnen worden zou de opvoering van de productie de geheele menschheid ten goede komen. He laas is dit niet het geval. Met de geweldige stijging van de productie heeft geen even redige toeneming van het internationale ruil verkeer plaats gehad, integendeel wordt dit voortdurend meer beperkt, met het nood lottig gevolg dat overal werkloosheid moest ontstaan. Moet nu hieruit de conclusie getrokken worden dat de rationalisatie wordt s tong e zet. Ik zou zeggen van niet, dit middel moet men niet ter hand nemen om de werkloosheid te bestrijden, want het zou de zich nog staan de houdende bedrijven tot den ondergang doemen. Ik heb mij veroorloofd bij deze gelegenheid zij het dan ook maar zeer opoervlakkig. iets te ze^-ren over het vraagstuk-rationalisatie en wP"kloosheid omdat het voor u, die thans moet trachten ïn het bedrijfsleven een plaats te vinden, ongetwijfeld van belang is. Vroeger heette het ..alle begin is moei lijk" tegenwoordig zal men moeten zeggen ..het is moeilijk om te beginnen", daarom zou ik u den raad willen geven: Pak aan wat ge krijgen kunt en hebt ge wat. geef dan alles wat in u is om het te behouden. Ik wensch u allen en ook uw ouders na mens ons bestuur harteliik geluk met het diploma dat ge heden hebt verkregen en wensch u allen eenige weken van onbezorg de ontspanning toe. Hierna reikte de directeur der M.T.S.. Dr. Ir. G. ae Gelder, na een inleidend woord de diploma's en cijferlijsten uit. met een per- soonliik woord tot elk der geslaagden. Ir. T. H. van Wisselingh sprak als voor zitter der gecommitteerden de gediplomeer den toe. Daarna sprak de heer W. J. G. Ellens na mens de gediplomeerden.. Hierna werden ververschingen rondgediend en bleven de aanwezigen nog gezellig bijeen. TOELATING TOT DE M. T. S. TE HAARLEM Het aantal aanmeldingen voor toelating tot de M. T. S. to Haarlem is dit jaar ondanks de ongunst der tijden, nog grooter dan het vo rige jaar. n.l. 217 candidaten tegen 212. Wel een bewijs van vertrouwen in de opleiding aan de M. T. S. en in de toekomst van de techniek. EXAMEN E, H. B. O. Bij de eindexamens der M. T. S. te Haarlem werd ook afgenomen het examen in Eerste Hulp bij Ongelukken door Dr. C. van Bemmel, geneeskundige bij de Arbeidsinspectie en de heer S. L. Anholt, arts alhier, aan 109 can didaten. waarvan er 104 het getuigschrift, be doeld in art. 236 van het Veiligheidsbesluit 1916, behaalden. Italië en Abessynië. Neger-vrijwilligers voor Abessynië. MIAMI (Florida), 15 Juli (A.N.P.) Hier is een organisatie van negers gevormd onder den naam van „Abessynische Hulpbond", die zich ten doel stelt, vrijwilligers te recruteeren voor hospitaal- en ambulancediensten ten bate van Abessynië in geval van een oorlog met Italië. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stélt de Redactie zich niet v er an Lioo ordelijk. Van ingezonden stukken, ge-plaatst of niet geplaatstwordt de kopij den inzender niet teruggegeven. De C. A. O.-actie in het Kappersbedrijf te Haarlem. De heeren P. Leising Byzantiumstraat 13 en B. Prijs, Gen. Cronjéstraat 54 maken per in gezonden stuk in de Haariemsche Pers be zwaar tegen het feit dat hun namen voorko men op manifesten aan de modern- en R.K. georganiseerden gericht onder een lijst van kappers-werkgevers welke weigeren met onze organisaties de arbeidsvoorwaarden per C. A. O. te regelen. Beide heeren beweren dat hun personeel de bij het contract geregelde vacantie en zelfs méér geniet en een loon dat boven het loon der C. A. O. ligt of boven het in Haarlem geldende gemiddelde loon. Wij laten deze beweringen voor wat ze zijn. Want daar gaat het niet om! Deze werkgevers willen echter niet inzake dc arbeidsvoorwaar den met de vakbonden van het personeel con tracteeren. Beiden zijn van meening dat de vaststelling van het loon en van de vacantie uitsluitend tot. hun competentie behoort en daarbij elke medezeggingschap van de organisatie der ge zellen is uitgesloten! Het loon dat zij betalen en de vacantie welke zij geven zijn een gunst niet een recht en zij kunnen geheel willekeurig daarin veran dering brengen. Elk georganiseerde is het dus wel duidelijk dat deze werkgevers behooren tot de categorie welke behoorlijk geregelde arbeidsverhoudin gen voor het personeel in hun dienst tegen werken. De heer J. H. Verbeek, kapper, Nassaustraat 4. heeft de C. A. O. met de arbeidersorganisa ties geteekend, wij verzoeken aan het publiek hiermede wel rekening te willen houden. Kinderfeesten „Koninginnedag". Geachte Redactie, De Commissie voor de Kinderfeesten op 31 Augustus 1935 zou langs dezen weg gaarne de aandacht willen vestigen op de collecte, welke met toestemming der bevoegde autoriteiten in de komende weken langs de huizen der inge zetenen zal worden gehouden. Het welslagen der kinderfeesten hangt voor het grootste deel van de opbrengst dezer collecte af en de com missie beschikt over geen andere inkomsten dan de eenige jaren geleden gehalveerde sub sidie. Gezieiï de opbrengst der collecten in 1932 en 1933 hoopt de commissie dat zij zich ook voor dit jaar in haar werk niet zal zien teleurge steld. DE COMMISSIE VOOR DE KINDER-. FEESTEN Luchtbescherming. Het antwoord van de vereeniging van Werk zoekende intellectueelen van Haarlem en om streken aangaande mijn ingezonden stukje van 6 Juli j.l. noopt mij mijn meening om trent luchtbescherming nader uiteen te zet ten. Ik maak er nogmaals uit op dat de oorlog even onvermijdelijk als regen wordt voorge steld en het doel van de tentoonstelling is hoe men zich kan trachten te besehermen tegen een eventueelen luchtaanval met alle moeilijkheden die daaraan vast zitten in zake zieken, ouden van dagen en kinderen. Hier be hoef ik niet verder op in te gaan daar dit reeds door andere inzenders is geschied. Dat ik de bedoeling van een luchtbescher mingstentoonstelling verkeerd opvat betwijfel ik ten zeerste. Indien het een tentoonstelling uit menseh- lievendheid is en men ook den wereldvrede voor staat, waarom is dit dan geen vredes- tentoonstelling of is er geen ernstige waar schuwing en een opwekking tot den vrede aan verbonden 0 Men voelt wel dat dit moeilijk samen gaat en trekt daar onmiddellijk de conclusie uit dat geen pacifist voorstander van een derge lijke tentoonstelling kan zijn. Er is mij geen enkele vredesbeweging bekend die bescher mingsmaatregelen tegen een eventueelen oor log neemt. Öp de film. in dag- en weekbladen kan een ieder toch zien en lezen. dat. waar de oefe ningen voor bescherming plaats hebben, het geheel direct of indirect georganiseerd wordt en onder leiding staat van die menschen die het lot van de maatschappij in handen heb ben*. Aan den eenen kant beschikken zij over groote sommen geld voor bescherming. aan den anderen kant over nog grootere sommen voor bewanening. Ik ben er van overtuigd dat geen enkel vol bloed militair tegenstander van uw tentoon stelling zal zijn. En nu vraag ik mij af: is het menschlie- vendheid dat men eerst brand- en gasvrije kelders maakt en dan den oorlos ontketent? Of (en dat lijkt mij waarschiinlijkeri is het de bedoeling dat er nog menschen als reserve in leven blijven, die noodig kan hebben In dat geval beteekent het gebrek aan gas- kelders. een vlugger uitgemoord volk en een vlugger einde van den oorlog, wat beteekent kleinere oorlogswinsten voor de kleine groep menschen die belangen bij den oorlog hebben. Daarmede is ook het raadsel opgehelderd waaróm men zich niet bezorgd maakt over zieken, oude menschen en kinderen- die kan men immers in een oorlog niet eebruiken? Indien de vereeniging van werkzoekende in tellectueelen ook ernstig naar een wereldvrede streeft zooals zii beweert, waar zijn dan haar daden en opwekkingen? Indien zij in de richting van een wereld vrede zou gaan werken en oorlogsverzet in- plaats van oorlogsberusting zou kweeken. dan neem ik gaarne mijn beschuldiaineen. geuit in mijn eerste stukje, terug. Zoo niet dan handhaaf ik dat en blijft mijn opinie: lucht- en verdere oorlogsbescherming is gelijk aan oorlogsvoorbereiding. TO TERPOORTEN,

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2