Peek&Cloppenburg HAARLEMMERS. Drama in 'n Amsterdamsch Volkscafé. DE AVONTUREN VAN PROFESSOR NIMBUS. DINSDAG 16 JU EI 1935 HA'SECESI'S DS'GBEXD 3 Caféhouder en een vrouw doodgeschoten. Dader pleegt zelfmoord. Ongeveer kwart over vijf Maandag knalden achter elkaar een aantal schoten in de Kerkstraat bij de Leid- schestraat te Amsterdam. Toen van alle kanten publiek kwam toeloopen. had zich in het sousterrain van per ceel Kerkstraat 37 reeds een drama voltrokken, dat drie slachtoffers eisclite. In dat sousterrain is gevestigd een volks koffiehuis, dat beheerd wordt door den heer A. M., een man van 41 jaar. Ter assistentie in de zaalc hielp hem een juffrouw J-, een vrouw van ongeveer zijn leeftijd. Zij had hem ver teld gescheiden te zijn. Voor zij bij hem kwam was zij gehuwd met een zekeren D. uit Nij megen. Nu staat het niet vast of de scheiding reeds voltrokken was. In het volkskoffiehuis, dat bestaat uit een voorkelder en een kleine achterkamer, bestaat geen slaapgelegenheid. De zaak werd des avonds gesloten en beiden gingen dan naar een woning in de Marnix- straat. Over deze verhouding schijnt 'n briefwisseling geweest te zijn, waarop D. naar Amsterdam is gekomen. Toen hij in de Kerkstraat kwam en de heer M. in de deur van het Volkskoffiehuis zag staan heeft hij onmiddellijk twee scho ten op hem gelost. De heer M. is toen na eerst gevallen te zijn, opgestaan, heeft eenige pas sen naar de toonbank gedaan en viel dood neer. Een der twee kogels was hem dwars door het hart gegaan. Vervolgens is de dader door de gelagkamer naar de vrouw geloopen. Deze vluchtte naar het achterkamertje en zocht beschutting achter een 15-jarigen jongen, die ook in be trekking was bij den heer M. De vrouw nam tenslotte de wijk naar een binnenplaatsje. Daar schot hij toen ook met twee kogels de vrouw neer. Een der kogels ging haar dwars door den hals en bijna onmiddellijk moet ook zij den geest hebben gegeven. Zij bleef liggen op het trapje dat naar het binnenplaatsje voert. Tusschen het neerschieten van het eerste en 't tweede slachtoffer moeten maar eenige se conden verloopen zijn. want een achttal be zoekers van het volkskoffiehuis, die zich daar onledig hielden met kaarten of schaken, kwamen pas tot bezinning toen de vrouw reeds was neergeschoten. Een poging van een der gasten, een chauffeur, om den wildeman, de revolver met een stoel uit de handen te slaan, moest hij bekoopen met een revolver schot, dat hem in zijn zitvlak trof. Voor an deren tüsschenbeiden konden komen, had de moordenaar zich zelf een kogel door het hoofd gejaagd en viel op een stoel dood neer. Korte oogenbiikken nadat het drama zich had voltrokken, was politie ter plaatse. Door den heer Van Ledden Hulsebosch, po- litie-scheikundige, werd een deskundig on derzoek ingesteld. Nadat ook de subsituut-officier van Justi tie den toestand ter plaatse had opgenomen, werden de drie lijken in den loop van den avond naar het Wilhelmina Gasthuis ver voerd. De chauffeur, die in zijn zitvlak werd verwond, kon na in het Binnengasthuis -.e zijn geholpen, naar huis vervoerd worden. Twee personen verdacht van meineed, In het najaar van 1934 werd de heer J. K. aannemer bij de Provinciale Waterleiding Maatschappij te Zuidhorn, door de recht bank te Groningen wegens bedreiging tegen het leven veroordeeld tot gevangenisstraf. Als ®etuigen werden destijds gehoord zekere P. uit Niekerk en W. uit Langelo (Dr.) Thans zijn beiden, verdacht van meineed, door de marechaussee te Zuidhorn gearresteerd en voor den Officier van Justitie te Groningen geleid. KNAAPJE STAK ONVERWACHTS OVER. Onvoorzichtigheid met den dood bekocht. Maandagavond heeft in de buurtschap Achthoven onder de gemeente Leiderdorp een auto-onseval plaats gehad, met doodelijken afloop. Doordat het 2 1,'2-jarig zoontje van de familie De Haag plotseling den rijweg over stak. geraakte het onder een uit de richting- Leiden komende vrachtauto. Het knaapje kreeg een der achterwielen over het hoofd en was bijna op slag dood. Volgens ooggetuigen treft den chauffeur, die met matigen gang reed en nog signalen gegeven heeft, geen schuld. 500-JARIG BESTAAN VAN GROOT LEEUWARDEN. De hoofdstad van Friesland herdenkt gedu rende de eerste week van September a.s. het historisch feit, dat 500 jaar geleden de grond slag werd gelegd voor hare verheffing tot voornaamste stad van het gewest, doordat de nabuurdorpen Okdehove en Hoek zich bij Leeuwarden aansloten. Een Comité uit de burgerij onder voorzit terschap van Mr. M. E. Hepkema is, bijgestaan door talrijke subcommissies, reeds maanden lang bezig aan de voorbereiding van een waar dige herdenking, terwijl onder meer het ge meentebestuur bereid is gevonden om het eere-comité te vormen met den burgemeester Jhr. Mr. J. M. van Beijma als eere-voorzitter. n. I. OPPENHEIM 70 JAAR. Woensdag 17 Juli a.s. hoopt de heer H. I. Oppenheim, te Groningen, een van de bekend ste boekdrukkers in Nederland zijn 70-sten verjaardag te herdenken. De heer Oppenheim, die zoowel in als bui ten Groningen een zeer bekende persoonlijk heid is, heeft zich in den loop der jaren op verschillend gebied verdienstelijk gemaakt. De regeering erkende zijne verdiensten, door hem in Augustus 1929 te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. DE ZIEKTE VAN WEILL. Dezer dagen is in het ziekenhuis te Venlo een jongeman uit Beïfeld ter verpleging op genomen. die lijdende bleek te zijn aan de ziekte van Weill. Na onderzoek bleek, dat de jongeman had gezwommen in de Maas nabij 'de stuw te Belfeld. In verband hiermede heeft de burgemeester van die gemeente het zwem men hi de Maar verboden. Ökfce aféee&aaifa 'u^n.1 *ïe -fasc/cten- aMe, iec/ete -êeuM.Sn <r-ieedj 'féé Sede p/ekM, -va S I/tut HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) Rapaille van den weg. Auto reed na botsing door. Maandagavond laat heeft op den weg DoesburgDieren een ernstige aanrijding- plaats gehad. De chauffeur B. Vervoort uit Doesburg wilde met een personenauto een hooiwagen passeeren, doch bemerkte daarbij te laat, dat van den tegenovergesteld en kant een motorrijwiel, bestuurd door den heer H. Fiets uit Dieren, naderde. Met volle vaart botsten de beide voertuigen tegen elkaar. Ernstig gewond bleef de motorrijder liggen. Nadat door dokter Kuiper de eerste hulp was verleend werd hij per brancard naar zijn woning vervoerd. Zijn toestand is zorgwek kend De bestuurder van de auto reed na het ongeval, waarschijnlijk op last van den eige naar van den wagen, den heer L. C., door. Hij kon echter door een anderen motorrij der, die juist passeerde, achterhaald worden, waarop hij terugkeerde. De politie was spoe dig ter plaatse, maakte proces-verbaal op en wilde den wagen in beslag nemen. Dit was echter niet naar den zin van den eigenaar en deze verzette zich hevig hiertegen. Het kon tenslotte echter geschieden. Soldaat bij een ongeval gedood Paarden van een stuk geschut sloegen op hol. Woensdagmiddag is door het op hol slaan van een span paarden op de terreinen van het schietkamp Oldebroek een ernstig, onge luk gebeurd. Een der berijders van een stuk de dienstplichtige M. Nijkamp uit Vriezenveen geraakte onder een der wielen daarvan en werd hierbij levensgevaarlijk gewond. Op weg naar het hospitaal overleed hij. Een tweede berijder bekwam slechts lichte hoofdwon den. Prof. dr. J. Prinsen J.Lzn. t Op 69-jarigen leeftijd is te Amsterdam over leden Prof. Dr. J. Prinsen j. Lzn, sinds. 1919 hoogleeraar in de Nederlandsche letterkunde aan de Gemeente-Universiteit. Prof. Prinsen was reeds vrij geruimen tijd ziek. Jacob Prinsen J Lzn. werd op. 9 Maart 1866 te 's-Hertogenbosch geboren. Daar bezocht hij de Rijks-kweekschool voor onderwijzers. Hij zetten zijn studie voort aan het gymnasium te Delft en studeerde van 1891 tot 1896 Neder landsche letteren aan de Universiteit te Lei den, waar hij in 1898 promoveerde. Van 1885 tot 1897 gaf hij onderwijs aan de Nutsschool te 's-Gravenhage en van 1897 tot 1918 was hij verbonden als leeraar aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Nijmegen. Prof. Prinsen heeft een groot aantal werken op letterkundig gebied geschreven. Als voor naamste daarvan kunnen worden genoemd ..De Renaissance-dichter Jan van Hout (1907), Multatuli en de Romantiek (1909): De oude en de nieuwe Historische roman (1909); Hooft (1922): Bredero (1919): Handboek tot de Ge schiedenis der Nederlandsche Letterkunde (1914): De roman in de 18de eeuw in West- Europa (1925): Het drama in de 18e eeuw in West-Europa (1931). Werkloosheid blijft langzaam dalen. De Directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week 24 t/m. 29 Juni 1935 het aantal leden van ingevolge het Werkloos heidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenlgingen bedroeg 552.900, waarvan 79.000 landarbeiders. In de maanden Mei t/m. November worden geen gegevens aangaande de werkloosheid van de vereenigingen van landarbeiders ont vangen. De werkloosheid onder de overige 473.900 verzekerden bedroeg 29.2 pet. In de vorige verslagperiode (3 t/m. 8 Juni) bedroeg de werkloosheid 29.4 pet. In de overeenkomstige week van de jaren 1934 en 1933 was de werkloosheid onderschei denlijk 24.9 pet. en 24.1 pet. Bij 1060 organen der openbare arbeidsbemid deling stonden op 29. Juni 1935- in totaal 351.233 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 334.815 mannen. Hiervan waren werkloos 332.880 personen, onder wie 320.985 mannen. Op 8 Juni 1935 bedroeg het totaal aantal ingeschrevenen bij een gelijk aantal organen 367.662, onder wie 349.473 werkloozen. Het aan tal werkzoekenden is sedert 8 Juni 1935 ver minderd met 16429, het aantal werkloozen daaronder met 16593. OVERPEINZINCEN VAN EEN OUD-LEERLING. Verleden jaar zijn we verhuisd. Toen de heele boel was ingepakt, hebben we een afscheidstocht door het leege huis gemaakt. In den loop van den tijd ben je toch allemaal van die stapel steenen en hout gaan houden. Zoo ben ik ook nog- eens een wandeling- gaan maken door mijn oude school. Door 't oude hok. Natuurlijk begon ik met de directeurs- en de leeraarskamer schuw te ontwijken. Dat zijn plaatsen, waarvoor de schrik je nog steeds in het gebeente zit. Naast de leeraarskamer is de bibliotheek. Eens heb ik daar een heelen dag gezeten: „de toegang tot de lessen was mij ontzegd", omdat ik een wekker in mijn zak had en die liep opeens af, maar het was een onge luk. want hij was voor het volgende uur be doeld. Maar de directeur vond deze verde diging tamelijk zwak en ik moest een heelen ochtend en een heelen middag vraagstukken over evenredigheden maken. En vader kreeg niet eens het evenredige deel van het school geld terug. Daarna ben ik mijn oude Fransche lokaal nog eens binnengestapt. De verstarde ge zichten van troepen schrijvers, waarvan nog nooit iemand heeft gehoord, staarden mij net zoo vervelend aan als toen ik ze voor het eerst zag. Maar toen dacht ik nog dat ik ze allemaal uit mijn hoofd zou moeten kennen. Met de jaartallen. Op de derde bank van de vierde rij zat ik. Er staat nog een hart in het tafelblad, dat ik er in de 3e klas heb ingesneden. Een hart met een pijl er door en een W. en een L er in. Ik was toen vree- selijk erg verliefd op een Liesje uit de twee de. en een poosje was het ook aan, maar vlak voor Sinterklaas heeft ze het afge maakt. Ik denk omdat de W zoo:n dure let ter is. Heelemaal achter in de gang is een fijn lo kaal: „achter Scheikunde" heet het. Daar repeteert je voor het tooneelstuk van de H.B.S.V.: de meisjes maken er hun eigen boterhammen en de jongens eikaars huis werk klaar. Er wordt ook geschaakt en ver gaderd. Ze zeggen, dat een jongen en een meisje zoo enthousiast waren voor de H.B.S.V. dat ze er eiken middag na drieën vergade ring hadden. Maar dat is al een heele poos geleden en de directeur vond het ook niet goed. Nu wandel ik de andere zijgang in. In mijn Duitsche bank staan nog steeds alle voorzetsels met alle naamvallen, reuze ge makkelijk. Ik had ze ér zelf niet opgeschre ven, maar ze stonden er zoo goed, dat je ze na de groote vacantie alleen een beetje hoefde bij te teekenen. Voor het eerst van mijn leven loop ik dood kalm de achtertrap op. Dat is anders ont zettend streng verboden: waarom weet nie mand. Maar hoe vaak de Cerberus daar boven ons met dreigende wijsvinger den weg terug heeft gewezen, kan geen schooljongen tellen. Evenmin als het aantal tji's en vul kanen dat hij ons liet leeren. Heelemaal aan het eind van de gang bevinden zich de ge- noegelijke vertrekken, waar ik zoo oneindig veel lijnen heb getrokken. En als je dan den hoek omslaat kom je in het leukste deel van de school, met de bergzolders en het projec tielokaal. Projectie is iets ongelooflijks. Al laat de heele school je Siberisch, dan raak je daar toch voor in vuur. Het uur voor projectie biedt zoo tallooze mogelijkheden en als je nu een leeraar hebt die daar dol op is (op de projectie), dan moedig je zijn streven na tuurlijk met geestdrift aan. Nu heb ik nog niet gesproken over het hokje van den concierge, over de werkkamer, waar de leeraarskoffie wordt aangelengd, over de fietsenstalling, waar om kwart over acht al hij en en zij en elkaar ontmoeten, over de steenen bank op de plaats, waar nooit iemand op mag zitten en die dus niet zoo erg aan zijn doel beantwoordt, over allerlei andere plekjes, die ik me nog herinneren zal. als de laatste trigonometrie-formule en het laatste Engelsche synoniem uit mijn ge heugen zijn verdwenen. Want als ik over 20 jaar mijn oudsten zoon laat inschrijven als leerling zal ik de stelling van Pythagoras wel vergeten zijn, maar Liesjes hart nog niet. GROEP X No IJ. STAATKUNDIGE EN VOLKENRECHTELIJKE ONTWIKKELING DER LAATSTE JAREN. Het hoofdbestuur van den Vrijz. Dem. Bond heeft een commissie benoemd, teneinde een rapport uit te brengen over de vraag, welke beteekenis aan de staatkundige en volken rechtelijke ontwikkeling der laatste jaren moet worden toegekend voor de positie van ons land en of en zoo ja, welke gevolg trekkingen daaruit zijn te trekken. In deze commissie werden benoemd prof. mr. R. Kra nenburg, Leiden, voorzitter; C. Jt Coster, Oegstgeest; prof. dr. D. van Embden, Den Haag; prof. A. C. Josephus Jitta, Den Haag; G. Ritmeester, Den Haag en mr. L. G. van Dam, Haarlem, secretaris. Onvoldoende benzinetoevoer? 1 Een halve eeuw geleden Onderzoek naar de oorzaak van de Kwikstaart-ramp. „Personeel werkt niet onder te hoogen druk". Onmiddellijk na de ramp op Schiphol is in opdracht van den directeur van den lucht vaartdienst door den inspecteur bij dien dienst, den heer J. van der Heyden, in samen werking met dr. ir. H. J. v. d. Maas, ingenieur bij den Rijksstudiedienst voor de luchtvaart, een onderzoek naar de oorzaken van het on geval ingesteld. Het onderzoek geschiedde mede in samen werking met de autoriteiten der jusitie en politie. Voor zoover in dit stadium kan worden vast gesteld moet de omstandigheid die den be stuurder zal hebben gedwongen tot een nood landing, waarschijnlijk worden gezocht in het terugloopen van het vermogen van twee der vier motoren tengevolge van onvoldoen den benzinetoevoer. Diensten van het K. L. M.-personeel. In een gesprek, dat de Tel. met den heer Plesman had in verband met verschillende geruchten, verklaarde deze met stelligheid, dat het absoluut onjuist is, dat het personeel onder te hoogen druk zou staan. Met den snellen groei van het bedrijf heeft de toene ming van het K.L.M.-personeel gelijken tred gehouden. De heer Plesman wees er op dat verleden jaar om dezsn tijd bij de K.L.M. 796 personen in dienst waren en thans 955. „Deze belangrijke vermeerdering illustreert het feit. dat de K.L.M.-leiding de uitbrei ding der bedrijven niet ten koste van het per soneel laat geschieden. Bij den noodlottigen start van de „Kwik staart" heeft de chef-mecanicien Grosfeld, wien toch niemand technische kennis der ma chine zal ontzeggen, zelf controle uitgeoefend bij het proefdraaien der motoren. Daarbij is niets bijzonders opgevallen. Ook bij den start over het veld geschiedde niets wat op een storing wees. In de lucht moet zich onverwacht een of ander defect bij den benzinetoevoer hebben voorgedaan. Vast staat, dat niets werd nage laten, wat met de veiligheid in verband staat. Wat de doodsoorzaak betreft, het medisch onderzoek heeft uitgewezen, zoo deelde de directeur mede, dat verschillende der slacht offers zoodanige zware verwondingen hebben gekregen door den schok, dat zij wel onmid dellijk gedood moeten zijn. Ook de twee En- gelschen, die vlak achter de cockpit zaten, moeten door den geweldigen slag of direct ge dood of bewusteloos geslagen zijn. Het spreekt, dat ook het gebeurde met de „Kwikstaart" den K. L. M.-dienst tot leering zal strekken. Maar in een zoo gegroeid bedrijf als de K.L.M., waarin het aantal kilometers dat da gelijks wordt gevlogen, tot' tienduizenden is uitgegroeid, spreekt het vanzelf dat ook de risico's grooter zijn geworden, niet door ver minderde voorzichtigheid, maar door een veel omvattender bedrijf. Op een groot spoorweg net zullen ook 'jneer ongelukken' gëbeuren, dan op een net met een paar lokaallijntjes." Meer tomaten-export naar Duitschland. Naar wij vernemen is met ingang van Za terdag een verruiming toegestaan van den export van tomaten naar Duitschland. Ook voor het soort B tomaten zal nl. export mogen plaats hebben, zulks tegen de volle 10075. BIJ HET OVERSTEKEN DOODELIJK GEWOND. Toen de 53-jarige chef controleur van de N. Z. H. T. M., H. M. van den Berg, na afloop van den dienst naar zijn woning te Oegstgeest terugkeerde, is hij bij het oversteken van den Rijngeesterstraatweg aldaar door een auto, bestuurd door den heer A. H. D. uit Den Haag, overreden en zoodanig gewond, dat hij drie kwartier na aankomst in het academisch zie kenhuis te Leiden is overleden. Den bestuur der treft waarschijnlijk geen schuld. JONGEN DOOR AUTOBUS GEDOOD. HELMOND, 11 Juli (A.NF.) Gisterenavond fietste de achtjarige Boers, die in een woon wagen te Helmond woont, ter hoogte van sluis 9 onder de gemeente Lierop. Achter hem na derde een bus, bestuurd door den chauffeur B. De bus moest uitwijken voor vier fietsers. Waarschijnlijk is de jongen, toen de bus hem rakelings passeerden in het losse grint ge slipt. Hij kwam achter op het spatbord van de bus terecht. Met een schedelbasisfractuur, werd hij naar het Antoniusgasthuis vervoerd, waar hij in den loop van den nacht is overleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1885. DE OPENING VAN HET RIJKS MUSEUM TE AMSTERDAM. De plechtige inwijding van het Rijks museum van Beeldende Kunst te Am sterdam had Dinsdag plaats. Dit reuzenwerk kwam tot stand door het krachtig initiatief van het lid der Tweede Kamer, den heer Mr. Van Houten, die in de zitting van 4 December 1872 een artikel op de begrooting voor Binnenlandsclie Zaken voorstelde te brengen, luidende: „Kosten voor het ver krijgen van nieuwe lokalen voor den Staat toebehoorende of aan zijn zorgen toevertrouwde voorwerpen van beel dende kunst". Niet zonder veel tegenwerking werd het museum tot stand gebracht en voor een goed deel danken wij dien goeden uitslag aan de energie van den architect Cuypers en den referendaris V. de Stuers. De kosten van dit gebouw be dragen 2 millioen. Talrijke hoogwaardigheidsbekleeders waren reeds aanwezig toen ten één uur de Prins en Prinses von Wied met eevolg verschenen, afgewacht door graaf Rutger Jan Schimmeloenninck. Nadat een koor een inwijdingscantate van Daniël de Lange had doen hooren. hield Z.Exc. Mr. J. Heemskerk Az., mi nister van Binnenlandsclie Zaken, een schitterende inwijdingsrede en over handigde vervoleens aan den heer Cuvoers de insigniën der orde van den Nederlandschen Leeuw. Daarna stond de minister Heemskerk oo en becaf zich met hen die achter hem zaten, langs de eeretrao naar de zoo genaamde Groote Voorhal, waar het teekenen der oorkonde plaats had. Hieron ving de lange wandeline door het Museum aan. waarvan de talriike schatten werden bewonderd. Aangeko men in de „zaal voor ververschingen" werd den heer Cuvpers als herinnering aan dezen dag een medaille overhan digd. exnresseliik voor deze plechtigheid op 's Rijks Munt te Utrecht vervaardigd. Door onze lens gesnapt. KNAAPJE DOOR LOCOMOTIEF GERAAKT EN GEWOND. Op de spoorbaan EdeNijkerk, ongeveer 4 25 meter voorbij den spoorwegovergang aan den Tielkemeyerweg te Ede, werd Maandag middag' een 3 V£-jarig knaapje, S. met een ernstige snijwonde aan het voorhoofd aange troffen. Vermoedelijk heeft het kind op de spoorbaan gespeeld en is daar door een uit stekend gedeelte van de locomotief van een passeerenden trein geraakt. Het kind is in vrij ernstigen toestand naar de ouderlijke woning vervoerd. A. VAN WEERDEN. De heer A. van Weerden is van 1916 af te Haarlem werkzaam, eerst als chef, sinds 1920 als directeur van den Boekhandel De Erven Loosjes aan de Groote Houtstraat. Hij bekleedt in onze stad verschillende functies. O.a. is hij voorzitter van de Groote Hout straat Vereeniging; voorzitter van de Haar- lemsche Handelsvereeniging; lid van het Dagelijksch Bestuur der Middenstandscen trale; voorzitter der Haarlemsche Boekver- koopersvereeniging: bestuurslid van de af- deeling Haarlem der Vereeniging Neder- landsch Fabrikaat. Verder is de heer Van Weerden buiten Haarlem bestuurslid van de Vereeniging ter bevordering van de belangen des Boekhan dels; lid van den Centralen Raad voor de Grafische Bedrijven; lid van den Bondsraad van den Kon. Ned. Middenstandsbond en van vele commissies, De heer Van Weerden is een ijverig werker, niet alleen in zijn bedrijf, maar ook in de verschillende organisaties. Hij. is ook een be kwaam en rustig leider van vergaderingen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5