l/aat goed Udtukwetk AKKERTJES DINSDAG 16 JUL'I 1933 HAARLEM'S DAGBLAD De bestrijding der werkloosheid. Maatregelen van de provincie Noord-Holland. De commissie uit de Prov. Staten van Noord Holland die het voorstel van de leden der Sta ten F. van de Walle c.s. betreffende de instel ling van een commissie, welke van voorlich ting zal kunnen dienen voor de gemeentebe sturen om te komen tot uitvoering van be paalde werken, de oprichting van een Econo- misch-Technologisch Instituut en van een In- dustriebank voor Noord-Holland onderzocht schrijft in haar rapport o.a.: Algemeen werd aan Gedeputeerde Staten dank en hulde gebracht voor de uitstekende wijze van voorbereiding dezer aangelegenheid eveneens aan de initiatiefnemers, die door hun voorstel de Staten in de gelegenheid heb ben gesteld, deze voor de provincie gewichtige kwestie te kunnen behandelen. Van een zijde werd opgemerkt dat het stuk wel belangrijk was, maar dan als bewijs, dat de sociaal-democraten ook hiermede aantoo- nen, dat zij wilden medewerken tot het be houd van het kapitalisme en door de maatre gelen, als nu voorgesteld, pogen, het indus trieel kapitalisme te versterken. Als uitweg uit de crisis kan het echter niet dienen. Deze meening werd door andere leden be streden. Men achtte het praeadvies klaar en duide lijk. en er blijkt uit, dat volkomen is rekening gehouden met de tijdsomstandigheden en dat Gedeputeerde Staten uitbreiding van de in dustrie onder de huidige economische verhou dingen noodzakelijk achten, en dat daarbij voor de Overheid een positieve taak is weg gelegd. Men achtte werkverruiming en werk verschaffing goed, maar slechts van tijdelijken aard en dus onvoldoende met het oog op de omvangrijke werkloosheid. Daarom werd het streven van Gedeputeerde Staten toegejuicht, al wilde men waarschuwen tegen te hooge verwachtingen. Onze provincie heeft uiter mate groot" belang bij den uitvoer van pro ducten en uitvoer kan men nu eenmaal niet maken, slechts kan men deze, en dan nog ma tig, bevorderen. De instelling van een Economisch-Tech- nologischen Dienst heeft het gevaar, dat al lerlei proeven zullen worden genomen, die verwachtingen opwekken, die toch niet kun nen worden bevredigd, terwijl ook de moge lijkheid bestaat, dat personen zullen worden geholpen, die deze hulp eigenlijk niet ver dienen, omdat zij niet de ware bedrijfsleiders zijn. althans daarvoor de kwaliteiten missen. Dat Gedeputeerden nog niet tot de instel ling van een Industriebank wilden overgaan, werd juist geacht, al verwachtte men, dat deze tweede stap toch gezet zou moeten wor den. De economische oorlog, waarin wij thans verkeeren en waarvan de autarkie een der ergste gevolgen is, dwingt tot groote voorzich tigheid op het terrein, dat Gedeputeerde Sta ten thans willen betreden. Bevrediging schen ken echter de voorzichtige opvattingen, die in het praeadvies zijn' naar voren gebracht. Men vertrouwt, dat, als de Landsregeering tot de instelling van een Economisch-Technolo- gischen Dienst mocht besluiten, hetgeen men het meest wenschelijk achtte, de Provincie zich dan ook daarbij zal aansluiten. Vermeden moet worden, dat een provinciale, autarkie zich zal gaan ontwikkelen, terwijl eveneens gewaakt moet worden tegen het in het leven roepen van industrieën, die ook el ders reeds bestaan of beter gevestigd zouden kunnen worden. Indien in ons land een aantal economisch- technologische instellingen zouden worden opgericht en zelfs in sommige plaatsen ook nog stedelijke, dan achtte men dit verspilling van geld en versnippering van krachten. Op grond daarvan zouden de hier aan het woord zijnde leden liever hebben gezien, dat een Rijksinstelling ware opgericht en Gede puteerde Staten dit aan de Regeering zouden hebben gevraagd. Trots de bezwaren kon men zich toch wel met het door Gedeputeerde Staten voorgestel de vereenigen, vooral omdat de instelling van een Industriebank thans nog wordt afge wezen. Naast deze meening werd evenwel opge merkt. dat Gedeputeerde Staten wel wat al te voorzichtig waren in hun beschouwingen en zij zich te veel hadden gericht, zij het onge wild. naar het advies van de Kamers van Koophandel. De vorm moet niet zijn lande lijk, maar regionaal. De autonome, provinciale bestuursorganen kunnen veel beter beoordeelen, wat voor de provincie gewenscht is, zoo goed als men som mige gevallen plaatselijk beter kan beoordee len dan provinciaal. Gewezen werd echter op den onvoldoenden opzet, voor wat betreft de leiding. De door Ge deputeerde Staten gewenschte Dienst zal moe ten werken onder leiding en toezicht van dit college, doch beter ware het, een Raad van Toezicht, waarin het bedrijfsleven is vertegen woordigd, in het leven te roepen. Daartoe zou ook de medewerking van de Kamers van Koophandel kunnen worden gevraagd. De groote werkloosheid, die ook ons land teistert, dwingt ons om te zien naar middelen, die tot vermindering der werkloosheid kun nen leiden. Zij, die slechts willen afbreken en vernietigen, zullen op tegenstand van sociaal democraten stuiten. Er moet worden omgevormd, geordend, op dat er meer werk komt, en daarbij moet de Overheid behulpzaam zijn, je zelfs richting en leiding geven. Werkverruiming en werkverschaffing, hoe nuttig en noodzakelijk ook, zijn niet genoeg. Ook langs den weg der industrialisatie moet getracht woi*den, de werkloosheid te bestrijden en weer nieuwe welvaart te scheppen. De voorzichtige houding van Gedeputeerde Sta ten is, voor wat het opwekken van verwach tingen betreft, juist, overigens wel wat te voor zichtig. Erkentelijk voor wat Gedeputeerden aan de Staten hebben voorgesteld, is volgens de leden die hier aan het woord waren toch noodig, het College te verzoeken, verder te gaan. Gevraagd werd voorts, of Gedeputeerde Staten niet in overleg zouden kunnen treden met de gemeente Amsterdam, om. indien men ook daar een Economiseh-Technologischen Dienst zou willen oprichten, dezen dan in den Provincialen Dienst op te nemen. Betreffende het voorstel, om voor dezen Dienst een bedrag van pl.m. f 20.000 (voor dit jaar f 10.000) te voteeren. werd opgemerkt, dat hiermede vermoedelijk niet volstaan zou kunnen worden. Betreffende de oprichting eener industrie bank werd het afwijzend praeadvies terzake ten zeerste betreurd. De behoefte aan een linancierings-instituut, voornamelijk voor de middel- en kleinindustrie, is vrij algemeen erkend. Het voorstel van Gedeputeerden, om den op te richten Economisch-Technologi- schen Dienst als bemiddelaar in deze te doen optreden, werd onvoldoende en voor dezen Dienst zelfs onwensc'nelijk geacht. Ook elders is deze combinatie niet geslaagd. Opgemerkt werd, dat de oprichting eener provinciale Industriebank het tot stand ko men eener landelijke instelling zou bevorde ren en het provinciaal belang beter zou kun nen worden behartigd, als dan de Provincie reeds over een bank zou kunnen beschikken. RIJKSLEERSCHOOL. De ouders van leerlingen der Rijksleer school en andere belangstellenden zijn uitge- noodigd Vrijdagavond 19 Juli a.s. een bezoek te brengen aan de Rijksleerschool, ter bezich tiging van het tentoongestelde werk der leerlingen. Na die bezichtiging zullen de heeren J. Va der. directeur van den dienst der Gem. Werk loosheidsbestrijding en W. F- Jansen, van het Bureau voor Beroepskeuze, spreken over Be roepskeuze. De voordracht zal worden toegelicht met lichtbeelden. CONCOURSSUCCESSEN. Aan het groot nationaal zang en muziek concours. georganiseerd door het comité tot bevordering der muziekbeoefening bij Dilet tanten Zang en Muziekvereenigingen. dat ge houden wordt op de Veka-wielerbaan te Dui- vendrecht, hebben twee Haarlemsche vereeni- gingen deelgenomen. De jury, gevormd door de heeren J. Hagens. Gerard Leenders en M. C. v. d. Rovaart. kende aan het Dubbel Mannen kwartet .Euterpe" en het Mannenkoor „St. Caecilia" beide een eer ste prijs toe. Zij behaalden resp. 374 en 319 punten. Beide vereenigingen hebben ook aan een feestconcert meegewerkt. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. De heer A. G. Geerts Jr.. lid der Haarlem sche Reddingsbrigade, is benoemd tot in structeur der Oude Weteringsche Reddings- brigade.Dit werk wordt niet gehonoreerd. De heer A. J. Meijerink is door de zwem- vereeniging te Maarssen uitgenoodigd tot het houden van een voordracht over hulp aan drenkelingen uit auto's op 20 Juli. Voor Haarlem's Kantonrechter. Zandvoort en rijwielstalling Zandvoort behoort tot de gemeenten, waar zich in den zomer allerlei problemen voordoen, waar men in den winter niet van weet en waar men in andere gemeenten nooit iets mee te maken heeft. Dit komt doordat Z-andvoort op zomersche dagen zich verheugt in een toe vloed van bezoekers en dat er menschen zijn die denken van die bezoekers eenig geld te kunnen verkrijgen. Het feit, dat velen per rijwiel komen en met dat voorwerp eenigszins verlegen zitten, bracht iemand, op het denk beeld de rijwielen tegen een kleine vergoeding te bewaren. Anderen zagen al gauw dat dit geen onvoordeelig zaakje was en zoodoende vermeerderde het aantal rijwielstallingen snel. Steeds grooter werd het aantal dergenen, die zich bereid verklaarden de fietsen te bewaren en tenslotte was het een waar leger en iemand die zoo gelukkig was Zandvoort per rijwiel te bereiken, zag zich overvallen door een op dringerige massa, die tot een gevaar voor de openbare orde werd. Den ongelukkigen fietsers werd het rijwiel bijna uit de hand gerukt. De gemeenteraad besloot hiertegen maat regelen te treffen en verbood het aanbieden van rijwielstalling. 't Is begrijpelijk dat zij, die zich dubbeltjes zagen ontglippen, op middelen zonnen om hun dubbeltjes te behouden zonder in conflict te komen met de politieverordening en zoo was er een, die een reclamebordje vervaardigde, waarop stond: rijwielstalling en daarboven: Ik mag niet vragen. Met dit bordje posteerde hij zich op den weg, maar de politie beschouwde dit als een dui delijke aanwijzing, dat hij toch rijwielstalling aanbood en bekeurde den man, zoodat hij voor den kantonrechter moest verschijnen. De ambtenaar van het openbaar ministerie was het met de politie eens en eischte 5.— boete. Verdachte vond de verordening onbil lijk en meende, dat velen het met hem eens waren, maar de kantonrechter wees er op. dat de rechter niet over de billijkheid van een wet heeft te oordeelen en veroordeelde tot 3. Kuikentjes Deze verwarde tijden hebben het aanzijn ge geven aan tal van bepalingen waarvan men vroeger niet droomde. Wie eertijds aardappe len wilde verbouwen, bloembollen kweeken of kippen houden, deed dit en geen politie be moeide zich er mee. Maar nu bloembollen en andere cultuur, pluimvee en andere veeteelt in de verdrukking zijn. zijn er crisiswetten ontstaan, die de vrijheid van handelen beper ken. Zoo waren er een paar boertjes in de Haar lemmermeer, die ieder een paar honderd kui kens gekocht hadden, die ze tot behoorlijke kippen wilden opkweeken om ze te verkoopen. Dat gaat echter maar zoo niet. In de eerste plaats zijn er kuikens en kuikens, d.w.z. dat er kuikens zijn, die tot behoorlijke kippen zul len uitgroeien en andere die onzen pluimvee stapel tot schande zullen strekken, wat onze nationale eer en handel raakt. Het schijnt dat de bedoelde kuikens tot deze laatste categorie behoorden en daarom geen recht hadden op een behoorlijk kippenbestaan. Uit den aard der zaak worden dergelijke kuikens niet verkocht en gekocht door hen die belang hebben bij een gezonde hoender- schaar en daarom aangesloten zijn bij de pluimveecentrale, waarvan de leden zich aan verschillende wettelijke bepalingen hebben te onderwerpen. De boertjes, die de kuikens hadden, waren in overtreding, omdat zij niet bij de pluimvee centrale waren aangesloten en de kuikens .net van toegelaten handelaren hadden gekocht. De kuikens waren bij den een in beslag ge nomen en worden waarschijnlijk ter slacht bank verwezen, want overeenkomstig den eisch van het openbaar ministerie werden zij verbeurd verklaard, maar de boete bovendien opgelegd was slechts f 3. gelet op het geldelijk verlies door de inbeslagneming en de verkla ring van den kippenhouder, dat hij van een crisisbepaling omtrent kuikens niets afwist. Bij den ander waren de kuikens niet in be slag genomen, want deze man was inmiddels bij de centrale aangesloten. Mogelijk had hij een beter soort kuikens, maar omdat hij de kuikens had mogen houden kreeg hij billijk heidshalve een hoogere boeten, 30 was de eisch: de kantonrechter deed er de helft af, want het boertje had het niet te Inreed. TMuutdd B. de Lauw Tucktkw-ssic. 74 iniiiiWiiiiiniiniiiiiintiiiiiniiiiiiiiiiiiiiinitiimniiiiniiimiaiiiiiiHiiiüiiJ-T. (Adv. Ingez. Med.) Het Middelbaar Onderwijs te Haarlem. Uit het jaarverslag. Aan het verslag over 1934 uitgebracht door de Plaatselijke commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs te Haarlem ontleenen wij: „Kenmerkte 't jaar 1933 zich door de inkrim ping van het onderwijs uit bezuinigingsover wegingen, door de opheffing van het Gemeen telijk Lyceum en van de aparte Handelseind- klasse van de H.B.S.-A, het jaar 1934 had in dit opzicht een rustiger verloop. Het onderwijs moest zich in het afgeloopen jaar aan den ge- wijzigden toestand aanpassen, terwijl de leer krachten als gevolg van de aanvaarding van de Rijksregeling en de daaruit voortvloeiende opvoering van het aantal lesuren, voor eene zwaardere taak werden gesteld." Herinnerd wordt aan het groot verlies dat de eerste H. B. S. (voormalig Lyceum) leed door het aftreden van haar eminenten directeur Ir. W. C. G. H. van Mourik Broekman (die zooals men weet kort daarna overleed), alsook van het aftreden van mej. Berdenis van Ber- lekom als directrice der Meisjesschool. Ook wordt de betere huisvesting van laatstgenoem de school gememoreerd. Onder leiding van Dr. S. Elzinga, inspecteur van het voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs werd op 1 September 1934 opgericht het Instituut tot practische vorming van jonge leeraren. Dientengevolge werden aan de le H.B.S., met goedvinden van het gemeentebe stuur, een drietal hospitanten toegelaten, die zich onder leiding van eenige ervaren leeraren voor de practijk van het onderwijs bekwamen. Voor deze hospitanten en voor die van andere Middelbare Scholen in Haarlem en omgeving, wordt bovendien ééns in de veertien dagen, op Woensdagmiddag, een voordracht gehouden, waarbij docenten aan deze scholen verschil lende onderwijskundige kwesties uiteenzetten en bespreken. STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare leeszaal en bibliotheek.) Nieuwe aanwinsten Nederl. en in het Nederl. vert. romans: Baum: Incident in Lohwinckel. Ehrhardt: Straten zonder einde. Fabricius: Het meisje met de blauwe hoed. Nève, de: Muziek voorop. Ott: Mensen onder schijnwerpers. Vries, de: Bartje (Chr.) Vriesland, van: Het afscheid van de wereld in drie dagen. Werfel: De reünie. Zede- en Zielkunde: Abas,. Astrologie bezien in het licht der moderne wetenschap. Cornells: Handschrift en karakter. Knegt: Astrologie, 2 deelen. Pitkin:' U kunt veel meer dan u denkt. Rijnberk: Occultisme, wetenschap en leven. Young: Een millioengrijp toe! Letterkunde: Perron, du: De smalle mens. Tricht, van: Frederik van Eeden. Klabund: Literaturgeschichte. Bethge: Die chinesische Flöte. Sherard: Oscar Wilde. Somerville: The chase. DE VEREENIGING TOT VERSPREIDING DER HEILIGE SCHRIFT. Op Woensdag as. zal met toestemming van het gemeentebestuur, te Haarlem huis aan huis een collecte gehouden worden voor bo venstaande vereeniging. De helft der op brengst hiervan wordt voor de plaatselijke Evangelisatie beschikbaar gesteld. Over het boekjaar 19331934 werd door middel van kerken. Zondagscholen, en Evan- gelisatie-vereenigingen in ons land gratis verstrekt: 1757 Bijbels, 943 Nieuwe Testamen ten. 72025 Evangeliën. 58680 Evang. boekjes, 95213 kalenders. 226146 belooningkaartjes. 13440 Bijbelbladen, 1B929 Psalmboekjes, 47280 Bijbelsche platenboeken (kl, uitgaaf), '70777 Bijbelsche platenboeken (groote uitgaaf) 483961 diverse wandteksten. Personen boven de 14 jaar die willen helpen bij het collecteeren kunnen zich aanmelden bij W. Bouterse, Sophiastraat 1. DE AQUARIUMTENTOONSTELLING. De Aquariumtentoonstelling in de oranjerie der firma Pool, aan de Kinderhuissingel, al hier, uitgaande van de Aquariumvereeniging „De Natuur", wordt druk bezocht. In de ochtenduren is de tentoonstelling gratis toegankelijk voor leerlingen van scho len. Hiervan is reeds een druk gebruik ge maakt: er zijn al ongeveer 500 leerlingen ge weest. De planten groeien uitstekend en de vis- schen gedijen zeer goed in hun tijdelijke om geving. Zeer in den smaak valt bij het publiek de groote bak met maanvisschen. bij den ingang. En zoo is er veel meer interessants. Toezending van Haarlem's Dagblad naar vacantie-adres. De vacantietijd komt weer aan en wij wil len niet nalaten, de aandacht van onze lezers er op te vestigen, dat wij gaarne bereid zijn hun de courant dagelijks naar bun vacantie- adres te zenden. Van deze faciliteit wordt ieder jaar in toenemende mate gebruik ge maakt en wij bewijaen onzen abonnés deze extra diensten gaarne. De regeling bestendigende, die wij reeds eerder hebben ingesteld, zullen wij ook dit jaar voor nazending binnen de landsgrenzen geenerlei kosten van verzending in rekening brengen voor de eerste week van het verblijf elders. Zij, die niet langer dan een week uitstedig blijven, behoeven dus geen extra kosten voor porti boven hun abonne mentsgeld te voldoen, voor hen die langer wegblijven, begint de betalingsverplichting der verzendkosten eerst bij de tweede week hunner afwezigheid. Wij moeten vriendelijk doch dringend ver zoeken het tijdelijk adres voor nazeni-'ng voor al tijdig op te geven aan onze a -ministratie. onder vermelding tevens a hel gewone adres. DIRECTIE HAARLEMS DAGBLAD. Hollandsche jongens het zeegat uit. Met de Tarakan naar Noor wegen. Een jubelend afscheid op de Noordersluis. Rijk gepavoiseerd kwam de Tarakan, het ruim 8000 ton groote motorschip van de Mij. Nederland statig de Noordersluis te IJmuiden binnenvaren. Een gejuich steeg op. Niet alleen van de dekken van het kloeke vaartuig, maar ook van de sluis, waar honderden aanwezig waren om een laatst vaarwel te brengen aan zoons, broers of vriendjes, die een week lang paying guests zouden zijn van de maatschappij, die een week lang zouden genieten van de fris- sche zeelucht, van de onvolprezen schoon heid der Noorsche Fjorden en van de pro ducten van de vermaarde keuken van „de Nederland". Er wordt veel afscheid genomen op de Noor dersluis ook bij booten van „de Nederland". Als de Johan van Oldenbarnevelt of een andere mailboot (Suez-boot zeggen we in IJmuiden) op het punt staat, het laatste station in het vaderland op de verre reis naar Insulinde te verlaten, kan men op de sluis steeds groepjes menschen vinden, die gekomen zijn om hun familieleden aan boord een laatst vaarwel te brengen, niet met luid geroep, maar in stilte, met gewuif van zakdoeken, die men zoo graag bij de hand wil hebben. Maar bij het afscheid, dat men de Tarakan bracht, ging het even luidruchtiger toe. Zes honderd stoere Hollandsche knapen, met in het vooruitzicht een vacantieweek zooals men zich die niet mooier kan denkenmen kan zich voorstellen, op welke wijze zulke passa giers afscheid nemen! En aan den wal de vaders en moeders, de broers en zusters, die zich ook niet onbetuigd lieten. Nog nooit was er aan de sluis zooveel jolijt. En toen de Tarakan de sluis uitvoer klonken van het schip en van den wal dave rende hoera's. Geen schip voer er ooit de sluis uit. dat zulk een blijden uittocht maakte als de Tarakan. De maatschappij heeft alles gedaan wat zij kon om het de jonge passagiers zooveel moge- gelijk naar den zin te maken. Ze genieten de grootst mogelijke vrijheid, ze hebben allen een aparte kooi gekregen, er is behalve een leider voor elke groep van 15 jongens een spelleider aan boord, die er wel voor zal zor gen, dat ze zich niet zullen vervelen. En in Noorwegen wachten hen mooie uitstapjes in de bergen. Geen wonder, dat alle zes reizen, die de Tarakan zal maken, volgeboekt zijn. A.s. Zaterdagmorgen komt de Tarakan weer in IJmuiden binnen. Zaterdagmiddag wordt van IJmuiden uit de tweede reis ondernomen. Alles wel. De „Tarakan" is Maandagochtend om- tien uur te Fjaerland aangekomen. De kapitein seinde, dat het weer schitterend was, Allen wa ren gezond en er heersclite een opgewekte stemming. Niet meer in staat nog iets te doen aan het vele werk, dat te wachten ligt? Dan zullen één of twee van die kleine "AKKERTJES" snel en zeker Uw nare hoofdpijn verdrijven en Uw geest weer helder maken! Onschadelijkl 't Zijn ideale pijn stillers bij Zenuwpijn, Kiespijn, enz. Per 12 stuks slechts 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont (Adv. Ingez. Med.) GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Politiebureau, Smede- straat handschoenen en ceinturen: zieken- fondskaart: kwitanties; Kuiper, Velserstraat 37. zilv. broche: Duijns, Westergracht 59, bad pak met handdoek: Moorhof, Spionkopstraat 56, rijwiel-dynamo; Berts, Bilderdijkstraat 5 rd., colbertjas: Volmer, Oosterstraat 29, pak, inh. papier; Versteeg, Diederikstraat 11, ro zenkrans; Lunenberg, Heussenstraat- 52, gou den ring; Schmidt, Pleiadenstraat 28, schoen; Roest, Dacostastraat 55, autosleutels aan ring: Verkerk, Nijlstraat 27, kinderschoen, Vortelink, Vrouwenhekstraat 62, zweep Korse, Voorzorg straat 66. zwempak met handdoek: Harten- darp. Kloppersingel 175, zwempak met hand doek. Handschoenen en ceinturen, collier, dames jasje, portefeuille, Tafel (voor theeblad), Po litiebureau. Smedestraat; bankbiljet, v. Schie, Balistraat 10; stukken bamboe, Schouten, Le liestraat 23b. hoornen bril, Baars, Wouwer manstraat 35 rd.; bril, Doek, Gen. Bothastr, 16; bankbiljet, Vroom- en Dreesman, Groote Houtstraat: broche, Waning, Amsterdamsche- vaart 100 rd.; collier, Drekmeijer, Gouwstraat 37: munten in papier, v. Peil, Zijlweg 25; ge wicht, Bijster. Pleiadenstraat 75; hond, Wil- lems, Kamperstraat 29; hond, Ouwerkerk, Frans Halsstraat 14; armbandhorloge. Hoek stra, Saenredamstraat 121, horloge, le Hoo- gerwoerdstraat 10; handschoen, Heiligers, v, Keulenstraat 5: katten, Kennel Fauna, Fr Varkensmarkt; motorkap. Blonker-Herny, Veenbergplein 23, mes, Jaques, Leidscheplein 19; portemonnaie, Jochems, Brouwersst-r. 41 idem. Verheem, Ged. Schalkburgergr. 18: idem v. d. Veen, Benkoelenstr. 32. id. Schutte, Beren- steijnstraat 43; rijwielplaatje, de Vries, Voor zorgstraat 7 zw.; idem, Bruin, v. Egmondstr. 2; idem, v. Broekhuizen, Vosmaerstr. 15; idem Beringer. Wilgenstraat 69; riem. Hovenier, Ben Viljoenstraat 22: regenjas. Heinsbergen, Heerensingel 39rd.: babysokjes. Versteeg, Kruisstraat 44h.; stofjas, v. Schaik, Berck- heijdestraat 21; schort, v. Kaam. Gen. de la Reystraat 42: rijwieltaschje. v. d. Eijnae. Wes- tergracht 89rd.: zwempak met handdoek. Korze. Voorzorgstraat 63; idem Hartendorp. Kloppersingel 175; zweep, Hunt, Slachthuis straat 8 zw. Landdag Vrijz.-Dem. Jongeren. Drukbezochte bijeenkomst. Onder de leuze „Mobilisatie voor de Demo cratie" waren Zondag ruim duizend jongeren samengekomen in Soesterberg om de land dag van de Vrijzinnig Democratische Jongeren Organisatie mee te maken. Ook uit Haarlem en Velsen was een groep jongeren aanwezig. Na het hijschen van de vlag door den advi seur van het hoofdbestuur, Mr. A. M. Joekes, voerde eerst de heer J. C. Deering, leeraar M O, te Utrecht, het woord over „In enthou siasme ligt onze kracht". Spr. wekte op om op de bres te blijven staan voor de democratie en mede te helpen ons volk door de moeilijke tijden heen te brengen met behoud van dat wat ons zoo dierbaar is, en wat tot de echt nationale tradities behoort. Mr. A. M. Joekis, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. sprak daarop over „Het brandend probleem". Onze tijd is er een van problemen, aldus spr., maar het meest bran dende probleem is wel dat van oorlog of vrede. Weer staat een land, Italië, klaar om den oor log te beginnen tegen een ander land, even eens lid van den Volkenbond. Na de geheele geschiedenis van dit conflict nagegaan te heb ben, gispte de heer Joekes de houding van den Volkenbond in deze. Dc leden van den bond hebben door hun lidmaatschaap verplichtin- gn opgenomen, zij moeten die nakomen. Wan neer Abessynië een beroep doet op den Bond, dan mag men er niet voor terugschrikken maatregelen te nemen. Indien deze oorlog doorgang zal vinden, zonder dat de Volken bond alles in het werk heeft gesteld om dit te verhinderen, zal het vertrouwen in den Bond een gevoelige knak krijgen en het rechtsge voel zal verloren gaan. De taak der jongeren is de internationale rechtsorde steviger te grondvesten en te strij den voor recht en rechtvaardigheid, zocrwel nationaal als internationaal. De vrijheid van den geest moet beschermd worden en zal zich moeten verzetten tegen iedere vorm van dic tatuur of geweld. Na deze rede van den heer Joekes werd door de deelnemers met muziek voorop gewandeld naar de Stomperd, waar door den voorz. van het hoofdbestuur, den heer D. J. A. Geluk, aan een aantal afdeelingen vlaggen werden uitge reikt. In een lange stoet werd daarna langs den Amersfoortschen weg teruggemarcheerd naar het terrein. In den stoet liepen o.a. mi nister Oud, Mr. Joekes en de heer Th. M. Ke telaar, de nestor der Vrijzinnig-Democraten, mede. Nadat de lunch gebruikt was, trad de be kende „minstreel" Geert Dils. herbergvader van de jeugdherberg Slot Assumburg op, die trekkersliederen zong en veel succes oogstte. Dr. A. J. van Leusen sprak daarop in het amphitheater in het bosch. Spr. spoorde de jongeren aan hun idealen zuiver te houden. Het kan spreker weinig schelen hoevelen ach ter hem staan, wanneer zij maar zijn van zui ver gehalte, wanneer maar de kwaliteit goed is. Het vrijzinnig democratisch beginsel is de kracht, die onvernietigbaar is en die kracht en moed zal geven den strijd voor vrijheid en recht te strijden. In de vredeszin van het fascisme gelooft nu wel niemand meer. Het fascistisch Italië wil den oorlog en het vertrapt daarmee de vader landsliefde bij anderen, die het bij zichzelf zoo hoog roemt. Spr. betoogde voorts, dat voor de jeugd werk gevonden moet worden, dat de jeugd in de maatschappij moet worden ingeschakeld. Wanneer ons volk daarvoor niet zorgt, heeft he^. geen toekomst meer. Desnoods moeten de ouderen de plaatsen voor de jongeren inrui men en zich een groot offer getroosten, het gaat om de kracht en de toekomst van ons volk. Spr. wekt de jongeren op te blijven strijden voor vrijheid en vrede en de democratie in ons land te bewaren. Nadat een sprekerswedstrijd was gehouden, kwam Mr. P. J. Oud, Minister van Financiën aan het woord, die sprak over „Het wezen der Democratie". Door verandering van den tijd en van de omstandigheden is het soms noo dig wijzigingen in een eens ingenomen stand punt aan te brengen, de vrijzinnig-democra ten zijn daar nimmer voor teruggeschrokken. De democratie erkent de individu en ziet alle menschen als gelijkwaardig, zij wil allen de beste kansen op ontwikkeling geven. Dit alles neemt niet weg, dat de democraat de gemeen schap erkent en het gemeenschapsbelang stolt boven het belang van de individu. Het juiste midden zal hier echter steeds gezocht moeten worden. Zij, die de Staat stellen als het hoog ste en eenige, vinden de Vrijz. Dem. tegenover zich, aldus spr. Deze tijd is donker, aldus Mr. Oud. maar de jongeren zullen het licht toch weten branden de to houden en het dragen naar een betere toekomst. Om ongeveer vijf uur 's middags werd de landdag gesloten. TENTOONSTELLING STILOKER VLIEG- TUIGMODELLEN. In Restaurant Dreefzicht wordt een ten toonstelling gehouden van vliegtuigmodellen vervaardigd door een drietal jongelui. Er zijn. zweeftoestellen en motortoestellen aanwezig. Het is voor liefhebbers een interessante expositie, die toont, wat bereikt kan worden door ernstige studie en vasthoudendheid. Want de modellen zijn in staat eenigen tijd te vliegen (zij het ook zonder motor) en te zweven en ze komen prachtig glijdende op den grond neer. De teekeningen waarnaar de modellen ge maakt zijn liggen ter inzage, en ook kan men zien, op welke wijze de propellers worden ge sneden uit een vierkant stukje hout. De tentoonstelling zal van 1519 Juli ge houden worden. Er is een verloting aan ver bonden, met als prijs een der modellen. AGENDA DINSDAG 16 JULI Groote Kerk: Orgelbespeling, 8.159.15 in Frans Hals Theater: Drie dagen bij de le venden. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Geketend, met Joan Crawford en Clark Gable. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Kleine Dora, met An- ny Ondra. Op het tooneel: Tracey and Hay. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: Prinses incognito. Op het tooneel: 4 plastic's. 7 en 9.15 uur. Zandvoort: Hotel Groot-Badhuis: Op treden van Greta Keller. 20.30 uur. WOENSDAG 17 JULI Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Teyier's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan- -iags. Toegang vrij. Hoofddorp: 25e Concours hipplque.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7