Sport-Varra. m AKKERTJES VRIJDAG 19 JU EI 1935 HAARLEM'S DAGBEAD 6 HONKBAL BELGIë-NEDERLAND. Zondag a.s. zal de returnwedstrijd der beide vertegenwoordigende negentallen in het Beer schot Stadion te Antwerpen plaats hebben. Dit wordt de vierde ontmoeting tusschen deze twee landen. De beide in ons land ge speelde wedstrijden werden door Nederland gewonnen. De verleden jaar in Antwerpen ge speelde wedstrijd werd echter verloren. Hoe het nu gaan zal? To. de Belgen kort geleden hier waren, wonnen de Nederlanders met groot gemak. Maar de Belgische werper Stevens, van wien zooveel goeds verteld wordt, ontbrak op het appel. Volgens de laatste berichten zal hij nu komen en dat kan voor de Hollandsche ploeg een groot verschil maken. Daar de Ne derlanders verleden jaar al verloren zonder dat Stevens op de werpplaats stond, vreezen wij, dat zij dezen keer niet veel kans op win nen zullen hebben. HET PROGRAMMA. Het programma vermeldt voor deze week de volgende wedstrijden-. Zaterdag: le klasse: AjaxE. D. O. 2e klasse: V. V. G. A 2—Duvianen; A. F. C. ~Z. R. C. 3e klasse A'dam: SimsonQuick 2; Shell Catchers 2. 3e klasse Haarlem: Duvianen 2—R. C. H. 3 Schoten—E. D. O. III: Swastika II—Haarlem 4 Zondag. ExtraBelgiëNederland. 2e klasse: Haarlem 2A. M. V. J. 3e klasse Haarlem: R. C. H.—Swastika: E. D. O, 2—1. V. O.; Schoten 2—E. D. O. 4; H. H C. 3—Haarlem 3. In verband met den interland wedstrijd be vat het programma slechts één wedstrijd voor de eerste klasse, nl. die tusschen Ajax en E. D. O. Het is dus te verwachten dat die wed strijd heel wat belangstelling zal trekken. Niet alleen omdat het de eenige eerste klasse wed strijd is, maar ook omdat tusschen de twee genoemde negentallen waarschijnlijk de strijd om de onderste plaats zal moeten worden ge streden. In verband met de door het bonds- bcstuur ingestelde automatische degradatie is deze plaats niet bepaald begeerenswaard. De beide nog tegen Ajax te spelen wedstrij den zuilen voor E. D. O de gelegenheid moe ten zijn om de onderste plaats te verlaten. Een andere gelegenheid zal zich niet zoo gemakke lijk meer voordoen. De eerste stap kan E. D. O. Zaterdag doen. Ajax heeft ook nog maar één wedstrijd gewonnen en als E. D. O. nu Zater dag wint, staan beide negentallen gelijk. Ajax is een ploeg, die ook nog al eens ge makkelijk in de war wordt gebracht. D" Velsensche Duvianen hebben kans. Za terdagmiddag kampioen van de tweede klasse A te worden. Daarvoor is noodig dat zij zelf hun wedstrijd tegen V. V. G. A. II winnen, wat heel erg waarschijnlijk is, en dat A. F. C. van Z R C. verliest of gelijk speelt. In dat geval kan geen ander negental uit II A het punten- aantal der Duvianen nog bereiken. Van de laatste factor A. F. C. verliest van Z. R. C. of speelt gelijk zijn we echter nog niet zoo zeker. Wint A. F. C. dan staan de beide con currenten in puntenaantal gelijk, maar dan is A. F. C. uitgespeeld en moeten de Duvianen nog twee wedstrijden spelen. In dat geval zou H. H. C. II de benoodigde punten moeten leveren en wordt de beslissing dus uitgesteld tot 28 Juli. Ook Haarlem II kan Zondagmorgen aan de Kleverlaan een goeden stap naar het kam pioenschap doen. Dan komt A. M. V. J. I op bezoek, ook de grootste concurrent. Een be slissing kan hier nog niet vallen, maar prae- tisch gesproken brengt deze wedstrijd waar schijnlijk wel de beslissing. Voor het geval Haarlem II Zondag verliest staat zii toch nog met- A. M. V. J. in puntenaantal gelijk, terwijl Haarlem dan nog twee eh A. M. V. J. nog één wedstrijd moet spelen. Wat de overige wedstrijden betreft volstaan we met plaats en tijd te noemen: Zaterdag: Schoten 1—E. D. O. 3, Vergierdeweg, 3 uur Swastika 2Haarlem 4, Vergierdeweg. 3 uur Duvianen 2— It. C. H. 3, Driehuizerkerkweg te Driehuis, 2 uur. Zondag: R. C. H. 1Swastika 1, Sportpark Heem stede. 10 uur. Schoten 2E. D. O. 4, Vergierdeweg, 10 uur. E. D. O. 2I. V- O., Noordersportpark, 10 u. H. H. C. 3Haarlem 3, Kleverlaan, 2 15 uur. SCHAKEN. HET INTERNATIONAAL TOUNRNOOI TE YARMOUTH. Achtste ronde. De resultaten der achtste ronde van het internationaal tournooi te Yarmouth luid den: Ivanoff won van Butcher. Son ja Graf won van Prins, Seitz won van Kitto. Oonde won van Wood. Vera Menchik remise met Fajarowits. De afgebroken partijen uit de 7e ronde had den het volgende resultaat: Fa ra jo wits remise met Son ja Graf. Seitz won van Wood. Conde remise met Vera Menchik. Seitz heeft na de 8ste ronde de leiding met 6V2 punt. Resjevsky is tweede met 6 punten en een afgebroken partij tegen Klein. De Kon. Ned. Motor wielrijders Vereenï- ging verzorgt de uitzending naar de Grand Prix de Belgiaue voor motorrijwielen, welke op 21 Juli a.s. op het bekende circuit te Francor- champs gehouden zal worden, van de vol gende Nederlandsche rijders: G. W. Sannes op Eysink 500 cc., Jhr. H. A. de Beaufort op Eysink 5G0 cc-, G. A. de Ridder op Sarolea 350 cc., A. Nag legaal op Velocette 350 cc., W. Peters op Excelsior 250 cc. In verband met den regen konden de wielerwedstrijden Donderdagavond in het Amsterdamsche Stadion niet plaats hebben. Zij zijn uitg-esteM tot Dinsdagavond 23 Juli a.s. Donderdag is op het terrein van de .cricketclub Arnhem een wedstrijd gespeeld tusschen het Oostelijk Elftal en een sterke combinatie van de Flamingo's. Deze wed strijd is in een draw geëindigd, doordat hij gestaakt werd in verband met den hevigen regen. WANDELSPORT. VIERDAAGSCHE AFSTANDSMARSCHEN. Aan bovengenoemde marschen, welke van 2326 Juli te Nymegen gehouden worden, zullen o.m. deelnemen onze stadgenooten: W. J. Korte en J. Willemse. Eerstgenoemde neemt dit jaar voor de 10e maal deel en hoopt hierdoor het gouden bondskruis te ver werven. Willemse hoopt de marschen op het parcours van 55 K.M. per dag met gunstig gevolg voor de 8e maal te volbrengen. „JAN PASSTOORS" NAAR DE VIER DAAGSCHE TE NIJMEGEN. Bovengenoemde vereeniging zal op de a.s. Vierdaagsche af-standsmarschen, welke ge houden worden te Nijmegen op 23 24 25 en 26 Juli, met een volle ge groep deelnemen. Deze bestaat uit: H. F. Kooien, Joh. Hendriks, A. v. d. Gevel, P. J. Janbroers, J. W. Schorf- haar, J. J. Slot, Joh. Kroon. J. C. van Looij, P. Wiedijk, Th. IJzerman, J. Swart en P. Wik ke. De heer K. Kiashorst zal als verzorger fungeeren. De leiding berust bij den heer H. F. Kooien. Zij zullen uitkomen op de 4 X 55 K.M. Daar dit de eerste Haarlemsche Vereeni ging is. welke in groepsverband op de vier daagsche uitkomt, zij haar succes toege- wenscht. De groen vertrekt a.s. Maandag één uur van het station Haarlem en wordt hier des Zaterdags te 3 uur verwacht. CRICKET. NED. ELFTALFREE FORESTERS. Het Nederlandsche elftal, dat on 3 en 4 Augustus in Den Haag tegen de Free Fores ters speelt, is als volgt samenepsteld: Mr. H. van Manen (aanvoprder) Jhr. W, v. d. Bosch, Dr. M. Jansen. A. M, J, de Beers, Ir. R. Vis, L. Sodderland allen H. C, C. Mr. H. W. Glerum. W. Witt-ebol (V. R, A.), A, van Baasbank, W. Kramer (Rood en Wit), T. Terwiel (V. O. C.) BONDSELFTAL—FREE FORESTERS. Het Bonds-Eiftal. dat on 29 en 30 Juli aan de Spaniaardslaan tegen Free Foresters speelt is als volgt: Jhr. W. v. cl. Bosch (aanvoerder), J. J. Alders en A. van Stuyvenberg (V. V. V.), M. P. Labouchere (S. C. H. C.), F. Wun-der (H. B S.). A. v. d. Togt (Rood en With H. de la Mar. P. de Ruig (Haarlem), J. Offerman (H. D. V. SA. K. Neuerburg (H. C. C.), H. Schuit- zer (P. W.) ATHLETIEK. COMPETITIE K. T. K. Onder leiding van de heeren W. Verkes en P. J. Wagemans werd de athletiek-competitie van den Kennemer Turnkring met den twee den wedstrijd besloten. Er namen 38 ploegen aan deel. De prestaties stonden op vrij hoog peil. Ook verschillende jonge krachten toon den goede verrichtingen: De dames-competitie. In de le klasse was de B. G. V. onbetwist de sterkste. Totaal behaalde zij 15528 p. (volgens 'gewijzigde Finsche tabel), waartegenover Con cordia als no. 2 een aantal van 13278 p. stelde. Ondanks opneming van twee reserves kwam Turnlust B. op de derde plaats met 11127 p„ doordat de punten van één deelneemster van T. V. IJ. uit den eersten wedstrijd moesten worden geschrapt. O. S. S. verkreeg 10726 p. en T. V. IJ. 10101 p. In den tweeden wedstrijd behaalde mej. R. v. Asselt (B. G. V.) 'thoogste totaal met 2273 p. Voorts werd zij no. 1 op kogelstooten (9.62 M.), hoogspringen (1.40 M.), Duitsche drie sprong (9.81 M.) en 60 M. hardloopen (8.4 sec.), dit laatste in denzelfden tijd door mej D. Ta bak van Turnlust B. Speerwerpen was met "7.12 M. voor mej. A. Tijm. In de bovenste plaatsen van de 2e klasse kwam geen verandering, maar in de onderste plaatsen kwamen wijzigingen in de ranglijst door niet opkomen van geheele of gedeeltelij ke ploegen. De B. G. V. bleek nog zooveel reserves te bezitten, dat zij ook hier kampioen werd. De volgorde werd: 1. B. G. V. II 11738 p., 2. Turn lust H. 11102 p., 3. Concordia II 10324 p., 4. Gratia-Plato I 9727 p., 5. T. V. IJ. H, 6. Con cordia III, 7. B. G. V. Ill, 8. O. S. S. II, 9. Turnlust B. II. 10. Turnlust H. II, 11. Turn lust B. Ill, 12. B. G. V. IV, 13. Gratia-Plato II, 14. Concordia IV, 15. Turnlust B. TV, 16. O. S. "I. Ill, 17. Turnlust H. III. Het hoogste totaal van den tweeden wed strijd was voor mej. F. Berendes (B. G. V.) met 1940 p. Zij nam voor haar rekening ver springen met 4.90 M. en 100 M. hardloopen in 13.3 sec., welke tijd ook werd bereikt door mej. L. Klinge van Gratia-Plato. Op kogelstooten was de beste prestatie voor mej. J. Stammes van Concordia (7.95 M.), en op discuswerpen voor mej. J. de Cock van de B. G. V. (22.17 M.) De heeren-competitie. In de le klasse waren de ploegen van B. G. V. en Turnlust PI. zwakker dan vorig jaar, zoo dat Concordia met flinke meerderheid het kampioenschap won. Deze ploeg behaalde 28020 p., B. G. V. 26941 p. en Turnlust H. 24746 p. (volgens Finsche tabel). Concordia verscheen met een gedeeltelijk verjongde ploeg, maar P. Spoor wist zijn plaats ruim schoots te handhaven met een totaal van 2974 p. Hij bereikte de eerste plaats in 100 M. hardloopen (11.7 sec.), 200 M. (24.3 sec.), hoog springen (1.60 M.) en hinkstapsprong (12.30 M.) Discuswerpen met 29.25 M. en kogelstoo ten met 9.33 M. waren voor A. v. Zadel van B. G. V. Turnlust B. werd onbedreigd kampioen in de 2e klasse en had deze vereeniging in den len wedstrijd dezelfde ploeg in 't veld kunnen brengen als onverwacht in den 2en, dan was opneming in de le klasse geboden geweest. De ranglijst is: Turnlust B. I 15535 p., 2. T. V. IJ. I 12186 p., 3. O. S. S. I 12124 p., 4. Turnlust B. II, 5. Turnlust H. II, 6. Turnlust B. III, 7. Turnlust H. III. De beste prestaties werden geleverd door de volgende leden van Turnlust B.: A. v. Geen huizen aantal p. 2462, 100 M. hardloopen 11.1 sec., 400 M. hardloopen 54 sec., kogelstooten 10.04 M., M. Kluft speerwerpen 43.67 M., hoog springen G. Tabak en J. v. Keulen 1.50 M. n de 3e klasse werd de volgorde: 1. B. G. V. II 7078 p., 2. Concordia II 6956 p., 3. Turnlust H. IV, 4. T. V. IJ. II, 5. O. S. S. II. 6. T. V. IJ III, Hier werden de beste verrichtingen geleverd door S. de Boer, G. Moen, B. G. V. (versprin gen 5.04 M.) en C. Blazer, Concordia kogelstoo ten 8.34 M. Het hoogste aantal punten, n.l. 1093, werd door S. de Boer behaald. Rusteloos, gejaagd, angstig en neerslachtig? Verdrijf toch al die muizenissen en breng Uw gestel tot rust. Neem een "AKKERTJE" en zoo noodig nog een. Blij verrasi zult Ge Nederlandsch zijn U weldra als een herboren Produce mensch te voelen, opgewekt, vol zelfvertrouwen en levenslust. "AKKERTJES" schaden niet I Fer 12 stuks slechts 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont (Adv. Ingez. Med.) ZWEMMEN. Het Volkszwemfeest. Zondagmiddag zal wederom in de Gemeen telijke Zweminrichting aan de Houtvaart het groole jaarlijksche volkszwemfeest plaats hebben, dat telkens door de commissie „Volks zwemfeest" wordt georganiseerd. Het programma bevat 18 nummers, in hoofd zaak voor kinderen, hoewel er ook eenige num mers voor ouderen bij zijn. Het nummer ring steken is iets nieuws op zwemgebied en zal zeker zoowel bij publiek als deelnemers in den smaak vallen. Verder meldt het programma een demon stratie van de Haarlemsche Reddings Brig, schoonspringen en een nummer figuurzwem- men. Dit laatste wordt uitgevoerd door dona trices der commissie onder leiding van mevr. S. Dij les tra-van Baren. Aangezien de belangstelling voor deze zwem feesten jaarlijks in niet geringe mate toeneemt zullen door de commissie bijzondere maatre gelen getroffen worden om zooveel mogelijk publiek te kunnen ontvangen. Belangeiooze medewerking is hiervoor ont vangen van de voetbalvereeniging H. F. C. door het beschikbaar stellen van de vlonders van haar voetbalterrein Het belooft weer een echte zwemsportmid- dag te worden POSTDUIVEN. COLUMBIA. Uitslag der wedvlucht van Bordeaux, 930 KM.: L. Gimbrère 15; P. Boeree 2; Th. Donckerwolcke 3; M. C. Fehres 4. Uitslag der wedvlucht van Lier, 138 K.M., gehouden met jonge duiven: P. Boeree 13 7 9 11 16 17 19 25; M. C. Fehres 2 20 22; F. Neu mann 4 5 8 14 15: L. Gimbrère 6 12 23 27 28; Th. Donckerwolcke 10 18 26; G. Mollema 13 24; Th. v. Dam 21. LAWNTENNIS. ENGELAND—-AUSTRALIë. Uit Eastbourne: Donderdag is de landenwedstrijd Engeland Australië begonnen. De stand 11a den eer sten dag is 11. Het begin was al dadelijk een verrassing. Perry, de winnaar,van het tournooi te Wim bledon en te Parijs, moest het afleggen tegen den Australiër Crawford, die de match in vier sets wist te winnen met 50, 64, 810, 62. De tweede match gir.g tusschen Austin en Mc. Grath. De Australiër bleek niet te zijn op gewassen tegen den met groote nauwkeurig heid spelenden Engelschman. Zoo won Austin in vier sets met 7—5, 3—6, 7—5, 6—2. TOURNAMENT „GROENENDAAL". De uitslagen van de partijen van Donder dagavond luiden: Hecrenenkelspel (le ronder M. Schönthaler w.o. Van Someren. 2e ronde: H. Seveke sl. E. v. Hasselt 62, 63. 3e ronde: Van Stederen sl. Chr. Melse 64, 61. Gemengddubbcispel le ronde: Mevr. Schönthaler en Schönthaler sl. mej. R. Zwanenburg en R. Koops 60,' 62. 2e ronde: Mevr. C. Kramer en H. van Driessum sl. mej. van Huissteden en v. Egmond 60, 6—1. Mej. Blikslager en van Houtum sl. mej. R. Hulshoff en K. Giesberls 26, 64, 75. Heerendubbelspe! 2e ronde: A. Bijlma en J. Bijlma sl. H. Houtman en W. Aarts 0—6, 7—5, 6—2. P. Schut en A. van Foreest sl. J. F. Klok en J. F. Saarbreg 64, 62. Damesdubbelspel le ronde: Mej. E. Fonkert en mej. N. Fonkert sl. mej. Plak en mej. Sprengers 63, 62. Mej. v. d-. Haar en mevr. v. d. Veer sl. mevr. de Ruiter en van Veendorp 61, 64. 2e ronde: Mej. Blikslager en mej. van Rooy sl. mevr Hulshoff en mevr. Giesberts 6—2, 6—2. HAARLEMSCHE JEUGDKAMPIOEN SCHAPPEN. Donderdag zijn deze interessante wed strijden voortgezet en zuil-en heden geëin digd worden met de diverse eindstrijden. Een woord van lof mag daarbij aan den wedstrijd leider J. Stalling voor zijn vlotte organisatie niet onthouden worden. De uitslagen van Donderdag lulden: Heeren-enkelspel (17—18 jaar): H. Stalling sl. H. Ruys 62, 63; F. Rlio- dius sl. J. Roes 79, 63, 62. Heeren-enkelspel (1416 jaar): W. Dolleman sl. O. Niemeyer 61, 6—0, R. Dieckman sl. J. André de la Porte 64, 6—4; P. Frekenhorst sl. W. Dolleman 6—3. 61; A. de Roos sl. R. Dieckman 62, 61; M. Jonkhart sl. P. Frekenhorst 64, 4—6. 63. Da mes-enkelspel Mej. A. van Beeck Vollenhoven sl. mej. P. van Rooy 64, 6—3. mej. T. Oudes sl. mej. L. de Roos 60. 61. Gemengd dubbelspel: Mej. N. Smidt van Gelder en R. Kaars Sijpestein slaan mej. N. Schmidt en P. Doo renbosch 64, 63; mej. S. Kerkhoven en G. van Löben Seis slaan mej. N. Smidt van Gelder en R. Kaars Sijpestein 6—0, 62; mej. A van Beeck Vollen hoven en H. Stal ling slaan mej. T. Oudes en F. Rhodius 75. 6—8. 6—0. Heeren-dubbelspel (1718 jaar): A. de Roos en J. Roes slaan J. Kaars Sii- pestein en E. van Renesse 6—4, 62; G. van Löben Seis en F. Rhodius sl, P. Th. Kokke en J. Hulser 64, 97. Heeren-dubbelspel (1416 jaar): H. Pit en M. Jonkhart slaan R. Kaars Sij pestein en J- Scheltema 8^6, 62; F, Fre kenhorst en J. Schorer slaan H. Dieckman en L. Mellema 63, 64.. Dames-dubbelspel: Mej. A. va-n Beek Vollenhoven en mej. T, Oudes slaan mej. A. Vermeulen en mej. P. van Rooy 6-2, 61, inioiuiiiiiiiiniiniiuiiiiiiuuniiiiniiiiifliiiHiiiiiiiHiiiiiiiiiiiJiiiiiiiiitmiiiiiMüiiMiiflmiif^ iilillUll Goede oogen; De „All Black" rugbypioeg naar Engeland; South-Liverpool wil meer voetbal zien; Portsmouth en Man chester United maken winst, Barnsley boekt verlies; Zoons van beroemde cricketers; Lage totalen en pech; Over de match Rood en Wit—H. C. C. I; Strengere voetbal- straffen; Golf. In verband niet de overwinningen van Fred Perry te Wimbledon en Alfred Perry in het Britsche open goifk-a-mpiioenschap, wordt de nad-ruk gelegd op het feit, dat bei-den een bij zond-er scherp en snel oog hebben, hetgeen bij de beoefening van sport een groot voordeel beteekent. Toen Bunny Austin eenige jaren gel-eden na in Parijs door Cochet verslagen te zijn, gevraagd werd waaraan de Franschman toch wel zijn successen te d-anken had, ant woordde de Brit, dat zijn overwinnaar niet al leen alle slagen beheerschte, doch dat hij den bal eerder zag dan de meeste andere spelers. Golf-deskundigen beweren, dat er verschil lende spelers zijn, die over dezelfde capaci teiten beschikken als Bobby Jones, het Ameri- kaansche fenemeen, die in één seizoen de Brit sche en Amerikaansche amateur- en open ti tels won, doch dat Jones door zijn bijzonder scherp gezichtsvermogen steeds dc overwin ning behaalde. Bij het boksen is het al niet anders. Jimmy Wilde, een van de kundigste boksers, die Engeland heeft voortgebracht, was altijd een onderdeel van een seconde sneller dan zijn tegenstander en ook de Yankee Vince Dundee, ex-wereldkampioen weltergewicht, was zeer snel van oog. Degenen echter, die gaarne op sportgebied zouden willen uitblinken, doch bevreesd zijn, dat zij niet scherp genoeg kunnen zien, kun nen troost putten uit de ervaring van John Henry Taylor, die vijfmaal het Britsche Open Golfkampioenschap won, na zes keer wegens zijn oogen voor den militairen dienst te zijn afgekeurd. In het komende winterseizoen zullen de be roemde „All Blacks" uit Nieuw Zeeland een rugby-tour door Engeland maken. De laatste maal, dat zij naar het moederland reisden, was in 1924 en zij verloren toen geen enkelen wedstrijd, dan-k zij vooral het schitterende spel van de twee Maoris (inlanders) George Nepia als fullback en Paewai, goed gesteund door de zware voorwaartsen, waaronder Cliff Porter en Morrie Brownlie uitblonken. Feitelijk is de naam „All Blacks" foutief, want ditmaal is er geen enkele volbloed inlan der in de ploeg van 29 spelers opgenomen. De eenige kleurling is de halfbloed „Tori" Reid, wiens voornaam een afkorting is van „Sana torium", een merkwaardige naam. Deze Reid, die student is op een Landbouwkundige school, kan behalve rugby ook en even goed guitaar spelen, waarbij hij prachtig zingt. Het team is overigens uit de meest heterogene bestanddee- len samengesteld, want behalve een directeur van een groote handelsfirma uit Auckland, Tom Caughey, en een luitenant bij de artil lerie, John Page, spelen een slager, een trans portarbeider en verschillende koeiendrijvers mee. Wederom is bijzondere aandacht besteed aan het gewicht van de voorwaartsen, waar onder ook ditmaal enkele ware reuzen zijn opgesteld, die allen zes voet lang zijn. Op de komende tour zal zonder „wing-forward" wor den gespeeld en de 232 scrum-formatie heeft bij hen afgedaan. Nu verschillende ex perimenten, zooals 323 en 3—3—2 in de drie rijen van de scrum heeft meh thans defini tief tot de 341 opstelling besloten, waarbij d-e zwaarste voorwaartsen in de twee-de rij worden opgesteld. Het team is, na de slechte resultaten in Australië, geheel verjongd en slechts één speler is oud-er dan 24 jaar, te we ten d-e vice-captain Oliver, die in 1927 in het Nieuw-Ze-elandsche test-cricketteam onder lei ding van Tom Lowry in Engeland speelde. Aanvoerder is J. E. Manchester, een van hun meest tactische spelers. Een gToot deel der bevolking van Zuid- Liverpool is van meening, dat in hun stad plaats is voor een derde groote voetbalclub, naast Everton en Liverpool. De terreinen van deze eerste klassers, gelegen in Goodison Park en Anfield, zijn meer dan 13 kilometer van het Zuidelijk deel der stad verwijderd, hetgeen voor de bevolking van dit kwartier een groot bezwaar oplevert. Het kapitaal voor deze der de beroepsclub wordt door „half-crown" bij dragen tezamen gebracht en bij de opening van het seizoen hoopt men 2000 pond sterling beschikbaar te hebben, alsmede een terrein met een accomodatie voor 20 en later 30.000 toeschouwers. Dit is alles natuurlijk erg mooi en het getuigt van den sportieven zin van de bevolküig, maar het zal een heele toer zijn, om, aan het eind van het thans komende sei zoen, opname te verkrijgen in de Noordelijke derde klasse van de League, waarover door de eerste en tweede klassers bij stemming beslist wordt. Ook dit jaar werden de vier hekkeslui- ters in de twee derde divisies gehandhaafd, ondanks de vele candidaten voor een plaats Bij deze stemming legt de financiëele toe stand en de dichtheid der bevolking in het district van de solliciteerende club natuurlijk het meeste gewicht in de schaal, omdat de bezoekende vereenigingen, die, zooals men w-eet, een gedeelte der recette krijgen, daarbij zeer veel belang hebben. Ongeveer acht jaar geleden verkreeg Thames F. C., een nieuw gevormde prof.-club in Londen, toelating tot de derde klasse, doch het werd financieel zoo wel als een gevolg daarvan spel-kwalitatief, een debacle en na twee jaar werd de club op geheven. Portsmouth heeft in het vorige seizoen 14.961 pond sterling winst gemaakt, waartoe de ver koop van Jim Allen naar Aston Villa zeer veel bijdroeg, want 7.450 pond van den verkoopprijs van 10.775 pond kwam ten bate van de club, die aldus haar beste jaar sinds de oprichting beleefde. Ook Manchester United heeft niet te klagen, want nadat de club drie jaar geleden voor een bankroet stond, werd thans 5000 pond winst geboekt. Daarentegen maakt de directie van Barnsley een moeilijken tijd door. De beste spelers Spence en Smith werden in den loop van het seizoen overgedaan, resp. aan Chelsea en Plymouth Argyle, ten einde een bankschuld van 511OO pond te delgen. Sedert 1925 heeft de club geen winst gemaakt en in 193o was er sprake van opheffing. Dit als aanwijzing voor' degenen in ons land, die zoo gaarne beroeps voetbal willen ingevoerd zien. De toestand te Barnsley wordt nu geleidelijk beter en de directie heeft goede hoop, dat in enkele jaren tijds het gevaar zal zijn geweken. Het is een merkwaardig feit, dat de zoons van beroemde cricketei's zelden dezelfde spel- capaciteiten als hun vaders hebben, waarbij de uitzondering den regel bevestigt. De Zuid- Afrikaan Nourse speelt evenals vroeger papa in het test-team, terwijl Joe Hardstaff van Notts de voetsporen van zijn vader drukt, die met het M. C. C.-elftal onder leiding van A. O. Jones in 1907-'08 in Australië triomfen vierde. 'En ook Gunn Jr. van Notts is een waardig opvolger van een vorige generatie van dien naam. Doch in den regel gaat het spreekwoord dat de appel niet ver van den stam valt, in de cricketwereld niet op, want meestal kan men, wat de batting-prestaties der zoons betreft, spreken van de „bail" valt niet ver van het wicket. In Zuid-Wales is men zeer teleurgesteld, dat de Glamorgan-amateur Clay tenslotte toch niet aan den derden toetswedstrijd mocht deel nemen, alhoewel hij met den bal bizonder in vorm is, waarvan de tweede plaats op de lijst der bowling-gemiddelden getuigt. Clay begon zijn loopbaan in eerste klasse cricket als een fastbowler en in 1922 nam hij 83 wickets voor 21.96 runs per stuk. Dóch in het volgende jaar verzetten zijn rugspieren zich tegen dit snelle bowlen en hij werd gedwongen, het wat kal mer aan te doen. Maandenlang oefende hij in zijn tuin, totdat hij het slow-bowlen volkomen „onder de elleboog" had. Tot voor eenige jaren geleden was Clay tevens een goed batsman, en hij scoorde in 1927 tegen New-Sealand 115 not out. Gloucestershire's totaal van 39 tegen Sussex te Hove was hun laagste score in vijftien jaar. In 1920 maakten zij 22 te Bristol tegen Somer set, bij welke gelegenheid Jack White 7 wickets voor 10 runs nam. Desondanks won Gloucester de match. Een tweetal jaren later scoorde Hampshire in een eerste innings 15 runs, doch wist de match te winnen door in de tweede innings 515 runs te maken, zoodat Breero destijds zeer terecht opmerkte, dat het kan verkeeren. Patsy Hendren, de Middlesex-batsman, die na Hobbs de meeste centuries in eerste klasse cricket heeft gemaakt, had dezer dagen de onaangename ervaring op 99 not out te blij ven. Dit is niet de eerste maal, dat Hendren op 1 run zijn honderd mist, want wij herinne ren ons een match op Lord's in 1923, toen Patsy met zijn score op 99 ongeduldig werd, een te korte run liep en werd uitgeruild. Hoewel Wim van den Bosch en Yates er voor zorgden, dat in de match Rood en Wit H. C. C. I „brighter cricket" te genieten viel, was er overigens weinig waarover men enthou siast kan worden. Van den Bosch sloeg wel iswaar hard, doch bijna geen enkele zijner sla gen ging over den grond, terwijl hij aan den „off'-kant zeer zwak was. Het was daarom goed gezien van Van der Togt om zooveel mo gelijk iets buiten den offstump te bowlen en het is jammer, dat het fielden over het alge meen zoo zwak was. Merkwaardig was het, te constateeren, dat een der Haarlemsche fiel ders in het verre veld recht tegen de zon in, zonder pet, enkele hooge ballen trachtte te vangen, hetgeen natuurlijk mislukte. De Haagsche heeft niet meer het overwicht van eenige jaren geleden, waaraan het feit, dat er zoo weinig frisch bloed in komt, wel niet vreemd zal zijn. Aanvoerder Jan van den Bosch verwijlde blijkbaar met zijn gedachten bij Engelsch countycricket, toen hij Rood en Wit met 1 uur en 22 minuten speeltijd en een achterstand van 73 runs zoolang liet batten, totdat de geheele achterstand voor het verlies van slechts drie wickets was ingeloopen. Het laad zijn reputatie als aanvoerder van een Hol landsche cricketclub heusch geen schade ge daan, wanneer hij een half uur eerder zou hebben gestopt. Behalve het bowlen van Van der Togt en Yates en het batten van genoemden Engelsch man en Auk Schill was er weinig, dat in de zen wedstrijd den toets der kritiek ten volle kon doorstaan. Door het winnen van de Universiteits- Cricketmatch op Lord's, heeft Cambridge een unieke prestatie volbracht, daar zij in een jaar tijds de vijf voornaamste sportgebeurtenissen tusschen Oxford en Cambridge alle wist te winnen. De boat-race werd met 4 V2 lengte gewon nen, de rugbymatch met 29 punten tegen 4, de voetbalwedstrijd met 10, de athletiek- meeting met 7 tegen 4 en het golf met 7 mat ches tegen 6 en twee „halved". Sir Noel Curtis-Bennett, voorzitter van het Sports Committee voor het King George Ju bilee Trustfonds is van meening, dat een lawn- tennis-match tusschen den ..amatuer" Fred Perry en den sterksten prof. Ellsworth Vines ten bate van dit fonds een van de grootste sportieve gebeurtenissen van dezen tijd zou opleveren, terwijl daardoor tevens een einde gemaakt zou worden aan het vraagstuk, wie van deze beide tennismachines de sterkste is. Vines is er wel voor te vinden, doch Perry deelde mede niets te kunnen zeggen, voordat de Lawn Tennis Association haar houding had bepaald. Mr. Bert Fogg, de Cup-Final- en Holland- België-referee doet het voorstel, dat de F. A. spelers, die van het veld worden gezonden, veel strenger moeten worden gestraft. Onvol doende straf ondermijnt het gezag van den scheidsrechter en het is hoog tijd, dat daarin verandering wordt gebracht. Dat zal dan ook eerlang gebeuren en ook in ons land zou wat meer gestrengheid dienaangaande op zijn plaats zijn. Het mag toch niet vooi'komen dat, zooals in de match HaarlemH.B.S., toen Vermetten het veld werd uitgezonden, deze speler rustig tegen den doelpaal geleund bleef staan in plaats van in de kleedkamer te ver dwijnen. Doch zelfs op het examen voor scheidsrechter voor den K. N. V. B. bleek de examinator niet op de hoogte te zijn met den door de International Board ingestelden re gel, dat een speler, die van het veld gezonden wordt, ook werkelijk buiten de omrastering gaat (sent off the field). Daarbinnen mogen slechts dc spelers, de officials (scheidsrech ter en grensrechters) en de beide trainers der clubs vertoeven. Een golfer, die bijna eiken slag de verkeer de richting gaf, merkte, dat zijn „caddie" tel kens op zijn horloge keek. „Waarom kijk je telkens, hoe laat het is, als ik missla", vroeg de verontwaardigde speler. „Ik kijk niet op mijn horloge", antwoordde de caddie, „maar op een kompas". Dat de roem van het Haarlemsch voetbal ver over onze landsgrenzen verbreid is, blijkt uit het feit, dat de H.F.C.'er Hagenaar op een vacantiereis door Tirol werd aangezocht om met het elftal van Ober-Inntal tegen Inns- brück mede te spelen. Onze stadgenoot heeft echter voor de eer bedankt.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10