De eerste belangrijke film in kleur. Europeesch volksdansfeest VRIJDAG 19 JULI 1935 HAAREE M'S DAGBLAD 7 VOETBAL. Jaarvergadering „Storm vogels". De heer W. Chr. Suwerink gehuldigd. Onder leiding van den heer W. Chr. Su werink hield „Stormvogels" Donderdag avond haar jaarvergadering in „Kennemer- hof" te IJmuiden, welke zeer goed bezocht was. De lieer Suwerink opende de vergadering I met het uitspreken van zijn vreugde over het herstel van den vice-voorzitter, den heer Joh. Martens, wien eenigen tijd geleden een verkeersongeluk was overkomen. Vervolgens bracht-hij hulde aan de spelers van het eer ste elftal voor hun kracht, in de eindspurt ontwikkeld, waardoor aan Stormvogels het spelen van degradatie-wedstrijden bespaard bleef. Hulde bracht hij ook aan de spelers van het 4de elftal, dat het tot het kampioen schap van een der H.V.B.-afdeelingen bracht. Als tastbaar bewijs overhandigde hij den spelers het bekende voetbalboek van Groot hof!. De heer Wijmer las het jaarverslag voor. Aan dit zeer uitvoerige verslag ontleenen we, dat de vereeniging het overlijden van burge meester Rambonnet als een zeer zwaren slag had gevoeld. Ook het overlijden van het lid „Jantje" v. d. Stelt werd gememoreerd even als het zenden van een bloemstuk aan het lid Hofstede, bij zijn 25-jarig jubileum als gemeente-secretaris. Verder wordt herinnerd aan de medewer king van de politieautoriteiten", aan Haak s 200sten wedstrijd voor den K.N.V.B.; aan het goede werk van trainer Thijssen en masseur De Jager; aan het werk van de elftalcom missie. welker taak hij zeer moeilijk noemde, in 't bijzonder die van secretaris De Bruyn en van de leiders en scheidsrechters, die voor de jeugdige voetballers hun beste krachten geven. Natuurlijk passeerden ook de verrich tingen der verschillende elftallen de revue. Voor dit uitnemende jaarverslag had de secretaris den dank van den voorzitter en van de vergadering in ontvangst te nemen. Ook de penningmeester de heer W. Chr. Suwerink, had voor een keurig jaarverslag gezorgd. Jammer genoeg echter was het niet in optimistischen toon gesteld, waarvoor als ooi-zaken werden genoemd de minder gun stige competitie-indeeling en het minder groote succes van het eerste elftal. Groote soberheid zal dan ook geboden zijn. De heer Martens dankte den heer Suwe rink voor dit zeer uitvoerige en overzichte lijke verslag. Tevens memoreerde hij het feit, dat de heer Suwerink hiermede zijn 10e jaarverslag geleverd had. Als opvolger van wijlen den heer Michels had den huidigen penningmeester een zware taak gewacht, doch hij had getoond de rechte man op de rechte plaats te zijn. Namens de bestuurs leden bodo spreker den jubilaris een fraaie bureaulamp aan en namens de vereeniging een oorkonde in lijst. Deze oorkonde was vervaardigd door den heer Koopmans, het oude bestuurslid, thans te Weert woonachtig. Deze heeft zich weer uitnemend van zijn taak gekweten. Temidden van de „wapens" van alle le klas vereeni- gingen uit afdeeling I en II stond met schit terend gecalligrafeerde letters te lezen: „Ter herinnering den heer W. Chr. Suwerink aan geboden als erkenning voor de vele en bij zondere diensten gedurende zijn 10-jarige functie van penningmeester aan de IJ.V.V. „Stormvogels" bewezen". Namens zich zelf bood de heer Koopmans nog een door hem vervaardigde pasteltee- kening aan. De heer Suwerink dankte voor de hem ge brachte hulde en zei zich te verheugen, dat de heer Martens er ook zijn echtgenoote in betrokken had. Het penningmeesterschap had hem ongetwijfeld veel zorgen gegeven, doch hij had er nog geen grijze haren van gekregen en ook had het hem zijn goede humeur niet ontnomen. Tot leden van de kascomimissie werden aangewezen de heeren Grauenkamp, Gomes en Lindhout Sr. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat van de 108 stemmen er op de heeren Cu pido, Nuyens. Lindhout (allen aftredend), Zwemmer en Nieborg resp. werden uitge bracht 49, 48, 96. 65 eh 62 stemmen, zoodat de laatste drie heeren werden gekozen. De heeren Cupido en Nuyens werden dus niet herkozen. Naar aanleiding van dezen uitslag zei de heer Suwerink zich ernstig te zullen bera den. of hij al dan niet bestuurslid zou blij ven. In de vacature Koopmans werd de be- stuurscandidaat Jordaan met 53 stemmen gekozen. De heer H. v. d. Plas verkreeg er 52. Tot leden van de elftalcommissie werden de aftredenden, de heeren Heilig, Van Leeu wen en De Bruyn herkozen. Na een korte rondvraag werd de vergade ring gesloten. GROOT NATIONAAL VOETBALTOURNOOI. In het Noorder Sportpark, op het E.D.O.- terrein, heeft op 28 Juli en 4 Augustus een nationaal voetbaltournooi plaats, resp. voor 2e en le afd., uitgeschreven door de V.V. Postalia te Haarlem; er wordt door niet min der dan 29 elftallen aan deelgenomen. De postmannen uit de volgende plaatsen nemen er aan deel: Amsterdam. Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Apeldoorn, Arnhem. Hil versum, Zeist, Schiedam, Delft en Haarlem. SERIE WEDSTRIJDEN „RIPPERDA". De volgende wedstrijden worden Zondag 21 Juli op de terreinen aan den Vergierdeweg gespeeld Nederlaag Jr.: Ripperda Jr.I.V.O. Jr. 10 u. Finale 3e afd.: VI. Vogels 3—V.S.V. 5, 10 uur. Finale le afd.: VI. VogelsSpaarnestad 12 uur. FEESTAVOND SPAARNEVOGELS. Zaterdag 27 Juli geeft SpaarnevogeLs ter gelegenheid van haar 12;/ jarig bestaan een feestavond in het gebouw „Olympia", met medewerking van de artisten Klara en Flora. Muziek „The Haarlem Boys" onder leiding van Herman Teunissen. Er is bal na. WATERPOLO. NEREUSH.V.G.B. Geheel onverwacht heeft H. V. G. B. tegen het sterke Nereus een gelijk spel bevochten. De ploeg was versterkt met J. Hollander, die een jaar buitenslands is geweest. Aanvanke lijk ziet het er niet naar uit, dat H.V.G.B. uit deze ontmoeting een puntje zal bemachtigen, want de Zaankanters zijn voor rust veel ster her. Hun eerste doelpunt wordt door Wege ner gescoord uit een vrijen worp. Hoewel de H. V. G. B,-verdediging zich uitstekend weert, kan zij niet verhinderen, dat de Zaansche midden-voor Engel, de score verhoogt tot 2-0. In de H. V. G. B.-yoorhoede weert Hollan der zich geducht, doch Zethoven laat hem geen moment vrij spel. Stam in het Zaansche doel verwerkt eenige harde schoten tot cor ner. Deze hoekworpen leveren echter niets op. In dc tweede helft zijn de rollen omge keerd. Nu is H.V.G.B. sterker. De Zaankan ters worden geheel teruggedrongen. J. Rol verkleint met een goed gericht schot den achterstand. Er ontspint zich een spannenden strijd. Beide elftaillen spannen zich tot het uiterste in. Hoewel Boeree nog eenige scho ten moet stoppen, wordt het spel van Nereus door het snelle spel der Haarlemmers min der. Hollander maakt het tweede doelpunt en schiet daarna tegen de lat. Einde 22. De opstelling van H. V. G. B. was": Boeree. Bongertman, Goedings, Rol Sr. Hollander Jr., Hollander Sr., Rol Jr. H. V. G. B. 2—NEPTUNUS 2. (4—1) Neptunus doet de eerste aanvallen. Een paar harde schoten van Murris en Woudstra vliegen juist naast het H. v. G. B.-doel. H.V.G.B. verandert al spoedig van tactiek. De vleugelspelers Bongertman en Kempf profitegren van hun snelheid en zorgen er voor, dat zij geregeld vrij liggen. Nadat Fris eenige malen fraai gered heeft, wordt hij gepasseerd door Kemp. Ten Ca-te benut hierop een center van Bongertman (20), Neptunus kan het snelle tempo niet meer volhouden. Het is we derom Kemp, die een fraaien spurt inzet en onhoudbaar in den hoek plaats (30). In de tweede helft speelt de thuisclub met minder overleg. Door niet tijdig overnemen krijgt Murris een kans, die hij benut (3—1). Tegen het einde zwemt Hauber snel op en brengt den stand op 41. H.V.G.B. 2 behoeft nog slechts één punt te behalen om definitief kampioen te zijn. WIELRIJDEN. De Tour de France. De dertiende étappe voor Bergainaschi. Uit Montpellier: De deelnemers aan den Tour de France hebben het, nu zij in het Zuiden zijn aangeland, zwaar te verant woorden. Zij moeten rijden in den gloeienden zonneschijn, langs wegen, die op geen enkele wijze beschutting bieden en die bovendien zeer stoffig zijn. De dertiende étappe, van Marseille naar Montpellier, was verdeeld in een race met massastart en een rit tegen het horloge. De eerste ging tot Nimes, een afstand van 112 K.M.: die" werd gewonnen door den Italiaan Bergamaschi in den tijd van 4 uur 9 min. 16 sec. Tweede was de Belg Vervaecke, wiens tijd 4 uur 12 min. 2 sec. bedroeg, ge volgd door zijn landgenooten Lowie met den zelfden tijd en Jean Aerts in 4 uur 15 min. 54 sec. Gestart werd met tusschenpauzes van vijf minuten door de afzonderlijke équipes. In kalme vaart vertrokken de renners en in een klein plaatsje stapten de meesten zelfs van hun fietsen af, om zich te goed te doen aan versche meloenen. Dit korte oponthoud werd echter benut door den Italiaan Bergamaschi en de Belgen Lowie en Vervaecke voor het doen van een onverwachte weglooppoging, zoodat zij een voorpsrong van enkele minuten ver kregen. Bergamaschi ging als eerste te Nimes over de eindstreep, gevolgd door Vervaecke en Lowie. Het hoofdpeloton volgde bijna vier minuten later, met aan het hoofd Jean Aerts. De "Wedstrijdleiding gaf gehoor aan de wen- schen van de renners en stelde den start voor den tijdrit van Nimes naar Montpellier, een afstand van 56 K.M., eenige uren uit. De Franschen, die het laatste vertrokken, lever den de beste prestatie. Op de helft van den rit hadden zij reeds den besten tijd, n.l. 32 min. 7 sec. Het resultaat was: 1. Frankrijk 1 uur 16 min. 4 sec.: 2. België 1 uur 16 min. 31 sec.; 3. Italië 1 uur 17 min. 34 sec.; 4. Duitschland 1 uur 17 min. 49 sec. Individueelen -equipes 1 uur 18 min. 19 sec. In het totaal-klassement boekte de Fransche kampioen Speicher door het resultaat van den tijdrit een kleinen winst. Hij ligt nu met een klein verschil achter den Italiaan Camus- so. Romain Maes bezet nog steeds de eerste plaats. EXAMENS. HAARLEMSCHE HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. Voorhelmstraat) Het getuigschrift, dat zij de twee Voorberei dende klassen met goeden uitslag gevolgd hebben, verkregen 54 leerlingen: M. Cornet, A. Hofman. M. Koste, G. van der Putten, E. Quivooy, J. de Raadt, B. Scholte, S. Schaap, E. Smit, W. Tegelaar, J. van Veen, W. Veller. C. Verkaaik, D. Vriesman, J. van der Aar, J. Bregman, D. van Daalen, T. van Duinen, S. van Gog. S. van Hoogdalen, P. Knibbe, W. Meyer, M. Notenboom. A. Rusting, J. Schoo- neman, H. van Sinderen, J. Vermeulen, C. Woud, J. van Alphen, A. Arnoud de Calavone, J. van Eek, B. Fris, C. Jansen, W. Mes, M. Noordhof, G. Oskam. L. Sala, N. Smit, I. Swart, J. Timmer, G. Versteeg, G. Zwitser, W. Bel- laart, R. Boer Rookhuizen, G. den Breejen, A. Brouwer, J. de Graaff, R. Hokwerda, M. Jan sen. M. Kabel, J. Leloux, F .Luyten, C. Voor- neveld en J. Berghegger. 10 verkregen het getuigschrift niet. EXAMENS. Schriftelijk examen M. U. L. O. Donderdag 18 Juli 1935. Geslaagd: A. Reitsma, A., Velsen; C. van Nifterik A.. Velsen; J. Steegstra B, Haarlem; A. Stevenhagen B. Haarlem; B. J. Wesseling, B, Haarlem; Ja. Meerman A, Haarlem: W. Rinkema B. Bloe- mendaal; C. Zwemmer A, IJmuiden; G. Vis ser A, IJmuiden; J. E. Seyffert A, IJmuiden; J. Ruis A, IJmuiden; L. A. Blokland A, IJmui den; H. L. Snoek, Santpoort; M. J. Bink A, IJmuiden; G. P. J. Gombé A. IJmuiden; H. Out A, IJmuiden; R. Kerkhoff, IJmuiden; J. Poldervaart A, IJmuiden; J. van Roest A, IJmuiden; W. M. Spronk A, Haarlem: Th. Her ben A, Haarlem; M. Baay A, Haarlem: P. E. Telchuys A. Bloemendaal; M. C. S. Hollander A, Bloemendaal; Th. H. Bronkhorst A. Bloe mendaal. DE TARAKAN ZATERDAGMORGEN TERUG. Naar wij vernemen, wordt het m.s. Tarakan Zaterdagmorgen 5 a 6 uur terugverwacht. Het vaartuig komt niet aan den toeristensteiger, doch vaart de haven van het Hoogovenbedrijf in, waar de jongens ontscheept worden. Met een speclalen trein worden ze van het terrein der Hoogovens naar Beverwijk vervoerd. Het vertrek voor de tweede reis is -bepaald op Zaterdagmiddag 5 uur. Ook voor het vertrek wordt een speciale trein van Beverwijk naar het Hoogovensterrein ingelegd. Familieleden worden, naar ons werd medegedeeld, alleen toegelaten wanneer zij in liet bezit zijn van een toegangsbewijs. (Van onzen Londenschen correspondent.) De eerste vertooning in Londen van .Becky Sharp" is volgens hen die het moeten weten het sein van een nieuwe omwenteling in het filmbedrijf. Becky Sharp" is een product van Hollywood waaraan echter vele belang rijke Engelsche artiesten hebben meege werkt. Het is Thackeray's Vanity Fair ver filmd. Het is niet al te trouw gedaan en de toon van gesprekken en het gebruik van woorden zijn meestal twintigste eeuwsch. Maar dat terloops. Wat van deze film een gebeurtenis maakt in de bioscoopwereld is het feit dat Becky, haar avonturen, haar kennissen en haar omgeving ons in kleur worden voorgesteld. Het scherm van de bios coop heeft ons al vaak kleuren laten zien, maar altijd in het klein of flets of onnatuur lijk. In het type film, dat een onzer ver maarde explicateurs (waar zijn zij thans) een natuurbeeld]e placht te noemen, worden te genwoordig soms met verrassend effect en bijzondere aantrekkelijkheid kleuren ge ïntroduceerd. Maar „Becky Sharp" is een film die een avond kan vullen, een klos van de grootste gebruikelijke lengte en in kleur van het begin tot het einde. Hier is de kleuren fotografie op de proef geseteld in een ambi tieus filmspel en ze heeft de proef waarlijk glansrijk doorstaan. Men heeft te doen met het zoo geheeten Technicolor-proces in drie kleuren van dr. Herbert Kalmus. Er zijn andere processen, waarmede eenige Engel sche studio's experimenteeren. De uitkomsten kunnen echter de vergelijking met de film „Becky Sharp" niet doorstaan. Het heeft er alle schijn van dat Hollywood, door moedig met dit proces van Kalmus te beginnen, zich weer een voorsprong heeft verzekerd op Europa in de verdere ontwikkeling van het filmspel. De hoedanigheid van de kleur-opne- mingen in deze nieuwe film, als is ze niet feilloos, is zooveel beter dan die van hetgeen men tot heden op dit gebied heeft gezien, dat men durft voorspellen dat fümvertoo- ningen in kleuren in de niet verre toekomst- regel zullen zijn. Het hangt af van de altijd ondoorgrondelijke gevoelens van die onme telijke massa in de wereld, die de bioscopen vult. Maar er is alle reden te veronderst-ellen dat de ziel van deze schare slechts bekoord kan worden door het hemelsblauw, het drieste scharlaken en het schitterend geel van dit Technicolor proces. Het doet voor beeldig zijn plicht en in een film als deze. met de kleurige uniformen en kleedij van het begin van de negentiende eeuw wint de vertooning aanmerkelijk aan kracht en aan dramatisch effect. De opwin dende invloed van al deze kleurigheid leidde den eersten avond tot spontaan en opgetogen applaus voor de scene van het bal bij de Hertogin van Richmond aan den vooravond van den slag bij Waterloo. Hier kreeg men in de honderden fraai gekleede walsende pa ren een warreling van kleuren die de gemoe deren van het publiek met opgetogenheid moest vervullen. En de beelden krijgen in deze kleur diepte, welke men in zwart-en- wit ongaarne mist. De deskundigen verwachten niet dat de omwenteling, welke door dit kleurenproces wordt aangekondigd, even snel zal gaan als die welke de geluidsband teweegbracht. Zij twijfelen er intusschen niet aan, dat ze zal komen en dat ze grondig zal zijn. In details laat „Becky Sharp" nog wel wat te wenschen over. In close-ups onthult de kleur de grime zooals de gewone camera film het nimmer heeft gedaan. Maar dat is een zaak voor den regisseur en zijn helpers, die moeten leeren het uiterlijk van hun spe lers en hun scènes te verzachten in overeen stemming met het onthullend vermogen van het kleurenproces. Afgescheiden van de merites van deze kleurenfotografie meent men dat haar verovering van de filmwereld zal worden geholpen door het verlangen dei- fabrikanten een goeden voorsprong te krijgen op de televisie. SYNAGOGEDIENSTEN. Ned. Isr. Gemeente. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den Ingang van den Sabbath te 8 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1.30 uur. Avonddienst te 10.01 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zon dag te 7.30 uur. Middag- en Avonddiensten te 8 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12.30 uur. Werkdagen 's avonds te 7.30 uur. Zondag avond te 7.15 uur. De Middag- en Avonddiensten op de werk dagen, alsmede Talmoed Torah, worden ver richt in het Gemeentegebouw, Lange Wijn gaardstraat 14. De overige diensten vinden plaats ter Syna goge, Lange Begijnestraat 11. DE GEVAARLIJKE HELLING Donderdag reed een meisie. wonende te Til burg. die tijdelijk bij familie te Haarlem ge logeerd is, per rijwiel op den Hoogen Duin en Daalschenweg. Door de groote vaart die zij kreeg, raakte zij het stuur kwijt en viel. Zij kreeg schaafwonden aan haar handen en had een gekneusden schouder. Dr. Van Oldenburgh verleende haar hulp, waarna zii per taxi naar haar tijdelijk verblijf te Haarlem is overge bracht. Eenigen tijd daarna kwam een jongen, wo nende te Amsterdam, per rijwiel van den Hoo gen Duin en Daalschenweg. Ook deze kon zijn stuur niet meer houden door de snelle vaart. Hij viel, waarbij hij schaafwonden aan beide knieën en het voorhoofd kreeg. Ook hier ver leende Dr. van Oldenburgh de eerste hulp, waarna de jongen door de politie naar de tram naar Amsterdam werd gebracht. ACENDA Heden: VRIJDAG 19 JULI N.V. Chemigraf. Kunstinrichting „Poly graph". Jaarlijk alg. ver gad. v. aand. Ten kantore. 8 uur. Palace: „Vrouwenoogen". Op het tooneel: Alex de Haas met liedjes aan den vleugel. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Leise flehen meine Lieder." Op het tooneel: Resua Sisters, sensa tie op rolschaatsen. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Fraulein Hoffmanns Erzahlungen" 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Groote verwach tingen". 2.30 uur. Daarna doorloopende voor stelling van 7 uur tot 11.30 uur. ZATERDAG 20 JULI Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. De S. D. A. P. en de raads verkiezingen. Een congres te Amsterdam. De besturen der S.D.A.P. en de Vereeniging van soc.-dem. raads- zn statenleden hebber, eer. rondscchrijven aan de soc.-dem. leden der Prov. Staten en der Gemeenteraden ge richt. Daarin wordt o.a. gezegd: ..De schitterende uitslag van de gemeen teraadsverkiezingen heeft bewezen, dat onze invloed in het Nederlandsche volk weer groeit, dat de massa de regeeringspolitiek meer dan moede is en dat het vertrouwen van een groot deel der arbeidersklasse in de sociaal-demacratie volkomen is terugge keerd. De groote plaats, die onze gemeente politiek steeds in het maatschappelijk leven heeft ingenomen, heeft niet weinig bijgedra gen tot de verbreiding en de verdieping van onze beginselen en het verkrijgen van een groot vertrouwen in ons volk. Hoewel'het voe ren van de gemeentepolitiek in dezen crisis tijd steeds moeilijker en moeilijker wordt, zul len wij toch van dit werk moeten maken wat mogelijk is. In elk geval moeten wij voor komen, dat ernstige fouten worden ge maakt, waardooh het bij deze verkiezingen herwonnen vertrouwen zou worden geschokt. In dit verband besloten de dagelijksche be sturen van de partij en van de Vereeniging van Raads- en Statenleden tot het houden van een eendaags congres op Zondag 21 Juli a.s. te Amsterdam in „Kraspapolsky", waar toe alle Raads- en Statenleden worden uit- genoodigd. De bedoeling is om op dit congres o.m. te bespreken over de politieke beteekenis van den uitslag der gemeenteraadsverkiezingen; de eischen der S.D.A.P.: a. om de kosten van de bestijding van der werkloosheid voor reke ning van de Rijkskas te nemen; b. om de uilkeeringen uit het Gemeentefonds aan de gemeenten op het vroegere peil te herstel len; het vraagstuk van het bezit van wethou derszetels: de houding tegenover de communistische raadsleden. Als inleiders zullen worden uitgenoodigd de heeren W. Drees en Ed. Polak, terwijl het congres door den partijvoorzitter Koos Vor- rlnk zal worden geleid, die eveneens de slot rede zal houden. VEILING. Donderdagavond werden in het Notaris huis geveild: No. 1. Winkelhuis met bovenwoning KI Houtstraat 121 zwart en rood. Kooper W. Bakker f 7200. No. 2. Pakhuis met bovenwoning, Nobel- straat 2 zwart en rood. Kooper A. van Dal- sum qq. f 3900. No. 3. Pakhuis en erf Nobelstraat 4. Kooper A. v. Dalsum qq. f 8000. No. 4. Pakhuis en erf achter het vorige perveel. Kooper dezelfde voor f 2000. No. 5. Een perceel grond bij het vorige. Kooper J. A. H. v. Brederode voor f 105. No. 6. Eenige aaneengrenzende perceelen Weiland in den Waarderpolder tot Binnen - liede. Groot 82350 M2. Kooper H. Busscher No. 7. Huis, Burgwal 105. Kooper H. I. van qq f 17.000. Goor f f 1460. No. 3. Villa Zijlweg 75, Groot 748 M2, Koo per J. W. van Santé Jr. qq. f 8000. No. 9. Winkelhuis Lange Veerstraat 30. Kooper J. v. d. Veen qq. f 6000. No. 10. Perceel weiland met dijk bij de battereij te Halfweg in don Vereenigden Bin- nenpolder. Groot 51545 M2. Opgehouden op f 4985. No. 11. Huis Rozenprieclstarat 87. Kooper P. C. Kuvener qq f 2060. No. 12 Pluis Nagtzaamstraat 2 zwart en rood Kooper A. M. Rozenkrans f 4560. No. 13, Woonhuis te Vogelenzang. Kooper G. J. Penterfman qq. f 2300. No. 14. Heerenhuis Frans Schubertlaan 24 Heemstede. Opgehouden op f 8800. No. 15. Heerenhuls Frans Schubertlaan 26. Opgehouden op f 7800. No. 16. Heerenhuis Frans Schubertlaan 28. Opgehouden op f f 8800. (Van onzen Londenschen correspondent). Het Internationaal (Europeesch) volks dansfeest en -congres, dat deze week te Lon den bijeen is, heeft de officieele aanmoediging en medewerking van de regeeringen der lan den. die er op zijn vertegenwoordigd. Het loffelijk en schoone doel, dat tevens op schoone wijze wordt gediend, is internationale vriendschap te "bevorderen door middel van het gemeenschappelijk belang van volksdan sen, te getuigen van de waarde van den volks dans in het maatschappelijk leven van dezen tijd en de vergelijkende studie van volksdan sen vooruit te brengen. Negentien naties zijn in de volksdansgroepen die in don loop van de week in openbare voorstellingen in de Albert Hall, het openlucht theater in Regent's Park en de tuinen van het bisschoppelijk paleis van Lambeth van het be lang en de schoonheid der volksdansen zullen getuigen, vertegenwoordigd. Een Nederland sche groep, naar volksaard eenvoudig in kleedij, staat onder de bij uitstek deskundige leiding van de bekende Nederlandsche folklo risten Dr. Elise van der Ven en haar echtge noot Dr. D. J. van der Ven. Aan den vooravond van het Congres en Feest hebben de Londe- naars een ware tractatie gekregen in den ge- costumeerden optocht door Hyde Park van de tennaastenbij 900 dansers van even verschei den nationaliteit als kleedij. Vooral de schit terende kleeding van de Oostenrijksche meis jes, die van de Hongaren en meer in stijl dan in kleur van de Noren trok sterk dc aandacht. De tocht werd afgewisseld door dansbewegingen en besloten met een alge- meene demonstratie in de Cockpit van het park. Het Congres, dat Dinsdagochtend in het Cecil Sharp House in Regent Park begon, werd geopend met een voordracht van mevrouw van der Ven die de aspecten van volksdansen in verschillende stadia van volksontwikkeling besprak. In haar weldoorwrochte verhande ling ging zij deze stadia na en onderscheidde zij er drie; naties waarin volksdansen worden beschouwd als een uitdukking van levende, van stervende, van herlevende volkskunst. Oni herleving is het te doen. En in elke phase van verval, zelfs tot den verworden volksdans van het cabaret en de music hall toe, kan het proces van het sterven worden stopgezet en daar kar. het werk voor herleving beginnen. De spreekster roerde ook kwesties in verband met de renaissance aan en gaf haar inzich ten over het scheppen van nieuwe volksdan sen. In de middagzitting gaf Dr. D. J. van der Ven met behulp van een film een beeld van Nederlandsche traditie-dansen in verband met Nederlandsche volksceremonieel. En zoo b lichten, ieder op zijn wijze, vele sprekers va., veie landen dit belangrijke onderwerp. FILMSTERREN GEVRAAGD Filmsterren gevraagd. Kans om een tweede Garbo te worden, een Crawford, een von Nagy. een Annabella. Kans....?!? Folmsterren gevraagd. Een oproep als deze heeft aantrekkingskracht. Tientallen meisjes verdrongen zich Donderdagavond bij café du Commerce, om de eerste schrede te zetten op het zoo wonderlijk-schoon schijnende film paddat zoo talloos, zoo onnoemelijk velen de grootste desillusie heeft gebracht. Filmsterren gevraagd. Ze kwamen, groot en klein, aardig en niet aardig, blond en don ker. verlegen en brutaal. Of ze zich Zondagmiddag vrij konden ma ken. om aan het concours d'élégance in het Noordcrbad mee te doen? Daar zit de jury. waaronder zich vakmenschen uit de filmwe reld bevinden, die de geschikte typen uitkiest voor een op te nemen korte komische film, getiteld Incident in het Noorderbad. Cos- tuum: badpak of pyjama. Nee, zei een toekomstige Mack Sennett-girl, haar badpak voldeed niet aan de fllmeischen en om in nachtpyjama te verschijnennee. Dan zag ze er maar van af- Ze zal tóch komen, maar in strandpyjama! De film zal worden vervaardigd voor het Noorderbad en de heeren A, Benno, MacLean van de filmfabriek Holland met cameraman de Haas hebben reeds toegezegd aan een en ander hun medewerking te verleenen. Filmsterren gevraagd. De aanstaande Re- nate Müllers kwamen met van filmlust óp- lichtende gezichten, maar hun aanstaanden voelden er minder voor, althans een der ad- spirant Brigitte Helms had den vorigen dag al ruzie gemaakt met haar verloofde, en die was kwaad weggeloopen, ofschoon hij den vol genden dag weer aanwezig was, zij het dan ook alleen maar om te zien, hoe zijn meisje zich tóch ging opgeven. Filmsterren gevraagd PERSONALIA. Bij de te 's-Gravenhage gehouden Staats examens voor Muziek is voor het theoretisch gedeelte l.o. geslaagd, mejuffrouw Jo Braam te Heemstede, leerlinge der Toonkunst-Muziek school te Haarlem. EXAMEN HOOFDAKTE. Haarlem. 18 Juli 1935. Geëxamineerd 1 vr.l., 7 m.l. cand. Geslaagd de dame S. C. P. W. Beth. Wijk aan Zee, en de heeren H. W. van der Hulst. Volendam, KI. Oudes, Alkmaar. L. Rietveld, den Helder, A. W. Rosenbohn, Zaan dam, 3 Afgewezen. LETTEREN EN KUNST MUZIEK. CONCERT DER H. O .V. Het gaat, zooals het zich reeds liet aan zien. crescendo met het bezoek der H.O.V.- concerten. Dezen Donderdagavond was de zaal nagenoeg geheel bezet en als dat cres cendo nog aanhoudt, zal men zich binnen kort van te voren van een entreekaart moeten voorzien om zeker te zijn nog een plaats te bekomen. Dit drukke bezoek is een zeer ver blijdend verschijnsel, verblijdend niet alleen voor ons orkest wegens de er uit blijkende belangstelling in zijn werk, maar ook voor hem die slechts algemeen-artistieke over wegingen laat gelden. En zeker kan men deze doen gelden ten aanzien van een program ma als dat van 18 Juli, dat geen concessies aan smaak voor „lichte" muziek deed. Op de ouvertures na was het programma, vvat de er in vermelde werken betreft, ge lijkluidend met dat hetwelk Ed. van Beinum als gastdirigent 5 Nov. 1933 tot uitvoering bracht.. Dat begon toen met de Leonore- ouverture; Marinus Adam had als openings stuk de in harmonisch en contrapuntisch opzicht van geest overvloeiende bewerking van studentenliederen gekozen, die we ken nen als „Academische Festouverture", het werk waarmee Dr. Joh. Brahms zijn dank be tuigde aan de Universiteit tc Breslau, die hem in Maart van het jaar 1880 het eere doctoraat verleend had. De première ervan had dan jook te Breslau plaats den 4den Jan. 1881. onder directie van Dr. Brahms zelf. Tot den titel van „professor" heeft Dr. Brahms het nimmer gebracht, hoewel ook hij nooit college gegeven heeft. Dat hij er veel prijs op gesteld zou hebben, is niet aan te nemen, want zooiets lag heelemaal niet in zijn aard. Toen hem in datzelfde jaar 1830 om biografisch materiaal gevraagd werd, antwoordde Brahms o.a. „Ik weet werkelijk in 't geheel geen data en jaartallen die mij betreffen.daarenboven behoef ik niet nog maals te zeggen, dat ik ongaarne van mij spreek, en ook ongaarne lees wat mij per soonlijk betreft". En kort nadien zuchtte hij: „Waarom kan dan een mensch niet net als een kever op de groene struik blijven zitten, waar hij zich behaaglijk voelt?" Bij de vertolking der „Academische" gaf Marinus Adam blijk van goed inzicht en tem perament, maar het orkest bleek nog niet voldoende ingespeeld om op zijn intenties altijd juist te reageeren, en daardoor was de vereischte klaarheid wel eens zoek. Beter sloot het orkestensemble bij Brahms' vioolconcert, wat nog niet zeggen wil dat. in 't begin althans, de aansluiting met de solo partij steeds volmaakt was. Het orkest liep dan wel eens een beetje bij den solist ten achter. Die solist was de oud-concertmeester der H.O.V., Frans Vonk, dien we getuige de ovatie bij zijn verschijnen met groot; ge noegen weer op ons podium zagen; en de nog grootere ovaties ni zijn voordracht getuig den van de ingenomenheid met zijn spel. Dab was dan ook, zooals we vroeger van hem gewend waren, zeer goed en knap. Vonk trad heel wat minder uitdagend en zelfbewust op dan de solist van het concert onder Van Beinum. maar hij beheerschte Brahms' werk heel wat beter. Nog wat meer warmte in zijn vertolking en vooral een in dynamisch op zicht bescheidener orkestbegeleiding zouden we hebben kunnen wenschen. Zacht bege leiden is een kunst die ons orkest nog te weinig in praktijk brengt. Maar Vonk speel de met mooien toon en technisch meester schap. ook in de uiterst moeilijke cadens van het eerste deel. Men heeft hem staande lan gen tijd toegejuicht: een donderend applaus van een volle zaal. Dat klonk, en dat geeft moed voor den komenden tijd! Tchaikowsky's vyfde Symphonie, die het tweede deel van den avond vulde, werd met het gewone vuur gespeeld. Adam maakte een paar tempo-nuanceeringen naar het voor beeld van Mengelberg maar niet zooveel cou pures in de finale als deze. en de eerste hoornist blies heel mooi zijn groote solo in het Andante. Verder was in de détails niet alles even precies, en de orkestklank had r.og wel wat fijner kunnen ejjn. maar het werk sloeg als steeds in en verwekte storm achtige toejuichingen. DE JONG.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 11