SViocïerne Wonïnger? Statistieken. Hei Bdestfdi&sie 53é 'Jaargang Nö. 15971 VerscKijnt dagelijks, KeKalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 19 Juli 1935 HAARLEMS DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-Directie 13G82 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer - 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid 2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.- Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. Charivarius 65 jaar. Morgen is Charivarius jarig. Morgen, 20 Juli, zal dr. G. Nolst Trenité Zijn 65sten verjaardag vieren, waarschijn lijk in alle stilte, want hij zal dien dag buiten onze stad doorbrengen, aldus aan eventueele huldigingen dien dag ten zijnen huize ontsnappend. Want anders zou hij daar moeilijk aan kunnen ontkomen, ondanks het feit, dat hij ze liever niet ondergaat. Wat Charivarius beteekent als literator, als tooneelschrijver, dichter, taaicriticus, hoeven wii hier niet, meer te releveeren. dat is reeds zoo vaak gedaan, o.a. nog onlangs blad. En het zou bovendien niet strooken met de wenschen van Charivarius ten aanzien van hudigingen als wij nogmaals.zijn verdien sten opsomden. Dr. Nolst Trenité spreekt over zijn berijmd werk vrijwel steeds als Rijmen. Laat ons dat Dichten noemen en laat ons eindigen met den regel van-de -Génestet waaruit de hooge plaats spreekt, die de fijn-voelende en scherp-ziende auteur bij ons inneemt Morgen is mijn dichter jarig. Huldiging Dr. Jac. P. Thijsse. Bijeenkomst op 25 Juli in „Artis". In verband met het feit, dat Dr. Jac. P. Thijsse op 25 Juli a.s. zijn 70sten verjaardag hoopt te vieren, zal op dien dag in de zalen van het Kon. Zoöl. Genootschap „Natura Artis Magistra" te Amsterdam een huldi ging plaats vinden. Omstreeks 3 uur zal in de Koningszaal een bijeenkomst worden gehouden, waarin o.a. de voorzitter van de Huldigingscommissie Prof. Dr. Theo J. Stomps den jubilaris zal toespreken. Tevens zal aan Dr. Thijsse een exemplaar worden aangeboden van het „Ge denkboek Dr. Jac. P. Thijsse", dat dezer da gen zal verschijnen. Dit gedenkboek, dat ruim 200 pags. groot is en versierd met 175 illustraties, verschijnt als speciaal nummer van het tijdschrift .,De Levende Natuur", dat dit jaar tevens haar 40sten jaargang is in gegaan. Het boek is, onder redactie van Dr. J. W. van Dieren en Dr. A. Scheygrond. sa mengesteld uit ruim 30 groot en kleine bij dragen, voor het meerendeel van oude. vaste medewerkers aan het tijdschrift en vrienden van den hoofdredacteur. Na afloop van de toespraak van prof. Stomps zal er gelegenheid zijn om dr. Thijsse te complimenteeren. Politiebureau en gebouw Publieke Werken te Bloemendaal. Plaatsen aangewezen. De Raad van Bloemendaal heeft in zijn zitting van Donderdagmiddag als plaats voor een politiebureau en kantoor voor den ge meente-ontvanger aangewezen het terrein, gelegen aan den Tetterodeweg, Bloemendaal- scheweg en de spoorbaan HaarlemOver- veen (het terrein van de oude school) en als plaats voor het bureau voor Publieke Wer ken de westzijde van den weg tusschen den Zeeweg en den Tetterodeweg. Het bureau voor P. W. zal f 40.000 kosten. Het kampeeren aan het Bloemendaalsche strand. De gemeenteraad van Bloemendaal besloot in haar zitting van Donderdagmiddag de kampeertarieven voor het Bloemendaalsche strand te handhaven. Alleen werd besloten het kampeertarief na 3 uur op 25 cent te bepalen. De voorzitter deelde nog mede. dat inzake de kampeerquaestie tusschen Bloemendaal en Zandvoort een bespreking heeft plaats gehad ter Prov. Griffie, onder leiding van den Inspecteur der Volksgezondheid, Dr. Dover. De conclusie is daar getrokken, dat er dezen zomer geen verandering meer kan komen. Kommiezen slaan een goeden slag. Groote hoeveelheid sigarettenpapier in beslag genomen. IJmuiden Vrijdag. Kommiezen van den dienst van in voerrechten en accijnzen hebben gis teravond een goeden slag geslagen. Niet minder dan 54 doozen cigaretten- papier, waarvoor de verschuldigde belastingen niet waren betaald, zijn door hen in beslag genomen. Naar wij nader omtrent deze smokkelaffaire vernemen, hadden de Rijksambtenaren er lucht van gekregen, dat er in de nabijheid van den Oosterduinweg iets zou gebeuren. Zij stelden zich in de omgeving verdekt op en wachtten met komiezengeduld af wat er zou gebeuren. Hun geduld werd wel op proef ge steld, maar zou tenslotte beloond worden. Om streeks 10 uur gisteravond kwam een oude personenauto aanrijden die stopte nabij 'thuis waarvan men vermoedde, dat de verkoop van het cigarettenpapier zou geschieden. Twee mannen stapten uit de auto en met twee kof fers beladen gingen zij een steeg in. De kom miezen lieten hen gaan en bleven wachten op hun terugkomst. Nadat zij ongeveer een half uur hadden gewacht, kwamen de ver dachte personen inderdaad weer uit de steeg te voorschijn. De koffers hadden zij nog bij zich. Op het oogenblik, dat de mannen de koffers weer in de auto wilden laden, werden zij overvallen. Zooals men zich kan indenken schrokken ze niet weinig toen zij zich tegen over de mannen der wet zagen geplaatst. Allereerst werden de koffers in beslag ge nomen. Hierin bevonden zich niet minder dan 16 doozen cigarettenpapier. Toen werd de auto aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen, hetgeen niet tevergeefs weg. Op een geheime plaats vonden zij nog 8 doozen. Tegen de smokkelaars, beiden wonende in Amsterdam, werd proces-verbaal opgemaakt en het ciga rettenpapier en de auto werden in beslag ge nomen. Het auto-ongeluk van SchuscKnigg. Sabotage uitgesloten. De persdienst van de Veiligheidsdirectie van Linz meldt, dat het onderzoek naar den ver nielden wagen, waarmede bondskanselier dr. Schuschnigg en zijn echtgenoote een ongeluk hebben gehad, thans is geëindigd. Als resultaat van het onderzoek wordt het volgende bekend gemaakt: „De geconstateerde beschadigingen, losse verbindingen en breuk vlakken van de onderdeelen van de auto ver- toonen allen die kenteekenen, welke doen con- cludeeren, dat zij onmiddellijk door het on geluk zijn ontstaan. Er werden noch half door- geveilde stukken, noch defecten gevonden, die zouden hebben kunnen zijn ontstaan door vreemde handen. Sabotage is derhalve als oorzaak van het ongeluk uitgesloten. Materi- eele gebreken werden aan de auto ondanks zorgvuldig onderzoek niet gevonden. Geen enkel onderdeel van de stuurinrichting toont teekenen van vroegere demonteeringen en alle andere deelen van den wagen laten niet toe te concludeeren, dat een technisch defect het ongeluk zou hebben veroorzaakt". Emigranten uit Duitschland. De nood van duizenden is groot. In de Woensdag te Londen gehouden vier de zitting van het bestuur der commissie voor emigranten uit Duitschland hebben Viscount Cecil, de voorzitter en de Amerikaan James MacDonald de hooge-commissaris. het voorstel geopperd, dat de Volkenbond de verantwoor ding op zich zou nemen om de Duitsche emi granten te helpen bij de vestiging en werk verschaffing in andere landen. De quaestie der Duitsche emigranten, aldus Viscount Cecil, is een der symptomen van een wijdvertakte beweging, waarmee bijna elk land ter wereld te maken heeft, n.l. het nationalis me, dat bijzonder acuut geworden is door de economische moeilijkheden waaronder de wereld gebukt gaat. Ik geloof, dat het nationalisme in zijn uiter sten een kwaad is en wij moeten zien wat ge daan kan worden om dit kwaad, waaronder niet slechts de verdreven individuen, doch ook de landen, waarheen zij verdreven zijn, te lijden hebben, tegen te gaan. James MacDonald deelde mede, dat het aan tal Duitsche emigranten sedert Januari 1933 ongeveer 80.000 bedroeg. Ongeveer 15000 hier van hebben zich nog niet gevestigd en de nood van duizenden hunner is groot. Slechts een onder den Volkenbond staande organisatie kan onze taak verlichten. Hulde dient gebracht te worden aan de Fransche regeering voor haar edelmoedige houding ten opzichte van de emigranten uit het Saargebied. Landen waarheen de emigranten zijn ge trokken hebben kanzienlijke economische voor deelen getrokken uit de commercieele onder nemingen welke de uitgewekenen daarheen hebben gebracht. Het is een volslagen verkeer de opvatting te beweren, dat de emigranten een economischen last beteekenen voor het land, dat hen opneemt. De pogingen moeten worden voortgezet om het vraagstuk volledig op te lossen, maar de ernstige economische crisis in de Europeesche landen njaakt een snelle oplossing onmogelijk. JUNOPLANTSOEN fi Kam., Zolder, Tuin. Koopsom I 5000.-, Huur 34.p.m. S. VELDKAMP, v. Dorlstr. 90, Tel. 16373 (Adv. Ingez. Med.) Decreet van Goering. Tegen het politiek Katholicisme. De officieeie Pruisische persdient deelt o.m. het volgende mede: De Pruisische minister-president en chef van de geheime staatspolitie generaal Goe ring heeft zich in een decreet aan de opper- presidenten en regeeringspresidenten bezig gehouden met de afwijzende houding van ze kere kringen van den katholieken clerus te gen het nationaa'.-socialisme en zijn instel lingen Met bewuste miskenning van de bui tengewone prestaties van den nationaal-so- cialistischen staat en in tegenstelling met de bereidvaardige erkenning, welke het geheels volk hem voor zijn succesvolle inspanning op alle gebied des levens schuldig is gelooft een aantal katholieke geestelijken nog steeds de hun toevertrouwde voiksgenooten ten aan zien van de Nationaal-socialistische gedach te van de wijs te moeten brengen, alleen om dat zij hun politieken invloed zien tanen. De minister-president wijst het ontketenen van een Kulturkampf tegen de katholieke kerk opnieuw met de meeste beslistheid af. Hij acht het echter onvoorwaardelijk noodzake lijk met alle energie op te treden tegen een streven van het politiek katholicisme tegen den Nationaal-socialistischen staat. Dien overeenkomstig heeft hij. teneinde aan het drijven van zulke anti-nationaal-socialisti- sche katholieke geestelijken, wier mentaliteit en houding nog steeds in de gedachtenwe- reld van de vroegere centrumspartij wortelt, een einde te maken, de staatsautoriteiten er op gewezen met alle wettige middelen tegen zulke leden van den clerus, die het gezag van hun geestelijk ambt voor politieke doelein den misbruiken, op te treden. Haarlem itt den crisistijd. De aanwas der bevolking blijft voortgaan. Het aantal huwelijken ook normaal. Haarlem moet evenals alle andere gemeen ten den crisistijd doorstaan. Daarom is het van belang na te gaan hoe het met het inwoner - 31 December 1934 telde Haarlem 129.127 in woners. op 30 Juni was dit opgeloopen tot 130.469. In de laatste 6 maanden dus een ver meerdering van 1342. Dit is een toeneming die normaal te noemen is. In de laatste 3 jaar steeg de Haarlemsche bevolking aldus: 1932 2470 1933 1884 1934 2388 De stijging in 1933 was vrij laag, maar in 1934 werd bijna weer het tempo van 1932 be reikt. Het eerste half jaar van 1935 ligt zelfs boven het gemiddelde van het goede jaar 2470. maar in het algemeen is de stijging in het le halfjaar grooter dan in het 2e halfjaar. Het zal dus van den gang van zaken in het 2e halfjaar afhangen of het recordjaar wordt ;eslagen. Er bestaan geen gegevens over de draag kracht van de nieuw gevestigde personen te Haarlem. Het vermoeden bestaat evenwel, dat verreweg het grootste gedeelte van de nieuwe inwoners tot de draagkrachtigen behooren. omdat den laatsten tijd de nieuw gebouwde woningen vrijwel uitsluitend middenstands huizen zijn. Het trouwen gaat in dezen crisistijd ook ge woon zijn gang. 1934 was een jaar met veel huwelijken, er werden er toen zelfs 77 meer gesloten dan in 1933 (930 in 1933 en 1007 in 1934). In het eerste half jaar van 1935 zijn er 40 huwelijken minder gesloten dan in hetzelfde tijdvak over 1934, maar toch is het gemiddel de ongeveer gelijk aan dat van 1933. (In de Alpen hebben het vorig jaar 146 menschen door ongeluk ken bij de bergsport het leven verloren. In 1934 zijn in Nederland 44705 verkeersongevallen voorgekomen, met 398 dooden en 14538 ge wonden.) Bloo-Jan grijpt zich in de haren, Als hij zulke cijfers ziet. Om te rillen, die gevaren. Hij is liever Doo-Jan niet. Honderdzesenveertig menschen In de bergen neergestort. Die betaalden met het leven Voor den roep der Alpensport. Bloo-Jan droomt van diepe kloven Aan wier rand hij nimmer stond. En hij wordt met angstzweet wakker, Heel. op den beganen grond. Hij wil dan maar liever veilig In ons vlakke landje zijn. Het verkeer: vierhonderd dooden, Ook die veiligheid is schijn. Bloo-Jan droomt van jakkerautos. Waaraan hij ten offer viel. Tot hij zich weer bedbewust wordt, Veilig, stationnair, stabiel. Maar de vrees zit in zijn beenen En de krant deelt alweer mee. Meriéchen vielen met een vliegtuig. Of verdronken in de zee. Bloo-Jan droomt een zoeten dagdroom Van een stip in d'oceaan. Waar Robinson Crusoe leefde. En ook hij graag heen zou gaan. P. GASUS. Gestolen geldkistje. Na bijna een jaar door spelende kinderen gevonden. Op 18 SëptenVber van het vorig jaar werd door mevrouw SchaapmanVreugdenliil, die een sigarenwinkel heeft in het perceel Hooi- markt 10, aan de politie kennis gegeven, dat van haar bureau in een achterkamer een ijzeren geldkistje verdwenen was. Dit moet geschied zijn bij een insluiping, want van braak was geen spoor te bekennen. Dit kistje was te groot van omvang om het in het bureau weg te sluiten. Daarom had ze het een plaats boven op het bureau gegeven, waar het vijftien jaar lang gestaan had. Toen zij, na zich op dien dag even verwij derd te hebben, in die kamer terug kwam werd haar aandacht dadelijk door de leege plek op het bureau getrokken. In het kistje zaten veel dingen, die voor mevrouw Schaapman waarde hadden, o.a. een Nuts- en Rijkspostspaarbankboekje, een trouwboekje een paar kasboekjes, een paar pertemonnaies, eenige aandeelen van ae Chr. Ger. Kerk te Haarlem, enz. Op verzoek van de bestolene en in het be lang van het onderzoek werd dit indertijd door de politie niet aan de pers medege deeld. De politie vermoedde, dat de dief zich met de boekjes bij de Spaarbanken zou aan melden, maar deze deed dit niet. En ook het geldkistje werd niet terugge vonden. Maar nu heeft het toeval meegeholpen. Donderdagmiddag waren eenige schoolkin deren in het Spaanderswoud te Hilversum aan het spelen. Plotseling schopten eenige jongens tegen een hard voorwerp in den grond. Dit. bleek een ijzeren geldkistje te zijn, waarvan het slot verbroken was. De politie te Hilver sum werd er mee in kennis gesteld. Uit den hierboven genoemden inhoud bleek het, dat dit het kistje was, dat in September te Haar lem gestolen was. De Hilversumsche politie hegft het kistje met de papieren naar de politie"" te Haarlem verzonden. De Negus van Abessynië zegt: „de oorlog komt ieder uur meer nabij". pag. 4 Italië verhoogt de soldij der troepen in Afrika. pag. 4 Goering richt zich tegen de R.K. geestelijken pag. 4 Een buitengewone zitting van de Volksraad tusschen 25 Juli en 4 Augustus. pag. 4 De bank van Frankrijk verlaagt het disconto pag 4 Dr. II. Colijn zal heden het bezuinigingsont- werp verdedigen. pag. 3 De Kwikstaart-bemanning is ten grave ge dragen. Dag. 3 Een ooggetuige over het ongeluk met de Ma- raboe. pag. 3 Krijgt Amsterdam een IJ-tunnel? pag- 3 In verband met de tarwefraudes zijn nog vier personen gearresteerd. pag. 3 Haarlem's bevolking blijft toenemen. pag. I De K. L. M. zou een tekort hebben aan Neder- landsche piloten. pag. 2 Laatste Berichten. pag. 7 ARTIKELEN. ENZ. Van onzen Londenschen correspondent: Oran je in N'oord-Ierland. pag 4 Van onzen Londenschen correspondent: Euro peesche volksdansfcest. pag 7 Van onzen Londenschen correspondent: De eerste belangrijke film in kleur. pag. 7 Yr. S. Lagere huren in Londen. pag 4 Van onzen Brusselschen correspondent: Oude kunst te Brussel. pag. 10 K. de Jong: Concert der H. O. V. pag. 6 Sport in 't kort. pag 6 Bekende Haarlemmers: de heer H. J. Wesseling pag. 5 R.K. KERK. Tot pastoor te Vogelenzang is benoemd de weleerw. heer B. N. Terra. De onlusten te Belfast (N. Ierland) konden slechts onderdrukt worden door militairen, die met de bajonet op het geweer door de straten marcheerden. K. L. M. heeft tekort aan Nederlanclsche piloten. Daarom wijzigingen in het luchtnet Verschillende lijnen worden „overgedaan". Het spreekt van zelf, dat het tragische on geval met de machines der K L. M. ook van invloed zijn op de personeelsformatie bij de luchtvaartmaatschappij, waarom deze genood zaakt is geweest de medewerking in te roepen van de Duitsche en de Tsjechische maatschap pij in verband met den nachtdienst op Keulen en den dagdienst op Praag. Deze maatregelen zijn voorloopig slechts als tijdelijk bedoeld. In verband met een en ander hebben wij geïnformeerd of de personeels sterkte der K. L. M. van dien aard was. dat men thans een gebrek aan verkeersvliegers had. Dit is echter in het geheel niet het geval, zoo verzekerde men ons. De K. L. M. heeft nog voldoende vliegers om haar diensten te ver vullen. Er is echter een andere reden, die lot bijzondere maatregelen dwingt. De K. I.. M. heeft verschillende soorten toestellen. Fokkers in groote verscheidenheid, waaronder bijzon der zware machines en ook het geheel aparte type-Douglas. En nu doet de moeilijkheid zich voor. dat niet elke piloot der K.L.M. een Douglaspiloot is d.w.z. iemand, die is ingevlo gen op de Douglasmachines. Ook zijn lang niet alle piloten vertrouwd met de zware Fokkers. Dit veroorzaakt complicaties nu midden in het seizoen een oude Douglasvlieger als Sil- berstein omkomt en de K, L. M. in betrekke lijk kort tijdsverloop twee Indië-piloten heeft verloren. Voor alles is noodig, dat de Douglas- piloten thans op de Indië-route komen, ter wijl men met de overige de Europeesche lijnen zal bezetten. In verband hiermede is het dan ook zeer waarschijnlijk dat de K. L. M. besluiten zal in het binnenlandsch verkeer geen Douglasma chines meer te gebruiken, waardoor men ae piloten beschikbaar krijgt voor de Indië-ver- binding. De binncnlandsche lijnen zullen thans voorloopig met Fokkers worden gevlogen. ZOMERCONFERENTIE CHR. HIST. UNIE Donderdagavond werd de Zomerconferentie van de Chr. Historische Unie. welke op 18. 19 en 20 dezer in het Conferentie-oord van den Zendingsstudie-Raad te Lunteren wordt gehouden, geopend door den voorzitter, den heer J. R. Snoeck Henkemans. die een harte lijk welkom toeriep namens het bestuur der Chr. Hist. Unie en namens de Chr. Hist, leden van gemeentebesturen. De opkomst, aldus spr., toont, de toenemende belangstelling voor onze conferenties. De onrust dezer tijden, de onze kerheid, de wankeling van het staatkundig leven, in Nederland zoowel als elders d--t velen voor het eerst of anderen met nieuwe kracht, hoofd en hart uitstrekken naar chris telijke politiek. Hierna kreeg ds. A. W. M Odé uit Koude- kerke het'woord tot het uitspreken van een rede over „Het vraagstuk van Kerk en Staat m dezen tijd".

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1