Coufedie- Uilvettum ItieM Bom DE BILT KUNSTHANDEL M. v. MEURS Co. EXPOSEERT TOT 1 SEPT. A.S. VRIJDAG 19 JU EI 1935 H A AR" E EM'S DAG BEAD 2 ZIJLWEG 122, HAARLEM RONCO AARDEWERK RIE CRAMER EN F. CARBASIUS (Adv. ingez. Med.) Federatie Haarlem der S. D. A. P. Ir. B. Vos over productie volgens een vast plan. De Federatie Haarlem der S. D. A. P. hield Donderdagavond in het gebouw van den Pro testantenbond een vergadering ter bespreking van productie volgens een vast plan. De Fede ratie-voorzitter. de heer S. P. Doek. deelde m zijn openingswoord o.a. mede. dat dit jaar op den Eersten Kerstdag de traditioneele Kerstvergadering zal plaats vinden. De partij voorzitter de heer Koos Vorrink. heeft zich bereid verklaard, de Kerstrede uit te spreken. Deze vergadering zal in het Gemeentelijk Con certgebouw gehouden worden. De secretaris, de heer E. F. Albrecht, bracht een uitvoerig verslag uit over de gemeente raadsverkiezingen, welk verslag een overzicht gaf van de verhoudingen ook in vergelijking met vorige verkiezingen van de verschillende partijen. De heer C. Maarschall, penningmees ter der Federatie, bracht verslag uit over de onkosten.voor de verkiezingsactie, waarna bei de functionnarissen een woord van dank voor hun belangrijk werk in ontvangst hadden te nemen. Hierna was het woord aan Ir. H. Vos, di recteur van het wetenschappelijk bureau der D. A. P., v bureau sinds eenigen tijd be zig is een z.g „Plan voor den arbeid'1 samen te stellen. Dit plan zal eind September in een buitengewoon congres van de S. D. A. P. be handeld worden. Daar het thans nog niet openbaar gemaakt kan worden sprak de heer Vos niet over dit plan, doch in het algemeen over productie volgens vaste regels. Spreker verklaarde dat de historische stellingen van Marx en Engelz haar buitengewone waarde in het verleden hebben bewezen voor de sociaal democratie en nog zullen hebben, doch dat naar verhouding van de wijziging der machts verhoudingen een groeiende beweging ver plicht is, niet alleen op te bouwen op de his torie, doch in het bijzonder aandacht te be steden aan de nieuwe wegen welke behooren te worden ingeslagen als gevolg van de ster kere positie welke men inneemt. Met verschil lende voorbeelden toonde spr. aan, dat de wijze waarop de productie thans plaats heeft, alleen ten doel heeft zooveel mogelijk winst te be halen en geen rekening houdt met de behoef te. Dit heeft steeds geleid tot allerlei wanver houdingen en het is dan ook noodzakelijk, alle krachten in de spannen ten einde hierin ver andering te brengen. Hiervoor is uitvoerige studie noodig, om na te gaan in hoeverre er behoefte is. daar dit ook individueel voor ieder persoon en gezin zoo geheel van elkander af wijkt, doch verschillende statistieken gaven j hierbij uitstekende inlichtingen. Er zal begon nen moeten worden met een nationale pro ductie. vplgens een vast plan, evenwel met, het, doel"te" komen tot een internationaal produc tiesysteem. De groote moeilijkheid is hierbij de prijzenpolitiek- en bijvoorbeeld voor de, textielindustrie' de concurrentie welke van Ja pan wordt ondervonden, doch het wetenschap pelijk bureau is er. aldus spr., in geslaagd al deze vraagstukken te verwerken en in het rapport de nieuwe wegen aan te geven om tot het doel te geraken, waarbij spreker er de aandacht op vestigde dat het Plan van den Arbeid in Nederland b.v.b. niet te vergelijken is met dat van België daar hier meer de over heidsbemoeiing ingang heeft gevonden en de Belgische bevolking andere behoeften heeft dan de bevolking in ons land. Om b.v.b. in ieder gezin in België zes platte borden en zes diepe borden.aanwezig te doen zijn zouden de betreffende fabrieken nog tal van jaren kun nen produceeren. De leerzame inleiding van den heer Vos met groote aandacht gevolgd en met een krachtig applaus van de aanwezigen beloond, waarna de heer Doek een kort sluitingswoord sprak. De Rietvink Donderdagavond in Boesjir. De K.L.M. heeft bericht ontvangen, dat de „Rietvink"', die Woensdagmorgen om tien uur van Amsterdam naar Boesjir is vertrok ken, teneinde de bemanning en passagiers van de Maraboe af te halen. Donderdag avond aldaar is aangekomen. Gelijk bekend: is Par men tier gezagvoerder van de Rietvink. Hedenochtend is het vliegtuig weer west waarts vertrokken. De kans bestaat nu. dat Parmentier Zater dagavond nog op Schiphol zal aankomen. GERDESSENFEEST. Donderdag was het voor 400 kinderen van Haarlemsche Openbare Scholen de dag van het j aarlij ksche Gerdessenfeest, waar de deel- nemenden reeds weken naar hadden uitgezien. Om 8 uur werd van de speelplaats der school aan de Parklaan met muziek voorop gemar cheerd naar den Koudenhorn, waar twee ver sierde booten gereed lagen. Vele ouders en belangstellenden waren op gekomen om getuige te zijn van het vertrek. De tocht ging eerst door de Amsterdamsche havens, vervolgens naar Zaandam, in welke plaats een korte wandeling werd gemaakt, daarna naar Velsen, waar voor de spoorbrug werd gedraaid en de terugreis aanving. Ondanks de ongerustheid van velen heeft het weer zich gedurende den geheelen dag uitstekend gehouden en medegewerkt, om de feestelijke stemming van het begin onvermin derd te doen voortduren tot het einde, toen om ruim 4 uur de booten weer aan de plaats van afvaart meerden. Dank verdienen de erflaters, die dezen dag jaarlijks mogelijk maken; de Haarlemsche Reddingsbrigade, welke geheel belangeloos eenige leden ter beschikking stelde, om ge durende den tocht op alles voorbereid te zijn, en allen, door wier goede zorgen de kinderen na een genotvollen dag behouden in Haarlem konden terugkeeren. BIJZETTING FRANSCHE VLUCHTELINGEN Maandag 22 Juli a.s. zullen te Weert plech tig worden bijgezet 54 Fransche vluchtelin gen. die in en na den wereldoorlog in het Zuiden van Nederland zijn overleden. Van dezen zijn er 28 begraven te Weert en 26 in andere plaatsen. De stoffelijke res ten van deze laatsten zijn bereids naar Weert overgebracht. Excursie van „Het Neder- landsche Wegencongres". Ontvangst in het polderhuis te Hoofddorp. In verband met de groote werken en ver beteringen op het gebied van wegen- en bruggenbouw, die in den laatsten tijd door de zorg van den Rijkswaterstaat, den Provin cialen Waterstaat en het Waterschap „De Haarlemmermeerpolder" werden tot stand ge bracht, wordt heden door het bestuur van de Vereeniging „Het Nederlandsche Wegen congres" te 's Gravenhage een excursie ge maakt door dezen polder, in gezelschap van het Polderbestuur en vertegenwoordigers van het gemeentebestuur. Nu het wegenvraagstuk van dezen polder, dat vooral het Polderbestuur in den loop dei- jaren heel wat zorg en moeite heeft gekost vrijwel geheel tot oplossing is gekomen, kan daaromtrent het volgende in herinnering worden gebracht. Toen in 1857 het verharden der wegen met kracht ter hand werd genomen, werd in het tijdsverloop van 7 jaar een net goede grint wegen gevormd van ongeveer 250 K.M. Er ontbrak echter een goede fundeering en daar door bracht deze wijze van verharden nog al bezwaren met zich. In 1888 werd dan ook besloten meer puin te gaan gebruiken, hetgeen het onderhoud wel ten goede kwam. Jaarlijks werd voor het wegenonderhoud pl.m. f 28.000 uitgegeven, hetgeen spoedig steeg tot f 30.000, toen vrij wel op deze hoogte bleef tot ae automobiel verscheen, die de uitgaven op ongeveer f 200.000 bracht. Het gevolg was ook dat de wegen lang zamerhand in slechte conditie geraakten, zoodat telkens naar beter verhardingsmate riaal moest worden uitgezien, teneinde het volslagen stukrijden te voorkomen. Tenslotte kwam er uitkomst, doordat in middels dank zij een overeenkomst met de Amsterdamsche Gemeente-Waterleiding enkele door haar benutte wegvakken van een gesloten wegdek waren voorzien. Weldra volgde andere wegen en spoedig bleek dat het profiel der wegen veranderd moest wor den; niet alleen werd de tonrondte vermin derd, doch ook tevens de wegbreedte ver groot. Men besloot ten slotte „af werk" te maken en het geheele wegennet van de stofvrije beharding te voorzien, een verbetering, waar door de onderhoudskosten aanmerkelijk zul len dalen. Ook van de vele over de verschillende vaarten en tochten in den Haarlemmermeer polder liggende bruggen werd een groot aan tal door nieuwe bruggencomplexen vervangen groote verbeteringen. die niet ten onrechte veler bijzondere aandacht en groote belang stelling trekken. De congresleden vertrokken van het TourT nooiveld te 's Gravenhage in autobussen voor een bezoek aan de wegvakken westelijk van Oegstgeest van den in aanleg zijnden Rijks weg- AmsterdamSassenheimHaagsche Schouw's Gravenhage. Vandaar vertrok hei gezelschap naar de zuidzijde van Haarlem en via de Heemsteedsche Dreef en den Kruisweg werd naar Hoofddorp gereden. Aldaar had te ongeveer 12 uur ten Polder huize de ontvangst door het Polderbestuui plaats. Hierna had de bezichtiging plaats van de in het Polderhuis ingerichte tentoonstelling van ontwerpen en verdere teekeningen die op het wegennet enz. in den Haarlemmermeer- polder betrekking hebben. Hieronder bevonden zich o.a. oude kaarten van ,,'t Hooge Heemraadschap van Rijnland" van 1740; het groote oude „Moolenboek" van Johannes van Zijl, Moolenmaker van Lex- mondt, behelzende de beschrijving en af beeldingen van allerhande soorten van „Moolens, derzelver opstallen en gronden"; verschillende kaarten van 1843, betrekking hebbende op den bouw van de watermachi nes; verder een interessante collectie teeke ningen en foto's van ontwerpen en tot stand gebrachte werken op het gebied van wegen- en bruggenbouw, o.a. ook teekeningen voor de gereedgekomen uitbreiding van de Leegh- water en van den in aanleg zijnden Rijksweg AmsterdamSassenheim. Het groote gezlschap, dat te ongeveer 12 uur in een 8-tal groote autobussen in Hoofddorp arriveerdè, werd in de groote zaal van het Polderhuis hartelijk verwelkomd door den Dijkgraaf, den heer Reinders Folmer, die op voortreffelijke wijze het „voroheen en thans" van den Haarlemmermeerpolder vertolkte en daarbij een duidelijk overzicht gaf van de vele moeilijkheden die in den loop der jaren overwonnen moesten worden en de vele groote verbeteringen die tot de oplossing van het wegenvraagstuk in Haarlemmermeer heb ben geleid. De heer Stieltjes, voorzitter van het We gencongres, dankte hartelijk voor de gulle en hartelijke ontvangst. Hierna werd vóór het Polderhuis met- hulp van den Philips versterkingswagen van S. de Wit uit Arnhem nog het woord gevoerd door den heer C. Krijn, hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat in Noord-Holland en den ingenieur van den Haarlemmermeer- polder den heer J. G. Bijl. We komen hierop -morgen nader terug. ONZE MOEILIJKE KAASPOSITIE. De groote moeilijkheden, welke zich voor doen ten aanzien van de Nederlandsche kaas positie, de consumptiemelkmoeilijkheden en het ondermelkvraagstuk, hebben den minis- van economische zaken aanleiding gegeven een commissie in te stellen, welke tot taak heeft de moeilijkheden, welke zich daarbij voordoen, te onderzoeken en den minister voorstellen te doen, welke tot verbetering zouden kunnen strekken. De leiding van deze commissie is opgedragen aan ïr. S. L Louwes, regeeringscommissaris voor den ak kerbouw en veehouderij. HEILGYMNASTIEK EN MASSAGE. Bij het examen eerste gedeelte Neder- landsch diploma voor Heilgymnastiek en Massage zijn geslaagd: de dames C. Th. C. Nuyfcen, Haarlem en A, E van Waveren, Heemstede. meldt: Hoogste barometerstand 763.2 m.M. te La Coruna. Laagste barometerstand 747.4 m.M. te Sarna. en voorspelt: Matigen tot krachtigen-Zuidelijken tot Wes telijken wind. Zwaar bewolkt tot betrokken. Tijdelijk regen. Weinig verandering in tem peratuur. Uit het Buitenland Slechter weer is op komst. De hooge druk in het Zuidwesten verliest meer en meer terrein. Over Scandinavië is de depressie dieper geworden, terwijl het lage druk gebied, dat gisteren reeds in het verre Westen werd gesignaleerd thans met flinke barometerdalingen Ierland nadert. Over het geheele waarnemingsgebied is het weer slecht, met uitzondering van Noord-Scandinavië zijn overal de temperaturen weer gedaald. De regen was uitgebreid en plaatselijk matig. Het is te verwachten dat de naderende de pressie in het Westen het weef ten onzent nog verder zal verslechteren. Toenemende wind is waarschijnlijk, terwijl de regenkansen groot zijn. Barometer Stand va nheden, 759 m.M. Vorige stand 761 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: FIRMA KEIP. Opticien Groote Houtstraat 137, tel. 11640 Thermometer 19 Juli: Hoogste gisteren 70 F. Laagste heden nacht 59 F. Hoogste heden tot 12 uur 70 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 19 Juli. Ondertrouwd 18 Juli: J. A. A. Hafkenscheidt en T. Goos; W. H. Eken en A. M. Beekelaar; J. Roosen en A. M. Hock; W. Vermeulen en H. Hogenbirk. Getrouwd 18 Juli: G. van Walen en T. Vis ser; A. C. v. d. Broek en A. A. L. Radder; W. H. Neuteboom en G. Mulder; J. W. C. Vooges en A. M. H. Pi-eters; W van Loh.uizen en E. M. Stouten; W. J. Hoek en C. J. van Driel; A. Broekhuizen en C. Krol. Bevallen 17 Juli: E. J. MöhringStevens, z.; W. SlingerlandHogervorst. d.; J. M. J. Hoebenv. Kampen, z.; A. C. Hollanderv. d. Raadt, z.: 18 Juli: T. P. E. Schornagel Stille, z. Overleden 16 Juli: E. B. van Mierlo, 32 j., Ramplaan; H. J. Hulsbergen, 53 j.. Klooster straat; 17 Juli; H. H. Mehkë, 84 j., Merovlfigen- straat. JAARVER GA DER ING „JACOB VAN LÉNNEP". In een der zalen van den Haarlemschen Kegelbond hield de Haarlemsche Tooneel- vereeniging „Jacob van Lennep" haar j aar- vergadering. Na opening door den voorzitter en jaarverslag van den secretaris werd be handeld de rekening en verantwoording van den penningmeester, waaruit bleek, dat de toestand niet rooskleurig was. De algemeen? vergadering ging er dan ook mede accoord dat de contributie wederom verlaagd werd teneinde meer leden te krijgen. De aftre dende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen en twee leden voor de kascommis- sie werden benoemd. De vergadering werd hierna gesloten. SPEELTUIN VEREEN. ROZENPRIEEL VRAAGT GROND. Door het bestuur van de Speeltuinvereeni- ging Rozenprieel is een verzoek aan B. en W. van Haarlem gericht een stuk grond beschik baar te stellen voor inrichting van een speel tuin in de Rozenprieelbuurt. Het dagelijksch bestuur bestaat uit de heeren H. Oostenbroek, voorzitter, N. A. Langenhuysen, -secretaris, K. Loeve, pen ningmeester. AANBESTEDING VERFWERK. Het door de Woningstichting „Patrimo nium" op 12 dezer aanbestede verfwerk, is gegund aan den laagsten inschrijver A. Dub belman. te Haarlem, perceel A voor f 2.365; perceel B voor f 675 en perceel C voor f 1.250. BUREAU VOOR HET ORGANISEEREN VAN OPERA - CONCERTEN. Te Haarlem is gevestigd het bureau voor het organiseeren van Opera-concerten: secre tariaat bij den impressario den heer H. H Luijken. Nieuwe Kruisstraat 11. De groote opkomst van het publiek en het enthousiaste onthaal voor alle uitvoerenden op de Opera-concerten, gegeven door de Haarlemsche Orkest Vereeniging met mede werking van Helene Ludolph (sopraan), Ans Stroink (alt), Willem Schansman (tenoi') en Otto Couperus (bariton) zijn aanleiding ge weest tot de oprichting van bovengenoemd bureau. Het bureau stelt zich ten doel met bege leiding van orkest of vleugel Opera-avonden te organiseeren in verschillende plaatsen van ons land. CONGRES VAN RADICALE PARTIJEN. Op 30 en 31 Juli wordt te Londen een con gres gehouden van de Entente Internatio nale des Partis Rsdicaux. Het congres wordt geopend door Mr. Ramsay Muir. terwijl de inleidingen zullen worden gehouden door Sir Herbert Samuel: Betrand Nogaro. oud minister van Frankrijk; W. Lypacewicz (Po len) en Prof. Mr. A. C. Josephus Jitta, Vrij dag 1 Augustus zal Lloyd George spreken over zijn New Deal. V Bij de Entente is aangesloten de Vrijzin nig-Democratische Bond. die zal worden ver tegenwoordigd door de heeren Th. M. Kete laar, (die vice-voorzitter der Entente is), Prof. Mr. A. C. Josephus Jitta, Mr. L. G. van Dam ien S. J. v. d. (Bergb.. kacf-tna-alsSacteliaeUste. Z6-Z&, Ua-acletn vtdaatyde. fw (Adv. Ingez. Med.) Een groot Nederlander ter ruste gelegd. Ter aarde bestelling Mr. Cort van der Linden. Donderdagmiddag is op Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage het stoffelijk overschot van mr. P. W. A. Cort van der Linden, minister van Staat en oud-lid van den Raad van State ter aarde besteld. Achter den lijkwagen, waaraan de kransen van de Koningin en Prinses Juliana waren opgehangen, reden eerst'de twee galakoetsen van het Hof met den kamerheer van de Ko ningin jhr. A. G. Sickinghe, gepensionneerd generaal majoor, en mr. J. C. baron Baud, secretaris van Prinses Juliana, en voorts zeven volgrijtuigen, waarin o.a. de minister-presi dent dr. H. Colijn en de Nederlandsche ge zant te. Parijs,, jhr. j. Loudon,- hadden plaats genomen. Op Oüd. Eik en Duinen hadden zich honder den autoriteiten uit het geheele land ver zameld In de rouwkapel sprak dr. Colijn. De regeering acht het een voorrecht, aldus dr. Colijn. de gelegenheid te hebben om hier te getuigen van haar deelneming met het ver lies. dat geleden is met het verscheiden van mr. Cort van der Linden. Spr. richtte een warm woord van deelneming tot mevr. Cort van der Linden. Mr. Cort van der Linden had een voor name plaats verworven in het hart van het Nederlandsche volk. Ik zou echter tekort, schieten; zoo ging dr. Colijn voort, wanneer ik van deze gelegenheid niet gebruik maakte, als ik niet een enkel woord zeide uit naam van het Nederlandsche volk, dat hem eert als een trouw en toegewijd dienaar van ons vorstenhuis. De band met het vorstenhuis was van zeer bij zonderen aard. Met mr. Cort van der Linden is heengegaan een dienaar van ongemeen hooge postuur Meer dan een halve eeuw is dit leven in dienst van de publieke zaak geweest. Het Neder- TahdSèfie wolk in groote meerderheid heeft mëti diepe'genegenheid zijn arbeid in de oorlogsjaren gadegeslagen.. Mr. Cort .v. d. Linden heeft, op zijn-post échter nog. meer gedaan. Hij- heeft op een waardige wijze de wereld getoond, een opvolger van Hugo de Groot te zijn. De rech ten en belangen der neutralen tegenover de wereld heeft hij op duidelijke wijze getoond. De oorlog behoort tot het verleden, maar het werk van Cort van .derLinden. werkt door, ook nog heden. Onpartijdigheid was een van de groote ka raktereigenschappen van Cort v. d. Linden, waaraan we thans terugdenken. Ook deze groote Nederlander is overgegaan van den tijd naar de eeuwigheid. Wanneer we straks van den doodenakker huiswaarts kee- ren, dan blijft voor het Nederlandsche volk de herinnering van dankbaarheid voor het werk, door Cort v. d. Linden verricht. Laat ons te rugkeeren met het beeld in ons hart, dat Cort v. d .Linden was een man, die als een hooge eik opschoot boven yeel.te laag geboomte en zelfs kreupelhout. Laat het Nederlandsche volk aan deze baar vooral., dank brengen aan. God voor hetgeen Deze aan Nederland in dezen man geschonken heeft. Hierna spraken nog jhr. Loudon, Neder- landsch Gezant te Parijs namens de nog overlevende leden van het kablnet-Cort van der Linden en mr. Cort van der Linden, bur gemeester van Groningen, namens de familie. De oudste zoon dankte voor de belangstel ling. GEEN 15 PCT. KORTING VAN ALLE KWEEKERSNOTA'S. Een der grootste onbillijkheden welke in het plan 1935 gepubliceerd werd, aldus het Kweekersblad, was wel de aftrek van de 15 pet. korting van alle kweekersnota's, ook van die soorten, welke verre boven den minimum prijs verkocht werden. De directeur van de Nederlandsche Sierteelt Centrale heeft be kend gemaakt, dat de minister van Econo mische Zaken heel't goedgevonden, het pers communiqué 13 Juni 1935 inzake het bloem- bollensaneeringsplan 1935 in dien geest te wijzigen, dat de korting van 15 pet. op de kweekersnota's niet zal worden berekend over het bruto-bedrag, doch over de verkoop nota's, hei'rekend tegen de wettelijke mini mumprijzen in het binnenland, nader vastge steld bij ministerieele Beschikking van 20 Juni 1935. Hiermede is een groote onbillijkheid weg genomen waarmede vooral de kweekers zijn geluk te wenschen. De exporteurs staan niettemin voor een zeer zware taak, nu zij de volle verantwoordelijkheid te torsen krijgen van de fondsvorming en reeds nu heffingen hebben te betalen of zekerheid te stellen. Deze maatregel is zeer ingrijpend en we zijn niet heelemaal gerust over een gunstigen afloop, voor de kweekers. Immers als nu zekerheid gesteld zal moeten worden dan zal dit veelal gepaard gaan met cedeering van een gedeelte der buitenlandsehe vorderingen, waardoor de kans groot is, dat de kweekers 1 Mei 1936 in moeilijkheden komen. Eerlijk gezegd weten we ook geen andere oplossinge en toch te sla gen in de voorgenomen fondsvorming. Mis schien, dat de commissie ook ten opzichte van de vorderingen der kweekers zekerheid kan stellen. De kleine kweekers hebben eveneens nog recht op tegemoetkoming inzake van de in krimp. We weten, dat van de zijde van de hoogste autoriteiten is toegegeven, dat verdere in krimp van de kleiner? bedrijven niet gerecht vaardigd is, zoodat verwacht mag worden, dat met de steun van de organisaties, met name van het H. B. G. dit onderdeel van het plan nog eens ernstig bekeken wordt. Handel en industrie in Engeland. Reden voor eenig optimisme. In het Lagerhuis heeft de minister van handel, Runciman een overzicht gegeven van. handel en industrie. Daarbij gaf hij een be schouwing over de uitwerking van de recente handelsovereenkomsten en de vooruitzich ten op een verder industrieel herstel. Hij zette o.m. het volgende uiteen: De Britsche handelscijfers toonen jaar na jaar en maand na maand een voortdurende stijging. Er is nog een lange weg voordat de getallen van 1929 bereikt zijn, maar het ko mende jaar kan worden tegemoet gezien met een gereserveerd optimisme. Het Vereenigd Koninkrijk heeft de eerste helft van dit jaar met zijn uitvoer van 260 millioen pond be reikt vergeleken met 189 millioen in de eer ste zes madnden van het vorige jaar. Een zeer belangrijke vooruitgang is bereikt in den uitvoer van machineriën, voertuigen etc. en zelfs in den verkoop van katoenen, garens en fabrikaten uit Lancashire. Wat de binnenlandsche handel betreft, zei- de Runciman, dat hij een jaar geleden uiting had gegeven aan de vrees, dat men op dit gebied bijna het punt van verzadiging had bereikt. Het deed hem genoegen te kunnen zeggen, dat hij daarmede ongelijk had gehad, want de binnenlandsche handel is gedurende het geheele jaar gestadig vooruit gegaan. 398 dooden eischte het verkeer in 1934. Het aantal gewonden bedroeg 14.538. ,1] In afwachting van de verschijning van het statistisch overzicht verkeersongelukken 1934 welke. aan het eind dezer maand of in het begin van de volgende zai plaats hebben, worden door het Centraal Bureau voor dé Statistiek al reeds de volgende uitkomsten bekend gemaakt: 1933 1934 "Totaal aantal in de statistiek op genomen verkeersongelukken 41.816 44.705 Amsterdam 9.033 9.228 Rotterdam 5.631 6.066 ■'s-Gravenhage 3.978 4.643 TJtrëcht 1.553 1.468 Haarlem 1.596 1.474' Groningen 1.826 1.807 Omtrent de gevolgen der verkeersongeluk ken worden de volgende cijfers gegeven: 1933 1934 Aantal verkeersongevallen met: Doodelijken afloop voor één of meer personen 409 376 Uitsluitend lichamelijk letsel voor een of meer personen 5.562 5.932 Lichamelijk letsel en tevens materieele schade 5.832 7,122 Uitsluitend materieele schade 30.012 31.269 Onbekende gevolgen 1 6 Het aantal gedoode en gewonde personen bedroeg voor het geheele land resp. 398 en 14.538 (in 1933: 427 en 12.601). Voorbeurs te Amsterdam. UITERST GERINGE OMZETTEN. De omzetten op de ochtendbeurs waren van daag weer van uiterst geringe afmetingen. De stemming was eenigszins gedrukt. De lichte reactie, die gisteren in Wallstreet had plaats gevonden na vrij vasten inzet vormde voor onze beurs een lichte teleurstelling. Kon. Olie, het eenige fonds, waarin affaire tot stand kwam, zette onveranderd in, doch moest een fractie prijsgeven. Unilever waren prijshou dend evenals Philips en Aku. H.A.V. daarentegen golden ongeveer 1 per cent lager. Amst. Rubber konden zich hand haven. Youngleening bleef op peil. Op de wisselmarkt golden ponden en dollars een fractie lager. Het pond daalde tot onder f7,26, de Fransche franc was weinig veran derd op f 9,72 3/4. VEREEN. VOOR HANDENARBEID. Donderdag vergaderde in restaurant Brink mann de afdeeling Haarlem van de Vereen, voor Handenarbeid. Van den heer Been was bericht ingekomen, dat hij bedankte als be stuurslid der afdeeling. Op vooi'stel van het bestnur werd de heer Been bij acclamatie benoemd als e ere-voorzitter der afdeeling. Met deze benoeming wenschte de afdeeling uiting te geven aan haar groote waardeering voor alles wat de heer Been zoowel landelijk als plaatselijk gedaan heeft ter bevordering van de handenarbeidsgedachte. Tot nieuw bestuurslid werd gekozen de heer S. Bosma. terwijl als afgevaardigden naar het congres te Utrecht werden be noemd de heeren J. ten Wolde en E. Geerts Wzn. Uitvoerige besprekingen hadden plaats omtrent de werkcampagnè der afdeeling. Behalve lezingen en voordrachten zal ge tracht worden een paar speciale cursussen op te richten o.a. een metaalcursus. Werk- looze onderwijzers zuilen dezen cursus te gen zeer verminderden prijs kunnen volgen. Ook een cursus ter opleiding akte r (hout karton en klei) en een cursus in leerbewer- king. NAAR LEEUWARDEN OVERGEBRACHT TIeden is de 19-jarige landbouwerszoon, die door de rechtbank in Haarlem tot 10 jaar was veroordeeld, wegens doodslag op den molenaar Duyser uit Leimuiden, naar Leeuwarden over gebracht. Noch hij, noch het O.M. heeft hoo- ger beroep aangeteekend.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2