Oude Kunst te Brussel. VRIJDAG 19 JU EI 193S H A A R" E E M'S DS'GBC'AÖ De Oude-Kunst Tentoonstelling is niet alleen om der wille van het onderwerp, maar ook door de uitstekende zaakkundige in richting, waarschijnlijk de belangrijkste af- deeling van de Wereld-expositie te Brussel. Hierdoor werd een groot aantal mooie en be langrijke schilderijen bijeengebracht en wat nog meer zegt, met smaak en volgens gen redelijke orde gerangschikt. De eer hiervan komt toe aan den commissie van organi satie. onder voorzitterschap van den hertog van Ursel, die naast zich had als secretai'is- sen-generaal de heeren P. Bautier en Baron Steens. De dagelijksche organisatie-arbeid werd op buitengewone wijze verricht dooi den secretaris den heer G. Philippart, die zich meer dan een jaar aan den opbouw van dit omvangrijke werk gewijd heeft. De Belgische afdeeling vormt de kern van de tentoonstelling. Men heeft hier als thema ..Brabant" voor gekozen. Daaromheen groe— peeren zich de inzendingen van de andere landen, die geheel op zich zelf staan en na tuurlijk niet aan dezelfde grenzen gebonden zijn. Behalve schilderijen, teekeningen en etsen kan men er ook een groote collectie fraai porselein, aardewerk, kant, gobelins enz. bewonderen, die wij echter buiten bespreking- willen laten. De Nederlandsche afdeeling trekt door keuze en rangschikikng zeer de aandacht. Het eigenlijke werk van de commissie, waarin behalve de gezanten Jhr. Tjarda van Star- kenborgh Stachouwer en Ch. Maskens alle autoriteiten van de museum- en kunstwereld zitting hadden, werd gedaan door den heer Roëll. een der conservatoren van het Rijks museum. En het werk werd goed gedaan. Dat de groote meesters als Rembrandt en Vermeer hier onvoldoende en niet vertegen woordigd zijn, vindt zijn reden in de, in voor bereiding zijnde tentoonstellingen van deze beide schilders. Overigens heeft dit aan onze inzending geen kwaad gedaan. Wij hebben namelijk den indruk dat onze schilderkunst uit de groote periode niet voldoende gekend wordt. Wij doelen hier niet op de vakmen- schen. maar op het groote publiek van be langstellenden. Men heeft zoo alle aandacht geconcentreerd op Rembrandt, Vermeer. Hals en Steen, dat tal van schilders, die dit geens zins verdienden, op den achtergrond zijn ge raakt. In Brussel nu krijgen wij tal van se cundaire kunstenaars te bewonderen. Behalve epn paar kapitale Halsen, eenige zeer fraaie Steens, een paar Rembrandts, die lang niet tot zijn allerbeste werk behooi'en, zijn hier geen groote museumstukken geëxposeerd en toch is er heel veel moois. Wij komen tot de ontdekking dat onze Hollandsche schilder kunst schatten bevat, welke lang niet vol doende bekend zijn. Wij zouden zonder aarzeling durven zeggen dat de Hals uit de collectie Katz te Dieren „Lachende Man met Bierpul" het belang rijkste werk van onze afdeeling is. Men heeft dit schilderij dat eenige jaren geleden in Engeland gekocht werd, in 1933 in het Frans Halsmuseum te Haarlem kunnen bewonde ren; in 1934 vond men nog eens gelegenheid het bjjj de firma Kleykamp te Den Haag te aanschouwen. Dit schilderij is zoo jong en frisen,-alsof het gisteren geschilderd was. Welk een meesterlijke techniek, welk een uit bundigheid. Dit is bloedwarme menschelijke kunst.; hel is met een meesterlijk-vrije blij moedigheid geschilderd en toont liefde voor het bestaan en lust in het handwerk, Er is nog een tweede Hals, een Familiegroep voor stellende. Dit schilderij bevindt zich al jaren lang in Amerika en werd in bruikleen afge staan door Mogmar Art Foundation te New York. Het werd voor het eerst in Eudopa ge- exposserd te Londen in 1906. Het is een voorrecht dat we deze Hals eens kunnen zien, want hij behoort tot zijn supe rieure werken. Naast deze groep hangen drie portretten. Men veronderstelt dat het inte ressante Vrouwenportret uit de verzameling van Mevr. M. van Gelder te Ukkel het pen dant is van het Mansportret uit het Art Institute te Chicago. De beide andere por tretten zijn van Adam van Hassevelt (coll. Goudstikker) en van Jasoer Schade van Westrum (Rudolphïnum te Praag). Hoewel men uit deze vijf werken zich nog wel geen volledig beeld van de veelzijdig heid van Hals' kunst kan vormen, zijn zij toch voldoende om zich een indruk van dezen grooten Hollandschen meester te vormen. Van Jan Steen is hier een grootere collectie aan wezig, die dezen schilder van verschillende kanten doet kennen. Er is een eenvoudige Vrouwekop uit de collectie Buchenau, dat een juweeltje is. Het boeit door een psychologi sche subtiliteit en een deftigheid van kleur die we in de groote schilderijen wel eens mis sen. Heel belangrijk zijn de drie doeken van Hercules Scghcrs, van die slechts heel weinig schilderwerk bekend is. Wij kennen dezien meester voornamelijk door zijn prachtige et sen en prenten, waarvan het Amsterdamsche Prentencabinet een uitgebreide collectie be zit. Zij die deze verzameling kennen zullen met aandacht zijn groote landschappen be wonderen. i De Rembrandts welke we in Brussel te zien krijgen zijn niet bijster belangrijk. De gri saille van „Joseph zijn Drcomen vertellend" toont den meester op zijn best. Gerard Terborgh is heel goed vertegen woordigd. We noemen in de eerste plaats een warm, levend Vrouwenportret van Corne lls de Graeff uit de verzameling Van Zuylen van Nij e velt te Wassenaar en een Vrouwen portret uit de collectie Buchenau, in bruik leen bij het Rijksmuseum. De heer Katz te Dieren laat hier uit zijn collectie,, behalve de Hals. nog een prachtige romantische Winter van Aart van der 1^2er zien. Behalve een drietal Hobbema's van bij zondere kwaliteiten, een groote Van der Helst, 1 vier Jan van Goyens, delicaat van atmosfeer, (in het bijzonder het Gezicht op Antwerpen uit de collectie Goudstikker) en vier be langrijke Cuyps, zijn er nog eenige kleine schilderijtjes, die we in het bijzonder onder de aandacht willen brengen. Zij die Paulus Potter beoordeelen naar zijn beroemde Stier, zullen er goed aan doen dit kleine Stiertje eens te bekijken. Zij zullen bij het zien van dit juweeltje tot de overtuiging komen dat Potter een delicaat en fijn schilder was. die in zijn greote werken lang niet op zijn voordee- hgst "uitkomt. Jan van der Heyden is een schilder die ik hier eigenlijk nas ontdekte. Hij heeft hier v;-" - nee-en. Het is ongetwijfeld kleine kunst, maar zoo vriendelijk, levendig en vol fantasie dat men er niet genoeg naar kijken kan. Wal is deze kunst dicht bij ons modern gevoel gebleven. Dit laatste kan ook gezegd worden van het werk van Pieter Saenredam, van wien we hier een Mariakerk te Utrecht pinden uit de collectie Nienhuis te Bloemen- Een beknopt overzicht. daal. Op dit wonderlijke verklaarde werk beeft de tijd geen vat gehad. Het is merk waardig be zien hoe een schillerij als dit over een komt met de schildersidealen van onzen tijd. Een Wintervreugde van Avercamp (coil, gravin Van Lynden te Lisse) zouden we een meesterstukje willen noemen, zoo geestig, zoo scherp tot in de kleinste details is het geka rakteriseerd. Naast de zaal met onze schilderijen be vindt zich in een afzonderlijk zaaltje een col lectie van 90 etsen en 140 staten van Rem brandt, in bruikleen van den heer M. de Bruin.. Dit is voor de liefhebbers van Rem brandt etsen verrukkelijk studiemateriaal en een uitvoerige beschouwing overwaard. We meenen thans wel het belangrijkste van onze Nederlandsche inzending onder uw aandacht gebracht te hebben en willen over gaan tot een uiteraard beknopt overzicht van hetgeen de overige landen op de Brusselsche Oude Kunsttentoonstelling laten zien. Het Centrum van de Belgische inzending, die begrijpelijkerwijze de belangrijkste van de gansche tentoonstelling is, wordt gevormd door de Vlaamsche primitieven. Wij vinden hier werkelijk het alleredelste en belang rijkste tezamen. Er zijn niet minder dan vijf en twinig Ro gier van der Weydens. waarvan de eene al schooner is dan de andere. Een van de aller mooiste is ons inziens wel 't portret vanMelia- duse van Este uit het Metropolitan Museum te New-York. Naast de Van der Weydens moeten de Breughels genoemd worden. Van den ouden Breughel zijn hier drie en twintig kleine en groote stukken, waarhij een aantal van zijn hoofdwerken. Het is jammer dat er ook eenige van minder gehalte bij zijn: dit had vermeden kunnen worden. Parijs stond de beroemde „Bedelaars" af, Darmstadt „De Ekster op de Galg", uit Detroit kwam de „Dans van de Bruid", uit het museum Mayer van den Berg uit Antwerpen Dulle Griet, dat wel het belangrijkste stuk van deze prachtige Breughel collectie is. Bijna al deze schilderijen zijn ons, hetzij door reproductie, hetzij door persoonlijke aanschouwing be kend; wij zagen ze echter nimmer bij elkaar: zooals men ze hier nu ziet, wordt men wel heel sterk getroffen door de onvergelijkelijke levenskracht van deze kunst. In al deze Breu ghels is niets verouderd, de tijd heeft er niet de minste vat op gehad, ze blijven ondanks de eeuwen, die er verliepen sinds ze ontstonden, even dicht bij ons hart en bij onzen geest. De derde figuur van deze afdeeling is David Teniers. van wien meer dan twintig schilde rijen een uitnemende gelegenheid tot een na dere studie van dezen typisch Vlaamschen meester geven. Hugo van der Goes met zijn doorzichtige zuivere kunst is goed vertegenwoordigd en daarnaast vinden w'e tal van meesters, als Meester van de St. Catherina Legende. Mees ter „Aux Feuillage en Broderie" wier namen verloren zijn gegaan. Doordat men voorna melijk Brabantsche meesters gezocht heeft leeren we ook eenigg, minder bekende schil ders kennen, die zeker öe aandacht ver dienen. Een daarvan is Colijxx de Coter, een schilder met een sterk" uitgesproken ëxgen karakter. Belangstelling verdient ook de serie schilderijen van Mor van Dashorst, eigenlijk een Noord-Nederlander, want hij werd in Utrecht geboren, maar wiens beste werk in Brussel ontstond. Het portret van Magriet Halseber, bekend onder nen naam van de Vrouw met de Baard, is een meester stuk. Dennis van Alsloot, die in 1570 in Bvussel geboren werd en wiens voornaamste werken zich in Londen bevinden is een heel merk waardig schilder die groote nauwkeurige schil derijen van de, in België nog steeds in eere gehouden. Ommegangen maakte. Het is geen gróóte kunst, maar met welk een volmaakt meesterschap weet Van Alsloot in weerwil van de overdaad van figuren en zegekarren zijn doeken harmonisch op te bouwen. Ze zijn vol beweging, rijk van kleur en zeer gevarieerd. Bovendien bezitten ze een groote historische en folkoristische waarde. De 19e eeuwsche schilders vallen naast al deze groote meesters wel eenigszins af. Al leen Jan Stobbaerts' werken blijken het er tegen uit te houden. De Engelsche inzending bestaat- uit 'n kleine maar zeer goed gekozen collectie 18e eeuwsche kunst, die opvalt door haar distinctie en kleur. Ondanks de ongetwijfeld wat mondaine en rhetorischen kant van de Engelsche meesters heeft hun werk toch groote qualiteiten, die misschien wel eens wat onderschat worden. Welk een allure hebben de portretten van Rey nolds en Reaburn, die we in Brussel op hun best vertegenwoordigd vinden. De Fransche afdeeling i,s voor ons van groot belang, omdat de oude Fransche kunst weinig bekend is, de gi'oote belangstelling begint eigenlijk pas bij Watteau. Hier zijn enkele fraaie 15e eeuwsche stalen aanwezig, maar het mooiste werk da teert ons inziens toch uit het begin der 16e eeuw. Tot de fraaiste vroege Fransche por tretten behoort dat uit de collectie Deman- dolx-Dedon uit Marseille .dat tot heden nog nooit geëxposeerd werd. Nog indrukwekkender zijn de twee kleine portretten van Corneille de Lyon. Deze zijn van een ongeloofelijke fijnheid en hebben een diepte van kleur zooals men maar zelden aantreft. Bovendien hebben zij een zeer persoonlijk accent en lijken weinig ou het werk van andere schilders uit dien tiid. De eenige waar men even aan denkt is Clouet. Het portret van René du Puy du Fou heeft" een prachtigen mvsterieuzen groenen achtergrond, het geheel is van ongelooflijke subtiliteit en getuigt van een sterk psycho logisch inzicht. Het portret van Christina van Denemar ken, dat aan Francois Clouet wordt toege schreven, is eveneens een meesterwerk, dat tot het mooiste- van deze Fraxische inzending' behoort. Wat men hier van de 18e eeuwers te zien krijgt is niet alles van den eersten rang. Ook Ingrès ziet men hier niet op zijn best. Daumier's werk is altijd interessant en volledig, zelfs in zijn minder kapitale doeken, zooals hier dc „Schaakspelers". Verder zijn er nog eenige mooie Corots en twee belangrijke Courbets. Het spreekt vanzelf dat men eigenlijk, om een juisten en volledigen indruk te geven van de aesthetische en historische waarden hier in Brussel vereenigd. over oneindig meer ruimte zou moeten beschikken. Het eenige wat wij hier konden geven was een bondise c-menvatting. om daarmee den indruk te wekken dat hier een oneindiee riitdom wordt opgestapeld. Zij die de Brusselsche tentoon stelling bezoeken en eenige belangstelling voor kunst hebben. moet°n een middag aan dez° afdeeling wijden. Een zoo goed gekozen en goed geschikt ensemble zal men niet zoo spoedig weer te zien krijgen. Mario Stoppani, die door een vlucht van 4996 K.M. het lange afstandsrecord voor watervliegtuigen op zijn naam wist te brengen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Handschoenen en ceinturen, kindertasch. Politiebureau, Smedestraat. badpak, hand doek en sportbroekje, Nieuwenhuizen, Hol- steinstraat 7 rood. ballen, Mens, Assendelver- st-raat 16. bril, Brouwer, Kleverparkweg 12rd., badpak, Fernin, Jan van Zurenstraat 13, étui met lint, Booms, Dubbelebuurt 19 zw., geld. van Zijdveld, Berckheijdestr. 29 rood. hond, wed. Gouda, Harmenjansweg 9 rood. muts, Schaaf, Colensostraat 15 rood, padvindersmes Straathof, Joh. de Breukstraat 39, portemon- n-aie, Schaaf, Colensostraat 15 rood, porte- monnaie, Visser, Zocherstr. 11, hondenpen ning, Tal-ens, Spionkopstr. 4, pakje, inh. waschhandjes, v. Ee. Noordlaan 58. Santpoort papieren patroon voor japon, Warmerdam, v. Oosten de Bruijnstraat 75, vulpotlood, Da- mave, Nic. v. d. Laanstraat 1, zweep, Schutte, Kaniperstraat 40 rood. KUNSTHANDEL M. VAN MEURS EN CO. In den kunsthandel M. van Meurs en Co., aan den Zijlweg 122, even voorbij het viaduct, wordt een tentoonstelling gehouden van werk van Rie Cramer en F. Carbasius. Het is een kleine, doch uitgezochte expositie van het be kende Roneoaardewerk van beide kunstenares sen. Fraaie dessertbordjes, elk met een an dere rangschikking der figuren, bijv. bloemen, in mooie kleuren, sierlijke beeldjes, een spe lend kind, een Madonna, een aapje, huwelijks- en geboorteborden. voorzien van naam en da tum. die op bestelling geleverd worden, kortom, er is een prachtige verzameling bijeen ge bracht, die voor belangstellenden van groote bekoring is. Deze tentoonstelling, die nu reeds eenige dagen is geopend, zal tot September toe voor het publiek te bezichtigen zijn. Men kan dan tevens kennis nemen van de zaak zelf, van dezen kunsthandel in moderne en oostersche kunst. Op smaakvolle wijze zijn enkele van de voorhanden kunstvoorwerpen tentoongesteld; zoo zagen we een prachtige ikoon, voorstellende de dood van Maria, een collectie origïneele oud-Perzische doeken, Ja- pansche teekeningen, enz. Ook deze verzameling is een bezichtiging overwaard. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Strijders voor den Vrede. Geachte Redactie, Hetgeen ik hier ga schrijven is 'n antwoord op het ingezonden stuk van den heer J. V., in het avondblad van Woensdag", 17 Juli. Mijnheer J. V., Met hetgeen u schreef in uw ingezonden stuk, ben ik het geheel eens en toch zou ik graag een kleine opmerking willen maken. Wanneer u de bewerkstelliging van de vrede nastreeft, zult u ongetwijfeld van het principe uitgaan. „Hebt Uw naaste lief". Welnu, in uw ingezonden stuk las ik van: „Oorlogstuigfabrikanten, die met een satani sche grijnslach geld opstreken". U stelt ze dus voor als duivels, die gereed staan, om de menschheid met een drietand het vagevuur in te porren. Mijnheer J. V., denk er om, dat u tegenover men-schen staat, menschen in wie de drang naar het goede nog niet zoo ver gegroeid is, als bij u reeds het geval is. Die menschen, tot wie u zich richtte, zijn het slachtoffer van een tijdgeest, een geest van winstbejag en parti culier bezit. Maar daarom zijn ze niet minder VERZEKERINGSVOORWAARDEN GRATIS ONGEVALLENVERZEKERING Zie vetgedrukte aanvulling onderaan voor alle betalende abonnés van HAARLEM'S DAGBLAD Elke betalende abonné van Haarlem's Dagblad is, zoolang zijn abonnement duurt, dit blad verschijnt en de Directie van „Haarlem's Dagblad" de verzekering doet duren, verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen, op de volgende voorwaarden: Artikel i. Als verzekerden worden beschouwd alle per week per maand en/of per kwartaal betalende geabonneerdendie aar de volgende vereischtcn voldoen: a. gedurende minstens twee weken (in het geval van maand- en kwart aal-abonnés gedurende een volle maand) als geabonneerd, in de registers van „Haarlem's Dagblad" zijn ingeschreven; den iScn verjaardag gepasseerd zijn en den 6o;len verjaardag niet lijden aan ziekten óf gebreken, welke voor hen bet gev voor ongevallen vergrOOten, en volkomen het gebruik hebben van hunne ledematen eu zintuigen. Artikel 2. Onder ongeluk, als in deze voorwaarden bedoeld, wordt verstaan de uitsluitende en recbtstreeksche oorzaak var lichamelijk letsel (waaronder ook te water geraken verstaan wordt), den verzekerde, onafhankelijk van zijn eigen wil overkomen, en waarvan .bet bewijs geleverd, woidc dat zulks door van buiten at toegebracht geweld wcM veroorzaakt met Tiet' 'gevolg hierna :- Artikel 3 aangeduid. Artikel 3. De uitkccringcn bedragen: 600 GULDEN, indien bet ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaardende eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de levenslange ongeschiktheid van den verzekerde waaronder begrepen wordt de amputatie van twee ledematen, hetzij beide voeten of beide handen, dan wel één voet. en één hand, boven den enkel ol den pols of onherstelbaar gezichts verlies uit beide oogen (totale blindheid), een en ander binnen tien dagen na den datum van het ongeval 600 GULDEN, Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) dc eenige en rechtstreeksche oorzaak is van den dood van den verzekerden geabonneerde, hetzij onmiddellijk of uiterlijk bmncn driemaal 24 uren na 400 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie van één hand of één voet boven den pols of enkel of van het onherstelbaar gezichtsverlies uit éen oog (totale blindheid van dat oog), een en ander binnen 10 dagen na den datum van het ongeval; 250 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van dc amputatie van beide leden van een duim, binnen tien dagen na den datum van bel ongeval; 150 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen dc grenzen van de voorwaarden) dc eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie van alle leden van een wijsvinger binnen tien dagen na den datum van het ongeval: 50 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) dc eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie van alle leden van een anderen vinger binnen tien dagen na den datum van het ongeval; 30 GULDEN, indien hel ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak e van de breuk van een boven- en/of onderarm of van de breuk van een boven- en/of onderbeen; terwijl onverminderd de bepaling der voorlaatste alinea van artikel 6, krachtens deze verzekering alle uitkeeringen op het hoofd van één persoon verzekerd en om welke redenen ook te doen, te zamen nooit meer dan f600,kunnen bedragen, onder bepaling, dat ingeval reeds bij het plaats grijpen van een ongeluk de bovengenoemde ledematen van het lichaam mochten worden gescheiden, door snijding, wringing, scheuring, knelling, als anderszins, dat verlies met amputatie zal worden gelijkgesteld. Verder onder bepaling, dal liet verlies van vóór het ongeluk reeds onbruikbare, gebrekkige of verminkte ledematen geen aanspraak geeft op, en niet in aanmerking komt bij overlijden. Hetzelfde geldt voor het geval dat reeds vóór het ongeluk ledematen gemist werden. Heeft een ongeval het verlies van meerdere vingers van een hand téngevolge, dan gaat dc volle te verlcenen uitkeenng in geen geval het bedrag te boven dat voor het verlies van de geheele band is vastgesteld. Een ongeval geeft nimmer recht op meer dan één uitkeering, met dien verstande, dat indien hetzelfde ongeval zoowel breuk als verlies van een boven- of onderarm of been tengevolge heeft, de uitkeering voor verlies zal worden verleend. Artikel 4. De uitkeering Ingeval van overlijden geschiedt aan de eebtgenoote of bij ontstentenis daarvan aan de erfgenamen van den gedooden abonné. Uitkccringcn wegens verlies van ledematen, vingers of oogen geschieden aan den abonné zolvcn. In geval recht op schadeloosstelling ontstaat, zal de uitkeering geschieden binnen tien dagen nadat de noodige inlichtingen verkregen zijn en het persoonlijk letsel, en de oorzaak en het gevolg daarvan bewezen zijn ten genoege der Directie van ..Haarlem's Dagblad". Artikel 5. Eene uitkeering zal niet verschuldigd zijn bij dood of verlies van ledematen of oogen. of breuk van ledematen direct of indirect, veroorzaakt: a- door eenige ziekte, kwaal ot voorbcschiktheid van den ver zekerde; b. door eenige heelkundige operatie ol door uitputting als gevolg daarvan (tenzij die operatic noodzakelijk was wegens letsel, waartegen verzekerd is c. door eene bevalling of zwangerschap, ook al mocht de dood verbaast zijn door een ongeluk; d. door zonnesteek, of terwijl de verzekerde onder den invloed van overprikkeling of somnambulisme was of door bedwel mende dranken of krankzinnigheid minder in staat dan ge woonlijk om zorg voor zich zeiven te dragen; e. door zelfverminking, zelfmoord of poging daartoe, hetzij willekeurig of niet, onverschillig of de geabonneerde al dan niet goed bij zinnen was; f. in duel, of gedurende de voorbereiding tot of deelneming aan wedstrijden of bij vlieg- of luclitvaarltochten of bij baden, n, automobiclrijdcn, raolorwielrijden of wielrijdcn g. door grove nalatigheid of grove onvoorzichtigheid of door vechten, of aanvallen tegen den persoon van verzekerde of in buitenlandschen oorlog of binncnlandschc beroerten. Het verdwijnen, verdrinken of door gas of gassen verstikken van den verzekerde, wordt fen opzichte van deze verzekering aange merkt als te zijn veroorzaakt door grove nalatigheid, of grove onvoor zichtigheid, tenzij ten gcuoege van dc Directie -van Haarlem's Dagblad liet bewijs van het tegendeel wordt bijgebracht. De verzekering geldt echter wel voor gevallen waarbij het ongeluk veroorzaakt werd tengevolge van rechtmatige zelfverdediging, oi wel hij poging tot redding van personen of tot afwending van drei gende gevaren. Onder bepaling, dat indien een abonné In staat van krankzinnig heid of verstandsverbijstering zal raken of zich buiten Europa mocht bcgeven_(behalve indien hij van ccne Europecsche haven naar een andere ï.uropeesche haven reist in een schip' inct vast dek in lijd van vrede) oi mdïen hij zich in krijgdienst te land of te water begeeft en evenzeer van den dag af waarop bij ophoudt zijn abonnementsprijs van Haarlem's Dagblad te betalen of deze courant ophoudt te verschijnen, of de Directie van Haarlem's Dagblad de verzekering doet eindigen, alsdan deze verzekering voor hem geheel zal ver vallen en krachteloos worden. Van dc verzekering zijn uitdrukkelijk uitgesloten: allen die zich met de bereiding, het verwerken of proefnemingen met buskruit, schietkatoen, nitroglycerine, dynamiet, naphtha", acetylechgas of andere licht-ontplofbare of licht-onlvlambarc stoffen bezig bouden of daarbij desbewust tegenwoordig zijn- Evenmin geldt deze verzekering voor mijnwerkers, acrobaten, circusrijders en dergelijken. Zeevisscheiszeevarenden en personon van den Loodsdienst zijn in de verzekering begrepen, en wel, wat betreft ongevallen aan den wal voor alle uitkeeringen. Verlies van ledematen wordt ook aan boord gedekt, doch op uitkeering bij overlijden kan voor hen uitsluitend aanspraak worden gemaakt indien het ongeval dat het overlijden tengevolge heeft, aan den wal plaats had. Indien de gevolgen van een ongeluk door ziekelijke omstandig heden, waarin "de verzekerde verkeerde op hot oogenblik dat het ongeval plaats liad, vergroot worden, wordt eventueel geen hoogcre schadeloosstelling betaald, dan die, welke volgens het oordeel van den geneeskundigen adviseur van „Haarlem's Dagblad" zou hebben moeten zijn uitgekeerd aan ccn normaal persoon, door hetzelfde ongeluk getroffen. Gedurende den termijn, waarin de verzekerde lijdende ls aan de gevolgen van een ongeluk, zal de verzekering tijdelijk buiten kracht zijn met betrekking tot elk nieuw ongeluk, dat den verzekerde mocht Artikel C. Ingeval een geabonneerde een ongeluk overkomt, moeten in alle gevallen alle bijzonderheden daaromtrent en omtrent het bekomen letsel zoo spoedig mogelijk schriftelijk gemeld worden aan de Directie van „Haarlem's Dagblad" te Haarlem en indien zoodanige kennisgeving niet binnen driemaal 24 uur na het ongeluk is geschied, dan zal gcenerlcl uitkeering ver schuldigd zijn. Indien de getroffene zeevarende is, moet dc kennisgeving van het overlijden geschieden binnen drie dagen na het bekend worden -•an het ongeluk aan de belanghebbenden. Zoo spoedig mogelijk 11a het ongeluk, moet de hulp van een be- •oegd geneeskundige worden ingeroepen en de verzekerde is gehouden inder geneeskundige behandeling te blijven en de voorschriften •an den geneesheer onafgebroken op te volgen totdat hij volkomen hersteld is. In ieder geval moet den geneesheer van „Haarlem's Dagblad" toegestaan worden den verwonde te onderzoeken, wanneer en zoo dikwijls zulks billijkerwijs geéischt kan worden en „Haarlem's Dagblad" heett eveneens vrijheid om zoodanige genees- en heel kundige hulp te verstrekken als het noodig acht. Elk bewijs hetwelk de Directie van „Haarlem's Dagblad" van tijd tot tijd zou kunnen eischen betreffende eenig ongeluk of verwonding op grond waarvan een eisclt werd ingesteld, zal haar spoedig mogelijk, nadat hiertoe het schriftelijk verzoek gedaan d, gegeven moeten worden. a geval van ccnig ongeluk met doodelijkcn afloop moet hiervan de Directie van Haarlem's Dagblad te Haarlem schriftelijk worden kennis gegeven, onmiddellijk nadat het ongeluk aan belanghebbenden bekend zal zijn geworden. Het niet nakomen van een of meer der in dit artikel genoemde ■erplichtingen, zal elke aanspraak op uitkeering voor belangheb benden verloren doen gaan. Alleen na overlegging van het nauwkeurig door hem en den bchandclcnden geneesheer ingevulde aanvrage-formulier tot uit keering, en ingeval van overlijden, van dc doodacte, kan de belang hebbende aanspraak maken op de behandeling zijner vordering. overgelegde stukken blijven het eigendom van „Haarlem's Dagblad". De kosten der geèischtc verklaringen komen ten laste "in dengene die de uitkeering aanvraagt. Alle bedragen, die krachlens deze verzekering verschuldigd zijn. zullen betaalbaar zijn ten kantore van „Haarlem's Dagblad", slechts na ontvangst van eene door de(n) rcchthebbende(n) ge tcekende quilantie, terwijl dc verzekering bij uitbetaling van een bedrag van meer dan twee honderd en vijftig gulden zal vervallen. Van geen som, die verschuldigd is, zal interest betaald worden, ik niet 111 gevallen, waarin die anders volgens de wet verschuldigd •u zijn; terwijl de verplichting tot uitbetaling van eenig bedrag ophoudt, wanneer het niet binnen een maand, nadat het ls toegestaan geworden, is ingevorderd. tikeL 7. Alle geschillen uit dc voorwaardon voortvloeiende, zullen beslist worden door drie scheidslieden, Nederlanders, bij onverdeelde keuze door partijen te benoemen. Bij weigering of bij gebreke van overeenstemming geschiedt de benoeming der drie scheidslieden door den Kantonrechter te Haarlem. Partijen zijn aan de uitspraak der scheidslieden onderworpen als in een vonnis m het hoogste ressort en zullen elk haar eigen kosten dragen, benevens de helft van het honorarium der scheidslieden. Artikel 3, Bezwaring ot vervreemding van de rechten, voor n geabonneerde uit deze verzekering voortvloeiende, heeft geen rechtsgevolg. Alzoo zal het ontvangbewijs van den verzekerde oi, bij overlijden, van de echtgenoote of erfgenamen van den verzekerde in ieder geval volledige kwijting ten gevolge hebben. Met het oog op vaststelling der identiteit van den verzekerde, moet deze bij elke verandering van woonplaats, beroep of naam, i door huwelijk of anderszins, daarvan ten spoedigste opgave aan de Directie van „Haarlem's Dagblad" te Haarlem."" ALGEMEENE VOORWAARDEN. Als abonné In den zin dezer verzekering wordt beschouwd liet hooid van het gezin, tenzij, voordat het ongeval plaats greep een ander lid van het gezin als verzekerde is aangewezen na schriftelijk verzoek aan.de administratie van Haarlem's Dagblad. De abonnés van het Geïllustreerd Zondagsblad van Haarlem's Dagblad zijn eveneens nog afzonderlijk grai> tegen ongevallen verzekerd. Voor deze aparte verzekering (waarvan de uitkeeringen worden gegarandeerd door de Nieuwe HAVRank te Schiedam) zijn de voorwaarden gratis ten kantore van Haarlem's Dagblad verkrijgbaar. De uitkeeringen voor de verzekering van het Geïllustreerd Zondagsblad zijn als volgt: Levenslange ongeschiktheid f 2000.Overlijden f 600.Verlies of Wijsvinger f 75.Elke andere vinger f 30. hand, voet of oog f 400.Duim bij invaliditeit f 3000.- als wij. Elk menschelijk wezen beleeft een geestelijken groei, hetzij bewust, hetzij onbe wust. Mnheer J. V., ik beweer dat zoolang er in de harten der menschen nog geen vrede is, zoo lang zal er op de aarde nog oorlog zijn. Wilt u den vrede bewerkstelligen, bewerkstellig dan eerst den vrede in u zelf. dan heeft u al meer gedaan, dan tien vredesorganisaties kunnen doen. Denk niet. dat schrijver dezes, aangesloten is bij een kerk, vereeniging of andere aardsche gemeenschap. Hij is aangesloten bij een Hoogei'e Gemeenschap, die hem in staat heeft gesteld, om deze woorden neer te schrijven. De Redactie, hartelijk dankend voor de ver leende plaatsruimte verblijf ik, Hoogachtend, MARTIN LANGEREIS. Algemeene Wereldvrede een utopie? Algemeene Wereldvrede is een verheven ideaal, zegt de Vereeniging van Werklooze Intellectueelen, maar, laat zij er direct op volgen, voorloopig althans nog een utopie, Heel duidelijk kan zij dat bewijzen uit de verschijnselen aan den politieken hemel. Hier is uitsluitend het intellect aan 't woord. Uit het één volgt met wiskundige zekerheid het ander. Er is een tijd geweest dat het intel lect over alles dacht te zegevieren. Denken we slechts aan Roux, die de bereiding van de levenscel in 't vooruitzicht stelde, aan La Place, die beweerde geen behoefte meer te hebben aan hypothese. De geleerden zijn na dien weer bescheidener geworden. We denken aan het „Es" van Freud. het „élan vital" van Beyson. Wetenschap en Geloof hebben elkaar weer de hand gereikt. Wij strijders voor den vrede, wij gelooven dat oorlog wel dege lijk te voorkomen is als ieder weldenkend mensch hieraan daadwerkelijk wil mede helpen en niet alleen belijdt dat men er naar streeft. Gij, leden der Vereeniging van Werk looze Intellectueelen, gij moet „helaas" vele uren onproductief -doorbrengen (grondoor zaak o.a. de oorlog?) Laat deze werklooze uren vruchtbaar worden door die kostbare gave. die u in ruime mate geschonken werd, uw intellect, dienstbaar te maken aan wat gij noemt: „een zeer verheven ideaal: de al gemeene Wereldvrede 1" EEN LID VAN DEN INTERN. VROUWENBOND VOOR VREDE EN VRIJHEID. Haarlem, 17 Juli '35.. Wereldtaal. i spoor- of tramongeval, etc., worden de uickeeringen: bij overlijden f 1000.- Door deze publicatie zijn alle vroeger gepubliceerde verzekeringsvoorwaarden vervallen Naar aanleiding van het artikel van uwen Londenschen correspondent over „Basic" En- gelsch in uw blad van Donderdag 11 Juli wil ik enkele opmerkingen maken. Sinds de Phoeniciërs (ongeveer de eerste handeldrijvers) aan de boorden der Middel- landsche Zee een Phoenisch dialect schie pen, hebben door de eeuwen heen alle naties, die op zekere tijden op handelsgebied den boventoon voerden, getracht dit te doen. Hier in slaagden zij. Werd niet in de na-middel eeuwen op alle zeeën de Hollandsche taal gesproken en begrepen? Na de Hollandsche glorie veroverde Engeland dit monopolie en heden wordt de Engelsche taal op alle zeeën en daai'aan grenzende landen gesproken en begrepen. Echter, het is begrijpelijk, dat ook Enge- land's hegemonie gaat "tanen. Waarschijnlijk doen Amerika of Japan er een gooi naar. In ieder geval is het logisch, dat een niet- Engelsch sprekende natie (Duitschland?) trachten zal in eerste instantie het handels monopolie op de wereld te veroveren, waar wéér een gevolg van zal zijn, dat deze natie probeeren zal haar taal in te voeren, waarna het nu gangbare Engelsch ten doode gedoemd zal zijn. De bewering der Engelschen, dat hun taal zich beter voor universeel gebruik leent, om dat hun taal door bijna een kwart der wereld bevolking wordt gesproken, berust dan ook op pedanterie. Daarbij komen nog de moeilijkheden der Engelsche klanken voor b.v. deRomanen (Frank rijk, Spanje, Italië), waarvan er zeker 80 pet. zullen zijn, die deze moeilijkheden niet zul len kunnen overwinnen, om maar niet te spréken van den Aziaat, China, Japan). Voorts wordt Esperanto gekenmerkt als een droog product der studeerkamer, dat zich geen positie in de wereld heeft kunnen ver overen. Maar. dr. Zamenhof, de auteur van Esperanto, heeft zich tot levenstaak ge steld een taal te scheppn, die aan alle moei lijkheden met succes 't hoofd kon bieden, en is daar m.i. wonderwel in geslaagd. Dr. Zamenhof heeft in overweging geno men, éérst een der doode talen (Grieksch. La tijn), daarna een bestaande taal (Fransch, Duitsch. Engelsch) voor universeel gebruik te propageeren, maar is uit practische overwe gingen gedwongen geweest te gaan bouwen aan Esperanto. Esperanto toch is een taal. geleerd en ge dacht los van alls taalaankleefsels, de meest logische, en behoeft- ook hierom geen concur rentie te vreezen. Ten bewijze dat Esperanto opgang doet, 24e in Augustus 1932 gehouden In- .ernationale Esperantistencongres waren aan wezig 1640 Esperantisten uit 38 verschil lende landen, terwijl 15 regeeringen zich of ficieel lieten vertegenwoordigen. De toekomst is Esperanto, EEN ESPERANTIST»^ Rectificatie „Luchtbescherming". Hooggeachte Redactie. Nu ik mijn ingezonden stuk, opgenomen in uw blad van 17 Juli, als druk voor mij zie, be merk ik tot mijn spijt dat er een onwaarheid in voorkomt, die ik zeer gaarne gerectificeerd zou zien. 1-Iet betreft n.l. den zin: „Als men de heeren, meest hooge officieren, hoort spreken over bommen en strijdgassen, dan lijkt het wel of zij reclame maken voor een artikelenz." Dit nu is niet waar, zij maken integendeel reclame voor de afweermiddelen. Mijn bedoe ling was zóó: „Als men de heeren, meest hoo ge officieren hoort spreken over bommen en strijdgassen dan lijkt het wel of zij staan te praten over een artikel enz Dat is natuurlijk een groot verschil. Reclame j ergens voor maken Is dat aanprijzen en het I aanprijzen van die bommen en strijdgassen wordt niet gedaan, maar reclame wordt ge- maakt voor de afweermiddelen. Het verdere gedeelte van mijn stuk blijft zoo als het er staat. U Mijnheer de redacteur mijn dank voof de plaatsing. Uw abonne, J. V*

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 8