Souvenirs. Moderne Woningen Hei Betekgeijksie 53e Jaargang No. 15972 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen" Zaterdag 20 Juli 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. VV. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCH.APPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72y2. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regclabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. D11 NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 20 Juli. De C. W. van der Hoogt-Prijs. Het bestuur van de eerwaardige Maat schappij der Nederlandsche Letterkunde heeft zijn mandaat ter beschikking van de leden gesteld. In September moeten zij bij eenkomen om een nieuw bestuur te kiezen. De oorzaak van deze schokkende gebeurte nissen in zoo venerabelen kring zijn bekend: de commissie voor Schoone Letteren had den dichtbundel ..Porta Nigra" van H. Marsman aanbevolen ter bekroning met den C. W. van der Hoogt-Prijs (ad f 1000) en het bestuur bekrachtigde deze aanbeveling niet, omdat de dichter Marsman in een artikel in De Groene Amsterdammer van 11 Juni 1931 de Maatschappij beleedigd had. Dit artikel be trof de toekenning van denzelfden prijs (voor het jaar 1931) aan Arthur van Schen del voor zijn roman „Het fregatschip Jo hanna Maria". Arthur van Schendel is een oude heer, Marsman is een goede dertiger. De Jeugd kwam in opstand tegen de be kroning van den Ouderdom en zette boven haar protest „De opdracht van wijlen C. W. van der Hoogst geschonden", waarna zij in krasse bewoordingen de venerabele Maat schappij te lijf ging. Nu heeft het démissionaire bestuur een ver dediging van zijn besluit in elkaar gezet en aan de leden toegestuurd. Het is een nogal omslachtig verhaal, want de heele historie van den Prijs moet erin behandeld worden om Marsman's bewering te weerspreken, dat het niet een Prijs van de Maatschappij zdu zijn, maar een Prijs, uitgeloofd door C. W. van der Hoogt, die gebruik maakte van de diensten der Maatschappij. Dit juridische onderscheid lijkt niet zoo erg Interessant. In elk geval blijkt uit het offi cieel vastgestelde reglement, dat het bestuur de volle bevoegdheid bezit om dé aanbeveling van de Commissie voor Schoone Letteren te verwerpen. Er staat geen beperking in om trent de gevallen waarin het dat doen mag. Belangrijker is de volgende verklaring- van het bestuur: „Wij hebben gemeend dat wij de Maatschappij belachelijk en verachtelijk zou den maken en haar waardigheid te grabbel gr ooien met aan het advies gevolg te geven. Naast andere bezwaren bij verschillende le den was doorslaand het gevoelen, dat de Maatschappij ervoor moest worden behoed haar beleediger te kronen. Woord en critiek zijn vrij, scheldwoord en lastertaal niet!" Nieuw is dit soort conflict niet. In alle landen van Europa komen deze botsingen tus- schen oude, eerwaardige kunstinstellingen en „de jongeren", die ze altijd weer beschimpen en aanvallen, tot uiting. Onze corresponden ten in Parijs en Londen hebben daar meer malen over geschreven. In Parijs krijgen de „Académie" met haar Veertig „Onsterfelijken" en het Théatre Francais er het meest van langs, in Londen steekt er jaarlijks een storm op tegen de Royal Academy als zij haar schil derijententoonstelling in Burlington House weer gaat houden en diverse modernismen verwerpt. Ja. het is allemaal erg menschelijk en begrijpelijk. In dit Hollandsche geval staat „in het mid den" de bewuste commissie voor Schoone Let teren, die in 1931 den C. W. van der Hoogt- Prijs aan den ouden van Schendel toekende en ln 1935 aan den jongen Marsman. Ik ben ge neigd tot huldebetoon aan deze commissie, die blijkbaar zoowel de Jeugd als den Middelba ren Leeftijd en den Ouderdom, dewelke nu eenmaal in deze wereld samen moeten leven en alle drie bij tijden tot superieur werk in staat zijn, in hun rechten erkent. De Commissie is thans boos op het bestuur, en dat,is begrijpelijk. Evenmin als zij ben ik het eens met de genomen beslissing. De toe kenning van den C. W. van der Hoogt-Prijs beteekent geen bekroning van het karakter en de burgerlijke deugden van den schrijver of dichter wieni dit fortuintje ten deel valt. maar van zijn werk. Persoonsbeoordeling blijft er heelemaal buiten. Alleen de Schoone Letteren moeten ermee worden gediend. Als dus de bundel „Porta Nigra" de schoon ste uitgave des jaars is moet die den Prijs krijgen, en het komt er volstrekt niet op aan wie de auteur is of wat hij gezegd of gedaan heeft. Door deze dingen hautain te negeeren zou het bestuur de schoone Letteren, die schooner zijn dan welke Maatschappij of Académie ook, ten volle geëerd en zijn af keer van klein-menschelijke overwegingen getoond hebben. Het zou zeer zeker de Maat schappij niet hebben geblameerd. Integen deel: het zou haar doel op verheven wijze hebben erkend Helaas, dit is het bestuur niet gelukt. Het is bovendien erg tekort geschoten in gevoel voor humor: een kostbaar, en ook in litterai- ren zin onmisbaar bezit. Want er zat onmis kenbare humor in de situatie. En de kennissen des heeren H. Marsman zouden niet nagelaten hebben die te belich ten, als hij den Prijs gekregen en aanvaard had. Jammer voor de Maatschappij, dat het zoo niet geloopen is. R. P. KONINGIN EN PRINSES BEZOEKEN DE BELGISCHE KONINGSKINDEREN. De Koningin en Prinses hebben Vrijdag een onverwacht bezoek gebracht aan de Belgische koningskinderen. Omstreeks 11 uur arriveer den de hooge bezoeksters per auto vanuit Den Haag op het paviljoen aan het strand, waar de Belgische kinderen op dit moment aan het spelen waren. Na een bezoek van bijna een uur vertrokken de Koningin en de Prin ses weer. uitveleïde gedaan door den burg monter van Noordwijk, de heer Van der Mor tel. De velen, die zich op het strand bevon den, begroetten de Koningin en Prinses op enthousiaste wijze. Gebleken is, dat by aankomst van de „Normandie" te Neio York, 300 zilveren lepels en 500 aschbak- ken ontbraken, die door de pas sagiers als souvenir waren mee genomen) Jan Handjegauw stond voor 't gerecht, Want hij had hier en daar gegapt, Zijn reputatie was al slecht. Nu was hij eindelijk gesnapt. De rechter keek Jan Handjegauw Met ijzeren gestrengheid aan En zei, dat hij vernemen wou, Wat en waarom hij 't had gedaan. Jan Handjegauw ontkende niet. Hij deed alleen maar wat verbaasd. Dat men hem daarvoor pakken liet, Dat was er toch volkomen naast. Hij had wat lepels ingepikt En ook een aschbak hier en daar, Maar moest dat nou zoo aangedikt, Was dat nou reden voor misbaar? Hij deed het heusch niet om de spie, Maar. net zooals de passagiers Van 't Fransche schip de „Normandie", Nam hij ze mee als souvenirs.. De rechter heeft Jan Handjegauw Toen niet ontroerd de hand gereikt. Noch hem gezegd: ik snap het nou, Je vlekkelooze onschuld blijkt. J. Handjegauw staart naar de wand In het gevang met het idee: Waarom is diefstal op het land, Een „jacht naar souvenirs" op zee? Het Hildebrand-gedenkteeken In het .voorjaar van 1936 gereed? Wij ontvangen het volgende communiqué: Het comité tot stichting van het Hilde- brand-Gedenkteeken, dat op gezette tijden zich op de hoogte - stelt van den gang der werkzaamheden, constateert met voldoening, dat binnen afzienbaren tijd de voltooiing daarvan tegemoet gezien kan worden. Voor zoover zijn ambtelijke bezigheden en steeds stijgend aantal leerlingen hem daartoe gelegenheid laten, werkt prof. Bronner on afgebroken aan de uitvoering van dezen omvangrijken arbeid. De acht fontijnbeelden, die figuren uit de Camera Obscura voorstellen, zullen binnen enkele weken in steen gereed staan op de „finishing touch" na. Daarna zal met de ver dere uitvoering van het twee meter hooge Hildebrand-beeld een aanvang gemaakt wor den.. Het tweemeter hooge voetstuk voor het laatste beeld, de wanden van het fontein-bas sin met de versieringen daarvoor benevens het nog op ware grootte te boetseeren bronzen middenstuk voor de fontein, zullen door prof. Bronner na het eerste ontwerp geheel her zien worden in aansluiting met de gereedge komen beelden. Het persoonlijk karakter van dit geheele complex, architectonisch in opzet eischt ook in uitvoering de eigenhandige verzorging door den ontwerper. Bij een tijdig verloop van een en ander hoopt het comité in het voorjaar van 1936 het monument te kunnen onthullen. Oneerlijke dienstbode. De gestolen goederen aan familieleden geschonken. Zandvoort. Zaterdag. Door de politie alhier is aangehouden een dienstbode, genaamd S„ uit Brabant, die zich ten nadeele van personen waar zij gediend had, bleek te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van verschillende goederen en sie raden. Door de recherche is bij familiele den van deze gedienstige een groot aantal lakens, sloopen, kleedjes, kleedingstukken in beslag genomen, die zij steeds per postpak ket had geschonken. Door het vinden van bedankjes in brieven werd men gewaar waar de goederen zich bevonden. Aanvankelijk vond de dienstbode het een schandaal, dat zij zoo maar beticht werd van diefstal en in het bureau van be waring werd gesteld, Toen o.a. een ring aan haar vinger van diefstal afkomstig bleek te zijn. viel even wel niet langer te ontkennen. Zij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Werkloosheid te Haarlem. 25 Haarlemmers naar de werkverschaffing te Steenwijk. Naast verschillende in onze gemeente uit te voeren werken in werkverruiming en werkverschaffing worden ook groepen van de Haarlemsche werkloozen te werk gesteld in de werkverschaffing elders namelijk te Castricum en te Den Hulst. Naar wij thans vernemen zal er Maan dag a.s. weer een nieuwe uitzending plaats vinden en wel naar de werkverschaffing te Steenwijk. die ligt in de omgeving van Zwolle, waarheen een 25-tal werkloozen zullen worden uitgezonden op dezelfde voorwaarden als de uitzending naar Den Hulst. JUNOPLANTSOEN 6 Kam., Zolder, Tuin. Koopsom 5000.-, Huur f 34.p.m. S. VELDKAMP, v. Dorfslr. 90, Tel. 16373 (Adv. Ingez. Med.) Uitvoer van bloembollen. Goede resultaten in het eerste halfjaar 1935. In het eerste halfjaar van 1935 werden uitgevoerd 4.115.052 K.G. bloembollen met een opbrengst van f 1,763,471. In hetzelfde tijdvak van 1934 bedroegen deze cijfers resp. 3.364,323 en f 1.600,352. Uit deze statis tiek blijkt dus een flinke vermeerdering zoo wel van uitvoer als opbrengst. ELECTRIFICATIE VAN DE SPOORLIJN ZANDVOORT—HAARLEM. In Zandvoort begonnen, is men reeds ge vorderd tot voorbij het station Overveen met het gieten van de betonstukken, waar op de masten voor de electrische geleiding zullen worden vastgeschroefd. Ze worden ongeveer een meter in 't vier kant. terwijl ze ruim 2V2 meter den grond in gaan. Men mag het gewicht van één zoo'n betonnen voetje veilig op 10.000 kilo's stellen. Opheffing Nat. Crisis-Comité. Omstreeks 1 Mei 1936. Een mededeeling van het bestuur van het Nationaal Crisis-Comité meldt, dat besloten is tot opheffing en liquidatie der stichting, evenwel met dien verstande, dat de werk zaamheden van het Comité nog tot om streeks 1 Mei 1936 op denzelfden voet zullen worden voortgezet. Bij het nemen van dit besluit heeft het bestuur rekening gehouden met het „tijdelijk" karakter der stichting en met het feit, dat de omstandigheden, welke tot een zich snel verscherpenden nood toestand leidden, zich thans gaandeweg sta- biliseeren. Wat betreft de werkzaamheden van het Nationaal Crisis-Comité ten dienst der re geering met betrekken van het toeken nen en beschikbaar stellen van de rijkssub- sidiegeldén ton gunste van behoeftige werk loozen in gemeenten, waar erkende steunre gelingen of werkverschaffingen bestaan, heeft de minister van sociale zaken bepaald, dat in het algemeen voórloopig zal worden voortgegaan op deezlfde wenze als thans reeds is" geschied. Reconstructie van het Grieksche kabinet. Nieuwe ministers reeds beëedigd? (Zie ook pag. 4) In een Vrijdagavond ten huize van den mi nister van buitenlandsche zaken. Maximos, gehouden ministerbespreking- zijn minister president Tsaldaris en generaal Kondyiis overeengekomen af te zien van een collectief aftreden van het kabinet waartoe eerst was besloten, doch het kabinet slechts te recon- strueeren. Tot dit gereconstrueerde kabinet zullen waarschijnlijk behooren minister-president Tsaldaris. de ministers Kondyiis, Maximos en Pezmazoglos. Later werd gemeld, dat de nieuwe minis ters van het kabinet-Tsaldaris reeds be- eedigd zijn. De namen der nieuwe bewindslieden wer den evenwel niet genoemd. De vliegramp te Heston. De uitkomst van het onderzoek. Uit Londen wordt gemeld: Overeenkomstig de Ëngelsche wet, heeft de Coroner van het betrokken district naar aan leiding van den dood van twee passagiers van het verkeersvliegtuig dat Dinsdag nabij het vliegveld Heston is verongelukt, een onderzoek ingesteld. Naar men zich herinnert, is het vlieg tuig, dat naar de vlootrevue te Spithead zou gaan. onder omstandigheden die veel overeen komst toonden met de rarpp van de „Kwik staart" der K. L. M„ onmiddellijk na den start van het vliegveld Heston, tegen den grond ge slagen en in brand gevlogen, waarbij twee passagiers werden gedood en vijf gewond. Donderdag verhoorde de Coronor den piloot, Stanley Fine. die met de linkerhand in een slinger ter zitting verscheen en verklaarde, dat hij oud-sergeant-vlieger was en in totaal 900 vlieguren had gemaakt. De motoren wa ren Dinsdagmorgen nog nagezien. Hij moest zeven passagiers mee naar Spithead nemen, waarvoor het schip een luchtwaardigheidsbe- wijs had. Alvorens te starten, verzocht hij den twee zwaarston heeren van de zeven passa giers in het midden van het vliegtuig te wil len gaan zitten, wat geschiedde. De piloot taxide het toestel met den kop in den wind, om een zoo groot mogelijken aan loop te kunnen nemen. Terwijl hij zijn aan loop nam, realiseerde hij zich, dat zijn toestel zeer zwaar geladen was en dat hij moeilijk van den grond kon loskomen. Hij gaf daarom meer gas en trok het toestel snel omhoog, toen op ongeveer tien meter boven den grond en met een snelheid van ongeveer 90 K.M., de motor afsloeg, het toestel omlaag viel en onmiddel lijk bij het op den grond komen in brand vloog. De snelheid was niet groot genoeg om terug te kunnen keeren. De jury vereenigde zich met het oordeel van den coroner, dat de piloot zijn plicht had ge daan en de. ramp aan een ongelukkigen samen loop van omstandigheden, was te wijten. Afscheid J. W. Ruinen Rijkskweekschool. Veel belangstelling van kweekelingen, oud- kweekelingen en collega's. Hedenmorgen heeft de heer J. W. Ruinen, leeraar Fransch aan de Rijkskweekschool voor Onderwijzers (essen) alhier, waaraan hij zoovele jaren verbonden is geweest en waar aan hij zijn beste krachten gegeven heeft, af scheid genomen van Directeur, collega's, kweekelingen en oud-kweekelingen. Dit is voor den heer Ruinen en zijn fa milie een onvergetelijke ure geworden. Toen hij met zijn vrouw en dochter, na per auto van zijn woning gehaald te zijn. in ae smaakvol met bloemen versierde muziekzaal had plaats genomen, door luide fanfare's begroet, nam de directeur der school, de heer Th. Lancee, het woord. Het deed hem genoe gen. dat zoovelen gehoor hadden gegeven aan de uitnoodiging om tegenwoordig te zijn. Een speciaal woord van welkom richtte hij tot den heer 't Hart. den inspecteur voor de onder wijzersopleiding. Spreker zei, dat de heer Ruinen het onderwijzend personeel en de kweekelingen voor een heel moeilijk probleem had geplaatst omdat hij maar het liefst stil en zonder een afscheidsplechtigheid had wil len vertrekken. Men had dien wensch natuur lijk wel willen eerbiedigen, maar aan den anderen kant wilde men dezen leeraar. die 32 jaar lang zijn beste krachten aan de school gaf. niet zoo maar- zonder meer heen laten gaan. Daarom hoopte spreker, dat de heer Ruinen zich met dezen eénvoudigen vorm van afscheid nemen zou kunnen verzoenen. De heer Lancée dankte hem voor alles, wat hij gedurende 32 jaar voor de school ge daan heeft en geweest is. Spreker prees den on verzwakten ijver en de nooit verflauwende opgewektheid, waarmee de heer Ruinen zijn werk steeds verrichtte. Aan je leerlingen heb je steeds gegeven het beste, wat je van je kennis en ervaring geven kon. Tal van kwee kelingen hebben hun kennis van de Fransche taal aan hem te danken gehad. De heer Rui nen was de schakel tusschen het verleden en het heden van de school, want hij heeft haar niet alleen gekend in haar oude gedaante, toen er alleen nog mannelijke kweekelingen hun opleiding genoten, maar ook in haar nieuwen vorm. nu er ook vrouwelijke kwee kelingen gekomen zijn. Met vee] ambitie heeft hij gewerkt onder drie directeuren, nl. wijlen de heeren Van der Ley en Nijk en van spreker. In de zeven jaar, die de heer Lancée met den scheidenden leeraar mocht samenwerken, heeft hij hem ten zeerste lee- ren waardeeren. Hij dankte hem voor den steun, steeds van hem ontvangen. Voor de leerlingen was hij niet alleen hun leeraar. maar ook hun vriend: hij heeft hun zijn hart gegeven. Een trouw vriend was hij ook voor zijn collega's, voor wie hij steeds klaar stond. De school is een stuk van zijn leven geweest. Namens de kweekelingen. oud-kweekelin gen, het onderwijzend personeel van Rijks- Kweek- en -Leerschool en den concierge IJ. van Zonen bood de heer Lancée den heer Ruinen een enveloppe aan en verzocht hem. van den inhoud een radiotoestel te koopen. Onder luide teekenen van instemming sprak de heer Lancée tenslotte de hoop uit, dat de heer Ruinen nog vele jaren van zijn wel verdiende rust zou mogen genieten. Onder leiding van den zangleeraar den heer P. de Nobel en begeleid door het school- orkest onder leiding van den muziekleeraar J. Ots werd door de aanwezigen een door één der leeraren vervaardigd afscheidslied gezon gen met o.a. de volgende treffende woor den: Thans is dan Uw werk ten einde, Dat steeds al Uw krachten vroeg, En dat door Uw ijv'rig streven Zulke rijke vruchten droeg." De heer 't Har t, uit Utrecht, inspecteur voor de onderwijzersopleiding, kreeg hierna het woord. Hij verklaarde er spijt van te heb ben. den heer Ruinen nooit aan het werk te hebben kunnen zien. Maar spreker weet, dat de naam van den heer Ruinen bij het school toezicht een goeden klank heeft. Spreker dankte hem voor het vele, mooie en gewich tige werk. voor de opleiding van de kweeke lingen verricht. Ook hij hoopte, dat God hem een gelukkigen levensavond zou geven. Namens de tegenwoordige kweekelingen werd de heer Ruinen toegesproken door den heer P. C. van der Eerden, van de derde klasse. De heer P. H. Greiner, een oud-leerling van den heer Ruinen, thans zijn collega Neder- landsch aan den Hoofdakte-cursus en leeraar in hetzelfde vak aan het Lyceum, voerde het v/oord namens de oud-kweekelingen. Daarna spraken nog vele aanwezigen. De redevoeringen werden afgewisseld met muziek en zang. Uit den aard der zaak wer den voor deze gelegenheid bijna uitsluitend liederen in de Fransche taal gezongen. Ook een kwai-tet deed zich hooren. De heer Ruinen dankte bewogen voor de treffende woorden, tot hem gesproken, en voor het mooie geschenk. Hij gaf de verzeke ring. dat dit mooie afscheid langen t-ijd in zi.in herinnering bewaard zou blijven. De plechtigheid werd besloten met het ge- zamenliik zingen van Gezang 224 verzen 1 en 5: „U zeeg'ne God, Hij steil' u tot een ze gen". Met een hartelijken handdruk nam de heer Ruinen van allen afscheid. Een gedeelte van de plechtigheid werd ook b'igewoond door den wethouder van Onder- den heer A. G. Boes. Ook de directeur van de eerste H. B. S. b. Dr. W van den Berg, gaf door zijn tegenwoor- digheid een blijk van belangstelling. Minister Colijn heeft het bezuinigingsontwerp verdedigd; hij stelt de kwestie van ver trouwen. pag. 5 Volgende week vertrekt de heer Lamping naar Washington voor het voeren van handels besprekingen. pag. 3 Steun aan de fruit- en warmoezcrijgewassen. pag. 3 Inkrimping van de K. L. M. diensten. pag. 3 Mislukte poging vee naar Rusland te ver- koopen. pag. 3 Reconstructie van de Grieksche regeering. pag. 4 en I Berlijn's politicchef wordt vervangen. pag 4 De goudclausule kwestie in de Ver. Staten. pag. 4 Het einde van den Stahlhelm nabij? pag. 4 Bioscopen. pag. 9 Laatste Berichten. pag. 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De C. W. van der Hoogt-prïjs. pag. 1 Henry de Jouvenel: Onderhandelingen die voor alle andere moeten gaan. Pag 4 Emile Schreiber: Azië in 1935. pag. 7 Van onzen Berlijnschen correspondent: Duitschland zoekt vriendschap. pag. 4 Ko Zwecres: Een zwerver onder de vogels. pag. 7 II. D. Vertelling: Guus Betlem: De Andere. pag. 7 B. C. J. Groenevclt: Een elf landentocht per fiets. pag 8 Vr. S. Geluid-vrij wonen. pag. 8 Het eerste eeuwfeest der Duitsche Spoor wegen. pag. 8 Het Haarlemsche Stadsbeeld: Ged. Oude Gracht en Venvulft. pag. 8 Financieele Kroniek: De nieuwe malaises der Indische cultures. pag. 13 K. de Jong: Radiomuziek der week. pag. 9 P. van der Ilem: De Nederlandsche luchtvaart pag. 3 Bekende Haarlemmers: de heer J. IV. Ruinen. pag. 3 Voor onze Jeugd. pag. 11 en 12 Vleeschvergiftiging maakt twee slachtoffers. ROOZENDAAL. 20 Juli (A.N.P.i In het gezin van den landbouwer Van Tilburg, wo nende aan den Huybergschemveg alhier, heeft zich een ernstig geval van vergiftiging voor gedaan. Donderdagmiddag hebben drie zoons van den landbouwer gegeten van vleesch. dat. na achteraf is gebleken in bedorven toestand verkeerde. Na den maaltijd traden ernstige ziekte verschijnselen op bij twee van de zoons, die vrij veel van het vleesch hadden gegeten. Bij den derden zoon deden zich geen ziekte verschijnselen voor, omdat hij weing ervan had gebruikt. De toestand van de beide jon gemannen, die omstreeks twintig jaar oud zijn. werd in den nacht zoo erg. dat hun overbrenging naar het R.K. ziekenhuis noo- dig was. Vrijdagmiddag zijn beiden aldaar overleden. De politie heeft de resten van heb vleesch bij den landbouwer in beslag geno men. PERSONALIA. Te Amsterdam slaagde voor het examen nuttige handwerken mej. E. Lekkerkerke te Bennebroek. DE IIEER F. B. LOVINK. Bij Kon. Besluit is den heer F. a. luvu.k met ingang van 15 Juli j.l. eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van commissaris van poli tie te Zandvoort en commissaris der rij ka politie.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1