De „Gaai" raakte in een dal gevangen. tiet Be£auati$ksie 53é 'Jaargang No. 15973 VerscHijnt dagelijKs, beKalve op Zon- èn Feestdagen Maandag 22 Juli 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. \V. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTÏëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 22 Juli. De Rampen onzer Luchtvaart. Tegen detl gTOnd te pletter gCslagCR. De derde K. L. M.-ramp in één week tijds, tevens de vijfde in zeven maanden, heeft Za terdagmiddag ware ontzetting in Nederland gewekt. Na al die jaren van succes is deze snelle opeenvolging van catastrophes even onbegrijpelijk als ontstellend. En bij vele men schen volgt nu op het „exces d' honneur", de overmaat van eerbewijzen, de „indignité", de verontwaardiging die een gevolg van schrik en vooral van teleurstelling is. De nationale trots op de K. L. M., die als de veiligste en snelste aller luchtverkeers-maatschappijen werd be zongen, is ruw ontworteld. Men wordt daarom kwaad, en er lóopen geruchten. Nu bestaat er geen onbetrouwbaarder inlichtingsdienst ter wereld dat Het Gerucht, en dus waarschuwen wij daar met nadruk tegen. Het Gerucht is, naar onze dagelijksche ervaring, nooit heele- maal juist en in de meeste gevallen volkomen onzin. Ook is het niet verstandig, op overmatig huldebetoon verguizing te laten volgen. „Ni eet excès d' honneur, ni cette indignité,, zoo drukt de Franschman dit in zijn taal uit, en als hij dat zelfs zegt mogen wij nuch tere, koele, zakelijke Hollanders, ons des wege zoo superieur boven hem voelend, toch zeker wel onze nuchterheid, koelheid en za kelijkheid doen gelden. Dit is er een zeer toe passelijke gelegenheid voor. Er steekt weinig verdienste in nuchter, koel en zakelijk te zijn als er geen enkele reden voor opwinding is. Dat kan iedereen. De minister van Waterstaat, onder wiens departement de luchtvaart ressorteert, heeft Zaterdagavond in een interview met onzen Haagschen correspondent verklaard dat hij zeer veel voelde voor het instellen van een openbaar onderzoek naar de oorzaken der serie vliegrampen. Dat bericht heeft ons ver heugd. Wij gelooven dat de omstandigheden zulk een openbaar onderzoek eischen, dat het de eenige manier is om de verontruste pu blieke opinie te bevredigen, en dat men voor al niet de fout van het Uiver-rapport moet herhalen. Het Uiverrapport is eerst langen tijd geheim gebleven en daarna maar gedeel telijk gepubliceerd. Dat is zonder twijfel een psychologische fout. Door zoo te handelen, in welke aangelegenheid ook, wekt men altijd onrust en achterdocht, waartoe wellicht niet de minste aanleiding had bestaan als men dadelijk openhartig was geweest. Men kan verder gaan dan één openbaar onderzoek. Eenige dagen celeden heeft de N.R.Crt. de instelling van_ een Raad voor de Luchtvaart, werkend op dezelfde wijze als de Raad voor de Scheepvaart, bepleit. Bij dit voorstel van het Rotterdamsche blad sluiten we ons gaarne aan. Het doel van een luchtverkeersmaat- schappij is hetzelfde als dat van een zee- verkeersmaatschappijte zorgen voor geregel de, zoo veilig mogelijke diensten ten bate van het publiek. Die diensten zijn openbaar, men vertrouwt er zijn eigen leven en dat van de zijnen aan toe, en men heeft dus het recht te weten wat ermee gebeurt. De Raad voor de Scheepvaart is een algemeen erkende, nuttige instelling; de Raad voor de Luchtvaart zou dat zeker ook worden. De ramp met de Gaai, die dertien men- schenlevens heeft geëischt, is natuurlijk weer onder andere omstandigheden en op andere wijze dan de vorige vier rampen geschied. Daar kan men zich moeilijk over verbazen. Het zou wel een wonder zijn als twee rampen op pre cies dezelfde wijze en onder precies dezelfde omstandigheden plaats hadden. De weers omstandigheden zijn nooit volkomen gelijk. Landingsterreinen en landingsmogelijkheden verschillen steeds. De piloten zijn anderen en dan is er ook nog onderscheid tusschen de toestellen. Maar telkens rijzen weer vragen, die ook door deskundigen gesteld worden. In dit geval de vraag, waarom de Gaai zoo laag vloog, zoodat hij in het dal van St. Bernardino terecht kwam. Niet al dergelijke vragen zijn te beant- waarden Vaak niet, omdat alleen de be manning dat zou kunnen doen. en deze is omgekomen maar ik heb van een des kundige deze vraag vernomen: zijn de restricties, waaronder de Douglas-toestellen ingebruik mochten worden genomen, van dien aard dat men er in de practijk voort durend rekening mee kan houden? Dit schijnt een belangrijke vraag voor een onderzoek. Het antwoordt erop ken ik niet. Misschien is het bevestigend. In elk geval is het onderzoek waard. De K.L.M. heeft inmiddels haar lijndiensten al beperkt. Het spreekt vanzelf dat de leiding der K.L.M. niets onbeproefd laat om de situatie zoo goed en zoo doeltreffend mogelijk te re gelen. Aan de energie en de kundige ervaring van den heer Plesman. die een buitengewonen staat van dienst heeft, mag men niet twijfe len. Aan het feit dat hij steeds groote moei lijkheden te overwinnen heeft gehad met een snelgroeiend bedrijf en een jong verkeers middel met vele onzekerheidsfactoren even min. Gngetwijfeld zal de K. L. M. deze noodlots periode te boven komen. Het publiek kan daartoe het best meewerken door haar als een luchtverkeersmaatschappij met geregelde diensten, hetgeen zij is, te beoordeelen en haar niet met succes-lawaai of geruchten- misbaar maar met rustige waardeering te be jegenen, R. P. Dertien menschen om het leven gekomen. PERSONALIA. Wederom heeft een zware slag onze K. L. M. getroffen door het ongeluk Zaterdagmiddag met de Fokker-Douglas „Gaai" in het smalle dal van de Moësa nabij San Bernardino. Dertien menschen zijn daarbij, onder het woeden van storm en onweer, om het leven gekomen. Het zijn de gezagvoerder 3. S. W. van der Feyst, de marconist L. Aafjes, de mecanicien 3. C. 3. Vocke, de in opleiding zijnde stewardess A. E. Hermanides en de Nederlandsche passagiers G. 3. Philips en echt- genoote, uit Vught, A. Content en 11-jarig zoontje, uit Berlijn, S. Hoogstra, uit Dordrecht, 3os. van Langen, uit Amsterdam, de Engel sehen A. G. Watts en L. M. Nesbit en de Duitscher G. A. Flohr, uit Worms. Door storing tot laag vliegen gedwongen Onze st.adgenoote, mej. B. Dacelaar slaag de heden te Amsterdam voor het examen der Ned. Organisten-Vereeniging. Geslaagd voor het examen voor EngelsChe Handelscorrespondentie van de Vereeniging van Leeraren van Handelwetenschappen, de heer A. A. B. Wijsman Sr., alhier. Voor de kantoren van de K. L. M. verdrongen zich Zaterdag na het bekend worden van het ontzettend ongeluk met de „Gaai" vele belangstellenden. Aanvankelijk dacht men, dat de P.H.A.K.G., die Zaterdagmorgen op den gewonen tijd te 11.56 uur uit Milaan was vertrokken om via Frankfort naar Amsterdam te vliegen in den dienst, die door de K. L. M., tezamen met de Deutsche Lufthansa wordt onderhouden, bo ven de pas van San Bernardino tegen een bergwand was gevlogen. Uit hetgeen ooggetuigen vertelden en uit de plaats waar de overblijfselen van het toestel werden gevon den, bleek dit niet juist te zijn. Volgens de ge gevens, waarover wij tot dusver beschikken, moet de piloot van het toestel een wanhopigen strijd hebben gevoerd. Op zijn weg naar het Noorden ontmoette hij nabij San Bernardino 'n storm- en onweergebied, dat hij om tot nu toe niet bekende redenen niet heeft kunnen passeeren. Hij is daarop teruggekeerd en weer rijst de vraag: om welke reden? lager gaan vliegen, waarbij hij in het keteldal van de Moësa is terechtgekomen, dat slechts twee uitgangen heeft: ten Noorden en ten Zuiden. Die aan de Noordzijde was door het onweer afgesloten en die aan de Zuidzijde is zeer waarschijnlijk op den terugweg eveneens reeds door wolken afgesloten geweest, zoodat v. d. Feyst het niet kon wagen een doortocht te zoeken vanwege het risico met een berg wand in botsing te komen. Hij is daarop weer het dal ingevlogen en heeft zeer vermoedelijk op de Pian San Giacomo, een kleine Alpen weide, een noodlanding willen maken, met afgezette motoren, ingetrokken wielen en uit staande landingskleppen. Dit was voor hem de eenige mogelijkheid, daar de kans om ergens mee in botsing te komen met uitgedraaide wielen veel te groot was. Vandaar ook, dat ooggetuigen sirenengeloei hebben gehoord, dat de piloten van Douglas-machines waarschuwt als zij met ingetrokken wielen willen landen. Misschien is het toestel in botsing gekomen met de kabel van een houttransportbaan, mis schien is de snelheid reeds te gering geweest, misschien is het door den bliksem getroffen, in elk geval, plotseling zag men de machine om zijn eigen as draaiend naar beneden stor ten. Het drama was gebeurd: dertien men schen waren gedood. Blikseminslag Een bijzondere A. N. P.-correspondent had Zaterdagavond kort na zijn terugkeer van de plaats, waar de „Gaai" is neergestort, een on derhoud met den heer Tognola. burgemeester van de gemeente Mesacco, binnen welker ge bied ook San Bernardino en San Giacomo ge legen zijn. De burgemeester was onmiddellijk na de ramp gewaarschuwd en was nog zeer onder den indruk van hetgeen hij gezien had. Het vernielde toestel moet plat tegen den grond zijn geslagen, want terwijl de bovenkant van de cabine intact was, was de onderkant geheel ingedrukt. De cabine was van achteren naar voren in elkaar geschoven, en ook de cockpit was op deze wijze ineen gedrukt, zoodat alle inzittenden, waarschijnlijk met groote kracht, in "hun stoelen bekneld zijn geraakt. De mees te lijken waren dan ook onherkenbaar ver minkt. Twee landarbeiders, die in de onmid dellijke nabijheid aan het werk waren geweest, en. onmiddellijk na het ongeval ter plaatse waren, vonden nog slechts de jeugdige ste wardess in leven, doch reeds na enkele minu ten gaf zij den geest. Gezien de plaats waar de machine is neer gestort, is het aldus burgemeester Tognola onmogelijk dat de Douglas tegen een berg wand is opgevlogen. Wel zijn er rotswanden m de buurt, doch het vliegtuig had eenige ma len rondgecirkeld boven de open ruimte en sirene-signalen gegeven, alsof het een nood landing wilde maken. Hoewel de open ruimte daartoe eigenlijk te klein is, hadden de oog getuigen, die het vliegtuig volgden, gedacht dat het toch wilde dalen, toen het plotseling neerstortte. Het plateau, waarop het terecht kwam, ligt op een hoogte van circa 1100 meter boven den zeespiegel. Onder de bewoners veroorzaakte het ge beurde groote ontsteltenis en alle dorpen uit de omgeving liepen uit naar de plaats van de ramp. De burgemeester zorgde dan ook ter stond voor een afzetting van landjagers en Zwitsersche grenswachten uit Bellinzona. Ook een Roode Kruis-colonne uit Bellinzona was spoedig ter plaatse en deze heeft, vaak met moeite, de lijken uit het wrak geborgen en per vrachtauto naar San Giacomo vervoerd, waar zij zijn neergelegd in de Katholieke Kei k en Zondagochtend zijn gekist. Het wrak is on der bewaking gesteld. Tenslotte deelde de burgemeester nog me de, dat het boven de Pian San Giacomo, op het tijdstip dat de „Gaai" is neergestort, zeer hevig heeft geonweerd, zoodat, gezien de plotselinge wijze, waarop het toestel neer stortte, het niet geheel onmogelijk zou zijn, dat het door den bliksem is getroffen. Aan den onderkant van de romp heeft hij een zwarte vlek waargenomen, die een schroei vlek tengevolge van blikseminslag zou kun nen zijn, doch de heer Tognola achtte zich in deze te weinig deskundig om hieromtrent iets met zekerheid te durven beweren. Door den hevigen storm veroorzaakt? MESOCCO. 21 Juli (Reuter) De ingenieur Gsell, afdeelingschef van den federalen lucht- dienst heeft een onderzoek ingesteld naar de ramp van het Nederlandsche verkeei-svlieg tuig Ph. .K.G. Volgens hem moet deze niet worden toegeschreven aan een technisch de fect, maar het ongeluk moet worden geweten aan den hevigen storm. De machine werd door den wind gegrepen en naar een kom in het dal gedreven, terwijl de piloot, ondanks het zeer geaccidenteerde terrein zocht te landen. De ingenieur denkt dat de piloot de macht over zijn toestel verloor tengevolge van de mist. LONDEN, 21 Juli (Reuter) Een ambtenaar van de K. L. M. op Croydon verklaarde aan Reuter, dat het onjuist is, dat de reorganisa tie der K. L. M.-diensten moest worden toege schreven aan het verlies van piloten door de jongste rampen. Het tekort aan piloten wordt veroorzaakt door de aanzienlijke uitbreiding van den dienst gedurende dit jaar en daarom werden stappen gedaan dat Duitsche en Cechische politen den dienst zouden verzorgen op de lijnen, die zij reeds met hetzelfde type machines bedien den. Binnenkort kunnen wij verschillende jon ge piloten in dienst stellen, maar wij wenschen slechts mannen den dienst te laten verzorgen, die een langdurige ondervinding hebben op de lange routes. Indien al de drie jongste rampen moeten geweten worden aan dezelfde oorzaken, zoo zeide de ambtenaar, dan geeft dit toch geen reden voor achterdochtigheid. Het is louter een ongelukkig toeval. De twee deskundigen, die door het departe ment van Waterstaat naar Zwitserland zijn gezonden om een onderzoek in te stellen naai de oorzaak van de ramp met de Gaai zijn gis teren met hun onderzoek gereed gekomen. Zij zullen zoo spoedig mogelijk terugkeeren en huh rapport 'aan den minister uitbrengen. Een groot aantal telegrammen heeft de K. L. M. ontvangen om deelneming te betuigen met deze nieuwe ramp. De Koningin heeft een hartelijk telegram gezonden, waarin zij uiting gaf aan haar deel neming en de directie der K. L. M. verzocht ook haar deelneming aan de nabestaanden dei- slachtoffers te willen betuigen. Voorts zijn er vele blijken van belangstelling ook uit het buitenland en uit Indië ontvangen. De directie der K. L. M. deelt nogmaals me de, dat geen verdere inkrimping van de lijnen in haar voornemen ligt. Ook op Indië zal de dubbelweeksche dienst worden gehandhaafd. De heer Van Kessel stelt vragen. Het raadslid, de heer van Kessel, heeft de volgende vragen aan B. en W. gesteld: Is het juist, dat bij aanbesteding van rijwerk vanwege het Centraal Vervoer in het contract is vastgelegd, dat aan de arbeiders daarbij een loon van f 4 per dag en f 25 per week uit gekeerd moet worden? Zoo ja, wordt dan door B. en W. voldoende controle uitgeoefend of de loonen inderdaad door of vanwege den aannemer worden uit gekeerd? 3. Is het juist, dat er personen zijn, welke wel voor dit contractueele bedrag teekenen maar dit in werkelijkheid niet ontvangen? 4. Is het B. en W. bekend, dat een van die arbeiders zich daarover bij den betrokken di recteur- heeft beklaagd en van dezen het ont brekende heeft ontvangen? 5. Indien bovenstaande vragen in bevesti genden zin worden beantwoord, meenen B en W. dan niet, dat maatregelen dienen te wor den geti-offen, dat zoowel direct als indirect de loonen in het contx-act genoemd voor het betrokken personeel moeten worden veilig ge steld en de bepalingen dienaangaande dooi den betrokken aannemer worden nageleefd? Afstandsmarschen. (De Nijmeegsclie afstandsniaj'schen vangen Dinsdag aan.) Drieduizend staan er ..pasklaar" op den vroegen Dinsdagmorgen, Zij loopen weer gezamenlijk te Nijmegen te hoop, Vier dagen vrij van andere dan slechts „terloopsche" zorgen, Gaan zij verheugd, vol energie en moedigop den loop. Niets heeft in Neerland jaarlijks zooveel voeten in de aarde, Figuurlijk niet alleen, maar ook in letterlijken zin, Geen krachtprestatie bood het nog, die deze evenaarde Drieduizend loopen dit jaar er met open oogen in. 'tls iets waarmee niet straffeloos een loopje wordt genomen, Al loop je mee en loopt het je daarbij ook nog wat mee, Wanneer je op den vierden dag nog heelhuids aan wilt- komen, Moet je getraind voor vier zijn en niet slechts getraind voor twee. Ik kan er niet aan meedoen <hm!> al zou :k niets liever wenschen, 'kMoet zorgen, dat mijn rijm loopt, dus ik kan hier niet vandaan, Maar 'k voel bewondering voor die meer dan drieduizend menschen, Die 't op zoo'n loopen zetten, als zi.i met vacantie gaan. En 'k wil ermee besluiten, dat ik zeer oprecht mag hopen. Dat niemand in zijn opzet (of is neerzet. beter?) faalt, Dat geen van al die loopers door doorloopend door te loopen. Zich door zal loopen en daardoor het eind der reis niet haalt. P. GASUS. Eerste suopletoire begroo ting 1935. Kan zonder belasting verhooging gedekt worden. B. en W. bieden den Raad ter vaststelling aan een eerste suppletoire begrooting voor den dienst 1935 Tengevolge van de in dit jaar belangrijk toegenomen werkloosheid in Haarlem, valt reeds thans te voorzien, zoo schrijven B. en W. o.m. aan den Raad ter toelichting, dat de in de begrooting voor 1935 geraamde bedra gen ten behoeve van de ondersteuning van be- hoeftigen en werkloozen onvoldoende zullen blijken. Volgens een nieuwe raming zal voor 1935 voor die ondersteuning f 475.000 méér be- noodigd zijn. Hier staat tegenover een te ver wachten hoogere bijdrage uit het Werkloos- heidssubsidiefonds van f 267.000. Ook moet nog worden voorzien in het te kort. dat op de begrooting is ontstaan op de ramingen van de vergoedingen aan het bij zonder lager onderwijs. Bij Kon. Besl. van 14 Februari 1935 is n.l. bepaald, dat Haarlem de voorschotten moet brengen van 60 pet. der uitgaven op 80 pet. Die vergoedingen zullen nu bedragen f 386.980, dat is f 162.330 meer dan geraamd was. In totaal moet dus een tekort gedekt wor den van f 370.330. Dit kan geschieden in de eerste plaats door het overschot van de rekening 1934. verder door een grootere opbrengst van f 25.000 van de Straatbelasting en het wegvallen van het subsidie van f 1500 aan de inmiddels opgehe ven Kunstnijverheidsbibliotheek, Voorts door een verdeeling over 12 jaar en 4 maanden van het x-estant van annexatiebetalingen met be trekking tot de schuldenlast van voormalig Schoten en Spaarndam en ten slotte door ont trekking van f 2042 aan den post onvoox-ziene uitgaven. Zoo kan dus het tekort gedekt worden zonder belastingvei'hoosring. Acht der slachtoffers: bovenste rij v. 1. n. r.: de heer en mevrouw Philips, uit Vught, marconist Aafjes en de heer Jos. van Langen. Onderste rijmej. Hermanides, piloot Van der Feyst, mecanicien Vocke en de heer Hoogstra. IIET VLIEGTUIG „GAAI" IS ZATERDAG MIDDAG BIJ DEN SAN BERNARDINO!'AS NEERGESTORT; ALLE INZITTENDEN, DER TIEN IN GETAL ZIJN GEDOOD. pag. 1 en 7 Arcrscherpte toestand in Abessynië. pag. 8 Mussolini wcnscht zijn eigen weg tc gaan. pag. 8 Het aantal dooden van de overstroomingen in China is niet te schatten. pag 8 Staatsvijandigc organisaties in Duitschlandi worden ontbonden. pag. 8 Zal Haarlem van de personecle belasting in de derde klasse worden geplaatst? pag. 9 De II. S. V. „De kampioen" bestaat dertig jaar pag. 6 De Belgische honkballers winnen van onze landgenooten met 42. pag. 4 A. A. C. wint den Prins Ilendrikbekcr. pag. 4 Dc zwcmkampiocnschappcn voor Nederland. pag. 5 Laatste Berichten. pag. 2 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De rampen onzer Luchtvaart. pag. I Bekende Haarlemmers: de heer K. II. Kerk- hoff. pag. a

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1