De vierdaagsche afstandsmarschen begoimem. Feest in 's Hertogerrboscfu Helga's weddenschap. De zeeweg Heiloo. Egmond a. d. Hoef en de Kanaalweg is Dinsdag door den commissaris der Koningin in Noord Holland, jhr. mr, dr. A. Roël officieel geopend FEUILLETON. Uit het Noorsch door SIGRID BOO. (Nadruk verboden). 22) Hij is werkelijk allergenoeglijkst. Gisteren wenkte hij me eensklaps met een zeer ge heimzinnig gezicht, mee te gaan. en bracht me door boschjes en langs smalle kronkel paadjes tot achter in het park. Ik liep op m'n teenen van pure spanning en verwacht te minstens een misdadiger te zullen vinden in het hakhout. Minstens! En het was niets d.w.z. nu nog niets, alleen een klein heuveltje met sprieterig gras en doornige heesters. Maar daar vond je altijd de eerste rijpe boschaardbeitjes, vertelde hij me. En geloof me. ik weet een dergelijke mededee- ling op prijs te stellen. Men is. zooals ge zegd. niet voor niets klein-meisje geweest en heeft met jaloersche blikken gewaakt over zulk soort staatsgeheimen als waar bosch- viooltjes groeien, en waar de eerste lelietjes; en waar het aller-, allerbeste plekje is voor de nachtviolen, die wonderlijke bloem, die overdag zo onaanzienlijk is en heelemaal niet de aandacht trekt, maar die 's nachts de lucht vervult van een heerlijke geur. Ja. ik geloof, dat ik met een gerust ge weten Laurense's attest mede kan onder schrijven, dat hij een goeie jongen is, die baas van me: hoewel die goeie jongen meer dan humeurig is uitgevallen. Bij tijden is hij als .buskruit; en als je dan iets doet. wat hem niet aanstaat, en dat doe je in den regel uit louter zenuwachtigheid, dan komt het tot een uitbarsting. Frójectielen in den vorm van scheldwoorden en erger vliegen naar alle kanten, en op zulke oogenblikken krijgt z'n eigen waardigheid ook een ge voelige knak. Maar andere keeren weer is hij als een lam en weet niet wat hij zal be denken. om je een genoegen'te doen. Uit z'n zakken komen heele voorraden zuurtjes en plakken chocolade en kleine rariteiten. Ook krijgt hij van die bevliegingen, dat hij galant wil zijn; en dan is hij werkelijk ver makelijk. Het is net of het hem dan ineens te binnen schiet dat het tot de plichten van een man van de wereld behoort, het kamer meisje een beetje.het hof te maken; en dan overlaadt hij haar met een uitgezochte col lectie bloemrijke complimentjes uit de acht tiende eeuw, zoo-geweldig, dat iemand met een klein beetje gezond verstand ze onmo gelijk voor zoete koek kan opeten. Er ligt een zekere waarheid in wat Astrid gisteren zei,, toen ze een schommelstoel in de woonkamer vervingen door zoo'n nieuwen van stalen buizen: Vader, nu ben jij het eenige niet moderne meubel hier in huis. Mevrouw Bech lachte er onbedaarlijk om en bewees daardoor, dat ze een mensch van haar tijd is; want een moeder, die een klein beetje ouderwetsch is. zou bij zoo'n opmer king van haar dochter gezegd hebben: Weet je wel, dat je tegen je vader spreekt? Bech, die toevallig in z'n hum was. nam het heel goed op en zei: Ja, het zal het beste wezen, dat jullie mij ook inruilen. Er lag een diepere meening achter die woorden want mevrouw Bech werd gloeiend rood, tot diep in haar hals. Vreemd als een oudere vrouw bloost, heeft dat heelemaal niets liefelijks: het doet je enkel schuldbewust aan. Er is hier dezen winter het een of an der gebeurd, maar wat, weet ik niet goed. Ik ben niet van de soort, die door sleutelga ten kijkt. Ik geloof dat Stein, de acteur, haar bijna het hoofd op hol heeft gebracht. Ik zou wil len voorstellen de uitdrukking ..jong en on bestendig". want als ik om mij heen zie in mijn kennissenkring, dan zijn het de men- schen van veertig, die de dwaasheden be gaan, Zij hebben plotseling zulk een angst, dat het leven hun iets zal onthouden, dat ze alles aangrijpen en naar zich toehalen, wat ze maar kunnen krijgen. Zoo tenminste lijkt het een bezadigd jong mensch. Ja zeker-, ik bedoel me zelf. Wat Stein betrof, waarschijnlijk had die zich den kop op hol laten brengen door het groote privé-vermogen van mevrouw Bech. Maar nu is die geschiedenis voorbij. Stein is vertrokken en mevrouw Bech heeft de wa pens neergelegd: lippenstift enz. Hoe heb ik 'm dat geleverd, onder hetzelfde dak te wo nen met tien explosieve Bech's tegenover een hyperbeschaafd en fatterig acteur. Het is werkelijk onbegrijpelijk, hoe een zoo groot kunstenaar als mensch zoo klein kan wezen. Doch dit is een probleem voor de sroote denkers en wijsgeeren, en niet voor jou en mij, Gretchen. Basta. Kletspraatjes en kwaadspreken zijn als suikergoed: best en zoet om op te zuigen op het oogenblik zelf, maar met een bitteren nasmaak. Zoo heb ik het telkens gevoeld, als Laurense, Olga en ik ons hebben verdiept in gissingen betreffende deze zaak. en laat ik ons niet beter voorstellen dan we werkelijk zijn dit is meermalen geweest. Om terug te komen op de lente. Weet je, wat de grondbezitter Bech zegt: Een mensch beleeft vele lentes, doch slechts één Lente. Zou dit mijn Lente zijn, met hoofdletters. Nooit heb ik ze schooner gezien, nimmer heb ik de natuur zoo intens aangevoeld als dit jaar. lederen avond vind ik het een heel ding naar bed te gaan. De tijd gaat al gauw ge noeg. ook zonder dien te verslapen. Het is het licht, wat het doet; het heerlijke, noor delijke licht. Nu is het de beurt van andere menschen, op de globe te zoeken; nu hebben zij alle reden te wijzen naar dien langen vin ger, die zich uitstrekt naar de pool, en te zeggen: 'tjonge, waren we maar daar! April, April is als de glimlach van een meis je. staat in Laurense's poëzie-album geschre ven: een bron. waaruit ik telkens weer put. Om den anderen dag hebben we regen en zonneschijn. Het is of de Aprilregen vrien delijk gezind is, in tegenstelling met den herfst-regen, en dan is het „goud waard voor het land", zooals de landman zegt. De voorwaarde voor het beleven van groote avonturen ontbreekt eigenlijk bij een kamer meisje, dat werken moet van 's morgens 7 tot 's avonds half 9; nee. dan heeft een toeriste in het vroolijke Parijs andere kansen. Maar toch gebeurt het, dat er iets gebeurt. Nu heeft bijv. Diana juist jongen gekregen, en zij zijn werkelijk schattig. Kalveren, komen er telkens, maar de slager haalt ze haast even gauw weg als dat ze geboren worden. Eerstdaags gaan de koeien van stal, het bosch in; ik weet niet, of je dit interesseert. Als huwelijk-bemiddelaarster heb ik wer kelijk zeer groote verdienste. Het is hierbij al net als bij alles: aanpakken en niet terug deinzen voor groote zelfopofferingen. Twee keer ben ik nu met Laurense naar de jeugd bij eenkomst geweest; en ik hoop. dat de jon gelui het nu spoedig zonder mij zullen af kunnen. In Mei is het groote jaarfeest; bij mooi weer buiten, bij regen in het lokaal; en ik geloof, dat een jaarfeest met Weener ge bak, koffie, limonade en feeststemming gun stig kan werken op hun jonge liefde. Van wege den aanstaanden uitgang laat ze een nieuwe mouseline japon naaien, lila fond met groote gele bloemen. De naaister heet juffrouw Svingen, Olene Svingen, die weet, wat ze wil en vastbesloten is. alle moderne dwaasheden met kracht te bestrijden. Haar ontvankelijkheid voor invloeden van buiten af is waarschijnlijk een twintig jaar gele den opgehouden: wat na dien tijd gekomen is, is uit den booze. Op alles wat ik voorstel, antwoordt ze: ik kan het best op die manier maken, maar ik kan het eenvoudig niet uit staan. En wee haar, die durft kiezen, wat juffrouw Sving&n niet kan uitstaan! Gelukkig is de dag nu met het voorjaar zooveel langer geworden. En te wandelen langs schemerige, lente-achtige wegen met iemand, met wien men ernstig kan spreken, daarvan hou ik. Frigaard. begrijp je. is zoo dat men ernstig met hem kan praten zon Ier zich te geneeren. Bij tijden krijg ik er ge noeg van m'n omgeving humoristisch te be schouwen; en dan is het weldadig, doodelijk ernstig te zijn. En we praten over zaken en dingen en niet altijd over personen, zooals vrouwen doen, wanneer ze samen zijn. Fri gaard weet alles, dat verzeker ik je, of laat ik zeggen bijna alles, om niet den schijn op me te laden, dat ik overdrijf. Als hij maar eerst ontdooid is, kan een wandeling met hem langs den vervelendsten, meest kalen weg allergenoegelijkst zijn. Hij kent de namen van alle steensoorten hier in de buurt; hij neemt hier een stuk steen op en even verder nog een, en vertelt er je een massa van. Het kleinste plantje of onaan zienlijkste mos, het nietigste beestje worden belangrijk door zijn woorden, en met ieder vogelgeluidje is hij vertrouwd. Hij weet, hoe de dingen zijn, en waarom ze zoo zijn. Hij weet een massa interessants van de streek, waar we wandelen; van de rivier en het bosch en de bodemgesteldheid, hoe deze zdo geworden is en welke kansen ze den men schen biedt. Wat weet ik, na hier een heelen winter te hebben gewoond? Ja, dat het paadje langs de beek het liefdesweggetje genoemd wordt, en dat de naakte takken van de heesteraf rasteringen rond de akkers in het avond licht doen denken aan paars-gekleurde ne vel. Zulke dingen weet ik. Maar deze kleine, onschuldige wandelin gen van ons beiden geven den anderen stof te over tot praatjes. Den heelen langen dag plagen ze me. Erger dan erg wei-a het. toen Laurense er achter kwam, dat ik room stal om in zijn glas te doen. Je begrijpt, dat ik hetzelfde gedaan zou hebben, wanneer Ola en Andreas den halven nacht zaten te stu- deeren na den heelen dag hard te hebben gewerkt. Tegen het voorjaar kreeg hij zulke ingevallen wangen, maar lachte enkel, toen ik hem voorstelde levertraan te nemen. Man nen zijn zóó onverstandig; als ik ze misschien daar straks wat opgehemeld heb, bedoel ik daarmee werkelijk niet, dat ze op eigen bee- nen kunnen staan. Jl (Wordt vervolgd^ v Vijftienhonderd schoolkinderen brachten voor het stadhuis van don Bosch Dinsdag aea jemhp hulde aan den burgemeester Een fleurig groepje S. O. S.-leden uit Rotterdam bij de vierdaagsche, die Dinsdag zijn aangevangen -Jeudige belangstelling voor een der moderne Engelsche locomotieven van de Southern Railway, waarvan een model door den directeur der maatschappij aan St. Olavschool te Londen ten geschenke gegeven werd De Nederlandsche delegatie inzake de handelsbetrekkingen met Amerika is Dinsdag naar Amerika vertrokken, teneinde met de re geering aldaar besprek'ï^ingen te houden. V.l.n.r. de heeren; A. Th. Lamping; dr. W. M. F. Mansvelt en mr. A. Kerkhoven De drukte op het Binnenhof te den Haag tijdens de belangrijke vergadering van de Tweede Kamer Psefc van IM'taSt egFSfèh voer hst trieuwe Fey:enoord;è^5$?M® Rotterdam De ministers v. Schaik, Deckers, Colijn, Gelissen en Oud verlaten het gebottw der Tweede Kamer te den Haag na de belangrijke vergadering van Dinsdag

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10