SVioderne Woningen DE BILT hoedt U qped^ WOENSDAG 24 JULI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 2 De ramp van de „Gaai". Begrafenis der slachtoffers. Wij vernemen van het hoofdkantoor der K. L. M. in Den Haag. dat de teraardebestel ling van het stoffelijk overschot van den gezagvoerder Van der Feyst en van den radio telegrafist Aafjes a.s. Vrijdagmiddag twee uur op Zorgvlied te Amsterdam zal plaats hebben. Met den gewonen trein uit Bazel; die heden ochtend 11.22 uur aan het Centraal Station te Amsterdam binnen kwam. is het stoffelijk overschot van elf der slachtoffers van de vliegramp met de ..Gaai", welke in een spe- cialen wagon waren geplaatst, medegekomen. Donderdagmorgen half tien wordt op de R.-K. begraafplaats te Purmerend ter aarde besteld de heer J. van Langen. Vrijdagmiddag 12 uur op Zorgvlied te Am sterdam de heer Content en zijn zoontje, uit Berlijn. Te Noord wijk Vrijdagmiddag half drie Mej. A. E. Hermanides. de verongelukte stewardess. Vrijdagmiddag half één op de algemeene begraafDlaats te Zaltbommel het echtpaar G. J. Philips, uit Vught. Het stoffelijk overschot van den heer Watts zal per „Batavier" naar Londen worden ver voerd. Het is nog niet bekend wanneer de ter aardebestelling van den werktuigkundige Focke, uit Haarlem, en van de andere slacht offers plaats zal hebben. ZICHZELF BIJ DE POLITIE AANGEMELD. Dinsdagavond acht uur meldde zich aan het politiebureau alhier aan een 24-jarige chauffeur, zonder vaste woon- of verblijf plaats, die zei vernomen te hebben dat 'de Amsterdamsche politie hem zocht. Bij infor matie bleek dat de commissaris van politie in de vierde sectie te Amsterdam inderdaad zijn aanhouding had verzocht wegens dief stal van goedren uit auto's, te Amsterdam ge pleegd. De man werd naar het hoofdbureau van politie te Amsterdam overgebracht. WIELRIJDER GESLIPT. Dinsdagmiddag, ongeveer half één. had de 38-jarige wielrijder S. het ongeluk, ter hoog te van de Rijkskweekschool op de Leidsohe- vaart over de tramrails te slippen en te val len. Hij brak zijn rechter onderbeen. Door le den van den Ongevaliendienst werd hij per ziekenauto naar het St. Elisabeths Gasthuis vervierd. Voorbeurs te Amsterdam. NERVEUZE STEMMING. ALGEMEENE KOERSSTIJGING. De ochtendbeurs had heden een zeer le vendig voorkomen. De stemming was uiterst nerveus in ver band met de politieke onzekerheid. De wis selmarkt gaf een overeenkomstig beeld, al waren de koersschommelingen hier minder geprononceerd daar de Nederlandsche Bank trouw op haar post oleef en in geen enkel opzicht verandering bracht in de tot dusver gevoerde monetaire politiek. Toen de wisselkoersen van de landen van het goudblok en van den dollar boven -het gouduitvoerpunt waren gekomen, werd even als tot dusver het geval was goud ter beschik king van de arbitrage gesteld. Het gisteravond gepubliceerde communiqué der regeering, dat zij onze munt teeen eiken aanval zou blijven verdedigen, blijkt dus geen hol praatje. Het nond schommelde van morgen tusscben f 7.35 en f 7 37V2, de dollar tusschen f 1.481/4 en f 1.48VÓ, de Fransche franc tusschen f9.79 en f9.81. De Belga kwam weer boven f 25. Op de effectenbeurs liepen Kon. Olie onge veer 8 percent op, terwijl Unilever een winst van 4 en Philips een winst van 5 percent boekten. H.V.A. golden 5 percent hooger evenals Amst. Rubber. Voor Amerikaansche fondsen bestond meer belangstelling: deze werden tegen oploopen- de koersen uit de markt genomen. 469e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) lste klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 24 Juli 1935 Prijzen van 20. 40 370 447 546 880 1124 1138 1145 1149 1248 1250 1497 1889 1916 2213 2593 2720 3370 3495 3730 4133 4204 4648 4673 4683 4916 4984 4989 5108 5556 5719 6007 6483 6557 6722 6824 6869 7030 7575 7899 8221 8294 8446 8716 9030 9294 9569 9982 10562 10684 10711 11121 11212 11532 11563 1179S 12683 13055 13169 13204 13302 13691 13735 14003 14115 14168 14252 14703 14934 15100 15317 15704 15841 16124 16254 16496 16974 17709 17792 17911 18057 18168 18198 13280 18399 18482 18672 18696 18846 18928 19095 19124 19127 19299 19492 19859 19378 20388 20440 20929 Verbetering: le klasse, 2e lijst: 5547 m. z. 5549; 9897 m. z. S887. O C t p.WEEK tBff^ i irrrr-r KL.HOUTSTR.öeTEL.I1109 (Adv. Ingez. Med.) Instelling van Luchtvaartraad overwogen. Kamer ontvangt rapport over de voorgekomen ongevallen. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Van Braambeek in zake de ernstige on gelukken. welke in het laatste halfjaar vlieg tuigen der K.L.M. zijn overkomen, heeft de minister van Waterstaat, jhr. O. C. A. van Lidth de Jeude thans geantwoord. De minister zegt, dat deze ernstige ongeluk ken niet hebben geleid tot den indruk naar hetgeen tot dusver bekend is geworden dat zij zouden zijn toe te schrijven aan mindere zorg voor de veiligheid of aan het verlangen om de diensten snel uit te breiden en de vlieg- tijden te verkorten, doch veeleer dat zij moe ten worden geweten aan een hoogst ongeluk- kigen samenloop van omstandigheden waar aan het vliegverkeer steeds is blootgesteld. De gegevens betreffende het ongeval met het vliegtuig „Leeuwerik" zijn nog niet vol ledig, daar de uitkomsten van het onderzoek, ingesteld door de Duitsche autoriteiten vol gens de daaromtrent tusschen de luchtvaart administraties getroffen internationale rege ling nog worden afgewacht. Het onderzoek van rijkswege nkar de ongevallen met de vliegtuigen „Kwikstaart", „Maraboe" en „Gaai" is onmiddellijk aangevangen. De vliegtuigen, waarmede de diensten wor den uitgeoefend, voldoen aan de hoogste eischen, welke in Europa en Amerika worden gesteld. Uit den zeer uiteenloopenden aard der ongevallen overkomen aan de verschillende soorten van vliegtuigen kan niet worden afge leid, dat omtrent de kwaliteiten der vliegtui gen, waarmede de uitbreiding geschied is, on gerustheid behoeft te bestaan. Omzetting van den wekelijkschen dienst op Indië in een tweemaal wekelijkschen dienst is met het oog daarop verantwoord te achten en overeen te brengen met de eischen der veilig heid, daar zulks niet meer verhooging van ri sico met zich brengt, dan een natuurlijk gevolg van grcotere frequentie van het vervoer. In de wijziging van dezen dienst behoeft geenerlei van minder voorzichtigheid getuigenden drang te worden gezocht. Na elk ongeval van beteekenis aan een Nederlandsch vliegtuig overko men, worden de oorzaken van Rijks wege nauwkeurig onderzocht. Niettemin wordt in de hierboven bedoelde ongevallen aanleiding ge vonden om een onderzoek te doen houden naar de mogelijkheid van ver hooging der veiligheid in het lucht verkeer door een van Rijkswege in te stellen commissie en het resultaat van dat onderzoek aan de Kamer voor te leggen. Daarnevens wordt overwogen de permanente Ongevallencommissie, bedoeld in art. 154 der regeling op het toezicht van de luchtvaart te hervormen tot een raad voor de luchtvaart, met bevoegdheden van soortgelijke strekking als die van den Raad voor de Scheepvaart. Mevr. De BoerVan Rijk Maandag a.s. 82 jaar. Maandag 29 Juli a.s. wordt onze oudste nog spelende actrice, mevr. Esther De BoerVan Rijk, 82 jaar. Het is nauwelijks te gelooven voor ieder, die haar kwiek en jong op straat ziet loopen, het genoegen heeft haar waar dan ook te ont moeten, of haar, wat in het achter ons liggen de seizoen met duizenden in den lande het geval is geweest, in een van haar vele rollen heeft zien spelen. Het is alsof zij de laatste jaren niet ouder wordt.. Haar belangstelling- in alle gebeurtenissen van het openbare leven blijft onverflauwd en voor verre reizen schrikt zij niet terug. Dat is in het afgeloopen too- neelseizoen gebleken, toen zij onvermoeibaar in schier elke stad en vele groote dorpen in ons land, waar een schouwburgzaal is, optrad en daarnaast met groot succes een uitgebloei de tournee door België maakte met haar eigen gezelschap, het De BoerVan Rijk Ensemble. G.-G. zal Ir. Mussert ontvangen Op 12 Augustus eindigt de Indische tournee. Ir. Mussert wilde bij zijn aankomst te Medan geen interview toestaan en wachtte daarmede liever tot het einde van zijn Indische tournee. Na een intiem diner van de N. S. B.-leiders bracht Mussert gisterenavond een bezoek aan het kringhuis, waar hij temidden van tachtig geestverwanten van zijn reis vertelde. Hij ver zocht den Medanschen kring-leiders de bloe men, hem gisteren aangeboden, te willen neer leggen op het Tamiang-monument. Hedenmorgen te vijf uur is de „Sperwer" vertrokken, waarbij dertig N. S. B.'ers aan wezig waren, die met „Hou Zee"-geroep van >n leider afscheid namen. Te Palembang werd de heer Mussert verwel komd door een groot aantal N. S. B.'ers. Van particuliere züde bestond eenige belangstelling De N. S. B.'ers waren in formatie opgesteld. Zij brachten een groet aan Ir. Mussert, die allen de hand drukte en de groeten overbracht van de Nederlandsche kameraden. Na een kwartier oponthoud vertrok Ir. Mus sert met de „Sperwer" naar Batavia. Het vliegveld Tjililitan, bij Batavia, was het centrum van groote drukte. De algemeen-leider voor Ned.-Indië, W. E. Scheurer, en vele anderen waren aanwezig. Ir. Mussert verklaarde enthousiast te zijn over de kennismaking met de N. S. B.-leiders in de hoofdstad en sprak zijn dank uit voor de wüze waaroo hij is ontvangen. Hij verklaarde overmorgen te Batavia te zullen spreken. Hij eindigde met de opmerking- dat hij over twee dagen misschien wel meer zou sureken dan hem lief was. (Hierop weder om „Hou Zee"-geroep.) Na vertrpk van het vliegveld, begaf het ge zelschap zich naar het kringhuis. waar Ir. Mussert met de leidende N. S. B.-figuren de 'uneh gebruikte. Hij vertrok vervolgens heden middag naar Buitenzorg, waar hij te viif uur door den Gouverneur-Generaal in audiëntie zal worden ontvangen. Hij bb'ift vervolgens te Buitenzorg, waar des avonds de eerste lezing zal zijn. Aan het Binnenlandsch Bestuur is toestem ming gevraagd voor het leggen van een krans Hi het Van Heutsz-monument. Des avonds zal Ir. Mussert een lezing hou den in het City-theater. Maandag vangt hij zijn tournee door Indië aan. die 12 Augustus te Batavia eindigt. JUNOPLANTSOEN 6 Karn., Zolder, Tuin. Koopsom f 5000.-, Huur f 34.p.m. S. VELDKAMP, v. Dorfsfr. 90, Tel. 16373 (Adv. Ingez. Med.) meldt: EXAMENS M.U.L.O.-DIPLOMA. Dinsdag zijn 28 candidaten geëxamineerd. Geslaagd voor dipl. B: R. Moorer, Haar lem; voor dipl. A: J, B. Breuker, M. Brink man, B. Edam, P. J. Fransen, C. van Assen- derp, H. van der Stadt, J. P. van Putte; M. E. Heynes, A. A. ten Have, H. C. Toeset, W. M. Tjepkema, J. A. J. Pellikaan, G. H. Bloc- mers, C. Groenéndijk, allen te Haarlem; M. A. Koper. B. Maat. G. J. Meyer. B. F. van Praag, allen te Zand voort; W. J. Lodeweegs. Bloemendaal; E. C. Fortuin, C. Roozendaal, beiden te Uitgeest. UIT DE PERS Huisvrouwen van heel Nederland, U hebt het thans zelf in de hand. Uitnemend voedsel voor 't gezin, Is elk gerecht met kaas erin. (Adv. Ingez. Med.) Zwitsersch oordeel over de Gaal-ramp. Voorloopïg resultaat van een officiéél onderzoek. Omtrent het tot dusverre bereikte resultaat van het onderzoek naar de ramp van „De Gaai" bij Pian San Giacomo (Misox) deelt het Eklgenössische Luftarnt mede: „Hét onderzoek is thans in zooverre afge sloten, dat een overzicht over de tot het on geluk leidende omstandigheden verkregen kon worden. Het onderzoek naar détails, die eerst bij het opruimen van de ovex'blijfselen toegankelijk worden en nasporingen inzake de radio- en meteorologische dienst, zijn nog aan den gang. Onder voorbehoud van de re sultaten van deze détail-nasporingen kan over het waarschijnlijke verloop het volgende worden gezegd: Volgens de waarnemingen en de meteorolo gische omstandigheden kan aangenomen worden dat de piloot in den loop van een he vig onweer dat vooral in het nabij de plaats des onheils gelegen Mosocco aanzienlijke ver woestingen heeft aangericht (wegspoelen van bruggen en gebouwen), trachtte in het gebied van den Sint Bernhardt uitzicht op den grond te krijgen en over den pas naar het Noorden te vliegen. Daarbij werd het vliegtuig door wolken ingesloten in de dalketels ten Zuiden van San Bernardino, zoodat het eerst gerui- men tijd in een kleinen kring moest vliegen, teneinde dan een uitweg naar beneden in den aanzienlijk grooteren dalketel van den Plan San Giacomo te vinden. Na een orienteeringsrondvlucht was de piloot voor nemens daar klaarblijkelijk een noodlanding te verrichten met ingetrokken landingsgestel op een langzaam stijgende Alpenweide, die wel had kunnen gelukken zonder persoonlijke ongelukken. Door de ongewone omgeving van den nauwen dalketel, het lage wolkendek en den zwaren regen werd deze noodlanding ten zeerste bemoeilijkt. Mogelijk hebben daar bij ook nog de kabels en masten van een draadbaan voor houttransporten een rol ge speeld, zoodat het vliegtuig tenslotte in de curve, voor het begin van de noodlanding op ongeveer 50 M. hoogte snelheid verloor, voor waarts tusschen de dennen viel en bij het neerslaan verpletterd werd. Er zijn geen aan wijzingen voorhanden, waarom de piloot de van ouds beproefde methode van het passee- ren der Alpen op groote hóogte niet heeft ge volgd. Volgens de hem toegezonden weer- adviezen zou de mogelijkheid hebben be staan op groote hoogte er door heen te ko men, zonder door wolken of onweer gestoord te wox-den. Eenigerlei techxxische gebreken aan het Douglas-toestel of zijn motoren kon den tot dusverre xxiet worden gecoxxstateerd. Bestuurder door vliegtuig afgeleid? De oorzaak van het auto-ongeluk bij Oegstgeest. De toestand van de slachtoffers van het auto-ongeluk te Oegstgeest was Woensdag bevredigend. Ook de twee erixstigst gewonden, de hee- ren Rijks en Deurloo maakten het naar om standigheden redelijk wel. De beide dames mevrouw BrouwerBoer, en mevrouw Lobeix- stein, zijn goed vooruitgaande. De ernstig gewonden zijn inzittexxden van de Chevrolet, die op de aixdere auto's in reed. Deze wagexx was door den thans overle den heer Mathlener van een kennis geleend. De heer M. kon zelf niet rijden, zoodat de wagen bestuurd werd door den heer Rijks. Deze kon nog niet worden gehoord. De veronderstelling wordt geuit, dat hij is afgeleid door een vliegtuig, dat boven de plaats des onheils loopings maakte. Men acht het ook mogelijk, dat een band van de auto is gesprongen. Gaai-slachtoffers niet vóór Donderdagmiddag in ons land. Naar wij verxxenxen zullexx de stoffelijke resteix der slachtoffers van de ramp met de Gaai, niet vóór Donderdagmiddag in Neder land aankomen. Volgens de voorloopige regeling zal, wat de begrafenisplechtigheid te Amsterdam betreft, het stoffelijk overschot vaxx dexx heer A. A. Content exx zijn 14-jarig zoontje, Vrijdag te 12 uur op Zorgvlied worden begraven, waarxxa, waarschijnlijk te twee uur 's ïxxiddags de ter aarde bestellixig geschieden zal vaxx den ge zagvoerder Van der Feyst, en den radio-tele grafist, Aafjes. Japan houdt weer een tank schip vast. Nadat het aan deix grond was gevaren. Het. 5792 ton metende Nederlandsche tank schip „Semiramis", van de Nederlandsch- Indische Tank Stoomboot Maatschappij is Dinsdagmorgen bij het vertrek uit Yokohama op weg xxaar Kobe door het volgen van eexx verkeerdexx koers ter hoogte vaxx Yokosoeka aan den grond geloopen. De straxxding droeg echter geen ernstig karakter, want het schip kon na korten tijd op eigen kracht weer vlot konxeix. Het kreeg echter van de Japansche mili taire autoriteiten order, xxaar Yokoha ma terug te keeren waar de mili taire ovex-heid eexx onderhoek wil instellen, vermoedelijk naar de eventueele motieven waarom het schip niet direct de juiste koers heeft gestuurd. AGENDA Heden: WOENSDAG 24 JULI Gemeenteraadsvergadering, Prinsenhof, 1.30 uur. Palace: „Vrouwenoogen". Op het tooxxeel: Alex de Haas met liedjes aaix deix vleugel. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Leise flehen ïxxeine Lieder." Op het toonecl: Resua Sisters, seiisa- tie op rolschaatsen. 2.30, 7 eix 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Fraulein Hoffmaimxs Erzahlungexx". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Groote verwach tingen". 2.30 uur. Daarna doorloopende voor stelling van 7 uur tot 11.30 uur. DONDERDAG 25 JULI Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Teyler's Museum. Spaarne 1G. Geopend op werkdagen van 113 uur. behalve "s Maan dags. Toegang vrij. Heemstede: Gemeenteraadsvergadering 8 uur. Hoogste barometerstand 772.8 m.M. te Blacksod. Laagste barometerstaxxd 748.6 mM, te Jan Mayen. en voorspelt: Zwakken tot matigen wind uit Oostelijke richtingen. Half tot licht bewolkt, droog weer, behoudens geringe onweerskansen. Waxaxx. Uit het Buitenland WARM ZOMERWEER IS HET VOORUITZICHT De hoogste barometerstanden worden thans in het Westeix gevonden. Het gebied vaxx hoogen druk strekt zich over Centraal-Europa uit exx reikt in het Oosten tot Oost-Europa eix bijna tot ijsland in het Noorden. De depx'essie in het Noorden blijft binnen den Poolcirkel exx strekt haar iixvloed xxiet verder uit dan tot de Noorsche kust, waar zware regens vielen. Over het geheele vaste land steeg de temperatuur eenige graden, in Schotland exx lei-land werd het weer koeler. In Zweden en Finland houdt de zomerhitte aan, evenzoo in Zuid-Frankrijk. In de Middel gebergten heerscht nog bewolking en is de storm bedaard. In de Alpen is het weer on bewolkt met groote droogte. Het vooruitzicht is voor het geheele conti nent warm zomei-weer met in Zuid-Frankrijk eenige onweerskans. Barometer Vorige stand 771 m.M. Stand van heden 768 mM. Neiging achteruit. Opgave van: FIRMA KEIP, Opticien Groote Houtstraat 137, tel. 11640 Thermometer Hoogste gisteren 74 F. Laagste heden nacht 61 F. Hoogste heden tot 12 uur 75 F. W. KUIPERS Zn., Opticiens ZIJLSTRAAT 97 HAARLEM. Leveranciers van ALLE ZIEKENFONDSEN. (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND Haarlem, 24 Juli. Onderti-ouwd23 Juli: P. J. Akkerman en M. P. A. H. Meester Bevallen: 20 Juli: G. C. HoekstraSchoute, d., 21 Juli: J. A. P. Bout—Doezie, d.t B. DoiT>e- steijnKlein Molekamp, d., 22 Juli: P. Koster Opmeer, z., A. B. Weijs—Trappel, z., 23 Juli: W. Baixtzde Vries, 2 d„ J. E. EijldersKoers zooix. Overleden: 21 Juli: W. F. F., 5 mixd., d. v. T. Kroon, Gasthuisvest. Chr. Ger. Gemeente. Keus uit twaalf beroepen. De Kerkeraad der Chr. Ger. Gemeente van Haarlem-Noord heeft in de vacature vaxx Ds. K. G. vaix Smeden Dinsdagavond bex-oe- pexx dexx heer M. Baan, candidaat te Maas sluis. De heer Baan heeft thaixs de keus uit twaalf beroepen. Volksconcert der H. O. V. c-p Donderdag. Soliste: Jo van de MeentWalter. Om vex-schillende x-edenen moest een wij ziging gebracht worden ixx de volgorde waarin de solisten op de Volksconcerten dezexx zomer zouden optreden, waardoor het publiek Don- dei'dagavond a.s. Jo van de MeexxtWalter die voor het eerst als soliste bij de H.O.V. op treedt, zal kunnen begroeten. Deze eerste kennismaking zal oxxgetwijfeld eeix aangename zijn omdat deze soliste, blij- kexxs pers-beoordeelingen uit aixdere plaatsen, over een diepe altstem beschikt die ook in het hooge register bekoort. Het orkest opent den avond met Sinfonia in F dur van Bach, vervolgt met twee aria's uit „Stabat mater" van Pergolese en sluit voor de pauze met vier deelen uit de „Haffner Sere nade" van Mozart, waarin Hans Bijvanck de solo speelt. Na de pauze is het programma geheel ge wijd aan Nederlandsche .componisten: Ouver ture „Cyrano de Bergerac" van Joh. Wage naar, Nachtlied uit „Also sprach Zarathustra" van Willem Landré en als slot de Piet Hein Rhapsodie van Dr. P. v. Anrooy. Een program ma dus dat zeer zeker in den smaak zal val len van het publiek. COÖP. CENTRALE EI ER VEILING PURMEREND G.A. Purmerend, 23 Juli 1935. Afdeeling eieren: Aanvoer 90000 eendeieren prijs f 1.70 a f 1.90. 60000 kippeneieren 70—80 K.G. f 3.70 a f 4.90. 65—66 K.G. f 3.40 a f 3.60. 63—64 K.G. f 3.30 a f 3.50. 60—62 K.G. f 3.— a f 3.30. 58—59 K.G. f 2.90 a f 3.20. 56—57 K.G. f -2.80 a f 2.90. 53—55 K.G. f 2.50 a f 2.80. 50—52 K.G. f 2.30 a f 2.50. Afdeeling pluimvee: Oude kippen f 0.30 a f 1 per stuk. Jonge hanen f 0.35 a f 0.90 per stuk. Oude eenden f 0.12 a f 0.30 per stuk. Kilo prij's oude kippexx f 0.25 a f 0.40. Kilo prijs jonge hanen f 0.35 a f 0.52. Wat Nederland denkt over het regeeringsconflict. Verschillende perscommentaren. Na de rede van Dr. H. Colijn in de avond vergadering van de Tweede Kamer zijn van verschillende zijden de commentaren los ge komen op het beleid vaxx het kabinet in lxet algemeen, de houding van den minister-pre sident in het bijzonder en die van den leider .der r.k. fractie, pi-of. Aalberse. Het Algemeen Handelsblad (libe raal), staat aan de zijde van den voorzitter van den ministerraad en meent dat het voor Dr. Colijn onmogelijk is te regeeren wanneer de stemming bij de roomsch-katholieken zoo is, dat niet op krachtigen steun gerekend kan worden. „Zoo is, door de houding der katholieken, het reeds lang dreigende conflict tot uit barsting gekomen. En daarmede hebben de heer Aalberse en zijn fractiegenooten 'n zeer zware verantwoordelijkheid op ziclx gela den, schrijft het blad. Nadat het eraan, heeft herinnerd dat ook de s. d. fractie het vertrouwen heeft opgezegd, zij het ook niet in formeelen vorm, schrijft het Handelsblad: Tegenover dezen Roomsch-rooden aanval zij het dan ook dat die nog niet formeel in een stemming uiting hadden gevonden, was de regeering ten volle gerechtvaardigd om de aanvallers te plaatsen voor de volledige verantwoordelijkheid van hun daden. Ofschoon men zou kunnen opmerken dat de regeering door de vertrouwenskwestie aan te roereix de debatten naar eexx scherpe vorm heeft toegedreven, herinnert het blad eraan dat de regeering aanvankelijk blijk heeft ge geven tot overleg exx redelijke tegemoetko ming bereid te wezen, waarbij het geenszins blind wil zijxx voor de fouten, die ook het ka binet Colijn aankleefden. De Nieuwe Rotterdamse h e C o u- r a n t (liberaal), maakt er de r.k. fractie eveneens een verwijt van. dat het ons land in een moeilijke positie heeft gebracht. Er wordt gesproken dat men gehoopt had dat de rk. zich nog zouden bezinnen eer zij een daad van zoo oxxgelooflijke roekeloosheid "zouden begaan. Hiex'nxede is een gezwel opengebarsten, waarvan het eerste symptoom zich reeds bij de kabinetsformatie in 1933 heeft vertoond. Reeds toen heeft de r.-k. fractie geweigerd eenigerlei verantwoordelijkheid te aanvaarden voor het opti'edeix en de werkzaamheid vaxx het kabinet, omdat- hierin ook een vertegen woordiger vaxx de liberale staatspartij was op genomen. In het kort wordt gememoreerd de aan vallende houding van de r.k.-fractie, terwijl toch drie roomsch-katholiekex ministers in het kabinet zitting hadden. Welke uitweg er xxu moet worden gevonden, is de N.R.C. duis ter. De r.k. kunnen niet met de s.d. sanxexi gaan, bezuinigen wil niemand, vrijwel nie mand van de groote massa begrijpt de conse quentie van deflatie of inflatie en kamer ontbinding zou in dezen tijd groote verwar ring stichten. Wel netelig zijn de omstandigheden, waarin het politieke levexx eix het parle mentaire stelsel door het noodlottig optre den van den heer Aalberse exx zijn partij- genooten zijn gestort!, "besluit dit blad. De Maasbode (r.k.) is verbaasd over den snellen afloop der dingen. Toch meent het blad, dat, ook ixxdiexx nxexx hierover xxiet verbaasd zou zijn, dit toch wel het geval zal wezexx over de wijze waarop de minister- presidexxt de beraadslagingen heeft geschorst. De Maasbode is pijixlijk getroffen doordat dr. Colijn het heeft vorogesteld alsof er een staatsrechterlijke daad door de kamers is ge steld. Er is geen motie hoegenaamd ingediend; er is in het geheel xxiet gestemd. De minister zeide Vrijdag, dat het kabinet het als een oorlogsverklaring zou beschouwen, indien de meerderheid der katholieke fractie tegen het bezuindgingsontwerp zou stemmen. Er is echter niet over dat ontwerp gestemd, of schoon ons bekexxd is, dat 'de katholieke fractie unaxxiem voor dit ontwerp zou heb ben gestemd. Daarbij had de minister de, we zullen maar zeggen onvriendelijkheid, de katho- liekexx in den hoek te duwexx met sociaal democraten, communisten en enkele los- loopende léden. Behalve dat dit tactloos was tegenover de katholieke fractie was het zakelijk volstrekt oxxjuist. Noch aan de sociaal-democraten, noch aan anderen is zoo uitdrukkelijk om vertrouwen gevraagd als aan de katholieken en ook de laatsten alleexi hebben bij monde van hun president op die uitdrukkelijke: vraag ge antwoord. Voorts zegt de Maasbode xxog dat de Katho- Üekexx er niet aan denken met de S.D. sameix te regeeren. ..Het Volk (S.D.) zegt dat men den heer Aalberse den lof niet kan onthouden dat hij ook dit keer volkomen open en klaar heeft gezegd, waar het op stond. Vooral deze twee punten zijn, aldus het Volk, door den heer Aalberse ïxaar vorexx gebracht: De lichtgeraaktheid van het kabinet ten opzichte van op zijix beleid geoefende cri- tiek en de eigenaardige deba.tteermethode van den premier, die de hebbelijkheid h«xeft niet te aixtwoorden op hetgeen gezegd is en er de voorkeur aan geeft een krachtige bestrijding te leveren vaxx stellingen, die niet zijn opgeworpen. Verder s clxr ij ft heb Volk: De langverbeide regeeringsorisis is aan gebroken Want, dat de regeering zal terug - keeren, achten wij evenzeer uitgesloten, als dat men het op een kamerontbinding zal laten aankomen. Voor het eerste is de kloof te diep, die gaapt tusschen de beginselen vaxx het kabinet exx de iix oppositie zijxxde nxeex'derheid, terwijl de kritieke situatie een beroep op het kiezei'scorps verbiedt. Toch gelooft 't dat door deze regeerings orisis een wending in de economische politiek zou kunnen intreden, die voor onze volks welvaart. rijke vruchten zal kunnen dragen. De Telegraaf (neutraal) geeft geen oordeel over de gebeurtenissexx jn de Tweede Kamer. Over het algemeen spreekt uit de ver slagen een groote sympathie voor den mi nister-president, Dr, H. Colijn,

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2