s Rubriek voor Vragen. WOENSDAG 24 J U Cl 1935 HA ARC EM'S DAGE CAD De oude rijwielplaatjes. Waar gaan ze heen? Men schrijft ons: Evenals vorige jaren zal de Vereeniging tot Bevordering der Belangen van T. B. C.-pa tiënten in Nederland op 1 Augustus haar actie inzetten. Het kan een ieder bekend zijn dat genoem de vereeniging elk jaar bij het verwisselen van de rijwielbelastingmerken de oude exem plaren, alsook ander koper, lood, tin. zink en zilverpapier enz. inzamelt ten bate der tuber culosebestrijding. Voor de rijwielbezitters zijn de plaatjes na 1 Augustus waardeloos geworden, doch voor de Vereeniging niet. In 1934 konden dan ook van de opbrengst van de !Q.000 K.G. oude metalen, die door vele menschenvrienden bijeen werden gebracht, verschillende pa tiënten worden geholpen. Hoewel de sympathie en medewerking voor dit werk, in het bijzonder in de laatste jaren belangrijk is toegenomen, is het bestuur er van overtuigd dat er nog heel veel nutteloos wordt weggeworpen, terwijl een en ander ten dienste kan worden gemaakt in het belang van hen, die op hulp wachten. Wanneer alle plaatjes voor het goede doel worden geofferd, zou dit alleen het respectabele gewicht vormen van 12.000 K.G. Hoe dikwijls wordt vergeten, dat vooral in tijden als deze al het mogelijke moet wor den gedaan om het lot van velen te verzach ten, vandaar een beroep, niet alleen op de rijwielbezitters, maar ook op onze geheele be volking, om bij dit belangrijke werk mede werking te verleenen. Brengt uw plaatje waar ons reclamebiljet hangt. Mocht u geen adres in uw omgeving bekend zijn, welnu vraagt reclamebiljetten aan bij het Hoofdkantoor. Breedeweg 5, Am sterdam, Oost. Telefoon 54761. Eén brief kaartje is voldoende. Voor toezending zal zorg worden gedragen. Oude rijwielplaatjes bij vrachten. Schenkt velen nieuwe levenskrachten! Oude rijwielplaatjes en andere metalen worden eveneens dankbaar in ontvangst ge nomen bijJ. H. Immei. Gruttostraat 28. secretariaat; H. G. Kuijl, Gruttostraat 25 en bij Ch. Corveleijn, Havikstraat 55. FAILLISSEMENTEN. J. H. Warnier Jr., boekdrukker, wonende te Haarlem. Gierstraat 8. Curator Mr. H. E. j Prinsen Geerligs, alhier. B. M. Schol, echtgenoote van J. A. Tjaden, pensionhoudster, wonende te Wijk aan Zee. Cgtropweg no. 12. Curator Mr. L. G. van Dam alhier. J. van Baaren, bouwondernemer, wonende te Haarlem. Sparrenstraat 10. Curatrice Mej. Mr. M. J. Kluitman, alhier. F. Demmenie, vischhandelaar, wonende te Haarlem, Tetterodestraat 31. Curator Mr. J. v. d. Vegt, alhier. F. M. Kramer, winkelier in kruidenierswa ren, wonende te Wijk aan Duin, Rijksstraat weg 103a. Curator Mr. O. H. van Wijk te heem stede. Rechter-Commissaris Mr. E. J. W. Top. Opgeheven zijn wegens gebrek aan actief d& faillissementen van: J. A. Brands, kapper, wonende te IJmuiden, Prins Hendrikstraat 79. Curator Mr. E. van Tuinen te Beverwijk. J. B. Rijs, schilder, wonende te Haarlem, Jan de Braystraat 2. Curator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel, alhier. W. Eijk, tuinder en voorheen veehouder. wonende te Wijde Wormer. Curator Jhr. Mr. I W. A. Baud, alhier. H. Sondorp, bouwvakarbeider, wonende te Heemstede, Glipperweg 59 c. Curator Mr. L. Ali Cohen, alhier Vernietigd is op grond van verzet het fail lissement van Klaas Kalf. kippen- en eendenhouder, wo nende te Westzaan, Zuid B. 15. Curator Mr. J. Deenik, alhier. Geëindigd zijn wegens het verbindend wor den der eenige uitdeelingslijst de faillisse menten van Jac. Ton. aannemer, wonende te den lip, gemeente Ilpendam. Curator Mr. H. H. Riepma te Edam. De nalatenschap van wijlen A. Schuyt, in leven zonder beroep, gewoond hebbende te Heemskerk. Rijksstraatweg 34. Curator No taris J. H. Bremmers te Beverwijk. J. van 'Etten. lid der' vennootschap onder de fa. J. van Etten, in liquidatie, wonende te Beverwijk, Adrichemstraat 20. Curator Mr. B W. Stomps, alhier. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat. Kinderarmband: Ds. Harster, Emmastraat 157, 's-Gravenhage. Voetbal: Heijselaar, Jansweg 19. Cape: Loerakker, El zenplein 12. Garnituur in étui: Jongejan, Ba- rendsestraat 45. Hond: Lohmann, Tempeliers straat 14. 2 Honden: Kennel Fauna, Fr. Var- kensmarkt. Dameshorloge: Coltof, v. Nieveld- straat 17. Jongensjas: Koster, Lekstraat 30. Katten: Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt. Koffer met inhoud: Ruifisk, Van Zeggelen- plein 8. Medaillon met kettinkje: Peuten. Mr. Joostenlaan 15. Portemonnaie: De Pré, Zorg- vlietstraat 5. Plaat (kenteeken voor artsen aan auto)Hasert, Leidschestraat 52 zwart. Rijwielplaatje: v. Vliet, M. v. Heemskerkstraat 77. Id. Maatkamp, Leidschevaart 294, ld. Huls hof f, Ripperdastraat 15 rood. Id. Politiebureau. Smedestraat. Rozenkrans: Machielse, Wijde Geldeloozepad 33. Reflector van rijwiel: Hu- bert, Zomerluststraat 23. Transportrijwiel: Pel. Lange Vlamingstraat 24. Schaartje: v. d. Kroft, Slachthuisstraat 38. Schoentje: Besvelt, Wijde Geldeloozepad 11a. Speld: Laheij, Ge weerstraat 23. Tasch met inhoud: v. Reenen, 't Hofje van Oorschot 44k. Teddybeer: Schef- felaar, Soendastraat 1. Tasch met inhoud: Kenniphaas, Sophiastraat 2c. Zweep; v. Eer den, Eikenstraat 35. Terug te bekomen bij: Politiebureau, Sme destraat, handschoenen en ceinturen; medail lon; 1 paar schoenen en 1 paar pantoffels; taschje; Kemps, Olmenstraat 53, autoped; v. Kordelaar, Witstraat 25 rood, broche; Pepijn- straat 13, damesjas; Korvose, Saenredam- i straat 23 rood, zwemkaart; Hoogendonk, Ju dith Leijsterstraat 28, 1 paar kousen; v. Leeu- J wen, Bakenessergracht 7 rood, damesmantel tje; Rijnveld, Groote Houtstraat 18 a, daones- parapluie; Vredenburg, Oudeweg 117, porte monnaie; Person, Prinsessekade 33, rijwiel plaatje: Tennissen, M. v. Heemskerkstraat 41 zwart, rijwielplaatje; Warmerdam, v. Oosten de Bruynstraat 75, lederen riem; Koster. Rijksstraatweg 461. sleutels aan ring; Jong kind, Schotersingel 117, taschje; Heintjes, Ridderstraat 23, taschje; v. d. Vliet, Bellamy- straat 11, zwempak met handdoek. Onze Stads-Bibliotheek. Boeken in vreemde talen. .,Een opmerker" schrijft ons: Verzoeke langs dezen weg een opmerking te mogen maken, die anders niet onder de oogen van de betreffenden komt. Wanneer ik het aanwinsten-lijstje, dat 16 Juli in de krant voorkwam bezie, dan is de verhouding tus- schen Hollandsche en in vreemde taal ge schreven boeken niet zoo groot als andere keeren. Ik heb het tenminste wel eens erger gezien. De vraag is nu: is het, daar toch al zoo weinig boeken aangeschaft worden, ver antwoord werken in vreemde taal aan te koo- pen? Wie is in staat romans in vreemde taal goed te lezen? (met nadruk op het woord goed). Mijn ervaring zegt, weinigen! Laat staan dus, dat men met studieboeken in een vreemde taal begint, die misschien 'of zeker i betrekkelijk weinig uitgeleend worden. Is het de kosten waard? Het gaat er toch om, een zoo groot mogelijk aantal lezers te berei ken. Is er dan toch een boek in een vreemde taal dat veel gevraagd wordt, welnu, dan het aangeschaft. Maar is dat hier wel het ge val? Ik wed dat ze op de verlanglijst niet voorkomen. Vooral wat studieboeken in vreemde taal aangaat zou ik willen vragen: zijn er over hetzelfde onderwerp geen goede Hollandsche werken, die natuurlijk onder het bereik van meer menschen zouden komen. Als wij nu op het lijstje lezen: „Klabund-Literatur geschichte", heeft dat dan te beteekenen, dat er geen goed Hollandsch werk over het zelfde onderwerp is. En hoevelen zullen dit boek lezen? Leeraren in letterkunde misschien, die gewend zijn over dit onderwerp in een vreem de taa.1 te lezen. Maar verder? Of heeft het boek geen geld gekost? En bestaat et geen goede biographic van Oscar Wilde in het Hol landsch? enz. enz. Er worden weinig men schen mee bereikt dus is het geldverspillen. Nog zooveel goede Hollandsche werken zijn er die wachten. Men bereikt er vele menschen mee, ze kosten misschien minder en als bij komstigheid: het is Nederlandsch fabrikaat! Wij hebben deze opmerkingen overgebracht aan den heer P. V. de Wit. directeur der Stads- Bibliotheek en Leeszaal alhier, die er het vol gende op antwoordde: „De opmerking van „Een opmerker" zou zeker met evenveel resultaat onder de oogen van „de betreffenden" komen, indien deze rechtstreeks was gezonden. Waarom is „Een opmerker" niet gemoedelijk eens komen pra ten met mij? Eiken dag ben ik voor hem te spreken! Dan zou ik hebben verteld dat dit jaar aan alle andere talen nog niet de helft is uitgegeven van het bedrag dat aan Neder - landsche en in het Nederlandsch vertaalde romans is besteed. Voorts dat aan romans in moderne talen veel grooter achterstand was dan aan Nederlandsche, toen ik hier als Directeur der Stads-bibliotheek en Leeszaal kwam, dat Nederlandsche romans veel en veel duurder zijn dan die der andere talen, zoodat men voor veel minder geld veel meer Fransche, Duitsche en Engelsche werken kan koopen dan Nederlandsche. Voorts is 't nogal duide lijk dat in deze vreemde talen wel wat meer lezenswaard geschreven wordt dan in het Ne derlandsch. alleen al omdat ze zooveel meer auteurs tellen en de groote wereldproblemen in een groot land met een wereldomvattend taalgebied allicht intenser beleefd worden dan in ons land het geval kan zijn. „Opmerker" weet bovendien niet wat als ge schenk wordt gegeven en wat gekocht moet worden, wat antiquarisch en wat nieuw ge kocht wordt, zoodat hij onmogelijk tot oor- deelen en vergelijken bevoegd is. 't Zou toch wel heel jammer zijn van al dat talon-onderwijs in Nederland als de slacht offers daarvan nog niet in staat waren op den duur een boek in Fransch, Duitsch of Engelsch goed te lezen. Maar aangenomen dat dit waar is, is 't dan niet hoog noodig dat boeken in deze talen worden aangeschaft? Ik kan opmerker voorts verzekeren dat de nieuwe werken in moderne talen bijna gerer geld uitgeleend zijn en dat er groote behoefte aan bestaat, zeker de betrekkelijk weinige kosten waard! Hoe zouden we geestelijk ver armen als de buitenlandsche letterkunde ons niet steeds frisch hield! Studieboeken in vreemde talen worden wei nig gekocht, meestal als in het Nederlandsch op eenzelfde gebied niet voldoende werken be staan. Maar litteratuurgeschiedenis moet toch, behalve in het Nederlandsch, ook in de betreffende taal aanwezig zijn! Klabund is daarom heusch'verantwoord, vooral als ik tot geruststelling van „Opmerker" kan opmer ken dat dit boek voor 'n luttel bedrag anti quarisch is aangekocht. Zoover mij bekend, bestaat geen uitgebreide biografie van Oscar Wilde in het Nederlandsch en zelfs dan zou een Engelsche biografie van dezen schrijver geen weelde zijn, vooral als ciie, zooals hier 't geval is, geschonken is. Ik zou „Een opmerker" voorts willen ver zoeken eerst dan z'n opmerkingen te maken als hij te bevoegder plaatse inlichtingen heeft ingewonnen en dan nog niet tevreden is ge steld." EEN ZOMERCURSUS TE BARC HEM. In het kleine plaatsje Barchem, dat heer lijk gelegen is in de bosschen tusschen Lochem en Ruurlo, houdt de vereeniging „Woodbrookers in Holland", elk jaar enkele zomercursussen, waar verschillende, voor onzen tijd belangwekkende thema's worden behandeld. Zoo was er van 15 tot 20 Juli een cursus over .Hedendaagsche Theologische Vraagstukken", waar een serie lezingen over de tegenstelling humanismeanti-humanisme en een serie over problemen van zielzorg ver bonden waren. In de eerste serie spraken prof. dr. J. Linde boom en dr. H. de Vos over de positieve waar den van het humanisme; dr. W. Banning en drs. J. Kcopmans spraken over de anti- humanitaire stroomingen in de moderne cul tuur en theologie. Over zielzorg spraken dr. J. C. A. Fetter, de bekende schrijver van „Menschbeschouwing en Zielzorg", dr. J. v. d. Spek, directeur der Psychiatrische In richting „Maasoord" en dr. J. W. Oferman. terwijl dr. W. Banning enkele mededeelingen deed over de internaten voor werkloozen, welke de Arbeidersgemeenschap der Wood brookers in haar huis te Bentveld houdt. Het was jammer, dat er betrekkelijk weinig cursisten waren om deze belangrijke referaten aan te hooren. Deze en dergelijke vraagstuk ken zijn in onzen tijd van groot belang, niet alleen om de theologen in engeren zin, maar voor allen, die belang stellen in het geestelijk leven. Het meemaken van een Woodbrookers- cursus geeft niet alleen geestelijke verrijking, maar is ook een weldaad voor den vermoeiden mensch van dien tijd. Men is gedurende een week geheel uit zijn werk en vertoeft in een prachtige omgeving. Van den Kalen Berg waarop zich de lezingzaal bevindt, heeft men een prachtig uitzicht over den Achterhoek. Het terrein zelf der Woodbrookersgebouwen is een prachtig open veld temidden der bosschen De omgeving noodt tot het maken van tochtjes, waartoe de vrije middagen ruim schoots gelegenheid geven. Het is te hopen, dat de volgende cursussen van dezen zomer en ook de theologische cursus van volgend jaar. velen ook uit onze omgeving trekken zullen. IEDER EEN BRIL VOOR WEINIG GELD OPTICIEN FEDERMANN GROOTE HOUTSTRAAT 37 TEL. 11059 Leverancier van alle Ziekenfondsen. (Adv. Ingez. Med.) Schotsche padvinders te Zandvoort. Voetbalwedstrijd en muziekuitvoering. De Schotsche padvinders worden hoe langer hoe meer de groote attractie van Zandvoort. Als zij 's morgens in hun kleurige pakjes met muziek voorop over het strand marcheeren, loopt oud en jong uit om er naar te kijken en te luisteren. Dinsdagavond werd onder een groote belang stelling op het „Zandvoorf'terrein een voet balwedstrijd gespeeld tegen een junioren elftal van de voetbal vereen. „Zandvoort". De honderden belangstellenden, waaronder ook burgemeester Van Alphen, hebben geno ten van dezen aardigen wedstrijd, die met 74 door de Zandvoort Junioren gewonnen werd. Met de muziek voorop en omstuwd door een groote menschenmenigte trokken de jeugdige Schotten na afloop van den wedstrijd naar het Tramplein. Toen zij hier aankwamen stond het Tramplein en de naaste omgeving reeds zwart van de menschen. 't Was dan ook een buitengewoon aardig gezicht, deze groep jon gelui met doedelzakken en trommen in flin- ken pas te zien aanmarcheeren. Onder buiten gewoon groote belangstelling werden eerst een paar muzieknummers ten beste gegeven. Vervolgens werden met begeleiding op de doe delzakken eenige volksdansen uitgevoerd, waarmede de jongelui een daverend applaus oogstten. Na een zoo vermoeienden avond hadden de jongelui wel een versnapering verdiend; ze lieten zich dan ook het Hollandsche roomijs, dat hun door burgemeester Van Alphen werd aangeboden, zeer goed smaken. Met volle muziek trokken zij ten slotte weg naar hun tijdelijke woonplaats in het tenten kamp. Heden maken zij een toer door ons land. doch Donderdagavond wordt er te Zandvoort weer een voetbalwedstrijd gespeeld, hoogst waarschijnlijk gevoigd door muziek op het Tramplein. BEZOEK VAN ENGELSCHE LEGER DES HEILS PADVINDSTERS. Einde Juli a.s. hoopt een groep Engelsche Leger des Heils Padvindsters Holland te be zoeken. Deze groep is verbonden aan het Leger des Heilscorps te Brighton, de welbekende Engel sche badplaats. Op Woensdag 31 Juli a.s. zal deze groep in Haarlem arriveeren en hoopt dan te 8 uur n.m. een keurdemonstratie te geven in het Gebouw ,.St. Bavo" Smedestraat alhier. De Brightongroep is één der bestgetrainde Padvindsterscombinaties. Als bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat de afscheids- uitvoering te Brighton wordt gepresideerd door de Lord-Mayor (Burgemeester) dier stad. VISCHWEDSTRIJD VOOR WERKLOOZEN. Op Donderdag 1 Augustus zal door het Cen traal Comité voor Werkloozen evenals de vo rige jaren een Vischwedstrijd voor werkloozen worden georganiseerd. Financieele bijdragen of bijdragen in natura voor dezen wedstrijd kunnen worden gezonden aan het secretariaat van het Comité H. H. Luijken, Nieuwe Kruis straat 11 rood Haarlem. Tevens kunnen de bijdragen afgehaald worden. EXAMENS HOOFDAKTE. 23 Juli. Geëxamineerd 1 vr. en 7 m. candidaten. Afgewezen 5. Geslaagd de heeren G. Anema, Zijp en J. Leys, Heemstede en mej. C. E. M, Schutyzer O. Blokker. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 24 Juli: De gelegenheid tot paardrijden en het nemen van rijlessen in den Hout, onder directie van den heer Von Kracht, zal een belangrijke uitbreiding ondergaan. Met ingang van 1 Augustus zal de stal worden vergroot, terwijl door de mede werking van eenige Haarlemsche heeren in de door de directie aangekochte villa „Voorhout" in den Hout, een stal met manége zal worden gevestigd, zoodat ook des winters de liefhebbers deel kun nen nemen aan de rijlessen en rij-avon- den. De opening van den stal is op 1 September, die der manége, waaraan afzonderlijke kleedkamers voor heeren en dames verbonden zijn, op 1 Novem ber vastgesteld. Dat door deze inrichting aan den wensch van velen wordt tegemoet ge komen. lijdt o.ï. geen twijfel. Wat Haar lem voor doeltreffende uitspanning moge bezitten; een manége, die wij zoo lang moesten ontberen, zal zeker welkom zijn. De directie zal niets nalaten om lederen wensch van het publiek naar vermogen te vervullen. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN va.7i alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie. Groote Houtstraat 93. met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge- RECEPTEN VRAAG: Hoe maakt men tuinboonen in hol zout in? ANTWOORD; Dop de jonge tuinboonen; wason ze, laat ze uitlekken en stamp ze voorzichtig in zuringflesschen. Vul deze aan met pekel van 4 ons zout op l liter water. Laat de flesschen een paar dagen staan om uit te gisten; maak dfin de halzen schoon en spoel de bovenste boonen af; doe ze er weer in; vul, zoo noodig pekel bij en doe daarboven een laagje slaolie. Kurk en wik dan de flesschen. Gij kunt ze ook inmaken in een Keulsch potje, dat met vochtig perkament wordt afgesloten. De boonen moeten echter onder de pekel blijven. Leg er dus een leitje op. met een steen bezwaard; beide natuurlijk uiterst schoon. VRAAG: 1. Hoe maakt men vanille-ijs? 2. Hoo frambozenijs? 3. Hoo sinaasappelijs? ANTWOORD: 1. Benoodigd: G eieren. \'2 h'er room, i/2 L. melk, Vz pond suiker en een stokje vanille. Klop de eieren zoolang met de suiker en het gespleten stokje vanille, tot alle zaadjes uit het stokje verwijderd zijn. Voeg melk en room bij elkaar en maak het zoo warm, dat zij de achter zijde van een houten lepel, die er ingestoken wordt, bedekt. Giet liet dan bij de eieren, terwijl gij flink roert. Laat, af en toe roerende, lcoud worden. Giet het, als het koud is. door een zeef in de ijsbus en laat bevriezen. 2. Benoodigd; l*/2 PÓiiè frambozen: 1 pond suiker; i/2 L. water, V2 L. room; sap van 2 citroe nen en iets karmijn. Los de suiker in het warme water op en laat de suikerstroop bekoelen. Pluk de frambozen, wasch ze en wrijf ze door een paardenharen zeef. Voeg de zoo verkregen purée bij de suikerstroop, doe er den room en het gezeefde citroensap bij en voeg er zooveel karmijn aan toe. dat het do ver- eischte kleur heeft. Doe het mengsel dan in de schoone Ijsbus en laat bevriezen. 3. San van 5 sinaasappelen en 2 citroenen. 1V2 ons suiker, 3 eierdooiers, \x/2 dL. room; geraspte schil van 2 citroenen en wat karmijn. Vermeng het vruchtensap met de geraspte citroenschil en zooveel water, tot gij \'2 liter vocht hebt. Los hierin de suiker op en roer het, na bekoeling bij de eierdooiers, die met den room geklopt zijn. Doe er iets karmijn bij en laat bevriezen. VRAAG: Ik heb een nieuwe zeemleeren lap. die erg hard is. Ik heb haar reeds een paar dagen in het water laten staan, maar dat helpt niet. Weet u een middel om de lap zacht te maken? ANTWOORD: In den regel is daaraan niet veel te doen; dat ligt aan de kwaliteit van het leer. Probeert u het nog eens in koud water, waarin een weinig glycerine is gedaan. VRAAG: 1. Hoe lang duurt de diensttijd bij ieder der 4 wapens? 2. Hoeveel komt daar voor ieder wapen bij, als men bij de opleiding geplaatst wordt? ANTWOORD: 1. Onberedenen y2 maand, Cava lerie 15 maanden, Zeemacht S maanden, Zie kenverplegers, luchtvaartdienst en bereden artil lerie 12 maanden. 2. Diensttijd der onberedenen In opleiding tot onderofficier 0 maanden en officier 12 maanden. RECHTZAKEN VRAAG: 1. Is een meisje voor dag en nacht verplicht mee te gaan, als de familie voor 4 we ken uit de stad gaat? 2. Indien zij weigert, hoeft zij dan recht op loon gedurende dien tijd? ANTWOORD: 1. Neen, als regel niet. 2. Ja, VRAAG; In een huurhuis zijn raamkoorden stuk. Komen de kosten van herstelling voor re kening van den huurder of van den verhuurder? ANTWOORD: Voor rekening van den huurder, tenzij noodzakelijk tengevolge van den vervallen toestand van het verhuurde. VRAAG: Mijn buren hebben in den voortuin een haag, die door haar hoogte ons uitzicht be lemmert. Wat is de weg om daarin verandering tc brengen? ANTWOORD: Aannemende, dat de haag niet de scheiding tusschen uwe erven aangeeft, zal zij moeten worden verwijderd als zij dichter dan 50 c.M. daarbij staat. Gij kunt daartoe sommee- ren. Is dat niet' het geval, dan hebt gij geen recht verwijdering te vorderen. PLANTEN VRAAG; Wanneer moeten koolplanten geplant worden? ANTWOORD: Dat is nu hoog tijd. BELASTING ZAKEN VRAAG: Hoeveel pers.bel. moet men to Heem stede betalen 'bij een huur van 420 per jaar? ANTWOORD: Aangenomen dat de verkoop waarde van het meubilair 600 bedraagt, is de aanslag 6S.25. VRAAG: Ik ben te Heemstede voor 1935 in de pers. bel. voor mijn auto in hoofdsom aangeslagen voor 10. Welke waarde van do auto is hierbij tot grondslag aangenomen? ANTWOORD: 500. NIEUWE UITGAVEN. Oude Nederlandsche Volks dansen. De tweede druk is verschenen van Oude Nederlandsche Volksdansen, bundel 1. verza meld door A. SansonCatzen A. de Koe, bij Thieme en Cie. te Zutfen. DIVERSEN VRAAG: 1. Hoe Ls het adres voor sollicitatie bij de Militaire Politic? 2. Bij dc Kon. Marechaussee? 3. Bij de Koloniale Reserve? 4. Welke zijn de verolschten hiervoor, als men in dienst is geweest als onderofficier? ANTWOORD 1. Aan den Commandant van hel Korps Politietroepen te 's-Gravenhage. 2. Aan den Inspecteur van het wapen der Kon. Ned. Marechaussee te Den Haag. 3. Aan den Commandant der Koloniale Reserve te Nijmegen. 4. Te uitgebreid om hier alle op te nemen. Vervoeg u hiertoe ten hureele van den Garni zoenscommandant in de kazerne aan den Kouden- horn te Haarlem. VRAAG5 Wat is een mooi© tocht door Gelder land o,p de fiets, van Kampen uit, met als eind punt Haarlem, verdeeld over 5 dagen? ANTWOORD: Om uw vraag te beantwoorden zouden wij moeten weten hoeveel K.M. gij per dag denkt te rijden, of met andere woorden, hoeveel uur rijdt gij per dag en hoeveel legt gij per uur af. WIJ zullen maar aannemen, nat gij des morgens ongeveer 4 uur rijdt cn in den na middag weer 4 uur, mol een gematigd pleizler- gangetje van 12 K.M. per uur. Gij kunt dan de zen tocht maken; le dag: A. Kampen, 's Heerenbroek, Zwolle. Katerveer, Hattuni. Molekaten, Wezeperberg, Boerderij „Lommerlust" café de Dellen. 34^ K.M.: B. Leger plaats Oidebroek Tongeren. Het Soerel. Nieuw Roerei, Waschkolk, Nunspeet. Half weg, Elspeet, s:r.verden. Hotel ,de Zwarte Boer' '(Leuvenum) Station Hushorst. Hierden, Har derwijk. 48 K.M. 2é dag: A. Harderwijk. Ernielo. Putten. Gar deren. Speulde. Staverden, Uddelermeer 32.3 K.M. B. UcbioIoi-m-.T. Uddel. Elspeet. Vierhouten. Gor- tel, Ernst Vaassen, Apeldoorn. Teuge. Twello. De venter. 50.7 K.M. 3de dag; A. Deventer. Wiip, Gietel, Appen. Voorst, Kasteel Voorstonden. Rrummen, Dieren. Ellecom De Steeg, Velp (Rozendaal 1,5 K.M.) Arnhem 42.4 K.M. B. Arnhem, Station Oosterbeek (Laag), Oos terbeek (Laag), Zijweg n. d. Westerbouwing, Zij weg naar Driclse.ho veer, Kasteel Doorwerth, Hcelsum, Bennekom. Station Ede. Ede. Lunto- ren, Meuluntoren, Bnrneveld. Achterveld, Stou- tenburg Amersfoort. 53.G K.M. 4de dag: A. Amersfoort, Nieuw Leusden, Wou denberg, Station Maarsbargen. Kasteel „Mnars- bergen". Spoorweg overgang bij de I-Iaar, halte Heuvelschesteeg Roode liaan, Veenendaal, Wa- geningen, 3G.8 K.M. B, Wageningen, De Grebbe. Rhenen, Elat, Amerongen, Leersum, Doorn. Maarn P.vramldo van Austerlliz, Zijweg naar Driebergen, Driebergen, Zeist, de Bilt, Utrecht. 57.5 K.M. 5e dag: A Utrecht, de Bilt, Huis ter Heide. Soesterberg. Station Soestduinen. Soest. Soestdijk, Hooge Vuursehc, Hilversum, 32.2 K.M. B. Hii- versum 's-Graveland, Kortenhoef. Vreeland. Niglevecht, Café Vink. Gelnbr-jg, Diemerbruz. Duivendrechtsche brug, Amsterdam. Halfv. Haarlem, 55,5 K.M. DE HEER JAN P. STRIJBOS. Dc heer Jan P. Strijbos werd 14 Maart 1891 te Haarlem geboren. Hij werd opgeleid voor architect en bezocht de Kunstnijverheid school te Haarlem, daarna de Rijks Nonnaai school voor Teekenonderwijzers te Amster dam en de Academie voor Beeldende Kun sten te 's Gravenhage. Hij was hierna werk zaam bij verschillende architecten. Zijn liefhebberijstudie was steeds plant- en dierkunde, namelijk vogels. Sinds vele jaren ls hij medewerker van tal van natuurhistori sche bladen en periodieken. Strijbos is de schrijver van: „Hoe heet die Vogel (Determineerboekjes), ..Waar de Stilte Spreekt", „De Blauwe Reiger (monografie) en in samenwerking met R. J de Stoppelaar en A. B. Wigman schreef hij „Een jaar Na tuurleven" (vier deelen: n.l. Herfst, Lente. Zomer en Winter, waarvan de eerste drie reeds verschenen). Hij bezocht voor de studie van het vogelleven en het fotografeeren van vo gels verschillende deelen van Europa, o.a. Denemarken, Oost-Pruisen, de landen langs de Oost-Zee. Zuid-Frankrijk. Spanje. Mallor- ca, Noord-Italië, Shetland en hij leidt thans, tezamen met den Dolaard de redactie van „Buitensport", halfmaandeliji: .ch blad gewijd aan buitenleven, kampeeren, wandelen, trek ken per fiets, motor, auto en boot; skisport en bergtourisme. Sinds 1930 zijn de journalistieke bezigheden, en dc natuurfotografie hoofdzaak geworden. Verder is de heer Strijbos bestuurslid van de Ned. Ver. tot Bescherming van Vogels en van het „Trekstation „Texel"cn van de af- deeling Haarlem der Ned. Nat. Historische Ver. en van den Bond „Heemschut". Begin Juli vertrok hij voor een reis van 2 12 maand naar IJsland, voornamelijk voor het bestudeeren van de aldaar broedende gan zen- en zwanensoorten en verschillende soor ten zeevogels. PERSONALIA. Mej. L. J. A. Staal, te Haarlem slaagde voor het examen nuttige handwerken. Aan de Amsterdamsche Huishoudschool, Zandpad 5, Amsterdam, slaagden voor het diploma huishoudkundige de dames B. A. Blankevoort en T. Ehrbecker, beiden te Haar lem. Voor het eerste gedeelte van het notarieel examen slaagde de heer C. Blom. te 's-Gra venhage. Te Amsterdam slaagden voor het examen Nuttige Handwerken onze stadgenooten, de dames H. A. Surink en L. J. A. Staal. Bij de Dinsdag gehouden examens der Ned. Organistenvereeniging slaagde de heer A. Hoogendijk alhier, leerling van den heer Jacob Bijster. HAARLEMSCHE CURSUS M.O. BOEK HOUDEN. Het Haagsche en Rotterdamsche Instituut „Examenopleiding Hugas, Elgersma. Potgie- ser" is tot het oprichten van een zelfstandig bijkantoor in Haarlem overgegaan. (Tot nog toe werd voor deze studie veelal van Amster damsche of Haagsche opleidingen gebruik gemaakt). Het bijkantoor is gevestigd Parklaan 79. De leeraarsbezetting voor dit bijkantoor blijft zooals dit tot dusverre voorloopig was ge regeld. d.w.z. met twee Haagsche leeraren, do heeren Mr. Molenaar en Potgieser, en twee Haarlemsche leeraren, de heeren Lubberink en van Ravenswaay.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7