Moderne Woningen Heden geen beslissing over aftreding. Plagerij. Het Beêm&dHtsie 53e 'Jaargang No. 15976 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 25 Juli 1935 HAARLEM'S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72ï^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buïtenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 e Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 25 Juli. Nieuw Uitstel. Vanmorgen is het bericht van nieuw uitstel uit Den Haag gekomen. De ministerraad, op nieuw vergaderend, heeft besloten zijn. beslis sing misschien vanavond, maar waarschijn lijk pas morgenochtend bekend te maken. On ze Haagsche correspondent verneemt dat dit een gevolg is van „onvoorziene omstandighe den", welker aard evenwel geheim wordt ge houden, en oppert eenige veronderstellingen, waarbij wij erop wijzen dat die dan ook alleen maar veronderstellingen zijn. Er heerseht al gemeen onzekerheid. Volkomen zakelijk beschouwd is die onze kerheid betreurenswaard. Wij hebben in den laatsten tijd al onzekerheid genoeg, en crisis- dagen als deze verergeren die. Het is ongetwij feld nuttig er eens op te wijzen dat iedereen verlangt naar een positieve, duidelijke econo mische koers. Iedereen althans, die geen tijd heeft voor interessante politieke manoeuvres en dramatische gedachtewisselingen over niet- ïngediende moties van vertrouwen, waaruit men conclusies trekt ofschoon „ons staats recht ze niet kent". En de ovèrgroote meerder heid der Nederlanders heeft wel wat anders te doen dan zich met zulke puzzles bezig te houden. De gulden is nog steeds gaaf, maar sinds geruïmen tijd is de situatie dusdanig, dat daar niet het voordeel uit getrokken wordt dat er uit te trekken zou zijn. Het voortdurende ge- hakketeer en de voortdurende onzekerheid om trent devaluatie, zijn daar de oorzaak van. Een gave gulden is heel mooi, maar dan moet daar ook vertrouwen in bestaan. Dat vertrouwen heerseht niet. Het gevolg is. dat de voordeelen, die het deflatie-systeem bezit, slechts zeer gedeeltelijk tot hun recht kunnen komen. De flatie, door de regeering toegepast, moet haar logische uitwerking in prijsdaling doen gelden. Het particuliere bedrijf dient te volgen. In de voortdurende onzekerheid van den laatsten tijd kan het dat niet, omdat het niet weet wat het parlement eigenlijk wil. Velerlei bedrijven met dalenden omzet durven niettemin geen prijsverlaging van hun producten aan, omdat een plotselinge devalutie de kosten van hun buitenla,ndsche grondstoffen meteen zou op jagen en hun dan wellicht door .de regeering (niemand weet, welke regeering) 'verboden zou worden hun prijzen weer te verhoogen in ver band met de nieuwe omstandigheden. Zij zien' dus een prijsverlaging als een gokkerij, die zij niet aandurven. liet voor.tdurend-afbrok kelen van hun omzet, en ook van de werkge legenheid die zij verschaffen, is in hun be drijfsbelang dan nog veiliger. Wat de beleggingsmarkt betreft is de onze kerheid niet minder funest. Niet alleen be drijfsleiders weten niet wat zij met de beleg ging van de voor hun onderneming noodzake lijke reserves moeten beginnen. Allerlei kleine iuyden, die van hun bezitje moeten bestaan, worden van de eene angst in de andere ont steltenis gejaagd. Men praat veel over den gaven gulden, en speecht en toast er op. Maar hééft men hem? Leven we onder een deflatie-systeem? Neen, we leven tusschen deflatie en devaluatie in, weifelend, de voordeelen verbeurend zoowel van het een als van het ander. De voordeelen verbeurend van: een vaste koers. Ik heb menschen gesproken, zakelijke men- schen die zelf niet voor devaluatie voelden en mij nochtans als hun meening zeiden dat- zij devaluatie nog beter zouden vinden dan dit voortdurende geweifel tusschen twee koersen in. Alleen omdat men dan tenminste weer eens zou weten, waar men aan toe was en langer vooruit zou kunnen zien dan een week, "of hoogstens een paar weken. Op dit. moment is die vooruitziende mogelijkheid tot een dag gereduceerd. Er zijn natuurlijk veel menschen die de na- deelen van dit geweifel tusschen twee koersen niet bevroeden, omdat zij er niet direct dage lijks mee te maken hebben. Menschen die leven van een salaris of loon en geen bedrijfs leiders zijn, kunnen zich dat moeilijk voor stellen. Maar velen hunner hebben niettemin een deel van dat salaris of loon verloren, of zijn werkloos geworden, tengevolge van die onzekerheid. Indirect zijn zij er zeer gevoeli; door getroffen. Behalve op prijzen en op beleggingen doet de invloed van de onzekerheid in het parti culiere bedrijf zich natuurlijk in algemeenen zin gelden op den ondernemingsgeest. Allerlei dingen worden dagelijks uit voorzichtigheid nagelaten. Men begint er maar liever" niet aan. Je kunt immers niet weten of we niet binnen een maandenzoovoorts. En die voorzichtigheid is niet laakbaar, maar volko men begrijpelijk. Er is meermalen door verschillende men schen betoogd, dat het parlement niet in de vergulde omgeving van Den Haag maar in de zakelijke sfeer van de hoofdstad behoorde te zetelen. Dat zou het goed doen. Ik heb al tijd sterk de juistheid van dit betoog gevoeld. Wat men nu ook moge besluiten, laat er in 's hemelsnaam een vaste koers komen. Laat men uitscheiden met het economische gedis- puteer, dat verlammend en remmend werkt op het gansche zakenleven. Of men toasten moet op een gulden van 100 of op een van 75 cent laat ik daarmaar laat men eindelijk van een van beide in eigen land zeker zijn! R. P. IIOTEL OP DE RIGIKULM IN BRAND. In een bijgebouw van het Grand Hotel, dat op den top van de Rigikulm aan het Vier- woudstedenmeer is gelegen is, is Woensdag vroeg een brand uitgebroken. Het hotel, dat in 1848 werd gebouwd, werd een prooi der vlammen. De brandweer, die met extra-treinen van de Rigi- en Arth-Goldau-baan naar boven werd gevoerd, moest zich er wegens gebrek aan water toe beperken de beide andere hotel gebouwen op de Rigi te behoeden voor een overspringen van het vuur. Men veronderstelt, dat de oorzaak van den brand gezocht moet worden in. het slecht functionn eeren van een schoorsteen. JUNOPLANTSOEN 6 Kam., Zolder, Tuin. Koopsom t 5000.-, Huur 1 34.p.m. S. VELDKAMP, v. Dortstr. 90, Tel. 16373 (Adv. Ingez. Med.) Ambtenaren beroepen zich op Ged. Staten. Ilceft Haarlem onrechtmatige pensioen korting opgelegd? Gedeputeerde Staten hebben Woensdag middag vergaderd en gehoord enkele ambte- iaren die na de annexatie van enkele omlig gende gemeenten in dienstbetrekking der gemeente Haarlem zijn gekomen. Door de gewijzigde pensioenwet had de ge meente Haarlem op de salarissen dezer ambtenaren een aftrek van tien procent toe gepast. Verschillende geannexeerde ambtenaren waren van dit besluit in beroep gegaan bij Gedeputeerde Staten, omdat zij meenden dat de aftrek van tien procent op hun salaris in strijd was met de voorwaarden waarop zij indertijd in dienst waren getreden van de annexeerende gemeente, Haarlem. Uitvoerig werd hierover gediscussieerd. De gemeente bleef van oordeel dat zij correct had gehandeld omdat deze kwestie niet in verband staat met de annexatie, doch een algemeene maatregel van boven-af was. De ambtenaren meenden dat door de korting in ieder geval tusschen de gelijkwaardigheid van hun betrekking in deze gemeente en die in de vroegere gemeenten, een verschil was geko men. Gedeputeerde Staten, zullen later hun be slissing kenbaar maken, evenals die in de zaak van een chauffeur bij de Haarlemsche gemeentereiniging, die bezwaar maakte tegen deze betrekking, omdat hij z.i. recht heeft op een positie die meer in aanzien is, aange zien hij in zijn vorige gemeente een andere positie had bekleed. Drie scholen opgeheven. Vijf leerkrachten ontslagen. De raad van Haarlem heeft in zijn zitting van Woensdagmiddag het voorstel B. en W aangenomen tot opheffing der scholen num mers 13, 18 en 35 respect, aan de Haarlem- merliedestraat, Prins Hendrikstraat en Over- tonstraat, met verdeeling der leerlingen over nabij gelegen scholen. Eveneens nam de raad in verband hiermede aan het voorstel B. en W. tot ontslag aan 5 leerkrachten. Wijziging van het ambtenaren reglement. Na langdurige debatten heeft Woensdag middag de ra-ad van Haarlem het voorstel van B. en W. om de salarissen der geneeskun digen c. s. van den Geneeskundigen Dienst te verhoogen, verworpen. Goedgekeurd werd de wijziging van art. 68, lid 3 van het Ambtena renreglement. Haarlem in de derde klasse voor de Personeele Belasting. In de raadsvergadering van Woensdagmid dag heeft de raad het voorstel van B. en W. lot vaststelling der verordening tot classifica tie van de gemeente voor de heffing der per soneel e belasting in de derde klasse per 1 Jan. 1935 aangenomen. Circussen zonder bestaans mogelijkheid. Een adres aan B. en W. Het Bestuur van de Vereeniging tegen het Mishandelen van Dieren voor Haarlem en Omstreken heeft het volgende adres aan B. en W. gezonden: Gedurende ruim vier weken heeft het Circus Henny een standplaats gehad te Haarlem. Daar de directie niet beschikte over eenig geld heeft zij reeds den eersten dag een beroep ge daan op de Dierenbescherming voor het ver- leenen van een voorschot om voedsel voor de dieren te koopen. Hoewel onze vereeniging uit dierenbescher mingsoogpunt tegen het instandhouden van circussen is 'wreedheden bij dressuur, opslui ten van wilde dieren in kleine hokken, enz.) heeft het bestuur gemeend in dit geval te moe ten helpen, daar anders de dieren té veel honger geleden zouden hebben. Het voorschot van de vereeniging bedroet 56.waarvan slechts 20.is terugbe taald kunnen worden. Bovendien hebben drie van onze inspecteurs voortdurend veel tijd en moeite besteed om bij de verzorging der die ren aanwezig t-e zijn en te helpen waar dit noodig was. Het bestuur van meening, dat het niet op den weg van onze vereeniging ligt nooddrufti ge circussen te helpen verzoekt uw college be leefd in de toekomst zeker geen toestemming t-e verleenen tot het houden van voorstellingen aan circussen, die niet voldoende bestaansmo gelijkheid kunnen waarborgen. Tenzij vanavond laat. De ministerraad lieeft hedenoch tend vergaderd ter definitieve vast stelling van het aan de Koningin uit te brengen rapport. Hoewel de moge lijkheid aanwezig is, dat hedenavond laat een beslissing bekend wordt, is het toch waarschijnlijker, dat dit eerst morgen zal geschieden. Een spoedige beslissing gewenscht. Onze Haagsche correspondent seint ons: Zoo juist vernam ik het volgende: De beslissing inzake het advies van den Ministerraad aan de Koningin nopens de po litieke situatie, welke hedenochtend genomen zou worden, is door onvoorziene omstandig heden uitgesteld, vermoedelijk tot hedenavond. Welke die onvoorziene omstandigheden zijn is op dit oogenbük onmogelijk te raden. Gis teren kon men in poiitiek-parlementairen kring hooreri dat er onder de leden van het kabinet geen eenstemmigheid bestond ten aanzien van de vraag of het beter was de Ko ningin te adviseeren tot Kamerontbinding over te gaan. dan wel ontslag aan te vragen. Doch wanneer deze geruchten ook maar eenigen grond van waarheid in hielden, kan ten aan zien van een dergelijk verschil van inzicht vandaag moeilijk van „onvoorziene omstan digheden" gesproken worden. Even zou misschien ook de gedachte kunnen opkomen dat de Koningin in haar onderhoud van gistermiddag met den minister-president dezen kenbaar gemaakt zou hebben dat. naar haar inzicht, op dit moment althans het ka binet zou moeten blijven om zoo spoedig rao- jelijk de afhandeling van het bezuinigings- ontwerp te doen plaats vinden. Intusschen. wat er ook aan de hand zij, wenschelijk zal toch zeker wezen, dat uiterlijk vanavond klaarheid worde verschaft. Want een dergelijke onzekerheid kan in de gegeven omstandigheden tot niets goeds leiden en al leen maar schade veroorzaken. TERAARDEBESTELLING J. C. .T. VOCKE. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van dén heer J. C. J. Vocke, ir leven werktuigkundige bij de K.L.M.. die me de Gaai verongelukt is, zal Vrijdagmorgen in Haarlem geschieden. Het stoffelijk overschot wordt van de Mariastichting naar de St. Josephskerk aan de Jansstraat overgebracht. Vrijdagmorgen om tien uur zal daar een dienst worden gehouden, waarna de begrafe nis op de R.K. Begraafplaats St. Barbara plaats heeft. CORNELIS DOKLAND t Overleden is de heer Cornelis Dorland, oud-hoofdopzichter van het waterschap De Beemster en eere-bestuurslid van den bond van ambtenaren bij de waterschappen in Nederland. De heer Dorland heeft den leeftijd van 79 jaar bereikt. De begrafenis is Zaterdag 12 uur op de Al gemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan. (Op den afsluitdijk tusschen Noord- Holland en Friesland heerseht op het oogenblik een hevige muggen plaag. Militairen zijn van Padang Si- dempoean naar Pargaroeten Su matragezonden, om de bevolking van de daar heerschende tijgerplaag te verlossen) De plaagzucht is een spel, waarmee Het- dier zich graag vermaakt, De merisch waardeert dit niet zoo erg, Hij is te lichtgeraakt. Al „wat zich lieft, dat plaagt zich" steeds, Zooals de Duitscher zegt. Maar „wat zich plaagt, lieft zich nog niet", Lijkt mij hier meer terecht. Nu plaagt er op den afsluitdijk, De groote groene mug, De mensch, die erdoor wordt belaagd, Heeft daarvan niet terug. En in Sumatra's oerwoud heerseht, Bericht men ons vandaag. Tot wanhoop van het inlandsch volk, Een ware tijgerplaag. Een mug steekt en een tijger niet, Dat springt direct in 't oog. Een mug vliegt en een tijger niet. Ook dat hoeft geen betoog; Een mug geeft ons malaria, Dat doet een tijger niet. Een mug lacht wat om het geweer, Waarmee j' een tijger schiet. De mug bestookt den armen mensch In honderdduizendtal. De tijger gaat alleen te werk, Of twee in 't ergst geval. En toch en toch wanneer men zich Met bitterheid beklaagt, Dat een millioenen muggenheir Ons weer zoo vinnig plaagt; Dan voel 'k mij in ons landje toch Den koning nog te rijk, Zoolang er nog geen tijgers zijn Op onzen afsluitdijk. P. GASUS. Kinderroof in Polen. Uit winstbejag of wraak? Vermoedelijk zal heden nog geen beslissing vallen inzake een eventueel aftreden van het kabinet. pag. 1 Italië wijst bemiddelingspogingen van de hand. pag. 4 Anti-Scmitismc in Duitscliland wordt sterker. pag. 4 Het nationalisme onder de Afrikaansche in boorlingen leeft op. pag. 4 Volgens schatting zouden door de overstroo mingen in China 75.000 menschen om het leven zijn gekomen. pag. 4 Voortaan zal men, wanneer men zonder be lastingplaatje fietst, op straat direct de boete kunnen betalen. pag- 3 De gestie van dc Varkenscentrale is onderzocht pag. 3 Bollenkweekers moeten eerst betalen alvo rens een teeltvergunning te krijgen. pag. 3 Discontoverhooging doet haar werk. pag. 3 Haarlem voor de personeele belasting in de derde klasse. pag. 6 De verbreeding van de Anthonicstraat te Haarlem. pag. 6 Amerika wint den Davis Cup wedstrijd van Duitschland. pag. 9 Moineau wint de 17e etappe van dc Tour de France met groote voorsprong. pag. 9 Laatste Berichten. pag. 2 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Nieuw uitstel. pag. 1 Graaf Sforza: Prestige-oorlogen. pag. 4 Voor de Vrouw. pag. 10 Bekende Haarlemmers: de heer P. Voogd. pag. 3 PERSONALIA. Met ingang van 1 Augustus is tot politie agent bij het politiekorps alhier benoemd de heer J. Overzet, marechaussee te paard, te Zuidhom in het district Groningen. De heer G. F. Vlekke Jz. alhier, is ge slaagd voor het examen boekhouden van de vereeniging van leeraren in de Handelsweten schappen. Te Amsterdam is geslaagd in de Nuttige I-Iandwerken onze stadgenoote mej. H. A. Sa- rink. In den Haag slaagde voor de acte teeke nen L.O. mej. A. Wiersma, te Bloemendaal, leerlinge van' den heer Piet Nieuwdorp, tec- kenleeraar te Haarlem Voor het examen boekhouden voorjaar 1935, van de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen, slaagde de heer G. G. Tijsterman, alhier Voor de akte N. I. Nijverheidsonderwijs slaagde te 's Grayenhage F. Dijkstra, te Haar lem. In Den Haag slaagde voor handteekenen mej. A. Wiersma te Bloemendaal WARSCHAU, 25 Juli Uit een park bij Warschau is1 een 7 weken oud meisje geroofd. Naar thans wordt gemeld is het kind door de onbekende daderes vermoord. Het lijkje werd in een oude vestinggracht van Warschau ge vonden. De vrouw, die het kind in haar wagentje uit het park heeft ontvoerd, was met het kin dermeisje bekend geworden doordat zij haar eenige malen had aangesproken. Zij is nog door eenige personen gezien, zoodat- de politie een tamelijk nauwkeurige beschrijving van haar bezit. De politie vermoedt, dat zij het kind heeft geroofd om de nieuwe kinderwagen in bezit te krijgen en te kunnen verkoopen en dat zij daarom het kindje in het water heeft gewor pen. Evenwel zoekt de politie ook, of mis schien sprake is van een wraak. RUSLAND BOUWT ELF DUIKBOOTEN. HELSINGFORS, 25 Juli (A.N.P.) Uit be trouwbare bron verluidt, dat in Rusland de kiel is gelégd voor den SOsten onderzeeër der Sovjet-marine. Tot den bouw van tien andere onderzeeërs is bovendien opdracht verstrekt. DR. DOLLFUSS WORDT HERDACHT Gedurende zes en dertig uur is .nationale rouw afgekondigd in verband met- het feit, dat het heden een jaar is geleden, dat bonds kanselier Dollfuss werd vermoord. Op alle openbare en vele particuliere huizen is de rouwvlag geheschen. Er zal een requiem wor den gehouden, kransen zullen worden gelegd op het graf van Dollfuss. Het verkeer zal twee minuten stilstaan. Vreeselijk drama in Amsterdam. Man en vrouw met messteken gedood. ENGELSCHE LEGER DES HEILS PADVINDSTERS IN HAARLEM. Woensdag 31 Juli zal de Brightongroep van Engelsche Leger des Heils Padvindsters te Haarlem komen. Zooals wi' hebben bericht zal de groep in het gebouw St. Bavo een keurdemonstratie geven. Uit Amsterdam: Hedenmorgen heeft zich in een der percee- len van de Derde Leliedwarsstraat een drama afgespeeld, waarvan de vermoedelijke toe dracht de politie en justitie geruimen tijd be ziggehouden heeft. Op de derde étage van het perceel vond men in de voorkamer een vrouw en een man, badend in hun bloed. Geneeskundige hulp, die onmiddellijk was ingeroepen en spoedig ter plaatse was, kon echter niet meer baten. Beide personen waren reeds overleden. In de nabijheid hunner lichamen werd een geopend knipmes aangetroffen en ae lijken vertoonden diepe steekwonden. Het huisraad in de achterkamer was groo- tendeels vernield, wat zou wijzen op een vecht partij tusschen beide personen, die geschei den van elkander leefden. Het politie-onderzoek werd geleid door com missaris Dijkstra, geassisteerd door inspecteur Harrebomee van bureau Raampoort. Een substituut-officier van Justitie was eveneens ter plaatse. Dr. van Ledden Hulsebosch, de po- litiescheikundige, assisteerde ook. In verband met de opschudding door deze daad teweeggebracht en de groote belang stelling van de zijde van het publiek is de straat door de politie afgezet, Roosevelt moet wapenuitvoer verbieden, maar Er zijn zoovele bezwaren nu! WASHINGTON 25 Juli (Reuter). Tus schen president Roosevelt, den oud-minister van buitenlandscne zaken Philips en den chef voor ontwapeningsvraagstukken, den ambas sadeur Davis, hebben de laatste dagen lang durige besprekingen plaats over dc wets ontwerpen, die betrekking hebben op de Amcrikaansche neutraliteit in toekomstige oorlogen. Het gaat hier over een wettelijke verplich ting van den in functie zijden president der Vereen igde Staten om bij het uitbreken van een oorlog een embargo te leggen op den uit voer van oorlogsmateriaal en reizen naar en het scheepsverkeer met het oorlogsgebied te verbieden. In welingelichte kringen verklaart men, dat president Roosevelt zeer zeker de hem bij deze wetsontwerpen verleende volmachten goed keurt. doch liever niet gebonden wenscht te zijn, daar anders de politieke invloed van Amerika in tijden van dreigend oorlogsge vaar zeer verminderd zou worden. De Amerikaansche regeering moet vol gens de meening van alle bevoegde instan ties tijdig in staat zijn ter voorkoming van oorlogen een aanzienlijken invloed te oefenen op den eventueelen toekomstige» aanvaller. Dit kan niet gebeuren indien de aanvaller van te voren weet, dat Amerika bij het uit breken van den ooi-log, ook den aangevallene niet mag steunen. Bovendien geven de wets ontwerpen ook geen ooh°idering ir de moei lijke kwestie, wanneer de in de betrc!-'' n wetsontwerpen voorziene maatregelen van kracht moeten worden. De deskundigen der regeering zullen mor gen de senaatscommissie ontraden de wets ontwerpen in de huidige zitting iri behande ling te nemen tenzij in den door het Wittsi Huis gewensehten vorm.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1