I VRIJDAG 26 JULI 1935 H A A R L E M'S DAGBLAD 9 HEEMSTEDE RAADSVERGADERING. Geen terrein voor het Prot. Jeugd huis. Een dam in een sloot in plaats van een brug er over. Verhooging subsidie Bijz. Prot. Be waarschoot. Vergadering van den Raad der gemeente Heemstede, op Donderdagavond, onder leiding van den waarnemenden burgemeester, Jhr A. van der Poll (De burgemeester is tot het eind van de maand met verlof) Afwezig de heeren Kwak en Jonck- bloedt. Adres inzake verhooging Pers. Belasting. Ingekomen is een adres van J. G. Kraan te Heemstede waarin hij als zijn meening te kennen geeft, dat de Personeele Belasting voor dit jaar zoodanig is verhoogd dat dit voor een forensengemeente als Heemstede zeer nadee^ lige consequenties met zich zou kunnen brengen. Hij zegt in dit adres dat de verhooging van den aanslag in strijd is met een onlangs dooi de Regeering te kennen gegeven meening dat de belastingen hier te lande hare uiterlijke grenzen bereikt hebben. De voorzitter zegt naar aanleiding van dit adres: „Uit dit adres blijkt dat bij de ingezetenen over deze werkelijk drastische verhooging nog steeds een verkeerde meening heerscht. Men krijgt de indruk dat men wil zeggen: „De Rijksregeering is van oordeel dat de belastingen niet verzwaard mogen worden, maar de gemeenten trekken er zich niets van aan". Wie zoo denkt heeft het echter mis. Hoewel bij de behandeling van de gemeente-begroo ting in den Raad de oorzaak der verhooging duidelijk in 't licht is gesteld, acht ik wel ge- wenscht naar aanleiding van dit adres nog eens te zeggen dat de gemeenteraad voor deze verhooging niet aansprakelijk mag worden gesteld. De Rijksregeering heeft het vorig jaar een Werkloosheiassubsidiefonds ingesteld en had aanvankelijk het voornemen, ten behoeve daarvan o.a. 75 extra opcenten op de Perso neele Belasting te heffen. Zij verschoof ech ter de lasten naar de gemeenten en nam van onze gemeente af 80 pet. van de hoofdsom der Personeele Belasting van de belangrijkste ^grondslagen en 40 pet. van de hoofdsom dei- Grondbelasting, wat de gemeente f 158.000 kostte. De Regeering kon nu gemakkelijk zeggen „wij verhoogen de belastingen niet' maar zij liet de gemeenten de kastanjes uit het vuur halen. Uw Raad is lang zoo ver niet gegaan als het Rijk aanvankelijk voornemens was. De opcen ten hadden dan tot 150 moeten zijn opge voerd. Het is echter ten slotte bij 110 geble ven. Van de verloren gegane f158.000 is door de verhooging van belasting slechts pl.m. f73.000 gedekt geworden. De belastingverhooging is dus niet het ge volg van een niet sluitende gemeentebegro ting. Elk verwijt van deze verhooging moet dus worden afgewezen en adressant zou ook elders daaraan niet zijn ontkomen omdat de Rijksfinanciën deze regeling noodzakelijk maakten. De opzet van de Regeering is dat de ge meenten, waar de belastingen nog niet zoo drukkend zijn, een bijdrage leveren voor de noodlijdende gemeenten. Adressant moet zich tevreden stellen met de gedachte dat de meerdere belasting die hij heeft te betalen is te beschouwen als een ver plichte bijdrage in- het Rijkswerkloosheids- subsidierondse, waaruit de gemeente Heem stede door haar nog vrij gunstige financien, niets trekt." B. en W. stellen voor, het adres voor ken nisgeving aan te nemen. Aldus besloten. Ingekomen stukken. Ingekomen is verder een brief van 14 Juni van J. A. de Vries te Heemstede waarbij reclameerd wordt, dat geen toestemming wordt verleend voor het plaatsen van tusschenme- ters voor electriciteit en gas. De voorzitter deelt mede, dat deze brief, omdat hij niet gezegeld is, terzijde moet wor den gelegd. De Raad vereenigt zich hiermede. „Protestantsch Jeugdhuis voor Heemstede." B. en W. stellen voor, aan de Stichting „Protestantsch Jeugdhuis voor Heemstede", voor de exploitatie van een clubhuis voor Prot. Jeugd we'-k te verhuren een perceel grond groot 3000 M2„ westelijk van de Vrijheidsdreef en noordelijk van de Van Merlenlaan en tevens f 100 subsidie aan de Stichting toe te kennen, Bij verhuur van het terrein zal de stichting overgaan tot aankoop van het daar aanwezige gebouwtje, in gebruik bij het Uitvoerend Comité van „Flora 1935". De voorzitter zegt, dat B. en W. de zaak van het subsidie nog eens bekeken hebben en deze quaestie willen uitstellen tot de begroo ting. Er blijft dus alleen over het verhuren van het weiland. De heer Van Unen (V.B.) vindt het goed dat in dezen tijd veel voor de jeugd wordt ge daan. Maar tegenover het belang van de jeugd moet het algemeen belang gesteld worden. En daarom is spr. tegen het laten staan van het gebouwtje, uit aesthetisch oogpunt. En zonder dit gebouwtje heeft de verhuur geen zin. De heer Rij kes (V.B.) vindt het gebouwtje ook een ontsiering van de Vrijheidsdreef. Maar wat zeggen voor- en tegenstemmers in de Plantsoencommissievan de zaak? En onder welke voorwaarden zal de verhuur geschieden? De heer Audretsch Vrijz.) vindt de aesthetische bezwaren niet zoo ernstig, om aan de Stichting daarom den grond te ont houden. Anders gaat de Stichting verloren. De heer At te ma (C.H.) oordeelt, dat het gebouwtje er wel op zijn plaats is En het jeugdwerk moet, vooral in dezen tijd, zooveel mogelijk gesteund worden. Mevr. Venhuizen (V.B.) zou het jammer vinden als het onsolide gebouwtje in deze om geving bleef bestaan. En waar eenmaal één huis staat, komen er meer. Dit zou spr. ten zeerste betreuren. Laat men Groenendaal mooi houden! De heer Van der Erf (R.K.) vindt dat het advies van de Schoonheidscommissie niet veel houvast geeft. De leden toch hebben hun oordeel uitgesproken „voor zoover zij bereik baar waren". Spr. vindt geen vrijheid voor het voorstel van B. en W. te stemmen. De heer De Tello (S.D.A.P.) wijst ook op het algemeen belang van de ongereptheid van een natuurbosch als Groenendaal. Spr.s frac tie heeft onoverkomenlijke bezwaren. Het is volstrekt niet zeker dat de meening van de g e h e e 1 e Schoonheidscommissie gunstig zou luiden. De heer Meettwenoord (R.K.) heeft ook aesthetische bezwaren. Wethouder D rDroog (R.K.) merkt op dat het gebouwtje niet leelijk is en ook niet storend voor de omgeving, want het groote weiland ligt verder dan het gebouwtje. Twee van de drie leden der Schoonheidscommissie hadden geen bezwaren tegen het laten staan Van 't gebouwtje, dat waarlijk niet zoo licht gebouwd is, beter dan alle andere tentoon stellingsgebouwen. De heer Van der Erf (R.K.) meent, dat de Raad gaarne de vereeniging in quaestie wil helpen. De bezwaren gaan alleen tegen de plaats. De heer De Tello (s.d.a.p.» zegt dat de Schoonheidscommissie uit zes leden bestaat. De wethouder: Maar een college van 3 behandelt altijd de ontwerpen enz. De heer De Tello heeft dus alleen formeel gelijk. De voorzitter zegt dat de leden dei- Schoonheidscommissie, die hun oordeel ge geven hebben, volkomen tot oordeelen. be voegd zijn. Spr. is overtuigd, dat de heer Cuypers ook vóór het voorstel van B. en W, zou zijn. Men helpe de vereeniging op gang' De heer Van der Linden (R.K.) steunt het voorstel van B. en W. Het voorstel In stemming gebracht, wordt verworpen met 8 tegen 5 stemmen. De terreinen van „Flora 1935". B. en W. stellen voor, de terreinen van ..Flora 1935" te bestemmen, gedeeltelijk als weiland en gedeeltelijk voor bollengrond. Voor het in orde maken van het voor weiland bestemde terrein vragen zij een crediet van f 600 en voor de overneming door de ge meente van „Bloembollencultuur" van de brug, toegang gevend tot het terrein f 150. De heer Rij kes (V.B. is tegen het over nemen van de brug. Spr. wil daar geen brug hebben, nog wel voor f 150. Wethouder Dr. Droog (R.K.) vindt de brug nooüig voor toegang tot het weiland. De heer Van der Erf (R.K.) wil een dam maken in de sloot. Dan heeft men een toe gang, zooals die altijd naar weilanden wordt gemaakt. Spr. maakt hiervan een voorstel. Het wordt aangenomen met 10 tegen 3 stemmen. Met deze wijziging vereenigt de Raad zich met het voorstel van B. en W. Subsidie Bijz. Prot. Bewaarschool. B. en W. vragen een crediet van f 250 voor verhooging van het subsidie der Bijz. Prot. Bewaarschool, die met 1 Sept. a.s. een tijde lijke klasse dier school wil openen in een lokaal aan de Koediefslaan. De heer Disselkoen (s.d.a.p.) wijst op de behoefte aan openbaar voorbereidend on derwijs in de gemeente. Zijn B. en W. ook van meening, dat dit onderwijs te Heemstede behoort te komen? Mevr. Venhuizen (V.B.) is het in prin cipe met den heer Disselkoen wel eens, maar dan zal een nieuwe school moeten gebouwd worden, eigenlijk méér scholen. Daarvoor is het nu helaas niet de tijd. De heer Van Unen (V.B.) zegt dat geen enkele gemeente wettelijk verplicht is, bij zonder voorbereidend onderwijs te subsi dieeren. Spr. wijst er op, dat de school in quaestie geen 30 geregeld schoolgaande kin deren zal hebben. En alleen op die voorwaar de kan de gemeente, volgens de verordening op het subsidieeren van bijz. scholen, subsidie geven. En men vergete toch ook de bezuini ging niet. Het voorstel is voor spreker niet aanvaardbaar. De heer R ij k e s (V.B.) zegt, dat B. en W. wel spreken van een „filiaal", maar bedoeld is natuurlijk een nieuwe school. Er zullen slechts 20 kinderen zijn. De voorzitter houdt vol, dat de bedoe ling is, een „filiaal" te stichten aan de Koe diefslaan, bij wijze van proef. Dit is de goed koopste manier. De quaestie- betreffende het openbaar voorbereidend onderwijs is al oud en vaak in den Raad besproken. Na uitvoerige discussie vraagt de heer Disselkoen (s.d.a.p.) of B. en W. bereid zijn, een onderzoek in te stellen naar de be hoefte aan openbaar voorbereidend onder wijs in de gemeente, zoodat het resultaat bij de begrooting bekend kan zijn. De voorzitter antwoordt dat er op het. oogenblik geen aanleiding is, die vraag te beantwoorden. Dit kan bij de begrooting schieden. De heer Disseikoen (s.d.a.p.) maakt van zijn denkbeeld een voorstel, dat wordt aangenomen. en W. zullen dus met de begrooting hun standpunt inzake openb. voorber. onderwijs in Heemstede uiteenzetten. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. Hierna gaat de Raad in geheime zitting Zonder hoofdelijke stemming. werden in den loop der zitting nog aan genomen de in ons blad vermelde voorstellen betreffende: verhuur van een stukje grond ten Noorden van de Azalealaan en van tuin grond bij den Giipperweg; verkoop van grond van terrein op Valkenburg: aanvaarding van een strook grond in de Celebesstraat; ver leening van een crediet van f 2800 voor het doen verbouwen van den Oosteiijken vleugel van het Ververschingshuis in Groenendaal, zoodat er een zaaltje komt voor kleine ge zelschappen en verleening van een crediet van f 150 voor de verzorging van een 300-tal plan ten en heesters, (staande op het voormalig tentoonstellingsterrein) door de Alg. Vereen voor Bloembollencultuur aan de gemeente gratis ter overneming aangeboden. Critiek op Maatschappelijk Hulpbetoon. Na de zeer langdurige geheime zitting komt in openbare behandeling de geste van Maat- schappelij'k Hulpbetoon, ten aanzien van de al dan niet juistheid van het verleenen van financieelen steun aan garages, ten gevolge waarvan de patroons in de gelegenheid zijn hun personeel in dienst te houden doordat hun chauffeurs bijbetaling ontvangen B. en W. stellen voor om aan M. H. te berichten dat de raad niet instemt met de door M. H. in deze zaak gevolgde handel wijze. De heer Disselkoen (s.d.a.p.) heeft ondanks de waardeering voor M.H., in deze zaak aanleiding gevonden, aan te dringen op wijziging in de figuur van M. H. en haar verhoudina tot B. en W. en den raad. Hij vraagt of B. en W. bereid zijn dit in beraad te nemen. De heer Van Unen (V.B.) sluit zich bij deze opvatting aan. De heer Van der Erf (R.K.) acht ver andering in den gang van zaken overbodig. De heer Van Lent Lent verzoekt een bedrijfsordering in te stellen voor het taxi bedrijf naar Rotterdamsch voorbeeld. Namens de meerderheid van B. en W. ant woordt de voorzitter dat het scollege bereid is de verhouding tot M. H. nader te herzien en zich daarover te beraden. Even eens wordt overgenomen het idee van den heer Van Leut,. In stemming gebracht wordt het voorstel om M. H. van de zienswijze van den raad op de hoogte te stellen aangenomen met gen 4 stemmen Bijdrage schoolte'd B>' M.O. of Voorber. H.O. In de geheime zitting werd ook nog aange nomen het door ons vermelde vorostel van: B. en W. betreffende de bijdrage in het school geld voor Bijz. M.O. of Voorbereidend H.O. De scholen „Sancta Maria" en ,,'t Kopje" werden door B. en W. uit het voorstel ge licht, omdat dit niet dor het Rijk gesubsi dieerde instellingen zijn. Deze quaestie zullen B. en W. nog nader onder de oogen zien. GEVONDEN VOORWERPEN Terug te ontvangen bij: P. Meijer, Raad huisstraat 31, bosje zilveren kettingen; Mej. v. Bakel, Valkenburgerplein 85, tasch met in houd; T. de Jong, Clivialaan 10, damestasch met inhoud; Koiter, Spaarnzichtlaan 2a, beursje; Willemse, Giipperweg 93, rijwielbe- lastingmerk; E. A. Schreuder. Rollandstraat 35, te Haarlem, rijwielbelastingmerk; A. Leuven, Bankastraat 65, badpak, handdoek en muts; P. Steijn, Molenwerfslaan 16, angora poes; H. Freeze, Dr. Cuijperslaan 13, porte- monnaie; Popken. Pres. Steijnstraat 82 te Haarlem, konijn; Hamming. Spaarnzichtlaan 18, portemonnaie m. inhoud: L. Schutter, Vol- kenburgerlaan 2, portemonnaie met inhoud: J. P. Otter. Prof. v. d. Waalstraat 1 te Haar lem. rijwielbelastingmerk: Kooijmans, Raad huisstraat, rozenkrans; bureau van politie Raadhuisstraat, poortemonnaie met in houd, rozenkrans en hondenhalsband: B. Deen, Giipperweg 22, rozenkrans. BURGERLIJKE STAND. Opgave van 24 Juli. Ondertrouwd: A. van Riet en M. Ch. Vinken. P. Cornet en G. Weber, F. J. H. Hazeveld en N. Waaijer. Getrouwd: C. A. J. Beelen en J. C. Ruijse- naars. D. v. Santen en H. Arthofer. H. C. K. J. C. Heidweillei- en A. v. Iperen, G. K. Biele en S. M. Winterthoven. Bevallen: B. J. v. Tongerenv. Mourik (d.): J. P. van IperenNijsse (z.t. Overleden: E. Kramp, echte. N. A. Muller, 48 jaren. S. Beerthuizen, 26 j., ongeh. Consequentie in de Opvoeding. Hoe een belovende leerling toch kan mislukken. Geloof en Geduld, d.i. in andere woorden hetzelfde als wat ik eerder noemde, vertrou wen, warmte, liefde. En deze drie consequent toegepast. Kweek goede gewoonten. Maar zorg er cian ook tevens voor, dat er in uw opvoe- dings-systeem geen verkeerde gewoonten in sluipen. Ik noem als zoodanig bijv. het be spreken van zaken, die alleen ons volwassenen kunnen interesseeren, maar die. door kinder- ooren gaande, in het kinderhoofdje soms allerzotste voorstellingen wekken, welke meestal verwarrend of erger werken, vaak een vroegrijpheid, en oude-man of oudc- vrouwachtlgheid kweeken, welke een dooden den invloed oefenen op den normalen gees- lesgroei van het kind. Tal van voorbeelden uit het schoolleven staan mij hier voor den geest. En nu zijn weliswaar kinderen bij hun uitingen dikwijls tamelijk vluchtig, spreken ze later als volwassenen meer dan eens juist tegenovergestelde meeningen uit, maar met alle vertrouwen dat we steeds in kin deren moeten hebben, zijn we er nooit ge heel zeker van, wat de soms jaren lang latent bleven gedachten en opinies op den duur uit werken-, Ieder kent wel die-oude grootvadertjes en grootmoedertjes onder onze jeugd, die ons wel even kunnen doen lachen, maar die we toch in den regel onuitstaanbare naarheden vinden. Ervaren deze beklagenswaardige schepseltjes vaak niet jaren lang, soms hun geheele leven lang. de gevolgen, de conse quenties van wat schoolmakkers en volwasse nen over hen denken? Ik kan dan ook niet anders dan mijn hartgrondige afkeuring uit spreken over ouders en andere opvoeders, die, meenende dat hun kinderen misschien in een verkeerde richting opgroeien, hun zullen ont snappen, ze maar vroeg, ja zoo vroeg moge lijk. leeren oordeelen over wat op verre na niet des kinds is. Het doet er niet toe. of dit opzettelijk gebeurt of wel doordat men het kind vergunt, aanwezig te zijn bij de betref fende gesprekken. Er doen zich hierbij wel eens lastige oogenblikken voor, we weten het. maarvoorzichtigheid zij ieder aanbevo len: laat het kind kind blijven. Met groot leedwezen denk ik hierbij aan een knaap, dien ik jaren geleden onder mijn leerlingen telde, 't Was «en vlugge jongen, de vlugste bij het leeren in de klas en ieder ver wachtte veel van hem. Zijn vader wel het al lermeest en deze, zijn kind aanziende voor geestelijk ver boven zijn makkers uitstekend ventje, begon hem op zijn negende jaar al tijdens de Zondagswandelingen o.a. in te lich ten alsof hij met een ebenbiirtige sprak. Maandagochtend kreeg ik in den regel een uittreksel van die gesprekken te hooren. Ik heb den vader gewaarschuwd! maar mijn stem had geen voldoenden invloed. Papa werd zelfs nog geholpen door o.a. een onder wijzeres, een tante van' Jan, die, ook volgens haar, best zulke kost kon verdragen. Hij was de trots van de familie, vooral als hij zoo be slist over alles en nog wat zijn meening uit sprak. Of hij ook opgehemeld werd!!! Zoo lang en zooveel, dat Jan in zichzelf ook inder daad een soort wonder ging zien. Hij deed examen voor het gymnasium en slaagde als een der besten. 't Gymnasium!! De familie was plotseling op de gedachte gekomen hem daar verder te laten leeren, waarmee ze een financieel te zwaren last op zich nam. En nog zie ik het verrukte gezicht van den vader, toen hij mij oaags na het examen ontmoette en mij het heugelijk nieuws meedeelde. „Ziet u nu wel. dat het anders uitkomt dan u dacht?" Dit sloeg op meerdere gesprekken, die ik met den vader had gevoerd over zijn jongen en die. gezien den geheelen omgang met Jan thuis, neerkwamen op mijn vrees, dat het ventje zich te veel zou gaan voelen en het werk, de lessen enz. van zijn klassegenooten eigenlijk te min voor zich zou gaan vinden en er geen of niet voldoende aandacht me'.'r aan zou jaan schenken. Ik had hiervoor meerdere aanwijzingen gehad. Mijn antwoord op de opmerking van den vader was niet anders dan: -.We zijn er nog niet". Jan was schitterend geslaagd en het eerste enderwijs op het gym vond hij ontzettend gemakkelijk. Toen gebeurde wat ik meer malen had gevreesd, helaas mede onder den invloed van een drie jaar ouderen kameraad, door zijn vader als meer passend in huis ge haald. Jan dacht: dat werk kan ik gauw genoeg leeren enmet een ingeboren lust voor 't doen van kattekwaad in zich. haalde hij allerlei streken uitdacht wei nig aan zijn werk dan met het idee, dat hij de laatste drie maanden van het jaar wel hard zou gaan werken. Die laatste maanden kwamen, maar Jan heeft zijn verzuim, on danks zijn vluggen geest en zijn goeden aanleg niet kunnen goedmaken enbleef zitten. Hst 2ae jaar is het evenzoo gegaan maar dat iaar kenmerkte zich bovendien nog door taï van onaangenaamheden thuis, als vader e.a. aan hun teleurstelling op vaak zeer hoorbare en gevoelige wijze lucht gaven, zoo als buren van het gezin, goede kennissen van mij, me meermalen vertelden. Jan werd on verschillig enmoest weg van het gymna sium. Enfin, 't slot is dat deze veelbelovende jongen verongelukt is. Eenige jaren later was" hij schrijvertje op een der bureaux van de spoorwegen met geen al te goeden naam wat zijn gedrag betrof. Overschatten en ophemelen van de geeste lijke vermogens van een kind met al de ge volgen daarvan hebben een uiterst slechten invloed. „Al zit in de rups een vlinder verborgen, laat de rups blijven, rondscharrelen door het malsche groen. Wanneer de tijd daar is, zal hij vanzelf wel zijn vleugeltjes ontplooien en zijn vlinderweelde leeren kennen. Een krui pend diertje zal nooit het vliegen begrij pen." „Ligthart, Verspreide opstellen". Laat ons niet met de kinderen spreken over onderwerpen, aan hun jaren en ervaren vreemd. Veel van wat wij ontijdig zouden willen bijbrengen, kunnen ze alleen door le venservaring leeren. J. BASTTAANS. LETTEREN EN KUNST MUZIEK CONCERT DER H. O .V. De zangeres, wier medewerking voor het con cert van 25 Juli aangekondigd was, was ver hinderd op te treden. Concertmeester Hans Byvanck verving haar als solist op dit con cert en deze vervanging had een radicale wij ziging van het programma ten gevolge: het werd geheel Fransch. Laat ik direct beginnen met te zeggen, dat Byvanck's spel geen enkel kenmerk van on voorziene substitutie droeg. Het was fijn en geacheveerd, zooals we het van dezen beschei den, serieuzen en bekwamen kunstenaar ge wend zijn. Zijn viooltoon is niet groot, maar hoe zuiver, hoe beheerscht en hoe afgewerkt klinkt alles: cantilenes, octaven, aecimen, fla geoletten, staccatl noem maar wat ge wilt! En zoo kregen we een fijne en gave auditie van St. Saëns' „Ibavanaise" en later van Chausson's „Poème". Dit laatste werk zal me- nigen violist aanleiding geven tot grooter uit bundigheid dan waartoe Bijvanck zich ge drongen veelde. Men kan echter ook van oor deel zijn, dat Chausson's pathos bijwijlen op zich zelf al dicht genoeg de grens van het ge- zwollene benadert om eenige compensatie door discrete en gereserveerde voordracht aanvaardbaar te maken. Het stuk, dat invloe den van Franck en ook van Svendsen toont, is mij wat te gerekt; het coloriet is echter door gaans zeer mooi. en dat de orkestpartij wer kelijk voor orkest gedacht is blijkt al uit het feit, dat de transcriptie voor piano volstrekt onbevredigend werkt. En deze orkestpartij is, zoowel als die der „Havanaise". door ons or kest prachtig vertolkt, terwijl de dirigent Ma- rinus Adam voor een uitmuntende aanslui ting bij de solopartij zorgde. In het „Poème" overstemde het orkest den solist een oogenblik, maar dat was dan ook al wat er redelijkerwijze op aan te merken viel. Het orkest had trouwens over 't geheel een gelukkigen avond. Dat was al te bemerken bij het openings nummer, de Ouverture „Le Roman d'Elvire" van Thomas, waarin deze componist zich zoo wel door zijn eigen ouverture „Raymond" als door die van Herold's „Zampa" lichtelijk heeft laten inspireeren. Maar hoe verrassend mooi klonken die soli der houten blaasinstrumen ten, eerst van de fluit, toen van de hobo, toen van de clarinet, in het begin der ouverture! Vooral die der hobo was verbazingwekkend, doch de verbazing maakte plaats voor begrij pen toen we Stotijn Jr. in het orkest ontdek ten. Overigens vormde de genoemde Ouverture een welkome afwisseling tusschen de gewone standaardwerken en dit was ook het geval met het nummer dat er op volgde, de „Rhapsoüie brétonne" van Saint-Saëns. Hier Is alles door zichtig en betrekkelijk eenvoudig. Folkloris tische melodieën zijn zonder veel harmoni- schen opsmuk, zonder de scherpe kruiding, die b.v. Grieg aan de Noorsche wijzen heeft toe gevoegd in fraaien orkestklank bewerkt. Verderop wordt de stemming die van een dorpsfeest: eerst landelijk, dan levendiger, zelfs opgewonden. De bassen strijden, als in Beethoven's Achtste tegen de overigen van het gezelschap, maar zij triomfeeren niet als bij Beethoven: een zachte stem herstelt den vredede avond valtmaneschijn alles gaat rustenEen smaakvol stuk, en even 'smaakvol door Adam geïnterpreteerd. En uit Berlioz' Marche hongroise deed hij vuur spetteren, zooals we dat meermalen van hem hoorden. De orkestwerken na de pauze warenreper toirenummers als de „Marche hongroise". In ,Jeux d'Enfants" van Bizet trof ditmaal het juist gekozen tempo der „Marche", die nu eens niet op een flimmarsch leek. En in de „Ber ceuse" en het „Duo" trof de sonoriteit van het strijkersensemble, dat zich trouwens in de Rhapsodie brétonne ook reeds onderscheiden had. Tot slot van den avond kwam de Ouver ture „Le Roi d' Ys" van Lalo, geen vuurwerk, maar toch vol warmte. Van den gestadigen artistieken groei van den dirigent Marinus Adam kan men niet anders dan met groote waardeering gewag maken. Hij is dan ook, evenals de solist, zeer levendig en langdurig gehuldigd. K. DE JONG. Concert in de Ned. Herv. kerk te Bloemendaal. Piet Halsema gaf zijn tweede Bachconcert met medewerking van mej. Annie Hermes en den heer G. Beths. In de keuze zijner partners is hij heel gelukkig geweest, en daar zij bij zonder goed gedisponeerd waren, hebben zij een belangrijk aandeel gehad in het muzikaal genieten, dat die enkele uren in de Ned. Herv. kerk te Bloemendaal ons verschaften. Veel aanwezigen waren er wel niet, want in Haar lem trok het concert der H. O. V. talrijke be langstellenden. Maar het was prettig, te con- stateeren, dat er een sterk gespannen aan dacht was voor het orgelspel van den heer Halsema, voor den warmen en verwarmenden zang van Annic Hermes, en voor het muzikale vioolspel van Gijs Beths. Piet Halsema begon met het machtige Bacli- werk in Es, het groote Praeludium en de tripelfuga. In het praeludium vond hij nog niet zoo dadelijk de sfeer, die onze aandacht algeheel op den inhoud van het werk concen treert. Of kwam het mede door de klankver houding van het orgel tegenover de kerk ruimte? De mooie, diepe fundamentaalstem- men. die herinneren aan oude HoDandsche orgels van omstreeks 1700, doen het in deze1 ruimte opperbest. De viervoet- (en tweevoet-) registers blijken tegen dit fundament echter ietwat af te vallen, 's Is natuurlijk een aan winst met het oog op de spelmogelijkheden. Want de omvang zou anders al heel beperxt zijn. Maar het orgel weet toch een mooie klankatmosfeer te scheppen m zijn principaal, zooals dikwijls bij de begeleidingen van den solozang uitkwam. De fuga was in zijn drie exposities klaar en duidelijk opgebouwd, en voor zoover de toch beperkte middelen het toelieten, was er groei en climax, die onze gedachten niet alleen be perkten tot het technische. Ook de aan 't slot van het concert gespeelde Toccata en fuga ui d klein toonde een goede beheersching en een gezond begrip van het Bachspel. dat voor de zen organist mag gelden als zijn troetelkind. Ik twijfel niet, of hij heeft ook de hand gehad in de keuze der stukken die door Annie Her mes en door Gijs Beths werden voorgedragen. Die muziek behoorde tot de weinig uitge voerde. Onbegrijpelijk. Want hoe onmiddellijk spreken die Bachliederen aan met hun zoo naïeven oud-Duitschen tekst en hun einde loos stroomende melodie. Het waren strofen- liederen, en de melodie gold dus voor meerde re strofen tegelijk. Maar met fijne intuïtie weet altijd onze altzangeres Annie Her mes den zin van den versregel in klaar licht te stellen, zonder in 't minst te kort te doen aan het totaalbeeld. Mooie, schoon klinkende zang, maar die in de eerste plaats het woord tot ons brengt, dat aan die muziek het aanschijn gaf. Daarom was ook het recitatief uit de Canta'.e no. 35 met de daarbij behoorende aria zoo groot van uitwerking. En in zuiver vocaal op zicht. kon men ton overvloede genieten van de muzikaliteit waarmee de moeilijke Bachfigu- raties in dc aria werden uitgevoerd. Dal vlotte ademtechnick hier ae zangeres groote diensten bewijst, mag terloops vermeld worden. De lieer Halsema begeleidde de koralen en de muziek der cantate met smaak en met groote volg zaamheid. Een oogenblik, dat onze aandacht hoog ge spannen hield, was de uitvoering der Bacli- partita voor viool alleen. Meestal hoort men die in g klein, of in d omwille der Ciaccona, een enkele maal de frissche schoonklinkende suite in E groot. De violist Beths heeft ons echter aan zich verplicht door de welverzorgde en zeer muzikale vertolking der partita in b klein, die men bijlange na niet zoo dikwijls hoort spelen als de genoemde. Dat is onbe grijpelijk; want deze suite, die men de suite met de „doublés" zou kunnen noemen, heeft door de frischheid, waarmee Bach aan elk der vier stukken (Allemande, Corrente, Saraban- da en Bourrée) een variant gaf onder de aan duiding „doublé", altijd de geboeide belang stelling van den hoorder. En voor den violist „ligt" zij heel bijzonder. Als een knap stuk technische beheersching en muzikale weerge ving mag gelden vooral de Allemande. Beths speelde hier meermalen andere noten aan ons uit de Duitsche uitgaven bekend zijn. Het facsimile van Bach's handschrift heeft, naar hij ons meedeelde, hem hiertoe bewogen. Een opmerking: bij deze stukken in binairen vorm sluit een repeteeren van een tweede deel van zelf m zich een repeteeren van 't overeenkom stig deel der double, dat toch in wezen gelijk is aan het eerste. Het tweede deel der Alle mande werd niet herhaald, maar 't overeen komstig stuk der double wel. Beths heeft zich niet van de wijs laten brengen door tempo aanduidingen als „presto", die latere uitge vers soms bij de doubles hebben geplaatst, maar zich eenvoudig gehouden aan 't hoofd mouvement. Zeer terecht. De vertolking in zijn geheel heeft ons weer den indruk gegeven eener warme, en daarbij gezonde muzikaliteit en zeer tot ons genoegen zagen wij, dat de werkkring van dezen violist aan het Utrechtsch Stedelijk Orkest hem nog tijd (en lust) overlaat tot ernstige vioolstudiën. G. J. KALT SCHEEPVAARTBERICHTEN HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Zuiderkerk 25 van Antwerpen te Hamburg. Gaasterkerk (thuisreis) 25 te Penang. Grootekerk, Japan n. Hamburg, 25 v. Amstm. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Hoogkerk (thuisreis) 25 te Madras. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Burgerdijk v. N.-Orleans vertrekt 26 v. Londen via Antwerpen. Damsterdijk Vancouver n. Rott. 25 v. Londen. Edam 24 Juli van Rotterdam te New York. Beemsterdijk Rott. n. New-Orleans 23 van Galveston. Boschdijk 24 v. Rotterdam te Philadelphia. Binnendijk, Rotterdam n. New-Orleans 25 v. Antwerpen. Statendam 25 van New-York te Rotterdam. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Meliskerk (thuisr.) 24 (7.30 v.m.) 300 mijl Z. van Land's End. Boschfontein (thuisr.) 24 (7.19 v.m.) 300 mijl Z.W. van Land's End. Heemskerk (uitr.) p. 24 Gibraltar. Jagersfontein (thuisr.) 23 van Beira. Holland 20 van Pt. Natal naar Beira. Meliskerk (thuisreis) p. 25 Ouessant. HOLLAND—WEST AFRIKA LIJN. Maaskerk (uitr.) 23 van Lagos. Reggestroom (uitr.) 24 te Begema. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Bodegraven Chili n. Rotterdam p. 24 Lizara. Alkmaar Amsterdam naar Chili 23 (8 n.m.) 250 mijl Z. van St. Michaels. Bennekom Chili naar Amsterdam 23 v. Paita, Calypso 24 van Triest naar Fiume. Euterpe 23 van Amsterdam te Bordeaux. Ganymedes 24 van Izmir te Stamboul. Hebe 23 van Danzig te Kopenhagen. Hercules 24 van Piraeus naar Alexandrië. Juno, Amst. n. Genua 23 van Gibraltar. Hermes 24 van Stamboul naar Salonika. Nereus 24 van Alicante naar Barcelona. Oberon 24 van Malaga naar Cadix. Saturnus, Bourgas naar Amsterdam 24 (1 n.m.) 120 mijl N.O. van Kaap Fïnisterre. Titus 24 van Catania naar Messina. Vulcanus 24 van Amsterdam n. Kopenhagen. Barneveld 22 van Valparaiso naar Amst. Crynssen 23 van Hamburg te Cristobal. Theseus 25 v. Hamburg te Amsterdam. Telamon 25 van Amsterdam n. Rotterdam. Amazone 25 van Oporto te Amsterdam. STOOMVAART MIJ NEDERLAND. J. P. Coen (thuisr.) 25 van Colombo. Joh. van Oldenbarnevelt (uitr.) 23 van Sin gapore, Tarakan (kampeerrreis) 25 v. Eidfjord. Johan de Witt (uitreis) 25 te Genua. Enggano 25 v. Hamburg n. Amst. ROTTERDAMSCHE LLOYD Slamat 25 v. Odda naar Rotterdam. Palembang (thuisr.) 25 van Marseille. Tapanoeli (uitreis) 25 van Londen. Kota Baroe 25 van Hamburg naar Bremen. Baloeran (thuisr.) 24 Juli van Marseille. ROTTERDAMr—ZUID-AMERIKA LIJN. Alpherat 26 (6 v.m.) van Buenos Ayres te Rotterdam verwacht. Alchiba (thuisreis) 24 Juli te Santos. Alcyone 25 Juli van Hamburg te Rotterdam. HALCYONLIJN. Flensburg 25 v. Vlaardingen n. Pto Ferrajo.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 11