BRIEVENBUS. VRIJ DAT, 26 JUEI 193S HAARLEM'S DAGBLAD 8 Deze raadsels zijn ingezonden door Jon gens en Meisjes die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste op lossers vier boeken verloot* AFDEELING I. (Leeftijd 10 jaar en ouder). 1. (Ingez. door den kleinen Midvoor.) Wie kan uit dit potjeslatijn een bloemen naam maken, die tevens een schuilnaam is? Scoindehouzdn 2. (Ingez. door Dwaallichtje.) Met b ben ik een visch. Die heel veel wordt gevangen Met k ziet ge me vast Wel aan den kerstboom hangen. Met 1 ben ik van leer, Ook linnen kan het wezen. Met n zult gij van mij, Slechts droefheid kunnen lezen. 3. (Ingez. door Koolmeesje.) Verborgen dier namen). a. We zaten zoe nauw, dat we geen vin konden roeren. b. Ik kwam u gisteren tegen. c. We speelden dien middag korfbal. d. Mijn zus kreeg een zilveren gesp in een beeldig doosje e. In den tuin hebben we een schommel en een wip. 4. (Ingez. door Winterkind.) Wie kan vandeze letters een spreekwoord vormen? Stllwtrshbbndpgrndnieae e i e e o e. 5. (Ingez. door Klaproos.) Invul-raadsel. x komt van schapen X. een verkorte meisjesnaam X een schadelijk knaagdier X ander woord voor roem. X onderricht. X een aanwijzend voornaamwoord X speelgoed. X een boom X niet droog X een deel van een boom X een familielid X een boom X bovenste deel van het dak X kleedingstuk X een insect X schoenmakers-werktuig X niet vast- X verzegelmiddel X woont in Ierland X een lichaamsdeel. X ander woord voor dwaas. De kruisjes noemen iets. dat thans in Brus sel plaats heeft. 6. (Ingez. door Piet Hein.) Ik ben een plaats in Friesland en besta uit 11 letters. 3 2 7 3 is een jongensnaam. 6 5 1 is een inhoudsmaat. Onder den voet hebben we wel last van 9 10 U 4 AFPEELING II. (Leeftijd 9 jaar en jonger.) 3. (Ingez. door W. B.Z.) Ik ben een. kleur, verander mijn laatste letter en ik word een viervoeter. 2. (Ingez. door W. B—Z.) x dient om iets in te bergen. x een hemellichaam. x heeft men bij een verloting - x een lichaamsdeel - x een schoolvak x een jongensnaam. x een meisjesnaam - x verkoopt de slager. De kruisjes moeten den naam vormen van een sappige vrucht. 3. (Ingez. door W. B—Z.) Verborgen lek kers. a. Pas op, je trapt op de staart van poes. b. Is deze vogel een sijsje? c. Neen, het is een koekoek. d. Ik voel een droppel water. 4. (Ingez. door W. B.—Z.) Vierkantraadsel. een meisj'esnaam. een meisjesnaam, een meisjesnaam, een meisjesnaam. Van boven naar beneden en van links naar rechts moet je donzelfden meisjesnaam lezen. 5. (Ingez. door W. B.Z.) Ladderraadsel, x staat klaar voor muizen x een gladde visch. x een jongensnaam. x een vierhandig dier x niet droog x het uiteinde van je vinger. x een boom x ander woord voor ieder. De kruisjes noemen iets, waar je nu heer lijk van geniet. 6. (Ingez. door W. B.Z.) Ladderraadsel. X X X O X X speelgoed een mooi dorp in Gelderland met een n erbij, het tegengestelde van dicht een verkorte meisjesnaam een boom De kruisjes noemen den naam van een lek kere vrucht. RAADSELOPLOSSINGEN. De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING L 1. Wieringerwaard. 2. Bol dol hol kol mol jol tol. 3. Rijstvogeltje. 4. Leningrad. 5. Vork 6. Gestolen goed gedijt niet, AFDEELING II. 1. Generaal de Wetstraat. 2. Goudsbloem. 3. Molen. 4. Lentekind, Modeliefje, Krielkip. 5. Egel. 6. s P a r P a P a a P e n s a n g Goede oplossingen ontvangen van: Piet Hein 6 Paddestoeltje 6 Paddestoelzoek- stertje 6 Koolmeesje 6 Kleine Tuinman 6 L. Rumpff 5 Rozeknopje 4 Rozegeur 4 Zeemeer min 6 De kleine Violist 6 Elzenknopje 3 Kamerplantje 3 Dwaallichtje 5 Poppenmoedertje 6 De kleine Voetballer 5 Kinnie 6 Kabouter Puntmuts 6 Bruinoogje 6 Vergeet mij nietje 6 Fluitekruidje 5 Queèntje 4 Mïtzi Green 6 Goudsbloem 6 Poppenver- pleegstertje 6 Oeverkevertje 4 Aapje 6 Gouden regen 6 Jasmijn 5 Viooltje 6 Winterkind 6 Prinses Engelientje 6 Sari Marais 6 Poesen moedertje 6 Pinksterbloempje 6 Zandkevertje 6 Rozemarijntje 6 De kleine Rekenbaas 6 Juf fertje Spring in 't veld 6 Rijstvogeltje 6 Zon nestraaltje 5 Zonnefee 6 De kleine Midvoor 6 Moeders eenigst kind 6 Gelukspop 5 Seringen knopje 5 RUILRUBRIEK. POESENMOEDERTJE, Spaarnwouderstraat 62 (winkel) heeft: Vader Haas, Lido, Kleine Houtstraat bonnen, Sickesz, C. Ja-min bonnen. Unie cassabon, Jamin, De Wereld in beeld, Bleko, Baronie Bloemen en haar vrienden, Franken, Pette Indiaantjes, in Finland, De Haan, De Firn, Filmsterren, Turmae Van Houten, De Reszke, Mercedes, Nederlandsche Artisten, London Caramel Works Batschari's The Vittoria Egyptian, Spelregels, Voetbal plaatjes, Voetbal techniek plaatjes. Roodband Meursing bonnen, Lakerol pastilles. De Ster, De Jong bonnen, Liga bon, Bogany, Standaard bon, Invoeringsbon, Vooruitgang, Haka bon. Haas bon, Snoet's wilde jaren: Bol:' Ie man netje, Rademaker's bon. Hiervoor gaarne te rug Hille, Hans de Torenkraai, H. O. Voor juffrouw G.: Hans de Torenkraai, Ira. Een straat onder den grond. Dat Parijs en Londen ondergrondsche spoorwegen heb ben is bekend maar dat Parijs weldra ook een ondergrondsche straatweg" zal hebben is min der bekend. Deze straat komt in de voorstad St. ITonoré. Over schoenwinkels. In Berlijn zijn schoenwinkels waar de klanten zoo hoog gaan zitten, dat de bedienden niet behoeven te bukken op de koopers de schoen aan te pas sen. Een jonge vliegenier. In Amerika heeft de 17 jarige Richard James uit Flushing dwars over Amerika gevlogen van San Fran cisco naar New York. Hij was de eerste Ame- rikaansche jongen beneden 21 jaar, die dezen tocht maakte. Hij won er 1000 dollars mee. Brieven aan de Redactie van de Kinder- Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERGZEEMAN, Marnix- straat 20. LOES K. en JAN N. Wat zitten jullie daar eenig in R.. Hartelijk dank voor die mooie kiek. Wat staan daar snoezige zomerhuisjes. Logeeren jullie in één van die? Maak nog maar veel plezier, DE KLEINE VIOLIST. Zorg' er nu maar voor, dat je niet meer verbrandt. Dat is een heerlijk dagje geweest in Groenendaal. Ik kan me best begrijpen, dat je er later nog weer eens heen wou. ROZENGEUR. Nu hoop ik maar, dat het prijsje naar je zin is. Heb je al een maand- kaart voor zwemmen gekregen? Gefeliciteerd met je overgaan. Prettig, dat je zoo'n goed rapport hebt. BALLENBREISTERTJE eil BOERTJE. Hartelijk dank voor jullie mooie kaart van het Muiderslot. Is de heele school er naar toe geweest? Vond je het er van binnen niet prachtig? NAFOLEON. Heb je den heer H. goed ge kend? Wat heeft hem gescheeld? Ik kan me best indenken, dat je diep onder den in druk was. Maar 't leven g'aat weer zijn gang en dat is goed. W. L. 'k Zal ook je verdere tocht dadelijk doorzenden. De kiekjes zijn bijzonder goed. 1 Augustus ga ik voor 14 dagen de stad uit. Wil je dus vóór dien datum mij een en ander toezenden? KOOLMEESJE. Bevalt het jullie goed in IJmuiden? Wat gezellig voor je, dat je nichtje is mee gekomen. Ja, 't is prettig, dat Haar lem's dagblad je daar ook bereikt. Gelukkig, dat die jongen nog gered is Wees maar heel voorzichtig. Nog een heerlijke vaeantie toe- gewenscht. PADDESTOELZOEKSTER. Zijn de logé's weer vertrokken? Jij vondt het zeker wel prettig om alle dagen met hen uit te gaan. Dat tochtje naar Schiphol was andei's wel heel: droevig. Zijn de andere logé's er nu? Wanneer ga je naar Zwolle? Ik hoop, dat de verrassing een echte verrassing voor je is. PIET HEIN. Je raadsel is goed. JAN TEN II. Wat leuk, dat er nu zooveel vischjes in jullie vijver zwemmen. Zouden het goudvischjes worden? Daar keek je dus gek van op, dat een giraffe net zooveel halswer vels heeft als een muis, nl. 17. Maar je snapt wel, dat 't hem zit in de grootte van de wer vels. MARGRIETJE Jammer, dat je niet over bent. Ik lean me begrijpen, dat je eerste op welling was: nu wil ik van school. Maai" 't was heel verstandig, dat vader en moeder er an ders over dachten. Misschien ben je het nu al roerend met je ouders eens. WOELWATER. Zoo, kom jij je ook weer eens aanmelden? Je hebt in dien tijd heel wat beleefd en ik snap best, dat de Rubriek, er bij in is geschoten. Je lijkt me nog even woelig, hè? Weet je, wat ik hoop? Dat de beide vrienden aan 't eind van de vaeantie weer vrienden zullen zijn. Ik geloof, dat je de dingen die verwijdering gaven door een ver grootglas ziet. Denk daar nu eens over in een rustig vacantie-uurtje. PINKSTERBLOEMPJE. Je zult in de va eantie zeker dikwijls bij grootmoeder aan wippen. En geloof maar, dat grootmoeder dat prettig vindt. Wat een heerlijk zwemweer hè' Je maakt nu zeker flinke vorderingen. POESENMOEDERTJE. Gefeliciteerd mei je overgang. Waarom vind je het op school niets prettig? Ik denk toch, dat je, als je een- WE TREKKEN ER OP UIT....! Een serie fietstochtjes, door W. LASSCHUIT. III. Korte tochtjes. a. Een geruïneerde ochtend en een ruïne. Ruïne van Brcderodc. Vanaf den torentrans. Tiktiktik! was mijn morgengroet op den dag, dat De Schakel een fietstocht naar het Noorden zou gaan maken, daar on der te verstaan Alkmaar, Bergen, Schoorl enzoovoort. Ik sprong uit mijn bed, trok het gordijn open en keek mistroostig naar de loodgrijze lucht, waaruit de tallooze droppels neervie len. Half zes wees mijn wekker. Over een goed half uur was het verzamelen bij Kees. Van nijd kroop ik weer in bed om er vijf minuten later even snel uit te springen, me zelf een „mispunt" noemende, om m'n stem ming door een paar druppeltjes regen tot be neden nul te laten zakken. Om zes uur stond de club druipend bij Kees in de garage. „Zeg lui, dat wordt „no Alkmaar", zei Piet Veen. „Vanzelf, maar wat dan?" vroeg Kees. „Thuis blijven en kousen stoppen!" filoso feerde André Vermeer. „Dan heb je er zeker een gat in!" dacht zijn zusje Annie. Ondertusschen bleef het regenen, doch Kees die zich al eens voor weerkundige uitge geven had, keek eens naar de lucht en zei toen: 't Blijft niet zoo!" „Hé, wat je zegt!" zei ik. „Nee, nee, 't wordt droog om een uur of twaalf." „Sjonge, wat een voorspelling, maar dan is het toch te laat voor Alkmaar," zei Annie. „O. Alkmaar loopt niet weg", vond ik „Dan moeten we maar een andere haven, dichter bij kieken." „Een idee, zeg!" gebruikte Dik Reekers zijn gewone stopwoord. „Een idee, over haven gesproken, we pikken IJmuiden." Zonder hoofdelijke stemming werd dit laat ste aangenomen. Zoo gauw het droog zou zijn, zouden we naar IJmuiden karren. Maar het bleef voorloopig nog wel regenen volgens Kees, dus vermaakten we ons met dominee- ren. sjoelbakken, dammen, kwartetten, etce tera, etcetera. Precies om 2 uur werd het droog. We hoon den Kees om zijn mooie voorspelling met z'n droog-worden om een uur of twaalf. maal van school bent, graag nog wat op de schoolbanken zoudt willen zitten. Hoe lang blijft het Eindhovensche nichtje? Wat lief van moeder om een speelkamertje voor jullie in te ruimen. Zwemmen jullie nu alle dagen met zijn drietjes? SARI MARAIS. Al die mooie en nuttige handwerkjes zullen hun weg wel vinden. Is de verrassing naar je zin? Heb je de legkaart al gemaakt? Ja, jij bent een geluksvogel. PRINSES ENGELIENTJE. Jij bent al vlug bezig met den Sint-Nicolaaswedstrijd. Je maakt me wel heel erg nieuwsgierig. Dat kan een reuze-inzending worden eer het December is. Je raadsels zijn goed. WINTERKIND. Heb je al een prettige va- cantie-week achter den rug? Gezellig, dat er juist twee verjaardagen in vallen. Voor wie een leelijk rapport hebben, is 't wel goed, dat 't na de vaeantie wordt uitgedeeld. Dan heeft 't tenminste geen invloed op hun vaeantie. Wie een goed rapport hebben, krijgen vast nog een na-pretje. Je raadsels zijn in orde. VIOOLTJE. Ja, er zit heel wat visch in die Bloemendaalsche vijver. De omgeving is er zoo mooi, hè? Ik kan me begrijpen, dat je schrok van die prik in je teen. Was er nog een wondje? JASMIJN. Jammer, dat je op je rapport een beetje achteruit was gegaan, 't Was toch wel goed. Dat horloge zal heusch wel komen. Natuurlijk haal je in de vaeantie je zwem diploma. Wat prettig, dat je die uitnoodiging kreeg om in Zandvoort te komen logeeren. Ik hoop, dat je er een heerlijk weekje zult heb ben. De strandpyjama zal nu wel dagelijks goede diensten bewijzen. Heb je de witte schoentjes ook al? Heb je Donderdag in Kraantje-Lek ook flink pret gemaakt? Heeft pop Nellie de nieuwe jurk al aan? Die Augus tusmaand bergt heel wat pretjes voor je. OEVERKEVERTJE EN AAPJE. 't Doet me plezier, dat je het boek zoo leuk vindt. Ik wensch jullie veel genoegen in Bilthoven. Je gaat er toch samen heen? En dan nog weer naar Friesland? De pret kan niet op. Die lo geerpartij bij 't andere kevertje zal ook wel leuk zijn. GOUDSBLOEM. Misschien haal je in deze maand nog wel je zwemdiploma. Veel plezier gehad in Rhenen? Ik hoop, dat Bep het ook prettig op Texel zal hebben. Gezel lig, dat er bij jullie nog een logeetje komt Waar komt hij vandaan? Gaat de Zutfensche reis nog door? Dat boottochtje is heerlijk. MITZI GREEN. Je schreef deze week lang niet zoo als anders. Kwam dat door de Bloe- mendaalsche lucht? Blijf je nog een poosje bij tante? Ik vind je postpapier snoezig. Je tante verwent je zeker een beetje. HET OUDE WILGENROOSJE. Hartelijk dank voor die mooie kiek uit Innsbruck. Je zoekt het ver van 't jaar. Wat ziet het er daar fijn uit. Hoeveel jaartjes krijg ik van jou al een vacantie-groet? Aardig hoor, dat je zoo trouw blijft. Hoe gaat 't. nu met je gezondheid? Geniet nog maar heerlijk. JUFFERTJE SPRING IN 'T VELD. Ga je nog naar Rotterdam? Gaat de heele familie mee? Daar zijn ook nog wel velden om op te springen. Maak maar veel plezier, juffertje DE KLEINE REKENBAAS. Is de prijs naar ]e zin? Ik hoop, dat je er in deze' vaeantie echt van genieten kunt. ROZEMARIJNTJE. Gefeliciteerd met je overgang. Waar breng je je vaeantie door? Daar ik eerst de enveloppen vernietig en dan de brieven behandel, is 't beter je adres onder je briefje te zetten. Ik wensch je een heerlijke RIJSTVOGELTJE. Ze zullen het thuis ze ker niets erg vinden, dat je bent blijven zitten Ziek-zijn is veel erger. Gelukkig maar, dat je nu weer beter bent en ik denk, dat drie on- De lucht „brak" straks komen de stuk ken naar beneden, vond Dik uit en weldra had de wind, die naar het Noorden was ge draaid haar schoongeveegd. Even later scheen de zon in volle glorie, bijna uitdagend, dat het nu „lekker" toch te laat was voor Alk maar. IJmuiden is op diverse manieren te berei ken. De eentonigste weg is de straatweg over Santpoort en Velsen, hoewel er een ideaal fietspad van Velsen naar IJmuiden langs het kanaal is. Ook kun je echter bij Sant poort linksaf den ouden weg inslaan om via de Wüstelaan en langs het Station op den Brederoodschen weg te komen. Op dezelfde plaats kom je, als je van Haarlem uit over Bloemendaal gaat. Wij gaan dan via Elswout over Over veen natuurlijk. Even voor het Prpv. Ziekenhuis heb je links den Bergweg. Dat is ook de moeite waard om die te rijden, hoewel hij wat heuvelachtig is, vandaar zijn naam. Je komt dan langs Bre- derodeduin en het rustige Bloemendaalsche Kerkhof. De derde manier om naar IJmuiden te gaan is via Zandvoort over het strand, maar dan moet het Zuiden wind zijn. Omgekeerd kun je het natuurlijk doen met Noorden wind. Met wind tegen is het vrijwel geen doen, omdat het op het strand altijd dubbel hard waait, tenzij de Wind Oost is. Tenslotte nog West. dan heb je hem opzij. Zie zoo. de vier wind richtingen heb ik gehad! In de eerste ge vallen kom je voorbij de ruïne van Brederode en ineens zegt Annie: „Die gaan we kijken!" Eerlijk moesten we bekennen, dat we haar nog nooit goed gezien hadden. Na een be hoorlijk debat krijgt Annie als altijd, zegt ze stilletjes tegen mij haar zin. Ik rammel even mijn geschiedenis les over de Brederode's op: Weet je, Brederode is een der oudste adelij- ke geslachten van Holland. Laat ik even op lepelen, zooals ze in m'n geschiedenisboek staan: Willem IV, Dirk rv„ Dirk V. Renoud I, Jan, Walraven .enzoovoort, allemaal van Brederode's. De stamvader was Siwerd, de zoon van Graaf Arnoud. De naam is volgens een sage ontleend aan een verdeeling met „breede roeden", die aan Siwerd zou worden toegemeten, waaruit dan „Brederode" ont staan zou moeten zijn. In 1204 werd het slot door Graaf van Loon verwoest en later in 1436 nog eens een keer door de Kabeljauw- sche Haarlemmers. „Leelijke muggen!" interpelleerde Kees. In 1472, ging ik verder, werd het slot ver laten doordat de adellijke familie bezittingen kreeg o.m. in Vianen met het fraaie slot Ba- tenstein. Het slot Brederode werd een jaar later, naar ik meen onthouden te hebben, door brand zwaar geteisterd. En ziedaar de bouw vallen. „Sjonge", zei Piet Veen, „als ik een pet op had, zou ik 'm afzetten. "Wat een stel ge- schiedenishersens heb jij." We deponeerden onze fietsen in een stalling waar de bewaarder de mededeeling deed, dat het nog lang geen zomer was medio Juli. Bij de bouwvallen werden we verwelkomd door een gids, die niét meeging, maar alleen ons de kast met „Jacoba-kamietjes" wees. Doceeren zit me in het bloed en al zeg ik het zelf ik vind het zoo leuk, dat mijn vriendin en vrienden van de club altijd naar mij luisteren. Ik ratelde dus weer: Jacoba van Beieren, waarnaar deze kan netjes zijn genoemd, werd in 1401 geboren, volgde in 1417 haar vader Willem II van Beieren als gravin op. Door de Kabeljauwen werd zij als zoodanig niet erkend. Zij huwde, nadat ze weduwe was geworden van den Franschen dauphin Fransche titel van de souvereine heeren uit de Fransche provincie Dauphiné met haar neef, den hertog Jan van Brabant, om later na de scheiding te trouwen met Humphrey van Gloucester, een broer van den Engelschen koning. Haar re geering is een doorloopend leven op voet van oorlog geweest met haar oom Jan van Beie ren en na diens dood met Philips van Bour- gondië, doordat Holland en Zeeland Jan van Beieren getrouw bleven, terwijl Hene gouwen Jacoba koos. Het geluk in den strijd v/as voor beide party en afwisselend. Jacoba werd bij de verovering van Bergen gevan gen genomen, doch ontvluchtte weer. Na Gloucester kwam er nog een man op de prop pen. Frank van Borselen. Op het slot Theilingen tusschen Haarlem en Leiden ten Noorden van Sassenheim, waar nog veel van de naar haar genoemde Jaeoba- kannetjes gevonden werden, overleed de gravin in 1436. Hé, hé! Je begrijpt dat m'n hart zwol, toen ik in eens achter mij hoorde: „Braaf zoo Truusje", en ik regelrecht in de oogen van mijn ge- schiedenisleeraar keek, die ook met z'n lee- gen tijd dat is vaeantie, zie je, zonder geld! geen raad wist. Het oude slot boezemde ons nogal belang in. De vervallen vertrekken, de smalle, ijzige trappen, de diepe kelders, maar vooral het fraaie kanteelwerk op den trans vond ik bui tengewoon. Mijn foto-toestel deed dan ook ettelijke malen „lcnip-knip"! En legde voor mij' de brokstukken voorgoed vast op de plaat. Vooral den ingang met zijn typische brug getjes en de gothische poort vond ik heel mooi. Maar daar roept Kees ik stond nog bo ven op den torentrans van beneden: „Zeg zus, kom je nog. Zus is m'nZon- dagsche naam bij hem of wil ik in de krant laten zetten, dat Jacoba van Beieren teruggekomen is. Hij vergeet natuurlijk, dat deze „vrouwe van adel" niet hier maar op Teilingen is geweest. Doch dat kun je Kees met z'n 4 voor geschiedenis niet kwalijk ne men! Hatelijk, hè! We nemen afscheid van den portier en „nes telen" oris in de zon vóór het theehuis, toen Kees ineens alle Zomersche neigingen van het weer de fietsenbewaarder zei immers, dat het nog heelemaal geen zomer was op zij zette, door te zeggen: „Het gaat weer regenen!" „Of wel: niet naar IJmuiden!" zei ik. Werkelijk betrok de lucht en we keerden, IJmuiden IJmuiden latende, naar huis te rug. Den volgenden keer vertelt Truus ons over den fietsocht naar Alkmaar, die twee dagen later plaats had., De aap en de telefoon. Evenals het bij ons af en toe voorkomt, dat het electrisch licht uitgaat, omdat een rat de isöleering van den kabel heeft doorgeknaagd, komt het in de binenlanden van ons Indië voor, dat de telefonische verbinding verbroken is, omdat de apen de telefoondraden gebruikt hebben als zweefrek of omdat de olifanten de telè- foonpalen onderste boven geloopen of liever gedrukt hebben. voldoende vakkenspoedig voldoende zullen worden. Wanneer ga jè naar Amsterdam? Veel plezier!. QUEENTJE. 't Doet me plezier, dat het koffertje zoo in aller smaak viel. Breng er straks maar een prettige vaeantie mee door. FLUITEK1INDJE. Ga je na de vaeantie naar de Ulo? Uitgezonderd rekenen had je een prachtig rapport. Je schreef nog heel knap met de kapotte pen. Wat heb je van 't jaar veel gemaakt op de Handwerkles. En zulke nuttige dingen! Wanneer ga je met je vriendin naar den Helder? Wat knus, dat jullie met zijn beidjes gaan. Heb je prettig ge turnd deze week? VERGEETMIJNIETJE. 't Is van jullie huis af zeker nog een heel eind naar Bosch- beek? Mag je daar vrij wandelen? Ik vind het kranig, dat je ondanks je lange verzuim nog zoo'n goed rapport had. KABOUTER PUNTMUTS. Behoorde jij de vorige week niet tot de naamloozen? Ge niet je heerlijk van je vaeantie? Ik feliciteer je vast hartelijk met je verjaardag, want in die week ben ik er zelf op uit. Je raadsels zijn goed. BRUINOOGJE. Hartelijk gefeliciteerd met je overgang naar de 5de klas. Wat heb je voor je twee dubbeltjes gekocht? Of gingen ze in je spaarpot? KINNIE. Zijn de logé's er nog? Leuk, dat je je nichtje mee genomen hebt naar de tuin tjes. Nog hartelijk gefeliciteerd met oma's verjaardag. Was oma niet blij met de bloe men? Konden jullie het versje zonder hape ren opzeggen? Dat wordt een vaeantie met verjaardagen. POPPENMOEDERTJE. Probeer je de pop pen-bruidsjurk na te maken? Misschien wil moeder je wel wat helpen. Ben je al weer eens in Velserend wezen zwemmen? Hebben Dwaallichtje en jij dezelfde jurken? En dan van zijde, wat deftig! DWAALLICHTJE. 'k Ben blij, dat je weer heelemaal beter bent. Ziek-zijn en vaeantie behoort niet bij elkaar. Nu maar extra sterk worden in de vaeantie. KAMERPLANTJE. Ik kan me begrijpen, dat je het jammer vond, dat oma weer naar huis ging. Hoe lang blijft zus in Overschie? Ga jij nog uit? ELZENKNOPJE. Ben je ook al eens in O. geweest? Wat zijn jouw vaeantie-plannen? BRIGITTE. Ja, ik herinner me je nog best. Leuk, dat je weer eens in Haarlem lo geert. Wat heerlijk kind, dat na al die moei lijke dagen, nu toch weer de zon is gaan schijnen. Ik kan me best indenken, dat je toen niet schrijven kon. Maar nu hoor ik weer eens gauw wat, hè? DE KLEINE MID-VOOR. Blijft jullie tent 's nachts staan? Of staat hij op een land? Nu het zulk heerlijk weer is, denk ik, dat jij meer buiten dan binnen bent. Raad ik dat niet goed? WIM B. Is de egel nog in jullie tuin? Hij zal je heusch niets doen, als je hem niet plaagt. Hij kan zich ook alleen maar verwe ren met zijn stekels, 'k Heb er nooit van ge hoord, dat hij bijt GELUKSPOP EN SERINGENKNOPJE. Gelukspop wordt hartelijk gefeliciteerd met haar lsten prijs van den zwemwedstrijd. Toch aardig, dat Seringenknopje nog een troost prijs kreeg. Zwemmen jullie nu dagelijks in de vroegte? EENIGST KIND. Je hebt heerlijke vacan- tie-plannen. Wanneer ga je naar Marken en het Kagermeer? Vooral maar mooi weer be stellen, want dat beb je noodig ou het water W. BLOMBERG—ZEEMAN Marnixstraat 20. Haarlem, 26 Juli 1935. Suiker. Men zal in Duitschland een fa briek oprichten waarin suiker gefabriceerd zal worden uit boomstammen. Wat mieren vernielen kunnen. In Britsch Indië werden meer dan 10.000 dwarsliggers van spoorwegen door de mieren vernield. POSTZECELRUBRIEK. ZWITSERLAND HELVETIA. Aanvulling!. 1932 Pro Juventufe. 20 30 5+5 10+5 5 10 1933 Pro Juventute. 30 10+5 20+5 10 1934 50 c. 80 00 2 f r. Na Frankrijk zullen we enkele aanvullings artikelen geven van Zwitserland, waarvan wij net laatst behandelden de St. Gotthard serie van jie frankeerzegels en van de vliegpost de vredesserie. We beginnen dan met de Pro Juventute ze gels van 1932 en wel 5-1-5 ct. (groeon en rood) 10 en 5 c. (oranje) 20-1-5 ct. )rood) en 304-10 ct. (blauw). Zij stellen achtereenvolgens voor, vendelzwaaien, steenwerpen en worstelen, ter wijl de laatste ze-gel het beeld geeft van Eugen Huber, een bekend rechtsgeleerde en samen steller van het burgerlijk wetboek, (grootte der vakjes 32X28 m.M.) Ook in 1933 verscheen een Pro Juventute serie, zijn vertoonen een beeld van een meisje in de kleederdracht van verschillende deelen van het land. De uitgegeven waarden zijn 5-1-5 ct. (groen en lichtgeel) kleederdracht uit kanton Waadt, 10 5 ct. (violet en geel) klee derdracht uit Bern en 20 5 ct. (donkerrood en geel) kleederdracht uit Tessino. De waarde 30 10 ct. (blauw) vertoont het beeld een be ken opvoedkundige uit Freiburg. Gregoire Girard, die leefde van 1765 tot 1850. In het begin van 1934 verschenen 4 zegels in geheel nieuwe kleuren. 50 c. (donker- en lichtgroen) 80 c. (grijs en lichtoranje) in het type van de Zwitsersche maagd, de 90 ct. (groen, rood en lichtgroen) 2 fr, (donkergrijs, rood en lichtgrijs) in het wapentype van 1924. Grootte van deze vakjes 28X24 m.M. Deze laatste zegels zijn door kleuren verschil te on derscheiden van deandere, ze zijn alle op wit papier. Zie het schetsje. P.S. Zendingen 2 en 7 zijn nog niet terug, evenmin hoofdgroep A en B. Zorg dat deze zoo spoedig mogelijk worden teruggebracht aan bovenstaand adres. Nieuwe zendingen gaan dan in September weer rond. Nieuwelin gen kunnen zich tot September alleen schrifte lijk opgeven. Rustenburgerlaan, 23, O 0

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 14