BIOSCOPEN. PALM BEACH Radio-Programma Radiomuziek der week een voorbespreking RADIO MOORS nv. ZATERDAG 27 JUtI 1935 HAARDE M'S DAGBEAD 9 FRANS HALS THEATER. Een lot uit de loterij. Och, och, wat kan een heel klein leugentje Je toch in perikelen en zorgen brengen, voor al als door een aan de deur luisterenden jongsten bediende dat leugentje als waarheid aan de pers wordt gegeven. Als Gretel niet den vorigen dag was jarig geweest en niet van haar com een lot had gekregen en vooral, als ze door de verjaarsfuif zich den volgenden mor gen niet verslapen had, zoodat ze een uur te laat op kantoor kwam, dan was er niets ge beurd, maar dan had ze ook haar geluk niet gevonden en dat zou jammer geweest zijn! De hoofdrollen in deze film zijn uitstekend bezet, daar is om te beginnen Lucie Englisch, die als Gretel onverbeterlijk is. De enorme emoties, die het arme Gretelchen heeft door te maken, weet ze zoo schitterend weer te geven, dat ze voor ons een levend schepseltje is en toch blijven we vroolijk bij, en schateren we soms óm haar verdriet, omdat wij, toe schouwers, al meer van de zaak weten, dan zij op dat moment. O, het lieve kind heeft het zoo te kwaad, zoo nu en dan! Haar ingehou den verdriet, haar geforceerde vroolijlcheid, haar angst voor 't gevang, het is alles mees terlijk. Hans Brausewetter is een sympathieke tegenspeler, die soms sterk aan Gustav Fröhlich doet denken, Jacob Tiedke, als oompje, is de gezellige gemoedelijke oom, dien iedereen zich zou wenschen te bezitten. Mar- garete Kupfer weet van haar rollen ook altijd juist te maken, wat de rol eischt, en het film- lot van Hilde Hildebrandt schijnt wel te wil len, dat zij nogal eens de versmade overbodige vrouw is. De regisseur Carl Boese heeft een alleramu santste, vroolijke film gemaakt, waar ieder een, zonder uitzondering zich kostelijk bij zal vermaken en waar Lucie Englisch een glorie- rol in speelt. Het bijprogramma geeft het gebruikelijke Eclair Nieuws, en het Paramount Nieuws dan een paar zienswaardige filmpjes en een Flei- scherfilm. Een programma, dat we gaarne aanbevelen. LUXOR THEATER. Koning tegen wil en dank. Lichte kost, een onschuldig grapje voor el- ken leeftijd, een program, waarheen men als vacantie-vermaak het geheele gezin mee nemen kan, levert het Luxor Theater, waar een Engelsche film: It 's a King, geregisseerd door Jack Raymond, het hoofdnummer vormt. Het is een geschiedenis, welke doet denken aan het indertijd door Bart Kreeft zoo ver makelijk gespeelde kluchtspel Nummer Zeven tien, waarin een kruier met een koning van functie verwisselt. Hier is het een verzeke ringsagent, wiens sprekende gelijkenis met den landsvader van het koninkrijk Helgia tot een dergelijke gedaanteverwisseling aanleiding- geeft, en die bovendien door zijn naam, Albert King, de vergissing nog meer in de hand werkt. De dubbelrol van King Albert en Albert Kling wordt vervuld door den komiek Sydney Howard, die met een onweerstaanbare koddig heid zich van zijn dankbare opdracht kwijt. De wijze waarop hij den voor hem onbegrijpe- lijken eerbied aanvaardt en zich in het ko ninklijk paleis, dat hij voor een hotel houdt, gratis laat verwennen, is uiterst komisch. Hij handhaaft zijn laconieke goedmoedigheid ook, wanneer hij argeloos in een revolutionnair complot wordt betrokken. En als hij, door het zelfde noodlot, dat hem afwisselend goed en kwaad zendt, als redder van den heuschen koning geridderd wordt, neemt hij nog gauw de gelegenheid waar om den hooggeplaatsten vriend als cliënt voor zijn levensverzekering te winnen. De film is een aaneenschakeling van droog komische momenten. Wanneer de zeven sa luutschoten donderen, beeft de pseudo-koning op zijn beenen, maar als er dan nog een achtste schot weerklinkt door het springen van een autoband, verklaart het slachtoffer deze kwistigheid uit de verminderde koers waarde! Een bizonder kluchtig effect maakt het, wanneer de pseudo-koning door de eer bewijzen van het volk buiten zichzelf van geestdrift geraakt, in zijn uitbundigheid door den vloer van de statiekaros zakt en nu verder den blijden intocht te voet vervolgt tusschen de wielen van het rijtuig. Ook de verlegenheid, waarin het groote aantal vorken en lepels bij het gala-diner den pseudo-koning brengt, geeft aanleiding tot tafereelen vol dwaasheid. Behalve de hoofdfilm biedt het program ma nog een paar musicale films en een her haling van de aardige teekenfilm in kleuren: De goede feeën. Bij het nieuws van de week o.a. de aankomst van de Kwikstraat op Schiphol, de overstroo ming in New York en het gebruikelijk aantal sportfilms, waaronder een actueele reeks op namen omtrent de Vierdaagsche. H. G. CANNEGIETER. CINEMA PALACE. Kom je ook bij de Marine? James Cagney is een echt ..boefje", een van die heerlijk-lnvevschillige straatjongens, van die leffies, die een grenzelooze brutaliteit be zitten, steeds met den mond vooraan staan en onmiddellijk een antwoord gereed hebben, meest gevat, soms onhebbelijk en grof. Maar die een hart van goud hebben en een enorme moed. ook en vooral als het er op aan komt een ander te helpen, zelfs al is het hun grootsten vijand. Zóó is James Cagney op ds film, in Lady Killer, in Twee dagen in de nor en in Kom je ook bij de marine. Deze. door Lloyd Bacon met vaart en humor geregisseerde film, behandelt de avonturen van een jongmensch, dat in voortdurende ruzie leeft met Biff, een onderofficier van de Arizona. Om den laatste eens flink op zijn nummer te kunnen zetten, neemt hij dienst bij de marine en ondervindt aan boord van de Arizona, dat het niet prettig is als gewoon zeeman een meerdere dwars te willen zitten. Biff heeft een snoes van een zuster waarmee Chesty (Cagney) het al spoedig uitstekend kan vinden. Biff werkt hen echter voortdurend tegen en als Chesty dan eens in plaats va li wacht te kloppen er tusschen uit gaat om Dorothy op te zoeken, wordt hij streng gestraft. Nijdige uitlatingen van hem maken dan dat zijn kameraden hem den rug toekeeren. Hij weet bij manoeuvres met ge vaar voor eigen leven een ramp te voorkomen en komt dan weer in de gratie, doch word overgeplaatst bij de luchtvaart op het lucht schip Macon. Bij een landing in een storm blijft Biff onder aan het luchtschip hangen Chesthy redt hem mte 'n parachute. Daarmee verwerft hij de hand van Dorothy, waarmee hij in een dolle bui gebroken had. Zooals gezegd heeft deze film tempo en humor. Frank MoHugh geeft een kostelijk- droge vertolking van Droopy, den kameraad van Chesty, Gloria Stuart is de lieftallige zus ter, Pat O'Brien vervult de niet steeds sym pathieke rol van Biff. Een aardig bijrolletje is dat van Maud Eburne als moeder van Droopy. Men krijgt door deze film een goed beeld van het leven der Amerikaansche marine soldaten. zoowel bij de voorbereidende oefe ningen aan wal, als aan boord van een oor logsschip en de opnemingen van de Macon vallen te loven. De montage had hier en daar beter verzorgd kunnen zijn. In het voorprogramma treft men binnen- en buitenlandsche journaals aan, die o.a. den triomf van Willy den Ouden in Bergen op Zoom geven, de jubileumzeilwedstrijden op de Kaag en kijkjes om Nijmegen tijdens de Vierdaagsche afstandmarschen. Een Ub Iwerks' teekenfilmpje vult het filmische ge deelte aan. Het is de geschiedenis van een Aladin en een wonderlamp en het bezit in ieder geval de verdienste dat de kleuren ook in sprookjesstijl gehouden zijn. Op het tooneel verschijnt Mr. Max, een Nederlandsch snelteekenaar van niet gering talent. REMBRANDT THEATER Het Rembrandt Theater geeft ditmaal als hoofdfilm „De piccolo van Dalmas Hotel waarin Dolly Haas en Harry Liedtke de hoofd rollen vervullen. Deze film behoort tot het gemakkelijk te verwerken genre, doch is daarom niet min der de moeite van het zien waard. De intrigue van dit verhaal is eenvoudig en niet nieuw, doch de uitwerking van de vele toevallighe den met hun onwaarschijnlijke gevolgen maakt de film amusant en aantrekkelijk. Dolly Haas treedt in deze rolprent op als piccolo in een groot Berlijnsch hotel. Als een der vele slachtoffers van de crisis is zij ge- ruimen tijd werkloos geweest en heeft daar van de financieel-onaangename gevolgen on dervonden. Dies besluit zij elke werkgelegen heid aan te pakken, die zich voordoet en wan neer zij bij een vriendin in een uniform van den broer van deze, Friedrich Petersen, een getuigschrift vindt, bedenkt zij zich niet lang. doch stapt als kwieke jongeling vermomd naar een hotel, het Dalmas hotel, waar zij in derdaad als piccolo wordt aangesteld. Wanneer „Friedel"-Dolly zijn debuut maakt is het heele hotel in rep en roer. „Lady"' is weg. Dit beteekent een ramp voor Dalmas- hotel, want Lady is het troetelhondje van de rijke mevr. Wellington, een farmbezitster uit Mexico, die met haar dochter in eenige weel derige appartementen verblijf houdt. Ook pic colo Friedel is op zoek naar het dier en vindt dit in de armen van den landedelman Von Dahlen-Liedtke, op wien de piccolo op slag- smoorlijk verliefd raakt. In het hotel ontmoet Von Dahlen een ouden kennis, zekeren baron Potten, die hem voorstelt aan Mrs. Wellington en haar be koorlijke dochter, welke laatste, tot groot verdriet van Friedel, er al spoedig in slaagt von Dahlen volkomen in te palmen. De geheimzinninge verschijning van een Italiaanschen graaf, die een kennis van de dames Wellington blijkt te zijn, doet een complot tegen Von Dahlen vermoeden. Hoe het snoode plan tenslotte door Friedel wordt verhinderd en welke gebeurtenissen zich nog afspelen zullen wij niet verraden. Ieder oordeele of het eind van de film juist Het voorprogramma geeft behalve de ac tueele journalen een geestige gekleui-de tee kenfilm, getiteld ..Into your dance'". Op het tooneel voeren de acrobaten Fresco and Ca- millo sprongen uit, die zeer verdienstelijk zijn. Een werkelijk amusant programma. PERSONALIA. Te Amsterdam slaagde voor 't examen nut tige handwerken de dames M. T. King, Heem stede en K. A. Slotboom, Haarlem. N. V. G. A. v. d. STEUR 'S KIEDERMAKERIJ KRUISSTRAAT 7 TEl. 10730 (Adv. Ingez. Med.) Zestig jaar kaasdrager. Op het plein voor het Waaggebouw in Alk maar, afgesloten door rijen onregelmatige, pit- toresque geveltjes en een dier kanalen, waar Holland zoo beroemd om is, liggen duizenden kaasjes, die daar Donderdag al neergelegd zijn, bedekt met grijze zeilen, zooals dat door eeuwen heen reeds geschiedde. Kleine stapels groene, gele, blauwe en roode berries vormen kleurige plekken tegen de verweerde Waag- muren, zooals ze dat al zoo lang gedaan heb ben, wachtend tot ze Vrijdagsmorgens om half tien voor het kaasvervoer opgenomen wor den. Door de menigte loopen vele kaasdrageis in hun frissche witte kleeding met gekleurde hoeden, aanduidend tot welk van de vier kaas- dragersvemen de bezitters behooren, óók. zoo als dat jaren voor dezen geweest is. Hopenlijk zal dit stukje folklore ondanks alles blijven bestaan, omdat zooiets de helaas uitstervende poëzie vormt in de steeds groeiende nuchter heid van de wereld. Hopenlijk zal het later ook nog zoo zijn als het nu is en als het vroe ger was. Het geheel bleef hetzelfde, al maak ten de onderdeelen daarvan ook immer weder plaats voor andere. Zestig jaar kaasdrager. Het is niet lang in vergelijking tot het 313 jarig bestaan van het kaasdragersgilde in Alkmaar, maar het betee kent desalniettemin een menschenleeftijd. Zestig jaren lang heeft J. Dijkman de gemeen te nu gediend als kaasdrager, eerst als nood hulp, toen als drager, daarna (nu dertig jaar achtereen) als taschmah. Zestig jaar achtereen, zonder veel te ver zuimen, vertelde hij vol trots, is hij Vrijdags morgens in zijn witte pak met witte sokken bij de Waag gekomen om de verkochte kazen te laten wegen en weg te brengen naar de booten. Er zijn 28 gemeente-kaasdragers, d.w.z. vier maal zes dragers van elk veem geel rood-groen- en blauwhoedenveem met vier bij elk veem behoorende taschmannen, we gers met een tasch, waarin het ontvangen geld geborgen wordt, en elk hunner draagt een hoed in de kleur van zijn veem. De nood hulp echter heeft een witten hoed met een wit lint. Ook de vier weegschalen, die in de hal onder het Waaggebouw hangen, bezitten gewichten met die kleuren. De kaasdragers loopen steeds op een drafje, want „ziet U, hoe meer kaas ze wegdragen, hoe meer komt er in de tasch en hoe meer cr later te verdeelen is!" Dijkman heeft heel wat sukkeldrafjes ge maakt, daar op het typisch Hollandsche plein voor de Waag in Alkmaar! Hij was ijverig en werkzaam en ook als taschman hield hij van opschieten. Als hij zei: „Ik heb een leege schaal", nou, dan was het geraden voor de dragers, maar heel gauw te zorgen dat er weer te we gen viel! Dijkman is thans 84 jaar oud, en nog steeds is hij op de marktdagen present. De krasse man, een nog stevige, korte oude baas. heeft échter gemeend tegen 1 October ontslag uit gemeentedienst te moeten vragen: zestig jaar en vier-en-tachtig jaar z ij n tenslotte men- schenleeftijden. Een groot moment heeft hij Vrijdagavond gehad. Toen was de Waag feestelijk versierd met groen en vlaggen en ook van andere ge bouwen woei de driekleur. Op den vloer van de Waaghall lag frisch zand gestrooid en een muziekcorps blies vroolijke marschen. Want Dijkman werd gehuldigd. Met zijn vrouw en kinderen een zoon is nu reeds dertig jaar kaasdrager werd hij van huis gehaald en daarna toegesproken in de Waaghall. Eerst door den burgemeester van Alkmaar, jhr. mr, van Kinschot, die namens de Koningin de eeremedaille verbonden aan de Oranje-Nassau orde overhandigde. Toen door den wethouder van het Marktwezen, den heer Bonsema, die de gouden medaille van Alkmaar aanbood in een geestig speechje. Nog meer hartelijke woorden werden gesproken en daarna is een rondgang op de markt gemaakt, muziek voor op en dan Dijkman met de medaille op zijn borst gespeld, en zijn familie en de andere kaasdragers en nog zeer vele anderen, die in drommen buiten de Waag hadden gestaan om de huldiging bij te wonen van iemand die. zooals de burgemeester in zijn toespraak ge zegd had, zoo veel voor de goede reputatie van het kaasdragersgilde gedaan heeft. Buiten, op het schilderachtige bruggetje bij de Mient. stonden veel vreemdelingen te wachten tot de ruitertjes verschijnen zouden na het heel-uur-carillonspel. De zon scheen over het Waaggebouw en deed de vergulde let ters schitteren. Op het plein en in de Waaghal liepen de kaasdragers op een drafje met hun berries, die telkens ongeveer 160 kilo kaasjes torsen, zooals dat jaar in jaar uit gedaan is en ho penlijk zoo zal blijven. Die korte, krasse man daar, met dien rooden hoed, is Dijkman, die zestig jaar kaasdrager is geweest. ^niiiiiiiiiii'|ll''ll|''''iiiiiiiiiHiiiiiiiii'llllll'''''iiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'l|lll''''iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii""'""' ZONDAG 28 JULI 1935. HILVERSUM 1875 M. 8,55 VARA, 12.— AVRO. 5— VARA. 6.— VPRO. 8—12.— AVRO. z8.55 Gram. platen, 9.Postduivenber., 9.05 Tuinbouwhalfuur. S-S. Lantinga, 9.30 Orgel spel J. Jong, 10.Scandinavische Volksmu ziek (gr. platen». 10.25 Schaakcauserie S. Landau. 10.45 VARA-orkest oJ.v. H. de Groot en Gram.platen. 12.— Klokkenspel en uurslag van het Stadhuis te Heusden. 12.01 Omroep orkest o.l.vA. van Raalte. 12.55 Voordracht Ank v. d. Moer. 1,10 Het Renova-kwintet, 2. Boekbespreking dr. P. H. Ritter Jr., 2.30 Gram. platen. 3.Uit het Kurhaus. Scheve- ningen. Residentieorkest o.l.v. I. Neumark m.m.v, M. Rodriguez (cello). 4.30 Gram. pl, 5.Dubbel X o.l.v. C. Steyn m.m.v. Jenney Lee (zang). 5.30 Sport van den Dag. 5.45 Sportnieuws en Gram. platen. 6.— Causerie Mr. M. Moltzer. 6.30 Het Wognumsch Zang koor o.l.v. D. Saai Wzn,, 7.Wijdingsdienst. Spreekster: Mej. dr. N. A. Bruining. M.m.v. het Wognumsche Zangkoor o.l.v. D. Saai Wzn. 8.Berichten. 8.10 Gron. orkestvereeniging O.I.V. K. Kuiler, m.m.v. Ch. Panzera (zang). 9.10 Radio-Journaal. 9.30 Orgelspel P. Palla. 9.50 Vervolg orkestconcert. 10.15 Kovacs La- jos' orkest. 11.Berichten. 11,1012.De AVRO-Decibels o.l.v. Eddy Meenk. HUIZEN. 301 M. 8.30 KRO- 9.30 NCRV. 12,15 KRO, 5.— NCRV., 7.45 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gram. platen. 9.50 Kerkdienst uit de Geref. Kerk te Spijk Voorg.: Ds. J. Visscher. Orgel: E. van Dijk. Hierna Gewijde muziek. 12.15 Gram.platen en lezing. 1.30 Orkestconcert. 1.40 Gram. platen, en lezing. 1.30 Orkestconcert. 1.40 Gram.-pla ten, 2.Cursus. 2.30 Orkestconcert. Gr. pla ten en lezing. 4.30 Ziekenhalfuur. 5.Gewijde muziea 5.50 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Hansweert. Voorg.: Dr. A. v. Selms. orgel: Mej. J. Oom. Hierna Gewijde muziek. DOOR KAREL DE JONG De merkwaardigste uitzending van alle, die ik in de programma's der a.s. week zag, is wel die van Hamburg op Dinsdagavond 7 u. 50. niet alleen merkwaardig om den titel „Der Mensch ist frei geschaffen". maar ook om den naam van den componist van al het moois dat ten gehoore gebracht zal worden. Ik ken maar één Duitschen componist, die denzelfden naam draagt en die heeft twee jaar geleden zijn be trekking moeten neerleggen en zijn vaderland moeten verlaten. Van dien Simon der neue- Weise weet ik niets, maar het is goed gezien, dat hij zijn gedachten uitbazuinen laat. En „Arbeiter, Bauern und Soldaten" doet dat niet aan een termieten maatschappij denken? Er zijn menschen dit tot andere menschen staan, als vlooien tot andere dieren; aan de termieten of witte mieren heeft de uitvindei der vergelijking niet gedacht, of misschien er niet aan willen denken omdat die zoölogische en oeconomisch geen goede reputatie hebben. Muzikale reputatie hebben ze in 't geheel niet, dus stap ik van ze af. De gramofoonplaat brengt ons Zondag Etudes van Chopin: eerst 'snamiddags 6 uit op. 10 uit Hilversum, dan 's avonds 12 uit Brussel Fr. De opvolging der 6 is bevreem dend. Waarom niet de nos. 14 in de gewone volgorde? De toonsoorten sluiten dan goed aan; tusschen 4 en 7 krijgt men dan echter wel een harden overgang. De Etudes van Chopin nog vrij algemeen als de meest betee- kende der literatuur, al zijn ze b.v. door de „12 Etudes d' execution transcendante" van Liszt in virtuoos opzicht, door de „12 Etudes" van Debussy in harmonische en technische geraf fineerdheid overtroffen. Geen andere compo nist heeft echter zulk een verscheidenheid van karakter en zooveel dichterlijks in zijn etudes weten te openbaren als Chopin. Dit neemt niet weg dat in enkele ervan het pia nistisch-technische op den voorgrond staat, maar ook dan is dit in harmonisch schoone ge daante gegeven. Zoo b.v. in de nos. 1 en 2 van op. 10, waarom de eerste accoord figuren in wijde ligging, de tweede chromatische passa ges in de drie buitenvingers der rechterhand met daarbij gevoegde accoord noten voor de beide andere vingers biedt. No. 3 staat in bijna alle uitgaven tweemaal te snel gemetrono- miseerd en wordt desondanks gewoonlijk te langzaam begonnen. De metronoom aangifte kan alleen ten opzichte van de chromatische opvolgingen in het midden als tennaaste bij juist beschouwd worden. Intusschen worden den piano spelenden aanbevolen eens te trachten deze etude met een minimum pe daal gebruik zooveel mogelijk trouw naar den notentekst weer - te gevenniet slechts het technisch, maar ook het artistiek resultaat wint daardoor. De stormachtige figuraties van no. 4 en de brillante passages boven de markante bassen van no. 8 vereischen geen commentaar. In no. 7 zijn dubbeigrepen met repeteerende noten gegeven, die een glad legato niet gemakkelijk bereikbaar maken. Van de Brusselsche uit zending is niet aangegeven of op. 10 dan wel op. 25 bedoeld is. Een programma van Tsjechische pianomu ziek wordt Maandagnam. door Hilversum uit gezonden. Van de daarin genoemde compo nisten behooren Janaceh en Alvis Haba meer tot de moderne richting dan Novak en Stuk (den onlangs overleden tweeden violist van het oude Boheemsche strijkkwartet en schoon zoon van Dvorak). Haba is vooral bekend ge worden door zijn poging om een toonstelsel ingang te doen vinden, dat het octaaf niet zooals gewoonlijk in 12 halve toonsafstanden maar in 24 kwarttoonsafstanden verdeelt. Veel succes heeft hij er tot dusver niet mee gehad; de ooren der meeste menschen zijn blijkbaar niet op die kleine verschillen inge steld en nemen ze dus waar als valschheden. Haba heeft ook een kwarttoon-klavier laten maken, maar ik benijd de pianisten, die daar op spelen moeten, volstrekt niet! „Meister ihres Fachs" bevat in den titel reeds een beoordeeling, die men wat het meerendeel van het programma betreft, ge rust onderschrijven kan. Ten opzichte van Grieg als kamermuziekcomponist zullen de oordeelvellingen wel niet zoo eenstemmig zijn. De kracht van den Noorschen componist lag eer in de kleine vormen dan in de groote. Hiervoor ontbrak het hem aan zin voor groote structuur, vooral voor ontwikkeling der muzi kale gedachten. Zijn thema's zijn meestal pakkend, maar in stee van logische ontwikke lingen vinden we gewoonlijk herhalingen. Ook is echte polyphonie schaars in zijn wer ken aan te treffen, en waar we een poging daartoe aanwezig zien als bijv. in de finale zijner eerste sonate voor viool en piano op. 8 schijnt die weer uit het karakter van de rest te vallen. In harmonisch opzicht is zijn muziek doorgaans rijk aan pikante vin dingen. In de Keulsche uitzending wordt de derde sonate op. 45 gespeeld; de tweede op. 13 zal men Donderdag uit Hilversum kunnen hooren. Deze tweede is misschien nog meer specifiek-Noorsch dan de derde; zij lijdt echter m.i. aan een gebrek aan contrast. Alle drie deelen zijn in driekwart maat geschreven Het middendeel heeft thematisch een frap pante overeenkomst met het Scherzo uit Brahms' tweede vioolsonate op. 100. Brahm's derde Sonate op. 108 waarmee Keulen Dins dag begint, is van heel andere makelij dan die van Grieg. De aan Bach geschoolde com ponist verloochent zich in geen, zijner kamer muziekwerken; men lette bijv.' op de ca- nonische imitatie in tegenbeweging, die dc voortzetting vormt van het zangthema in het eerste hoofddeel en op de dorowerking. die geheel op eenzelfde bastoon (orgelpunt' gebouwd is en toch een onafgebroken stijging vertoont, niet in dynamischen'-fcin of in toon hoogte, maar wel in ideëele spanning. Zes en veertig maten duurt die orgelpunt: later, aan het slot van dat hoofddeel, herhaalt zich de zaak gewijzigd boven de toon D gedurende twintig maten. Men heeft het vergeleken met den donkeren bodem van een meer, die even onbeweeglijk rust als die lange bastoon. Maar verder doet zich de langademige melo dische structuur kennen als het lang zicht bare kielzog van een schip dat op de golven vaart. Diep gevoelde zang stroomt uit het Adagio.' het Un poco Presto con sentimento neemt de plaats in van een Scherzo, maar is meer fantastisch dan schertsend. Hoog laait de hartstocht op in het Presto agitato dei- Finale, een rondo van een heftigheid en mee slepende stuwkracht als we overigens slechts van Beethoven en Schubert (finale van het d min.-kwartet!) kennen. In vormgeving en beperking was Brahms de meerdere van Schubert. Toch is Schubert's finale mij nog liever ondanks zijn lengte. Maar die lengte doet zich in dc finale der C-dur Symphonic veel uitdrukkelijker gevoelen. Men luistere Vrijdagavond naar het Kurhaus. Toch god delijke muziek! 7.45 Gram. platen. Causerie. 8.10 Berichten. Gram. platen. S.30 Schlagermuziek en Gram. platen.. 9.15 Piano- en Zang-recital. 9.55 Reportage. 10.30 Berichten. 10.35 Gram.platen -10.40 Epiloog. 11.— Esperanto. DROITWICH. 1500 M. 12.50 Het Serge Krish Septet, 1.35 Orkest concert o.l.v. Yates m.m.v. H. Metcalfe (zang) 2.35 Viool-recital B. Pecker. 3.05 BBC-Nor thern Ireland orkest oJ.v. Montgomery. 4.05 Gram. platen. 4.50 Kerkdienst voor dc jeugd. 5,20 Lezing. 5.40 Het Lyra-kwartet m.m.v. J. Armstrong (tenor). 7.05 P. Leyssac spreekt over Andersen. 7.35 Concert door M. Fos ter (sopraan) en Gè Mason (harp). 8.15 Schotsche Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsom- roep. 9.10 Berichten. 9.20 Alb. Sandler's or kest m.m.v. O. Kavann (alt). 10.50 Epiloog. RADIO-PARIS. 1618 M. 7.20 en 8.20 Gram. platen. 11.35 Orgelcon cert. 12.35 Gram. platen.. 12.35 Orkest o.l.v. Letombe m.m.v. solisten. 2.35 Solistenconcert, piaten. 8.20 Zang. 9.05 Radio-tooneel. 11.10— 5.20 Orkestconcert o.l.v. Pascal. 7.50 Gram. 12,35 Dansmuziek. KALUNDBORG. 1261 M. 12.202.20 Omroeporkest o.l.v. Mahler. 3.50 Harmonicamuziek. 4.20 Harmonieconcert. 6.50—7.10 Gram. platen. 8.20 Dialoog. 8.30 Zang en piano. 8.50 Reportage. 9.50 Decla matie. 10 25 Omroeporkest oJ.v. Grondahl. 11,2012.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 6.20 Havenconcert. 8.50 Omroepkleinorkest oJ.v. Eysoldt. 10.50 Koorconcert. 11.20 Re portage. 12.35 Concert uit Berlijn 2.50 Con cert uit Frankfort en reportage. 4.50 Kamer muziek m.m.v. solisten. 7.10 Wagner-concert o.l.v. Elmendorff. 8.35 Strauss-concert o.l.v. Eysoldt. 11.3012,20 Dansmuziek. ROME 421 M. 9.Symphonieconcert. 10.20 Hoorspel. 10.50 Dansmuziek. BRUSSEL. 322 M. en 484 M. 322 M.: 10.20 en 11,20 Gram. platen. 12.20 Max Alexys' orkest. 1.302.20 Omroep orkest. 5.20 Populair concert. 6.20 Omroeporkest. 7.35 Gram. platen.. 8.20 „Ihre Hoheit tanzt Walzer", operette van Ascher. 10.3012,20 Populair concert en Gram. platen. 484 M-: 10.20 Gram. platen 11.20 Max Alexys' orkest. 12.20 Omroeporkest. 1.30 2.20 Gram. platen. 5.20 Populair concert. 6.20 Cello-recital. 6.50 en 7.35 Gram. platen. 8.20 Symphonieconcert o.l.v. L. de Vocht. 10.30 Dansmuziek. 11.2012,20 Gram. pl. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 8.35 Zie Keulen. 10.20 Berichten. 10.50 So listenconcert. 11.05 Weerbericht. 11,201.15 Dansmuziek o.l.v. Rob. Gaden. KONINGSTRAAT 27, TELEF. 14G09 OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR (Adv. Ingez. Med.) MAANDAG 29 JULI 1935. HILVERSUM 1875 M. Algemeen programma, verzorgd door de A. V. R. O. 8.Gram.pl. 9.Ensemble Francis Keth. 10.Morgenwijding. 10.15 Gram.pl. 10.30 Vervolg ensemble Francis Keth. 11.— Voor dracht Mr. Ph. V. la Chapelle. 11.30 Orgel concert Fr. Hasselaar m.m.v. Annie van Rede (zang) 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest en Gram.pl. 2.15 Residentie-Strijkkwartet. 3. Concert door de Palladians. 3.304 Piano recital Dr. K. Reiner. 4.15 Gram.pl. 4.30 Max Tak: Fox films. 5.30 Gram.pl. 6 Het Lyra- Trio. 6.45 Stafmuziek 5de Regiment Inf. o.l.v. J. R. v. d. Glas. 7.30 Zenderoverschakeling 7.33 Iersche gramofoonplaten (zang door John Mac Cormack, tenor), samengesteld en ingeleid door Mr. H. M. Merkelbach. 8.Be richten. 8.05 Vervolg Stafmuziek 5de Reg. Inf. 8.30 Gram.pl. 9.30 Uit het Kurhaus te Sche- veningen: Residentieorkest o.l.v. C. Scliuricht m.m.v. P. Frenkel (piano). 10.20 Gram.pl.. 10.30 De Avro-Decibeis. 11.30—12 Gram.pl. HUIZEN, 301 M. N.C.R.V.- UITZENDING. 8.Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst o.l.v. "ds. J. A. Hoekzema. 11.Chr. Lectuur. Ila3012 en 12.15 Gram.pl. 12.30 Amsterd. Salonorkest o.l.v Kiekens. 2.Gram.pl. 2.453.45 Het Hen driks Trio. 4.— Bijbellezing Ds. K. W. Derck- sen m.m.v. sopraan en orgel. 5.Concert. G. de Knegtter Haar sopraan. L. Oostdam fluit en R. Beute (piano). 6.30 Vragenuur. 7. Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Vragenuur. 8.Berichten. 805 Gram.pl. 8.15 Herdenking 200-jarig bestaan v. d. Evang. Luth. Gemeente te Vlissingen: Ds. C. F. Nolte spreker, L. v. d. Graaf orgel, en kor o.l.v. A. Bosdijk. 10.15 Berichten 10.20—11.30 Gram- platen. DROITWICH, 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding. 11.05 Gram.pl. 11.50 Orgelconcert R. C. Howells. 12.20 Het Schotsche Studio-orkest. 1.05 Gram.pl. 1.35 B.B.C.-Midland-orkest oJ.v. L. Heward m.m.v. H. Porter (tenor) 2.50 Gram.pl. 3.20 Verslag Davis Cup Tennis-wedstrijden. 4.35 E. Co lombo's orkest. 5.35 BBC-Dansorkest o.l.v. H. Hall, 6,20 Berichten. 6.45 Cricketnieuws. 6.55 BBC-Northern-Ireland orkest o. 1. v. E. G. Brown. 7.40 Theatemieuws. 8.— Koorconcert o.l.v. C. T. Lee. 8.20 Medvedeff's Balalaika- orkest m.m.v. zangsolisten. 8.50 Hughie Green en zijn ensemble. 8.20 The Rockey Moun taineers. 9.50 Berichten. 10.10 Lezing 10.25 BBC-Orkest o.l.v. Clifford m.m.v. A. Pini cello 11.3512.20 Lou Preager's Band. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 12.35 Concert O. 1. v. Touche. 4.35 Solistenconcert. 6.C5 Gram.pl. 8.20 Zang. 9.05 Concert uit Vichy m.m.v. A. Cortot piano. 11.1012.35 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20—2.20 Strijkorkest o.l.v. H. Andersen. 3.50—5.50 Omroeporkest o.l.v. Gröndahl. 6.357.05 Gram.pl. 8.20 KalmanLehar- concert o.l.v. Mahler. 9.45 Vocale duetten. 10.20 Kamermuziek. 10.50 Zang en declamatie. 11.2012.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 6.50 Concert. 10.50 Schrammelmuziek m.m.v. solisten. 12.50 Concert uit Hamburg o.l.v. O. E. v. Sosen. 4.20 Kamermuziek. 5.20 Orkest- concert o. 1. v. Schroder. 7.20 Soiistenconcert 8.30 Gevar. programma. 10.5011.35 Back s ..Kunst der Fuge" o.l.v. H. Weisbach. ROME, 421 M. u.„Das Hollandweibchen", operette van Kalman. Leiding: Brunetti. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest. 1.50, 2.20 5.20, 6.35 en 7.35 Gram.pl. 8.20 Symphonie concert o.l.v. And ré 10.30—11.29 Gram.pl. BRUSSEL 484 M. 12.20 Orgelconcert. 12.50 Omroeporkest oJ.v Gason 1.50, 2.20, 5.20 Gram.pl. 5.50 Piano recital. 6.50 en 7.35 omroeporkest o.l.v. Gason. 8.20 Cabaret. 9.20 Symphonieconcert m.m.v. solisten. Leiding: L. Jongen. Hierna tot 11.20 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Noorsche muziek door het Omroepox*- kest o.l.v. Kirsten en solisten. 9.30 Vroolijk programme.. 10.20 Berichten. 10.50 Neo- Bechstein-recital door H. Jager. 11.05 Weerbe richt. 11.2012.20 R. Gaden cn zijn orkest.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 11