STOOP'S OVERDEKT EN OPENLUCHTBAD m FINANCIEELE KRONIEK. KWARTJESZWEMMEN ZATERDAG 27 JULI 1933 HAAKCE M'S D A" G B E 'A D 7, WANDELSPORT. De int. Vierdaagsche Afstands- marschen. VIERDE EN LAATSTE DAG. Uit Nijmegen: Het feest, de 25e Vierdaag sche, is voorbij. De bewoners van Nijmegen kunnen uitrusten van het vroege opstaan ge durende vier dagen, om de deelnemers te zien vertrekken. Heel den dag scheen de zon, er stond een frissche wind, zoodat we van ideaal wandel weer konden spreken. Ook de wegen waren niet zoo slecht als de vorige dagen, en de wetenschap dat het de laatste dag was. deed de wandelaars met opgewektheid de laatste kilometers afleggen. Overal heerschte een feestelijke stemming, die steeg naar mate men het eindpunt naderde, om haar hoogte punt te bereiken in de stad zelf, en wel spe ciaal bij de kazerne. Rijen dik stonden de toeschouwers om de wandelaars, die zooals de gewoonte is op den laatsten dag, rijkelijk voorzien waren van kransen en bloemen, voor de laatste kilometers nog eens extra aan te moedigen. Onder de daverende tonen van de muziek marcheerden zij met gestrekten pas de kazer nepoort binnen, om even later voor een groot gedeelte steunend en lang niet zoo vlot als een paar minuten geleden, de 77 treden te gaan beklimmen van de trappen, die hen naar de zolders van de kazerne gebouwen moesten bren gen. Er heerschte 's middags op het binnenplein van de kazerne een groote drukte. Een me nigte belangstellenden had zich daar ver zameld om de deelnemers met hun bloemen te zien. Nadat de deelnemers zich hadden aangemeld gingen zij naar het z.g. Molenveld, waar de prijsuitreiking plaats had. Hier reikten Jhr. Mr. G. C. von Weiier aan de burgers en generaal Fabius aan de militairen, de belooningen uit, waarna de deelnemers kon den inrukken. De route van Vrijdag ging voor alle deel nemers allereerst naar Grave, waar de groote brug over de Maas werd gepasseerd. Daarna gingen zij aan de 55 K.M. via Mill, St. Hubert. Haps en St. Agatha naar Cuyk. De 50'ers gin- gen via Beers naar Cuyk. Hier kwamen ook de 40'ers over Mook, Malden en St. Anna weer naar de kazerne. Als vertegenwoordiger van den Minister van Onderwijs was aanwezig Prof. dr. van Poelje. Een feit, wat zeker wel het vermelden waard is, is dat de heer en mevrouw van der Kley uit Rotterdam twee bekende figuren bij de Vierdaagsche weder op keurige wijze hun parcours hebben geloopen en thans hun be looning voor de 11e maal in ontvangst moch ten nemen. Het aantal uitvallers van Vrijdag be droeg slechts 3. zoodat 't met de 5 die Vrij dagmorgen niet gestart zijn, het totaal 123 bedraagt, dus iets meer dan 4 procent. Ruim veertig burger- en politiesportver- ëeixigingen en corpsen hebben de zilveren medaille behaald. Ongeveer 50 militaire corpsen eveneens. Verder zijn uitgereikt acht gouden krui sen, de belooning voor het voor de tiende maal met succes eindigen van deze mar- schen. Acht gouden kroontjes, aan hen die dit voor de elfde maal deden. Driemaal het gouden cijfer twaalf, voor hen die twaalf keer aan deze marschen deelnemen. Zeven maal het gouden cijfer 13. Éénmaal het gou den cijfer 14. Éénmaal het gouden cijfer 15. Éénmaal het gouden cijfer 16. Driemaal het gouden cijfer 17, Deelnemers uit Haarlem. De heer W. J. Korte te Haarlem die de 55 K.M. marschen voor de tiende maal met succes volbracht, ver wierf daarmee het gouden kruis. De heer J. Willem- se, eveneens te Haar lem. volbracht de zelfde marschen acht W. J. KORTE. maal. (voorverwarmd zwemwater, 68 a 70 gr.) nrinP CTCETlO flDEM 'nc'" bad§oed eiken werkdag van 6 tot DlIUL u I LLUu UrCPi 7.45 uur 's avonds. Bovendien Zaterdags ZONDAG TOT 6 UUR 's A V O N D S van S tot 10 uur 's avonds. Eigen badgóed mag worden medegenomen. (Verplichte ontsmetting 3 cent). (Adv. Ingez. MedJ VOETBAL. HET AT. VOETBALTOERNOOI VOOR rOST-PERSONEEL. Zondag 2S Juli begint het Nationaal Postaal voetbaltournooi met de tweede afdeeling, dat gehouden wordt op de terreinen van E. D. O., welwillend door deze vereeniging afgestaan. Het tournooi wordt geopend door den heer Pfaff, directeur der Posterijen te Haarlem, des morgens 10 uur. Postmannen uit het geheele land nemen aan dit tournooi deel. De vereenigingen zullen met muziek worden afgehaald en wel door de Haarlenxsche Postfanfare. Vertrokken wordt van het Kennemerplein te 13.30 uur. De muziek blijft ter opluistering den ge- heelen middag op het terrein. LAWNTENNIS. TOURNAMENT „BREDERODE" In de meeste nummers zijn thans de kwart finales reeds gespeeld, zoodat voor heden Zaterdag de halve eindstrijden en voor Zon dag de finales op het programma staan. De uitslagen van Vrijdagavond luiden: Heerenenkelspel Blom sl. Frant 3—6, 6—4, 6—2 v. Heek sl. Gunning 63, 62. Blom sl. v. d. Bliek 64. 75. v. d. Ploeg sl. Dolleman 46, 63, 64. Da mesenkelspel Mej. v. d. Haar sl. mej. v. Laar 60, 62. Heerendubbelspel Blom en v. Driessum sl. Schut en Sluijter 6—3. 6—2. Gemengddubbelspel Mej. v. Hasselt en Gunning sl. mej. Lioni en Sluijter 62. 61. Troost-ronde Heerenenkelspel. De Crauw sl. Lanting 63. 62. Klok sl. Langendijk 63, 86. ZWEMMEN. HET ZWEMFEEST VAN VELSEREND. De zeventalcommissie heeft het volgende team tegen het IJ gekozen: Th. Hölsken (Haarlem), C. Bigot (HPG\ A. J. Braam (HPC), A. H. Goedings (H.VG.B.), J Uitendanl '"&P.C.), J. Kooiman (HPC), S. L. Mooi (HPC.. Ook de oud-kampioen en recordhouder J. C. Scheffer van D.J.K. Amsterdam heeft nog ingeschreven. WATERPOLO. WEDSTRIJDEN TE HALFWEG In de zweminrichting te Halfweg speelde Halfweg II een wedstrijd tegen V. Z. O. De Velsenaren namen direct het initiatief waar door zij nog vóór de rust den stand op 0-2 kon den brengen. Na de rust is Halfweg echter aan het woord. Spoedig weet A. Pott den ach terstand te verkleinen met een fraai schot. De gelijkmaker bleef niet lang uit,; na mooi vrij zwemmen van Halfweg scoort H. Stijl. Er wordt nu hard om de overwinning gestreden. Nadat C. Frankfort er 32 van gemaakt had. scoorde dezelfde speler kort voor het einde nogmaals, waardoor de eerste overwinning door Halfweg II behaald was. Halfweg I speelde daarna een wedstrijd te gen H. Z. V. Voor de rust weet Halfweg een 10 voorsprong te nemen door een goed schot van W. Cornelissen Sr. Na de rust worden aan de Halfwegsche voorhoede nog enkele fraaie kansen geboden, maar zij weet deze niet te benutten. De stand bleef alzoo onveranderd. DOLFIJN—H.P.C. (2—3). De partijen gaan aanvankelijk gelijk tegen elkaar op, waarna HP.C. iets in de meerder heid komt. Onverwacht neemt Dolfijn de lei ding (10). De H.P.C.'ers komen nu stevig opzetten: ais Mooi een vliegend schot lost. is de stand gelijk (11). Weer komen de H.P.C.- ers terug. Dolfijn verdedigt hardnekkig, doch Braam kan, zwaar gehinderd aan zijn club de leiding geven (12). De Dolfijn-spelers zijn geheel verrast door dezen plotselingen achterstand en raken er geheel uit. Goed combineerend komt H.P.C. weer op het Dol- fijndoel af; Kooyman scoort onhoudbaar het derde doelpunt (13). Nu ontwikkelt zich een te forsch spel, met als eerste gevolg het ach ter de lijnen sturen van Kuiper en Kooyman. De tweede helft biedt hetzelfde beeld als de voorgaande. Als Toet snel opzwemt, plaatst hij een zuiveren boogbal, die keeper Kohier te machtig bleek (23). De H.P.C.'ers zettep er alles op om den voorsprong te behouden. Door zeer tactisch verdedigen kunnen zij echter voorkomen dat Dolfijn scoort, zoodat zij de overwinning behalen. DOLFIJN II—H.P.C. II (0—6). De H.P.C.'ers waren voortdurend in de meerderheid; geleidelijk voerden zij de score op. Leih begint met een fraai schot (01). Kort hierop plaatst deze speler snel naar Sipkema, die het tweede doelpunt voor zijn rekening neemt (02). De Dolfijnvoorhoede wordt door het trio v. Zadel Moolenaar, v. Wijk goed bewaakt. Door verzwemmen moet een der Dolfijnspelers het water verlaten, waarna H.P.C. weinig moeite heeft om door Leih te scoren (03). Als de stand door Eldering op 04 is ge bracht, probeert Dolfijn het met verre scho ten. die echter voor keeper Schutte weinig moeite opleveren. Na opzwemmen van Elde ring plaatst hij snel naar Sipkema. die inschiet (05). Wederom is het deze speler, die met een boogbal het halve dozijn vol maakt (06). Hierop is het spoedig einde. WIELRIJDEN. De Tour de France. Macs heeft thans 19 minu ten voorsprong op Morelli. Uit NANTES: De 19e etappe was weer in twee deelen gesplitst. Van La Rochelle naar La Roche sur Yon, 'n afstand v. 81 K.M. werd op de gewone wijze gestart, terwijl het laat ste gedeelte over een afstand van 95 KM. te gen het horloge werd gereden. De renners spanden zich op het eerste ge deelte dezer etappe niet bijzonder in. Op een gegeven oogenblik hadden Aerts en Chocque 15 seconden voorsprong op de rest van het veld, doch spoedig had men de twee vluchtelingen weer ingehaald. In gesloten colonne trok het peleton La Roche binnen, waar Le Greves in den sprint won van Jean Aerts en Charles Pelissier. De rit tegen het horloge werd groepsge wijs gestart. De Belgen, die met de Zwitser- sche individueelen samenreden. maakten den besten tijd. De resultaten waren: La RochelleLa Roche sur Yon. 81 K.M. 1. Le Greves 2 uur 54 min. 51 sec.; 2. Jean Aerts. 3. Pelissier. 4. Lachat. 5. Ladron. 6. Amberg. 7. Teani. 8. Bernardoni, allen zelf den tijd. Alle andere renners werden ge zamenlijk op de 9e plaats geklasseerd. La RocheNantes 95 K.M. tegen het hor loge: 1. BelgiëZwitserland 2 uur 45 min. 47 sec.; 2. DuitschlanaItalië 2 uur 49 min. 30 sec. Algemeen klassement: 1. Romain Maes (België) 124 uur 35 min. 22 sec.; 2. Morelli (Italië) 124 uur 54 min. 26 M 1ba-ixiOi Haa/d&SM. H&lf. A3096 REISCHEQUES verkrijgbaar (Adv. Ingez. Med.) sec.: 3: Vervaecke (België) 124 uur 58 min. 35 sec.: 4: S. Maes (België) 125 uur 4 min. 55 sec. Landenklassement: 1. België tijd 374 uur 38 min. 52 sec.: 2. Frankrijk 376 uur 50 min. 15 sec.: 3. Duitsch- iand. 4. Italië. 5. Spanje. HEEMSTEEDSCHE WIELERBAAN Zondagmiddag 30 Juli hebben op de Heem- steedsche Wielerbaan wederom groote wie lerwedstrijden plaats. Het programma vermeldt o.m. sprint, wed strijd voor nieuwelingen, koppelwedstrijd. Hieraan nemen o.m. deel de volgende kop pels: Braspenninx-Pellenaars, Vluggen.Kou- mans, v. I-Ioek-Savelberg. v. Nek-Visser, Hes- linga-Pootjes, Czukalla-Schnitler, Bouquet- Reineveld, Fabel-Baak. CRICKET. DE FREE FORESTERS. Engeland, het land van de cricketsport. be zit vele zeer oude cricketclubs met een rijke en interessante geschiedenis. Hoewel lang niet de oudste is de touringclub de Free Foresters toch zeker wel de vermaardste. De jaarlijksche tour naar ons land vormt wel een van de ge beurtenissen in het seizoen van de Foresters, de hier zoo gaarne geziene gasten, die speciaal met de Flamingo's zeer vriendschappelijke betrekkingen onderhouden. De touringclub de Free Foresters is opge richt in 1856 door Reverend W. K. B. Bedford, die reeds lang met het plan rondliep om een cricketclub op te richten, die de hoogste tra dities in de cricketsport moest belichamen. De sportlievende predikant bezat zijn eigen cricketterrein in de parochie Sutton en ont ving steun in zijn pogingen tot oprichting van een cricketclub van 2 vooraanstaande fami lies, n.l. de Garbotss en de Armsteads. Ge woonlijk is het niet bekend waaraan de naam van een club ontleend is, maar de oorsprong zal, wat de Free Foresters betreft, wel te vin den zijn in de omstandigheid dat alle leden afkomstig waren uit de omgeving van Forest of Arden in Warwick. Needwood en andere in deze boschrijke streek gelegen plaatsen. Het motto van de club is „United though untied". De leden mogen desgewenscht tegen hun eigen club spelen. Het duurde niet lang of de Free Foresters verwierven zich een uitzonderlijke reputatie en bereikten de hoogste cricketkringen, bui ten het 1ste klasse county-cricket staande. In 1861 werden wedstrijden gespeeld te Man chester tegen All-England en op Lords tegen de M.C.C. Beide wedstrijden werden door de Free Foresters gewonnen. Het ledental loopt in de duizenden. Waar ter wereld cricket gespeeld wordt ge nieten de Free Foresters bekendheid en door hun optreden een algemeene hoogachting. Maandag en Dinsdag a.s. kunnen wij weer van het spel van de Free Foresters genieten wanneer hun jaarlijksche tour geopend wordt met den 2-daagschen wedstrijd tegen het Bondselftal op het Rood en Wit-terrein. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Op 30 Mei j.l. heeft op het terrein aan den Schoterweg de eerste plaatselijke cricketwed strijd tusschen Haarlem en Rood en Wit plaats gehad. De Haarlemmers wisten toen te winnen. Sinsdien is de Spanjaardslaanclub veel beter gaan spelen zoodat de partijen die elkaar morgen op het prachtige terrein in den Hout voor de tweede maal ontmoe ten, vrijwel aan elkaar gewaagd zullen zijn. Het zou ons zelfs niet verwonderen, als Rood en Wit revanche nam. Voor H.C.C. I en Hermes-D.V.S. is voor heden Zaterdag en voor Zondag een wed strijd vastgesteld. De Hagenaars ontvangen vanmiddag op eigen terrein de Schiedammers en Zondag V.R.A. De eerste wedstrijd zal den Hagenaars meer succes opleveren, dan de tweede. Hermes-D.V.S. brengt Zondag een bezoek aan V.O.C. Dit zou wel eens een draw kun nen worden. V.V.V.—H.C.C. 2 is vrijwel zeker voor de Haagsche reserves. Voor de Overgangsklasse heeft C.V.H. een vrijen dag. r.C.I-I. krijgt op haar terrein te Heemstede bezoek van H.C.C. m, twee partijen van on geveer ge.lijke kracht. Het programma luidt als volgt: Zaterdag: H.C.C. i—Hermes-D.V.S. Zondag: H.C.C. I—V.R.A. V.V.V.H.C.C. II Rood en WitHaarlem. V.O.C.—Hermes-D.V.S. Ovcrgangsglasse: Sparta—S.C.H.C. H.B.S.Excelsoior. R.C.H..HC.C. III Tweede klasse A: HerculesB.S.C.C. Haarlem 2Vleermuizen. V.R.A. 2—V.V.V. 2 U.V.U.—R.I.O. Cricket in Engeland. De Vrijdag geëindigde county-matches le verden enkele verrassende uitslagen op. Na 160 en 220 van Essex (12) had Surrey (10) 261 slechts 120 runs noodig voor de zege. De club van Jack Hobbs faalde op Eastman <5 v. 101 en kwam niet verder dan 84. Evenzoo ver ging het Kent (9) 266 en 117 tegen Somerset (13) 167 en 263. De belangrijke strijd Sussex (4) 415 en 84-3 tegen Derbyshire (2) 242 en 256 werd door Sussex gewonnen. H. Parks 119 en W. Cornford scoorden 135 voor het 9de wicket. Derbyshire (56.66) behield de 2de plaats. Warwickshire (5) 5197 (Killner 228 San- tall 101) versloeg in 2 dagen Worcester (14) 200 en 198. Yorkshire (1) 260 en 294—9 won van Gloucester (15) 203 en 154. Lancashire (7) 266 en 1783 van Glamorgan (11) 249 en 194, Middlesex (3) 184 en 248 van Hauts (16) 233 en 146. Notts (6) 436—3 (Walker 105. Hardstaff 172*) en 103—4 versloeg Northants (17) 213 en 324. De Zuid Afrikanen 323 en 101—2 wonnen van Northumberland dat 198 en 222 scoorde. DE WEDSTRIJDEN VAN DE FLAMINGO'S. De Flamingo's komen heden te Laren tegen de B. S. C. C. met het volgende elftal ln het veld: Mr. P. G. G. Labouctaère. aanvoerder, Mr. G. Hamburger, A. Stroink, Chr. N. E. Janssen. Jhr. H. B. van Tets jr.. W. O. F. Wit- tebol. Mr. F. F. Hooft Graaf land, H. van Boo- ven. Mr. F. A. Davidson, A. Th. van Baasbank en A. v. d. Togt. Het elftal der Flamingo's in den wedstrijd tegen de Free Foresters op Woensdag 31 Juli en Donderdag 1 Augustus a.s. te Laren is als volgt samengesteld: Mr. G. Hamburger, aan voerder, Jhr. J. en W. van den Bosch. W. O. F. Wittebol, Mr. J. J. Koeleman, Mr. H. W. Gle- rum, G. W. V. Bakker, E. J. A. Schill, H. Klink, A. Stroink en R. B. J. de Waal. Den Haag en de beurs. De kans op devaluatie stijgende. Gevol gen vooi' de beurs niet te voor zien. De hoofdsommen der schuldvorderingen in het geding. Veiligheidsmaatregelen thans vermoedelijk te laat. Een af wachtende houding aanbevolen. We moeten nu dus, naar het bekende woord van Jhr. de Geer, midden in den stroom van paarden verwisselen. Het kabinet-Colijn heeft de het meest voor de hand liggende conclusie getrokken uit het antwoord van Minister Aalberse en de kabinetscrisis, welke, naar sommiger oordeel, nog had kunnen worden voorkomen, is een feit. Het spreekt wel vanzelf dat we ons hier over den politieleen kant van deze voor ons land hoogst ernstige gebeurtenis niet uitlaten. De gevolgen zijn trouwens niet te voorzien. Maar dit geldt ook van de gevolgen, welke het zal hebben op de Geld- en fondsenmarkt, al kan daarover mis schien wel iets worden gezegd. We beginnen echter met te constateeren, dat de vrees voor wat nu een feit geworden is, reeds tot groote kapitaalsverschuivingen aanleiding heeft ge geven. De koersverschillen op de obligatie- markt vooral zijn vrij groot en ook de leidende aandeelen hebben de laatste dagen sterk onder den invloed gestaan van de gebeurtenis sen in Den Haag. De reden hiervan is niet ver te zoeken. Want men is het er op de beurs over eens, dat deze kabinetscrisis draait om den Gulden. De aandrang tot devaluatie is in de kringen van hen, die in hoofdzaak voor de regeeringscrisis aansprakelijk zijn gaandeweg sterker gewor den xiec li]Kt; ons daarom geen opperviaKkigehid, of overdreven vrees, wanneer men op de beurs thans in meerdere mate rekening houdt met de deva luatie van den gulden. Alleen maar wan neer men dit de laatste dagen deed en nu nog doet, is men er vermoedelijk te laat mee. Ter wijl ook wordt vergeten, dat zelfs bij een waardevermindering van den gulden niemand vooruit kan zeggen, welken invloed dat uit eindelijk op de koersen van obligaties en aan deelen zal hebben. Het is bekend, dat reeds maandenlang een vaste stemming op de aandeelenmarkt heeft bestaan, niet omdat het de betrokken maat schappijen zoo goed gaat, maar omdat men zijn geld in „Sachwerte" wilde vastleggen. In vele gevallen kan men daarom zeggen, dat er in den koers der aandeelen reeds een stuk devaluatie is verdisconteerd. Sinds de laatste dagen is er in de buitenlandsche pers de aan dacht op gevestigd, dat het nog zeer de vraag is, of bijvoorbeeld de rubbermaatschappijen in Indië wel in die mate van een waardevermin dering van den Gulden zullen profiteeren, als velen meenen. Want elke devaluatie heeft tot dusver tot een daling van de productenprijzen geleid en als de Pondenprijs voor rubber daalt, wordt daardoor het voordeel van de meerdere guldens, welke voor een Pond worden ontvan gen, althans voor een deel weer opgeheven. Ook ten aanzien van andex-e producten kan dit het geval zijn, want het buitenland slaat zeker niet de eventueele monetaire evoluties van Nederland met gekruiste armen gade. Van een z.g. exportpremie zal daarom in het al gemeen zeer zeker geen sprake kunnen zijn, zoodat op zijn best de px-oducexxt of de expor teur voor eexizelfde hoeveelheid goederen eexx grooter aaxxtal guldens krijgt. Waarbij hij dan nxoet afwachtexx of hij dat grooter aantal gul dens niet zal noodig hebben om zijn grond stoffen, zijn onkostexi en zijn loonen te be talen. Er blijft dus een groote mate van onzeker heid bestaan ten opzichte van de toekomstige x-entabiliteit onzer Nederlandsche exx In dische bedrijven en zij, die alles op écn kaart zetten door in een evenredige verhouding tot hun totaal bezit aandeelen, goederen, of goud te kcopen, doen zeker niet vex-stanaig. Vooral niet, omdat de Obligatiemarkt, gelijk uit het staatje, dat we hieronder opnemen, blijkt, reeds een scherpe daling achter den rug heeft. Als de gulden straks minderwaar dig mocht worden, spreekt het vanzelf, dat allen, die geldvorderingen bezitten, in hun vermogen worden getroffen. Maar wie thans met 5, 10, 15 en 20% koersverlies obligaties verkoopt, treft zichzelf reeds bij voorbaat, om dat de kans niet uitgesloten is, dat ook bij een waardevermindering van den Gulden, de Obligatiemarkt zich zal herstellen. Warxt we behoevexx toch waarlijk niet te vreezen, dat ons land straks aan een groep avonturiers zal worden overgeleverd. Ook zij, die een anderen koers wexxschen. hetzij dan met of zonder devaluatie, zullen daarbij zonder twijfel uit gaan van de vóór alles dringende noodzake lijkheid eexier sluitende staatshuishouding en wanneer de daaruit voortvloeiende eischen wox-den in acht genomen, is er geen x-eden een blijvende depreciatie van staatsobligaties en gemeente-obligaties te verwachten. Dit is in andere landen ook niet geschied, België voor- loopig uitgezonderd. Een beheerschte deva luatie behoeft voor ons land niet ruïneus te wezen, al zijn ook wij van oordeel, dat de toe stand er tenslotte niet beter door zal worden. Men kan, zoo lezen we onlangs, geen mooier weer forceeren door de veer van den baro meter te verzwakken. Het heeft thans echter geen zin meer om nog lang over de voor- of nadeelen vaxx deva luatie te redetwisten. Alleen om daaraan eens een eind te zien. zou men haast wenschen dat het er nu maar eens van kwam. Intusschen we weten nog altijd niet met volstrekte zekerheid, dat het er van zal ko men, wat een reden temeer is. om als fond senhouder de neiging tot het nemen van allerlei vermeende veiligsmaatregelen te on derdrukken. Met name zouden we willen waarschuwen tegen de goudaankoopen, welke de laatste dagen bijvoorbeeld ons gouden tien tje tot f 10.85 hebben doen stijgen. Wanneer de Nederlandsche regeering inderdaad tot een waardevermindering van den Gulden zou be sluiten, volgen daarop een aantal maatregelen, waaronder vrij zeker ook een tot confiscatie van de winstexi, welke met de goudspeculaties zijn ontstaan. De voorbeelden daarvan liggen ixx andere laxiden, waar men tot devaluatie overging. In Amerika moest bijv. alle goud bij de regeering wordexx ingeleverd, die daarvoor niet den nieuwen, maar den ouden goudprijs betaalde, zoodat vele bezitters een groot ver lies leden. Wanneer we nog één opmerking willen ma ken over de fondsenmarkt en den gespannen politieken toestand van dit oogenblik, is het deze, dat de koex-sdaiing van obligaties deze week niet alleen verband hield, met de vrees voor den gaven gulden. De in het gedixig ge brachte vraag, of, zoo de Gulden zal worden gehandhaafd, niet de hoofdsommen moeten worden aangetast, heeft allerwege begrijpe lijke coxisternatie teweeggebracht. De regee- ring-Colijn heeft een antwoord gegeven, dat voor staatsobligaties vrij bevredigend is, om dat de hoofdsom der staatsschuld krachtens de Grondwet niet mag worden vermindex-d. Maar Minister Oud heeft zich toch een x-e- geling ixxgedacht, waarbij in bepaalde geval len ook de hoofdsom der schuld zou kunnen worden verlaagd, met name bij hypothecaire vorderingen. Het is nu maar de vraag hoe de xiieuwe regeering over het denkbeeld oordeelt. Onder de politieke groep, die thans de leiding moet nemen, is een sti-ooming die de hoofd sommen tc lijf wil en het is zonder twijfel deze amputatie, waarop velen. bijv. de houders van obligaties Staatsspoor en H.IJ.S.M., zijn voor- uitgeloopen. Deze obligaties zijn den laatsten tijd scherp gedaald en noteeren thans voor dc 4%-stukken ca. 84%, dat is 16% beneden den koers van een paar maanden geleden, toen ze vrijwel met de staatsobligaties gelijk ston den. Dat de regeering aan de ovei-eenkonxst met de spoorwegen zal tornen, mag niet wor den ondex'steld. wel heet het dat- conversie in staatsobligaties met lager rentetype zal wor den voorgesteld. Maar in dat geval is er nog geen reden voor een koersdaling als thans is voorgekomen. Hieruit ziet men, dat er in de kringen der beleggei-s begrijpelijke verwarring heerscht en allerlei pogingen gedaan wordexi om aan eventueele verliezen te oxxtkómen, pogingen, welke, gelijk we opmerkten, in de meeste ge vallen te laat zijn. Zij. die vroeger voor een goede x-isicoverdeeling hebben gezorgd, kun nen ook nu rustig toezien al wil dit niet zeggen, dat zij voor verliezen gespaard blijven. Waxxt we leven ixx dezexi tijd voor eexx deel van het overgespaarde kapitaal van vroegere ge slachten en wie daarin nog een aaxxdeel heeft, ziet het voordurend afbrokkelen. Daaraan is geen ontkomen, zoolang de Nederlandsche volkshuishouding xxiet voldoende oplevert om in de behoeften der bevolking te voorzien. Moge de nieuwe koers van een nieuwe re geering voor onze volkshuisvesting brengen wat velen daarvan verwachten. Koersverloop Obligaties: 9 Juli thans 4% Nederland 1931 99J/2 95 3''2% Idem 96 1/4 94 3% Idem 83 73 Vz 2 V2% Idem 74 69 3,4 4'/2% Indië 931/2 93 4% Idem 98 92 1/4 4% Amsterdam 1931 94 89 4% Arnhem 1934 98 y2 92 »/2 4% den Haag 1930/'31 99 94 4% Gem. Groningen 1934 99 92 4% Rotterdam 92 3/4 84 5% Alg. Hypotheekbaixk 97 88 4% Friesch-Gron. Hypoth.bank 99 95 4Va% Mpij voor Hyp. Crediet 86 V2 81 4'/2% Zuid Holl. Hypotheekbank 92 Va 84 \'z Aandeelen Koniixklijke 184 V2 195 Philips 258V2 263 Rubber Cult. Mij. „Amsterdam" 107 3/4 IIOV2 Hand. Vereen. „Amsterdam" 170 179 Deli Mpij. 145 169 Senembah Mpij. 146 160 Anacoxxda Copper 9 10 Bethlehem Steel 18 V2 22 U.S. Steel Corp. 22 251/2 Intern. Nickel Co. 16 1/4 171/2 Wisselkoersen Londen 7.27 7.40 New-York 1.46 3'4 1.49!'2 Parijs 9.72 9.95 Zwitserland 43.08 48.50 Brussel 24.78 25 40 ROEIEN. De Nederlandsche Kampioen schappen. Drie voonvedstrijden. Vrijdagavond hadden nog drie voorwed strijden voor de Nederlandsche roeikampioen- schappen plaats. In de heats voor het skiffnummer won Moltzer (de Hoop) met een lengte of vijf van de Ridder (Het Spaaime) en Witkamp (de Maas) met andei-halve lengte van Zeegers (de Hoop). De skiff-heats waren zeer onbelangwek kend. De Ridder die dit seizoen zeven races gewonnen had waaronder éen van Moltzer. en geen enkele maal verloren, en die gisteren nog in een goede race Bronxmet had geslagen, presteerde nu plotseling vrijwel niets. Toen Moltzer itx ccn (ditmaal niet buitengewoon snelle) start vóórkwam liet hij hem verder gaan en sukkelde met een tam haaltje voort, een straatlengte achter rakend. De meefiet sende Spaarne-supporters brachten op de laatste 500 M. door huxx aaixnxoediging eenig leven in hem en de achterstand werd tot. vijf lengten vermindei-d. Moltzer won zonder strijd in 7.53 15, met een flinken wind mee. In veel ongunstiger omstandigheden met hinderlijken zijwind had de Ridder den vorigen avond van Bronxmet gewonnen iix 7.54. Zeegers vaix de Hoop bleek niet tegen den tenger-gebouwden Witkamp van de Maas op gewassen. Zeegers heeft dit jaar alleen ln het beginnelingen-numnxer (overnaadschc skiff) geroeid en daarin tweemaal gewonnen en tweemaal verloi-en. Hij roeide nu voor heb eerst eeix wedstrijd in de gladde skiff en be heerschte dit boottype nog in het geheel niet. Deze zonderlinge hxschrïjving had de wed strijden nb. met een dag verlengd! Witkamp liep twee lengten uit en slaagde erin dien voor sprong te behouden tot even voor den finish, toen Zeegers, die niet in staat was zijn tempo te verlxoogeix. door de vermoeidheid van zijn lichten tegenstander nog een halve lengte in liep. Tijd van Witkamp: 7 min. 53 1/5 sec. Het eenige hxtex-essante nummer bleek de heat twee met stuurman te zijn, waarin Argo tegen de Hunze uitkwam. Iedereen dacht dat de Ai-go-twee, die verleden jaar het kampioen schap won en derde was op de Europeesche kampioenschappen, met gemak zou winnen. Maar het kwam heel anders uit. Do Argo-twee, die dit jaar nog niet aan wedstrijden had deelgenomen, bleek veel minder goed dan ver leden jaar. De boeg vooral, rukkend in zijn slag en „naduïkend" bij zijn recover, was sterk achteruitgegaan. De Hunze-ploeg. bestaande uit twee geroutineerde oud-raceroeiers van Argo en Willem III. bleek wel zeer ruw en een slecht geheel, maar toonde een onuitputte lijke energie. Het gevolg was een boord-aan- boord race zooals men zelden ziet. Tot op 1900 M. toe roeiden de ploegen vlak naast elkaar, beurtelings leidend met hoogstens een meter verschil. Het tempo van de Hunze was voort durend twee tot vier slagen per minuut hoo- ger dan dat van Argo. Uithoudingsvermogen moest texxslotte beslissen, en dat bleek bij de oudere roeiers beter te zijn zoodat zij in de laatste 100 M. een halve lengte voorsprong namen en daarmee wonnen in 8 min 27 1 5 sec. Vanmiddag roeien zij in de finale tegen Het Spaarne. Het programma van de zes elndwedstrijden voor hedexxmiddag is: 14 u. 30. Vier met stuurman: boei 1 Argo, boei 2 Nereus. 15 u. Twee zonder stuurman: boel 1 Laga, boei 2 de Hoop. 15. u. 30. Skiff: boei 1 de Maas, boei 2 de Hoop. 16 u. Twee met stuurman: boei 1 Het Spaarne, boei 2 de Huixze. 16. u 30. Vier. zonder stuurman: boei 1 De Hoop, boei 2 Nereus. 17 u. Achten: boei 1 Triton-Njord comb., boei 2 Laga.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 13