Prof. Aalberse confereert. Moderne Woningen Schoenmakers. Hei Bdmmfasle 53e Jaargang No. 15978 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 27 Juli 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels J 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger f 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. Reeds tal van besprekingen gevoerd Wanneer verslag aan de Koningin? De minister van Staat. prof. mr. P. J. M. Aalberse, wien de Koningin op dracht heeft gegeven tot vorming van een parlementair kabinet op zoo breed mogelijke basis, heeft Vrijdag bespre kingen gehouden met leiders van ver schillende Tweede Kamer-fracties, welke besprekingen vandaag zullen worden voortgezet. Prof. Aalberse ont ving te zijnen huize o.a. ir. Albarda, voorzitter der soc.-dem. Kamerfractie, en de heeren van Dijk en Schouten, die voor de anti-rev. Kamerfractie kwamen. Vandaag zal prof. Aalberse zijn be sprekingen met de andere fracties voortzetten. Wanneer deze besprekingen een vlot verloop hebben moet t niet geheel uitgesloten worden geacht dat prof. Aalberse wellicht nog heden, verslag zal kunnen uitbrengen van het resul taat zijner stappen. In ieder geval mag wel worden aangenomen, dat, onvoorziene om standigheden voorbehouden, de formateur zich uiterlijk Maandag naar de Koningin zal be geven. Prof. Aalberse's opdracht Naar wij uit Den Haag vernemen is het zeker dat de Vrijheidsbond, de Vrijzinnig-Democraten en de Anti- Revolutionnairen niet bereid zijn prof. mr. Aalberse hun medewerking, te geven voor de vorming van een par lementair kabinet op breede basis. Zooals men weet heeft deze de op dracht, hem door H.M. de Koningin verstrekt tot vorming van zulk een kabinet, in beraad gehouden. Prof. Aalberse tegen devaluatie? Naar aan het A. N. P. wordt medegedeeld, wordt in parlementaire kringen met stellig heid verwacht dat, indien prof. Aalberse in zijn opdracht mocht slagen, een kabinet on der zijn leiding even krachtig voor het behoud van de waardevastheid van onzen gulden zal blijven waken als zulks tot dusver is ge schied. Met name wordt dit afgeleid uit de door prof. Aalberse als Nederlandsch regeerings- gedelegeerde op de jongste internationale ar- beidsconferentie te Genève gehouden rede, waarin hij verklaard heeft, tegenstander te zijn van devaluatie en aan een zoo ver moge lijk gaande deflatie de voorkeur te geven. Ambtenarenpromotie in Haarlem. B. en W. beslissen Dinsdag. In de raadsvergadering van Woensdag is o.a. ter loops ter sprake gekomen het be vorderen van gemeentepersoneel naar een hoogeren rang. Naar wij thans vernemen zal in de eerstvolgende vergadering van B. en W. over de promoties van 'n groot aantal ambte naren der gemeente de beslissing vallen. Het betreft voornamelijk de lagere groepen. Er was weer geen water. Drie boerderijen brandden daardoor af. Groote materïeele schade. In het plaatsje Hapert bij Dalem (gem. Hoogeloon) heeft Vrijdagmiddag een brand gewoed, waarbij drie boerderijen met bijbe- hoorende schuren en stallen in de asch zijn gelegd. Er is geen levende have verbrand, doch de materieele schade is zeer groot, daar alle landbouwwerktuigen en in de schuren op geslagen hooi- en graanvoorraden een prooi der vlammen zijn geworden. De brand brak omstreeks half vier uit in de boerderij van den landbouwer Luyten, waarna het vuur weldra oversloeg naar de schuur en de twee stallen, eveneens eigendom van Luyten. Het vuur bleef echter niet tot deze gebou wen beperkt, maar tastte spoedig twee in de buurt liggende boerderijen met bijbehoorende stallen en schuren aan, bezittingen van de landbouwers Vosters en Wouters. Wegens ge brek aan water viel aan blusschen niet te denken. De boerderijen en schuren brandden tot den grond toe af. Levende have is niet verbrand, doch van de inboedel van de gebouwen kon niets worden gered. Verzekering dekt de schade. JUNOPLANTSOEN 6 Kam., Zolder, Tuin. Koopsom f 5000. Huur f 34.p.m. S. VELDKAMP, v. Dorfstr. 90, Tel. 16373 (Adv. Ingez. Med.) Busdienst van Zwanenburg naar Halfweg. Door Gedeputeerden toegestaan. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben vergunning verleend aan de N. Z. H. T. M. alhier tot het in werking brengen van een autobusdienst van Zwanenburg naar Halfweg en terug. Gedeputeerden overwogen 'ten aanzien van de namens B. en W. van Haarlemmermeer ingebrachte bezwaren tegen de route in Zwanenburg, dat deze naar de meening van Gedeputeerden niet van dien aard zijn, dat aan deze onderneming een an dere route zou moeten worden voorgeschre ven. Door de autobussen van onderneemster worden de volgende wegen gevolgd: Van Zwanenburg (IJweg hoek Olmenlaan) langs de Olmenlaan, de Kerkhoflaan. de Friedalaan, de Lindenlaan, den Ringdijk, de Brug over de Ringvaart, de Julianastraat, de Wilhelminastraat, het Emmaplein. de Wilhel- minastraat en den Amsterdamschen Straat weg naar het Plein te Halfweg. De Catharijnebrug. De electrificeering vordert. Nog altijd is men bezig met de werkzaamhe den voor het electrificeeren van de Catharij- nebrug. De werkzaamheden zijn niet van ge- makkelijken aard, omdat zij voor een groot deel onder de brug verricht moeten worden en de brug voor scheepvaart- en wegverkeer in gebruik blijven moet. Dezer dagen werd een,diepe geul gebaggerd, dwars door het Spaarne bij de brug, waarin de electrische kabels gelegd moeten worden. Vrijdag werden de beide slagboomen geplaatst op de landhoofden. De brug zal n.l. door twee slagboomen wor den afgesloten; één aan elk einde. De boomen zijn 12 M. lang en beslaan de geheele breedte van den weg en zullen eveneens eleetrisch worden gesloten en geopend. H. O. V. Concert in Den Hout. Programma van het concert op Zondag 28 Juli 1935 ten 2.30 uur n.m. in Den Hout, onder leiding van Marinus Adam. 1. Ouverture „Dichter und Bauer,, Fr. v. Suppé. 2. Fragmenten uit de Operette „Die Lustige Witwe", F. Léhar. 3. Twee Spaansche dansen, M. Moskowsky 4. Gedeelten uit „La Tosca", G. Puccini. Pauze. 5. Ouverture „Die Lustigen Weiber von Windsor", O. Nicolai. 6. Frühlingsstimmen (Walzer), Joh. Strauss 7. Ouverture „Die Fledermaus", Joh. Strauss Engeland wil in ons land meer invoeren. Handelsbalans is niet in evenwicht. Informatorische besprekingen. Reeds eenigen tijd vestigt men van Engel - sche zijde de aandacht op het feit, dat er in de handelsbalans tusschen dat land en Nederland geen evenwicht bestaat ten voordeele van ons land. Het gevolg hiervan is, dat de Engelschen daarin gaarne wijziging gebracht zien. Zoo zijn in den loop der week besprekingen te Londen gevoerd, welke zuiver informatorisch zijn. Onze onderhandelaars willen graag onze uitvoer op hetzelfde peil. handhaven, waarom thans onderzocht wordt hoe aan de Engelschen tegemoet kan worden gekomen en op welke wijze de invoer van Engelsche arti kelen bevorderd kan worden. In September zullen meer definitieve besprekingen worden gevoerd. HET 40-JARIG BESTAAN DER CINEMATOGRAPHIE. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoop-Bond wil in October een week spe ciaal wijden aan de herdenking van het 40 jarig bestaan der cinematographie. In het Koloniaal Instituut te Amsterdam zal op 15 October een herdenkingsbijeenkomst geor ganiseerd worden, waarin o.a. een drietal prominente figuren referaten zullen houden over de historie der cinematographie. Louis Lumière, de uitvinder der cinema tographie, heeft toegezegd deze herdenkings bijeenkomst te komen bijwonen. Op het programma van dit herdenkings feest komen o.a. twee prijsvragen voor. eer ste betreffende een herdenkingsaffiche en de tweede aangaande een. scenario voor een Ne- derlandsche geluidsfilm. Hindenburg was tegen het verbod van de Stahlhelm. Politie neemt „Der Stahlhelm" in beslag.. BERLIJN, 27 Juli (Reuter). De politie heeft beslag gelegd op de speciale editie van het blad ..Der Stahlhelm", dat gewijd is aan de nagedachtenis van Hindenburg. Het blad bevatte een schrijven van Hin denburg uit 1930. waarin verzocht werd tot opheffing van het verbod der Stalhelm, uit gevaardigd door de Pruisische regeering. De in beslaggenomen editie had bij het schrijven van Hindenburg een commentaar gevoegd, waarin de nationaal-socialistische autoritei ten blijkbaar een critiek zagen op hun houding jegens de Stahlhelm. Volgende week waarschijnlijk V olkenbondsraad. Over het Abessynisch geschil. ■LONDEN, 27 Juli (Reuter). De diploma tieke correspondent van de Daily Telegraph schrijft, dat de Brit-sche regeering gisteren aan het secretariaat van den Volkenbond heeft doen weten, dat zij bereid is de buiten gewone zitting van den Raad op Woensdag of Donderdag bij te wonen. GENèVE 27 Juli (Reuter). Het staat nog niet vast, wie Italië op de zitting zal ver tegenwoordigen. Men gaat het bericht uit Genève stilzwijgend voorbij, dat Italië zich bij voorbaat moet verbinden niet naar de wa pens te grijpen, indien het verlangt, dat de Volkenbond niet het geheele probleem van het Abessinische conflict gaat behandelen. Te Rome is de indruk sterker geworden, dat sedert Donderdag de Engelsche bereidwil ligheid om tot een compromis te komen min der is geworden. „Hoe denkt U Amerika buiten den oorlog te houden? Roosevelt geeft zijn meening te kennen. WASHINGTON. 27 juli (Reuter). Op de gebruikelijke persconferentie op het Witte Huis wierpen de journalisten de vraag op, op welke' wijze men' Amerika buiten alle toekoms tige oorlogen zou kunnen houden. De eerste was die der politiek van een goede nabuur schap, en de tweede bestond uit diplomatieke bemoeiingen om Amerika ervoor te behoeden in een conflict betrokken te worden, waarbij niet onmiddellijk Amerikaansche belangen op het spel stonden. Hiermede moet gepaard gaan een zoodanige bewapening, dat het andere mogendheden niet raadzaam voorkomt om Amerika aan te vallen. Op de vraag of het Abessinische conflict ook Amerikaansche belangen raakte, ant woordde Roosevelt: „Neen, behalve dan op deze punten". Vlag van de „Bremen" in de New-Yorksche haven gegooid. Bij betoogingen tegen Duitscliland. NEW YORK, 27 Juli Reuter). Duizend communisten hebben deelgenomen aan rel letjes, die werden gemaakt bij den steiger, waaraan het Duitsche mailschip „Bremen" gereed werd gemaakt voor het vertrek. Drie betoogers, die later konden worden ge arresteerd, slaagden erin de „Bremen" te be reiken. Zij rukten de Duitsche vlag af en wier pen deze in de rivier onder het gejuich van de massa, die zich op den steiger bevond. Twee honderd politieagenten en honderden detectives hadden de grootste moeite om de betoogers te verspreiden. Er werden twee scho ten gelost, waardoor een persoon werd gewond. De detectives arresteerden verschillende per sonen in de derde klas van de „Bremen". (De schoenmakers hebben te Apeldoorn een tweedaagsch con gres gehouden teneinde stappen te overwegen, om hun vak uit den tegenwoordig en noodtoestand te redden) De schoenmaker verkeert in nood, Daarover werd vergaderd, Hij is in strijd om 't daaglijksch brood De wanhoop dicht genaderd. Met hoeveel vakkunst en beleid. Hij 't werk ook op kan knappen, Hij kan den heelen crisistijd Niet aan zijn laarzen lappen. Hoe graag wij in zijn schoenen staan, Zijn eigen schoen blijft wringen. Bij het schoorvoetend voorwaarts gaan, Ziet hij den nood slechts dringen. Er is een beter tijd geweest, Toen is hem steeds geraden, Schoenmaker hou je bij je leest, Nu zit hij met de schade. De moéd zinkt in de schoenen neer, Omdat het vak verknoeid is, De schoen glanst niet meer. vooraleer 't Op andre leest geschoeid is. De schoenmakers zijn in congres, Op zoek naar nieuwe stappen. En ik vertrouw op hun succes, Wie zou 't ooit beter lappen! P. GASUS. Koninginnedag. Het Muziekconcours. Het Centrum-Comité meldt ons: Naar aanleiding van het op a.s. Koningin nedag te houden muziek concours, hebben zich de volgende vereenigingen définitief opge geven: Afd. Uitmuntendheid Fanfare: Chr. Fanfa- corps „Arti et Religioni" Dir. A. F. Dekker-, Haarlem. Eere afd. Fanfare: „Crescendo'- Dir. F. A. Dekker, Spaarndam. „Albert Hein", Dir. L. Brouwer. Zaandam. Superieure Eere-Afd. Fanfare: Aalsmeer's Fanfarecorps, Dir. P. F. v. Overbeeke. Afd, Uitmuntendheid Harmonie: Chr. „Har monie." Soli Deo Gloria, Dir. J. Schoen, Weesp. „Eensgezindheid" Dir. Joh. Fh. Betz, Heem stede. Eere afd. Harmonie: Chr. Muziekver. „Soli Deo Gloria", dir. J. Schoen, Zaandam. Chr, Harmoniever. „Sursum-Corda", Dir. P. N. Joo- sen, Krommenie. Superieure Eere afd. Harmonie: „St. Gre- gorius de Groote" Dir J. Bonte den Haag. Daar het Comité met nog vele andere ver eenigingen in correspondentie is. heeft het besloten den termijn voor inschrijving te ver lengen met een paar dagen. Jammer is het. dat zich zoo weinig plaat selijke vereenigingen hebben opgegeven. Wij wekken die vereenigingen hierbij tot deelneming op. Behalve de geldprijzen zijn er ook lauwerkransen en lauwertakken beschik baar gesteld. PERSONALIA Voor het staatsexamen slaagde onze stad- genoote mej. C. van Ghert. De heer A. H. F. Saeys, to Haarlem slaag de voor de Akte NI (natuur- en werktuigk.) AANBESTEDING VERFWERK. Door het bestuur van de R.K. Woning- bouwvereeniging St. Bavo te Haarlem-Noord is het vèrfwerk aanbesteed voor 58 woningen in de Haitsma Mulierstraat en Leeuwerik straat. Laagste inschrijver was J. H. Wille te Haarlem voor f 1100. Er waren zeven biljetten ingekomen ITALIë'S JEUGD WORDT OPGEVOED. Opgevoed worden de blaagjes, met bajonet en geweer. Zij voelen zich groot en flink en zoo denken vader en moeder er natuurlijk ook over. Handjes strekken zich voorwaarts, die beter een zweepje voor een tol konden vasthouden, dan een speciaal voor hen vervaardigd stuk moordtuig. Arme knaapjes, in het vacantiekamp bij Rome. PROF. AALBERSE CONFEREERT OVER DE SAMENSTELLING VAN EEN KABINET. pag. 1 Italic wil spoedig te Genève beginnen. pag. 4 Gemoederen in Italië kalmeercn een beetje. pag. 4 De slachtoffers van de Gaai-ramp zijn ter aarde besteld. pag. 3 Mgr. J. II. G. Jansen, aartsbisschop van Utrecht is ernstig ziek. pag. 3 Te Hapert bij Dalem zijn drie boerderijen af gebrand. na*. Engeland wil meer in ons land invoeren. pag. 1 Provinciale Staten weigeren verandering te brengen in de jaarwedden van Ged. Staten. pag. 10 Zestig jaar kaasdrager. pag. 9 De roei kampioenschappen. pag. Bioscopen. pag. 9 Laatste Berichten. pag. 2 ARTIKELEN, ENZ. Emile Schreiber: Azië in 1935. pag. 5 A. J. C. VI.: Waar de films tot leven worden gebracht. pag. 5 Kerst Zwart: Knagelijntjes Moederzorgen. pag. 5 Van onzen Londcnschen correspondent: Llo.vd George en de regeering. pag. 4 Financieele Kroniek: Den Haag en de beurs. pag. 7 K. de Jong: Radiomuziek der week. pag. 9 Piet van der Hem: Het schip van Staat in den storm. pag. 3 Overpeinzingen van een oud-leerling. Dag. 3 B. C. J. Groenevelt: Een elflandentocht per fiets. pag. 6 Anthony J. D. Sips. pag. a Het Haarlemsche stadsbeeld: Dc Rijksstraat weg Haarlem-Noord. pag. 6 Bekende Haarlemmers: de heer S. Glastra pag. 3 Eerste Kamerverkiezing. Omtrent de verkiezing van 25 leden der Eerste Kamer, welke Vrijdag heeft plaats gehad, kunnen wij nog melden dat provincie- gewijs zijn gekozen: Noord Brabant: Van Asch van Wijk (a.r.), de Marchant et d'Ansembourg (n.s.b.>, Moltmaker (s.d.). de Savornin Lohman (c.h.), Van Sasse van Ys- selt (r.k.) de Jong (r.k.) en Fleskens (r.k.) Zeeland: De Bruyn (r.k.). Limburg: Janssen (r.k.). Michiels van Kessenich (r.k.). Janssen de Limpens (r.k.) Noord-HollandVan Vessem (n.s.b.) Van den Bergh (lib.). Serrarens (r.k.). Kropman (r.k.) ter Haar (c.h.), de Vlugt (a.r.), van Emb- den (v.d.). Polak (s.d.), Vorrink (s.d.) en de la Bella (s.d.). Friesland: Pollema (c.h.) en Pothuis Smit De Negus wil voor zijn land een langzame ontwikkeling. Bij bruut ingrijpen is hij „de eerste soldaat van het leger". PARIJS, 27 Juli (Reuter). De negus van Abessinië heeft, tegenover den verslaggever van de Paris Soir verklaringen afgelegd, die juist met het oog op de aanstaande zitting van den Volkenbondsraad sterk de aandacht hebben getrokken. De negus heeft naar aanleiding van de Italiaansche aanspraken op kolonisatie van en beschaving van een achterlijk land ver klaard. dat geen buitenlandsche mogeldheid zich op brute wijze mag mengen in de ont wikkeling van de Abessinische beschaving. „Onze oude beschaving kan zonder gevaar voor bestaande landen niet ruwweg worden gewijzigd. De vo'or Europa noodzakelijke le venswijze zou voor Abessinië fataal kunnen worden. Wij behoeven een langzame ontwik keling. Zij is verscheidene jaren geleden reeds begonnen. Talrijke experimenten zijn nog noodig om haar tot een goed einde te brengen. In geen geval zal ik echter het brute ingrijpen van een buitenlandsche mogendheid voor de bespoediging van deze ontwikkeling dulden." De negus is er van overtuigd, dat een oorlog voor Italië ongunstig zou uitvallen. Hij be weert, dat het Italiaansche expeditieleger reeds tal van uitvallers te boeken heeft als gevolg van ziekte en dat Italië tracht, de hia ten aan te vullen door inboorlingen aan te werven, aan wier loyale houding evenwel moet worden getwijfeld, zoodra het erom zal gaan tegen broeders van het zelfde ras te vechten. Met betrekking tot de zitting van den Vol kenbondsraad verklaarde de negus: „Ik heh vertrouwen in de beschikking van den Volken bond. vooral wanneer Engeland en Frankrijk aan de zijde van het recht staan, dat wil zeg gen aan onze zijde. Er kan echter geen sprake zijn van territoriale of economische conces sies aan Italië." „Wanneer de vijandelijkheden beginnen, zal ik de eerste soldaat van mijn leger zijn. Ik zal het lot van mijn manschappen deelen." (Elders wordt gemeld dat de negus wel tot economische concessies bereid zou wezen. Red.)

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1