Hei schip van staat in den storm Teraardebestelling: van Mej. Hermanides. speelde het orgel weer de treurmuziek: „Stort tranen uyt, schreyt luyde." van Valerius. Vlak bij het graf van Querido werden beide kisten boven de groeve geplaatst. Burge meester Slob van Haarlemmermeer drukte hier nog de deelneming der gemeente uit en legde een krans op het graf neer. En terwijl talrijken in tranen uitbarstten, zakten beiden en met hen veel angst en leed. in een hopeloozen strijd geleden, op een verre Zwitsersche bergweide, temidden van een al- lesvernielend noodweer. Onder zeer groote belangstelling is Vrijdag middag op de Algemeene Begraafplaats te Noordwijk het stoffelijk overschot ter aarde besteld van mej. A. E. Hermanides, de ste wardess van de „Gaai", die bij de vliegtuig ramp in de Zwitsersche Alpen om het leven kwam. Zoowel bij het sterfhuis, als op de begraaf plaats was de belangstelling enorm. Tal van villabewoners hadden de vlag halfstok ge- heschen. Als eerste spreker werd het woord gevoerd door den heer Guillonard, die namens Raad van Beheer, Directie en personeel van de K.L.M. zijn innige deelneming betuigde. Daarna sprak Ds. Cupedo. Ned. Herv. Pre dikant te Noordwijk aan Zee, die zeide, dat heel Noordwijk meeleefde met den diepen smart, die het gezin van dokter Hermanides heeft getroffen. Wij allen beseffen, dat onze troost niet toe reikend is, hoezeer die ook uit het hart voort spruit, maar dat alleen God hier de kracht kan schenken om dezen slag te dragen. Wij bevelen Uw kind. aldus besloot spr.. aan in de genade des Vaders, des Zoons en des Heiligen Geestes. Zij ruste in dien vrede, die alle genot des levens te boven gaat. Een oom .van het slachtoffer, Dr. S. R. Her manides uit Ooy (Gelderland) sprak harte lijke woorden van dank tot de zeer velen, die in deze droeve dagen van hun belangstelling en deelneming hebben doen blijken, in de eerste plaats H.M. de Koningin en de Prinses, de Directie en den Raad van Beheer der K.L.M.de buitenlandsche luchtvaartmaat schappijen en zeer ook in het bijzonder tot de bevolking van San Giacomo en Bellinzona. die de slachtoffers op zoo ontroerende wijze heb ben uitgeleide gedaan. De bevolking van het kleine dorpje aan de zee dankt daarvoor de inwoners van het dorpje in de Alpen. Spr. besloot met woorden van troost tot de familie, waarna Ds. Cupedo een slotwoord $prak en het Onze Vader bad. Begrafenis van den heer Jos. van Langen te Purmerend. Mgr. J. H. G. Jansen ernstig ziek. Naar wij vernemen is uit voorzorg Vrijdag- avnd te zes uur Mgr. J. H. G. Jansen, Aarts bisschop van Utrecht, die naar men weet ver pleegd wordt in het Sint Antoniusziekenhuis te Utrecht voorzien van de laatste Heilige Sacramenten der Stervenden. De heer S. Glastra werd 7 Januari 1884 te Workum geboren. Hij was aanvankelijk voor het onderwijs bestemd, maar daar het destijds moeilijk was een betrekking bij het onderwijs te krijgen is hij in den handel gegaan. O.a. was hij 8 jaar werkzaam bij een firma te Utrecht en ook 2Vb jaar in Parijs, op het kan t-oor der firma Ascher. Hij had intusschen een diploma voor boekhouden behaald. De oorlog bracht hem in ons land terug. Hij werkte na zijn terugkeer uit Parijs bij ver schillende crisisinstellingen. Zoo was hij ad ministrateur van het levensmiddelenbedrijf te Aalten (Geld.) en ambtenaar bij het Rijks bureau voor den afzet van visscherij-produc ten te Amsterdam. Daarna kwam hij bij de Rott. Bankvereen. te Amsterdam. Op 15 Februari 1925 werd de heer Glastra benoemd tot administrateur van het Stads- Armen- en Ziekenhuis te Haarlem, als op volger van den heer en mevrouw Van Slijpe, met den persoonlijken titel van directeur, hem verleend door het toenmalig Burgerlijk Arm bestuur. De heer Glastra is lid van het hoofdbestuur der vereeniging „Koninginnedag", voorzitter van de Oranjevereeniging Haarlem-Noord en gemachtigde van het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente alhier Vrijdagmorgen heeft op het R,K. kerkhof te Purmerend de begrafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer Jos. van Langen. In de R.K. Kerk droeg de Weleerw. heer C. Vlaar, Kapelaan te Sloten een vriend van den overledene, de plechtige Requiemmis op. Hier na begaf men zich naar het R.K. Kerkhof waar zich onder de aanwezigen bevonden de heer L. H. Slotemaker, algemeen secretaris van de K.L.M.. de heeren L. Weterings, directeur van de „Spaarnestad". L. J. Stolwijk, hoofdredac teur van ..De Nieuwe Dag" en H. baron van Lamsweerde, redacteur van „De Tijd", De schipper, die het roer van het Schip van Staat stevig in handen zal houden, totdat hij wordt afgelost Gaai-ramp. Van der Feyst en Aafjes ter aarde besteld. Het- was wel een zeer droeve aanblik, Vrij dagmiddag in de aula van Zorgvlied te Am sterdam, waar de stoffelijke resten waren opgebaard van J. S. W. van der Feyst, den I eersten piloot van de Gaai en L. Aafjes, den I marconist. In de zaal, welker muren van zwart-wit I marmer zijn, stonden twee bruine kisten, bedolven onder bloemen en omringd door fa milieleden. kennissen en vrienden. K.L.M.- menschen en vertegenwoordigers van ver- I schillende officieele instanties. Diep en zwaar klonken de tonen van het orgel, dat ruischte ook over de begraafplaats, v/aai-heen een luidsprekerinstallatie was aan gelegd, opdat ook de honderden die daar wachtten, de plechtige muziek konden hoe ren en de woorden verstaan, die spraken van innige deelneming en rouw. De directeur der K. L. M.. de heer A. Ples- man, gewaagde even hoe kort geleden op dezelfde plaats, trouwe vrienden en werkers der K. L. M. een laatsten groet was ge- bracht. „Ondanks jullie samenwerking, konden jullie er niet doorkomen," zei de heer Ples- ■man over Van der Feyst en Aafjes, en met hen vielen elf anderen die nu op verspreide plaatsen zijn ter ruste gelegd. „Bij de begrafenis van Silberstein zei de geestelijke: „Heere, zegen het werk hunner t handen.". Dat dit in de toekomst zoo moge wezen voor alle negen honderd en vijftig wer- i9 kers die nauwkeurig hun plicht bij de K. L. M. vervullen." Nadat de heer Plesman nog zijn innige deelneming had betuigd met alle getroffen families, sprak de heer J. ter Haar Jr., wet houder van Amsterdam, die in het kort het medeleven van het gemeentebestuur betuig de. Treffend was daarna hoe een oom van Van der Feyst en de grootvader van Aafjes hun gevoelens uitten. Beiden waren diep onder den indruk. De eerste zeide trotsch te wezen op zijn neef, die gestorven is als een fiere, stoere Hollander, bij de vervulling van zijn plicht. De laatste zeide dat hem op zijn ouden dag een harden slag heeft getroffen, doch vooral voorde jonge weduwe die nu vader en moeder voor haar kind tegelijk moet zijn, bad hij om kracht. Terwijl de beide kisten langs de honderden belangstellenden, naar het gezamenlijk graf werden gedragen, voorafgegaan door tiental len 'kransen uit het binnen- en buitenland, DE HEER S. GLASTRA. HAARLEM'S DA-GBLAD Door onze lens gesnapt. Op het kerkhof werd geen publiek toegela ten. Kapelaan Vlaar verrichtte hier met as sistentie van kapelaan B. W. Kloes uit Pur merend en den Eerw. Heer B. Brinkman, theo logant de absoute om de beaarding. De heer en mevrouw Philips ter aarde besteld. Vrijdagmiddag heeft onder enorme belang stelling de bijzetting plaats gehad van den heer en mevrouw PhilipsHurtubis, wonende te Vught, in het familiegraf op de algemeene begraafplaats tc Zaltbommel. Nadat onder klokgelui de kisten in het fami liegraf waren neergelaten, sprak allereerst de heer Wachmuts, als mede-directeur van „De Tropen", woorden van waardeering. Namens het personeel van de fabriek sprak de bedrijfsleider woorden van dank tot den patroon die steeds een open oog had voor de belangen van het personeel. Voorts werd nog door tal van vrienden ge sproken, waarna tenslotte nog Ds. M. C. van Wijhe, uit Vught. een kort woord sprak. TARAKAN EN SLAMAT WEER THUIS. De Tarakan en de Slamat zijn hedenmorgen van de Noorsche kampeerreizen resp. te IJmui- den en Rotterdam teruggekeerd. NED. BOND VOOR DEN HANDEL IN VETTEN. OLIëN EN OLIEZADEN. In het jaarverslag over 1934 van den Ned. Bond van den Handel in vetten, oliën en olie zaden wordt o.m. het volgende gezegd: DS' economische omstandigheden geduren de het afgeloopen jaar laten evenmin als het vorig jaar toe in optimistischen zin te schrij ven aangaande den handel, welks belangen door onzen Bond worden voorgestaan. In het bericht over het jaar 1933 hebben wij ten aanzien van de betalingsregeling van het Nederlandsch-Duitsche goederenverkeer langzamerhand geworden tot een der moeilijk ste vraagstukken op ons terrein doen uit komen, dat deze aangelegenheid een zaak was van voortdurende zorg. Bij het schrijven van het verslag over het jaar 1934 moeten wij ge tuigen, dat deze zorg gebleven en toegenomen is. Het op 5 December 1934 met Duitschland gesloten clearingsverdrag heeft den Nederland- schen transitohandel andermaal in een on gunstige positie gebracht. Het bestuur van onzen Bond heeft zich in het afgeloopen jaar, somtijds in overleg met andere corporaties, herhaaldelijk schriftelijk en mondeling tot het Departement van Econo mische zaken gericht ter behartiging van ver schillende belangen op ons gebied gelegen. OVERPEINZINGEN VAN EEN OUD-LEERLING. En, zei Oma, die ter eere van mijn eind examen een dagje over was gekomen: en, wat zijn de vacantieplannen? Er was even een pijnlijk zwijgen, want je, weet nooit, wat Oma met zoo'n vraag bedoelt. Vader zegt: bij Oma is 't altijd, 't kan vriezen en 't kan dooien. Om de situatie te redden begon Moeder: Nu Mama, om te beginnen: Bert en ik gaan dit jaar maar eens niet uit. Kleine Bert zou gaan kampeeren; zus en Daan hebben ook hun eigen plannetje Oma keek leelijk, want ze houdt niet van Daan en ze vindt, zoolang je nog maar verloofd bent héb je geen eigen plannetje te hebben en onze middelste moet ter eere van zijn examen ook wel een uitje hebben. Maar we hebben nog niet beslo ten wat. Oma bekeek me door haar lorgnet. Nu, wat zouden jullie er dan van zeggen, als ik jullie drietjes dan eens uitnoodigde. Oma wachtte even plechtig en wij drietjes' luisterden vol spanning.... voor een reisje naar 't Berner Oberland? Oma zit er warmpjes bij. Maar Mamazei Moeder. Maar Moeder.... zei Vader. Maar Oma.... zei ik gehoorzaam. Dat was verleden week Zondag. Nu rent Moeder met de flitspuit door huis' en niemand weet hoe hij z'n horloge moet verzetten met dien lastigen zomertijd en Vader koopt Sperrmarken en francs en Bert zegt: jij liever dan ik en alles ruikt naar kamfer en Gep huilt van opwinding dat ze naar Fries- 1 land mag en Tom moet in een asyl en ik wii bergschoenen koopen, maar Vader zegt: och iongen, met Omaen ik vrees het ergste. We pakken koffers. Dan opeens komt er een telegram van Oma: Heb Clara en Johan ook geïnviteerd. Tante Clara is Vaders oudste zuster en Oom Johan is de vervelendste, uit- gedroogdste oom die ooit voor een klas heeft gestaan (boekhouden en handelsrekenen). Nu is al mijn plezier naar de maan, want Oom Johan is net een man om, als hij een Zwit- sersch landschap bekijkt, te zeggen: Hm, ze ven plus. Oma, vader, moeder, tante Clara, oom Jo han en ik, wat een combinatie. Maar 't Berner Oberland, dat is wel weer fijn. Daar is nog maar één jongen van mijn klas geweest en die kwam uit Indië, dus dan is 't een klein kunstje. De groote dag is daar. Oma ophalen in Apeldoorn, oom en tante in Deventer, dan de grens over. Oma kijkt uit. Ze vindt het landschap lie-, felijk en af en toe grootsch. Vader leest met kennelijke verbazing een Duitsche krant. Oom Johan kijkt of we wel precies op de minuut aankomen en geeft cursus over het Ruhrgebiea. Tante Clara en Moeder babbelen over de huishouding. Het reisje heeft tante gestoord in de inmaak: de tuinboonen zijn nu juist zoo mooi klein. Zoo krijg je ze het heele jaar niet meer en oom Johan is dol op heele kleine tuinboontjes. Bij Ehrenbreitstein stelt oom vragen over de oorlog van '70. Oh, oom, dat ben ik allemaal allang weer vergeten, hoor, Wat is dat toch vreemd. Dat is nu, laat eens kijken, twee en dertig jaar geleden, dat ik dat geleerd heb.en nóg. Nou ja, maar U! Non scholae, sed vitae. jonge man. Ik ben H, B. "S.-er, oom. Ik ook, jonge man. Maar ieder beschaafd mensch weet Non scholae sed vitae be- teekent. 's Avonds Bazel. En de volgende dag Inter laken. Groep x No. ij. Prof. dr. F. A. F. C. Went. t Op twee en zeventig jarigen leeftijd is te Wassenaar prof. dr. F. A. F. C. Went. oud- hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, overleden. Dr. Went werd in 1896 hoogleeraar in de botanie te Utrecht en trad in 1933 af Hij is vele jaren voorzitter ge weest van de afdeeling Natuurkunde der Ko ninklijke Academie van Wetenschappen. Geen Amerikaansch crediet aan de Nederlandsche Bank. In verband met verschillende berichten in de buitenlandsche pers, dat de Nederlandsche Bank een crediet zou hebben opgenomen bij het Amerikaansche wisselkoersfonds, mach tigt de Nederlandsche Bank het Algemeen Ne- derlandsch Persbureau deze geruchten als vol komen uit de lucht gegrepen te verklaren. door Pief van der Hem. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 27 Juli: IIET SCHOOLFEEST, GEGEVEN DOOR DEN YVELEDELGESTRENGEN HEEK GERDESSEN EN DIENS ECHT- GENOOTE. Donderdag j.l- hebben 200 kinderen der 1ste en even zooveel der 2de Tus- schenschool alhier, een recht gezellig dagje doorgebracht. Het j aarlij ksche feest, waarbij een 400-tal kleinen profi teert van de offervaardigheid en mild heid van bovengenoemden. had op dien dag plaats en ook nu was Zandvoort evenals verleden jaar als plaats van bestemming aangewezen. Reeds 's mor gens vroeg marcheerden de feestvieren den naar het station Bolwerk en namen, na het gebruik van een krentenbroodje, plaats in de gereedstaande wagens. Met een luid en herhaald „hoezee"-geroep werd het afrijden van den trein begroet en al zingende was weldra Zandvoort bereikt. Daar ging het naar „Belvédère", waar de stapels brood met koek en eenige vaten melk opnieuw een „Hoezee" uit lokten, wel een bewijs dat het aan gebodene zeer welkom was. Nadat alles verorberd was begon op het strand het geheel vrije spel. Het was een aardig gezicht, zoowel jongens als meisjes zoo in de zee te zien rondnlassen en zag men er ook al eeni- gen, die nog een weinig angstig waren, de moedigsten wisten door woord en daad weldra dien angst te doen plaats maken voor onbezorgdheid. Gewapend met schopjes werd hier een put gegra ven. daar een dam gelegd, elders weder kon men aan de opgeworpen „forten" zien. hoe vindingrijk onze jongens zijn en hoe goed zii, zonder onordelijk te worden, zich onder elkaar kunnen ver maken. Nadat de middag voorbijgegaan was met soelen, spraken de heeren De Koek pn Valken, hoofden der feestvierende scholen, den heer Gerdessen en zijn ge zelschap toe. bedankten hem voor al het genotene en verzochten den glans van Genoegen op ieders gelaat te willen be schouwen als het grootste bewijs van d" i ï-Vieid Waarlijk, de heer en mevrouw Gerdes sen mogen met vreugd terugzien on het geen zij deden: van harte hopen wij. dat zij nog lang in staat zullen zijn. de Haarl^msche jongens en meisjes on zoo degelijke wijze aan zich te verplichten.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5