UIT HET BUITENLAND Lloyd George en de regeering, THIJS IJS EN HET CEHEIMZINNICE EILAND. ZATERDAG 27 JULI 1935 HAARtE M'S DAGBLAD 4 De Volkenbondsraad wordt bijeengeroepen. De stem ming in Italië is hier en daar wat rustiger. Engeland en Frankrijk blijven onderhandelen. In Duitschland is weer „rassenhuwelijk" aanleiding geweest tot incidenten. Stahihelm in Oost-Pruisen ontbonden Het conflict, Volkenbondsraad komt bijeen. Italië wil spoedig: beginnen te Genève. In een zitting bij den secretaris generaal van den Volkenbond is de tekst van het convocatie-telegram van den Volkenbondsraad opgesteld. Naar verluidt is geeu datum voor gesteld. doch worden de leden uit- genoodigd mede te deelen. wanneer het hun het best gelegen komt naar Genève te komen. De mededeeling over de bijeeizroeping van een buitengewone bijeenkomst van den Vol kenbondsraad is Vrijdag bij de Italiaansche regeering' ingekomen. Het antwoord, vermeldende, dat Italië 31 Juli of 1 Augustus prefereert, zal Zaterdag ochtend tijdig te Genève kunnen worden verwacht. Het staat nog niet vast. wie Italië zal ver tegenwoordigen. Het volkenbondssecretariaat heeft heden het reeds gemelde verzoek van Abessinië tot onmiddellijke bijeenroeping van den Volken bondsraad gepubliceerd. Sombere stem uit Parijs. Het sedert Donderdagmiddag te Parijs ten toon gespreide optimisme voor een vreed zame oplossing van het Abessinische geschil wordt niet gedeeld door den Londenschen correspondent van den ..Echo de Paris". Deze meent te kunnen constateeren. dat <le mes- ningsverschillen tussehen Groot- Brittaimië en Italië steeds meer toespitsen. De Britsche regeering is ook niet geneigd, aldus schrijft hij. het. Fransche voorstel te aanvaarden en in" Addis Abeba een hervatting van de be sprekingen over het incident van Oeal Oeal te bepleiten. Het lijkt er veeleer op. dat de houding van Groot-Brittannië tegenover Italië verstart. De correspondent heeft zelfs den indruk, dat men in Londen handelt, als of men daar speculeert op den val van het fascistische regime. Helaas begrijpt men in Londen niet. dat een nederlaag en een ineen storting van het fascisme van Mussolini als voornaamste resultaat zou hebben een triomf van het germanisme 111 Europa. Het is merk waardig, dat de Eizgelschen deze consequen tie niet onder oogen zien. Op het oogenblik echter wordt de druk van Groot-Brittannië op Italië in ieder geval steeds krachtiger. Zoo eischt Engeland de oizmiddelliike betaling van een rekening van ruim 1 millioen pond sterling voor een kolen- levering aan Italië. Rome heeft een uitstel, van betaling gevraagd, maar tot antwoord gekregen.-dat in dit geval geen verdere steen kolen meer uit Engeland aan Italië zouden kunnen worden geléverd- Voorts zouden tal rijke Britsche officieren trachten als instruc teurs te worden aangesteld in het Abessini sche leger. Reeds zou een vliegercorps ge vormd zijn. dat onder leiding zou staan van den Amerikaanschen piloot Hall du Berrier en dr. Rorrance. Op liet moment, waarop Italië den oorlog zou aanvangen, zou Enge land alle in aanmerking komende verdragen openlijk, ter sprake brengen, zooals het En- gelsch-Fran-sch-ItaliaanSche verdrag van 1906. het Italiaansch-Abessinische verdrag- van 1928. het Kellogpact en het Volkenibozzds- handvest. Gemoederen in Italië kal- meeren een beetje. Met het oog op het thans onvermijdelijke bijeenkomen van den Volkenbondsraad is de toon van de dagbladen heden eenigszzizs kal mer geworden. De opwinding van de laatste dagen schijnt haar hoogtepunt te hebben be reikt in een massademonstratie op Donderdag. Natuurlijk wil dat niet zeggen, dat Italië zijn principieele standpunt heeft losgelaten. Zake lijk blijven alle tegenstellingen bestaan. Zoo beantwoordt men de Lagerhuisverkla ring van Hoare over de vergunning tot uit voer van wapenen met er scherp op te wijzen, dat de argumentatie van de Engelsche regee ring onjuist is. Deze heeft, zooals bekend is, het wapentransito op grond van artikel 9 van het verdrag van 1930 toegestaan. Van Ita liaansche zijde echter wijst men er op, dat. volgens de verdragsbepalingen geen wapenen naar Abessinië mogen worden uitgevoerd, wanneer de toestanden in dat land niet nor maal zijn. De vijandige gezindheid jegens vreemdelingen in Abessinië maakt, dat de toe standen aldaar zonder twijfel niet normaal zijn. Voorts wordt de beteekenis van de Italzaan- sche nota aan den Volkenbond alhier" sterk op den voorgrond geplaatst. Men wijst er in dit verband op, dat het 111 het Italiaansch-Abes sinische verdrag van 1928 bepaalde directe contact weliswaar onderbroken, maar vol strekt nog niet definitief opgegeven is. In zijn commentaar op de Italiaansche nota aan den Volkenbond schrijft het Italiaansche blad „Tribuna", dat de beteekenis van de nota zelve gunstig is voor een voortzetting van de werkzaamheden der commissie voor- het incident van Ooal Oeal, hetgeen wil zeggen, dat men op den datum van 25 Jirli de proce dure van het Italiaansch-Abessinische ver drag van 1928 nog niet heeft laten varen. Italië kan niet aanvaarden, dat men deze pro cedure vervangt door andere procedures, of initiatieven, ook al omdat dit zou beteekenen het aanvaaredn van het voorwedsel, waarmede Addis Abeba zich heeft onttrokken aan 't on derzoek der commissie. Wanneer de Abessini sche regeering wil toonen, dat zij werkelijk bezield is door goede bedoelingen, heeft zij de gelegenheid dit te doen. Zoo niet, dan zal het bwijs geleverd zijn, dat de agitatie van den Volkenbond tot eenige uitwerking zal hebben gehad de regeering van Addis Abeba buiten gemeen oorlogszuchtig en onverzoenlijk te hebben gemaakt. Abessinië is zercid tot economische concessies. De minister voor Voikenbondsaangelegenhe- den, Eden, zal Engeland op de zitting van den Volkenbondsraad vertegenwoordigen. Naar verluidt is het voornaamste doel van de op het oogenblik in Rome nog plaats vin dende diplomatieke onderhandelingen tus sehen de* Italiaansche regeering en de verte genwoordigers van Engeland en Frankrijk te trachten Italië te bewegen zijn aanspraken jegens Abessinië te beperken tot economisch gebied. Volgens Engelsche berichten zijn deze po gingen tot dusverre echter zonder succes ge- blvéven. Het eenige onderscheid tussehen de Britsche eh de Fransche houding schijnt er in te bestaan dat Frankrijk, in tegenstelling tot Engeland, steeds nog geloogt aan de mogelijk heid van een onderhandeling voor het bijeen komen van den Volkenbond. In een bericht van de Press Association wordt gezegd, dat, in- geva de directe onderhandelingen tussehen de Westelijke mogendheden voortduren, Italië volgens de te Londen heerschende op vatting. moet worden opgeroepen een verkla ring af te leggen, waarin het zich verplicht niet over te gaan tot het gebruik van geweld van wapenen. Het groote punt, waarover de meeningen ver uiteenloopen is de politieke controle van Italië over Abessinië. Abessinië heft te kennen gegeven bereid te zijn tot eco nomische concessies aan Italië en men is te Londen van meening. dat dit een uitweg is, wanneer Italië zich tevreden zou stellen met eischen van economischen aard. Naar de Press Association verder meldt, zijn in verband met de antï-Engelsche betoo gingen, die Donderdag in Rome plaats von den. geen Engelsche demarches gedaan. Men schijnt te prefereeren de demonstraties te ne- geeren. Italië wil zijn eigen schepen duur terugkoopen. Italië heeft te New-York het vierde groote schip aangekocht, dat als transportschip tus sehen Italië en Oost-Afrika zal dienst doen. Het is het Noorsche passagiersschip ..United States", waarvan de prijs dien Italië er voor betaald heeft niet bekend is. De Italiaansche wenschen tot aankoop van Turkse he handelsschepen zijn definitief af- gewezén ondanks de hooge prijzen, die de Italiaansche lasthebbers bereid waz"en te be steden. Zoo wilde Itaiië o.m. twee kortgele den aan Turkije verkochte stoomschepen van 4000 ton terugkoopen en wel tegen een prijs, die ver lag boven den verkoopsprijs. Het aanbod werd echter eveneens afgewezen. Italiaansche bladen spreken over Engelsche troepenbe wegingen. De Nooi-cl-Italiaansche bladen berichten onder vez-wiizing naar Arabische bladen om trent nieuwe militaire maatregelen van En geland in het ^ebied van de Roode Zee. Mohammed Tewfik Pasja, de opperste chef van het gi-ensbeheer zal morgen vertrekken voor een inspectiereis van vier dagen z^aar de militaire oosten en de kameel-ruiterafdee- ïin.gen in het gebied van de Roode Zee. Hij znl vergezeld worden door militaire deskun- rjio-on en hoove Britsche officieren. Het blad „Rosa el Yoessef" meldt, dat een TTO^dexploitatie-maatsDhapoii van. de auto riteiten oDdracht heeft aekreeen. voor wo ningen van 200 Engelsche officieren te zor- aen. Daarom wordt er in tegenstelling met vroegere berichten op gewezen dat tot dus ver, afgezjen van de reeds in het land aan wezige afdeëlihgen. geen Britsc'Hè troepen paar.Egypte zijzz gezond-0". Frankrijk. Welke d lést ere wegen gingen die wapens? Hét s.s. „Citron", een van de schepen, waar mede de geheimzinnige kisten met wapens en munitie, die in grind en zand veranderden zijn vervoerd, is heden, rechtstreeks van Buenois Aires te Duinkerken binnengeloopcn De kapitein vazz het schip, La Corre, ver klaarde, dat hem omtrent de inhoud van _de kisten niets bekend was; hij was slechts vér plicht de kisten als zoodanig te garandeeren. De „Citron" is van Rouaan naar Rio de Janeiro gestoomd, waar een deel van de lading wérd gelost, en vervolgens naar Buenos Aires, waar overeenkomstig de voor schriften, de kisten waarvan als inhoud ..mu nitie'' was opgegeven, buiten het havenbek ken in lichters werd overgeladen. Hedenmiddag zal de politie kapitein La Corre een verhoor afnemen. JRuslamd. Onregelmatigheden in het Verre Oosten? In een commentaar op de verhouding tus sehen China, Mandsjoekwo. Rusland en Ja pan, dringt het Japansche blad Hotsji er op aan, dat Sovjet Rusland een einde zal maken aan de roode penetratie in het Verre Oosten met als operatiebases Buiten-Mongolië en Sinkiang (Chineesch Turkestan). Voorts di-ingt het blad er op aan. dat Rusland Buiten Mongolië zal openstelling voor de bui tenwereld. Het blad verwacht, dat samenwerking van China, Mandsjoekwo en Japan dit gemeen schappelijke doel langs diplomatiewen weg zal kunnen bereiken. Oostenrijk. De kleeren maken den man en de eenheid. De Salzburgsche Landdag heeft een wet aangenomen over de invoering van een lands kleederdracht voor mannen in het land Salzburg, teneinde, gelijk in de motiveering gezegd woi-dt. aan het gevoel van saam- hooi'igheid der in het land Salzburg wonende mannelijke bevolking ook in de kleeding uit drukking te verleenen. Duitschland. Stahihelm moet het nu in Oost- Pruisen ontgelden. De Oberprasident der provincie Oost- Pruisen heeft den Nationaal-socialistischen Duitschen Frontstrijdersbond, de voormalige Stahihelm, naar wij in een groot deel onzer vorige oplage reeds hebben gemeld, in de provizzcie Oost-Pruisen ontbonden, evenals alle onderorganisaties, ïzzet gelijktijdige Jnbe- slagzzeming van het vermogen dezer oz-ga- nisaties. In de toelichting wordt gezegd, dat zich in de afgeloopen jaren bijzonder krasse ge-. In doozen van 20ct.a£ (Aclv. lngez. Med.j beurteizissen in de StahlhelmorganLsatïe heb- beiz voorgedaazz. Het doel was de algemeene ondermijdizig der volksgemeenschap, waar voor eenige citaten uit door de leidei's der ontbonden organisaties uilgebz-achte rappor ten wordeiz aangehaald, die blijk geven van scherpe critiek op de toestanden in het Dez'de Rijk. De film van den grootezz Partij dag te Neurenberg „Triumph des Willens" wordt o.a. izz een dezer verslagen „een ecla tant geval vazz religieuzen waazizin" ge- zioemd. PUBLICATIE VAN DREYFUS' GEDENK SCHRIFTEN? PARIJS. 26 Juli (A.N.P.) De zoon van dezz eenige weken geleden overleden overste Drey fus, die bekendheid verwierf door het groote proces dat zijn ïzaam droeg, heeft medege deeld dat hij het dagboek en eenige belang rijke, met het proces in verband staazide do- cumezzten vazz zijn vader binzienkort izz boek vorm dezz kt te publiceerezz. BRUIDSPAAR IN ARREST! Omdat het gerecht hun huwelijk.toestond. Wederom heeft een bevolkingsi'egister en tegelijkertijd een rechtbank in Duitschland, n.l. te Landau in de Pfalz, geweigerd het hu welijk af te kondigen van een Jood met een niet-Joodsch Duitsch meisje. De bruidegom gizzg echter izz hooger beroep ezi het Gerechts hof verklaarde de weigering van het bevol- kingsz-egister om het huwelijk af te kondigen in strijd met de wet en gelastte alsnog de totstandkoming van het huwelijk. Nationaal-socialisten hielden daaz'op be toogingen voor de woningen vazz de beide be trokkenen. die hiermee eindigdezz, dat de po litie beiden arresteerde ezz in „Schutzhaft" nam. Betoogingen te Rome. „Weg met Engeland, weg met Japan". LONDEN, 26 Juli. Betoogingen die gister- ayozzd te Rome zijn gehouden en zich niet aileeiz tegen Abessinië en Japazz, doch ook tegen Engeland keerden, vindezz groote be langstelling in de Ezzgelsche pers. Volgens een Reuterbericht izit Rome zag mezz op eeiz der rond gedragen doeken eezz fascistische bijl, ctie een Britsche ezz een Ja pansche vlag middendoor hakte. Op andere plakkaten zag men den keizer van Abessinië aaiz de voeten opgehangen. Het noemen van de zianzen van Engeland, Japan ezz deiz Volken bond was met gefuit eiz lzoongeroep ozztvangen. De Romeinsche correspondent vaiz de „Daily Telegraph" meldt, dat de aan de massa-be- toogizig deelnemende 15.000 ledeiz der fascis tische jeugdorganisatie riepen: „Weg met Engeland, weg met_Abessizzië. weg met Japazz". Uit Het algemeen 'geroep 'oivdëfséhëidcie - mézz' bovendien de kreet: „Malta, Malta". Plakka ten aazi de muren tooizdezz eezz Engelsche en eezz Japaizschen soldaat, die een neger op de handezz droegezz, een azzder -plakkaat tooizde een Schotsch soldaat, die eezz.neger de haizd drukte. De militaire capaciteit van Abessinië. Een speciale correspondent vazz de „Times" te Addis Abeba meldt over de militiare capa citeit van Abessiizië, dat de voorraad wapens en munitie kwazztitatief zelfs voor eèn veld tocht van matigen duur geheel oiztoereikend is ezz geheel ongeschikt voor eezz snelle en be slissende campagne. Afgezien van de weige ring vaiz uitvoerverguzznizzgezz waarover Abes sinië klaagt, is de invoer vazz wapezzen zza het incident van OeaLOeal zeer .gering geweest. Sedert 1 Januari waren twee of drie scheeps ladingen, waarozzder eezz uit Tsjecho-Slowa- kije, aangekoznen vazz in totaal 16.000 gewe ren, 600 automatische gewereiz. 200 vliegtuig- af weer-nzachinegewerezz ezz 5V2 nzillioezz pa tronen. Het dringendst had men behoefte aazz geweermimitie. De voorraden warezz zoo krap, dat zelfs de keizerlijke garde slechts op zeer bescheiden schaal schietoefezzingen kozz hou- dezz, hoewel er slechts goede schietvaardig heid toe noodig is om vazz een Abessizziër eezz eerste klas soldaat te nzakeiz. Izz het beste ge val bezit Abessinië 15 millioeiz moderne ge weerpatronen en 30.000 moderzze, tezz deele automatische geweren. De elf vliegtuigen zullen grootezzdeels als Roode Kruis-machinès gebruikt worden ezz slechts 5 vliegtuigen zijiz als bombardementsvliegtuig ingericht. Het Noordelijk leger, dat tegezzover de groote Italiaansche strijdzzzacht staat, bestaat zza gedeeltelijke mobilisatie uit ozzgeveer 160.000 man, die meerezzdeels over verouderde gewe ren beschikken en getrahzd zijzz op de guerilla. De oude toovenaar" heeft het vizier geopend. Valuta-evenwicht vóór alles noodig. Tot enkele dagen geleden is het vizier, waarmede Lloyd George de Natiozzale regee ring bestreed, slechts half open geweest. Izz de eerste maaizden van zijn terugkeer izz de politieke areiza was hij niet te bewegen tot de erkenning dat hij het op de regeering gemunt had. Hij streed voor een New Deal, zeide hij, maar niet tegezz de regeeriizg. Geleidelijk moest mezz, dezz man kezzizende, tot de over tuiging komezz dat hij zich eezz leidende plaats izz de leiding der lazzdszakeiz zocht te herove- rezz. De regeering schozzk aandacht aaiz deze herrijzenis" welke zij aanvankelijk ezz in eezz pez-zode, waarin haar aanzien aaiz het dalen was, als een bedreiging vaiz haar positie be schouwde. Pogingen werdeiz aazzgewend den lastigen man onschadelijk te maken door hem hz Whitehal oizder te brengeiz. De bui,-van volkstegenstand, welke de regeering vrefcsde, woei over en de wezzschelijkheid den oudeiz toovenaar vazz Wales tot vi-iend te makeiz dientengevolge minder dringend. Van dat oogenblik af werd het duidelijk dat de werk- zaanzheid vazz Llcyd George een tweeledi; karakter begon te dragen. Naarmate het met meer helderheid aaiz den dag trad dat de re geering Lloyd George's- voorstellen tot ver- hoogiizg van 't lands welvaart niet tot de hare wilde nzakezz, kwam het politiek karakter vaiz Lloyo George's optreden meer naar voren. De strijd voor de New Deal werd tevens eeiz strijd tegen de regeering. Thans heeft de oud-Pre ïzzier met open vizier het offeizsief tegen de regeering geopeizd. De aanleiding is geweest het uitgewerkte regeeringsantwoord op Lloyd George's even uitgewerkte voorstellen. Bald win heeft door middel vazz de beste departe mentale hersenen in 129 zinsneden doeiz we ten dat Lloyd George's manier om voorspoed te organiseeren ïziet de juiste is. Dat wil zeg gen, niet de juiste volgens de regeeriizg. Lloyd George meent echter reden te hebben te ver onderstellen dat wat de regeering zziet juist vizzöt door een zeer aanzienlijke schare ver bouwereerde eiz verontruste kiezers beter wordt geacht dazz de juistheid zooais de re geering die ziet. Zijri, Lloyd George's, veld tocht voor vrede en herstel, voor de New Deal, voor de organisatie van voorspoed (eeiz schat vazz veelbelovende ternzeiz hangt aan dezen veldtocht) is nu vanzelf teveizs gericht tegeiz de soort natioizale regeering welke meiz heeft. Politicus vaiz rijpe ervaring, die hij is, laat Lloyd George er geen gras over groeien. Nau welijks kan de zin en kaiz de kracht vaiz het regeerizzgsaizfcwoord tot de bevolking zijn door gedrongen of het scherpe wederwoord is reeds werèldkunidg gemaakt. De toon van dit we derwoord op de spitsvondige dialectiek vazz de referendarissen in Whitehall -is een uitdaging tot den strijd. Lloyd-George klaagt over de GRONDGEBIED ALS NEDERLAND ZOO GROOT, OVERSTROOMDE. Volgens een bericht in de Chineesclze cou raiit^Tsjoen Pao, is er alleen in de proviizcie ïföpëreëri"'gebied vaiz- "30.000 vierk. K.M. over stroomd. Zeveiz millioen vluchtelingen wach ten op Hulp, die naar meiz aaizneemt zeer spoedig zal moeten komen, wil er geeiz zeer groot aantal slachtoffers te betreuren zijiz. De oppervlakte vaizgeheel Nederlazzd is slechts eeiz weinig grooter: 33.006 vierkante kilometer Weifelen werd twee jongelui noodlottig. Een doode, een zwaar gewonde. Op den oizbewaakten overweg iiz het Kaïzaal Zuid te Apeldoorn vazz den lokaalspoorweg ApeldoornArnhem is Vrijdagavond te acht uur een motorfiets, bestuurd door den 18- jarigen D. W. den Hengst uit Delft met als duopassagier den 20-jarigen H. v. Rossum uit Apeldoorn door Sen lokaaltreiiz, die onz 20.09 te Apeldooriz moest aaizkomeiz, gegre- pezz.en meegesleurd. Vazz. Rossum wei'd op 25 M. afstand van dezz: overweg- vaiz de motor fiets geslingerd. Zwaar gewond ezz iiz bewus- teloózen toestand bleef hij langs deiz spoor weg liggen. Eenige metei's verder werd ook dén Hengst van den motor geworpen ezz deer lijk vei'minkt. Hij moet op slag zijn gedood Op 250 M. afstand stond de trehz stil eiz is de nzotorfiets er oizder uit gehaald. Het voertuig was geheel vernield. Vaiz Rossum is vervoerd naar het Algemeen Ziekenhuis te Apeldoorn Zijn toestaizd is hoogst zorgwekkend. Ooggetuigen verklaren dat de motorrijder voor het oversteken vazz den. overweg nog eveiz weifelde, dat het tenslotte toch heeft ge daan wat zijn ongeluk werd. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Al dagen is het schip nu onderweg; géén storm, géén windhoos of een aizdere ramp is er, die de vaart verstoort. De zee blijft zoo mooi als het maar kan; eiz Thijs geiziet volop. Maar op eeiz dag wordt de effenheid van het watervlak gebroken, want daar komt iizeens eezz rotspiek boven den horizoiz uitkijken. ,.1-Iè," dezzkt Thijs, „welk eiland kan dat zijiz? Het is wel hoog', maar niet zoo heel gi'oot. Komaan, ik vraag aaiz Ai-ie Baard eens wat het is, die weet het wel." „snoevende zelfvoldoening" waarmede de re geering eezi naarstige studie van zijiz plannen uit deiz weg is gegaan om zich te verliezen in „eeiz fakkeloptocht van haar eigen prestaties op elk gebied van haar werkzaamheid". Zoo de beeldspraak niet ei'g zuiver is, over het humeur van deiz spreker lean men niet in twij fel verkeeren. En zeker is dat de gemoederen van werklooze katoenarbeiders, mijzzwerkers en scheepsbouwavbeiders en zeelieden om vaiz dè massa's kiezers die het izooit met deze regeering hebben kunneiz viizden zziet te spre ken meer epen zullen zijn voor de hartige eiz bloemrijke taal van Lloyd George die hoe lichtziizizig ook redding belooft dan voor de nuchtere en erg kil aandoeizde ar gumentatie vaiz Balwiiz's en Neville's ambte naren waarin geen woord van spoedige ver- lossiizg te hooren is. Lloyd George het dispuut thans verplaatsen zzaar een an- kelijker atmosfeer dan West-minster oo.t kan aaizbieden. Hij heeft eeiz campagne over het gansc-he land aangekondigd. Hij is vol goeden nzoed door de instemming, welke hem uit alle windstreken heeft bereikt en door den steun weike hem van evenveel kaizten is toegezegd. Er kaiz ïzu geen twijfel meer aaiz zijiz dat hij in zijn strijd tot het politieke uiterste zal gaan eiz desnoods voor de volgende verkiezin gen eigen candidaten zal stellen, caizdidaten vaiz Vrede, ezz Herstel, met behulp van alle organisaties die hij mee kan sleepen, afge scheiden van den Raad van Actie waarin hij reeds leiders der afgescheiden kerken, kam pioenen van den Volkenbond en andere per sonen en lichamen die de huidige regeering te laks vinden voor zijn zaak heeft vereenigd. Men kan niet voorspellen wat November zal brengen maar men kan de meening uit spre ken dat Lioyd George, indien hij aanleiding zou vinden alles op haren en snaren te zet ten, niet meer zal kunnen doen dan de be staande overweldigende parlementaire meer derheid der Nationale regeering naar rede lijker verhoudingen terugbi-engen. Men heeft hier een zeer opgeblazen dispuut. Er is in wezen weinig verschil tussehen de re constructieplannen der regeering en die van Lloyd George. Het is een verschil van tempo en van volume. De regeering doet al lang aan expansie. Ze heeft betaald voor de Queen Mary en zij heeft pas 35.000.000 beschikbaar gesteld voor verbetering vazz de Londensche vervoermiddelerz. Ze is vazz zzzeezzing dat men in deze zaak cloor overdrijving alles kan be derven maar overdrijft zelf sterk in haar voorstelling van den zegen, welkezz haar be leid heeft gebracht. Haar expansiesysteem is er een op langezz termijn. Dat vazz Lloyd George is er een op korten termijn. De regee ring wil de aandacht afleiden van de 2.000.000 werkloozen en van de noodgebieden, welke zij immers .-.speciale gebiedezi" genoemd wil heb ben. „Nood" is een schrijnend woord dat niet past in het welvaartsproza. dat bij elke gele genheid, welke zich aazzbiedt door regee- ï'ingssprekers wordt voorgedragen. Lloyd George hazziert.op het aambeeld van den zzood. Hij. schildert in sombere tinten de hopelooze, troostelooze gelederezi der 2.000.000. Daarnaast ziet -zijn geestesoog, de .stapels, .even werkloos geld in de bankezz. Dat moet wordeiz gemobi liseerd izz een welvaartsleening van 250.000.000, om er huizen mee te bouwen voor de lagere klasse loozztrekkers, om er lazzd mee te ontginnen, om er leidiizgwater mee te bren- gen in de verst afgelegen dorpen, om er werk loozen znee op het land te zetten na hen op landbouwscholen de eerste beginselezz van den landbouw te hebben bijgebracht, voor zwemkoznmezi, voor luchthavezzs, voor kazzalen, voor nieuwe wegezz, voor havezzverbetering, kortom om van Groot Brittannië eezz voor alle diensten en bedrijf voortreffelijk geoutilleerd land te makezz. Het klinkt schoozz. Maar wat zal er gebeurezz als het geld op is, als het land geoutilleerd is, als de handel, welkezz de expaizsie heeft gebracht, afgehandeld is? Het is een vraag; welke meiz zich eveiz zeer moet stellen teiz aaizzien vazz de oizzzichtige welvaartspolitielc der regeeriizg. De overeen- komst tusscheiz het regeeringswerk eiz het werk dat Lloyd George wil gaan ondernemen strekt zich ook uit tot haizdelspolitieke maat regelen. Lloyd George's nieuwe landbouwers zouden zeker evenveel Protectie noodig heb- beiz als de vriendezz van nziizister Elliot. En hoe weinig Protectie helpt wordt bewezen juist door die ïzoodgebiedeiz, die voor hun ïzood tarieven eiz quota's moeten bedanken. De re geering eiz Lloyd George, ieder op eigen wijze, kunnen nooit meer doen oizder de huidige om standigheden in de wereld daiz eeiz benarden toestand naar vermogen verzachten; het ver mogen heeft ïziet veel te beduideiz. Maar po litieke overwegingen verbiedezz zziet alleen een oprechte erkenning van dit feit maar brengen er politici vaiz alle tizzt toe belofteiz eiz vooi"- spïegelingen te geven welke en zij weten het ïziet op redelijke verwachtingen zijiz ge grond. Inmiddels heeft het jongste debat iiz het Lagerhuis over deiz toestaizd der nood gebieden doen beseffen dat de regeeriizg geen raad meer weet. Uit het rapport *van den re- geeriizgscomizzissaris heeft men kunneiz lee- ren dat de 2.000.000. door de Schatkist af gestaan onz daar cleiz nood te verlichten, voor het doel volstrekt onvoldoende zijn geweest. 1-Iet was eezz wanhoopsgebaar dat zijn effect nzoest missen. Maar is de Oppositie er zoo zeker vaiz dat zij de maatregeleiz kaiz nenzen welke werkloozen en noodgebieden uit hun verval zcudeiz kunnen verheffen? Zij geeft haar politiek aan in brochures en hoofdarti kelen. Maar die laten zich gemakkelijk schrij ven. Staatsordening van industrie, ontvolking of vestiging vaiz de zoogeheeten moderize in dustrieën (die thans in wijden kring roizd Londen verzameld zijn) in de nooddistricten zijn de middelen, welke de Oppositie aazzgeeft. De Labour-partij in tegenstelling met de meer nuchtere vakbondleiders meent dat eezz radicale verandering van het economisch systeem langs de lijnen vazz het Russisch ex periment alle narigheid zal doen verdwijnen als sneeuw voor de zon. Maar ze smeekt de Voorzienigheid dat haar geeiz kans zal wor den gegeven haar theoriën aan de werkelijk heid te toetsen. En de eenige weg, welke uit komst belooft, wordt ïziet betreden en wordt zelfs niet aangegeven. In 1929, het laatste normale vrijhandelsjaar, voerde Engeland voor eeiz waarde van 840.000:000 uit. In 1934, toen Protectie dege lijk was georganiseerd, was de uitvoer terug gegaan in waarde tot 447.000.000. Deze cij fers verklaren de 2.000.000 werkloozen en de noodgebieden. Maar noch regeerizzg noch Op positie schijnezz bereid te zijn te erkezznen dat haar energie en invloed het vruchtbaarst kuzznen wez'kezz iiz izzitiatief voor internatio nale onderhandelingen met het doel valuta in evenwicht te brengen, de opruiming van handelsbelemmerizzgen te bevorderen ezz de wereld van het noodlottig pad vazz het eco nomisch natiozzalisizze af te leiden. A. K. v. R. Londen, 24 Juli

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 6