DE BILT „DE LINNENBAAL" Een vijfjarenplan voor Engeland. D I y S D A G 30 TULI 1935 HAARLEM'S DA'GBEAD Auto slipte in een bocht. a wee dooden het gevolg' ervan. EDE, oO Juli CA.N.P.) Hedennacht is een auto-ongeluk gebeurd, waarbij twee dooden te betreuren zijn. Een auto, waarin vijf reserve-officieren van het garnizoen te Ede waren gezeten, die van Arnhem terugkeerden, is in de bocht, voorbij de uitspanning „Planken Wambuis" tegen een boom gereden en vrijwel geheel vernield. Van de vijf inzittenden werd de be stuurder lt. vair Leersum uit Arnhem, vrij wel op slag gedood. Ernstig gewond werden lt. Van der Vlies uit Amsterdam, lt. Wierink, Borne en lt. Van der Hiele uit Oosterbeek. De vijfde inzit tende, kapitein Reye uit Arnhem, werd niet gekwetst. De zwaar gewonden werden over gebracht naar het ziekenhuis te Arnhem, waar in den loop van den nacht nog een hunner is overleden. Omtrent de toedracht van het ernstige ongeluk vernemen wij nog: De vijf officieren die jn Ede. in garnizoen lagen in verband met de herhalingsoefeningen, hadden bij een garage te Ede een auto gehuurd, waarmede zij naar Arnhem waren gegaan. Toen zij 's nachts terugkeerden is de wagen in .de bocht, -waar de weg nogal zanderig is, geslipt met het gevolg, dat de auto in snelle vaart tegen een boom botste. Even na het ongeluk kon reeds hulp worden verleend door dr. Heyman uit Ede, die toevallig in zijn wagen voorbij kwam. Het voorgedeelte van den wagen der officieren was geheel inge drukt en verbrijzeld, zoodat het geen wonder is. dat het ongeluk zoo ernstige gevolgen heeft gehad. Het lijk van lt. Van Leersum is overge bracht naar de ziekenbarak van het garni zoen. terwijl de drie gewonden naar het ziekenhuis van Arnhem werden overge bracht. De herhalingsoefeningen, waaraan de vijf officieren deelnamen; "eindigen juist van daag.. - SXAJDS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare leeszaal en Bibliotheek). Nieuwe aanwinsten: Nederl. en in het Nederl. vertaalde romans: Gunnarsson: De wolf in het heiligdom; Pau wels: Tine Kipra's echtscheiding: Stoke: Zoutwaterliefde; Streuvels: Een beroerde Maandag. Duitsche Romans: Baum: Hell in Frauen- see; Döblin: Berlin Alexanderplatz; Flake: Es ist Zeit.L.'Frank: Karl und Anna. Geneeskunde-Gezondheidszorg Gezelle Meerburg: Ziekenverpleging in huis; Sauër: Geneeskundige verzorging v. d. min vermogende zieke in Nederland; Wolf en Het- tema: De natuur als arts. Sport: Harbott: 'Olympia und die Olympi sche Spiele van 776 v. Chr. bis heute. Toonkunst: Dahms: Schumann; Hamel und Hürlimann: Das Atlantisbuch der Musik; Wil lem Mengelberg: Gedenkboek 18951920. Beeldende Kunst: Aubert: La sculpturi francaise du moyen age et de la Renaissance; Van Dongen: Rembrandt: Holland, vrouwen, kunst; Sari Goth: Een beeld van haar werk; Hana: Roeland Koning; Mieöema: KoptiSche kunst. DEMONSTRATIE OVER TELEVISIE. Donderdagavond a.s. wordt op initiatief van de Ned. Vereeniging voor Internationaal Radio-Amateurisme.een lezing met demon stratie over televisie gehouden in Hotel Krasnapolsky te Amsterdam. De. toegang is vrij. HALVE-STUIVERS COLLECTANTEN IN HAARLEM BIJEEN. Over het heele land zijn collectanten van de Halve Stuïversvereenigingen. die ten doel hebben gelden te verzamelen ter verpleging van minvermogende lijders aan vallende ziekte. Telkenjare komen de collectanten samen in Haarlem ter bezichtiging van „Be- thesda Sarepta" aan de Hazepaterslaan en „Meer en Bosch" te Heemstede, beide in richtingen waar lijders aan epilepsie worden verpleegd. Behalve voor bezichtiging komen de collectanten hier ook bij elkander ter uitwisseling van gedachten en ervaringen. Heden 'waren voornamelijk de Noordelijke provincies bijeen, Donderdag zullen het voor al de Zuidelijke zijn. De geestelijke verzorger van Bethesda Sa repta, de heer H. W. Duljvendak sprak de ongeveer zes honderd aanwezigen toe, die zich daarna op de terreinen vermaakten met grabbelton, bazar en dergelijke. De patiënten hadden een mandolinecorps gevormd, dat wat muziek ten uitvoer bracht. Vanmiddag zijn de bezoekers naar Meer en Bosch gegaan. PERSONALIA. Voor het examen in de Engelsche Handels correspondentie van de Vereeniging van Leeraren is geslaagd de heer H. J. Niesten. ONS FEUILLETON. In het nummer van heden zijn in verband met het feit, dat Maandag geen feuilleton is geplaatst, twee nummers van ons feuilleton op genomen. AGENDA Heden: DINSDAG 30 JULI. Groote Kerk: orgelconcert. 8.15—9.15 uur. Luxor Theater: „Koning tegen wil en dank" 2.30 en verder doorloopende voorstelling 7— 11.30 uur. Frans Hals Theater: „Een lot uit de lote rij". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De Piccolo van Dal- mas Hotel". Op het tooneel: „Fresco and Ca- millo", acrobaten. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace, Cinema Variété: „Kom je ook bij de marine?" Op het tooneel: Mr. Max, sneltee- kenaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Vel sen: Gemeenteraadsvergadering. 7 u, WOENSDAG 31 JULI Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds- ïeyler's Museum, Spaarne 16. Geopend or werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Beverwijk: Gemeenteraadsvergadering. Ben nebroe k: Gemeenteraadsvergade ring. 8 uur. KUNST AAN HET VOLK. Het programma van de Vereeniging Kunst aan het Volk voor het seizoen 19351936 vermeldt een tooneelavond op 28 September. Dan zal door De Jonge Spelers worden op gevoerd Thijl Uilenspiegel, spel in 8 taferee- len, spelende in den tijcl vóór den 80-jarigen oorlog. Op 23 October - treedt het Quintette In strumentale de Parijs op, op 27 November zal de violist Zoltan Székely een concert geven, het Boris Kroyt Kwartet komt op 22 Jan. 1936 en de pianist Alex. Borovsky is geënga geerd voor 25 Maart 1936. Over den zesden avond, een voordrachts avond, is nog niets definitiefs bekend. Als extra-avond is op 10 October eon liederen en duettenavond vastgesteld, met Pim Kok, sopraan, en Henk Borkent, tenor. SLACHTOFFER VAN AUTO-ONGELUK OVERLEDEN. (Zie ook pag. 3). SNEEK, 30 Juli (A.N.P.) In verband met het gisteravond op den Rijksweg gebeurde auto-ongeluk, waarbij de heer en mevrouw Feiksma ernstig werden gewond, vernemen wij nader, dat mevr. Feiksma hedenmorgen in het St. Anthoniusziekenhuis te Sneek is over leden. De toestand van den heer Feiksma is zeer ernstig. INFORMATTEKOERSEN (Medegedeeld door de Rott. Bank Ver.) Londen 7.30%7.31% Berlijn 59.45—59.60. Parijs 9'.749.76. Brussel 24.90—25.00. Zurich 12.17%—12.25. New York 1.471/4—1.47 3 8. DE SPOORWEG DOOR DEN HAARLEMMERMEER. ALPHEN A D. RIJN, 30 Juli. Hoewel on langs in de bladen is medegedeeld, dat de Haarlemmermeer spoorlijnen met ingang van 1 Januari a.s. zullen worden opgeheven, blijkt daarvan bij de betrokken gemeentebesturen nog niets officieel bekend te zijn. De raad der gemeente Alphen a/d. Rijn heeft zich onlangs met een request tot den Minister van Waterstaat, Ged. Staten en de directie der Spoorwegen gewend, waarin ver zocht werd nog niet tot opheffing der lijnen over te gaan, maar op dit request heeft men tot dusver geen antwoord ontvangen. In som mige plaatsen blijft men daarom nog de hoop koesteren, dat de Haarlemmermeerspoorlijn nog niet zoo spoedig zal worden opgeheven en in de laatst gehouden vergadering van den raad der gemeente Alphen a/d. Rijn werd dan ook tot B. en W. het verzoek gericht zich nog eens met den Minister van Waterstaat in ver binding te willen stellen. Daarbij werd de mo gelijkheid geopperd van een goedkoopere tractie. De voorzitter, de heer P. A. Colijn, deelde daarop mede, dat motortractie het jaarlijksch tekort, dat thans zeven ton bedraagt tot f 350.000 zou kunnen "terugbrengen. Naar hem ter oore was 'gekomen, beschikten de Spoor wegen niet over voldoende motormateriaal om aan deze mogelijkheid uitvoering te geven en voelde men er niets voor nog meer kapitaal iii deze, slechts verlies opleverende onderneming te steken. B. en W. zouden echter overwegen welke.stappen alsnog tot behoud van de spoor lijn zouden kunnen worden gedaan. Dat de voorgenomen opheffing sommige ge meenten inderdaad in ernstige moeilijkheden brengt, moge*o.m. blijken uit het feit, dat-de gemeente Zevenhoven in een isolement van jaren her zal worden teruggevoerd. Er is geen enkele aütobus',' wélke de plaats aandoet en de raad dezer gemeente heeft in haar laatst gehouden vergadering B. en W. dan ook ge machtigd om met verschillende personen in onderhandeling te treden, teneinde, zoo noo- dig met subsidie, een autobusdienst in heb le ven te roepen. Doodshoofden spraken op de Botermarkt. Van een zeer ver verleden. Onder een jas lagen doodshoofden. Vanmiddag. Op de Botermarkt. De doodshoofden waren donker geel. de jas zwart. De paal groen, de paal die arbeiders van de N.Z.H. uitgroeven. De doodshoofden spraken, spraken van langen tijd geleden, toen Haarlem nog geen verkeerslichten had op het Verwulft, maar er een eerbiedwaardige rust heerschte, rust, eenvoud en kalmte. De doodshoofden lagen er met andere beenderen. Een klein hoopje slechts. Zij lagen er geen jaren, geen tientallen jaren, maar eeuwen. Honderden voeten zijn er niet over hen geloopen,- maar honderdduizenden. Eeuwen zijn verstreken en op den dertig sten Juli negentien honderd vijf en dertig moesten zij weer. in het daglicht komen. De tra pi rijdt rinkelend voorbij. De wind waait de zwarte jas op, een jas die de eeuwen tracht te bedekken. Waarom moesten die doodshoofden juist heden ons weer aan de vergetelheid herinnen- ren? En ons doen denken aan zooveel andere dingen die nog niet aan het licht zijn ge komen en wellicht pas na andere eeuwen duidelijk zullen" worden? Zij zijn zoo raadselachtig, die doodshoofden onder een zwarte jas op de Botermarkt SOCIALIST/ V, 1 E BETOOGEN BIJ EEN tbEGRAFENTS. WiEENE'N, 30 Juli (A.N.P.) Gisteren is op het Weensche kerkhof Meidling het stof felijk overschot ter aarde besteld van den voormalingen ondrewijzer Otto Glöckel, die na den wereldoorlog onder het socialistisch regiem in Weenen groote bekenheid verwierf door zijn hervorming van het Weensche schoolween en door zijn nieuwe opvoedings- en onderwijsmethoden. De begrafenis werd bijgewoond door duizenden socialisten, die zwijgend een betooging hielden dor hun aan wezigheid en dit accentueerden door de demonstratieve verwelkoming van voormalige socialistische leiders en hoofden van ge meentelijke diensten, die eveneens aanwezig waren. Het demonstratieve karakter van deze bijeenkomst ontging de politie niet; zij ver spreidde de menigte en een aantal personen werden gearresteerd. ANTI-NAZI GEZINDE NEW YORKERS VERGADEREN. NEW YORK. 30 Juli (A.N.P.) De anti-Nazi federatie te New York, die 139,000 leden om vat, heeft gisteravond een vergadering gehou den, waarin werd beraadslaagd over boycot maatregelen tegen Duitsche schepen. Er werd besloten bij het hoofd der New Yorksche po litie te protesteeren tegen de maatregelen der politie bij de incidenten bij de haven, toen de politie heeft geschoten op een man, die de Duitsche vlag neerhaalde. Voorts werd vrij lating geëischt van de by deze gelegenheid ge arresteerde personen. MANUFACTURENMACAZIJN KRUISWEG 52-54 J. A. M. KOEHORST GEDURENDE DEZE WEEK (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 770.2 m.M. te Blacksod. Laagste barometerstand 740.6 m.M. te Helsingfors. en voorspelt: Meest matigen in het Noorden aanvankelijk nog krachtigen Noordwestelijken tot Noorde lijken wind. Gedeeltelijk-bewolkt. Nog kans op regenbuien. Weinig verandering in tempera tuur. Uit het Buitenland Zoeler weer tegen overmorgen verwacht. De depressie in het Ooosten begint uit het waarnemingsgebied te verdwijnen waardoor de stormen tevens minder in kracht worden. De afkoeling gaat regelmatig verder naar het Zuiden door en begint zich reeds in de Alpen te toonen, waar alle hooge toppen in wolken gehuld zijn -en op de Zugspitze reeds sneeuw viel, terwijl te 7 uur op de Santis bij 1 gr. Cel sius regen viel. Aan de Italiaansche meren waaien krachtige en uiterst drooge Föhnwinden. Bij IJsland nadert een nieuwe depressie, die in het Wes ten op het eiland den barometer in den nacht weer 10 m.M. deed dalen. Op de Britsche Eilanden wordt thans prachtig weer gevonden. In Noord-Duitsehland kwamen zware regens voor. Evenzoo in Zweden. Het is te verwachten dat het buiige en koele weer nog minstens een etmaal zal aanhouden en dan langzamerhand in zoeler weer met terugloopende winden zal overgaan. Barometer Stand van heden Vorige stand Neiging: Vooruit. Thermometer 30 Juli: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 11 uur,. Opgave van: FIRMA KEIP, Opticien Groote Houtstraat 137, tel. 11640 765 m.M. 762 m.M. 72 F. 54 F. ..64. F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 30 Juli. Bevallen 26 Juli: J. A. GartMense, d.; C. A. HeeremansMesmans, d.; 27 Juli: C. M. Laarmanv. Duijn, z.; N. M. Mookhoek Kunst, z.: W. JansenPouw, z.; M. C. Noor- dijkde Bruijn, z.; J. KuiperKoonings, z.; 28 Juli: C. A. LagerweijWarmerdam, z.; 29 Juli: C. WeidemaSchouten, z.; 26 Juli: A. M. C. Hurkmansv. Kessel. z. en d. Overleden 27 Juli: H. Balk, 78 j., Oranje boomstraat. ZWARE BRAND AAN DE ZEE VAN MARMORA. ANKARA. 30 Juli (Reuter). Het plaatsje Biga aan de Aziatische kust van de Zee van Marmora, dat 8000 inwoners telt, is door brand geteisterd; een derde van de stad is in vlammen opgegaan. Het aantal dooden en gewonden is nog niet bekend. Het buitenlandsche boek van deze maand. Katrin Holland: „Das Frauenhaus". Orell Füssli Verlag, Zürich-Leipzig. Het is een merkwaardig verschijnsel, en de Nazi's, die twee jaar geleden meer dan de helft van hun groote schrijvers het land uit dreven, mogen nu hoog of laag springen, maar niemand zal het kunnen ontkennen: negentig procent van de goede, in de Duitsche taal geschreven boeken, die men op het oogenblik tegenkomt, zijn geen voortbreng selen van „Duitschen bodem", maar van den Oostenrljkschen, van den Zwitserschen, of van die emigrantenliteratuur, die niet meer het recht heeft zich „Duitsche literatuur" te noe men hoe zeer ze dat ook in hart en nieren is. Het bovënstaande is allerminst de bevin ding van een bevooroordeelde, maar het is de conclusie waartoe in den laatsten tijd ieder komt, die zich in het algemeen interesseert voor „buitenlandsche literatuur" voor een neutraal en niet in een speciale richting ge porteerd mensch wordt het steeds moeilijker onder de voortbrengselen van de Duitsche literatuur een boek te vinden, dat hem een zeker gevoel van bevrediging geeft. Zoo krijgt men dit „Frauenhaus" van de volslagen onbekende schrijfster Katrin Hol land in handen zeker geen boek van groot formaat en ook alles behalve een roman, die uitblinkt door een bijzonder gegeven of een bijzonder oorspronkelijken bouw integen deel, de manier waarop al die verschillende levensgeschiedenissen aan den lezer worden meegedeeld, namelijk door middel van de ont dekkingen van het verpleegstertje Luisë Schmidt—Vahnen, is zoo oud als de weg naar Rome en mogelijk nog ouder maar wel een boek, dat ontroert door zijn warme mensche- lijkheid. Maar tegelijkertijd is men voor de zooveelste maal tot de ontdekking gekomen, dat het hier alweer geen Duitsch boek betreft, maar één van een jonge Zwitsersche. En inderdaad is ..Das Frauenhaus" een boek, dat in veel opzichten de moeite van het lezen overwaard is. Het „Frauenhaus" is een soort van armenhuis, speciaal voor onvermo gende oude vrouwen gesticht door een Ame- rikaansch millionnair, Jef Grant, wiens vader in een armenhuis gestorven is. Behalve het huis heeft Jef Grant aan de gemeente ook nog een aanzienlijke som gelds nagelaten, die het den ouden vrouwen mogelijk maakt in het „Graue Haus" zoo heet het huls zooveel mogelijk een eigen leven te leiden: ze hebben allen hun eigen miniatuur-huishouden, en kunnen zich net zooveel'of zoo weinig met de anderen bemoeien als ze zelf willen. Het per soneel bestaat uit het merkwaardige type Ruschka, de „Oberin", Fraülein Emmi, de se cretaresse, Norman Furrer, de dokter, die een groote praktijk en een uitnemende reputatie in den steek liet om in het „Frauenhaus" de eenzaamheid te zoeken, die „zelfgekozen een zaamheid", die naar Luise hem later verwijt alle gevaar heeft tot hoogmoedswaanzin te voeren. En verder uit Luise. die niet toeval ligerwijze in het tehuis terecht komt, maar die er iets zoekt dat ze wel vindt, maar op een heel andere manier dan ze gedacht en gehoopt had. en die na drie jaar het „Graue Haus" verlaat als toekomstig echtgenoote van den dokter, dien ze eens zoo danig de waarheid zei. De liefdesgeschiedenis tusschen dat tweetal maakt overigens allerminst de hoofdzaak van het boek uit; deschrijfster maakte zich er eerder al te gemakkelijk af, zóodat eigenlijk de lezer aan het eind van het boek iet of wat verrast voor de ontknooping, de verloving van Luise en Furrer, komt te staan. Het boek ont leent trouwens daaraan ook niet zijn waarde, en misschien zou het eerder aan belangrijk heid hebben gewonnen als de schrijfster dit al te vlotte en magazine-aehtige liefdes historietje achterwege had gelaten; aldus be handeld lijkt het te veel op een concessie aan de behoefte aan het traditioneele happy end. Veel belangrijker zijn de diverse levensge schiedenissen van de diverse bewoonsters van het „Frauenhaus", van al die „nummers", die er de laatste jaren van hun leven slijten. Nummer 1 is één van de weinige vrouwen in het Frauenhaus. die niet "getrouwd zijn ge weest: Fraülein Anna, die eens, ha haar jonge jaren, toen zij op weg was van den Haag, waar ze opgevoed was, naar het huis in Indië, er gens voorbij Blitar op de hellingen van den Kloet, haar hart verloor aan den jongen zee officier Mario Leeser, die hem een driejarige scheiding oplegde, en die, toen hij aan het eind van de drie jaar overleed aan een zonne steek, haar heele leven aan zijn nagedachtenis trouw bleef. Mogelijk wel één van de mooiste schetsen uit het boek dat verhaal van de stilleFraülein Anna, die haar heele leven grondvestte op de belevenissen van een enkele maand een maand doorgebracht op een boot tusschen Nederland en Java, en waarna ze een geluk won, dat ze zelf van zich wees, naar ze dacht voor drie jaar, maar naar het lot besliste voor haar verdere leven. Het üFïauenhaus" bekommert zich in het algemeen niet.veel om Fraüleüa Aam», die zich afzijdig hoaidt van de onophoudelijke intri ges, de eindeiooze kwaadsprekerijen, de too- melooze nieuwsgierigheid van de meeste vaia de andere inwoonsters: ook zoo erbuiten, maar anders, staat nummer' 8, Lydia- March, met het gezicht als van een paard en. de blouse met stijven boord, die eens één van de groote. voorvechtsters vaaa het feminisme was, die haar man in deaa steek liet om haar „roeping" te volgen, eaa die nu zeventig geworden is alleen om met eindeiooze bitterheid te erva ren, dat de na haar-komeiade geiaeraties geen feministen meer wildeia zijn. en voor geen geld gelijk aan mannen, maar zich erop lieteaa voorstaan dat ze vrouwen waren en iia alle opzichten anders dan mannen. Even zeer buiten de rest van de cóterie;. maar weer om andere redenen, staat nummer 5. Eugenie, in haar tijd een beroemde cocotte, met haar rooöe pruik eia haar opgemaakt gezicht, die in den donkeren avond ongezien naar den dokter tracht te sluipen omdat ze voor de an deren niet wil weten dat haar een kies getrok ken zal moeten worden, en die aan de toch werkelijk al onbewogen geschiedenis van haar leven nog de meest fantastische verzinsels toevoegt omdat het haar eigenlijk nog niet kleurig eaa schilderachtig genoeg is. Het krin getje van „fatsoenlijke" vróuwen in het „Fraueiahaus", dat aangevoerd - wordt door laummer 17, Pauline Schmidt, dié haar fat soensbegrippen tot haar afgod heeft verheven en die het leveia ïaiet langer aandurft als ze van haar voetstuk gestooten dr-eigt te worden, wil natuurlijk met een Eugeiaie, die bovendien grenzenloos prat gaat op haar evoluties op het gebied vaia de liefde, neits te maken lieb beia; eaa ook Antiope, de kleine ex-tooneel speelster, die 's avonds in stilte de costuums van haar glansrollen aantrekt eaa zich bij het" licht van twee kaarsen afvraagt, waarom An tiope. die toch aaog zou kunnen schitteren als grootste onder de grooten, door de wereld vergeten is. hoort eigenlijk niet tot den kriaag rond Pauline. Wel daartoe hooren Elise, die al haar negen kinderen één voor één verloor tot Pauline er achter komt dat zij, volgens dorpsgewoonte, twee khaderen had voor ze trouwde; Bettina, die eens geloofd had een minderwaardigen man tot een beter mensch te kunnen maken door de kracht van haar liefde en die zelf aan die pogingen ten ónder was gegaan, Auguste, wier man in een armenhuis voor manaaen zit, die hem slechts op de Zondagen bezoekeaa mag, en die achter de bewernag, dat ze blij is van de zorg voor den lastigen inva lide af te zijn, haar voortdurend gemis pro beert te verbergen, en sybille, die alleen nog leeft op het morfinespuitje, dat ze diüe maal per dag krijgt. Wat al beluste nieuwsgierig heid naar de eventueele zondeaa, die haar medebewoonsters in het verleden of heden beginntn. wat al meedoogenloos oordeel gaat er in het Frauenhaus uit van dit kringetje, waarvan Pauline de ergste van allen is, en 's avonds, met eeia badhanddoek over haar arm o mte kunnen doen of zij onderweg was naar de badkamer, door de gangen sluipt, aan de deuren luistert en ..door de sleutelgaten loert om bij de aaadereia vermeende geheimen te oaatdekkeaa! De groote aantrekkelijkheid van „Das Frauenhaus" is dat de schrijfster,.terwijl laaar sympathie ontegenzeggelijk uitgaat naar de categorie der „uitgeworpeneh" iia dat kleine stukje samenleving, toch de verschillende leden dier weinig beminnenswaardige coterie heeft kunnen zien niet als een aantal kille, onaaiageiaame oude vrouwen zonder meer, maar als menschen. wier leven gestrand is, en wier menschelijkheid bij de schipbreuk ten onder ging. Een kunst, die niet al te velen ver staan. die aan dit boek in de eerste en voor naamste plaats zijn waarde geeft WILLY VAN DER TAK. Economische ordening en reorganisatie. (Van onzen coi-respondent) Een nieuw bewijs, dat vele belangrijke ver- tegenwoordigers vaaa maatschappelijke in zichten niet even ingenomen zijn met het regeea-ingsbeleid als de regeering zelf, wordt geleverd door de bekendmaking van een vijfjarenplan voor economisch en financieel herstel, waarmede een 150-tal personen van gezag op velerlei gebied geheel of geceelta- lijk zijaa instemming heeft betuigd. Onder hen, die dit plan hun sterna geven bevinden zich vertegenwoordigers van alle politieke partijen, met uitzondering vaaa de officieele, opposition eele Labour-par tij. Ook vele be langrijke menschen zoiader partijpolitieke baiadeia, o.a, de groote natuurkundige Lord. Rutherford. Sir Oliver Lodge (die geen na dere aanduiding behoeft)de aartsbisschop van York Dr. Temple, sociale hervormers als Sir Norman Angel! en Eleanor Rathboiae, Sir Walter Layton de econoom, Sir Basil Blankett, een directeur van de Bank vaia Engeland, Dame Sybil Thorndike de bekende acti*ice, hebben hun namen geleend aan dit vijfjarenplan. Men ziet, het is een zeer ver scheiden gezelschap. Het nieuwe plan is een pleidooi voor orde ning. waarbij wordt betoogd, dat zulk een proces de vrijheden en voorrechten der be volking niet behoeft aan te tasten. Het vraagt om een economisehen generalen staf voor co-ordinatie van diensten en productie. Het omvat een program op langen teinnijn voor verbetering en uitbreiding van nood zakelijke openbare diensten en ook een pro gram op korten termijn wat minder groot- scheepsch dan dat van Lloyd George voor uitvoering van nuttige openbare werken. De groei der nijverheid moet worden geordend en in doelbewuste banen worden geleid. Re organisatie van industrie moet den vorm aannemen van groepsvorming voor de ver- söhülende takken; en staatscontrole op mo nopolies, die aldus zouden kunnen ontstaan, moet waken tegen het ontstaan van het maatschappelijk kwaad, dat monopolies kun nen stichten. Voor zoo ver takken van nijverheid reeds praetisch in handen zijn van een of meer groote maatschappijen moet het bedrijf van zulke combinaties in het volle licht der openbaarheid worden gebracht en voorwerp worden van openbare zorg, zoo niet van openbaar beheer. Meer dan tot heden hét geval is geweest moeten ondernemingen, welke het openbaar belang dienen, woiden omgezet in „Public Utility Companies" (orga nisaties al§ de Port of London Authority, de British Broadcasting Corporation, de Electri city Board, waaawaia het beheer in han den is van particuliere zaakkuiadigen, die wordeai gefinancierd met particulier kapitaal óf ten deele met particulier kapitaal maar die ón- dei-worpen zijn aan strenge officieele con trole en wier bedrijfswinst beperkt moet blij- iven). De ontwerpers van dit vijfjarenplan schrikken er niet van terug de Bank van Engeland, die een heilig huis is iaa het land, in ~hun hei-vormingsmaatregelen te betrek ken. De Bank moet geheel onder openbaar beheer komen en de benoemiaag van den gouverneur moet de toestemming van de regeering krijgen. Vaia nationalisatie der vijf groote bankgi-oepen die nagenoeg alle inwoners vaia het land, die banken gebrui ken, tot klanten hebben schrikken de nieuwe plannenmakers daarentegen terug. Zij willen er zich toe bepalen er „public utility companies" (zooeven omschreven) van te maken. Vei'der wordt aangenomen dat Groot-Biit- tannië een gematigd invoertarief zal hand haven en in dit verband wordt aangedron gen op de vorming van een groep landen met lage tarieven; Engeland moet in die vorming de leiding nemen. Een lastig vraagstuk stelt men in den eisch, dat de bevordering van den binnenlandschen landbouw noch den prijs van voedingsmiddelen mag verhoogen noch den uitvoei-handel mag schaden. De oplossing moet worden gezocht in verhoo ging van het vei'bruik van voedingsmiddelen door de economische zwakken, in een ver beterd (minder kostbaar) omzetstelsel en in het beschikbaar stellen van het noodige werkkapitaal, zoo noodig door subsidies. Tai-ieven, contingenteering en heffingen ten behoeve van dit bedrijf acht men onr gerechtvaardigd en mogen hoogstens een tijdelijk karakter dragen. Bijzondere sociale wetgeving, welke in het vijfjarenplan wordt aanbevolen, geldt o.a. vea-hooging van ouder domspensioen, staatsbijdrage in particuliere pensioenstelsels (als middel om hen, die door hun leeftijd aan de arbeidsmarkt zijn ont trokken ten behoeve vaia de binnenlandsche markt, een ruimeren levensvoet te geven, verhooging van den schoolgaanden leeftijd! (welke overigens ook de bestaande regeering niet lang meer zal tegenhouden.) Zulke plannen moeten de lasten van de Schatkist verzwaren en daarom worden nieuwe belastingen voorgesteld op de waar- öevermeerderhag van grond, hoogere belas tingen op zoogenaamde „onverdiende" inko mens (uit beleggingen e.d.) en hoogere suc cessierechten. De onderteekenaars stellen vast dat er onder de bestaande omstandigheden ont bering aan den eenen kant, enorme rijkdom aan den anderen kant een zekere mate van overheveling van inkomen van rijken naar armen moet plaats hebben. In buiten landsche politiek spreken de ontwerpers van het plan zich uit ten gunste van het col lectieve stelsel voor handhaving van vrede en voor den Volkenbond en vei*werpen zij nadrukkelijk de politiek van het machts evenwicht en die van afzonderhag. De pers bespreekt het plan met meer ont zag en ernst daaa aan andere bijdragen tot politieke filosophie der laatste jaren is ge geven. Zij kan zich echter geen partij-poli tieke groepeering voorstellen welke er uit voering aan zou kunnen geven. Inderdaad houdt de Labour-partij zich afzijdig en kan- men van geen Conservatief bestuur verwach ten, dat het de maatregelen voor indus- trieele reorganisatie, voor een nieuwen sta tus voor de Bank van Engeland, voor natio nalisatie van land enz. tot de zijne zou ma ken. De Times waarschuwt, dat dit vijf jaren- plan kenmerkend is voor een in het land in kracht toenemende geestelijke strooming in. twee richtingen, weg van de nauwe partij- groeven en naar een begi-ip van nationaal leven dat den staat meer en meer de ver plichting oplegt het maatschaonelilk wvizrr» van al ziïn burgers te vei*zekeren. .Politici behooren de beteekenis v.in dit zich sterk ontwikkelend gevoelen terdege te beseffen" :v ----- x J# A. K. VAN R. T

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2