^Het ernstig ongeluk te Pernis7 Concours hippique te Midden Beéfnster. De Cowes Regatta? Helga's weddenschap. Her» fraaie spfong van D. Haremaker met „August" tijdens het D^dérdgg te Midden Beemster gehouden concours hippique De landelijke rijvereeniging .West Friesland" op het concöuTs hip"fti.q«ej dat Donderdag te Midden Beemster is gehouden De burgemeester van Amsterdam bracht Donderdag met eenige wet-j cnn L.PS- 6en bezoek aan een nieuw woningcomplex van ongeveer oQQ hujzen aan de Willem de Zwijgerlaan te Amsterdam. Bij de zandbak FEUILLETON. Uil het Noorsch door SIGRID BOO. (Nadruk verboden). 29) Maar toen de anderen Laurense den vol genden dag vroegen, of ze bang geweest was. moet je niet denken, dat ze er voor uit wilde komen. Bang? Nee. ze kon niet zeggen, dat ze bang was geweest. Niet wat je noemt bang! Ze was toch geen kind meer. Nee bang was ze niet geweest, o nee. Olga deed heel wat plechtiger. Ja, als jullie hadden gehoord wat Ola en ik van nacht hoorden, zouden jullie het wel ern stiger opgenomen hebben, zei ze. Nadat het was opgehouden met onweeren. klonk er een soort fijne muziek in de lucht, zoo leek het tenminste; het was zoo vreemd, beel dige toonen, net a1r van zilveren klokken. Ik zei tegen Ola, dat moet een voorteeken zijn, Dat beteekent vast iets. .Wat wij gelachen hebben! Ja. ik zal je precies zeggen, wat het was, zei Laurense, die graag de anders altijd zoo gevatte Olga overbluffen wou. Wat jullie hoorden was gramofoonmuziek, hier uit de keuken, Om vier uur 's nachts! riep Olga, zijn jullie niet goed snik? Zie dat je ge trouwd raakt, meisjes, dan hou je vanzelf op met dat soort malle streken. Dat van het getrouwd-zijn brengt Olga tegenwoordig bij alles te pas; dat is een ware dooddoener. Het verdere van den onweersnacht bracht ik door In Astrids leege bed. Het bleek na melijk, dat de twee smalle lijsten, waar mijn matras op rustte, afgebroken waren. Van slapen kwam niet veel, daar Lotten recht overeind in bed zat, de knieën hoog opge trokken en er maar op los redeneerde, zoo als je alleen redeneeren kunt om vier uur 's nachts. Bent u verloofd met Frigaard? Och, dat zult u zelf niet eens weten. Zooiets weet je tegenwoordig nooit. Wat dat betreft, wisten ze vroeger beter waar ze aan toe waren, toen de mannen op een knie lagen, een groot bouquet in de hand, en vroegen: Wilt u mijn vrouw worden? Nu gaat het zoo geleidelijk; men weet niets, maar men hoopt er het beste van. Een vriendin van me haakte in goed vertrouwen beddekleedj es, toen ze in eens op een dag in de krant zag, dat de man, dien ze als haar verloofde beschouwde, zou gaan trouwen met een totaal onbekende grootheid, den 20sten of zoo van diezelfde maand. Ik wou, dat ik was als u; dat wou ik. Een voudig en natuurlijk. Niet met al dat gezeur van standsverschil. O, soms ben ik echt ja- loersch op alle anderen. Een massa men- schen schijnen tevreden met het leven als ze maar met een kop koffie kunnen zitten. Ik ben bijna altijd rampzalig. En zoovoorts. Ken je den toon? Wat gewild en wat echt scepticisme wat gewilde en wat echte zwaar moedigheid, wat gewilde en echte humor. Een veel gebruikt etiket voor de omgangs- toon tusschen moderne jongemeisjes. Ik spreek niet als iemand die daar ver boven staat. Integendeel. Wanneer men gedwongen is, te werken met z'n handen en van den vroegen ochtend tot den laten avond aan te pakken, dan wordt de conversatietoon in den regel bijna nog erger. Het gemoedelijke en verdraagzame verdwijnt, bij-de-hande ant woorden liggen je in den mond bestorven. Je wordt een echte heibei. Ik wil niet graag een heibei worden, maar ik heb er allen aanleg voor. Den volgenden dag. dus gisteren was het orachtig. schitterend mooi weer. Astrid en Ytter kwamen met een auto uit de stad. met een heele lading vrienden en kennissen. Ons bezorgde dit bezoek heel wat extra drukte. Laurense bromde iets, dat het altijd zoo ging als de Beclis zelf er niet waren en verklaarde, dat ze geen twee öre gaf voor de tegenwoordige jeugd. Wel hielp het een beetje, dat verscheidene der gasten op Lot- ten's instigatie een praatje met haar kwa men maken. Een van hen, een kleine, blonde jongen, die aanbood in de pap te roeren, prees ze naderhand als een goeie jongen. Het was een vroolijke boel. Er waren er zelfs bij, die zich interesseerden voor het kamermeisje. Je kent het type; hangt tegen den deurpost en kijkt met een verveeld ge zicht naar het dansen, maar fleurt ineens heelemaal op zoodra hij bij de tafel met de dranken komt, en probeert het kamermeisje op te monteren. Dit type vind je altijd in een grooter gezelschap. Hij heeft óf geen lust, zich in te spannen, óf een zeker min derwaardigheidsgevoel drijft hem daarheen, waar hij geen scherpe critiek vreest. Ytter liep heen en weer tusschen kelder en eetkamer, en het gezelschap werd al vroo- lijker en vroolijker. Laurense had een ge zicht als een onweerswolk. Op het laatst ging ze naar beneden en sloot den wijnkelder af. En ze kan slim wezen als het noodig is. Ze haalde mij over den sleutel in een van Yt- ters jaszakken te stoppen. Ik ben, als 't er op aankomt geen ervaren zakkenroller, zoo dat het werkelijk allesbehalve gemakkelijk voor me was, maar ten laatste lukte het me toch een flinke botsing met Ytter te arran- geeren, die er hem toe bracht me in het bijzijn van iedereen te vragen of ik hand tastelijk ging worden. Den eersfcvolgenden keer, dat er een in den kelder dook, hoor den we een hevig spektakel. Waar was de sleutel? Ze zochten alles af, en wij in de keuken werden door allen beschuldigd. Maar er bleef hun niets anders over dan in het geval te berusten, waar ze niet minder van werden. Vanmorgen aan het ontbijt vond Ytter tot z'n groote verwondering den sleutel in z'n zak. Wat werd hij gehoond. Zoo'n sufferd! Zonder gewetenswroeging liet ik hem on schuldig lijden. Nu zijn ze gelukkig allemaal vertrokken 1 en is er misschien weer eens tijd voor wat anders dan omwasschen. Dikwijls als ik daar zoo sta met reuzenstapels vuile, vette bor den, denk ik onwillekeurig: En dat heb je nu vrijwillig op je genomen! Maar als dan de aanrecht weer leeg is, de waschbak schoon en glanzend wit, en de borden keurig in de kast zijn opgeborgen, heb je ook zoo'n plezierig gevoel, te hebben meegewerkt aan den goeden gang van zaken in deze wereld. Buitendien is het goed, dat ik me oefen. Wie kan weten, wat de toekomst brengen zal? Gesteld dat je trouwde en je niet veel meer kon veroorloven dan eenvoudig te wonen, te leven en je bescheiden te kleeden. En er zijn er tegenwoordig een massa, die zich zoo goed als geen luxe kunnen permiteei-en, Dan is het geen voordeel, als je te veel gehecht bent aan je divan. Ik denk aan wat Tutt en Sof ie zeiden: Je wordt toch niet verstandig? Is er wer kelijk reden tot ongerustheid? Niet dat het er iets toe doet, dunkt me. Hartelijke groeten, Je Helga. Vinger gaard, 10 Juni. Twaalfde rapport. Lieve Grete! Als je wenscht de wereld op haar aller- voordeeligst te zien, dan behoef je slechts op een helderen Juni-ochtend op te staan tusschen 6 en 7. Ik geef toe, dat ik het enkel doe omdat het moet, maar daarom verdient het evengoed aanbeveling voor anderen. Van twee goede dingen moet je het beste kie zen, zou je met een kleine variatie kunnen zeggen; en de zoete loomheid der leden, als men nog even insluimert is niets, vergeleken bij de zoete lichtheid van het gemoed, wan neer ipen op staat bij het eerste hanenge kraai en den Juni-morgen aanschouwt in al zijn heerlijkheid. Op den zolder naast onze jonkvrouwen- kooi is een klein raam, dat uitzicht geeft op de welgevormde kroon van een esehdoom. lederen ochtend loop ik er even heen voor ik naar beneden ga. Als ik op ni'n hurken ga zitten, zie ik door de bkMeren heen recht in de diepte van de eigen kleine wereld van m'n boom; en telkens is het me, of ik deel- genoote word van een gelukkig-makende wijsheid. Sterk staan de takken, licht als een geest de bladeren tegen een teer blauwen he mel, en over dit alles breken golven stra lend rozenrood licht. Soms ruischen de bla deren in den zonne-wind, een ruisohen dat me doet denken aan de zee; en in een vluch- tigen glimp is het me, of ik alles begrijp. Het is een extase, die slechts het onderdeel eener seconde duurt, maar ze is dan ook het hoogtepunt van alle denken en voelen. Het volgende oogenblik is ze voorbijen uien be grijpt niet, wat men zoo juist heeft begre pen. Je kunt mijn bekentenissen licht of ern stig opvatten, al naar je zelf wilt. Het is werkelijk practisch zóó te spreken, dat het op twee manieren kan worden uitgelegd. En in onzen tijd is het in de eerste plaats noo dig, practisch te zijn, als ik de twee jonge Amerikaanschen moet gelooven, die hier een paar dagen hebben gelogeerd: dochters van Mr. Wood uit Tampa Florida. Zij zijn in Noor wegen om het geboorteland hunner moeder te leeren kennen. Ik stel geweldig veel belang in de Ameri- kaansche. Zij domineert over al haar zus teren, de heele wereld door. Zeker hebben we aan haar te danken de vele gemakken in keuken en kelder, de verlichting van het huishoudelijk werk; maar zij is er ook de schuld van, dat wij jonge meisjes niet langer gedichten lezen en zelfs op ons achttiende je.ar niet meer gelooven, dat men kan leven van enkel lucht en liefde. Zij heeft ons ge leerd, ons lichaam goed te verzorgen, maar heeft ze ons eigenlijk niet verleid tot het dwaze geloof, dat we weinig anders dan dit ons lichaam bezitten? Ze heeft ons geleerd, dat een man goed en best kan zijn, zelfs al is z'n vader straatveger; maar tegelijk tracht ze ons wijs te maken, dat een man zonder auto en geld absoluut onmogelijk is. tWordt vervolgd^, j litwinoff ar'MvëeFl voor de belangrijke zitting van den Vol kenbond over de kwestie Italië - Abessynië Prof. Slotemalcer cfe BruTne nam Dorv^ derdag afscheid als minister van Sociale Zaken. De secretaris-generaal, mr. dr. A. L Scholtens, drukt den minister de hand Het ongeluk op bet terrein van de „Bataafsche" te Pernis kostte een arbeider het leven. Hierboven de plaats, waar het gebeurde

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 9