Arbeidsvrucht. Disconto met één procent verlaagd. Hst Beêammkste 53e Jaargang No. 15984 VerscKijnt clagelijks, beKalve op Zon- en Feestdagen" Zaterdag 3 Augustus 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 3<L— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 3 Augustus. Colijn's Rede. De ministerpresident heeft zich Vrijdag avond voor de microfoon geplaatst en het Ne- derlandsche volk op vaderlijken en bezadigden toon toegesproken. Hij heeft het eraan herin nerd dat het in zijn historie nog veel erger tijden dan deze heeft doorgemaakt, en het bezworen de tanden op elkaar te zetten, te volharden en zich rustig te houden in af wachting van de ontmoeting van het Tweede Kabinet-Colijn met de Kamer. Het Tweede Kabinet-Col ij n wacht die ontmoeting ook rustig af. Het heeft trouwens geen conflict met de Kamer of een fractie daarvan. Dat was het Eerste Kabinet-Colijn, dat er niet meer is, al zitten in het Tweede al dezelfde minis ters weer (plus een nieuwe: mr. Slingenberg) Deze subtiele „politieke figuur" zal menige luistervink een glimlach ontlokt en niet al te zeer geïmponeerd hebben. De minister-president heeft voorts gedo ceerd over de verschillen bij de vorming van parlementaire en extra-parlementaire kabi netten, en ons niet onthuld in welken mate er nu overeenstemming verkregen is. Op de vraag of een nieuw conflict dreigt is, zei hij, niet met volkomen zekerheid een antwoord te geven. Wel stelde hij vast dat de vorming van een parlementair kabinet niet mogelijk ge bleken is, gezien de pogingen van den heer Aalberse. Tusschen de zes groote fracties niet bij gemis aan overeenstemming, tusschen de S. D. A. P. en de R.K. niet omdat de laatsten die combinatie niet wenschen. Alzoo, konden wij concludeeren, rest bij eli minatie het extra-parlementaire kabinet. En de tweede factor die op zijn ontmoeting met de Kamer invloed moet hebben is het pro gram waarmee het straks (op den derden Dinsdag van September) in de Kamer zal ver schijnen. Omtrent dit program deed minister Colijn geen onthullende mededeelingen. Wel prees hij minister Gelissen's industrialisatie aan en erkende hij de belangrijkheid van uit voering van meer nuttige openbare werken, maar op beide punten maakte hij reserves. De industrialisatie eischt langdurige en grondige voorbereiding en wordt bemoeilijkt door de houding van het buitenland, en het aantal voordeel-afwerpende openbare werken is be perkt. Natuurlijk heeft de minister-president niet nagelaten met nadruk op de rampzalige ge volgen van den internationalen economischen warboel te wijzen. Belangrijk vooral is deze zin; „De ommekeer in het internationale ruil verkeer van goederen, die bezig is zich te vol trekken, heeft voor alle landen nog niets dan verarming opgeleverd en de pogingen, om door nationale maatregelen de verloren wel vaart te herwinnen, hebben overal gefaald en kunnen ook niet tot resultaat hebben, dat datgene wat verloren ging weer in volle wel vaart terugkeert." Waarop dan natuurlijk volgde, dat wij tegenover deze feiten geen houding van stille berusting mogen aannemen, plus een opsom ming van. de diverse maatregelen, door de regeering genomen om 's lands welvaarts bronnen te steunen. Ten aanzien van de handhaving der munt- pariteit beval de minister-president, zooals gezegd, rust en vertrouwen aan. De regeering, deze regeering, wil de muntpariteit hand haven. Dr. Colijn ging zoover daaraan toe te voegen, dat het Nederlandsche volk het lot van den gulden zelf in de hand heeft. Als men rustig blijft, gebeurt er niets dat die pa riteit verstoren kan. Uil" deze woorden zou men moeten afleiden dat dr. Colijn er thans vast van overtuigd is, dat hij zijn deflatie-politiek met handhaving van den gulden verder zal kunnen voortzetten. Want. laat ons er even aan herinneren dat de onrust, die de vorige week zooveel misère ver oorzaak heeft, niet uit het. volk. maar uit het parlement is ontstaan, en dat het bestaan van een aantal devaluïsten in het parlement die onrust veroorzaakt heeft. Als dr. Colijn thans zegt: „gij hebt u alleen maar rustig te houden en de gulden is gered" moet men daar uit wei afleiden: „Wij regeerders staan zoo stevig dat wij u daarin kunnen blijven vóór gaan, zonder gevaar voor herhaling van het spektakel van de vorige week, dat uw ver trouwen geschokt heeft". Dit schijnt de eenige logische slotsom die men trekken kan. Men zou gaarne zoo stel ik, onpartij politiek mensch. het mij tenminste voor nog eens een andere rede van dr. Colijn hoo- ren. Een rede. waarin hij ons zijn inzichten uiteenzette over de naaste toekomst van het parlementarisme. Is het mogelijk ooit weer tot een geregelde werkwijze van parlemen taire kabinetten te komen, met vaste meer derheden. zonder aanzienlijke wetswijzigin gen? Is de huidige Kieswet, die van de Ka mer een permanente staalkaart van ver deeldheden gemaakt schijnt te hebben, daar bij naar zijn meening houdbaar? Mceten wij blijven doorgaan met extra-parlementaire kabinetten en zakenkabinetten, allemaal tij delijke compromissen vol onzekerheden en kansen op conflicten zooals dat van de vo rige week? Is dat een bevredigende regee- rings^perspectief? Hoe ziet dr. Colijn de verdere staatkundige ontwikkeling? Maar deze dingen waren in deze rede niet aan de orde. Men kan zich moeilijk ontvein zen dat zij binnen afzienbaren tijd aan de orde zullen moeten komen, R. P. Chineesche stad onder water. Zestig dorpen vernield, 100 menschen omgekomen. SHANGHAI. 3 Augustus (Reuter). Door aanhoudenden regenval is de stad Tsoeantsjoe in de provincie Foekien ongeveer 5 M. onder water "gezet. Ongeveer 60 dorpen zijn ver nield en minstens 100 personen zijn omge komen. (In de Betuwe is men zeer tevre den over de prijzen voor het fruit verkregen en ook de nog te ver wachten resultaten worden gun stig beoordeeld.) Daar komt -nu eens goede tijding Van een vaderlandsche teelt, Dat is reden tot verblijding, Waar het heele volk in deelt. Wij, die graag van vruchten smullen, Geurig malsch en rijp en zacht, En de kweeker, die bij 't vullen Van zijn beurs tevreden lacht. Kersen en morellen, bessen, Hebben het maar best gedaan, Pruimen worden ook successen, Perziken zal ook wel gaan. Dik geladen zijn de peren. Zooals 't in het vak verluidt, Appels, kan men constateeren, Komen even gunstig uit. Hier is naast veel tegenslagen Eens een straaltje zonneschijn, Er kan toch in onze dagen Ook nog mooie f'ruitgang zijn. De natuur kweekt nieuw vertrouwen, Door een mooie vruchtenkweek, Er is vreugd in de Bat-ouwe, Glans in onze vruchtenstreek. Het bewijs dat het ook heden, Ondanks crisis, nog wel lukt, Dat men na het werk tevreden, Vruchten van z'n arbeid plukt. P. GASUS. Haarlem. Moderne woningen, 6 kamers, zolder en tuin aan het Junoplant- soen. Huur 34.— p. mnd. Koopprijs 5000.—. Ook zeer geschikt voor belegging. Bevragen S. VELDKAMP, VAN DORTSTRAAT 90 Telefoon 16373. (Adv. Ingez. Med.) Het accoordover de ontwerp-resolutie. Drie-mogendliedenconfei'entie vóór de volgende raadszitting. (Zie ook pag. 4) GENèVE, 3 Augustus (Reuter). Officieele Engelsche, Fransche en Italiaansche kringen wijzen er op, dat de resolutie, waarover thans overeenstemming is bereikt en die hedenmor gen in den Raad in stemming zal worden ge bracht, uitsluitend betrekking heeft op het in cident van OealOeal en de grenskwestie uitsluit. De resolutie heeft alleen ten doel de afge broken verzoeningsprocedure te doen hervat ten en binnen den kortst mogelijken tijd door beide partijen 'n nieuwe arbiter te doen aan wijzen, terwijl de resolutie verder voorziet in de bijeenroeping van den Volkenbondsraad op 4 September voor de bespreking van de kwestie in haar geheel. Het tweede deel van de resolutie heeft be trekking op de Raadsresolutie van 25 April j.l. inzake de regeling van het geschil, die zal ge schieden volgens de richtlijnen, die zijn vast gelegd in art. 5 van het verdrag van 1928 (dit is de wijze, waarop men de voorgestelde ver klaring omtrent het niet gebruik maken van geweld heeft omzeild). Tenslotte zal Litwinof in de raadszitting van heden een verklaring van de drie mogend heden, die het verdrag van 1906 en van 1909 onderteekenden voorlezen, waarin deze er in toestemmen onverwijld besprekingen te ope nen op basis van het verdrag van 1906. De drie mogendheden, Frankrijk, Engeland en Italië zuilen op deze conferentie vertegen woordigd zijn door de vertegenwoordigers te Genève, Laval, Eden en Aloisi en er wordt de nadruk op gelegd; dat zij de besprekingen al leen zullen voeren als vertegenwoordigers hunner regeeringen en niet als een commissie van den Volkenbondsraad. Daar Laval in ver band met talrijke verplichtingen verhinderd is zich voor langen tijd buiten het land op te hou den zal de drie mogendhedenconferentie zoo goed als zeker in Frankrijk worden gehouden. De conferentie zal het Abessinische vraag stuk in zijn geheel bespreken, zoodat de Vol kenbondsraad, wanneer hij in September bij een komt tenminste van het standpunt van de drie groote mogendheden op de hoogte is. Wat de stemming inzake de resolutie be treft, heeft Aloisi medegedeeld, dat hij zich zal onthouden van stemming inzake dat ge deelte der resolutie, dat betrekking heeft op het bijeenroepen van den bijzonderen Raads zitting van 4 September. Vandaag verwacht men ook het antwoord van Abessinië op de resolutie en zoodra dit ontvangen is, zal de Raadszitting plaats vinden. Abessynië accoord met den tekst? PARIJS, 3 Aug. (Reuter). Omtrent den stand der besprekingen te Genève wordt van Fransche zijde gemeld, dat gisteravond de toestemming van Mussolini met de ontwerp resolutie werd ontvangen. In aansluiting daar op hebben Laval en Eden tezamen den ver tegenwoordiger van Abessynië ontvangen en hem van het document in kennis gesteld. Klaarblijkelijk had de Abessynische vertegen woordiger geen bezwaren tegen den door Frankrijk, Italië en Engeland vastgestelden i tekst. In verband met de beteekenis van deze kwestie, verzocht hij echter overleg met zijn regeering te mogen plegen. Daarom werd be paald. dat de aanvankelijk op gisteravond vastgestelde Raadsbijeenkomst niet vóór Za terdag in den laten namiddag zou plaats heb ben. Men neemt aan dat op de goedkeuring van de ontwerpresolutie door Addis Abeba kan worden gerekend. Gevaar voor den gulden verdwenen. Met ingang van heden is het rente tarief van de Nederlandsche Bank als volgt gewijzigd Wisseldisconto, ver laagd tot 5%; promessendisconto ver laagd tot 5'/ï%; Rente voor beleening van effecten verlaagd tot 5rente voor beleening van goederen verlaagd tot 5'/2%; rente voor voorschotten in Rekening-Courant verlaagd tot 5lh%. Deze verlaging van de rentetarieven dooi de Centrale Credietinstelling werd verwacht en reeds Woensdag liepen geruchten, dat een dergelijke stap zou worden genomen. Een aan wijzing voor deze renteverlaging meende men trouwens reeds te zien in de noteering van het particulier disconto, dat tot 4 was teruggevallen. De buitenlandsche valuta be wogen zich bovendien op een peil, dat goud- uitvoer uitgesloten was, zoodat het disconto niet op het zeer hooge niveau behoefde te worden gehandhaafd, ter bescherming van de nog aanwezige goudvoorraden. Voor een goede ontwikkeling van het alge meen bedrijfsleven vormen zeer hooge rente tarieven uiteraard een groote belemmering en de Nederlandsche Bank doet met deze ve-'uging dan ook een stap, die algemeen zal worden toegejuicht. Dat zij tot 'erlaging kon overgaan, reeds zoo spoedig nadat zij zich genoodzaakt zag de rentetarieven in een snel tempo te verhoogen ter voorkoming van een draineering der goudvoorraden, bewijst overi gens duidelijk dat het imminente gevaar voor den gulden verdwenen is. Vage plannen voor een station in Noord-Haarlem. Verbouwing van hef Bloemend aalsche? Een gedeelte van de breede strook weiland tusschen'de Delft en de spoorbaan naar IJmuiden werd dit voorjaar door openbare werken voor bouwexploitatie gereed gemaakt. De breede nieuwe brug over de Delft, tegen over de Stuyvesantstraat, die onlangs is ge reed gekomen, geeft toegang tot dit nieuwe bouwterrein. Een groot huizenblok is daar in aanbouw en ar.dere zullen volgen. Er schijnen plannen te worden overwogen om het station Bloemendaal te verbouwen en te plaatsen op dit terrein, zoodat het op Haar- lemsch grondgebied zou komen te staan, doch dit is in ieder geval nog toekomstmuziek. Openbare Werken is nog bezig de Delft langs dat terrein te normaliseeren. Minister Slingenberg. En het bloembollenvak. Wij lezen in het Weekblad voor Bloem bollencultuur: Bij de reconstructie van het ministerie is aan Mr. Slingenberg het departement van Sociale Zaken toegewezen. De nieuwe minister is in twee functies met het bloembollenbedrijf in aanraking ge weest. Eerst als secretaris van het Scheids gerecht voor den Bloembollenhandel gedu rende vele jaren en later als Regeeringscom- missaris voor de Bloembollensaneering aan welke betrekking door beperking van het aantal commissarissen spoedig een einde kwam. Wij verheugen ons voor Mr. Slingenberg in de eervolle opdracht, die hem verleend werd en wenschen hem toe, dat hij in zijn hooge functie veel tot heil van land en volk moge tot stand brengen Dr. Colijn's radiorede. In de radiorede, welke dr. Colijn Vrijdag avond heeft gehouden, heeft hij o.m. gespro ken over twee denkbeelden, welke voor ver grooting van onze welvaart ernstig onderzoek en zorgvuldige overweging verdienen. Dat zijn het verlangen naar uitvoering van meer openbare werken en naar verdere industriali satie van ons land. Over het eerste bestaat in beginsel eigenlijk geen verschil van meening. De vraag is echter hoe ver men moet gaan. Tevens moet bedacht worden, dat het aantal nuttige openbare werken niet zoo heel groot meer is. Het vraagstuk van meer industriali satie wordt door den nieuwen minister van Economische Zaken met energie bestudeerd en deze is daarbij van den persoonlijken steun van dr. Colijn en van den steun van het gansche kabinet verzekerd. Toen de voorzitter van den raad van minis ters de kwestie van een conflict tusschen ka binet en kamer aanroerde, zeide hij. dat het kabinet rustig de ontmoeting met de kamer op den 3den Dinsdag van September afwacht. Het vertrouwt, dat samenwerking mogelijk zal blijken. Tenslotte maande dr. Colijn aan tot rust en zelfbeheersching. Voor een volledig verslag van deze rede zie men pag. 3. LOSGELD VOOR DEN JOURNALIST YONES ZAL BETAALD WORDEN. Uit Sjanghai. 2 Augustus: De door de auto riteiten van Kalgan voor onderhandelingen met de bandieten aangestelde kapitein Tsjang Yoeng Tsji, is naar Pao Tsjang teruggekeerd en heeft medegedeeld, dat de bandieten vol harden bij hun eisch van een losgeld van 50.000 dollar voor den Engelschman Jones. De gouverneur van Tsjahar heeft daarop de autoriteiten van Tsjahar opgedragen het be drag bijeen te brengen en naar Pao Tsjang te sturen. (A. N. P.) LEWANEWSKI'S VLUCHT BEGONNEN. MOSKOU, 3 Augustus (Reuter). Heden morgen te zes uur is van het vliegveld te Moskou de Sovjetvlieger Lewanewski gestart voor zijn vlucht naar San Francisco, waarbij hij als eerste de route over de Noordpool zal volgen. Het vliegtuig zal over 3000 K.M. ijsbanken moeter vliegen en ook over nog onbekende gebieden in Noord-Canada. In verband met den poolzomer zal het slechts 16 uur in duis ternis moeten vliegen. Meeningsverschil in Abessini sche kringen. Geneefschc plannen wekken zelfs verbittering. LONDEN. 3 Augustus (Reuter) De cor respondent van de Times te Addis Abeba meldt, dat de te Genève behandelde plannen in Abessinische kringen groote teleurstelling en op sommige plaatsen zelfs verbittering heb ben gewekt. In sommige kringen is men van meening. dat het plan van Genève den toestand on veranderd laat en dat het waarschijnlijke einde de indeeling van Abessinië in invloeds sferen zal zijn. In dit geval zal verzet tot het uiterste worden geboden. In gematigde krin gen is men echter van meening, dat alles er van afhangt, hoever het verdrag van 1906 zal worden toegepast. Wanneer de Britsche methode zal worden gevolgd, waarvan men gelooft, dat zij wil, dat Italië concessies krijgt, die voor Abessinië aanvaardbaar zijn. dan behoeft men geen be zwaar te maken. Wanneer het verdrag echter voor andere doeleinden wordt gebruikt, dan zullen ook de gematigden tegenstand bieden Te Warschau stortte het geboortehuis van madane Curie in, waarbij verschei dene personen- gedood en een groot aantal gewond werden. Een foto van de aangerichte verwoesting. Dr. H. Colijn hield Vrijdagavond een radio toespraak. pag. 3 Tc Genève is overeenstemming bereikt over de ontwerpresolutie inzake het Abessynisch conflict. pag. 4 Te Oostende is Salomon Liebermann, bekend uit dc zaak der „Veendammer", overleden. pag. 4 Dc S. D. -fractie zal geen initiatief nemen tot bijeenroeping van dc Tweede Kamer. pag. 3 Het disconto is met een procent verlaagd. pag. 1 Cornelie van Zanten ter gelegenheid van haar 80stcn verjaardag gehuldigd. pag. 7 Vage plannen voor een station in Haarlem- Noord. pag. I Laatste Berichten. pag. 2 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Colijn's rede. pag. 1 Emile Selireiber: Hoe de Japansche arbeider leeft. pag. 5 Financieele kroniek: Aanvallen op den gulden opnieuw afgeslagen. pag. 10 Van onzen Londcnschen correspondent: Het Britsche verkeerswezen. pag. Van onzen Londenschen correspondent: Geen verspilling van melk meer in Engeland. pag. 4 Dr. W. G. N. van der Sleen: De nachtegaal vliegt verder. pag. 5 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Sigaren-, sigaretten en tabaksverbruik in 1934. pag. 3 B. C. J. Groenevelt: Een Elflandentocht per fiets. pag. 6 Van onzen Neenschen correspondent: Attila's graf eindelijk gevonden? pag. 6 Elsa Kaiser: II. D. Vertelling. De barmhartige Samaritaan. pag. 6 Het Haarlcmschc Stadsbeeld: Dc Peuzelaar- stccg. pag. 6 L. S. Over boomen bij Haarlem. pag. 2 K. de Jong: Radiomuziek der week. pag. 7 Sport in 't kort. pag. 9 Bekende Haarlemmers: Mevr. M. Maarschall- Komin. pag- 3 Bioscopen. pag. 7 Albury's burgemeester in ons land. Vanmorgen tegen acht uur kwam Albury's burgemeester, de heer Alfred Waugh en zijn echtgenoote met den boottrein uit Hoek van Holland aan het Centraal Station te Am sterdam aan. Onmiddellijk begaf hij zich naar het Ar.\stelhotel, waar dr. Slotboom van de K.L.M. den man die de Nederlandsche Mel- bournevliegers zulke groote diensten heeft bewezen, ontving. Joodsche zakenlieden te Stettin protesteerden. Doch trokken hun protest „vrijwillig" in BERLIJN. 3 Augustus (Reuter). Eenige Joodsche zakenlieden te' Stettin hebben het volgende telegram verzonden aan het rijks- ministerie van economische zaken te Berlijn: .,De geheele seizoenuitverkoop van Jood sche zaken wordt, door anti-Joodsche maat regelen ten zeerste verhinderd. Posten, pa trouilles, uitreiken van manifesten, transpa ranten, volksoploopen en beschimpingen van koopers belemmeren het doen van zaken. Zonder hulp wordt het bedrijfsleven ernstig bedreigd". Het officieele Deutsche Nachrichten Büro meldt naar aanleiding hiervan, dat ..op grond van deze klaarblijkelijke provocatie gister avond te Stettin een spontane massa-be tooging" ontstond. Ongeveer dertigduizend personen met S.A.- en S.S.-lieden. leden der P.O. en der nationaal-socialistische bedrijfs- cellengroepen vormden een stoet, die naar het Kaiser Friedrichsplatz marcheerde, waar de districtsleider van Stettin een toespraak hield en mededeelde, dat de Joodsche firma's thans vrijwillig den inhoud van het ver zonden telegram bij de politiepresident van Stettin hadden herroepen en hadden toe gegeven, dat noch de nationaal-socialistische beweging, noch haar leden of instanties, bij de genoemde voorvallen betrekking hadden. Voorts werd nog medegedeeld, dat bij de pogingen om onlusten ie stichten in de straten van ctettin dertig vroegere Marxisten waren gearresteerd, zoodat ook duidelijk bleek van welke zijde de provocatie van de onlusten kwam. N.R.V.-REÜNIE TE SCHBVENINGEN. Naar „Reizen en Trekken" meldt heeft het hoofdbestuur van -de Nederlandsche Reisver- eeniging besloten, onmiddellijk na het groote reisseizoen een reünie te organiseeren en wel dit jaar in Scbeven'n^en Zond-^v 3 "eptember as. Het programma vermeldt o.m. een concert in het Kurhaus; wandelingen naar de beide binnenhavens en de buitenhaven; auto tocht per autocar door de duin- en park kwartieren van Wassenaar en Meyendell; thé dansant op de Pier.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1